VAN HET i RAADHUIS Hulde voor 40-jarig lidmaatschap HMvL „Missing" RingsteekkampioenschP van start in De Waal 4 INTERNA! WADDENCON VERVOLG VAN PAG.l Poppenkastmiddag speel-o-theek Mededelingen van B. en Hi „Siegfried Egmundis" zeer snel in actie PAGINA 2TEXELSE COURANT DINSDAG 27 MEI CAC Overzicht van de Lindeboom-zaal tijdens de eerste conferentiedag. liën, olie en (via de Rijn) kalizouten en industriële afvalstoffen passeerden nog eens de revue. Onder meer werd ge constateerd dat water- en luchtveron treiniging nauw samenhangen, zoals blijkt uit de verzuring (vanuit de lucht) van de binnenwateren die ook effekten kan hebben voor Noord- en Wadden zee. Bevoegdheden hebben de ge meenten niet als zij de strijd tegen de water- en luchtvervuiling willen aanbin den. Wel kan bij hogere overheden druk worden uitgeoefend en kan af en toe een symbolische daad worden gesteld, zoals het toekennen van een financiële bijdrage van alle eilandge meenten aan de stichting Reinwater. Het uitoefenen van druk leidt soms tot resultaten. Zo heeft de minister van Verkeer en Waterstaat van Nederland zich bereid verklaard het opruimen van olieverontreiniging (als deze meer kost dan een ton) voor rekening van het rijk te nemen. Burgemeester Visser vond het genoemde gedrag te hoog. Ook minder kostbare opruimacties moeten voor rekening van het rijk komen om dat zo'n operatie al gauw de draag kracht van een kleine eilandgemeente te boven gaat. Verder moet de rege ling zich ook uitstrekken tot andere ongewenste of gevaarlijke stoffen, die op de kust aan spoelen. Waarderend liet Visser zich uit over het waterkwali teitsplan Noordzee, al zal nog moeten blijken wat er van dit beleid in de praktijk terecht komt. De eilandge meenten vinden verder dat dit kwali teitsplan een duidelijker relatie moet leggen met de Waddenzee, want het zijn juist de waarden van de Wadden zee, die een verhoogde druk op het streven naar schoner noordzeewater rechtvaardigen. De eilanden hebben ook aangedrongen op sanering van de vuilverbranding op de Noordzee, in verband met de relatie tussen lucht en waterverontreiniging. De meest ef fectieve wijze om het Noordzee- en dus ook het Waddenzeewater schoon te maken is het stoppen van de lozin gen en het instellen van stringente re gels op het vervoer van gevaarlijke en verontreinigende stoffen. Een biologische en oceanografische beschouwing van de Waddenkust werd gegeven door burgemeester (te vens kapitein!) August Jakobs van An- rum. Hij bracht daarbij de effekten van baggerlozingen ter sprake en ging in op de biologische belasting die van nature wordt gevormd door de mest van vogels, zeehonden en zelfs het vee dat graast op de niet bedijkte kwelders in het Noordduitse Waddengebied. Vertegenwoordiger H. Glöckner van Langeroog hield namens de zeven Oostfriese eilanden een beschouwing over de milieuproblematiek in „zijn deel van de Waddenzee, waarbij hij nadrukkelijk stelde dat de eilanden niet alleen als natuurgebied maar ook als woon- en werkgebied en als recreatie gebied in stand moeten worden ge houden. Spreker toonde zich voorstan der van de aanwijzing tot nationaal park in dit Waddenzeedeel dat tot Sleeswijk Holstein behoort, al zal door die aanwijzing alléén de vergiftiging en vervuiling niet zijn tegen te houden. Verder kwam in het betoog onder meer naar voren dat veel Duitse we tenschappers van mening zijn dat wat betreft de vervuiling de grenzen over schreden zijn; er is dus geen speel ruimte meer. Elke vorm van vervuiling is er een te veel en heeft schadelijke gevolgen. Internationale aanpak met afkondiging en naleving van stringente regels is dus gebiedende eis. Het is de bedoeling dat de Waddenei landen dit betoog, dat nogal wat con- I crete voorstellen bevatte, onderschrij ven, maar dat kan pas gebeuren na uitvoerige bestudering en een voorstel dat aan de hand daarvan moet worden gedaan. Volstaan werd daarom met de verklaring dat men er in eerstvolgende vergadering van het overlegorgaan Waddeneilanden op zal terugkomen. Burgemeester Gisela Schütze van Bor- kum ging in op de beschermende maatregelen, die voor de Duitse Wad denzee van kracht geworden zijn in het kader van twee nationale parken. Ze deed een beroep op de collega's van de Nederlandse Waddeneilanden om de beschermende regels over te nemen, voor zover dat in het kader van Nederlandse maatregelen nog niet is gebeurd. De conferentiegangers waren 's mid dags met hun partners te gast bij het NIOZ in 't Horntje. In het auditorium hield bioloog Bouwe Kuipers aan de hand van dia's een lezing over het le ven in de Waddenzee en tenslotte werd een bustocht over Texel gemaakt. Burgemeester A. Schipper verzorgde zaterdagochtend een lezing over de bestuurlijke stand van zaken in het Ne derlandse deel van de Waddenzee. Het ging over de gemeentelijke indeling per 1 januari, waardoor de gemeente Terschelling wat betreft oppervlakte de grootste gemeente van Nederland is geworden. Belangrijker is echter dat de gemeenten in de hen toegedeelde wadgebieden wat te zeggen hebben, door toepassing van het gezamenlijk ontworpen en onlangs ter inzage ge legde bestemmingsplan. Ook uit dit bestemmingsplan blijkt dat niet alleen de natuur wordt beschermd maar ook de kleinschalige menselijke activiteiten. In de discussie naar aanleiding van de ze lezing kwam naar voren dat de ge meente zich wel in grote lijnen moet richten naar wensen van hogere over heden. Door middel van een zg. aan wijzing zou de minister zelfs tegen de zin van de gemeente bepaalde bestemmingsregels kunnen opleggen. De eilandgemeenten zijn weinig inge nomen met de voorgenomen wadden- wet, die als een aantasting van de ge meentelijke autonomie in het gebied wordt gezien. Van de kant van Schiermonnikoog werd verslag gedaan van de stand van zaken met betrekking tot de aanwijzing van het eiland als nationaal park. Deze aangelegenheid krijgt volgend jaar zijn beslag. Mede dank zij het feit dat de hele bevolking van Schiermonnikoog bij het vooroverleg betrokken is ge weest wordt het plan thans door brede lagen gesteund. Er zitten financiële voordelen aan vast. Het bezoekerscen trum en de fietspaden worden betaald Op 4 juni 1986 vergadert de commissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid vanaf 19.30 uur in het gemeentehuis. Tijdens de vergadering is er de moge lijkheid mondeling reacties te geven c.q. schriftelijk ingediende reacties na der mondeling toe te lichten op het concept van het ontwerp-bestem- mingsplan Den Burg-Zuid. Dit heeft vanaf 30 april veertien dagen voor een ieder ter inzage gelegen. In formatie over het plan wordt gegeven op de afdeling ruimtelijke ordening en volkshuisvesting, kamer 204, van het gemeentehuis, Groeneplaats 1, Den Burg. Inenting tegen DTP en Rode Hond Op 28 mei wordt van 13.30 tot 14.15 uur opnieuw gelegenheid gegeven in het Rode Kruisgebouw te Den Burg, voor het inenten tegen DTP en Rode Hond. Dit heeft uitsluitend betrekking op kinderen die op 16 april verhinderd waren. Woensdagmiddag 4 juni wordt er, ter afsluiting van het speel-o-theek-seizoen een gratis poppenkastvoorstelling ge houden voor de leden van de speel-o- theek. De voorstelling begint om half drie en de kinderen kunnen om half vier weer worden opgehaald. Omdat de speel-o-theek-ruimte zelf nogal klein in, wordt deze voorstelling in de peu terspeelzaal (ook in het dorpshuis) gehouden. Tien leden van de afdeling Texel van de Hollandse Maatschappij van Landbouw werden gisteravond tij dens de halfjaarlijkse ledenverga dering in hotel Nieuw Breda gehul digd wegens een lidmaatschap van veertig jaar of langer. Twee perso nen kregen een speciale vermel ding: C. Garritsen en „meester" C. P. Laan. Garritsen is lid sinds 1934 (52 jaar dus) en ontving als blijk van waardering voor deze trouw een speciale oorkon de uit handen van de aanwezige alge meen voorzitter van de HMvL, J. de Groot. Desgevraagd vertelde Garritsen dat hij 33 jaar lang geboerd heeft op hoeve Vianen in Eierland aan de voor malige Vianenweg (nu Slufterweg). Hij nam de boerderij destijds van zijn va der over. Nu woont hij al weer 19 jaar in Den Burg, Kogerstraat 90. Al die ja ren is hij gewoon lid geweest, een bestuursfunctie was niet voor Garrit sen weggelegd. Dat kan van „meester" Laan niet worden gezegd. Integendeel: Laan is sinds hij in 1946 als docent en hoofd van de Texelse la gere landbouwschool op het eiland kwam werken, nauw betrokken ge weest bij het bestuurlijk werk van de maatschappij. In Broek in Waterland was hij in 1939 al lid geworden en op Texel was hij vanaf het begin advise rend bestuurslid. Sinds 1978 is Laan secretaris van de gezamenlijke organi saties (CBTB, LTB, HMvL en Bloem bollencultuur) op Texel. Mede door de relatienotaproblematiek heeft hij hier bijna een dagtaak aan gehad de afge lopen jaren, aldus een HMvL- bestuurslid. In een kort dankwoord zei Laan dat hij altijd heeft gestreefd naar één landbouworganisatie. Dat is niet gelukt, maar op Texel is er wel een sa menwerkingsverband, waarvan hij dus secretaris is. „Zeer plezierig", aldus Laan. Zilveren speld HMvL-voorzitter De Groot onderscheid de Laan met een sporadisch uitgereikt kleinood: de zilveren HMvL-speld. De andere jubilarissen zijn: A. Dros, D. Beumkes, J. Beumkes, K. Mantje, me vrouw Zuidewind-Swaerts (bedrijf voortgezet na overlijden van echtge noot), N. Vermeulen, P. Kikkert en F. Roeper. Allen zijn veertig jaar lid en werden in de bloemen gezet. Niet aan wezig waren C. de Lugt (lid sinds 1929 en al eens voor zijn 50-jarig lidmaat schap gehuldigd) en D. Zuidewind (lid vanaf 1932 en eveneens al eens gehul digd). De Groot dankte hen voor hun respectievelijke bijdragen aan de afde ling Texel. „Deze leden hebben bewe zen het belangrijk te vinden om geor ganiseerd te zijn. Als we elkaar niet vasthouden, bereiken we zeker niets. We moeten op alle bestuurlijke ni- veau's gezamenlijk voor onze zaak strijden", aldus de nieuwbakken voor zitter. Dit gegeven keerde later terug in een uiteenzetting van De Groot met als kernpunt „saneren of quoteren om de landbouwtoekomst veilig te stellen?" De Texelaars die al veertig jaar of langer lid zijn van HMvL in de bloemetjes gezet. Geheel rechts meester veertig jaar bestuurslid. uit fondsen die van rijkswege voor dit nationale park zijn uitgetrokken. De rest van het programma had een cultureel karakter. Wethouder Zegers sprak over de Sunderklaasgebruiken op de waddeneilanden en verder wa ren verhandelingen te beluisteren over het dialect en historie van Schiermon nikoog, Ameland, Terschelling en Vlie land. Het verhaal over de Vlielander taal werd afgestoken door Piet Tiekstra die dat als enige in het Nederlands deed. De Internationale Waddenconfe rentie betekende voor de ontvangende gemeente Texel een flink stuk organi satorisch werk. Voorzitter Haaksman bracht aan het slot van de bijeenkomst dank aan de wegens ziekte niet aan wezige Johan van Dijk voor zijn aan deel in de voorbereidingen en aan Jim Ie Roux die in verband met de ziekte van Van Dijk een groot deel van het werk had moeten overnemen. evenemen' Ise publiek 'an presen: .toeris pen on*: beoefei Oosterend Den Hoe Ook gedurende deze zomer beleeft Texel een ringsteekcompetitie, ge organiseerd door de „Commissie Ringsteken", een zelfstandig onder deel van de Folklorestichting. Er worden zeven wedstrijden gehou den in diverse dorpen, te beginnen op 5 juli in De Waal en eindigend op 20 augustus in Den Burg, waar dan de finale plaatsvindt. Het was de bedoeling alle dorpen te betrekken bij het evenement, maar dat is niet gelukt. De Koog valt af omdat De Koog Promotion heeft laten weten de kosten niet in overeenstemming te vinden met de te verwachten publieke belangstelling. Voor de Commissie Ringsteken was dat nogal teleurstel lend omdat met graag een wedstrijd had gehouden in Texels belangrijkste toeristische centrum. Toch komen er totaal zeven wedstrijden, want in De Cocksdorp zullen de ringstekers twee keer hun krachten meten: op 24 juli en op 7 augustus. De kosten van de competitie worden omgeslagen over de deelnemende dor pen. Elke ondernemersvereniging, dorpscommissie of andere plaatselijke organisatie legt vierhonderd gulden op tafel. Sponsors Aanvankelijk zou deze bijdrage A200,— hoger zijn, wat in meerdere dorpen be zwaren opriep, maar het tarief kon achteraf worden verlaagd dankzij spon soring van enkele Texelse bedrijven. Hans Boom uit Oudeschild zal de voor de ringrijderij benodigde „galgen" (de installatie waaraan de ringen hangen) in zijn bedrijf vervaardigen en aan de commissie ringsteken schenken, de sa bels, borden en nummers worden ge schonken door Aannemersbedrijf TE- BO, Bakkers Ijzerhandel zorgt voor de totaal 60 bordjes met nummers, bestemd voor de deelnemende aan spanningen. In eerste instantie hadden ook de on dernemers van Den Hoorn van deelna me afgezien. De dorpscommissie was echter van mening dat Den Hoorn er naar streeft de toeristen te vermaken met plaatselijke folkloristische evene menten van hoog niveau) niet mocht ontbreken in de rij deelnemende dor pen en zorgde toen zelf voor de ge vraagde A400,— Jan Agter-bokaal De winnaar van de ringsteekcompetitie 1986 krijgt op 20 augustus van Ja- Agter-bokaal, beschikbaar gesteld de familie Veltkamp-Agter uit Den Burg. Deelname aan de ringsteekcompet staat open voor ieder. Men behot dus niet aangesloten te zijn bij e< van de plaatselijke paardensport gigen. De organiserende commissi staat los van deze verenigingen. Q aanspanningen met pony's mogen meedoen, echter alleen om de dagprijzen. Bepalend voor de eindscore van e deelnemer zijn de resultaten van c vier best gereden wedstrijden. Me moet dus aan minstens vier ringrij en hebben deelgenomen om voor Jan Agter-bokaal in aanmerking t( kunnen komen. Kwali Nog meer dan vorig jaar zal word gestreefd naar historische kwalite de presentatie van het evenemen] deelnemers worden opgeroepen f paarden en wagens er zo goed m lijk te laten uitzien en ook hun ei; kleding en versiering daarmee in i eenstemming te brengen. Voor hei „schoonste geheel" zal een prijs den uitgeloofd. Van veel belang de totale indruk die het het toeristische en Texelse maken is het optreden van Loek van Bronkhorst uit Haarlen, bewezen heeft met kennis van en op een duidelijke en boeiende nier voor commentaar te kunnen gen, waardoor de ringrijderij ook volslagen leken boeiend wordt, leuk voor het publiek is de ronde", die in elk dorp tussen de c \rij\ wone „manches" zal worden geho den. Mensen uit het publiek dan (gratis) op de bok stappen ringsteekkunst ook eens te Wie zich voor de tie 1986 wil laten inschrijven dat uiterlijk 21 juni kenbaar bij de heer G. Coevert in De telefoon (02220) 5118. Men dan een aanmeldingsformulier het wedstrijdreglement toegestuurd. Het wedstrijdprogramma ziet er volgt uit: De Waal 5 juli; juli; De Cocksdorp 24 juli, Den 27 juli. De Cocksdorp 7 augustus, deschild 17 augustus en Den Burg augustus. Alle wedstrijden beginn om 19.00 uur. Ter gelegenheid van de jubileumviering van Amnesty International draait don derdagavond om 20.00 uur in bio scoop De Vergulde Kikkert de film „Missing". Het verhaal gaat over Charles Horman (John Shea) die met zijn vrouw Beth (Sissy Spacek) in een stad in Zuid Amerika woont. Charles is schrijver en cineast, die bezig is met het maken van een tekenfilm voor kin deren totdat op zekere dag een militai re coup plaatsvindt. Duizenden politie ke gevangenen worden opgesloten in een voetbalstadion. Ook Charles be vindt zich onder deze gevangenen. Men vermoedt dat Charles zich inliet met linkse elementen. De Amerikaanse ambassade stelt alles in het werk hem te vinden, maar vergeefs. Men neemt aan dat Charles is ondergedoken. Charles' vader Ed Horman (Jack Lem- mon) komt uit New York om zijn zoon te zoeken. Gedurende zijn onderzoek krijgt Charles' vader de indruk dat Charles is gearresteerd met medewe ten van'de Amerikaanse ambassade. Hierin wordt hij gesterkt als een func tionaris van de Ford Foundation hem verteld dat Charles is vermoord. Na lang zoeken wordt het lijk ontdekt. Het duurt zeven maanden aleer het lijk naar New York wordt overgebracht.... te laat om lijkschouwing te kunnen houden. Ed Horman is ervan overtuigd dat de ambassade volledig op de hoogte was van de verdwijning van Charles en dreigt nu met een proces tegen de ambassadeur en militaire me dewerkers, alsmede tegen Henri Kissinger. De Griekse cineast Costa Gravas heeft van „Missing" een film gemaakt vol 1 v beklemming en vooral grote betrokk heid bij dit onderwerp. Dat laatste zorgt ervoor dat de hoofdpersonen i deze film bewonderenswaardige rollfIV spelen, die dramatisch goed worden3' uitgediept, zonder dat de registrerenc de, documentaire achtige aanpak vae „Missing" verloren gaat. Want juist die aanpak maakt „Missing" zo ster' geen gemakkelijke ongenuanceerde aanklacht, maar de langzame, feillozr ontrafeling van een verschrikkelijk ic drama. ri Drie dagen na de indienststelling il werd de nieuwe reddingboot n „Siegfried Egmundis" gelarmeerd voor assistentie bij een omgesla- 1 gen catamaran. Het sportvaartuig i met een geroutineerd Texels echt-i paar aan boord, was gistermiddag!! rond half twee omgeslagen ter hoogte van het Robbengat, onge^ veer een mijl uit de kust. Na de i melding van de kustwacht gingen de Texelse hulpverleners er met d( rubberboot „De Speurneus" op af. Hetzelfde deed Gerard Zoetelie van strandpaviljoen 33. Het leek erop dat de stroming het richten van de catamaran onmogelijk zou maken, zodat schipper Jaap Groen oordeelde dat de nieuwe reddingvlet er aan te pas moest komen. Zoetelief slaagde er echte in de catamaran naar de Vliehors te slepen. Vlot trekken hoefde dui niet meer, wel zorgde de „Sieg fried" voor de begeleiding terug naar De Cocksdorp.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2