Cjroen c2jwartsJexeU in het harL. /logelijk al in 1987 ater van de vaste wal VVV-kantoor De Koog blijft open \ans/uiting kost veertien arbeidsplaatsen |p :en Veer honden op chapenjacht „Wij wisten niets van Texviscontract" RST, VVV en De Koog Promotion akkoord met regeling ill lij Radiateur uit auto gestolen.... Extra parasprong: militair door dak Mei lERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.081 VRIJDAG 23 MEI 1986 jclie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, ,.jn der Heijden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393 en Frans man, Ongeren 7, Den Burg, tel. (02220) 5472. advertenties, abonnementen, etc.: «veld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, jon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /18.65 per kwartaal; los 85 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742: NMB nr. 67.34.60.398. directie van het Provinciaal Waterleidingbedrijf zal het liege van Gedeputeerde Staten voorstellen Texel via een inker" aan te sluiten op het Noordhollandse waterleiding- Als GS en ook de raad van toezicht op de provinciale drijven hiermee akkoord gaan zou Texel al in oktober 1987 >r kunnen gaan op Rijnwater, dat bij Castricum is loongemaakt. e electriciteitscentrale op Texel dat veertien arbeidsplaatsen, wijl bij Texvis nog eens een vijf- mogelijke arbeidsplaatsen wel- it niet zullen ontstaan. Door het gvallen van het door de waterfa- ik geleverde „brijnwater" ver- ijnen daar de gunstige omstan- heden voor de kweek van arte- of pekelkreeftjes. Ir. J. Haas- it, adjunct-directeur van het N, vertelde woensdag niets te ten van de inhoud van contrac- tussen het Provinciaal Electrici- sbedrijf en Texvis, waarin de levering van brijn voor tien jaar leregeld. plan van het PWN om een leiding het eiland te leggen raakte be- d toen het Texels Belang-raadslid irand Poster in de rondvraag van raadsvergadering vorige week dins- vroeg naar de gevolgen van dit rnemen. Poster had zijn informatie iet januari-nummer van het perso- sblad PWN-wereld. Haasnoot: zijn niet echt blij dat dit nu al buiten komt, de resultaten van onderzoek dat we hebben laten oeren moeten nog naar de gedepu- Het onderzoeksrapport is dan nog niet openbaar, maar Haas- was toch bereid uitgebreid ope- van zaken te geven. Onderzoek de PWN-directie heerste begin van jaar al groot optimisme over de paring die een zinker, dat is een ie buis onder de zeebodem, zou inen opleveren. De kostprijs van kubieke meter water op Texel be- igt momenteel omstreeks fl,25. echter niet over één nacht ijs te gaf men het ingenieursbureau sek BV uit Rotterdam opdracht om :ies uit te zoeken wat aanleg van zinker zou kosten en hoe het zou inen. Bovendien berekende het N wat de alternatieven zouden ten op basis van prijsopgaven. Eén gelijkheid werd ook aangemerkt als loorlijk besparend, zij het niet zo als een zinker: een hyperfilter" arin door een proces van omgekeer- osmose onder druk water ontzilt tlt' ig jaar werd een proef met een der- ijk filter bij de PEN-centrale geno- ~nen er was sprake van dat die me lde, al of niet gekoppeld aan een idmolen voor de benodigde energie, 3d toepasbaar zou zijn. Dat is ook zo, maar de kostprijs van per zin- aangevoerd water is becijferd op 35 per kuub en water uit een hy- rfilter kost altijd nog ƒ3,10. Het in drijf houden van de huidige waterfa- »ee honden verwondden vorige iek een schaap en een lam, met ten in oor en rug. Dat gebeurde en de dieren een weiland nabij Cocksdorp in waren gevlucht. ter werd op het erf van een na- rig gelegen perceel een kip odgebeten. honden waren eigendom van n Duitse vakantieganger, die in buurt verbleef. De schade zal or hem worden vergoed, iksterzaterdag werd in De Sluf- een lam doodgebeten. Een Sint rnhard-hond van een inwoner Enschedé was zijn baas te snel geweest. Het dier was niet aan- lijnd de toegangstrap tegen het In bij het natuurgebied opgerend vervolgens verder gevlucht, ach- de aldaar grazende schapen i. Ook in dit geval draait de ei- laar voor de schade op. briek levert over twee jaar, als de in stallatie financieel is afgeschreven, een kostprijs van ongeveer f5— op. Mo menteel bedraagt de jaarproduktie van de fabriek 800.000 kubieke meter. Elke gulden besparing levert dus jaarlijks acht ton op. Hyperfiltratie Het reinigen van water door de omge keerde osmosemethode brengt volgens Haasnoot diverse complicaties met zich mee. „Om te beginnen moeten we zout grondwater oppompen. In zeewater zitten te veel slibdeeltjes, daar zouden de filters van „dichts laan". Bovendien levert die installatie maar twee arbeidsplaatsen op, je praat dus over het afvloeien van veertien of van twaalf man. Daar komt bij dat er geïnvesteerd moet worden in een voor- reinigingsinstallatie. Ook voor de narei- niging met koolfilters, de opharding (het water moet harder worden ge maakt) en de desinfectie moet worden geïnvesteerd. Dat zou trouwens toch moeten, die nabehandeling krijgt het water in de huidige situatie ook, maar de benodigde apparatuur is aan ver nieuwing toe." De meerkosten van hy perfiltratie ontstaan vooral in de exploi tatiesfeer. „Het kost energie, chemica liën, personeel en onderhoud van de installatie. We hebben bekeken of de druk in het systeem rechtstreeks opge wekt zou kunnen worden door een windmolen met een staande as, van het bekende „slagroomkloppermodel" maar dat bleek niet uitvoerbaar. De energie opwekken door een windmolen met een horizontale as die stroom le vert is vooralsnog niet rendabel ge noeg. Volgens een lage schatting heb ben we jaarlijks 4,2 miljoen kWu nodig voor de hyperfiltratie en dat kost bijna een miljoen gulden. Pas als de kWh- prijs zou zakken van 19 naar bijvoor beeld 5 cent zou een dergelijke instal latie interessant worden. Het argument dat het in huis halen van de benodig de hoogwaardige technologie interes sant zou kunnen zijn zag Haasnoot niet echt zitten: „Het PWN zit daar niet om te springen. Het nieuwe zou dan zijn dat het hier om ontzilting van zeewater gaat. Met hyperfiltratie heb ben we echt wel ervaring, in Andijk staat al jaren een proefopstelling." Over het uitfiltreren van radio-activiteit en zware metalen had Haasnoot niet echt gegevens beschikbaar. „Zware metalen worden er in het hui dige provinciale systeem van opper vlaktereiniging en infiltratie goed uitge haald en uit de gegevens van de besmetting door Tsjerbobyl blijkt dat we in de filtering van het PWN- zuiveringssysteem al een behoorlijke verlaging van de radioactiviteit bereikt hebben. Vergelijkende cijfers heb, ik echter niet." Zinker De zinkermethode is ook niet geheel vrij van complicaties. Zowel in Den Helder-oost, het beginpunt van de 6,5 kilometer lange leiding, als in de Prins Hendrikpolder zal het bestaande lei dingnet moeten worden aangepast. Gekozen is voor „aanlanding" in de PH-polder bij een stuk dijk waar nog geen zinkstukken tegen de voet van de dijk zijn gelegd. In het voorgestelde traject loopt een knik naar het oosten, Het VW-kantoor in De Koog blijft open en zal dus niet worden verkocht zoals de bedoeling was. Blijvende openstelling wordt financieel mogelijk gemaakt door de Stichting VW Texelpro- motie, die 2/5 van de kosten draagt en door De Koog Promoti on en de Recreatiestichting die bereid zijn gezamenlijk de resterende kosten te vergoeden. Zoals bekend werd verkoop van het kan toor noodzakelijk geacht om de sterk verslechterde liquiditeit van de VW orga nisatie op te vijzelen. Hiertegen rees ver zet. Velen in De Koog waren van me ning dat een VW-vraagbaak in Texels belangrijkste toeristencentrum noodzake lijk is als toeristisch dienstbetoon, een vorm van „interne promotie" die minstens zo belangrijk is als de „externe promotie" die de nieuwe stichting VW Texelpromotie gaat bedrijven. Veel Koger ondernemers lieten zelfs weten hun pro- motiebijdrage aan het TVO niet te zullen betalen als de plannen om het WV- kantoor te verkopen zouden doorgaan. Al geruime tijd geleden kwamen op initi atief van De Koog Promotion gesprekken op gang om sluiting van het kantoor te voorkomen, in eerste instantie met de Recreatiestichting Texel. Ook de RST (participant in de stichting Texelpromotie) is van mening dat een VW informatie- post in De Koog (waar in de top van het seizoen 70% van de totale toeristi sche bezetting van Texel verblijf houdt) niet kan worden gemist. Het zag er ech ter naar uit dat openhouden van het kantoor financieel onmogelijk was, totdat duidelijk werd dat RST en De Koog Pro motion het grootste deel van de openstellingskosten zouden willen dra gen. Woensdagmiddag werd definitief 1' Dit monument, met op de achtergrond centrale en waterfabriek, symboliseert de samenwerking tussen PEN en PWN. overeenstemming bereikt. Bemanning Voor het komende seizoen is afgespro ken dat het kantoor van eind mei tot 1 oktober open zal zijn en dat De Koog Promotion en de VW samen voor de personeelsbezetting zullen zorgen. Van maandag tot en met zaterdag is van 15.00 tot 19.00 uur een VW informatrice in het kantoor aanwezig en vanaf 10.00 uur 's morgens daarnaast ook de heer F. Rootlieb namens De Koog Promotion. Eventueel houdt Rootlieb ook na 19.00 uur zitting in het kantoor (zelfs openstel ling op zondag is niet uitgesloten). Hij geeft het publiek algemene informatie en zorgt zonodig voor verwijzing. Voor ech te VW werkzaamheden, zoals het reser veren van accommodatie of de behande ling van klachten zal men alleen bij de VW-informatrice terecht kunnen. Een en ander zal contractueel worden vastge legd. Aan de hand van de ervaringen die deze komende zomer worden opgedaan zal vóór 1 oktober een regeling voor de volgende jaren worden ontworpen; dan zal ook precies bekend zijn wat de kosten en baten zijn van de nu voorge nomen regeling. Zowel van de zijde van de VW, de RST als De Koog Promotion werd ons mee gedeeld dat men bijzonder tevreden is over het onderhandelingsresultaat. zodat het precies vrij blijft van het hui dige ankergebied. Een complicatie daarbij is echter dat in het bestem mingsplan Waddenzee dat ankergebied nogal fors naar het oosten opschuift. Het plan heeft nog geen rechtskracht maar het in de toekomst neerzetten van een booreiland bovenop de water leiding naar Texel kan beter vermeden worden. Haasnoot weet een eenvoudi ge oplossing: „Dan delen ze het an kergebied maar in tweeën." Het bestemmingsplan moet nog naar GS en die zullen de belangen van het ei gen bedrijf waarschijnlijk niet vergeten. Het is overigens onjuist om te spreken van één leiding, het zou namelijk om twee buizen gaan, elk met een inwen dige doorsnede van dertig centimeter en een onderlinge afstand van honderd meter. Het water dat daar doorheen gaat is drinkwater, dat „schoon" wordt afgeleverd in de drinkwaterkel der in Den Burg. Dat water komt van het pompstation Bergen. Daar ge bruikt men gezuiverd Rijnwater dat is geïnfiltreerd in een gebied nabij Castri cum. Daar wordt het na verloop van tijd weer uitgepompt. De leidingen komen tenminste drie meter dieper te liggen dan de laagst mogelijke bodem. De bodem in dit ge bied met zijn forse stromen is nogal eens in beweging, maar door de lei dingen zo diep in te spuiten zou risico vermeden worden. Hoe veilig is een dergelijke leiding? Haasnoot: „Abso luut veilig is er niets, maar als je 99% absoluut veilig vindt, is dit absoluut veilig". Investeringen Het vergelijken van de kosten is moei lijker dan het op het eerste gezicht lijkt. Niet alleen de investeringen spe len een rol, ook de afschrijvingstermijn is van belang. In totaal blijkt dat de zinker er goedkoper afkomt dan de hy perfiltratie. Als er volgend jaar een zin ker gelegd wordt moet het PWN 21 miljoen gulden „in kas" hebben. Dat bedrag is voldoende voor de dekking van alle lasten tijdens een periode van dertig jaar. Voor hyperfiltratie zou vol gend jaar dertig miljoen beschikbaar moeten zijn, ook voor dertig jaar. Ook* het in bedrijf houden van de bestaan de fabriek vergt investeringen. Voor een half miljoen is die weer een jaar of tien bruikbaar. Het verschil in de kostprijs van het wa ter zit dus de komende tien jaar ken nelijk niet in kapitaalslasten maar in de kosten van personeel, energie en voor- en nabehandeling. Personeel De heer Haasnoot is zich bewust van de gevolgen die een zinker voor het PEN-personeel op Texel heeft. „We hebben allerlei variabe le factoren mee laten wegen zoals de energieprijs, de rente en de in flatie. Het plaatsen van een hyper filter blijft veel duurder dan een zinker, om over de waterfabriek maar niet te spreken. Wij zullen natuurlijk ons best doen om te hel pen bij de opvang van mensen die hun baan kwijtraken, dat zal in het overleg met het PEN zeker ter tafel komen". Desgevraagd moet hij echter vertellen dat de zinker ook aan de overkant geen extra werk schept, behalve dan tijdelijk bij de aanleg: „Die miljoen kuub per jaar doen ze er in Bergen gewoon even bij". Texvis Over de gevolgen voor Texvis blijft Haasnoot vooralsnog heel formeel: „De waterfabriek is officieel een PEN project. Zij verkopen ons water, dat is contractueel vastgelegd. Texvis zit ook contractueel aan het PEN vast en niet aan ons. Wij hebben pas on langs gehoord dat er zo'n contract is J. Haasnoot. en we weten nog steeds niet wat er in staat. We doen nu gewoon een voor stel aan GS dat voor onze bedrijfsvoe ring een behoorlijke verbetering bete kent. Ik wil wel zeggen dat ik het heel vreemd vind dat wij niets van de in houd van het contract wisten". Haas noot is niet op de hoogte van de con sequenties voor het personeel van Tex vis. Ook weet hij niet of de brijn, dat is ingedikt zeewater, die eventueel van hyperfiltratie afkomstig zou zijn wat temperatuur en zoutgehalte betreft ge schikt zou zijn voor de kweek van pekelkreeftjes. Drs. Ing. E. Lieuwes van Texvis: „Wij moeten als beginnend bedrijf opeens een half miljoen meer investeren als de waterfabriek weggaat, terwijl we daar ook al voor een dergelijk bedrag aan leidingen naar toe hebben gelegd. De artemiakweek is bijzonder interessant voor ons, in twee weken tijd vermeer dert dit beestje zich onder de juiste omstandigheden van 1 gram per ku bieke meter water naar 25 kilo. De kreeftjes worden gebruikt voor de pharmaceutische industrie en voor bij voorbeeld veevoer. Op termijn denken wij dat we hiervoor vijf tot tien men sen aan het werk kunnen zetten. Lieu wes is niet blij met de huidige gang van zaken: „We hebben hier twee keer te maken met de provincie. We heb ben een contract met het PEN, waar wel in is voorzien dat de waterfabriek zal verdwijnen, maar niemand ver wachtte dat al zo snel. Dat contract werd een half jaar geleden afgesloten. De provincie heeft onze vestiging hier gestimuleerd en schriftelijk medewer king toegezegd. Als we niet die gratis „brijnstroom" deze kant op kregen zouden we waarschijnlijk helemaal niet op Texel zijn gaan zitten". Lieuwen heeft er begrip voor dat het PWN de eigen kosten wil drukken, maar hij betwijfelt of de genoemde cij fers reëel zijn. „Ik heb van mijn rela ties in de baggerwereld gehoord dat 8,5 miljoen voor het leggen van een Een 75-jarige vakantieganger werd slachtoffer van een opmerkelijke diefstal. Toen hij dinsdag met zijn Opel Ascona de parkeerplaats van zijn camping in De Koog verliet om een ritje over Texel te maken, merkte hij dat de grill van de wa gen was af gesloopt. De man ging evengoed op weg, maar op de Pij- persdijk kreeg hij technische pro blemen. De auto blies stoomwol ken uit en was kennelijk overver hit. Pas toen bleek dat niet alleen de grill maar ook de erachter zit tende radiateur was weggehaald. De slangen waren doorgesneden. De politie ging op onderzoek uit en ontdekte dat enkele jongens op eerste Pinksterdag bij een garage bedrijf in De Koog hadden ge vraagd om een tweedehands radi ateur voor een Opa! Ascona, maar het was niet tot een transactie ge komen. Het vermoeden bestaat nu dat deze jongens later de radiateur van het gewenste type uit de ge parkeerde auto van de 75-jarige vakantieganger hebben gesloopt. dergelijke zinker wel erg goedkoop is." Haasnoot noemde hetzelfde bedrag als kostprijs voor het leggen van de zin ker, hij baseert zich daarbij op „bud get proposals" vanuit het bedrijfsleven, dat zijn beredeneerde schattingen. Het Rotterdamse onderzoeksbureau ver richte bovendien metingen en seismisch onderzoek naar het voor gestelde tracé, een onderzoek waar voor ruim een ton werd uitgetrokken. Procedure De raad van toezicht heeft 30 juni een openbare vergadering waarin deze zaak aan de orde zal komen. Met het ad vies van deze raad zullen GS zich er vervolgens over buigen. Als die ook besluiten dat het door moet gaan kun nen de werkzaamheden dit jaar nog een aanvang nemen. Op zee moet in verband met het weer gewerkt worden tussen 15 maart en 15 oktober. De ei genlijke aanleg van de zinker duurt on geveer een maagd. B en W zullen binnenkort GS verzoe ken de behandeling uit te stellen, om dat de gemeente goed gefundeerd wil reageren en dan is 30 juni wel erg kort dag. De militaire parakampioenschappen waren koud beëindigd of een militair die op eigen verantwoordelijkheid nog een sprong waagde, moest dit met een vermoedelijk gebroken enkel bezu ren. De parachutist landde vrijdag rond één uur 's middags door het dak van een schuur in Eier/and. Hierdoor ontstond een flinke schade aan het dak. Pikant detail was dat de parachu tist al op verscheidene plaatsen was gebandageerd.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1