„PWN wil waterleiding naar Texel leggen" Oosterend weer groen Concours dit jaar gratis Hemdenrace, een steelbanr en border-collies i Gerbrand Poster in rondvraag raad IIIAVXIIItlWS VERVOLG VAN PAG.l Nieuwe raad Vreemd geld ntspsspHiM „Mama is boos" PAGINA 2 TEXELSE COURANT Gerbrand Poster (Texels Belang) Informeerde dinsdagavond tijdens de rondvraag van de raadsvergadering of het college op de hoogte was van de plannen die het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord Holland heeft om een leiding naar Texel te leggen. Hij beschikte over een artikel in het PWN-bedrijfsblad waarin dat wordt genoemd. Hij had bovendien begre pen dat het om IJsselmeerwater van een slechte kwaliteit zou gaan. Het college moest ontkennend ant- wereld waarschijnlijk dat er een zinker woorden en Poster beloofde het artikel van 6% kilometer lengte wordt gelegd. ter inzage te zullen geven als dat ge wenst was. De directeur van het PWN, de heer Sprey, noemde het in het januarinummer van het blad PWN- Die leiding zal voor de veiligheid dub bel worden uitgevoerd met twee leidin gen die een doorsnee hebben van driehonderd millimeter. De leiding zal 100%, het tweede jaar 15% van 115% enzovoort. Een andere meevaller be waarde hij tot de tweede gespreksron de: volgens hem was een bedrag van een half miljoen ten onrechte twee keer van de saldireserve afgetrokken, een bewering die Barendregt in ieder geval niet staande de vergadering kon weerleggen. Terpstra had weinig goede woorden over voor de beschrijving van de saldireserve en de reserve rekreatie en natuurbehoud: ,,Als je de begroting er naast legt kom je op allerlei onver klaarbare verschillen. Het zou beter zijn geweest als dit stuk op dezelfde manier als de begroting zou zijn op gesteld. Zo is het volstrekt raadselach tig waarom de reserve een negatief saldo zou hebben". Barendregt beloof de het allemaal nog eens door te zul len rekenen. Terpstra pleitte ervoor de toeristenbe lasting niet alleen met een stuiver voor het plan Jellema te verhogen maar er gelijk nog een stuiver bovenop te doen voor: Hij zal nog wel eens verhoogd moeten worden en één keer een dub beltje is beter dan twee keer een stuiver." De sociaal-democraat wees erop dat de 'opklassificatie' van het gemeente- personeel door het college met terug werkende kracht tot 1 januari 1983 zou worden ingevoerd. Zijn fractie is daar tegen hoewel de herwaardering op zich gesteund wordt. De burgemeester gaf toe dat dat een malig een extra bedrag zou kosten. Hij liet blijken dit punt niet zomaar op te willen geven: ,,U hebt de uitvoering van de opklassificatie in handen van het college gegeven en wij willen dat met terugwerkende kracht invoeren". Waarop Terpstra antwoordde dat de raad zich toch nog uit zou moeten spreken over de benodigde begrotingswijziging. Museumstokpaarden De begroting 1986 van de Stichting Texels Museum was weer uitgebreid aanleiding voor het berijden van de oude en nieuwe stokpaarden. Gerard van der Kooi bestreed het college voorstel om het stichtingsbestuur naar een nieuwe beleidsvisie te vragen: ,,Dat moeten we gewoon in eigen hand houden. Het wordt hoog tijd dat we zelf een beleid formuleren, dat is tot nog toe nog niet gebeurd. In bij voorbeeld de museumnota van 1986 worden alleen detailkwesties op een 'rij gezet". Daar ontstond enige „welles- nietes" over met Zegers, die uiteinde lijk vrij pinnig opmerkte: ,,Wij voeren wel beleid en dat is trouwens behoor lijk goed, maar het is niet uw beleid. Dat is wat anders dan geen beleid". Van der Kooi had ook aanmerkingen op de stijl van het pre-advies: ,,De opsteller daarvan is wat belerend in de weer geweest. Er staan allemaal ,,ad- viesjes" in de tekst over wat we zou den kunnen doen die overbodig zijn. Wij bedenken zelf wel wat er moet ge beuren." Tegen deze verdekte kritiek op ambtenaren kwam de burgemeester in het geweer: ,,U moet wel goed we ten dat deze adviezen van het college komen. Wij zijn verantwoordelijk voor de inhoud en die belerende opmerkin gen zijn beleidssuggesties". Staatsbosbeheer Van der Kooi informeerde verder waar om Staatsbosbeheer steeds minder geld beschikbaar stelt, een vraag die ook bij Erna Eelman-van der Kooi bleek te leven. Die wilde onderzocht zien of er juridische stappen mogelijk zijn tegen dit rijksbeleid. Zegers vertel de dat bij SBB bezuinigingen de voor naamste reden zijn en dat beleid komt niet in aanmerking voor AROB- procedures. Peter Bakker (PSP) kwam opnieuw te rug op de zondagopenstelling van mu sea van de Stichting Texels Museum, eventueel gekoppeld aan een sluiting op maandag. Tine Krijnen (Texels Be lang) viel hem bij: ,,Wij lijken wel roe penden in de woestijn, het zou niet kunnen, terwijl het bestuur er in prin cipe wel voor is". Krijnen had ook kri tiek op het college: „Waarom krijgen we niet alle stukken als er zoiets aan de orde is? Pas afgelopen maandag za- ter er twee dikke boeken in de map die toch bepaald wel belangrijke infor matie bevatten." Zegers zegde toe de stukken alsnog na te sturen. Subsidie Met name de posities van de Oud heidskamer en het Scheepvaartmu seum blijken moeilijk te worden. Be zoekers van deze ruimtes blijken nogal fors gesubsidiëerd te worden. Zegers: „Op elke bezoeker van de Oudheidska mer leggen we acht gulden vijftig toe en de subsidie voor een bezoeker van het scheepvaartmuseum is vijf gulden vijftig". De wethouder wilde de voor zieningen niet sluiten maar voorzag dat openhouden erg moeilijk zal wor den in de toekomst. Een stemming die de raad leek te delen. Tine Krijnen in formeerde of er voldoende kunsthisto rische vakkennis aanwezig is in het NRC. Zegers beloofde daarnaar te informeren. Nel Eelman-van 't Veer (CDA) vroeg zich af of de Texelse scholen niet wat vaker naar de kleinere musea zouden kunnen en suggereerde dat de oud heidskamer kan worden opgenomen als vast onderdeel van een dorpswan deling of iets dergelijks. Zij wees er bovendien op dat er nogal wat vrijwilli gers zijn, bijvoorbeeld bij de folklo- restichting, die mee zouden willen hel pen het museum te bemannen. Van der Kooi had zich al tegen de inzet van vrijwilligers gekeerd in verband met de arbeidsplaatsen die dat moge lijk kost. Zegers vertelde dat gevaar te onderkennen maar toch wel sterk voor de inzet van vrijwilligers te zijn. Eelman-van 't Veer informeerde naar een mogelijke uitbreiding van het aan bod van de educatieve dienst en ook naar de plannen van Karei Bakker om het museum te privatiseren. Zegers antwoordde daarop dat die plannen nog niet ccncreet waren. Verder wees hij op de onderbezetting van de edu catieve dienst. Rok n Gerbrand Poster (Texels Belang) vond de discussie erg lang duren en dus thuishoren in de commissie. Hij riep dat op een gegeven moment en dat leverde hem een nogal venijnige reac tie op van Peter Bakker: „Ga toch ro ken op de gang als je het te lang vindt duren". Zegers besloot de discussie met het uitspreken van de verwachting dat het bestuur en de nieuwe directeur er fris tegenaan zouden kunnen gaan om een nieuw beleid te ontwikkelen. De raad ging akkoord met het college voorstel, onder meer om de subsidie met een kleine tienduizend gulden te verhogen voor personeelskosten. Dirk Terpstra legde een stemverklaring af: „Wij vinden wel dat er meer aandacht aan het gemeentelijke beleid moet worden besteed". twintig tot twweeëntwintig meter diep in de bodem van het Marsdiep in gespoten moeten worden, omdat de bodemverplaatsingen door de stroom tot achttien meter diep doorwerken. Een woordvoerder van het bedrijf ont kende dat het zou gaan om de aan voer van IJsselmeerwater. Waarschijn lijk zou Texel worden aangesloten op het pompstation Bergen en dat levert zuiver duinwater. De beslissing om trent de aanleg valt waarschijnlijk nog dit jaar. De verwachting is dat de kost prijs van het water op Texel tot een derde van het huidige niveau zal afnemen. Verkiezingsborden Ate Rienstra (CDA) herinnerde het col lege aan een zeer oude afspraak dat bij elk stemlokaal twee borden zouden worden geplaatst. Hij had geconsta teerd dat bij minstens vier lokalen zulks niet het geval was. Burgemeester Ton Schipper zegde toe de eventuele knelpunten in de gaten te zullen hou den. Jan van Asselt (Texels Beleang) vroeg of er al gegevens bekend zijn over de nucleaire neerslag op Texel. Het college kon hem geen uitsluitsel geven, maar elders in deze krant staat er meer over. Tine Krijnen van dezelf de fractie vond dat GS met hun kritiek op de tunneldiscussie wijze woorden hadden gesproken. Zij vertelde ge hoord te hebben dat er een ton van de provincie komt voor de verlenging van de havenkade en vroeg wanneer de gemeente beslissingen zou nemen. Klaas Barendregt antwoordde dat de zaak in behandeling is. Krijnen vroeg ook of het college het gesprek over de belangen van de bejaarden aan boord van de veerboten nog eens wilde op nemen met Teso. Barendregt, lid van de raad van commissarissen van het bedrijf, zei hierop helemaal niets. Poster drong er op aan dat volgend jaar overal een meierblis gehouden moet kunnen worden. Schipper zei dat hij zat te wachten op suggesties voor locaties. De Texels Belang-man vroeg tevens of de gevaarlijke verkeerssituatie nabij camping De Driehoek op de Postweg nog steeds bestond. Met name dé oversteekplaats voor fietsers is daar niet pluis. Barendregt, zelf woonachtig in Eierland, kon zich de plaats en dus ook de situatie niet voor de geest ha len. Hij zou dat geheel bestuderen. Henk Beumkes van de PvdA infor meerde of het mogelijk was boeren die mestreservoirs in de open lucht maken te verplichten daar deugdelijke hekken omheen te zetten. De veiligheid van vooral kinderen is in het geding, be toogde hij. Barendregt dacht dat het om rioolslib- gaten ging, maar Beumkes hield vol dat het mestopslag betreft. De situatie is in studie. Beumkes brak als een wa re socialist een lans voor het personeel van de vuilnisophaaldienst dat onlangs op een landelijke vrije dag, volgens het raadslid onnodig, wel verplicht was te werken. Volgens Schipper ging het echter op basis van vrijwilligheid. Hij vroeg het raadslid mensen met klach ten in het. vervolg eerst naar de be drijfsleiding te verwijzen. VRIJDAG 16 M Jaap Zuidqwind en één van zijn honden bezig met een koppel schapen. Het concours hippique dat de Blij de Rijders dit jaar in De Koog hou den zal voor het eerst gratis toe gankelijk zijn, dankzij het in huis halen van sponsors en borgen en een kloppende organisatie. Hoog tepunten op het ook nu weer leuke en gevarieerde programma zijn naast de paardennummers een op treden van een steelband en een demonstratie van Jaap Zuidewind met zijn bordercollies, dat zijn ge trainde schapenhonden. Dan is er hemdenrace, waarbij de deelne mers onderweg een hemd moeten aan- en uittrekken. De Blijde Rijders hebben een naam op te houden als het gaat om concoursen met een boeiend programma. De orga nisatie werd Samen gedaan met De Koog Promotion en de Streekvereni- ging Noord-Holland boven het Noord zeekanaal van Eigenaren en Rijders van Tuigpaarden. Muzikale medewerking wordt verleend door drumband „De Jutter" uit Den Helder. Die band heeft onlangs een steelband gevormd. Die moet binnen kort op een groot concours spelen en het optreden in De Koog is een soort generale repetitie. Het is de eerste keer dat de steelband voor het publiek verschijnt. Ongetwijfeld een van de leukste on derdelen wordt de demonstratie met de bordercollies. Deze honden zijn van nature zeer geschikt voor het drijven van schapen. Zij zullen op twee ma nieren aan het werk te zien zijn: „Hol lands", dat is het behulp van de schaapherder en „Engels", dan moe ten ze alleen de schapen door een parcours drijven. Er is een dressuurdemonstratie van Jo- landa van der Kroft, de uit St. Maar- tensvlotbrug afkomstige instructrice van de Waddenruiters. Dressuur is paardenbeheersing, de ruiter moet zijn dier vooruit, achteruit en zelfs naar opzij kunnen laten lopen op comman do. De hemdenrace wordt voorafge gaan door een presentatieparade van ongeveer 60 leden van ponyclub „De Kleppertjes". Dan verschijnen twee ders aan de start op opgezadelde den, die moeten halverwege afstij: een hemd aantrekken en weer doo Als ze na het keerpunt weer op he zelfde punt zijn aangekomen, moe ze er weer af, het hemd uittrekken dan naar de finish. Een kermisnun dat in Noordholland vaker te zien dat waarschijnlijk voor de nodige teit zal zorgen. Lote Er is een loterij met als eerste prijs schapenwollen dekbed van de Te» Wol Onderneming. Al deze programma-onderdelen zijn tussen „echte" concoursrubrieken met de aanspanningen doorgeweven. In enkelspannen zijn een kleine en grote limiet, een open klasse en ponyrubriek. Dan zijn er een open klasse tweespan en een tandemru' briek. Het programma zal duren omstreeks half zes. Het zeer volled programmaboekje wordt verkocht anderhalve gulden. Amerikaanse dollar 1 f 2,39 Engelse pond 1 f 3,63 Westduitse mark 100 ƒ110,50 Franse frank 100 f 34,- Belgische frank 100 f 5,35 Zwitserse frank 100 f 133,75 Italiaanse lire 10.000 f 15,50 Zweedse kroon 100 f 33,25 Deense kroon 100 f 29,00 Noorse kroon 100 f 31,50 Canadese dollar 1 f 1,72 Oostenrijkse schilling 100 f 15,80 Portugese escudo 100 t 1,55 Spaanse peseta 100 t 1,66 Finse mark 100 t 47,75 Joegoslavische dinar 100 f 0,40 Griekse drachme 100 t 1,50 Ierse pond 1 f 3,28 Australische dollar 1 t 1,73 rj i De dorpskern van Oosterend is weer groen. Dat is eerder dan de rest van Texel, maar daar is dan ook een speciale maatregel voor genomen: er zijn at uitgelopen lindebomen rond de Nederlands Hervormde kerk geplaatst. Op de foto van Arend Nijkamp zijn werknemers van de Heidemij bezig met het planten van de al forse bomen. Ruud van Hemert heeft weer toegesla gen. De handelingen spitsen zich vooral toe op de man en de vrouw die in „Schatjes" zo potsierlijk getreiterd werden door de kinderen, wat hun toch al niet harmonieuze huwelijk be paald niet ten goede kwam. Die kinde ren zijn groter geworden en enkelen zijn zelfs al de deur uit, waardoor het aantal pestkoppen aanzienlijk geredu ceerd is. Maar het gaat zoals vaker in het leven: de echtelieden krijgen elkaar dan weer duidelijker in het beeld, met alle risico's van dien. Weliswaar bele ven we de idyllische viering van hun 20-jarige huwelijksgfeest, maar al tij dens die party ontploft het krampach tige schijngeluk en loopt de bruiloft uit op een kolossale ramp. Dan gebeurt ook wat de titel met een uitroepteken belooft: „Mama is boos", zo verschrik kelijk kwaad als zelden een moeder op het witte doek is geweest. De sch vertoning van het huwelijk is niet I ger in stand te houden en er moet scheiden worden. Er is reeds een de persoon in het spel, (Adelheid m Roossen) een naïef typetje dat niet lijkt te begrijpen van de ruzies, reilt en roddel die onvermijdelijke blijker zijn bij zulke ontwikkelingen. Mami boos is een blijspel over hoe mens voortklungelen door het leven en c t daarbij onbedaarlijk aan het lachen maken. Dat is Ruud van Hemert hi maal gelukt, ook dankzij hoofdrolst Iers Geert de Jong en Peter Faber, een absolute topvorm demonstrere Sylvester Stallone komt voor de tv de week nog een keer ook in oog staan met z'n meest gevreesde teg stander, de Rus Drago in Rocky IV Rocky IV is te zien van donderdag zaterdag, aanvang 20.00 uur. Zond en maandag, aanvang 20.00 uur ma is boos" plus de daarop volger week.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2