Zo gaat Texel dit jaar Koninginnedag vieren Programma toerclub raakt steeds voller fUT-FERRY tonlnginneloop wijst ardloopkampioen aan Oud papier in, maan en hoog water denvergadering Z.V.V. amma verschoven Inzameladressen kledingactie Amstel Gold Race hoogtepunt Texel zondag in 'Vroege Vogels' te beluisteren het gebouw aan het ZDH-veld waar vee! om draaide. IJDAG 25 APRIL 1986 liddels bekleedde bij het vereni- gsleven. En daarmee zijn we aanbe- bij een ander belangrijk hoofdstuk Zwanenburg's leven. ZDH fleteen na de oorlog ben ik bij ZDH sn voetballen. Dat was helemaal n sport. Vanaf mijn elfde speelde ik a VSV, altijd in de hoogste jeugdelf- len. Op m'n achttiende stond ik in tweede. VSV 1 speelde toen in de ■ogst mogelijke klasse, met daarin oorbeeld Ajax. Ik was rechtsbenig, sar stond op links. De juniorentrainer VSV, Jan Paulus, redeneerde dat de este ballen in het midden van het kwamen, zodat je dan toch met sterkste been schoot. Ik was een ty- dat het vooral van bikkelharde inzet iest hebben. Ooit scoorde ik direct een vrije trap tien meter voor de ddellijn. Teun de Boer van de KNVB ift het er nu nog over." ot m'n 35ste heb ik bij ZDH ;peeld, als spil. Letterlijk en figuur- ja. Een zware hersenschudding ;d me uiteindelijk stoppen. Het stuurswerk voor die club ging echter |>r. In totaal heb ik zo'n 35 jaar in bestuur gezeten. Eerst was ik se- taris, toen commissaris en daarna gde ik Jur Beumkes op als voorzit- Dat ben ik 25 jaar gebleven." Burgemeester vy was niet alleen actief in de voet- Wij. Er was haast geen vereniging organisatie in Den Hoorn te beden- of Ferry zat in het bestuur. Een <ep uit de reeks functies: voorzitter van het dorpshuis, voorzitter van feestcommissies, lid van de Texelse Sportraad, van de restauratiecommis sie van de hervormde kerk en van de kerkeraad. Een rijtje dat de bijnaam ,,De burgemeester van Den Hoorn" snel verklaart. Voor Ferry was de ker keraad een van de belangrijkste neven baantjes. Hij was er zeven jaar diaken en twaalf jaar ouderling. Ferry wist alles van Den Hoorn. Hij kwam overal en daardoor was hij ja renlang vaste correspondent van zowel de Texelse a/s de Helderse Courant. Tarief: vier cent per regel. Anno 1986 is alle bestuurswerk over boord gezet. ,,!k heb m'n hele leven lange dagen gewerkt. Nu wil ik weg kunnen wanneer het ons uitkomt. Nee, voorlopig geen verplichtingen...." De zon komt 1 mei op om 6.10 uur en at onder om 21.04 uur. Vlaan: 1 mei L.K.; 8 mei N.M. ipringtij: 26 april; doodtij: 3 mei. loog water ter rede van Oudeschild: jdag 25 april 10.34 en 22.39 erdag 26 april 11.12 en 23.24 ndag 27 april 11.37 en andag 28 april 0.01 en 11.49 isdag 29 april 0.32 en 12.24 aensdag 30 april 1.07 en 13.14 nderdag 1 mei 1.52 en 14.14 2 mei 2.50 en 15.23 erdag 3 mei 4.10 en 16.51 tan het strand is het ongeveer een eerder hoog water. .aagwater valt gemiddeld 6.15 ur na ogwater. algemene ledenvergadering van de i/. Bouwmarkt Gamma Texel die pland stond op maandag 28 april mt te vervallen. De vergadering is maandag 12 mei 1986 te 19.30 uur de kantine van s.v. Texel. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten 6. Duinreep, Zeebries, Vloedlijn, Golfslag, Vaargeul, Schoorwal, Noordwester. Deze en volgende week wordt gele genheid geboden om afgedankte kle ding, brillen, schoeisel e.d. af te staan ten bate van de stichting Mensen in Nood". Zoals eerder gemeld gaat het hier om een onbetwist bonafide jaar lijkse actie die op Texel telkens zeer goed resultaat oplevert. In Den Burg kan men dë spullen dagelijks geduren de de hele dag bezorgen bij mevrouw Zijm-Snik, Molenstraat 20, telefoon 2693 en in het verzorgingshuis Sint Jan aan de Beatrixlaan. In De Cocks- dorp op dinsdag 29 april van 10.00-12.00 uur en van 16.00-18.00 uur in de Hervormde kerk, in Eierland dinsdag 29 april van 15.00-19.00 uur in de kapel Bethel aan de Muyweg, in De Koog op donderdag 1 mei van 13.30-15.30 uur in De Schuilhut aan de Parnassiastraat, in De Waal op don derdag 1 mei van 13.30-14.30 uur in dorpshuis De Wielewaal, in Oude schild op donderdag 1 mei gedurende de hele dag achter de woning van de familie Westerlaken naast de oude bakkerij van Dros, in Den Hoorn op woensdag 30 april en donderdag 1 mei gedurende de hele dag bij de familie Zwanenburg, Naalrand 9 en in Ooster end op donderdag 1 mei van 10.00-12.00 en van 14.00-16.00 uur op het adres Slotskolk 8a. 'Koninginnedag start om 16.00 r vanaf de Groeneplaats weer de irlijkse door de sportraad en at- iekvereniging Texel georganiseer- koninginneloop. Net als in voor- ande jaren een hardloop- idstrijd door het centrum van in Burg. lelijkertijd geldt de loop als Texels npioenschap hardlopen. Men kan h vanaf 15.00 uur bij de Sportraad- s op de Groeneplaats opgeven in i categorieën, tot een kwartier voor ivang van de wedstrijd. De catego- ïn zijn: dames (6,9 km/ 3 ronden), kranen (40 jaar en ouder) (11,5 km/ onden), heren (11,5 km/5 ronden), isjes tot en met 14 jaar (4,6 km/2 tien), jongens tot en met 14 jaar 6km/2 ronden) en de categorie zon- 'prijzen, recreanten (4,6 km/2 ron- De kosten voor de loop bedra gen 75,— voor ouderen en 72,50 voor personen onder de 14 jaar. Leden van de atletiekvereniging krijgen 71,— kor ting. De route is dit jaar als volgt: Groeneplaats, Warmoesstraat, We verstraat, Julianastraat, Wilhelmina- la"an, Waalderstraat, Witte Kruislaan, Schoonoordsingel, Kogerstraat, Boo- gerd, Jonkerstraat, Kogerstraat, Ho- gerstraat, Gravenstraat, Zwaanstraat en weer terug op de Groeneplaats. Deze straten worden voor de tijd van een uur afgesloten. De organisatie hoopt dat iedereen hier begrip voor op kan brengen. Eén ronde is 2300 meter. Voor alle wedstrijdcategorieën zijn drie prijzen beschikbaar en voor de dames en heren wedstrijdlopers nog een wis selbeker voor de Texelse kampioenen. De prijsuitreiking vindt direct na afloop plaats. Ongeveer twee weken na de loop krijgt iedere deelnemer een vaan tje en een uitslagenlijst thuis gestuurd. TEXELSE COURANT PAGINA 7 kan worden meegedaan. Elke groep kan tegen 16.00 uur een deelnemers kaart halen bij de startplaats in het Ankerpark. Voor de spelregels wordt verwezen naar de laatstverschenen G.O.-krant. De prijsuitreiking van alle koninginnedagevenementen is om streeks 17.30 uur in het Ankerpark. gen dorp zijn geen speciale feestelijk heden. De dorpscommissie organiseert om de twee jaar een dorpsfeest en de laatste maal was dat in september vo rig jaar, zodat nu een beurt wordt overgeslagen. Oudeschild De viering van Koninginnedag in Ou deschild begint om 11.00 uur met de „versierde optocht" met medewerking van het muziekkorps Excelsior uit Oosterend. De start is op het school plein. De gewijzigde route is: Loods- singel, Heemskerckstraat, Ba- rendszstraat, de Houtmanstraat, door braak naar de De Ruyterstraat, Ker- kesteeg, Trompstraat. Van 14.00 tot 16.00 uur wordt in het Ankerpark een koop-; ruil- en vlooien markt gehouden voor de jeugd. Een prijs is uitgeloofd voor de leukste kraam en marktman/vrouw. Diverse Oudeschilder verenigingen zullen op de markt spullen verkopen en activiteiten ontplooien om hun kas te spekken. Daarnaast worden door de gemeen schap Oudeschild vele spelletjes ge houden waaraan gratis kan worden meegedaan. Tijdens de markt om 15.00 uur wordt een „Vliegende Hol lander race" gehouden onder leiding van Kees de Porto en Henk Barhorst en om 16.00 uur is er „levend ganzen bord" voor jong en oud waaraan in groepjes van ongeveer vier personen De Cocksdorp Om 11.30 uur start een optocht bij het Eierlandsche Huis. Het Koninklijk Texels Fanfare gaat voorop en het is de bedoeling dat de deelnemers ver kleed of met versierde fietsen meelo pen. Het onderwerp is vrij, maar „het moet leuk", aldus de organisatie, 's Middags zijn er spelletjes achter het Eierlandsche Huis. De inschrijving start om 13.30 uur. De jeugd tot en met twaalf jaar begint om 14.00 uur, de groten om 16.00 uur. De Koog Om 14.00 uur gaat bij de Lubertischool een optocht van start, voorafgegaan door de drumband Voorwaarts Mars. Het is de bedoeling dat de fietsen van de deelnemers versierd zijn. Na afloop gaat de jeugd tot 8 jaar naar het Ker- ckeland voor allerlei kinderspelen. De oudere jeugd gaat naar de school voor de start van een speurtocht. Om 15.00 uur beginnen op het Kercke- land zeskamp-achtige spelen voor de groten, die elkaar op acht onderdelen moeten bestrijden. Er hebben zich al zestien ploegen van zes deelnemers en een coach aangemeld. 's Avonds omstreeks 20.30 uur gaat de vlam in de meierblis aan de Bosrand- weg, tegenover de Turkse Tent. Jon geren uit De Koog zullen tot die tijd de brandstapel bewaken, zodat het feest niet voortijdig begint. Voor Toerclub Taxi 2000 is het seizoen van de lange fietstochten afgelo pen weekend serieus van start gegaan met een tocht rond Heerhugo- waard. Veertig kilometer fietsen heen, een tocht van zestig kilometer en dan weer op de fiets terug. Nodig voor de leden die dit najaar weer aan enkele monstertochten willen deelnemen. Centraal staat dit jaar de klas sieker Amstel Gold Race in de Zuidlimburgse heuvels. Maar "de club kent meer wapenfeiten het komend seizoen. Het clubbestuur toont zich zeer actief en heeft een uit gebreid programma in elkaar gedraaid. Daarin is beslist ook plaats voor wie- lerliefhebbers die tochten van geringe afstand willen rijden. Nieuw is dat de club dit jaar een damesafdeling op po ten denkt te zetten. Er zijn al enige dames die hun enthousiasme kenbaar hebben gemaakt. Gehoopt wordt dat er zich nog enkele dames zullen mel den, evenals een aantal jeugdleden, zodat dan gecombineerd aan tochten kan worden meegedaan. „De toerclub is bijvoorbeeld ideaal voor dames die aan de triathlon willen meedoen", aldus bestuurslid Ko Lex- mond. Hij hoopt dat jeugdige race- fietsbezitters, die tochten maken tij dens de zomeravonden, zich bij de club willen aansluiten, zodat er dan een leuk groepje ontstaat. Voor jeugd leden bedraagt het lidmaatschap 735,—, voor senioren (zowel dames als heren) 745,—. Trainingsritten Momenteel telt de club zo'n dertig le den, een aantal dat de laatste jaren re delijk stabiel is. Een deel van de leden is vanaf 1 april begonnen met trai ningsritten. Elke maandag7 woensdag en vrijdagavond wordt vanaf zeven uur 's avonds vertrokken vanaf de garage van de sponsor aan de Warmoesstraat te Den Burg. Er wordt begonnen met ritjes van zo'n 40 kilometer en die wor den opgevoerd tot 60 km in de zomer. Dan is de groep groter door het mee- pedaleren van fietsers die alleen tijdens de zomer hun fiets uit de schuur ha len. Vaak heeft deze groep moeite met de af te leggen kilometers, zodat na een bepaald van te voren afgesproken punt, de toerrijders zich in twee groe pen splitsen. Op Texel houdt de club dit seizoen vijf tochten. Volgende week, op Koninginnedag, staat de eerste daarvan op het programma: de vijf- en zeven dorpentocht route zelf te bepalen met in elk dorp een stem pelpost). Op zondag 22 juni is de tweede tocht: de zomertoertocht (af standen 30 en 60 km). De Taxitoer tocht wordt verreden tijdens de Tour de France, op zondag 20 juli. Beide laatstgenoemde tochten voeren langs plekken waar Texels natuur op dat mo ment veel te bieden heeft. Rondje Texel Het klapstuk van de Texelse routes is ongetwijfeld het Rondje Texel over honderd kilometer. Deze wordt gehou den op zaterdag 9 augustus en voert kriskras over het eiland. Op 7 septem ber wordt het seizoen met de slui- tingstocht van 25 of 75 km afgesloten. De deelname per rit bedraagt voor niet-leden 75,— en voor leden 72,50. Na volbrenging van een tocht ontvan gen de deelnemers een herinnering. Dat geldt niet voor degenen die een stempelkaart voor een heel seizoen ne men. Pas wanneer minimaal drie toch ten zijn uitgereden ontvangen die een speciale herinnering. De organisatie hoopt hierdoor ook bij slecht weer een redelijk aantal toerrijders te trekken. Deelname aan het Rondje Texel kost een tientje, maar daar staat een bijzon dere herinnering tegenover. Minder ge- trainden kunnen dan overigens ook kiezen voor een traject van vijftig kilo meter. De eerste monstertocht aan de vaste wal is de uit schaatskringen be kende Elfmerentocht in Friesland. Op zondag 4 mei zullen weer duizenden fietsers de Friese wegen bevolken voor het afleggen van de 150 km. De leden van de Texelse toerclub zullen verze kerd zijn van de aanwezigheid van een materiaalwagen, die ook de nodige proviand meevoert. Amstel Gold Race Meer zelfwerkzaamheid wordt vereist bij het volbrengen van de Amstel Gold Race. Vrijwel hetzelfde groepje dat vo rig jaar Luik-Bastenaken-Luik tot een goed einde bracht en in voorgaande jaren het presteerde in één ruk van Vaals naar Texel te fietsen, zal dit jaar het traject van Nederlands enige wie lerklassieker volgen. Vrijdag 13 juni is het voor ongeveer elf Texelaars 230 km draaien en keren geblazen in het Zuid- Limburgse heuvellandschap. Voor alle duidelijkheid: de Texelaars nemen niet deel aan de georganiseerde Gold Race voor toerrijders, maar gaan op eigen gelegenheid. Zij volgen de routebe schrijving van Auke Brouwer die zelf alle bekende klassiekers voor toerrijders heeft gereden. Een andere monstertocht is gepland in augustus, het zogenaamde „Kleintje IJsselmeer". Hier is geen routebeschrij ving voor handen. Zoveel mogelijk zal de kortste route langs het water wor den genomen. De voorgeschreven maximum gemiddelde snelheid be draagt 25 km per uur. In de praktijk blijkt de gemiddelde snelheid echter hoger te liggen, al is het niet de be doeling dat er een wedstrijd van wordt gemaakt. Het is namelijk regel dat er als groep wordt gereden. Bij materiaal- pech wordt keurig op elkaar gewacht en het defect verholpen. In zeer heuvelachtige terreinen ligt dat iets moeilijker; dan klimt ieder in eigen tempo naar de top. De club heeft de activiteiten voor het eerst niet beperkt tot de mooi weer- periode. Na het ingaan van de winter tijd zal het zelfgetimmerde clubhuis (inclusief biljart) in het vervolg inten sief worden gebruikt. Deze is gevestigd boven de taxigarage aan de Warmoesstraat. Gedacht wordt aan het houden van onderlinge biljart- of kaartcompetities en het geven van een demonstratie fiets repareren. Met ingang van dit seizoen heeft ook een gestencild clubkrantje het daglicht aanschouwd, eveneens een verstevi ging van de onderlinge band in de in actieve periode. Vrijwel alle Texelse dorpscommissies hebben hun uiterste best weer ge daan om voor Koninginnedag aantrekkelijke programma's in elkaar te draaien. Fanfaremuziek, vereniging?- en kindermarkten, spelen en voor bereidingen voor de meierblis, alle bekende ingrediënten zijn weer verte genwoordigd. Hieronder volgt de complete opsomming van de festivitei ten in de dorpen. In Den Burg vindt 's morgens weer de bekende feestmarkt voor verenigin gen en andere organisaties plaats. Net als vorig jaar wordt deze niet door de dorpscommissie georganiseerd, maar door een uit afgevaardigden van enke le feestmarktdeelnemers bestaande commissie. Dit jaar bestaat deze uit gangmaakster Fenny Spanhaak (Wind- surfclub Texel), mevrouw Goeman (Speeltuinvereniging 't Groentje), Jitze Beintema (namens Texelse Boys) en Gerard van Mazijk (Baha'i). Er zijn dit jaar 33 standhouders, die in totaal meer dan 40 kramen bezetten. De op bouw van de markt start om half ne gen. De Bolder zorgt voor aanwezig heid van de kramen. De organisatie wijst erop dat in ver band met de herbestratingswerkzaam- heden de Groeneplaats bij voorkeur via de doorbraak naar de E/emert worden bereikt. Omwonenden wordt verzocht de auto's elders te parkeren. De markt wordt om kwart over tien feestelijk geopend door fanfarekorps KTF en drumband Margaretha Sinclair. 'Om kwart over een moeten de kramen weer. worden afgebroken. Het middagprogramma komt wél voor rekening van de dorpscommissie. Van af half drie zijn er spelen, eveneens op de Groeneplaats. Voor kinderen van 6 tot en met 14 jaar is er een behendig heidswedstrijd op crossfietsjes en een kampioenschap jojo-en. Voor kinderen en volwassenen zijn er stepraces, zo wel in estafettevorm (voor drie perso- nen) als individueel, ringsteken voor tandems (paren), kelnerrace (drie per sonen), eieren gooien (paren). De wedstrijden duren tot half vijf en gaan alleen door bij voldoende deelname. De inschrijving is gratis en kan ge schieden bij Albert Heyn, Timmers Bakkerij, Jojo Kleding of telefoon 2245 of 4936. Den Hoorn Fanfarekorps DEK laat graag horen dat men weer op eigen benen kan staan en of dat niet te hoog van de toren is geblazen valt om negen uur 's mor gens te beluisteren. De traditionele muziek van de toren dus. Om half tien wordt een rondgang door het dorp ge maakt door DEK en de majoretten. De Hoornder jeugd neemt vanaf half elf plaats op het plein voor Goënga met een eigen rommeltjesmarkt. Deze duurt tot twaalf uur. Tijdens de markt zullen pannekoeken worden gebakken en doen de Hoornder verenigingen spelletjes voor de kinderen. Om kwart over een verzamelen zich voor de Jan Drijverschool trekkers met wagens en een paard met wagen. De stoet vertrekt volgeladen met kinderen om twee uur naar het strand bij paal 9. Zoals gebruikelijk wordt daar hout gesprokkeld voor de meierblis. Oosterend Ook in Oosterend begint Koninginne dag met een muziekoptocht. Om half tien start bij dorpshuis De Bijenkorf muziekkorps en drumband Excelsior de rondgang door het dorp. Deze eindigt bij de muzieknis, waar vanaf tien uur kinderspelen voor de leerlingen van beide basisscholen worden gehouden. Voor Oosterenders van alle leeftijden is 's middags een puzzelrit. Alle ver voersmiddelen zijn toegestaan, de ge zelligheid staat voorop, zo laat de or ganisatie weten. Er kan worden gestart tussen'twee en drie uur vanaf De Bij enkorf. Na afloop zal in gezellige sfeer de prijsuitreiking plaatsvinden. De Waal De Waalder jeugd zal naar andere dor pen moeten uitwijken, want in het ei- „Texel is nog altijd een klein para dijs. Heel veel van het fraais dat Frederik van Eeden een eeuw gele den op zijn wandelingen tegen kwam, is ook nu nog te zien. Dat wijst op een beheer van het Texel se landschap, ondanks alle ver keerstechnische veranderingen die in de loop der tijden hebben plaatsgevonden." Kees Duinker, medewerker aan het VAR A-radioprogramma „Vroege vo gels" is duidelijk in zijn betoog. Zijn bevindingen zijn zondagochtend te ho ren op Radio 2. Het programma wordt uitgezonden tussen 8.00 en 10.00 uur. De opnamen van de Texelse wandelin gen gaan vermoedelijk rond 8.15 uur de ether in. Het onderdeel duurt onge veer een kwartier. De VARA-ploeg (naast Duinker ook re dacteur Joost Huijsing) was op 7 april op het eiland en maakte totaal twintig minuten opnamen op drie verschillen de locaties: op de Hogeberg, bij Oude schild en bij De Mient nabij De Koog. Duinker, zelf amateur-botanicus, re construeerde telkens de wandelingen die Frederik van Eeden honderd jaar geleden in zijn boekje „Onkruid" be schreef. Dit boekje is heruitgegeven door Schuyt te Haarlem en in de boekhandel verkrijgbaar voor 724,50. De radiomakers interviewden tijdens hun Texels bezoek ook Martin Zijm van Rijkswaterstaat. Deze opnamen worden echter uitgezonden in „Vroege vogels" van 18 mei. Oud-Texelaar Kees Duinker (links) en Ivo de Wijs met het opnieuw uitgebrachte boek .On kruid" van F.W. van Eeden.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 7