Texel massaal naar buitei Eerste mooie dag maakte markt tot waar feest Koninginnedag 1986 zonnig en drukE os PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 2 NI! JD> Texelse Er is al 35 gulden in kas, dus een ijsje kan er we! vanaf. Net als in de rest van het land trokken de inwoners van Texel massaal naar buiten om te genieten van het verzengende lentezonnetje en te ont spannen bij de activiteiten die in de dorpen waren georganiseerd. Niet alleen het aantal kijklustigen was groot, maar woordvoerders van de or ganiserende dorpscommissies roemden ook de opvallend hoge aantallen deelnemers. Rellen en ongelukken waren er niet, zodat met zeer voldane gevoelens kan worden teruggedacht aan de Koninginnedagviering van dit jaar. In De Cocksdorp namen liefst 110 kinderen en 30 ouderen uit De Cocks dorp en Eierland deel aan de daar ge organiseerde spelen, 's Morgens had den de organisatoren al een vermoe den gekregen van deze ongekende op komst, toen de optocht zeer veel deel nemers trok. ,,Het leek wel alsof er bijna geen volk meer over was om langs de route te staan", aldus me vrouw Van Tongelen van de dorps commissie. Tot de optocht behoorden versierde fietsen, steps, wandelwagens en ponywagens. Het Koninklijk Texels Fanfare, dat een drukke dag had, ging de vrolijke stoet vooraf. De reeds gememoreerde spelletjes wa ren bij het Eierlandsche Huis. De orga nisatie prijst zich gelukkig dat er vol doende medewerkers waren en be dankt hen voor hun inzet. De uitslagen: Kinderspelen: 4-jarigen: I.Nienke Ei lander 2.Alicia Saai 3.Robin Adema; 5 en 6 jsar: 1Merlïjn Adema 2. Evelien Westdorp 3.lmme-Geeske Langeveld; 7 en 8 jaar: 1.Anita de Weerd 2.Sofia Boon 3.Nelleke Stevens; 9 en 10 jaar: 1.Evert Jan Visser 2.Angelique Stiel 3.Gerard Ruiter; 11 en 12 jaar: 1.Peter Broekman 2. Arjen Saai 3.Christal de Bloois. Spelen 13 jaar en ouder: Zaklopen heren: 1 .Gerrit Koorn 2.Peter Vos 3.Lieuwe van der Veen; Zaklopen da mes: I.Coby Boon 2.Diana Ooievaar 3.Marjan van Heerwaarden; Kruiwa genrace voor paren: I.Bart Boon/Regi- ne de Boer 2.Leen den Braven/Olga Vos 3.Erwin van der Linde/Coby Boon. De Koog Recreatieterrein 't Kerckeland was 's middags bij Texels badplaats het decor van een groot spektakel, dat een grote publieke belangstelling trok: een soort Zeskamp-spel. Hieraan deden zestien teams van elk zeven personen mee, die elkaar bestreden op acht onderde len. Eén van de spectaculairste daar van was het vlotjevaren, waarbij het genwoordigd was zaalvoetbalvereni ging KSMT uit De Cocksdorp met blikjesgooien en kinderspeeltjes. Drum band Voorwaarts Mars uit De Koog deed zeer goede zaken. De marktlui spraken van een onvoorstelbare respons om messen te laten kartelen en polijsten met een speciale machine. Tegen het eind van de markt waren er zo'n driehonderd botte messen inge bracht, veelal door particulieren. De bewerkingstijd per mes varieerde van 1/2 tot vijf minuten. Naast de „officië le" standhouders grepen ook enkele marktlieden in spé hun kans en stal den hun waar uit op het trottoir bij de Vismarkt en het overvolle terras van de Lindeboom De organisatie toonde zich na afloop zeer tevreden en was blij dat er ook verkeerstechnisch geen wanklanken waren geweest. Er was eigenlijk één nadeel: de markt ving iets te laat aan. Toen het half één was en er volgens schema nog drie kwartier waren te gaan was het plein grotendeels leeg gestroomd. Om tien uur waren de festiviteiten geopend door het Konink lijk Texels Fanfare en de majorettes van drumband Margaretha Sinclair. De tra ditionele muziek van de toren zorgde uiteraard voor de allereerste feestelijke klanken. de bedoeling was zeven boomstam men van verschillend gewicht zo snel mogelijk van de ene naar de andere waterkant te brengen. In praktijk bleek dat het opladen van alle stammen te gelijk het effectiefst was, al betekende dat wel voor de meeste teamleden een nat pak. Ook veel aandacht trok de zeepbaan, die op blote voeten te lijf werd ge gaan. De deelnemers kregen kersen in handen die boven aan de baan op al daar gereedstaande sorbets dienden te worden geplaatst. Origineel was de bedrace: een bed werd eerst opge maakt, een patiënt werd neergelegd en een pyama aangedaan en aldus dien den een aantal hindernissen te worden genomen. De andere onderdelen: Krui wagenrace, skirace, estafette over vijf onderdelen, kabelbaan en zaklopen. De uitslag: I.Cocky's kapsalon (heren team) 2.Whippers 3.RST Kogerstrand. Om twee uur 's middags werd in het dorp een optocht gehouden, voorafge gaan door drumband Voorwaarts Mars. Uitslagen: Enkelingen: 1.Merlin Huis man 2.Sandra Joosten 3. Bart Leeffers; Paren: 1.Mirjam en fam. De Haan 2.Miranda en Patricia Veeger 3.André en Diana Shahide; Kleine groepen: 1.Jeroen en Saskia Gieles en Brenda Houwing 2.Ronald van Benthum en Eddy en Erik Witte; Grote groepen: 1.Mirjam Kuip, Erik en Robert Bakker, Koen en Rob van der Spek en Mirjam Kuip. Oudeschild Het vissershavendorp stond bol van de activiteiten. Traditioneel werd gestart met een „versierde optocht" voorafge gaan door muziekkorps en drumband Excelsior uit Oosterend. De volgende deelnemers vielen in de prijzen: Optocht: Enkelingen: I.Walter Sleeu- wenhoek (Lentekoning) 2.Suzan Eel- man (Bloemenwagen) 3.Caby Apelo (Gelaarsde kat); Paren: I.Remco en Colette Zijerveld (Twee emmertjes wa ter halen) 2. Bart boon en Rinus van der Star (Klaar voor het défilé van vol gend jaar) 3.Eveline en Suzanne Bre- man (Versierde fietsen); Groepen: I.Marika Kaan, Debby Sangers, Linda Keyzer (Hans en Grietje) 2.Anneke en Heidi Veenbaas, Esther Duinker, Saskia Witte, Maaike Krijnen (Voorjaarswa gen). De jury werd gevormd door Em my de Vries en Henk Rouwenhorst. Vliegende Hollander-race: Groep 3 en 4: I.Mareille Hoep (16 sec.) 2.Mala Zwiezinga (23 s); groep 5 en 6: 1.Robert Boersen (20 s) 2.Jeroen Rou wenhorst (22 s); groep 7 en 8: 1.Marcel Ris (13 s) 2.Silvan Hoep (15 s); Ouderen: I.Patrick Keyzer (17 s) 2.Marjon Slaman (19 s). De „Vliegen de Hollander"karretjes werden beschik baar gesteld door Kees de Porto en Henk Barhorst. Mooist versierde marktkoop man/vrouw: Uacob Keyzer en Wille- mine Keyzer 2. Brenda Keyzer en San- ny Zegel. Deze werden uitgekozen op de zogeheten „kindervlooienverkoop- markt" in het Ankerpark. Vereni- gingsprijs: Jongeren- en jeugdgroep voor de vele toneelstukjes en sketches. Spiraalspel: Hans Schraag. Knikkerpot:(427 stuks) I.Jan Koomen en Brigitte Krijnen. Ledenaantal en aantal jaar dat de gymvereniging bestaat:(76 en 20 jaar) Christia Krijnen. Levend ganzenbord:I.André Zeilstra, ibij André Kiewiet, Jeroen Rouwenh imei 2.Peter Visch, Sven en Niek Januits 3.Ricky Barhorst en Thea Vlas. ten! laatst was het racen tegen de kit [pui geen van de teams kreeg alle ho Ipui vol. ivai Den H(Pec n v Dit dorp werd vereerd met een b j h van burgemeester Schipper en z f£je vrouw. Dat gebeurde 's middags .,e|| het traditionele houthalen op hei strand met paard en trekkers me; gen voor de meierblis. Hiermee sde Den Hoorn een geslaagde dag ai :e v waaraan bijna alle kinderen vanl5o dorp deelnamen. Vooral de inzen var voor de kleurwedstrijd was onge enc hoog: ongeveer 90 van de 100 st ;jes kinderen deden hun best op een fjm ning van jutten op het strand mt |att de achtergrond het Hoornder kei ons Uitslag kleuren: Groep 1 en 2: ,voi I.Trischia Koster; groep 3 en 4: nne 1.Ruben van de Boogaard; groep 2. 6: 1.Mirjam Ochlen; groep 7 en 8 ,n 1.Guido Scherpenhuis. ifl 1 Fanfarekorps DEK zorgde ook in de dorp dat er muzikaal viel te genii nee Eerst met muziek van de toren ei;er met een rondgang door Den Hoe3|a De vrijmarkt was een enorm suci ari met 23 kraampjes. Oud speelgeoi^ werd verkocht, er werden opvalle at< veel grabbeltonnen, snacks en na r c sen te koop aangeboden. Voorts m beerden enkele jeugdige Hoornde pn kennelijk „Willem Goënga'tje" te p., len en maakten rondritjes met po ke wagen door het hele dorp. gS oer Oosten)0' w Voordat in allerijl naar Oudeschilcm koersgezet liep Excelsior een rontgti door het eigen dorp. In optocht s,;e het naar de muzieknis. Daar warimf vanaf tien uur kinderspelen meta|n| spelonderdelen spijkers slaan, bel er den, kruiwagenrace, skippybalrao klopen, doelschieten. De kleinste werden geschminkt. De resultat groep 3, meisjes: 1.Suzan Kooimttl 2.Corina Hordijk 3.Mattanja van i j Vis; jongens: 1Eric Plaatsman 2. Schraag 3.Johan van der Star; gi 4 meisjes: 1.Petra Kooiman 2.Jess Turnhout, Jessica Witte en Berna, Kuiper; jongens: I.Tom Witte 2.\A Ploeg 3. Ben Rentenaar; groep 5 1.Marjan Smit 2.Mirjam Joustra 3.Mariska Plaatsman; jongens: 1 Daalder 2.Jan Boyen Rienks 3.BI 1£ Düring; groep 6, meisjes: 1.Jann(l0 Visser 2.Jana Visser 3.Jeske Vlanj jongens: I.Kees Daaldere 2.Peter Broekman 3.Rowdy Tuinhout; gre meisjes: I.Tanja van Exel 2.Merlijr Oortmerssen, Liane Vonk, Maaike e Dijk; jongens: 1. Daniël van der Vin 2. Dave Vonk, Dennis Brouwer, Jt^ de Wolf; groep 8, meisjes: 1Mari Visser 2. Marijke Eelman 3.Yildiz Kampstra; jongens: I.Jan Bloem, Menno Timmer, Koert Vermeulen Jasper Boks. Tussen twee en drie uur startten deelnemers (vier groepen brommf de rerst auto's) voor een puzzelrit reacties op de rit waren zeer enth rj ast, men vond het voor herhaling baar. En dan te bedenken dat de plaats was gekomen van de gebn lijke spelen met het oog op het sl weer van de laatste dagen....Eén de opdrachten was de leeftijd van geit op een landje bij „Concordia achterhalen. Dit was echter geen maar een bok, en velen tuinden Sommigen gingen op de boerderij gen hoe oud de „geit" was. Nou, de boer, doe zijn bek maar opem,. zijn tanden en kiezen! Welke raad harte werd genomen. Nog een o[j Lees verder pagi Het herenteam van Cocky's Kapsalon ligt bij de skirace al een hindernislengte voor en zal ook de totale Koger zeskamp met gemak Of naam schrijven. Op de achtergrond is de waarschijnlijk belangrijkste reden van de prestatiedrang van de heren zichtbaar.... Nick Slijderink toont het in groten getale opgeKomen lexeise publiek dat de lintjesregen niet voor niets aan hem is voorbijgegaan en be dient geestdriftig het rad van avontuur voor Scouting Texel. Bij de meeste kraampjes ontbraken de zeilen, maar desondanks ging het alle deelnemende verenigingen en organisaties voor de wind. Een zeer zonnige Koninginnedag lokte naar schatting een paar duizend mensen naar de feestmarkt op de Groeneplaats in Den Burg. Voor een paar uur leken alle herinrichtingsplannen volkomen overbodig en vormde het plein weer het gezellige centrum van weleer. richte afdeling van De Zonnebloem drukten de kosten voor hun activitei ten door verkoop van shirts, handdoe ken, puzzels, kaarten, enzovoort. In al deze kraampjes uiteraard in rijke mate, folders, stickers en buttons. SOS We reldwinkel pachtte twee kramen en had daarmee een tijdelijke dependance van de winkel aan de Kogerstraat. Kleine snuisterijen handwerk en voe dingswaren uit de Derde Wereld in overvloed. De Speel-o-theek verwaar loosde haar taak niet. Weliswaar was er een kraampje waar onder meer ba- bykleding en ballonnen werden ver kocht, maar in het park achter het raadhuis werden de jongste kinderen met spelletjes bezig gehouden. Veel handwerk op de markt, zoals blijkt. Eén stand was geheel gevuld met kleding en kleedjes vervaardigd door bewoners van huize Irene. De op brengst was eveneens voor hen. Het is bekend dat leden van Zwem- en Polo club TX '71 vinden dat voor zwemmen veel energie nodig is. Traditiegetrouw kon men zich bij hun stand te goed doen aan poffertjes, pannekoeken en wafels. Dat kon ook bij de kraam van speeltuinvereniging 't Groentje (pop corn en cake). Tevens werden daar bij enwaskaarsen verkocht en „Theo en Thea" tandjes. 410 goudvisjes De Jozefschool heeft onlangs de schoolzolder opgeruimd. Er zijn inmid dels twee markten gehouden, maar nog niet alle spullen waren weg. Ko ninginnedag werd aangegrepen om weer van een hoopje te worden verlost. Aquariumvereniging Aqua Vita kan te vreden terugblikken: alle 410 goudvis jes kregen een nieuwe eigenaar. Daar mocht naast twee lege aquariumbak- ken wel even een (gebakken visje) op worden verorberd, zo meende een me dewerker. Dat kon ook bij de Licht boei. Medewerkers haddèn drie kra men gehuurd om porties verse platvis te slijten. Dat waren er minder dan ge pland, want leverancier TX 34 lag met averij in de haven van IJmuiden. Ook werden traditioneel plantjes verkocht. Voorts bracht de omroep een live uitzending vanuit een mobiele studio in de bus van Jan Brandenburg, die achter de kraampjes was opgesteld. Bij alle kraampjes werden interviews afgenomen. De gereformeerde jeugd vereniging Credo greep de gelegenheid aan om de kas te spekken en verkocht naast planten ook koffie en fris. Van de buitendorpen trokken nauwe lijks clubs naar Den Burg. Wel verte- De 32 standhouders, verdeeld over meer dan 40 kramen, deden dan ook uitstekende zaken, de beloning voor een kwalitatief goed aanbod. Een markt zonder echt spectaculaire hoog tepunten, maar met een keur aan spel letjes, rommeltjes, hapjes, zelfvervaar digde spullen en leuke prijzen. Het pu bliek liet zich dan ook graag overhalen om dit enthousiasme met de inzet van dubbeltjes, kwarties en guldens te be lonen. Een dame in de kraam van Wel fare Rode Kruis, staande tussen pop pen, sokken, schortjes, truitjes en handwerk in de eigen vrije tijd ge maakt: „Het is voor het goede doel, maar als je weet hoeveel tijd erin is gestoken, dan zijn we eigenlijk veel te goedkoop". Meerdere stands zetten zich in voor een goed doel, waarmee trouwens niet is gezegd dat de eigen clubkas dat niet is. Eén van de meest besproken doelen was het Tesselhuus, waarvoor „Rotary-vrouwen" actief wa ren. Het juist verschenen kookboekje „Smikkele op sien Tessels tüs" ging grif van de hand: één voor 77,50 twee voor een tientje. Even onbzaatzuchtig toonde zich de standwerksters van de hervormde vrouwendienst, wier op brengst van kleding, plantjes en een grabbelton geheel ten goede kwam aan de bejaardenzorg. De gereformeer de vrouwenvereniginge Ora et Labora zette zich in voor een project in Thai land en de verwarming van de kerk. Ook hier werden plantjes en eigenge maakt handwerk verkocht. De doops gezinde gemeente is dit jaar actief voor een hulpproject voor Indianen in Guatemala. Onlangs werd daar een zeer succesvolle kerkeveiling voor ge houden en nu waren de doopsgezinde zusterkring en de jeugdclub uit Den Burg present. De jeugd speelde in op de 's middags te houden jojo wedstrijden en verkocht tal van jojo's. Verder in deze kraampjes wollen sok ken, droogbloemen; klompjes en rommeltjes. Volgestapeld Steeds meer verenigingen gaan over tot het houden van rommeltjesmark- ten. Daar wordt lang niet alles ver kocht, zodat er inmiddels her en der gigantische hoeveelheden liggen op geslagen. De grote publieke opkomst bewerkstelligde gisteren echter dat een flink deel van de rommeltjes aan de man kon worden gebracht. Zo beleef de de windsurfclub na de enigszins in het water gevallen voorjaarsmarkt een gouden dag en stal de Kompasschool de show. De afgelopen weken was het bij het schoolgebouw een komen en gaan van ouders en anderen die hun rommeltjes kwamen afleveren. Niet al leen de kramen, maar ook de stoep onder en achter de kraam stond vol gestapeld. Verder kon men hier onder meer raden en touwtje trekken. De sportverenigingen gaan er steeds meer toe over het publiek actief aan een spelonderdeel te laten meedoen. Net als in voorgaande jaren waren de voetbalclubs Texelse Boys en SV Texel aanwezig met een bord met gaten waarop kon worden gemikt. Bij SV Texel was zelfs een sportfiets te win nen, maar dan moest wel viermaal door een verschillend gat worden ge schoten. Bij alle zes pogingen raak kreeg de winnaar 775,— uitgekeerd. „Er zijn al vier fietsen weg", riep spea ker Rob Dapper. „Allemaal verroest", zo voegde hij er veelbetekenend ach teraan. Beide voetbalclubs hadden ook kraampjes. Bij de Boys kon men op di verse manieren raden, onder meer naar de totale leeftijd van een meis jesteam en ging een tiental oude bal len grif van de hand. Als vanouds had basketbalvereniging De Mareis weer poffertjes in de verkoop, luid aangepre zen door vijf jongedames. De poffert jes konden ook worden verkregen door viermaal een basketbal door een ring te mikken. Opdrukken Ook gymvereniging Texel was in deze trant bezig. Bij hen ging het erom wie zich het vaakst kan opdrukken aan een opgestelde brug. De gymnasten toon den zich trouwens zeer actief, doordat zij nog twee kramen bezetten. Eén daarvan werd ingenomen door het jeugdbestuur van de club, geheel bestaand uit jeugdleden, met een ei gen kas. Ook de kraam was naar eigen idee ingericht met originele spelletjes. Bij de Toerclub Taxi 2000 konden spor- tievelingen zich eveneens uitsloven. Er moest twee minuten lang hard worden getrapt op een sportfiets op rollen. Wanneer men de afgelegde afstand onvoldoende vond, kon men zich hier ook inschrijven voor de vijf- en zeven- dorpentocht die 's middags werd verreden. Niek Slijderink had de emotie van het koninklijk lintje goed verwerkt en be diende geestdriftig het rad van avon tuur, waarbij de ontbijtkoeken over de hoofden van de toeschouwers vlogen. De Kleppertjes bestaan 25 jaar en kon den dus niet ontbreken. Zij verkochten onder meer bloemstukjes op hoefijzers. De baptistengemeente had een kraampje waarin zelfgemaakt hand werk te koop werd aangeboden en on der meer geld kon worden geboden voor een olifantje. Tomatenplantjes Afdelingen van landelijke en wereldwij de organisaties grepen eveneens de kans aan zich te presenteren. De Con tactgroep Zuid-Afrika verkocht toma tenplantjes en vroeg een slagzin tegen apartheid te bedenken. Ook Amnesty International had toma tenplantjes te koop, evenals onder meer speelgoed. Milieu-organisatie Greenpeace en de op Texel pas opge-

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2