anfares en muziekschool verven samen leden Radioactieve burgemeester door Sunderklaas gestraft ïi ook opleiding voor vo/wassenen Dubbeldeksbruggen deze week op hun plaats Rijbewijs ter inzage meegenomen 'olly's Boetiek" in ormalige slagerij nrijding in Oosterend ^4 Ludiek incident tijdens Waddenconferentie Toerist wilde keren: botsing was gevolg Diefstal lampen en wegpionnen dag 27 MEI 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 5 anfarekorpsen en de muziekschool hebben de handen ineen geslagen vooral jeugdleden te werven. Zowel voor de afdeling „koper" van de ol als voor de muziekverenigingen verwachten bestuursleden dat het (bestaan in het gedrang komt als er geen verbetering komt in de mo- nogal tanende belangstelling. Bovendien gaat de werving zich nu richten op volwassenen. De mogelijkheid is geschapen dat die via de ekschool les krijgen, iets dat voorheen niet kon. Zaterdag is er een g in de muziekschool, waar belangstellenden hierover meer infor- e kunnen krijgen. afgelopen jaar vertoonde de aan- ing van leerlingen voor de „ha- deling (harmonie en fanfare) een luut dieptepunt. Slechts twee den zich aan, terwijl er jaren zijn eest dat het tienvoudige aantal ngen in één jaar „opkwam". De lijkt eruit te zijn en dat is ook te aan de omvang van de drie fanfa- Gezamenlijk brengen die zo'n hon- lien muzikanten op de been en s een ongekend groot aantal, al- Wil Huizinga, bestuurslid van het nklijk Texels Fanfarekorps, inga wijst een aantal oorzaken aan het afnemen van het aantal aan- ingen: „Naast het teruglopende isbudget en het afnemen van het basisschoolleerlingen neemt het lod aan sportverenigigen en ande- itspanningsmogelijkheden nog ds toe. Ook binnen de muziek- ol wordt het aantal „aangeboden" umenten steeds groter. De men- kunnen het niet meer betalen om zijn van meer clubs", inga neemt de bedreiging zeer se- Binnen enkele jaren kunnen de iekverenigingen in een levensge- jke situatie terecht komen. Als er aanvulling meer is van „onde- loopt het voortbestaan direct ge- Daarom richten we ons nu ook e volwassenen". Leeftijdsgrens iu toe hanteerde de muziekschool eeftijdsgrens voor de leerlingen 23 jaar. Huizinga: „We zijn met ouder Zegers gaan praten en die gezegd dat hij zich tot het uit- zal inzetten om in het college elkaar te krijgen dat voor de fan- pleiding die leeftijdsgrens zal ver- In de praktijk betekent dit dat ingang van volgend jaar bij vol de belangstelling er een „klas" omen voor mensen die ouder zijn 23 jaar. Dat is niet alleen ons be- maar ook dat van de muziek- il. Daar zou de afdeling koper het nel niet overleven als het aanbod ein blijft". Bert Kempers, directeur muziekschool, beaamt deze uit- Hij kan nog niet zeggen wat olwassen leerlingen precies gaan en. „Dat hangt af van het aan- Als er een tiental komt, wat we dan kost het ongeveer per per- zo'n driehonderd gulden per jaar, niet meer". Als het er minder zijn kan dat bedrag echter wel oplo pen. Wij verwachten dat vooral vol wassenen in een jaar of twee toch zo ver moeten kunnen zijn dat ze mee kunnen spelen in het orkest. Ze krijgen daarvoor een uur les per week en er moet dan thuis, eventueel onder lei ding van een ervaren lid van het fanfa re, behoorlijk geoefend worden". Het werven van volwassen leden heeft volgens Huizinga nog een voordeel: „Die zijn vaak trouwer, je hebt er lan ger wat aan dan aan jeugdleden". De leerlingen betalen geen contributie en hun instrumenten worden beschikbaar gesteld door de fanfares. Een 47-jarige Texelaar werd zaterdag ochtend omstreeks 2.30 uur door de politie in Den Burg aangehouden. Hij bleek achter het stuur te zitten met een adem die beide blaaspijpjes deed verkleuren. Er werd dan ook een bloedproef uitgevoerd en op verzoek van de man zelf ook een tweede. Het rijbewijs werd, nogal tot ongenoe gen van de geverbaliseerde, meegeno men „voor inzage". De man kon het diezelfde nacht weer terugkrijgen. Hij was weliswaar eerder veroordeeld voor rijden onder invloed maar dat was al zo lang geleden dat de politie op grond daarvan zijn rijbewijs niet kon innemen. [ondernemers-aktiviteiten^j^ dernemersaktiviteiten voormalige slagerij van A. Ott de Dorpsstraat in De Koog is rgenomen door mevrouw Y. sema-Pol, die er inmiddels haar lly's Boetiek" in heeft estigd. slagerswinkel is als zodanig niet ir herkenbaar want in eigen beheer d een verbouwing uitgevoerd, irbij het exterieur van een nieuwe il werd voorzien, terwijl het inte- r ingrijpend veranderde. In Polly's tiek wordt een vrij omvangrijk as- iment sportieve kleding verkocht, joggingpakken, sweatshirts e.d., ïijl een beperkte kollektie byoute- n als bijartikel wordt gevoerd. Ko- worden gelokt door bijzondere biedingen, zoals een partij zomer- iken in een populaire prijszetting, et pand is ook een zonnebankstu- ondergebracht, waar men bruin worden als de zomerzon het laat eten. Het is de bedoeling de win- ook in de winterperiode een be rt aantal uren open te houden. touw Halsema heeft haar ervaring eze branche opgedaan in dienst Adrie Mantje. Het afgelopen sei- exploiteerde zij zelfstandig een tje in een van Cor Kuip gehuurd ouwtje achter de Dikke Mik. De lige stand aan het vernieuwde isplein van De Koog is uiteraard aantrekkelijker, zodat het niet ir nodig zal zijn om door allerlei stgrepen het publiek naar de win- te leiden. De muziekverenigingen en de muziek school hebben drie manieren uitge werkt om bij de jeugd weer belangstel ling op te wekken voor de koperen blaasinstrumenten: op alle basisscho len zijn er de komende weken de- monstratielessen in de groepen 6, 7 en 8, die door de school en de verenigin gen samen verzorgd worden. Alle leer lingen van deze groepen krijgen een folder waarin wordt uitgelegd wat de muziekverenigingen zijn en wat kope rinstrumenten zijn. De muziekschool houdt zaterdag een open dag annex instrumentenmarkt. Die markt betekent niet dat er muzie kinstrumenten verkocht worden, maar ze zijn wel allemaal te zien en te pro beren. Bovendien zijn alle leraren aan wezig, is te zien hoe lessen verlopen (die best door vragen van het publiek onderbroken mogen worden) en wordt er informatie gegeven over de beste manier om aan een instrument te komen. Deze dag is vooral van belang voor muziekschoolleerlingen die hun Alge mene Muzikale Vorming-periode achter de rug hebben. Veel kinderen die zich bij de school aanmelden, krijgen eerst twee jaar AMV, een algemene inleiding in de muziek. Dat is overigens geen verplichting, het is ook mogelijk direct een instrument te kiezen. De dag en de markt zijn vooral van belang voor die leerlingen die op het punt staan een instrument te kiezen. Welke in strumenten er zijn weten ze vaak al, want tijdens de lessen AMV wordt er een door de muziekschool zelf samen gesteld, leuk ogend boekje behandeld, waarin al die instrumenten staan be schreven. Tijdens de open dag zulen er demonstratielessen AMV zijn. Ook zullen de muziekverenigingen acte de présence geven met hun koperen instrumenten. De dag wordt gehouden in de muziek school, die zaterdag van 10.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 15.30 uur open is. De school bevindt zich in het dorpshuis van Den Burg, d'Ouwe Ulo en de ingang is aan het Schilderend. k De zojuist gearriveerde dubbeldeks brug van Bailey, gisteren gefotografeerd in de veerhaven van Den Helder foto Dirk Kuiter). Deze week voltrekt zich een der meest kritische fasen in de aanpassingswerkzaamheden van de veerhaven: het plaatsen van de dubbeldeks bruggen. Woensdag gebeurt dat in de veerha ven van Den Helder. De bijna 200 ton wegende dubbeldeksbrug die door Bai ley in Nieuw Lekkerland is vervaardigd en op een ponton via de IJssel, het IJsselmeer en Den Oever is ge transporteerd, zal dan de havenkom worden binnengevaren. Het gevaarte wordt in de juiste positie in de aanleg- inrichting gemanoeuvreerd en komt dan als gevolg van het opgaande tij vanzelf op zijn plaats. Een complice rende factor die samenhangt met de situatie in de Helderse veerhaven is dat de op het ponton liggende brug op een gegeven moment over een af stand van 15 meter over dit ponton meest kritische fase van het werk stro ming en andere waterbeweging in de haven zoveel mogelijk moet worden verschoven moet worden. Daarvoor wordt een kraan met een hefvermogen van 300 ton ingeschakeld. Vertraging? De operatie moet zijn beslag krijgen tussen acht uur en half tien 's mor gens. Het is de bedoeling dat de veer dienst intussen gewoon doorgaat, maar de kans op een kleine vertraging is niet uitgesloten omdat tijdens de voorkomen. In verband met deze ver tragingskans geeft TESO het advies een boot eerder te vertrekken, wan neer men bijv. een vliegtuig moet ha len of ergens anders beslist op tijd moet zijn. Texel Het is de bedoeling om de brug in de Texelse veerhaven donderdag a.s. te plaatsen, tussen half negen en half tien 's morgens. Ook dan moet de veerdienst gewoon doorgaan, maar de kans op vertragingen is veel groter dan bij de operatie in Den Helder, wat te maken heeft met de stroming in de haven van 't Horntje. Zeker voor de donderdagochtend geldt dus het ad vies om voor wat speling te zorgen als men op een bepaalde tijd op het vaste land (of op Texel) moet zijn. Het streven is erop gericht de monta ge van de bruggen voor 13 juni te vol tooien, zodat ze dan bewegend zijn en kunnen functioneren. Burgemeester A. Visser van Vlieland schoot op de eerste dag van de Internationale Waddenconferentie een bok door de suggestie te wekken dat op het strand van Ameland en Schiermonnikoog spra ke is van verhoogde radioactiviteit als gevolg van de ramp met de kernreactor van Tsjernobyl. Visser wilde actualiteit toe voegen aan zijn reeds lang geleden sa mengestelde voordracht over de ver vuiling van Noordzee en Waddenzee. Om duidelijk te maken dat vervuiling zich niet aan landsgrenzen stoort en dat het probleem dus alleen kan wor den opgelost door internationaal over leg, wees hij op de bedreigende radio actieve straling als gevolg van de ramp met de Russische kernreactor. Het Wadden- en Noorzeewater, aldus Vis ser, zullen nog lange tijd radioactief worden besmet als gevolg van het wa ter van de grote rivieren die de radio activiteit meevoeren/Letterlijk voegde hij daaraan toe: „Momenteel is het zo dat op de stranden van Ameland en Schiermonnikoog een verhoogde radi oactiviteit is geconstateerd, waarvan men niet exact weet op welke wijze deze ontstaan is". Publiciteit Dat was op zichzelf niet onjuist, want er is onlangs een geologisch onder zoek geweest op genoemde eilanden, waarbij is gebleken dat zich in de bo dem stoffen bevinden die licht radioac tief zijn. Dit is een ongevaarlijk natuur lijk verschijnsel dat niet veroorzaakt is door kernbommen of kernreactoren en dat dus zeker niets te maken kan heb ben met Tsjernobyl, al kan de weten schappelijke verklaring nog niet wor den gegeven. Vrijwel zeker komt het verschijnsel ook in andere Nederlandse gebieden voor. Publicatie in de Leeu warder Courant over de ontdekking viel echter samen met de publiciteit over de gevolgen van de kernramp in Tsjernobyl, zodat het slecht lezende publiek ten onrechte verband legde tussen het een en het ander. Dat leid de tot telefoontjes van verontruste va kantiegangers, die zich afvroegen of het nog wel veilig is om het strand van Ameland of Schiermonnikoog te bezoeken. Er was vrijdag in De Linde boom sprake van enig tandengeknars toen Vlielands burgemeester opnieuw het verband suggereerde tussen Tsjer nobyl en het aantreffen van lichte radi oactiviteit in de ondergrond van de ei landen. Onder andere door burge meester M. Zonnevylle van Ameland werd er direkt op gewezen dat het een niets met het ander te maken heeft en met veel angst werd in de richting van de perstafel gekeken in de vrees dat het niet bestaande verband opnieuw in de publiciteit zou worden gebracht. Foute meting Uit opmerkingen van de kant van Duit se Waddeneilanden bleek dat de Tsjernobyl-angst al eerder heeft geleid tot onjuiste en voor het Waddenge bied schadelijke publiciteit. Onlangs werd door het op Norderney gevestig de weerkundig station sterk verhoogde radioactiviteit gemeten. Ook dat had niets met de Russische kerncentrale te maken, maar was het gevolg van de- fekte meetapparatuur. Juist als gevolg van Tsjernobyl kreeg de foutieve me ting echter aandacht in de media en dat werd op de van het toerisme af hankelijke eilanden uiteraard zeer be treurd. Pogingen om de zaak recht te zetten hadden nauwelijks resultaat. Het alarmerende bericht had nu een maal meer indruk gemaakt dat de vaag gestelde rectificatie. Nog afgezien van het feit dat mensen die eenmaal wantrouwend en angstig zijn gemaakt, geen geloof hechten aan een rectifica tie omdat wordt vermoed dat de plaat selijke neringdoenden de feiten tegen beter weten in ontkennen. Sunderklaas Burgemeester Visser werd zaterdag ochtend op originele wijze afgestraft voor zijn „vergrijp". Toen wethouder Piet Zegers van Texel een lezing hield over Sunderklaasgebruiken op de Waddeneilanden trad onverwacht een verklede en gemaskerde figuur de zaal binnen. Het was de eilandelijke folklo rist Gelein Jansen die zich in bescher mende, witte, plastic kleding had ge huld en een helm droeg met het inter nationale waarschuwingsteken voor ra dioactiviteit. Jansen liet weten dat hij vernomen had dat er sprake was van hoge radioactiviteit in het Waddenge bied en dat hij de aanwezige eilandver tegenwoordigers wilde onderzoeken. Met de mijndetector, die een geigertel ler moest voorstellen, tastte hij de conferentiegangers af, in het bijzonder de burgemeesters van Ameland en Schiermonnikoog. De meter reageerde echter niet; het viel dus nogal mee. Toen Jansen echter burgemeester Vis ser van Vlieland onderzocht begon het apparaat luid te piepen, waarmee dui delijk werd gemaakt dat Vlielands eerste burger beter de hand in eigen boezem kan stèken dan suggereren dat zijn buureilanden radioactief zijn. Vis ser werd direct uitgeroepen tot „de meest stralende burgemeester van het internationale Waddengebied". De afgevaardigden vatten het op zoals de bedoeling was, uiteraard met veel De Ouwe Sunderklaasvoorstelling in de conferentiezaal. Links burgemeester Visser van Vlieland, die zojuist door Gelein Jansen (rechts) is ont dekt als de meest stralende burgemeester van het eveneens stralende eiland Vlieland. Op de achtergrond (met landkaartje waarop de stralings bron is aangegeven) wethouder Zegers wiens verhandeling over Ouwe Sunderklaas-gebruiken werd onderbroken door het ludieke incident. hilariteit. Het „incident" vormde een welkome afwisseling van het nogal saaie verloop van de conferentie. Resolutie Overigens werd ook nog serieuze aan dacht besteed aan de publiciteit over radioactieve straling in de vorm van een toevoeging aan de reeds eerder ontworpen resolutie waarin onmiddel lijk maatregelen werden geëist tegen de zeevervuiling. In deze met algemen stemmen aange nomen resolutie spreken de gemeente besturen van de Duitse en Nederland se Waddeneilanden uit dat zij zich hebben beraden over de vervuiling van Noord- en Waddenzee door onder meer lozing van levensbedreigende stoffen voor zowel flora als fauna. „Zij zijn de mening toegedaan dat nu de tijd is gekomen om de stormbal te hij sen waar het gaat om de laksheid internationaal gezien waarmee met name de watervervuiling wordt tegen gegaan. Zij zijn van mening dat, wil men over enige jaren nog kunnen spreken van een internationaal natuur gebied van uitzonderlijke waarde, er nu op zeer korte termijn op internationaal niveau maatregelen dienen te worden getroffen. Aan deze resolutie werd inzake de in formatie over radioactieve straling toe gevoegd: „De gemeentebesturen wij zen erop dat officiële overheidsinstan ties vroegtijdige en zakelijke informatie aan de bevolking moeten geven over de belasting door radioactieve straling bij reactorongelukken, zoals bij Tsjernobyl". Een Duitse toerist die vrijdag van de Waalderstraat rechtsaf de Waalderweg opdraaide, merkte dat hij verkeerd reed. Hij wildé zijn fout heretellen door aan de linkerkant van de weg een dam in te steken zodat hij kon keren. Op datzelfde moment werd hij echter in gehaald door een 51-jarige Oosteren- der, die vond dat de toerist te lang zaam reed. Bij de daarop volgende botsing werd de auto van de Texelaar aan de rechterzijkant beschadigd, die van de Duitser links voor. Persoonlijk letsel bleef uit. Waarschuwingslampen en pionnen die op het fietspad langs de Pontweg na bij de Everetekoog waren geplaatst om fietsers te waarschuwen voor werk zaamheden van de PTT werden waar schijnlijk in het Pinksterweekend geslo ten. Eind vorige week werd bij de poli tie aangifte gedaan, de daders zijn tot nu toe onbekend.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5