ubliek kijkt na marteling ERVOLG VAN PAG.l sddingboot Vijf uitstapjes in zomerprogramma van „De Buureton" Technische gegevens FAMILIEBERICHTEN DAG 27 MEI 1986 TEXELSE COURANT eh(,rf >ge om afer )et park in Den Burg kon men er zaterdagmiddag getuige van hoe een gevangene door enkele militaire bewakers in elkaar ld geslagen. Het was onderdeel van het straattoneel dat de Integendeel" (Johan en Liliane Hoogerheide en Ben Haak) poerde ter gelegenheid van de activiteiten rond het 25-jarig 3ris laan van Amnesty International. Het straattoneel bracht in drie rijven het stuk ,,The American Way" waarbij de boodschap ondersteund door navrante effecten in de vorm van lamespots. /ooral op ledenwerving gerichte i/iteiten van Amnesty begonnen in de middag op het sportveld Texelse Boys waar pupillen van al- ixelse verenigingen een voetbal- 'gstrijd speelden. Hetzelfde gebeurde veteranen van Oosterend en se Boys. Tussendoor werd een jerdtal balonnen opgelaten. De sen hadden die gekocht voor een en en maken kans op een prijsje de verste terugmelding. Het pro gramma in De Wezentuin begon met een optreden van de popgroep Three of a kid" (Hans Hopman, Esther Bre mer en Claudia Rey) gevolgd door ver makelijk poppenkastspel verzorgd door de groep „Harlekijn" bestaande uit Ka rin de Vries en Tineke Kroes. Een mu zikale bijdrage was er van Saskia Eel- man (zang) en Kees de Jong (gitaar). Het straattoneel Integendeel dat ver volgens aan bod kwam, werd onder broken door muzikale optredens van Ie inbreng van mevrouw L. iper-van Aken, de schenkster van drag dat voor de bouw van het was benodigd. De bouw- en uit- igskosten bedroegen circa .000,—. Mevrouw Schipper heeft legaat geschonken aan de red- iaatschappij en een gedeelte /an is alvast als aanbetaling ;ed aan de Texelse reddingboot, iiegfried Egmundis" is vernoemd de echtgenoot van de schenkster, Schipper, een voormalig koop- Ier, die drie jaar geleden overleed, [der Zweep roemde de grote inte- die mevrouw Schipper vanaf het lerste begin heeft tentoongespreid «loonde haar met de gouden HRM-broche en een grote kleuren- van de kantelproeven te Stavoren, rouw Schipper, die overduidelijk volle teugen genoot en zich aan d van de reddingboot zeer ent- Biast en belangstellend opstelde, laarde in een kort antwoord de ivatie van haar schenking. Ze riep aanwezigen, die dat nog niet wa- op om voor een „armzalig tientje" geworden van de redding/naat je ippij en op die manier de mannen te|hun eigen leven wagen voor ande- te ondersteunen, gehoor in het boothuis bestond zo'n 150 genodigden, gezeten aan |e tafels. Het boothuis bleek een rmate geschikte ruimte voor deze :iële bijeenkomst, goed verzorgd de firma Bruining en Agter en ard en Ria Zoetelief van paal 33 een eenvoudige lunch, ij van sprekers werd geopend door heer M. Mantje, voorzitter van de ling Texel van de KNZHRM. Man zei met enige weemoed de „Ida rd y" te zien plaatsmaken. Het uit daterende schip blijft gedurende zomer nog gestationeerd op Texel, ir zal dan naar Wijk aan Zee ver- agen. „De naam „Ida Mary" dóet als je er aan denkt. Wij allen zul- aan het schip goede herinneringen en bewaren. De tijd gaat nu een- si door en van een strandredding- dfit wordt meer vermogen gevraagd", is Mantje. heer J. F. Dudok van Heel, voorzit- van de KNZHRM, liet zich in soort- jke bewoordingen als Van der sep uit. Ook hij noemde de grote angstelling van mevrouw Schipper, sprak de hoop uit dat haar grootse laar ook op grootse wijze door de :enanningsleden zal worden benut. ijfelen daaraan deed hij geen mo- u$nt: „Met eigen ogen heb ik gezien de Texelaars meerdere malen op de rf te Hindeloopen bij de bouw aan- zig waren en toen hun trots niet Ier stoelen of banken staken. Wel- ik ben er mede daarom trots op dat de vlet naar Texel gaat". In kort bestek somde Dudok van Heel de bedrijven, instanties en medewer kenden op en vergat daarbij Texelaar Peter Kaan niet te noemen. Kaan za melde enkele duizenden guldens in met zijn draaiorgeltje op de Oudeschil der haven, bij het Maritiem Museum, tijdens rommeltjesmarkten en andere gelegenheden. Om twaalf uur begaf het gezelschap zich in de stromende regen naar bui ten om vanaf het strand de over dracht, naamsonthulling en in- dienststelling op het water bij te wonen. Neptunus De eerste handeling was de overname van de vlet van de heer Borneman van „Alubouw" door KNZHRM-voorzitter Dudok van Heel. De vlag van de werf werd neergehaald, die van de maat schappij gehesen. Vervolgens was het de beurt aan de schenkster om de naam te onthullen door het wegtrek ken van een doek. Na het uitspreken van de traditionele tekst „Ik wens schip en bemanning een behouden vaart toe", kon de overdracht van de „Siegfried Egmundis" plaatsvinden. Dat gebeurde door Dudok van Heel aan Mantje en de toekomstige schip per Jaap Groen. Vervolgens werd met de „Siegfried" een korte vaartocht ge maakt. Andere genodigden kregen op de „Ida Mary" de gelegenheid de niéuwe reddingboot varend te aan schouwen. Niet uitgenodigd, maar wel zeer nadrukkelijk aanwezig was zeeko ning Neptunus. Staand in een versier de rubberboot cirkelde hij enige maken met hoge snelheid om beide schepen heen. Later verscheen Neptunus in het boothuis waar hij een schitterend rijm afstak en schipper Groen tot ridder in de „Orde van de Nederlandse zee leeuw" sloeg. Groen, getooid met pet en voorzien van een prachtig geëtiket teerde fles Beerenburg, dankte in een korte speech allen die aan de totstand koming hadden bijgedragen. De Texe laars, die de „Siegfried Egmundis" gaan bemannen zijn naast Groen: Paul Kikkert (motordrijver), Piet Jan Stolk (reserveschipper), Gerrit Moens (reserve-motordrijver), Teun den Bra ven, Jochem Inia, André de Geest (opstappers) en Peter Quartel (tractordrijver). Machinekamer De bemanningsleden toonden zich al len zeer enthousiast over de prestaties van de „Siegfried". „Het is alsof je van de hel in de hemel komt", zei er zelfs één. Wellicht enigszins overdre ven, maar het is een feit dat de be manning meer comfort en bewegings vrijheid geniet dan op de „Ida Mary." Op dek is er voor drie a vier man be schutting in de halfopen stuurhut en zij kunnen zich desgewenst in de rui me machinekamer begeven, in tegen stelling tot de nauwe ruimte in de Ook tijdens de zomermaanden zul len er door „De Buureton" ver schillende evenementen voor de Texelse ouderen worden gehou den. De organisatie heeft er naar gestreefd voor „elk wat wils" te bieden. In totaal kan men vijfmaal gezamenlijk op pad gaan, waarvan éénmaal zelfs naar Vlieland. Op dinsdag 10 juni is er een wandel tocht door het Texelse bos- en duin gebied onder leiding van Jan Zijm van Staatsbosbeheer. Hij zal vertellen over het ontstaan en de instandhouding van dit Texelse gebied. Er wordt gestart vanaf het Turfveld in De Den nen, om 14.30 uur. De deelname is gratis en het aantal deelnemers mag maximaal twintig bedragen. Op vrijdag 20 juni wordt een fietstocht door het bos gehouden, naar Den Hoorn. Ver trokken wordt vanaf De Buureton in de Molenstraat te Den Burg. In Den Hoorn wordt een stop gehouden bij Eethuis Klif 23. Naast de verzorging van de inwendige mens (pannekoeken en koffie) zorgt de cabaretgroep aldaar de popgroep Attic Tune en Bob Dylan- achtige zang (met gitaar) door Jaap Dros en Mark Fonds. De middag werd besloten met een uitstekend optreden van de dixielandband Monkey's Revival. Ter gelegenheid van het Amnesty- jubileum werd zondag in meerdere ker ken aandacht besteed aan het lot van politieke gevangenen. Kerkgangers werden in de gelegenheid gesteld kaar ten te versturen om te bereiken dat gevangenen in Zuid Afrika worden vrij gelaten. Gisteren op de markt stond Amnesty met een informatiekraam, vanavond is een extra schrijfavond in de bibliotheek en op 29 mei wordt in de bioscoop de film „Missing" ver toond. Wie bij de ingang van de zaal het programma toont dat vanuit de muziekauto is verspreid, heeft een gul den reductie op het toegangskaartje. „Ida". De machinekamer is daar zelfs speciaal voor ingericht: de machines zijn met hout volledig weggewerkt en door isolerend materiaal is ook het ijiotorlawaai dragelijk. Aan de wand is een koffiezetapparaat bevestigd en ver der is de koers van de A. P-navigator (een soort decca-systeem, dat nauw keurig de positie aangeeft).af te lezen. Jaap Groen: „Op deze manier is het houden van urenvergende zoektochten veel beter uit te houden voor de be manning. Want hoe goed onze overle- vingspakken ook zijn, als je zes uur op het dek staat, zonder beschutting, raak je toch verkleumd. En bovendien kunnen er nu veel meer drenkelingen tegelijk aan boord worden genomen. Als het moet wel twintig man". Een ander voordeel is dat de Texelaars nu zelf in staat zijn met de redding boot vastgelopen vaartuigen vlot te trekken. Ten eerste is het aantal paar- dekrachten beduidend hoger (100 te gen 65 van de „Ida Mary") en ten tweede beschikt de „Siegfried Egmun dis" over een hydraulische installatie. De reddingboot gaat dan voor anker en het vastgelopen vaartuig (veelal plezierjacht of catamaran) wordt naar het schip toegetrokken en dat kon voorheen niet. In de zomer ligt de „Siegfried Egmun dis" ter hoogte van het poldertje „De Volharding" op de rede aan boeien ge meerd en is dan per rubberboot met buitenboordmotor („De Speurneus") bereikbaar. 's Winters wordt het schip zoals ge bruikelijk gestald in het boothuis. Daarvoor zijn voor de winter wel enke le aanpassingen noodzakelijk. De toe gangsdeuren van het boothuis moeten, een meter hoger zijn en verder moet de wagen waarop de vlet wordt gezet aan de nieuwe maten worden aange past. Lancering vanaf het strand moet daardoor mogelijk blijven. Naast de hiernaast beschreven technische gegevens, volgen hier enige andere ter zake doende fei ten, cijfers en afmetingen: De „Siegfried Egmundis" is een enkelschroefs aluminium motorred- dingvlet, speciaal geschikt voor de hulpverlening in ondiep water. Het schip is 9.70 meter lang, 3.33 me ter breed, 1.34 meter hol en heeft een diepgang van 65 centimeter. Wanneer het schip op volle kracht vaart, kan het een snelheid van ongeveer 8 knopen bereiken, wat een actieradius oplevert van 144 in 18 uur. De aandrijving is afkomstig van een 6 cilinder Volvo dieselmo tor, die bij 1800 omwentelingen per minuut een vermogen van bij na 100 pk levert. De brandstof voorraad bedraagt 330 liter en voorts is de vlet voorzien van een hydraulische keerkoppeling (reduc tie 1.93 1) en een driebladige, aluminium schroef (diameter 23 in ches of 58,4 cm). Casco en opbouw zijn eveneens van aluminiumplaten die in dikte variëren van 3 tot 8 mm. De span- tafstand bedraagt 45 cm. Er zijn vijf waterdichte compartimenten: voorpiek, voorcompartiment, rho- torkamer, achtercompartiment en achterpiek. De elektrische utrusting is belang rijk uitgebreider dan die van de „Ida Mary". Naast en VHF- marifoon bevinden zich nu aan boord een KNBRD-mobilofoonset, 27 Mc., Loudhailer, magnetisch kompas, echolood, VHF-peiler en radar. De apparatuur is in de ma chinekamer zodanig opgesteld, dat deze op het dashboard in de half open stuurhut is te controleren en te bedienen. Overigens is alles waterdicht beveiligd. Tijdens het slepen van vaartuigen wordt het stuurhuis afgeschermd door drie aluminium veiligheids netten, die aan de achterkant van het stuurhuis worden bevestigd. Op het dak van het stuurhuis be vinden zich onder meer de boord- lichten, antennes, fluit en een lichtmetalen mastje met diverse lichten. De motor wordt gekoeld door een warmte-wisselaar achter de motor. Verder is deze uitgerust met een alarminstallatie tegen te hoge koelwatertemperaturen en te lage smeeroliedruk. Ook de eveneens vast opgestelde keerkoppeling kent een dergelijk beveiligings systeem. Wanneer de vlet een hel ling van meer dan 90 graden maakt, zorgt een kwikschakelaar voor het uitschakelen van de mo tor. Starten en stoppen geschiedt in het stuurhuis met een 1 handel- Morse-bedieningskast bij het stuurwiel. SIEGFRI voor de nodige ontspanning. De prijs: ƒ12,50. Onder leiding van marktmeester Henk Hin kan donderdagmiddag 26 juni op stap worden gegaan om de vogelrijk dom op Texel te bekijken. De tocht gaat naar de Horsmeertjes bij Den Hoorn. De tocht gaat wederom per fiets en deelname is gratis. Vrijdag 4 juli staat 's middags een wedstrijd midgetgolf bij de Kinderboer derij nabij Den Hoorn op het program ma. Hiervoor bedragen de kosten 5,— (inclusief consumptie). Het laatste en meest in het oog springen de programmapunt is een reisje naar Vlieland. In het bejaardenoord De Uij- terton vindt een ontmoeting plaats met de Vlielandse ouderen. Voordien is het eiland bezichtigd met een busje en auto's en is een bezoek gebracht aan het natuur-recreatieoord aldaar. Vanaf 9.30 uur wordt met de boot va naf De Cocksdorp vertrokken. De aan komst is gepland op 19.45 uur. De kosten bedragen ƒ25,— per persoon, met een maximaal aantal deelnemers van veertig. Opgave voor één der activiteiten kan bij De Buureton (telefoon 02220-2696), 's morgens tussen 9.00 en 10.00 uur of 's middags na 14.00 uur. Temidden van de andere meest prominente gasten onthult mevrouw Schipper-van Aken de naam van de nieuwe reddingboot. Langs deze weg willen wij u allen hartelijk bedanken, ook namens onze kinderen, voor de vele felicitaties, kado's, fruit en bloemen, ter gelegenheid van ons 50-jarig huwelijksfeest. Het was geweldig. Aris en Nel Saai. Langeveldstraat 61, De Cocksdorp. -&■ Eindelijk mag iedereen we ten dat onze zoon en Au- ke's broertje Daan zal heten. Toen hij om 4.40 uur bij ons kwam, was hij 53 cm. en 3000 gram. Hans, Kitty en Auke Mosk Texel, 24 mei 1986. Schilpbanck 11, Den Burg - Texel. Dolgelukkig zijn wij met de geboorte van onze dochter en zusje Rianne Rianne is geboren op 24 mei 1986 om 21.08 uur, zij weegt 3500 gram en is 50 cm. lang. Jeanine en Ben Moor Ankerstraat 18 1794 BJ Oosterend. Mijn bedje werd met zorg gespreid. Mijn komst uitvoerig voorbereid. Mijn ouders laten u nu weten dat ik Jacob Gerard Noel zal heten. Jaap van Lenten Frances M. Doyle Texel, 26 mei 1986. Oorsprongweg 5 1795 LA De Cocksdorp Dankbaar en gelukkig zijn wij met de geboorte van onze zoon Remco Gerrit Remco is geboren op 22 mei 1986. Gea en Gerrit-Jan Zigterman Stolpweg 3 1797 AW Den Hoorn, Texel tel. (02226) 685 Gea en Remco rusten van 13.00 tot 15.00 uur. Wij willen iedereen heel hartelijk bedanken voor alle kaarten, bloemen en kado's, die we ontvingen bij de geboorte van onze zoon Tieme. Janneke en Jaap Klinkers Bij deze danken wij ieder die 25 april voor ons een onvergetelijke dag heeft gemaakt. In het bijzonder Buurtvereniging De Krim. T. Buis A. Buis-Cadova Hondenliefhebbers opgelet! Bezorg uw buren geen overlast. Neem een Poepgrijper mee als u de hond uitlaat. Verkrijgbaar bij Dierenshop Ellen, Keesomlaan 47, tel. 3308. Geslaagd? Geef een platenbon cadeau! Te koop: Vendomatic droogtrommel, 4 kilo; ste reo cassettedeck (Wega); stereo versterker KA 300 (Kenwood); homecompu ter taperecorder (Atari 600 XL). Verder nog restant tafelkleedjes (blauw), katoenen servet ten (wit), ontbijtlakens (ro se). Tel. (02220) 5455. T.k. a. modern hoek- bankstel. Te bevr. na 18.00 uur telefoon 4461. Geslaagd? Geef een platenbon cadeau! Texels Witje, een sma kelijke verrassing voor vóór of na de maaltijd. Openingsaanbieding Ratronics. Erres VHS vi deorecorder ƒ1398,—. Gra tis videoband WK Voetbal- flitsen of BZN in Canada. Tel. 2334. Wij wensen de beman ning van de Siegfried Egmundis. Een behouden vaart. De vrouwen. Een goede lijstenma ker maakt perfekte ver stekken, snijdt een piekfijn passe-partout, spant de prent of foto, kan schilde rijen restaureren, verdoe ken en schoonmaken. Op Texel hebben we zo'n vak man niet, dus laat inlijst- centrum Hans van der Klift dat in Amsterdam doen. T.k. gevr. stevig hoog campingbed. J. Dogger, tel. 3387. De zuivere zuivel van St. Donatus, dinsdagmiddag, donderdag en zaterdag geopend. Verloren Claxon van BSA motor, merk Hella. Hotel Tatenhove, tel. (02228) 274. T.k. gevr. zitmaaier. (02220) 4680 (02226) 510. Na 18.00 uur. Wie heeft een nestje jonge poezen? Wij willen graag een katertje. Tel. (02223) 803. Hondenliefhebbers opgelet! Bezorg uw buren geen overlast. Neem een Poepgrijper mee als u de hond uitlaat. Verkrijgbaar bij Dierenshop Ellen, Keesomlaan 47, tel. 3308. Geslaagd? Geef een platenbon cadeau! Te koop VHS video band met historisch voet balmateriaal WK flitsen van 1930 t/m 1982. Ratro nics, De Ruyterstraat 36, Oudeschild, tel. 2334. T.k.a. Honda MTX diverse onderdelen, b.f. aug. 1985, z.g.a.n., km. ±2000. Tel. (02220) 2421. Muziek voor een billijke prijs. Hammond org. zanger. C. Rood, tel. 4412. Met spoed (tijdelijke) woonruimte te huur ge vraagd. Voor man, vrouw en kind. Tel. (02223) 959. Italiaans Restaurant Bella Vista, De Cocks dorp. Elke dag geopend vanaf 12.00 uur. Goed tehuis gezocht voor (6 weken oud) grijs poesje. Tel. (02223) 837. Zeer degelijk en goed bestand tegen Texelse kli maat! Zonwering Jan Waaijer, tel. (02223) 446. Geslaagd? Geef een platenbon cadeau! T.k. Puch Macho Rider, 6 mnd. oud, z.g.a.n. Tel. 2863. Bowlen is leuk. Vermist zwart-wit poesje, omgeving Ka merstraat, De Koog. Is zwanger of heeft kleintjes. (02228) 755. Te koop visboot pl. b. 5 m., met buiten b. motor. (02223) 955 na 5 uur. T.k. gevr. 4-pits (buta) gasstel; 2-zits slaapbankje (na 20.00 uur) (02222) 451. T.k. cursusboeken mid denstand, ged. 1e jaar en compl. 2e jaar. (02223) 639 na 19.00 uur. Gezocht voor restaurant of snackbar jongen of meisje rond 20/21 jaar. De Buteriggel, De Koog (02228) 362. Bowling De Koogel. Iedere dag geopend vanaf 13.00 uur. Tel. (02228) 672. Vrijblijvende demonstra tie van zonwering. Waa rom heeft u nog niet ge beld? Jan Waaijer, Pe perstraat 25, Oosterend, tel. (02223) 446. T.k.a. Honda MTX diverse onderdelen, b.j. aug. 1985, z.g.a.n., km. ±2000. Tel. (02220) 2421. T.k. a. modern hoek- bankstel. Te bevr. na 18.00 uur telefoon 4461. T.k. gevr. jongensfiets v.a. 12 jr. Tel. 4278. Tiffany Pub vraagt 'n spontaan meisje voor het seizoen achter de bar. Werktijden in overleg. Tel. (02228) 797. Te koop ZX Spectrum cassetterecorder. Tel. (02228) 288 (na 18.00 uur). Wij danken iedereen voor de kaarten, bloemen en felicitaties op 16 mei. W. Zijm en J. Zijm-van Heerwaarden. Meisje, 20 jr., zoekt vak.werk van 18/6 - 19/7. Tel. 3054. Goedkoop tanken bij Garage Grisnigt. Madonna, the Bluesbro- thers, David Bowie, U2 e.v.a. foto's, kaarten en af fiches. Rabbit Habit, Kogerstraat2. Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier- land, telefoon (02225) 297. P. Schoo - Elektro; ad vies, aanleg, onderhoud en controle van: aardlei- dingen, bliksembeveili ging, electrotechnische install., overspannings beveiliging. Molenstraat 74, Den Burg, tel. (02220) 3333. Jan Brouwer, TV - Hifi - Stereo. Spinbaan 15, Den Burg, tel. (02220) 5130. Ook op vrijdagavond zijn al onze broeken ƒ49,—. Rabbit Habit, Kogerstraat 2 Goedkoop tanken bij Garage Grisnigt. Te koopaardappelen Irene. Er wordt bezorgd. S. Wuis, Schorrenweg 21, tel. (02223) 885. Goedkoop tanken bij Garage Grisnigt. Eethuis-Bar-Bistro De Taveerne. De gehele week geopend vanaf half vijf. Tel. (02228) 585. Goedkoop tanken bij Garage Grisnigt. Verkoop van gebruikte bromfietsen. Bruining, De Koog, (02228) 333. Bruidsjaponnen show modellen, nieuw! 50% kor ting, vanaf ƒ398,—. Te!. (02230) 18894. Alle broeken ƒ49,—. Rabbit Habit, Kogerstraat 2.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 3