Cjrom r/ivartsJexeU in het harL, Recordsnelheid bij ter koop Krim-huizen? A tinto 1CB pakt zaken groots aan Compromis met Den Helder over parkeren booreilanden m :m Sifii J. Reeder hoofd Dienstkring Texel Rijkswaterstaat Opbrengst toeristenbelasting bijna 6% minder TESO-vervoer steeg 11% Nonchalant Barbecues BAKKERS IJZERHANDEL VRIJDAG 6 JUNI 1986 SERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10. ijactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. liten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, 'an etfetvan der Heijden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393 en Frans ipman, Ongeren 7, Den Burg, tel. (02220) 5472. advertenties, abonnementen, etc.: 1Pni Bigevëld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, f j? ;0on (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. ;keli) Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /18,65 per kwartaal; los 85 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. lorgen begint op het Krimterrein bij De Cocksdorp de ver- jop van 193 nog te bouwen vakantiehuizen volgens een me iode die op Texel nog niet is vertoond: binnen drie maan- n zuilen al deze huizen, die in prijs variëren van f119.500,— it bijna f170.000—een eigenaar hebben. Dat staat - met bij- griezelige zekerheid - bij voorbaat vast. ié Colthof (links) in gesprek met Krim-directeur Martin Warnaar. Op de achtergrond de waterglijbaan van het in aanbouw zijnde zwem- i één van de voorzieningen die de 500 Krim-huisjes aantrekkelijk moeten maken voor kopers en huurders. kun je aan de straatstenen niet kwijt, ook niet voor weinig geld." Grootscheeps Een nog overtuigender verklaring voor de snelheid waarmee Colthof zijn on roerend goed aan de man weet te brengen is de wijze waarop hij zijn po tentiële klanten benadert. Hij laat het niet bij een kleine advertentie of een foldertje, maar pakt het grootscheeps aan, waarbij hij niet op een dubbeltje kijkt. De potentiële kopers krijgen schitterend informatiemateriaal, wor den uitvoerig en compleet voorgelicht en kunnen ervan verzekerd zijn dat al les voor hen wordt geregeld, waarbij man die dit indrukwekkende aaltje van handelsbekwaamheid te gaan leveren is de 32-jarige ené Colthof van RCB (René Colt- jf Bungalows B.V.) uit Zierikzee. at hij in staat is een dergelijke iksemverkoop ook werkelijk vol- plan tot uitvoering te brengen eeft hij de afgelopen jaren vooral Zeeland en Zuidholland bewe- i. Tot verbazing van aanvankelijk leptische gemeentebesturen en in collega-projectontwikkelaars e vergeefs hetzelfde hadden ge- obeerd, wist Colthof massaal lizen in fraaie, nieuwe recreatie- irken te slijten: 600 per jaar. vakantiehuizen waar het op Texel ingaat komen op het zg. Newomij- ideelte van het Krimplan. Totaal zul- hier zo'n vijfhonderd eenheden ver- :en, te realiseren in meerdere fasen, toekomstige recreatiedorp wordt in RCB-promotie Residentie Texel" noemd. De huizen zien er aantrekke- uit, zijn vrij ruim en luxe van ont- )rp en zullen fraai in het groen gele- n zijn met veel privacy. Hun aantrek- ijkheid ontlenen zij verder aan de bijheid van het strand, het natuurge- ïd De Slufter en de hooggekwalifi- erde centrale voorzieningen die op EMK-gedeelte van het Krimterrein aanleg en aanbouw zijn. Directeur né Colthof zegt dat hierin een deel van het aanstaande verkoopsucces schuilt. Volgens hem is er ruime markt voor goed geoutilleerde vakantiebun galows in een aantrekkelijk gebied. De kwaliteit is belangrijker dan de prijs. ,,Ons recept is: maak een mooi ding en je verkoopt het. Bungalowtjes van het soort dat vroeger gebruikelijk was tegenvallers achteraf of andere onaan gename verrassingen worden uitgeslo ten. De campagne om de Krim- vakantiehuizen te verkopen is inmid dels gestart met paginabrede adverten ties in de grote landelijke dagbladen. Dezelfde advertentie stond in de Texel se Courant van dinsdag, niet alleen omdat de Texelse Courant ook wordt gelezen door mensen op het vasteland die zich betrokken voelen bij het eiland en daarom wel eens geïnteresseerd zouden kunnen zijn in een (andere) tweede woning, maar ook om de Texelse bevolking enigszins bij het pro ject te betrekken. Gebleken is dat men zich anders al gauw geïrriteerd voelt en argwanend wordt. Om dezelfde re den is het gemeentebestuur op de hoogte gesteld van de komende campagne. Verhuurgarantie De advertentie geeft een lovende be schrijving van Texel en zijn recreatie mogelijkheden, toont een luchtfoto van het noordelijke gedeelte en laat te keningen zien van plattegrond en ge vels van de te bouwen vakantiehuizen die in drie types beschikbaar zijn. Uit de beschrijving blijkt verder het vrij luxe karakter (badkamer met ligbad, open haard, dubbel glas, hardhouten kozijnen en trap, drie slaapkamers en veel schoonmetselwerk) en er wordt gewezen op de privacy die ontstaat doordat twee van de drie types over een afgeschermde patio van 55 m2 (dezelfde oppervlakte als het huis zelf) beschikken. Gewezen wordt ook op de financiële voorwaarden: 90% financie ring, géén afsluitprovisie en een ver huurgarantie in de vorm van een door de Rabobank gegarandeerde opbrengst van ƒ12.000,— bruto per jaar als men bereid is zijn huis gedurende het hele jaar te verhuren aan anderen. Als al leen tijdens de acht weken van het hoogseizoen wordt verhuurd, geldt een garantie van ƒ6700,— en er zijn ook nog andere mogelijkheden. Door het opsturen van de eilandbon" uit de advertentie kan men een pakket met nadere informatie aanvragen. De respons is enorm, zo is intussen al ge bleken. Colthof denkt voor het Texelse project 40.000 informatiebrochures te moeten versturen waarmee alleen al aan porto een bedrag van een ton is gemoeid om niet te spreken van het kostbare karakter van het kleurrijke in formatiemateriaal zelf. Colthof geeft jaarlijks twee miljoen gulden aan ad vertenties uit. Infocentrum Wie naar aanleiding van de advertentie meer wil weten, wordt uitgenodigd Lees verder pagina 7 De 42-jarige Ing. J. Reeder van Ter schelling is per 1 juli benoemd tot hoofd van de Dienstkring Texel van Rijkswaterstaat. Hij volgt als zoda nig de onlangs overleden ing. C. P. Harting op. Ing. Reeder is thans hoofd van de Dienstkring Terschelling. In verband met vakantie zal het nieu we dienstkringhoofd op 14 juli zijn werkzaamheden op Texel beginnen. Hij heeft reeds een woning gekocht: aan de Vloedlijn in Den Burg. Johannes Reeder werd geboren in Bui tenpost in Friesland en woonde later in Heerenveen, Jou re en Bergum. In de stad Groningen bezocht hij de HTS waar hij in 1966 afstudeerde en na de militaire dienst ging werken bij Rijks waterstaat, op de wegenafdeling in Leeuwarden. In 1968 begon hij aan de tweejarige cursus waterstaatkundig ambtenaar, wat nodig is om dienst kringhoofd te kunnen worden. Als zo danig werd hij in 1973 benoemd in de Dienstkring IJssel Zuid, standplaats Arnhem. Daarvoor was hij gedurende twee jaar „toegevoegd" geweest, on der andere in Harlingen en Drachten. In november 1979 werd hij benoemd tot hoofd van de Dienstkring Terschel ling, waartoe ook Vlieland behoort. Nieuwe ervaring Reeder heeft naar de functie op Texel gesolliciteerd wegens het andere en omvangrijker karakter van de kustver dedigingswerkzaamheden aldaar. Hij kan er nieuwe ervaring opdoen. Het eiland Terschelling heeft maar weinig te lijden van afslag; Vlieland, dat langs de hele Noordzeekust is voorzien van strandhoofden, vraagt echter wel veel zorg. Zandsuppleties e.d. zijn daar ech ter niet aan de orde. Ing. Reeder is gehuwd en vader van Het aantal toeristische overnachtingen dat bij de gemeente is opgegeven in verband met de toeristenbelasting be droeg vorig jaar 1.687.199, wat in ver gelijking met 1984 een daling betekent met 5,85%. Als gevolg daarvan zijn de gemeentelijke inkomsten uit de toe ristenbelasting ƒ106.240,80 lager dan in de begroting was geraamd. twee dochters va 14 en 11 jaar. Als hobby fotografeert hij (enthousiast lid van de Terschellinger fotoclub), verza melt postzegels, fokt parkieten en werkt graag in de volkstuin. Zijn vrouw is een verdienstelijk schilderes die on der andere in het museum ,,'t Behou den Huis" in West-Terschelling heeft geëxposeerd. De afgelopen maand is het vervoer bij Teso gestegen met 11.07% in vergelijking met mei 1985. Er wer den 67391 eenheden vervoerd (vorig jaar 60671 eenheden). Het vervoer van personenauto's steeg met 11.01%, van opleggers met 36.32%, van caravans met 25.65% en van aanhangwagens met 13.01%. Bij vrachtauto's en bussen werd een geringe daling geconsteteerd. Ook de vervoerscijfers over de eerste vijf maanden van dit jaar zijn hoopgevend. Het aantal vervoerde eenheden steeg met 4.2%. Het ver voer van personenauto's steeg met 3.31%, van vrachtauto's met 2.11%, van opleggers met 19.17%. Sinds jaren vertoonde het vervoer van ca ravans weer een stijging: 3.25%. Alleen het vervoer van bussen ging flink achteruit, met 8.26%. Een 37-jarige inwoonster van Den Burg deed nogal aan de late kant aangifte van een diefstal uit haar auto tijdens het pinksterweekend. Uit haar in De Koog geparkeerde wagen werd een zonnebril ter waarde van maar liefst ƒ500,— buitgemaakt. De gemeente is met gemeente Den Helder overeengekomen dat hooguit twee booreilanden tegelijk in het Waddenzeegedeelte tussen beide ge meenten voor anker mogen liggen. Dat is een compromis, dat noodzake lijk was na de gemeentelijke indeling van het Waddengebied per 1 janua ri van dit jaar. Den Helder en Texel hebben namelijk tegenstrijdige belan gen betreffende het „parkeren" van booreilanden. Voor de gemeente Den Helder is voor- jn een speciaal aangeduid gezamenlijk Weber barbecue demonstratie Zaterdag a.s. vanaf 11 uur. l Telefoon 02220-2346 (WINKEL VOL IDEEËN! namelijk het behoud van werkgelegen heid in het geding. Het aldaar voor anker kunnen gaan van booreilanden hangt nauw samen met off shore- activiteiten, een economisch gezien voor Den Helder niet onbelangrijke sector. Het beleid van de gemeente Texel is erop gericht kleinschalige men selijke activiteiten toe te staan, maar de grootschalige activiteiten op de Waddenzee te beperken. Tegenstrijdige meningen dus, maar overleg heeft ge leid tot een compromis, zo deelde we thouder Daan Schilling gisteravond tij dens de vergadering van de raadscom missie voor ruimtelijke ordening en huisvestingsbeleid mee. Schilling: „Er zijn duidelijke afspraken gemaakt. Het aantal booreilanden is ingeperkt tot een redelijk niveau. Dit compromis is beter dan het halsstarrig blijven vast houden aan de wens geen enkel boo reiland toe te staan. Den Helder had zich dan even hard kunnen opstellen en binnen de eigen gemeentelijke grenzen kunnen doen en laten waar zij zin in had." Hans Roeper van de PvdA-fractie was niet geheel gerust en rekende voor dat twee plus twee vier is. Oftewel: vol gens de formulering van het compro mis zouden zowel Texel als Den Helder binnen de eigen grenzen twee boorei landen mogen toestaan. Dat bleek on juist te zijn. De booreilanden mogen namelijk uitsluitend worden geplaatst ankergebied. De overeengekomen ankerregeling be paalt nu dat ten hoogste twee vaartui gen, boor- en werkeilanden twee maanden mogen worden geparkeerd en dat deze periode met maximaal twee maanden mag worden verlengd. Hiervoor moeten „dringende redenen" aanwezig zijn. De provincie moet nog een oordeel vellen over dit compromis, dat is opgenomen in het ontwerp- raadsvoorstel van beide gemeenten voor het bestemmingsplan Waddengebied. Wielewaal Tijdens de vergadering konden be zwaarmakers tegen de uitbreiding van dorpshuis De Wielewaal te De Waal hun bezwaren toelichten. Aanwezig waren de omwonenden J. Blauw en P. Smit, terwijl ook de voorzitter van de Waalder dorpscommissie Siem Plaats man op deze mini-hoorzitting present was. In het geval Blauw bleek dat aan diens bezwaren tegemoet kon worden gekomen. Dit was Blauw in overleg al door het dorpshuis-bestuur toegezegd, maar nog niet zwart op wit gesteld. Plaatsman beaamde dit en herhaalde daarom hetgeen onderling al was besproken ten overstaan van de com missie. Blauw had bezwaar aangete kend tegen de geluidsoverlast van ven tilator, het overbodig openen van noo duitgangdeuren en de aanvoer van be nodigdheden door diens tuin. In ver band met dit laatste zou een hekwerk op de scheiding moeten worden ge plaatst, zo stelde Blauw. Met Smit zijn er meer problemen, waarbij kennelijk oud zeer een rol speelt. Eén der voornaamste twistpun ten is de koppeling van de uitbreiding van de Redmer IJskaschool en de ver bouw van De Wielewaal. Smit schrijft in zijn bezwaarschrift: „De koppeling van deze twee zaken is kennelijk be doeld om het geheel een sympathiek tintje te geven. De haast, die bij de verbetering van de leeromstandigheden is geboden, moet tevens de garantie geven tot realisering van het totale plan(....)De waarde welke aan de groei van het aantal leerlingen van de school in De Waal kan worden toege kend is onduidelijk. Temeer omdat de werving niet gericht kan zijn op uitzon derlijk onderwijs. Zo dat al niet het ge val is groeit men naar d^-pherkwaardi- ge situatie dat dertig kinderen tegen hoge kosten op reis gaan teneinde twintig kinderen in staat te stellen in een ander dorp onderwijs te blijven volgen. Hierdoor is het voorbarig aller lei investeringen te doen." Waterhoofd Smit vervolgt: „In hoeverre is het dorpshuis dorpsbelang? De activiteiten naar het dorp toe zijn bepaald niet overdadig en het aandeel van de Waal- ders is beperkt. Het is toch nauwelijks waar te maken dat De Waal op deze ambitieuze uitbreidingsplannen zit te wachten. Indien de gemeente daaraan meewerkt, zal er een dorpshuis ont staan dat zich tot het dorp verhoudt als een waterhoofd tot een klein kind." Siem Plaatsman bestreed deze argu menten ten stelligste. „Smit is een meester in het omkeren van feiten. Door de uitbreiding van het aantal leerlingen is de situatie gespannen. Het dorpshuis is de hele week, elke avond in gebruik. En telkens moeten gebruikers met meubels slepen om op hun manier in de ruimte bezig te zijn. De plannen zijn samen met wethouder Zegers opgesteld, er is geen andere oplossing mogelijk, want voor een rijkssubsidie komen we qua leerlingen aantal niet in aanmerking. Verder is het aandeel van de Waalders wel niet groot, maar toch is er sprake van een normale situatie." Jan van Asselt (Texels Belang) wee als enige duidelijk in zijn advies aan het college van B en W. „De noodzaak is aangetoond, het licht voor de bouw plannen kan op groen. Ik heb het ge voel dat Smit een blokkade legt." De andere commissieleden waren vager. Peter Bakker (PSP) zag van de plano logische kant geen bezwaar, maar zal bij bespreking in de raad pas de wel zijnsaspecten „meenemen". Hans Roe per en Riet Huitema-Vos (CDA) stel den enkele vragen ter informatie, en wachten eveneens op de toelichting in de raad, volgende week. In de tussen tijd kan de procedure worden voortge zet. Erna Eelman-Van der Kooi (VVD) ontbrak gisteravond. Den Burg-zuid Ook voor de bespreking van de be zwaarschriften tegen het bestem mingsplan Den Burg-zuid was een hoorzitting in de vergadering opgeno men. Er waren drie bezwaarschriften binnengekomen, maar werden niet ter plekke toegelicht. J.W. Geus had gevraagd zijn terrein aan de Wilhelminalaan een ambachte lijke bestemming te geven. Gezien de bestaande bedrijfsvoering en de aan wezigheid van bedrijven in de buurt, is de gemeente hiertoe bereid. Wel moet in de toekomst wijziging naar een woonbestemming mogelijk blijven. Het bezwaarschrift van T. Wuis en E. Alderlieste-Peetoom tegen het ontbre ken van een bestemming voor het pand van hun achterbuurman op Schilderend I44 werd op zichzelf juist geacht, maar voor de gemeente bestaat er tot nu toe geen aanleiding om op te treden tegen het feitelijk ge bruik, dat de ergernis van de bezwaar makers opwekt. Bloembolknkweker J.H. Kager van de Wilhelminalaan wordt toegestaan eventueel een bloembollenwinkel te beginnen, door een detailhandel bestemming te geven. Grootschalig mag dit echter niet zijn. Bocht Voorts werd het bestemmingsplan in hoofdlijnen besproken. Opvallend is de mogelijke aanpassing van de bocht van de Emmalaan ter hoogte van de Slingerweg. Hiervoor zou een deel van het parkeerterrein (ongeveer 35 plaat sen) moeten plaatsmaken. Voorts wordt een wijziging van de voorrangs situatie van het verkeerspunt Emma- laan/Schilderend/Bernhardlaan voor gesteld. In de toekomst zou de ver keersstroom Bernhardlaan - Emma laan voorrang moeten krijgen. Achter liggend motief is het verkrijgen van een soort ringbaan om Den Burg- centrum. Inkomend verkeer wordt in dat geval rustiger het centrum inge leid, terwijl ook het verwijzen naar par keerplaatsen eenvoudiger kan zijn. Voorts deelde wethouder Schilling mee dat de minister van Landbouw en Vis serij voor zowel 1985 als 1986 elk een bedrag van ƒ25.000,- beschikbaar heeft gesteld ter uitvoering van de zo geheten bijdrageregeling Oude land van Texel. De commissieleden verklaar den zich verder akkoord met de bouw plannen van M. Palm en N. Bakker uit De Cocksdorp en H.E. Lobato uit Den Burg.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1