Niet als leviet maar als armhartige Samaritaan' Beachcombersmuseum' in Engels tv-programma „Wie maakt dit jaar het strand schoon?" JAAR >nk Beumkes over apartheidsstandpunt »J' Aanleiding: zeven jaar oude flessenpost.... teranentoernooi SVT oot succes finkeldiefjes Plaats bij reizen Plattelandsvrouwen Jaap Kreeft in commissie: IIDE NOODZAAK BLIJFT! Lezing Jaap Vlaming over werkende mens ik Beumkes (PvdA) verraste gisteravond vriend en vijand door tijdens vergadering van de raadscommissie voor algemeen en organisatorisch lid de bijbel te citeren om het het voorstel om als Texelse gemeente- tegen de apartheid actie te ondernemen te steunen. Hij putte uit de ilkenis van de barmhartige Samaritaan om te schetsen hoe de ge- nteraad zou moeten handelen: „We moeten de gewonde niet zoals chriftgeleerde of de leviet deed, laten liggen maar optreden als de ihartige Samaritaan". Riet Huitema-Vos (CDA) was dat >r geen rede om de tot dusver ge- elijke gedragslijn te verlaten: de se raad houdt zich niet bezig met van nationaal en internationaal ndelijk kwam de commissie tot de lusie dat het voorstel van burge- iter Ton Schipper om een werk- 3 in te stellen die moet bekijken de Texelaars bewust gemaakt kun- worden van discriminatie, aan- Ibaar is. Verwerpelijk n inleidende praatje benadrukte jper nog eens dat het college iem de apartheid verwerpelijk maar dat er verschillend gedacht t over hoe dat door de gemeente gevat moet worden. „Volgens de houders is de bestrijding van discri- atie een rijkszaak en daar zouden gemeentebestuur ons niet in eten mengen. Ikzelf ben van me- dat je als vertegenwoordiger van bevolking, die de apartheid ook saai af'.vijst, wel bepaalde acties ondersteunen. Met name de be twording van de bevolking en dan ral bij de jeugd is daarbij belang- deze uiteenzetting van het colle- tandpunt kreeg Beumkes het ird. Voordat hij zijn theologische tapje maakte wees hij erop dat zijn tie herhaaldelijk heeft aangedron- op het ondersteunen van landelij- icties: „Dat het college zich daar- onttrekt is gemakkelijk en het ilt op een verkeerde generalisering, vinden dat je elk voorstel dat naar ie komt op zijn inhoud moet ordelen." Huitema en Tine Krijnen-Bays els Belang) vertelden beiden met omhaal van woorden tegen apart- te zijn .maar ze vonden beiden dat lemeente zich daar niet over hoeft e-laten. Huitema voorzag proble- bij het boycotten van bedrijven de gemeente omdat je nooit pre- weet waar ze investeren: „De in- natie komt uit een bepaalde hoek", hoopte ze dat de individuele bur ger door de discussie in de raad en de commissie opgewekt zou worden om zeer kritisch bij zijn inkopen en derge lijke. Zij wees er bovendien op dat er in veel landen gediscrimineerd wordt en dat die niet in dit initiatief genoemd worden. Tegen en achter Erna Eelman-van der Kooi (VVD) had weinig woorden nodig: „Wij zijn tegen apartheid maar we staan achter onze wethouder." Tine Krijnen trok de hele discussie in de politieke sfeer: „Die apartheid is heel duidelijk zichtbaar maar er zijn ook landen waar je beoordeeld wordt op het al of niet lid zijn van een par tij." Zij verwees naar de verdiensten van PvdA-minister Max van der Stoel om aan te geven hoe de landspolitiek dergelijke zaken kan oplossen. Ze verweet echter dezelfde partij nu via bijvoorbeeld haar burgemeesters oppositie te voeren. „Als alle gemeentes nu buitenlandse politiek gaan bedrijven gaan we weer terug naar de tijd van voor de zeven provinciën", aldus het altijd historisch bewuste raadslid. Tine Krijnen haalde een voorbeeld van discriminatie in ei gen huis aan. Zij wees erop dat Gerard van der Kooi (PvdA) in de commissie welzijn had voorgesteld groepen mo torrijders van het eiland te weren. Beumkes reageerde hierop in de rond vraag door te stellen dat zijn partijge noot dat anders bedoeld moest heb ben. „Anders zou het wel een heel gekke zaak zijn". Geurvlag Peter Bakker (PSP), de indiener van het voorstel, vergeleek de weigering om iets te doen aan de toch door ie dereen verfoeide apartheid met het plaatsen van een geurvlag. „Zelfs het ministerie heeft regels veranderd zodat het mogelijk is voor gemeentes actie te ondernemen. Dat geeft duidelijk aan dat ook in de huidige tijd de ge meente iets kan doen". Bakker verwees naar de vierde mei. Het was hem opgevallen hoeveel men sen in wat voor vorm dan ook het leed van de tweede wereldoorlog her dachten. „Veel mensen ervaren van daag wat terreur is en die hebben hulp van buitenaf nodig. Dan kan je niet wachten tot de landsregering wat doet, je moet in actie komen als je ge weten spreekt." De pacifist stelde zijn voorstel bij: „Ik wil alleen vragen of we een werkgroep kunnen oprichten die kijkt wat de ge meente zou kunnen doen". De burgemeester (die in antwoord op Bakker zei dat niet de vraag aan de or de is of het geweten moet spreken maar' of de gemeente iets moet doen) combineerde dat weer met zijn voor stel: „We zouden een werkgroep moe ten instellen die onderzoekt hoe de ge meente kan werken aan bewustwor ding van de burgers." Daar waren de raadsleden behalve Er na Eelman het mee eens, mits het over discriminatie in het algemeen ging en niet alleen over apartheid. Tine Krijnen stelde in de rondvraag dat Het lijkt niet uitgesloten dat deze containers Tine Krijnen inspireerden voor de rondvraag. Overigens werden z ranthouder, in korte tijd rechtgezet en de troep werd opgeruimd. Foto Arend Nijkamp). waarschijnlijk door een voetgangers in de Parkstraat op het autogedeelte moeten lopen omdat er terrasjes op de voetgangersstrook gesi tueerd zijn. Ambtenaar Wout Stam vertelde dat een paar ondernemers al op afspraken over de ze zaak zijn vooruitgelopen: „We zul len deze zaak contractueel gaan vast leggen. Daarin worden zowel de plaats als de toegestane oppervlakte en de verschuldigde vergoeding vastgelegd." Een vraag van Krijnen over het schoonmaken van de straat op zondagochtend verwees de burge meester naar de ondernemers: „Die zien er nauwlettend op toe dat de straat schoon blijft. Den Burg wordt mooi, de Stenenplaats wordt het Leid- seplein van het dorp. Het is mij wel eens opgevallen dat de vuilnisbakken op zondagochtend geleegd waren." Tine Krijnen suggereerde dat er ook bijvoorbeeld op menukaarten en via bordjes op gewezen zou kunnen wor den dat de mensen zelf een verant woordelijkheid voor het schoonhouden van de straat hebben. Een suggestie die met zichtbaar afgrijzen door Erna Eelman werd begroet: „Bordjes?" Meierblis Peter Bakker stelde vast dat er veel te veel wordt gesproken over het wel of niet houden van een Meierblis: „Als er dan zo'n schade ontstaat aan het oude Boysveld bij Den Burg leggen we toch .ir Er gaat bijna geen week voorbij of de een of andere filmploeg brengt een bezoek aan Texel. Vorige week woensdag diende het Maritiem Museum te Oudeschild als locatie voor een team van het Engelse televi siestation „Anglia Television Limited". De zes personen tellende ploeg maakte opnamen voor het populair-historische programma „Bygones". *|elopen weekend werd aan de felderweg een groots opgezet iranentoernooi gespeeld. S.V. el wilde hiermee al vast vooruit en op de lustrumactiviteiten ter egenheid van het 75-jarig taan volgend seizoen. Het toer ei verliep vlekkeloos, een zeer sportieve manier bestre de „oudere heren" elkaar binnen trijtlijnen. Huizenhoge favoriet leek. •erste instantie het team van Dok- fs. (S.V.Trteam dat in 72 kampioen d). Bijna alle teams werden aan zegekar gebonden. Alleen in de isfinales lieten ze een steekje vallen, het penalties nemen miste Aad irs de beslissende elf meter trap, niet Dokboys maar Egmondia en reant Boskoop de finale haalden. minuten voor het einde konden mannen van Gert Pansier, ooit spe- bij Boskoop, de winst naar zich trekken. Veeartsen, vorig jaar nog glorieus inaar, moesten nu genoegen nemen een 5e plaats. Texel veteranen ein de op de laatste en voorlaatste ats, respectievelijk 10 en 9. tweedaagse opzet beviel goed. Het mooi duurde tot ongeveer zeven zondagavond, idstand: Boskoop, 2. Egmondia, 3. Van Dok- 4. H.R.C., 5. Veterians, 6. )rmvogels, 7. Dutch Hope, 8. sterend, 9. Texel veteranen 1, 10. veteranen 2. scholier uit Epe en een scholier uit den werden donderdag betrapt op stelen van snoepgoed ter waarde enkele guldens in een winkel in Koog. De winkel werd min of meer stormd door twee groepen die op irkweek waren en de jongens meen- in de drukte hun kans schoon te Beiden waren omstreeks vijftien oud. Deze titel wil zoveel zeggen als „din gen die geweest zijn". En voor dat on derwerp konden de Engelsen meer dan uitstekend terecht in het museum, waar vooral de juttersafdeling de aan dacht kreeg. „Bygones" draait met veel succes al liefst twintig jaar op Anglia TV, dat uitzendt in het oosten van Engeland. Veelvuldig staan musea centraal in het programma. Meestal wordt gefilmd op eigen bodem, maar ook steken de Engelsen enkele malen per jaar het Kanaal over. Nederland werd tweemaal eerder bezocht; onder meer werden opnamen gemaakt in het Openluchtmuseum te Arnhem. Tijdens het huidige bezoek worden drie plaat sen aangedaan: Medemblik (stoommu- seum en stoomtram), Dordrecht (stoomfestival) en Oudeschild dus. Beachcomber De aanleiding om een programma over het Maritiem Museum te maken werd zeer curieus gevormd door flessepost. Als 8-jarige gooide een Engels meisje uit Watton (bij Norwich), Joanne Sea- ger, tijdens een vakantie een fles met een briefje in zee. Zeven jaar later ont ving ze tot haar verrassing een brief terug. „Beachcomber" (Engels voor strandjutter) Cor Ellen was tijdens een van zijn speurtochten langs de water kant op de flessepost gestuit en voeg de deze bij zijn verzameling in het jut- tersmuseum. Via via werd het Engelse meisje daarvan op de hoogte gesteld. Het verhaal haalde de plaatselijke East Daily Press (Norwich) en dit artikel „Message gets across 7 years on" kwam onder ogen van de programma makers van „Bygones". Tekstschrijver/interviewer Eddy Ander son toonde zich uitermate verheugd over het museum. Hij vond zelfs dat het één van de interessantste musea was, waar de laatste tijd een program ma over is gemaakt. De collectie aan gespoelde voorwerpen, elk met hun ei gen verhaal, bleek voor de Engelsen bijzonder geschikt voor de aard van het programma. In elke aflevering van „Bygones", dat een half uur duurt en 2 maal per jaar wordt uitgezonden, is namelijk zendtijd gereserveerd voor verzamelaars van niet alledaagse za ken. In dat kader past de sfeer die het juttersmuseum ademt, dus uitstekent. Accent Haast onvermijdelijk werd gids/strand jutter Cor Ellen voor de camera's geïn terviewd. In vlot Engels (met Ooster- ends accent) ging Ellen onder meer op het verschijnsel „flessepost" in. „Ellen feels de importance of communicati on", zo had de interviewer al voor de opname aan omstanders toevertrouwd. En inderdaad liet hij Cor Ellen vertellen over de waarde van wereldwijde com municatie tussen mensen, bijvoorbeeld via een simpel briefje per fles. De tv-mensen vermaakten zich zicht baar bij zijn verhaal. De ploeg, naast Anderson bestaande uit hoofdproducer/director David Ken- ten; cameraman Paul Bennett, geluids man Richard Layghton, technicus Mike Rodgers, en produktieassistente mrs. Wendy Wilham, legde voorts zowel binnen als buiten het gebouw (mo menteel in de steigers staand) enkele indrukken op film vast. Hans van lers- sel van de VVV had de ploeg eerst over de haven geleid en dat miste zijn uitwerking niet: enkele platbodems werden gefilmd. Ook van de Oude schilder molen De Traanroeier werden enige shots genomen. Verder was pro ducer Kenten van plan interviewer An derson een fles met boodschap in zee te laten werpen. Die zou dan zoge naamd in Engeland aanspoelen en door presentator Dick Joyce in de stu dio worden geopend. Compass VVV-man Hans van lerssel bracht de karikaturale producer op het lumineuze idee de fles bij de resten van het Compass-wrak in zee te gooien. Een schot in de roos. Aris van Boven zorg de voor het vervoer van de juttersfiets van Cor Ellen (een andere vervoerswij ze van het vehikel bleek onmogelijk), zodat die voor het oog van de camera over het strand kwam aanfietsen en vervolgens met de verrekijker naar het wrak tuurde. Daarna gooide Anderson de fles in zee, waarbij hij en de came raman natte voeten haalden. Na deze ideale completering werd nog een Jut- tertje genuttigd in strandpaviljoen paal 12, alvorens het gezelschap zich weer naar hotel De Weal begaf. De opna men van Texel worden niet eerder dan in de loop van het komend najaar uit gezonden op Anglia TV. Van het pro gramma wordt een tape vervaardigd, die wordt doorgespeeld naar verschei dene Britse stations en ook komt er één in bezit van de VVV Texel. Zowel voor de ééndagsreis van de Plattelandsvrouwen woensdag 4 juni, als voor het reisje naar Londen van 22 - 26 september, kunnen zich nog enke le belangstellenden opgeven. De kosten voor de eendagsreis zijn 765,—. De reis naar Londen is 7595,— voor le den en voor niet-leden 7635,—. Opgave zo spoedig mogelijk bij Wil den Haan, (02220) 3418, voor 10 uur 's morgens. gewoon nieuwe graszoden neer, voor een paar duizend gulden zijn we uit de problemen. Het is nu zo dat we dit oude volksgebruik bij Den Burg ook al moeten opofferen aan het toerisme in de vorm van de noodcamping". De burgemeester was van mening dat de burgerij zelf de problemen moet oplos sen: „De burgerij moet het organise ren en wij leveren dan aanvullend werk zoals het schoonmaken en dergelijke". De burgemeester besloot de discussie met op te merken dat samen met het waterschap naar een oplossing ge zocht wordt. Ingekomen stukken Henk Beumkes vroeg of de ingekomen stukken in het vervolg niet in de com missie behandeld kunnen worden, zo dat er in de raad weinig discussie meer over ontstaat. Stam vertelde dat dit al eens gevraagd is en dat een voorstel in voorbereiding is. Beumkes vroeg ook of de ambtelijke medezeggenschapscommissie zich eens wil buigen over de mogelijkheid koffie voor het raadhuis te kopen in de wereldwinkel. De burgemeester zegde toe het verzoek over te brengen. Raadszaal Beumkes stelde aan de orde dat met name het publiek in de raadszaal last heeft van twee zaken: door een luid ruchtige ventilator en een slechte ge luidsinstallatie zijn de raadsleden slecht te horen en de publieke tribune is een plek voor het halen van koude voeten. Stam ging met name in op de slechte kwaliteit van de geluidsinstallatie, na dat Beumkes opmerkte dat de ventila tor best uitkon tijdens de vergadering: „Destijds moest het allemaal op een goedkoopje. We hadden direct naar een gespecialiseerd bedrijf moeten stappen voor een goede geluidsinstal latie." Waaraan Bakker toevoegde dat de huidige installatie door alle aanpas singen al zeker twee keer zo duur is geworden als een goede geweest zou zijn. AMNESTY INTERNATIONAL De filmploeg van Anglia TV kijkt belangstellend toe hoe beachcomber" Cor Ellen uitleg geeft aan inteviewer Eddy Anderson over flessenpost. Jaap Kreeft, werkzaam bij Rijks waterstaat, zorgde gisteravond in de raadscommissievergadering voor algemeen en organisatorisch beleid voor een onverwacht inter mezzo. Hij vroeg en kreeg tijdens de rondvraag het woord en dat ge bruikte hij om zijn gemoed te luch ten: „Volgens mij is het dit jaar zo dat het strand door niemand wordt schoongemaakt, er is in ieder ge val onduidelijkheid." De oplossing lag volgens hem in het uitvoeren van de oplossing die onlangs door een werkgroep in een rapport is aangegeven, een oplossing die echter wel 770.000 kost. Tine Krijnen had eerder in de rondvraag al naar de stand van zaken rond de strandreini- ging geïnformeerd en zij kreeg te ho ren dat er een stuk in voorbereiding is. Kennelijk was dat het rapport dat Kreeft bij zich had. De burgemeester was het niet eens met de kritiek van Kreeft dat de vraag van Krijnen van tafel werd geveegd: „Dit verdient nadere overweging. Het gaat niet in de prullebak maar dit jaar zal er geen oplossing meer uit de bus komen." Stam vertelde erbij dat het rapport al enige tijd bekend is en dat het was doorgegeven aan de betref fende mensen. Het was echter nog niet duidelijk waar het geld vandaan zou moeten komen. Kreeft had daar een duidelijk idee over: „Er gaat toch anderhalve ton naar Texelpromotie? Dit is de beste promotie die je je voor kan stellen, de mensen komen nu eenmaal voor het strand naar Texel". De burgemeester vertelde het soms emotionele betoog van Kreeft op te vatten als een noodkreet en het als zo danig 'mee te nemen'. Toch kon hij hem geen uitzicht verschaffen op een oplossing dit jaar. Kreeft vertelde dat de strandexploitan- ten allemaal zaten te wachten op een reactie van de gemeente op het rap- port en dat niemand het strand schoonmaakte. Stam herinnerde hem er echter aan dat ze daar contractueel wel toe Verplicht zijn. Op woensdag 28 mei, 's avonds om acht uur in dorpshuis d'Ouwe Ulo, houdt Jaap Vlaming, medewerker van de S.O.S.-Wereldwinkel, een lezing voor medewerkers en belangstellenden met als titel „Arbeid met een ge zicht". Steeds wordt gesproken over de „arbeid". Laat eens worden gepro beerd zijn gezicht, zijn persoon te zien. Mensen hier, gastarbeiders en mensen in ontwikkelingslanden probe ren hun arbeid te verkopen. Er komen er steeds meer en er komt steeds min der werk. Waarin zijn die werkende mensen gelijk? In hun angst dat hun arbeid niet gekocht wordt en dat ze niets hebben? Zijn werkzoekenden en werkenden collega's of concurrenten? ;pAG 27 MEI 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 11

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 11