ïatharlna gokt p zesde WK-plaats Vruchtbare uitwisseling Shima en Bolsward -elman lokaliseerde vrak van VOC-schip 'IVC om exclusieve rechten berging gevraagd Politie vraagt nog drie vakantiekrachten Jan Knippenberg in 24 uur-loop actief Picknickrit Blijde Rijders met helpsters Rode Kruis portschooi Texel uitgebreid lortschool verbouwd Nu ook Haarstudio in De Cocksdorp Henri Dunant weer in Oudeschild Marjet van der Vis won hoofdprijs loterij Tesseihuus INSDAG 7 MEI 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Het komt niet vaak voor dat er een roodwitte band op Texel te zien is. i het wrak van het VOC-schip „Rob" afkomstige gouden munt in handen van duiker Hans Eeiman. Rijkspolitie Texel heeft nog ruimte voor een drietal vakantiekraehten. Zij zullen voornamelijk voor de eerste opvang dienen te zorgen van bezoekers aan de bureaus te Den Burg en De Koog. Ver der bestaat het werk uit het aannemen van telefoontjes, typen en lichte admi nistratieve arbeid. Sollicitanten moeten bereid zijn om volgens rooster ook in het weekend en 's avonds dienst te doen. In aanmerking komen ongehuw de jongens en meisjes van 18 tot en met 25 jaar. Eén kan worden geplaatst in de periode 13 juni tot en met 15 juli en twee van 16 juli tot en met 17 au gustus. Belangstellenden kunnen zich telefonisch aanmelden tot volgende week woensdag, 14 mei, via telefoon nummer 02220-2644, vragen naar Ed Moojen. Texelaar Jan Knippenberg neemt vrij dag/deel aan een ultra lange af sta rids loop te Apeldoorn. Dit is een ra ce-die 24 uur duurt en die dus bestemd is voor de échte kilometervre ters. .^Knippenberg is al een aantal jaren niet méér actief geweest op de ultra lange afstand. De Blijde Rijders houden zondag een picknickrit met als gasten de helpsters van het Rode Kruis. De rit start om twaalf uur aan het parkeerterrein aan de Emmalaan en iedereen die met zijn aanspanning wil meerijden is welkom. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten 1. Bernhardlaan, Lieuwstraat, Tjak- kerstraat, Burdetstraat, Meester Kraaistraat, Wilsterstraat, Marelstraat. De Koog Zaterdag wordt vanaf 10.00 uur oud papier opgehaald in De Koog en direk- te omgeving. Dit gebeurt iedere twee de zaterdag van de maand, leder wordt verzocht het papier tijdig gebundeld aan de straat te zetten. itharina Zegeren is afgelopen weekend afgereisd naar het eedse Hestra om mee te doen aan de wereldkampioen lappen powerliften. Haar voorbereiding was dit keer veel :er dan voor de Europese kampioenschappen vorig jaar in rdrecht. Ze gokt op een zevende of zesde plaats in het issement. lenige rimpel in de voorbereidingen Is de vliegreis. Het was de eerste 'ondernemers - aktiviteiten^ sportschool van Catharina Zegeren, ortschool Texel, in het groothan- Isgebouw bij Oudeschild, is in de af lopen periode uitgebreid. Er kwam ruimte bij van negentig vierkante iter, die voornamelijk wordt gebruikt or aerobics en oefeningen zonder istel. Aan de wand hangen daarvoor nodige spiegels. Door deze verbou- ng was het mogelijk weer aerobics geven en bovendien hebben de ren- en de damesconditietrainingen meer ruimte. Desportschool kan ier leden gebruiken. Van de winter herprogtamma behoorlijk vol maar it het aantrekken van de seizoen- irkgelegenheid is^er weer meer ruim- in het ledenbestand gekomen. De robics- efTeonditietrainingen zijn mensen van 16 jaar en ouder. Het lat meer om lekker sporten dan om esteren. In de kleedkamer is ook een euwe voorziening aangebracht: een innebank die voor leden te huur is lor f6 per keer, nietJeden betalen ree gulden meer. keer dat Catharina een luchtreis onder nam en de zenuwen daarvoor werden nog versterkt door de onweersbuien en turbulentie die het vliegtuig zondag teisterden. Het lijkt echter onwaar schijnlijk dat haar prestaties zullen lij den onder deze luchtvrees, ze hoeft pas zaterdag uit te komen. Evenals bij de Europese kampioen schappen zal ze uitkomen in de klasse onder de negentig kilo. Tijdens de vo rige WK kwam ze uit in de klasse bo ven negentig en toen werd ze derde. Door het tussentijdse gewichtsverlies is er echter ook vormverlies opgetre den, zodat het onwaarschijnlijk is dat ze haar prestaties van vorig jaar (een totaal van 427 kg) zal overtreffen. Eve naren moet echter wel tot de mogelijk heden behoren. Ter vergelijking: bij de Europese kampioenschappen tilde ze 407 kg, na een onderbroken voorberei ding. Catharina Zegeren wordt uitge zonden (op eigen kosten) door de Ko ninklijke Nederlandse Krachtsport Bond. Bij gebrek aan een Texelse vere niging is zij officieel afgevaardigd door de vereniging Asahi uit Noord Schar- woude. De bond zendt dit jaar acht "deelneemsters uit, waaronder de we reldkampioene S. Dolman en T. van Duyn. ^^ondernemers - akti viteiten Anja Zijm van de Haarstudio aan de Binnenburg opent maandag een gelijknamige zaak in de Cocksdor- per Holymarkt. De eerste klanten kunnen woensdag in de nieuwe Haarstudio terecht. Maandag is er van 16.30 tot 19.00 uur receptie. Dinsdag is de zaak gesloten in verband met examens van de mede werkers en woensdag om half negen gaan de deuren open voor klanten. De openingstijden zijn in ieder geval in het seizoen dagelijks van 8.30 tot 17.30 uur. Maandagen gesloten en zaterdag sluitingstijd om 16.00 uur. Na het sei zoen zal er een regeling worden getrof fen voor Cocksdorpers. Er kunnen af spraken worden gemaakt waarna de haarstudio, al naar gelang de be langstelling, één of twee dagen in de week open zal zijn. Belangstelling Anja Zijm verwacht dat er behoorlijk belangstelling zal zijn. De Cocksdorp ontwikkelt zich met het Krimplan mee tot een behoorlijke badplaats en de ei gen bevolking moet natuurlijk ook naar de kapper. In Den Burg krijgt ze tame lijk veel klanten uit Texel's meest noor delijke dorp. De zaak wordt ongeveer even groot als het bedrijf aan de Binnenburg. Het interieur zal in dezelfde stijl worden uitgevoerd en de medewerksters zullen op dezelfde manier worden getraind. Eerste kapster wordt Miranda Keyser. Het Rode Kruisschip de Henri Du nant zal deze maand weer Oude schild aandoen. Het schip wordt 28 mei verwacht in de loop van de dag en zal de ochtend daarna weer vertrekken. Aan boord zal een groep patiënten uit Friesland zijn. De Henri Dunant is in de afgelopen winter inwendig verbouwd. De 18-jarige Marjet van der Vis van de Maricoweg te Den Burg is de gelukki ge winnares geworden van een Texeler dekbed, de hoofdprijs van de loterij die tijdens de feestmarkt met koningin nedag werd gehouden. Bezoekers wa ren autométisch deelnemer aan de lo terij bij aankoop van het onlangs ver schenen Texelse kookboekje ,,Smikkele op sien tessels tüs", dat werd verkocht in de kraam van de dames van de Ro- taryclub. De baten van alle daar ge houden activiteiten komen ten goede aan het Tesseihuus te De Koog, het vakantiehuis voor spierdystrofiepatiën- ten. De totale netto opbrengst be draagt bijna ƒ5000,—. Het grootste deel hiervan is het resultaat van de verkoop van zo'n 520 kookboekjes. De oplage van bijna 700 exemplaren is derhalve voor een belangrijk deel tijdens de markt aan de man gebracht. Het boekje is momenteel in de boekhandel verkrijgbaar bij de winkels van Lange- veld en De Rooy, Het Open Boek en Bakker's Ijzerhandel, prijs 77,50. Naar verwachting zal over twee weken een. nieuwe oplage worden gedrukt. Op de foto winnares Marjet van der Vis, die de prijs ontvangt uit handen van twee leden van de „Vriendinnen van het Tesseihuus", de dames Marijke en Ina Bakker. De uitwisseling die de judoclubs Shima en Bolsward dit weekend op Texel hielden was voor beide verenigingen, ondanks het duidelij ke niveauverschil, vruchtbaar. De Friese judoka's, waaronder ver scheidene NK-finalisten, vonden het verblijf op Texel prettig, terwijl het in aanraking komen met ande re trainingsmethoden voor de Texe laars beslist positief was. Daarbij speelde natuurlijk mee dat ze vende ,,dan" Leo de Vries de trainin gen gaf. De bekende „zwarte band" bij judo is een aanduiding dat men alle technieken beheerst maar het is moge lijk om nog verder te groeien. Dat wordt aangegeven met dan-graden. Een goede, actieve leraar bij een grote vereniging heeft meestal op zijn minst een derde dan. Bij nog hogere graden is het in afnemende mate de judovaar digheid die meetelt om bevorderd te worden, de verdienste van de dandra- ger voor de sport wordt steeds meer meegerekend. Van de eerste tot en met de zesde dan wordt de zwarte band gedragen, daarna een roodwitte en de allerhoogste graad, de twaalfde dan, draagt weer net als de beginner een witte band, Deze judoka's worden verondersteld zoveel gezien, gekund en meegemaakt te hebben dat zij de boeddistische toestand van „nirwana", de absolute balans die elke activiteit overbodig maakt, bereikt hebben. Het zal duide lijk zijn dat weinig gewone stervelingen dat einddoel halen, zelfs het dragen van een roodwitte band is in Neder land maar aan een handjevol mensen toegestaan. Het bezoek van zevende dan Leo de Vries was dus bijzonder en de kennis die een dergelijke expert overdraagt .is beslist waardevol. Geen wedstrijden Een veertigtal Shima-leden en een twintigtal Bolswarders deelden zater- dagbakkerBakker en zondag de mat in De Ferrever. Daarbij werden er geen wedstrijden gehouden omdat daarmee een nogal eenzijdig beeld zou ont staan. De Friezen waren bij de judo clubleden ondergebracht en een hoog tepunt van hun bezoek was ongetwij feld de toelichting die Jaap bakker gaf op de inventaris van het juttersmu- seum. Hij wist zijn toch vrij weerbare gehoor vijf kwartier muisstil aan de harde houten banken te kluisteren. Een alleszins tevreden Shima- voorzitter, Gerrit Visch, vertelde na af loop dat de uitnodiging voor een te genbezoek er waarschijnlijk aankwam. hebben gehad omdat het schip door zware ijsgang als het ware is vermorzeld." Niet alleen door de mogelijk kostbare lading is het wrak aantrekkelijk voor nader onderzoek. Eelman meent dat dat gezien de ouderdom van het schip eveneens de moeite waard is. „Als je ziet dat er momenteel door tal van deskundigen, ook uit Nederland, wordt gedoken op het wrak van het VOC- schip „Amsterdam" bij het Engelse Hastings, hoe interessant is dit dan wel niet? Dit schip is nog een eeuw ouder en ligt bovendien binnen handbereik." Cultuurgoed ker Hans Eelman uit De Koog lijkt met zijn duikteam „Phileas Fogg" ilerom een spectaculaire historische vondst te hebben gedaan. Hij lo- seerde het wrak van een koopvaardijschip van de Verenigde Oostindi- e Compagnie, dat vermoedelijk in 1640 op de Texelse rede is vergaan. ïader onderzoek met behulp van ;-documenten heeft Eelman met nauwkeurige zekerheid vastgesteld het hier het schip „Rob" betreft, schip was eigendom van de Ka- van Amsterdam en verging op 5 iari 1640, toen het voor Oudeschild te wachten op gunstige wind om Ie varen. Waarschijnlijk was de )b" in het gezelschap van vier an- schepen, die volgens de boeken rin de maand wel richting de Oost rokken. vondst van het VOC-schip deed nan al tijdens de vorige zomer, i hij met het boven water halen „het" bronzen kanon landelijk en rnationaal in de belangstelling id.' In die periode stuitte het Texel- luikteam op meerdere scheeps goten die kwamen bloot te liggen ir het verschuiven van de zandban- in de Waddenzee als gevolg van inderende stromingen. .In totaal [t Eelman's club, verder bestaand Jac Betsema, Flip Duinker en Nan sterlaken, reeds 50 wrakken geloka- erd en gemeld bij het ministerie van rijn, cultuur en volksgezondheid )C). Gouden munten lens de onderwaterbezoekjes aan wrak, waarvan Eelman de precieze jing nog niet openbaar maakt, heeft hij ondermeer tinnen bordjes, bronzen muntjes en zelfs een tweetal gouden munten opgedoken. De jaartallen op de bronzen munten variëren van 1619 tot 1639 en op een aantal staat de naam van Lodewijk XIII vermeld. Eén der gouden munten heeft Eelman toe gestuurd aan minister Brinkman van WVC, met begeleidende brief, waarin de Texelaar aandringt op een goede regeling met de overheid voor de ber ging van scheepsrestanten. „Volgens de wet heb ik als vinder recht op de helft van de waarde van de vondst, dus de andere munt mag ik houden. De minister is het daar kennelijk mee eens, want hij heeft zijn aandeel niet teruggestuurd...", grijnst Hans Eelman. Alvorens in te gaan op de wettelijke en juridische klippen, vertelt de amateur-onderwaterarcheoloog dat hij sterk vermoedt dat het „Rob"wrak een kostbare lading herbergt. Geen zeerovers Eelman: „Waarschijnlijk heeft er na het vergaan geen zeeroverij plaatsgevon den, gezien de voorwerpen die we hebben aangetroffen. Daaruit blijkt ook meteen dat het schip bepaald niet leeg was. En dat is ook waarschijnlijk, omdat uitgaande schepen altijd veel geld aan boord hadden voor de lange reis. Het zou best kunnen, dat zeero vers gewoon geen schijn van kans Eelman wacht nu verder af hoe WVC reageert op zijn correspondentie. Zeker gezien de lange samenwerking met onderwaterarcheoloog drs. Thijs Maar- leveld van WVC verwacht hij een posi tieve reactie. Ten tijde van de hosanna rond het bronzen kanon is de ambtelij ke molen, die moet zorgdragen voor het bewaren van dit cultuurgoed, op gang gebracht. Duik- en bergingsbe drijf Eelman, dat als zodanig staat in geschreven bij de Kamer van Koophan del, heeft gevraagd om de exclusieve rechten van begeleiding van onderzoek en berging. Het wetenschappelijk on derzoek blijft op rekening komen van de desbetreffende onderzoekers, hoe wel Eelman inmiddels is erkend als specialist in maritiem onderwateron- derzoek. In ruil hiervoor wil het bedrijf afstand doen van het kanon. De over heid moet dan wél zorgen voor het op Texel tentoonstellemervan, en de kosten dragen van berging en conser vering van het wrak. Eelman kwam hierover onlangs vrij uit gebreid aan het woord in het radiopro gramma AVRO Magazine.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 7