Cjroen 'TwartsJexeU in het Eilanden ondertekenden nternationaal platform „Siegfried Egmundis" op Texel gestationeerd A '5 Nieuwe reddingboot uniek ontwerp lauwe samenwerking bescherming gebied ud-Texelaar Neijens enoemd tot professor in Erasmus-universiteit jltrechter bekende jiverse diefstallen Promotiestichting van de grond jERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.082 DINSDAG 27 MEI 1986 actie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, van der Heijden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393 en Frans Iman, Ongeren 7, Den Burg, tel. (02220) 5472. tadvertenties, abonnementen, etc.: leveld Et De Rooy B.V.. Postbus 11, 1790 AA Den Burg, oon (022201 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs n8,65 per kwartaal; los 85 cent Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742, NMB nr. 67.34.60.398. irgemeesters en andere vertegenwoordigers van vijftien Ne- rlandse en Duitse Waddeneilanden zetten vrijdagmidddag in it NlOZ-gebouw hun handtekening onder een overeenkomst zake nauwe samenwerking bij het behartigen van gezamenlij- problemen. Daarmee was „Internationaal Overlegplatform addeneilanden" een feit. ondertekening was het hoogtepunt de vierde internationale wadden- rferentie, die vrijdag en zaterdag op iel werd gehouden. Het initiatief tot (instellen van het genoemde srlegorgaan werd vorig jaar al geno- ud-Texelaar dr. H. J. Neijens is r 1 mei benoemd tot hoogleraar geneeskunde (specialisatie ndergeneeskunde) aan de asmus-universiteit te Rotterdam. 42-jarige Herman Neijens is als ofd van de kliniek verbonden n het Sophia kinderzieken- is/Academische ziekenhuis in zelfde stad. benoeming houdt in dat Neijens nu eindverantwoording heeft van de igroep kindergeneeskunde, die de leges voor de studenten verzorgt, fens is hij belast met de bijscholing reeds afgstudeerde medische spe- listen. Naast onderwijs houdt ijens zich bezig met wetenschappe- onderzoek en een deel van het ma- gement. Na de zomer zal Neijens oratie" houden, de redevoering zijn eerste officiële optreden aan de iversiteit. or zijn benoeming tot professor eft Neijens een indrukwekkende car ré gemaakt in de universiteitskliniek it kinderziekenhuis). Daar vervulde een coördinerende rol aan het ofd van vele specialisten. In een rgelijke academische kliniek wordt ast de „gewone" geneeskunde in- isief aandacht besteed aan onder- ik en het bestuderen en toepassen nieuwe ontwikkelingen en technie- Neijens' meest specialistische inis ligt op het gebied van de long- kten. Daarnaast werd wetenschap- ijke arbeid verricht in de intensive re-geneeskunde en de immunologie, it name dit laatste staat de laatste in in de belangstelling door orgaan- nsplantatie. Sinds een jaar worden de Rotterdamse kliniek hart- isplantaties verricht bij kinderen en nenkort zullen ook levertransplanta- worden uitgevoerd, ijens werd in 1943 in Den Burg ge- Op Texel doorliep hij de HBS behaalde in 1962 zijn diploma. Aan Universiteit van Amsterdam stu- rde hij medicijnen en behaalde in '0 het artsdiploma. verzoek van de Texelse politie ield de Utrechtse gemeentepolitie (ijdag een dertigjarige inwoner in deze stad aan op verdenking in het plegen van diverse diefstal- De man bekende een poging t inbraak in de Buteriggel, een leslaagde" inbraak in paviljoen oordzee en het stelen van een rtemonnee uit een jas van een :else in De Toekomst en het ste in van een stel tennisrackets uit in winkel. Utrechter verbleef tijdens het iksterweekend op het eiland zonder iter een logiesadres te hebben, ir zijn gedrag trok hij de aandacht; hoeveelheid geld die hij tot zijn be- jhikking had wisselde constant, in te- nstelling tot de hoeveelheid alcohol zijn bloed. Die was, althans volgens insen die hem meemaakten, nstant (te) hoog. In ieder geval ief zijn naam hangen bij diverse Keiaars. Op aanwijzingen van de ver- chte kon de gestolen portemonnee irden teruggevonden in de Beere- I. De pasjes zaten er nog in, het d ontbrak echter. men tijdens de derde waddenconferen tie op het eiland Föhr door oud burgemeester Engelvaart van Texel. Om die reden maakte Engelvaart deze vierde conferentie als eregast mee. Overeenkomsten Tijdens de drie vorige conferenties bleek dat de Duitse, Nederlandse en ook Deense Waddeneilanden op bestuurlijk, economisch en cultureel gebied veel op elkaar lijken. Alle ei landbesturen worden geconfronteerd met hetzelfde soort problemen als het gaat om bescherming van de Wadden zee als natuurgebied van internationale betekenis. Ook is gebleken dat de ei landbewoners hun eigen indentiteit willen houden en hun over het alge meen kleinschalige economische akti- viteiten in het Waddengebied willen kunnen voortzetten. Doel van het nu ingestelde overleg platform is het uitwisselen van feiten en ervaringen over onderzoek naar bestuurlijke, economische en culturele onderwerpen en de bescherming van het Waddengebied in ruime zin waarbij de nadruk wordt gelegd op specifieke eilander problemen. Verder is het de bedoeling om via het overlegplatform op elkaar afgestemde beleidsvisies over deze onderwerpen op te stellen en de ze standpunten uit te dragen naar an dere overheden en de bevolking. De doelstelling wordt nagestreefd door het gezamenlijk verrichten van onder zoek, het opstellen van rapporten en het aannemen van resoluties over ge noemde onderwerpen. De besturen van de eilandgemeenten komen eens per jaar op een der eilanen samen, een bijeenkomst die telkens wordt voorbereid door een agendacommissie die voorgezeten wordt door de gastge- meente van dat jaar. Historisch Burgemeester E. Haaksman van Ter schelling, die als voorzitter van deze waddenconferentie optrad, noemde de instelling van het overlegplatform een feit van grote historische betekenis. Discussie ging aan de vaststelling nau welijks vooraf. Niemand had bezwaar, wat niet zo verwonderlijk is want de overeenkomst is voornamelijk een in tentieverklaring, geen harde gedetail leerde overeenkomst waarvan de nako ming kan worden afgedwongen. Het is de bedoeling ook de Deense eilanden bij het Waddenplatform te betrekken, maar aangezien de Denen niet op de conferentie waren vertegenwoordigd, zal dat later nog aan de orde worden gesteld. Het is niet geheel duidelijk waarom de Denen tot dusver niet of nauwelijks aan de Waddenconferenties hebben deelgenomen. Aangenomen wordt dat de taalbarrière een rol De ondertekeningsplechtigheid in het NlOZ-gebouw. Achter de tafel gemeentelijke vertegenwoordigers van vijftien Duitse en Nederlandse Wad deneilanden: burgemeester H. Lech van Föhr, burgemeester A. Paulsen van Langeness, burgemeester A. Jakobs van Anrum, wethouder C. B. Dressel van Wangerooge, burgemeester C. A. Bauer van Spiekeroog, burgemeester M. Schreiber van Langeoog, gemeente- en kurdirekteur R. Harms van Norderney, burgemeester H. Wübben van Juist, burgemeester Gisela Schütze van Borkum, burgemeester J. W. Boekhoven van Schiermonnikoog, burgemeester M. Zonnevylle van Ameland, burgemeester E. Haaksman (zet juist zijn handtekeningvan Terschelling, burge meester A. Visser van Vlieland en burgemeester A. Schipper van Texel. speelt. De voertaal van de Wadden conferentie is al Duits en de meeste Denen zijn niet met die taal vertrouwd en hebben er zelfs een hekel aan. Het is daarom te verwachten dat van Ne derlandse zijde zal worden voorgesteld voortaan als voertaal Engels te gebrui ken. De eerstvolgende internationale Waddenconferentie zal worden gehou den op het Oostfriese Waddeneiland Borkum, waarschijnlijk van 21 tot 23 mei 1987. Overigens was ook op deze conferen tie van een zeker taalprobleem sprake. De Nederlandse Waddeneilanden had den ervoor gezorgd dat de toespraken die door hen werden afgestoken in zo wel Duits als Nederlands op papier waren gezet, waarvoor de lerares Duits Elisabeth de Weijer was ingeschakeld. Tijdens de Waddenconferentie was zij aanwezig om aanvullend vertaalwerk te doen, wat nodig was als een resolu tie moest worden opgesteld of gewij zigd. De Duitsers hadden echter niet de moeite genomen om hun lezingen in het Nederlands op schrift te stellen en dat was tamelijk lastig. Zeevervuiling De serie toespraken ging op de eerste conferentiedag van start met een be schouwing van burgemeester Visser van Vlieland over de vervuilingsproble- matiek waarmee Noordzee en Wad denzee hebben te maken. Alle beken de feiten over vervuiling door chemica- Lees verder pagina 2 De weersomstandigheden pasten meer bij een reddingsoperatie, dan bij een plechtige overdracht. De gestaag neersijpelende regen kon echter het enthousiasme voor de nieuwe Texelse motorred- dingvlet „Siegfried Egmundis" niet temperen. Blijde gezichten en lovende woorden alom tijdens de overname, naamsonthulling en in- dienststelling van de moderne opvolger van de „Ida Mary", vrijdag op de rede voor het boothuis nabij De Cocksdorp. Of de verwachtingen terecht hoog gespannen zijn, moet natuurlijk in de praktijk blijken, maar in elk ge val laat de „Siegfried Egmundis" zich aanzien als een vakkundig ge bouwd, modern uitgerust vaartuig, dat veel voordelen biedt ten op zichte van de vorige reddingboot. Het schip is zelfs uniek in zijn soort. De „Siegfried Egmundis" is half-automatisch zelfrichtend ge maakt en is stabiel tot een kantel- hoek van 110 graden, zoals eerder in deze krant was te lezen. „Zelf richtend" wil zeggen dat het schip zich zelf opricht na kapseizen. „Half-automatisch" wil zeggen, dat het schip dat niet geheel uit zich zelf doet, maar dat er hulp van de bemanning voor nodig is. Volledig automatisch zou te gevaarlijk zijn: de bemanning zou bij deze ma noeuvre worden weggeslingerd en het schip zou wegdrijven. Het richten ge beurt nu pas wanneer alle beman ningsleden daarvoor gereed zijn. Eén der opvarenden trekt aan een koord, zodat een opblaasbaar „drijflichaam" (ballon, luchtzak) met lucht kan wor den gevuld en de boot na kapseizen weer overeind kan komen. Aan het uit einde van het koord bevindt zich een afsluitbare koker in de voor- en achter- x v v Mi De Siegfried Egmundis" met genodigden op volle zee v loden ballast zeer diep in het water ligt. r het eerst in actie na de indienstste/ling. Te zien valt dat de achtersteven door de steven („opentrekken van een ventiel") Met twee hogedrukflessen (inhoud 15 liter) wordt de ballon gevuld. De be manningsleden kunnen op vrij eenvou dige wijze, onder meer door uitsparin gen voor de knieën en klimijzers aan de zijkant van het schip, weer aan boord klimmen. De luchtzak is be vestigd op de overkapping van de motorkamer. Kantelproeven Tijdens de kantelproeven, dinsdag 6 mei in de haven van Stavoren, waren er ondanks het algemene welslagen, enige oneffenheden in deze methode geconstateerd. Zo bleek het koord te hoog aan het schip bevestigd, waar door de te water liggende bemanning het slechts met veel moeite kon vast grijpen. Ook stroomde er water de luchtinlaat van de dieselmotor binnen, omdat de boot te lang bleef omliggen. Beide euvels zijn in de tussenliggende tijd op de werf „Aluboot" te Hinde- loopen, waar de reddingboot werd ge bouwd, verholpen. Vorige week woensdag werd op het IJsselmeer een proefvaart gemaakt en die gaf vol doende vertrouwen om de overdracht met gerust hart te laten plaatsvinden. Niettemin kunnen er bij het praktisch gebruik nog enkele onvolkomenheden aan het licht treden. De reddingboot bemanning heeft de opdracht gekre gen alles dat voor öanpassing in aan merking komt te rapporteren. Over een maand wordt het schip dan nogmaals te Hindeloopen aan een inspectie onderworpen. Het tweede kenmerk dat het ^chip uniek maakt, is de hoge opbouw. De ze vorm zorgt er in combinatie met een loden ballast van 400 kilogram voor dat de kantelhoek is vergroot van 80 tot 110 graden. Nine Anna Ch. van der Zweep, directeur van de KNZHRM, ging tijdens de bijeenkomst voor genodigden in het boothuis, nog eens kort in op de totstandkoming van de bouw. Volgens hem moest de aan leiding worden gezocht in het kapsei zen van de reddingboot van Schier monnikoog „Nine Anna" in januari 1983. Deze gebeurtenis werd door scheepsbouwkundig ingenieur Lamtau van de reddingmaatschppij vervat in een eindexamenopdracht voor een stu dent aan de HTS Haarlem, Lucas Zaat. Gevraagd werd te komen tot een zelfrichtend schip met een hogere sta biliteit. Een onderzoek van studente Maartje Dijker naar de reden van het omslaan leidde onafhankelijk van het andere onderzoek tot een gelijke con clusie: aanbrengen van ballast en ver groten van de bovenbouw. Het idee De KNZHRM-vlag wordt in top van de „Sieg fried Egmundis" gehesen. De overdracht is een feit. werd verder uitgewerkt door K. Marcus, ontwerper bij Verhoef Aluminium Scheepsbouw Industrie te Aalsmeer, geadviseerd door prof. ir. J. Gerritsma en diens as sistent ing. A. Versluys. Vervolgens kon onder technische leiding van de heer Borneman van „Alubouw" de praktische bouw worden gestart, in november vorig jaar. Schenkster Naast dankwoorden aan alle medewer kenden prees Van der Zweep met na- Lees verder pagina 3 De nieuwe stichting VVV Texelpromo- tie gaat maandag 2 juni definitief van start. Die dag, om 16.00 uur, zullen in hotel De Lindeboom de participatie overeenkomsten worden getekend door de gemeente Texel, de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers, het Texels Verbond van Ondernemers en de Recreatiestichting Texel als partici panten in de nieuwe stichting en door de N.V. TESO als subsidieverstrekker. Ook het dienstverleningscontract met de gemeente Texel zal worden ondertekend.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1