(lassieke motorclub leeft weekend op Texel Even over het strand... \anbevolen door D. J. Wuis (80) h Spontane actie voor 20 jaar gezelligheid Mi MA WAT IK ZEGGEN WOU.." 'ergulde Kikkert Aanrijdingen zonder letsel „Texel is een ideaal oord om goed motor te leren rijden Aldus de heer D. Wuis, zijspankampfoen 1950 Met luilak dauwzwemmen Vakanties Speel-o-theek Waalders vierden jubileum De Fuik Lezing Sonia Bos Traanroeier zeer in trek bij landelijke molen- en fietsdag ^E) ijSDAG 13 MEI 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 5 19,95 «el heeft een rijk motorsportverleden, diverse eilandgenoten kwamen jjt uit in de landelijke top bij onder meer betrouwbaarheidsritten, te- inwoordig ook wel enduro genoemd. De nestor van dit clubje is onge- vijfeld D.J. Wuis. Deze inmiddels tachtig-jarige voormalig Nederlands I jinpioen bij de zijspannen bracht weliswaar het grootste deel van zijn yen aan de overkant door, het rijden leerde hij echter nog op het eiland dat was een goede leerschool, zoals hij in een Texelse Courant van 351 verklaarde. Wuis beide de redactie met de mededeling dat een mo- ji i «club uit zijn woonplaats Zwolle eind mei een weekend op Texel zal ouden. club „Big V Twin" telt uitsluitend irley Davisdon en Indian-rijders on- irhaar gelederen. Daarbij zitten lemplaren van 1927 en het is een lelstelling van de club om ook met ae veteranen alle evenementen oaraan wordt deelgenomen rijdend te !oeken, aanhangwagens komen er :or het vervoer van en naar de bij- mkomsten niet aan te pas. Zo ook et in het weekend van 31 mei, als m veertigtal motoren naar camping >nnenoord trekt om het tienjarig jubi- ym van de club te vieren. Het wee- nd is voor eigen leden, maar een «else HD-rijder zal niet worden weg- stuurd als hij komt kijken. De moto- n zullen voor meer mensen te zien er wordt een toertocht over het Tand gehouden. De naam van de yb heeft niets te maken met het tijd- hrift Big Twins, waarin naast veel ar- Aelen over motorfietsen ook veel blo vrouwenborsten te zien zijn. Het ige jongenssfeertje dat hierin wordt jgeroepen heeft niets te maken met de Zwolse club, waar motorliefhebbers ,,pur sang" lid van zijn. Bij Big V Twin zitten weinig choppers, het gaat de le den vooral om het in originele staat brengen van de motoren. Het is dan ook niet zo gek dat Wuis deze club bij de krant aanbeveelt. Hij is zelf voor de oorlog semi- fabrieksrijder geweest voor de Harley Davidson-importeur. Meer daarover is te lezen in het artikel uit die krant in 19651, dat hierbij staat afgedrukt. Een artikel dat overigens voor het grootste deel weer bestaat uit een overdruk van het verhaal dat in „Motor" over Wuis verscheen. Hij zal niet bij het weekend aanwezig zijn wegens persoonlijke om standigheden, maar jammer vindt hij dat wel: „Als je me nu nog een motor met zijspan geeft, rij ik er zo mee weg." ierbij reageer ik op het artikel over de •rgulde Kikkert d.d. 7 mei, waarin onrechte wordt gesuggereerd dat naar aanleiding van Rob Valken- jrg's Teater Retaet, een tegenvoorstel ye dat mijns inziens beter zou zijn. iets is minder waar. Mijn brief aan »t college van B en W dateert van 24 aart j.l. en vond zijn aanleiding in it per advertentie te koop aanbieden n de bioscoop in de krant van 21 aart, en nergens anders in. Inmiddels b ik ettelijke weken geleden ant- oord gekregen van het college van B W waarin zij o.a. stellen de voor- iur te geven aan een culturele istemming. Het is dan ook met ver- izing dat ik zie nu mijn brief door de ixelse Courant wordt behandeld als :n nieuw voorstel naar aanleiding van plannen van Rob Valkenburg. Door aar de datering te kijken zou men be- r dienen te weten. Ik hoop dat u de- rectificatie van feiten wilt opnemen uw krant zodat het in ieder geval üidelijk wordt dat theater of gezond- eidscentrum geen elkaar beconcurre- ;nde zaken zijn, en dat ook niet be- oren te worden, let vriendelijke groet, Paul van der Veer )en Burg. IASCHRIFT: Nergens in het gewraak- artikel wordt de indruk gewekt dat plannen van Van der Veer een reac- e zijn op die van Valkenburg. Overi- ens leek het daar wel op omdat op et moment dat de brief van Van der feer als raadsstuk in de openbaarheid ;wam de plannen van Rob Valkenburg wereldkundig waren gemaakt. De fwijzende reactie van het college was n is nog niet bekend gemaakt. Van er Veer en Valkenburg hebben inmid- els contact gehad en ze blijken volle met elkaar eens te zijn dat de heaterplannen een waarborg zijn voor lehoud van het waardevolle pand. Waarmee wat ons betreft deze storm een glas water moet zijn geluwd. -Red. )e politie kreeg de afgelopen veek twee aanrijdingen te behan- elen waarbij geen letsel ontstond naar waarbij in één geval wel prake was van zware schade. Dat vas het geval bij een botsing op hoek Georgiëweg-Waalderstraat. let andere ongeval vond plaats bij verkeerslichten op het kruispunt ontweg-Akenbuurt. en Rotterdamse automobilist wilde an de Waalderstraat linksaf de Geor- iëweg opdraaien. Hij zag daarbij een 3n links naderende 23-jarige automo- iliste over het hoofd die op weg was aar haar woonplaats Oosterend. Bij daarop volgende botsing raakte zijn 'agen total loss, terwijl de wagen van Oosterendse zware schade aan nkervoor- en zijkant opliep. 'insdag wilde een 22-jarige automobi- uit De Koog komend van zijn woonplaats even vlot door het juist op roen springende licht door de wach- inde rij auto's in te halen. Hij merkte laat dat er ook een tegenligger nksaf de Akenbuurt op wilde. Beide ragens liepen schade op. „Motor", het Nederlandse Motorweek blad, tevens officieel oigaan der K.N.M. V., bracht een zeer interessant artikel over de prestaties van onze vroegere eilandgenoot D. Wuis. Hier is het: Toen nu 13 jaar geleden twee jonge mannen het Magazijn „De Bijenkorf" binnenvielen met de vraag: „waar is hier de pannen-afdeling?" kon dit misschien een beetje vreemd genoemd worden. Maar het kopen van huishoudelijke ar tikelen voor z'n vrouw,is voor een lief hebbend echtgenoot misschien niet hele maal ongebruikelijk. De sensatie begon even later, want de verkoopster kreeg beslist de schok van haar leven, toen de beide heren met kennersblik elk 'n alu minium pannetje uit de voorraad kozen en dit.op hun hoofd gingen passen! Toch was het Wuis en Sablerolle zo heetten de jcngelui niet in hun bol ge slagen, zoals een oppervlakkig toeschou wer misschien gemeend zou hebben. Ze zochten slechts 'n valhelm, want ze gin gen hun debuut maken in de motor-wed strijdsport en omdat er aan de motorfiets al wat getimmerd was plus een nieuwe band gekocht en omdat bovendien voor de kapitale som van f 15 een zijspan was aangeschaft, bleek de mhoud van beider portemonnaie met meer toereikend om nog échte valhelmen te kopen. Vandaar die order op twee pannen maat 58! Thuis gekomen gingen de oren er af, ze werden wat in model geklopt en overtrokken met 'n oude vilthoed, waar over een oude brandweerhelm bevestigd werd en klaar was Kees. Die eigen-teelt helmen werden nog goedgekeurd ook en ze hebben jarenlang dienst gedaan. Maar zwaar dat ze waren! Texel, een ideaal oord. Wuis komt van Texel en hij vertelt, dat dit een ideaal oord is om goed motor te. leren rijden. Als hij de maatstaf is, waarnaar dit beoordeeld kan worden, dan zitten daar op dat eiland prima krachten. Toen hij 16 was, had hij zich als ideaal gesteld z'n leven tussen motor fietsen en automobielen door te brengen en wat dit betreft kan hij z'n hart opha len, want via een werkkring als chef monteur bij een Ford-dealer is hij over gegaan naar een technische functie bij de Haagse Politie, wr.ar hij thans als technisch hoofdambtenaar de verant woording heeft voor het uitgebreide mo tor- en wagenpark. Z'n eerste motorfiets was een lichte Amerikaan, een Emblem, later gevolgd door een Indian Powerplus. In z'n Haag se tijd stapte hij over op 'n H.D. 5-7, ty pe RLD, dus met opgevoerde motor. Op Texel was geen gelegenheid om aan wedstrijden deel te nemen, maar toen hij eenmaal in Den Haag was, kreeg de wedstrijdkoorts hem tc pakken. Nu is Wuis een man, die niet van half werk houdt en moeilijkheden nooit uit de weg gaat en toen hij dan ook gehoord had, dat zo'n Dumonceau Bekerrit het neusje van de zalm op motorsportgebied was, besloot hij daar dan maar meteen mid denin te springen. Nu moet u zo'n voor-oorlogse Dumon ceau vooral niet onderschatten. Het was niet alleen een van de mooiste, maar zeker ook een van de allerzwaarste rit ten met tai van speciale proeven. Een angstig moment was het, toen Wuis in z'n haast om verloren tijd in te halen, 'n bruggetje opstormde, waarvan het weg dek opgeb.-oken was en alleen de tram rails nog lagen. Laat nou de spoorbreed te van de H.D. met zijspan precies gelijk zijn aan die van het trammetje! De 4e prijs uit 25 deelnemers (er werd in één klasse gereden) was een prachtig debuut en z'n naam was in één klap ge maakt. Het volgende jaar beschikte hij over 'n H.D. 1000 cc kopklepper. Met dit kanon won hij op Duinrell, werd 2e in ae Harzrit en 3e in de Du monceau. Z'n Zesdaagse werd geen suc ces, want na met allerlei pech gekampt te hebben als een gebroken olieleiding en gebroken spatschermsteunen, sloeg hij om een andere deelnemer te sparen vier kant over de kop, kwam later in een gat terecht waar hij de Harley zo krom als een hoepel weer uit moest vissen. De wedstrijdleiding nam hem toen uit de strijd omdat verder rijden té gevaarlijk was. In de door mist ontzaglijk zware kam- pioensrit van '38, die een ware slachting werd, want van de 97 starters konden slechts 4 worden geplaatst behoorde hij tot de lr ngst-overlevenden en in de beroemde Yoorjaarsrit van 't jaar daar op won hij strafpuntvrij de politie-zij- spanklasse. Wuis heeft niet veel wedstrijden gere den, want hij koos alleen de zwaarste uit en dan was hij in z'n element. Ook na de. oorlog kwam hij weer aan de start van enkele belangrijke ritten, maar de oude Harley van '36 kon niet meer zoals z'n baas wel wilde. Door 'n gebroken ketting in de laatste ronde verspeelde hij aan de kop liggend het politie-terreinkam- pioenschap van '47 en een jaar later brandde hij een gat in een zuiger. Toen vond hij het welletjes en besloot er mee uit te scheiden. Maar het bloed kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan en toen hij ver leden jaar kennis maakte met de. bijzon dere kwaliteiten van de Zündapp 600 kopklepper, was het heel gemakkelijk hem over te halen het nog maar eens te proberen. Met Goudswaard als passagier zou hij een gooi doen naar het K.N.M.V.- zijspankampioenschap, maar helaas raak te de enthousiaste man „in het bakje" tijdens da Coupe de la Montagnerit ge wond. In Bartels vond hij toen een prima opvolger. Na samen met Piet Kemper de beste zijspanprestatie in de Z.H.-Grensrit geleverd te hebben, kwam hij uit de kampioensrit als winnaar te voorschijn, ziek aan de start, ziek aan de finish maar van geen opgeven willende horen. Want Wuis is een man, die zich vastbijt in een eenmaal gesteld doel en dan is er niets, dat hem daarvan kan afbrengen. Wuis is nu 45 jaar cn hij vindt het tijd er mee op te houden. Helemaal positief is hij in deze verklaring echter niet en daarom vermoeden we, dat we hem ook dit jaar wel weer aan de start van de belangrijkste ritten zullen zien. Tijdens luilak is zwembad Molenkoog 's morgens van 05.00 tot 07.00 uur ge opend. In samenwerking met de zwemclub TX '71 organiseert het zwembad het traditionele dauwzwem men. Deelnemers aan deze activiteit moeten 250 meter zwemmen om in aanmerking te komen voor een dauw druppel. Na het dauwzwemmen kan men zich te goed doen aan een ontbijt bestaande uit een luilakbol, een kren tenbol en warme chocolade of thee. De kosten zijn f3— Opgave aan de kassa van het zwembad voor zaterdag. De speel-o-theek zal woesndag 14 mei en vrijdag 16 mei voor het laatst dit seizoen geopend zijn voor de uitleen van speelgoed. De week daarop is het pinkstervakantie. Op woensdag 28 mei en vrijdag 30 mei is de speel-o-theek ook open maar dan alleen voor het te rugbrengen van het uitgeleende speel goed. Ter afsluiting van het seizoen wordt op woensdag 4 mei voor de le den van de speel-o-theek een feest middag met o.a. poppenkast georgani seerd. Na de zomervakantie zal de speel-o£theek weer met de uitleen van speelgoed starten op woensdag 13 augustus. Bert Koning, de maker van deze foto, werd zondagochtend door een jonge medekampeerder op de Bremakker gewaarschuwd dat er een auto in zee stond. Toen hij zei f ging kijken bleek een stel Texelse jongelui al druk bezig om de Scirocco te bergen" met behulp van een trekker. Zij verklaarden even over het strand te hebben gereden toen de wagen begon te pruttelen en ermee ophield. Het voertuig werd vervolgens prooi van de vloed. Het is overigens ook niet uitgesloten dat het hier deelnemers betreft aan een, volgens geruchten al maan den voorbereidde strandrace.... Het nummerbord werd op verzoek van de bestuurder onherkenbaar gemaakt. Met Hemelvaartsdag was het exact twintig jaar geleden dat Ko en Atty van Splunter een cafetaria openden in Texels kleinste dorp De Waal. Donderdagavond was de tot café -restaurant uitgegroeide „De Fuik" nauwelijks groot genoeg voor al degenen die dit feit met een spon tane actie vierden. Zo'n zeventig Waalders en vaste restaurantgasten (waarvan enkelen van de overkant) waren in enkele dagen tijd bijeen getrommeld om het jubileum kracht bij te zetten. Dat gebeurde door de twee initiatief nemers Jan van Kralingen en Jan de Waard, die bij toeval van het naderen de jubileum vernamen. Ko van Splun ter verklaarde, dat hij -om het feit niet geheel onvermeld te laten passeren voor de gasten die avond een gebakje bij de koffie had willen presenteren. Eenvoudig zoals altijd. Van Kralingen en De Waard dachten er echter anders over. Wel waren zij zo verstandig om de Van Splunters tijdig op de hoogte te stellen. Ook in financieel opzicht werd dank gebracht aan de gemoedelijke sfeer in het trefpunt voor veel Waalders. Er werd ongeveer duizend gulden ingeza meld en een kolossaal droogbloemstuk cadeau gedaan. Onder indruk verklaar de Ko van Splunter dat hij en zijn vrouw het zonder hulp van de vele vrienden nooit zo lang hadden kunnen volhouden. De geboren Amsterdam mer: „Twintig jaar in dit vak is niet niks, vooral als je een restaurant in een verder weinig toeristische plaats als De Waal hebt. Wat dat betreft mag ik me gelukkig prijzen met de collega restauranthouders op Texel. Als gasten aan hen vragen waar ze goed paling kunnen eten, worden ze vaak naar hier doorverwezen." Seizoen Ook de Texelaars weten de weg naar De Waal goed te vinden. Van Splunter zegt met trots dat zijn bedrijf daardoor niet echt seizoensgebonden is. Zijn specialiteit paling speelt daarin een be langrijke rol. Ko van Splunter was, voordat hij in 1966 startte deels paling boer en is dat nu nog. In Waalenburg heeft hij zijn fuiken staan, zodat de klant altijd verse paling uit eigen fuik op het bord krijgt. Echtgenote Atty, eveneens uit Amster dam afkomstig, heeft al die jaren de bediening voor rekening genomen. In de beginjaren zorgde zij ook voor het ontbijt van logeerklanten, maar daar werd na enkele jaren mee opgehou den. Van een cafetaria, waar onder meer patat verkrijgbaar was (een por tie kostte een kwartje) is het voorste deel van de zaak steeds meer een café geworden. Momenteel wordt een pu bliek van alle leeftijden aangesproken, zijn er drie biljartgroepen en is het voor de (voormalige) jongerenclub van het dorp een vast honk. „Da's een van de aardigste dingen:je ziet telkens een andere generatie opstaan", aldus de Van Splunters. Sonia Bos zal niet, zoals in de vorige krant stond, een lezing houden over yoga en metamorfose, maar spreekt voor geïnteresseerden onder de titel „De wereld van vandaag". Plaats en tijd zijn dezelfde: De Schakel, 20.00 uur. Entree f3 Dinsdag 13 mei De gemeenteraad vergadert in het raadhuis. Aanvang 19.30 uur. Zie voor de agenda de vorige krant. Donderdag 15 mei Minister Neelie Smit-Kroes spreekt tij dens een VVD-bijeenkomst in hotel de Branding in Huisduinen. Zij zal het on der meer hebben over de nieuwe Teso- aanleginrichting. Aanvang 20.00 uur. De raadscommissie voor welzijnsbeleid vergadert in het gemeentehuis. Aan vang 19.30 uur. In het zaaltje van de Ddoopsgezinde gemeente in Den Burg spreken Jaap en Annelies Schiere over hun werk in Guatemala, waarvoor onlangs een ker- keveiling werd gehouden. De bijeen komst is vrij toegankelijk. Sonia Bos spreekt in De Schakel naast de Hervormde kerk in Den Burg over 'de wereld van vandaag'. Entrée drie gulden per persoon, aanvang 20.00 uur. Vrijdag 16 mei Om 20.00 uur start in Hotel Rebecca in De Waal de jaarvergadering van de Vrienden van het Paard. De MST-karate-afdeling heeft van 17.00 tot ongeveer 19.30 uur onderlin ge wedstrijden in sportzaal De Ferrever aan de Elemert in Den Burg. Toegang vrij. De Van Splunters met hun zoon Ko. Aanleg nieuwe strandhoofden tussen paal 8 en 9 Rijkswaterstaat is begonnen met het aanleggen van nieuwe strand hoofden tussen paal 8 en paal 9. De werkzaamheden zullen het hele seizoen doorgaan. De zinkstukken worden gemaakt bij paal 15 terwijl de stenen worden aangevoerd van af het depot bij paal 12. Het werk zal in fasen worden uitge voerd. Daarbij speelt het tij een belangrijke rol, er kan alleen gewerkt worden met laag water. De strand hoofden worden uiteindelijk zo'n twee honderd meter lang. Het vervoer van de zinkstukken zal behoorlijk spectacu lair zijn. De fa. Daalder beschikt daar voor over een éénassige wagen van negen bij achttien meter die op vlieg tuigbanden staat. Dat gevaarte wordt dus telkens van paal 15 naar de werk plek gereden. De Oudeschilder jnolen „De Traanroei er" was zeer in trek tijdens de nationa le molendag, welke zaterdag werd ge houden. Het bezoek van enkele hon derden mensen werd mede veroorzaakt doordat de molen langs de route van de traditioneel gelijktijdig gehouden landelijke fietsdag lag. Een andere oor zaak is dat de molen onlangs is voor zien van een nieuw achtkant en velen toonden zich geïnteresseerd in dit veel vakkennis vereisende karwei. Deze restauratie was voor de PEN de aanlei ding om een uitzondering te maken en publiek in de molen toe te laten. Het deelnemersaantal aan de fietstocht was niet zo hoog, omdat het weer za terdagochtend niet bepaald uitnodigde voor een gezellig ritje door het Texelse landschap. Niet aan de route, maar wel voor publiek toegankelijk was de molen van polder 't Noorden. In de molens konden de bezoekers een des kundige toelichting krijgen van de ge broeders Willem en André Keyzer.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5