Cjroen ^warL- Jexels in het hartL louw 18 woningen in losterend na de omer van start 69 Krimhuizen in twee dagen verkocht Ereburger J. A. van der Vlis overleden itie heeft dépendance paal 17 Politiebureaus langer open Texel Jazz 1986 Rosa King and Upside Down ÜJj]i OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.086 TEXELSE DINSDAG 10 JUNI 1986 COURANT 2: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, en Frans Hopman, Ongeren 7, Den Burg, tel. (02220) 5472. töoradvertenties, abonnementen, etc.: jrgeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, glefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs T18.65 per kwartaal; los 85 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr, 67.34.60,398. ïaarschijnlijk in september zal in Oosterend worden begon nen met de bouw van achttien woningen: tien premie A loopwoningen van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, lier bejaardenwoningen voor de Stichting Bejaardenzorg en lier woningwetwoningen voor de Woningbouwvereniging exel. Is huizen komen op het gemeentelijke louwterrein aan Mulderstraat en Rob enpad, zijn ontworpen door architek- ■nburo Visser en de directie over het iele complex wordt gevoerd door het louwfonds. isteravond machtigden de leden van Ie woningbouwvereniging het bestuur m voor de vier verenigingswoningen Ie bekende handelingen te verrichten, het aankopen van de grond en iet aangaan van de geldlening van .000,—. Gehoopt wordt dat een exelse aannemer het complex zal unnen realiseren. De vier woningwet leningen worden „gewone" gezins- luizen met drie slaapkamers die een ale huur van ongeveer f500— per isand zullen „doen". Qua stijl zullen bij de andere huizen passen; de ge ls worden opgetrokken in de witte etonsteen die bijv. ook is toegepast de woningen op de „Maasvlakte" Den Burg. Ze krijgen een flauw hel- nd dak, voorzien van eternit golfpla- >n. De zolder is laag en slechts ge- jeltelijk bevloerd waardoor deze al ien als bergruimte geschikt is. Bij de uizen komen aparte bergingen; de Uinen zijn vrij ruim. Met de bouw van et complex zal 9 tot 12 maanden zijn pmoeid, aldus werd door directeur lans Wendrich meegedeeld. Automatisering en andere mededeling betrof de voor- lenomen automatisering op het kan oor van de woningbouwvereniging. Ie mate waarin die automatisering vordt doorgevoerd is onder meer af- lankelijk van onderzoek van het Natio- aal computercentrum voor woning bouwcorporaties. De huuradministratie öienu bij het NCCW is ondergebracht omt straks misschien in eigen huis en st is de bedoeling ook de financiële administratie, onderhoudsadministratie ledenadministratie in de computer brengen. Per 1 februari 1988 wordt het kantoor de 36-urige werkweek i kracht. De arbeidsdruk die daar door ontstaat moet door automatise ring worden opgevangen. Uitzetting /oor het eerst in de geschiedenis van de woningbouwvereniging beeft men onlangs een huurder uit woning moeten zetten, we gens achterstallige huur. Volgens voorzitter Henk van Wijk had de vereniging de grootst mogelijke soepelheid betracht en een afbeta- ingsregeling aangeboden maar het gewenste resultaat bleef uit. minister heeft de woningbouwvere- «gingen laten weten dat zij strenger loeten optreden in geval van huur- ichterstand. De woningbouwvereni- |ing Texel staat open voor een „in- 'aalregeling" maar het initiatief moet can wel van de betrokken huurder uit- Als dat niet rondkomt wordt de na twee maanden in handen ge- isven van de deurwaarder en de vere ring heeft er dan geen bemoeienis neer mee. Met de deurwaarder valt leen soepele regeling te treffen. Deze In verband met de Ronde om Texel zal öe politie voor één dag een dépendan ce hebben op het parkeerterrein van 'aal 17. Hier zal men zich zaterdag de e dag voor alle politiezaken kunnen «rvoegen, zoals aangifte van gevon- fen en verloren voorwerpen, melding weggeraakte of verloren kinderen, öngifte van diefstal en vernieling e.d. Ook voor ordehandhaving, verkeersre- feling e.d. is het makkelijk dat de poli- ie hier een post heeft, zo is in vorige iren geconcludeerd. Gebruik wordt lemaakt van een werkkeet van Itaatsbosbeheer. gaat over tot uitzetting tenzij de volle dige achterstand alsnog wordt betaald. Met zo'n uitzettingsprocedure is al gauw f600,— tot f1300,— gemoeid en ook dat bedrag komt voor rekening van de betrokken huurder. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek onder meer dat de woningbouw vereniging het afgelopen jaar 2160 le den telde en over 856 woningen be schikte. In Den Burg-Noordwest wer den 26 woningen opgeleverd. Het besluit is gevallen dat de Nutswonin- gen aan het Schilderend in 1988-90 vervangen zullen worden door nieuwbouw. De vereniging heeft in verband met de dalende rente haar geldleningen „over- gesloten", dus vervangen door nieuwe leningen tegen lagere rente: bijna acht procent. Intussen is de rente nog ver der gezakt, maar men zit nu voor 15 jaar aan genoemd percentage vast. Dakisolatie Een plan om 48 woningen in Den Burg-Noordwest van dakisolatie te voorzien (door het aanbrengen van isolatie tussen pannen en dakplaten) is niet doorgegaan omdat niet alle bewo ners het wilden.. Dat heeft bij het Lees verder pagina 5 S'FG centr im CtV=UJ VERKOOP Het tijdelijke RCB informatiecentrum op De Krim. Hier bevinden zich ook dépendances van de Rabobank en het plaatselijk notariaat. René Colthof van het projektontwikke/ingsbureau RBC uit Ziekikzee heeft niet gebluft. De eerste serie van 193 vakan tiehuizen binnen het bestemmingsplan De Krim bij De Cocksdorp wordt inderdaad razendsnel verkocht. Colthof: ,,Het gaat nog vlugger dan we dachten. Zondagavond had den 69 klanten hun handtekening gezet. Dat betekent dat meer dan een derde van de serie aan de man is gebracht en op grond daarvan verwacht ik dat we over zeven of acht we ken los zijn, in plaats van drie maanden". Zaterdag en zondag trokken ruim hon- contract naar huis en hadden met de derd families naar Texel en naar De Krim om zich naar aanleiding van de paginabrede advertentie in de dagbla den een nader beeld te vormen in het tijdelijke informatiecentrum. Zondag rond het middaguur hadden al zestig families toegehapt. Zij gingen met het ondertekende koop- en aannemings- plaatselijke Rabobank die in het info centrum een dépendance heeft inge richt, ook de financiering geregeld. Diezelfde Rabobank garandeert ook de verhuurgarantie (tot 712.000 bruto), die de kopers krijgen als zij besluiten hun nieuw verworven bezit gedurende het hele jaar of gedurende een deel Gistermiddag is op 86-jarige leeftijd in het verpleeghuis „Hogewey" in Weesp J.A. van der Vlis overleden. De heer Van der Vlis heeft het grootste deel van zijn leven nauwe banden onderhouden met Texel, waar hij vooral bekend was als schrijver van de eilandge schiedenis. Wegens zijn verdiensten op dit terrein werd hij in 1964 benoemd tot ereburger. Johannes Adrianus van der Vlis werd op 23 april 1900 als zoon van een aannemer geboren in Den Haag. In mei 1921 werd hij op Texel benoemd als onderwijzer aan de openbare lagere school, na een jaar eerder te zijn geslaagd aan de Rijks kweekschool in Middelburg. Zeven jaar was hij aan de school verbon den; in die periode kwam hij in contact met Jacob Kooiman, de toenmalige uitgever van de Texelse Courant. Op diens verzoek schreef hij de „Gids voor Texel" die voor de VVV moest worden gedrukt. In 1928 werd Van der Vlis onderwijzer in Den Helder, ook voor een perio de van zeven jaar. In die tijd ont waakte zijn belangstelling voor ge schiedschrijving, mede door de contacten die hij had met geschied kundigen als Suis en Romein. In 1934 trad Van der Vlis in dienst van de Arbeiderspers waar hij in eerste instantie werd aangenomen om een reisbureau op te zetten voor de abonnees van het Vrije Volk. Via deze taak werd hij bij andere onder delen van dit krantenbedrijf betrok ken. In zijn vrije tijd werkte hij toen al aan de geschiedschrijving van Texel, waarvoor hij regelmatig ar chiefonderzoek deed in Den Haag en Haarlem. Nog meer kon hij zich hiermee bezig houden, nadat hij als gevolg van de oorlog in 1940 zijn werk bij de Arbeiderspers verloor. In 1943 kwam hij weer op Texel te recht waar hij tot juni 1945 admi nistratief werk deed voor J.N. Bruin. Van nabij maakte Van der Vlis de opstand van de Georgiërs mee. Zijn dagboekaantekeningen daarvan verschenen kort na de oor log als het boek „Tragedie op Texel", dat totaal acht drukken be leefde. Tijdens diezelfde „Russe noorlog" kwamen de gebroeders G. en J. Duinker, uitgevers van de Texelse Courant om het leven en werd de drukkerij verwoest. Van der Vlis werd gevraagd het bedrijf weer op poten te helpen zetten en de dagelijkse leiding op zich te nemen. Zoals elke krant die in de oorlog bleef verschijnen had de Texelse Courant een verschijningsverbod ge kregen dat Van der Vlis snel opge heven wist te krijgen door de pers- raad erop te wijzen dat de krant, (afgezien van de verplichte opname van het door de Duitsers verstrekte en als zodanig duidelijk van de overige berichtgeving te onderschei den) wereld- en frontnieuws, geen kwalijke rol had gespeeld. De beide uitgevers zaten zelfs in het verzet. Ook technisch werd de uitgave van de krant mogelijk gemaakt, onder andere door het aanschaffen van een zetmachine die uit België moest komen. Nog geruime tijd bleef de leiding van het bedrijf in handen van Van der Vlis, die ook zelf artikelen voor de krant schreef. Hij maakte van het bedrijf een N.V. Van der Vlis trok naar Amsterdam waar hij bewindvoerder werd van de uitgeverij De Prins en vervolgens werd betrokken bij de oprichting en redactionele leiding van het blad „Vizier" waaraan ook de ontwerper Nan Platvoet (die als gevolg van dit contact ook de thans nog in ge bruik zijnde kop van de Texelse Courant ontwierp) meewerkte. Eén van de mensen die onder Van der Vlis bij De Prins werkte was Jan van Wijk, die hij bereid vond om di recteur te worden van Langeveld de Rooy op Texel, zodat Van der Vlis geen directe bemoeienis meer had met dit bedrijf hoewel hij com missaris bleef. Van Wijk nam later alle aandelen over. In 1949 verscheen Van der Vlis' ge schiedenisboek „Texel, land en volk in de loop der eeuwen" en in 1976 volgde het veel omvangrijker werk ,,'t Lant van Texsel". In 1964 toen werd gevierd dat Texel 550 jaar geleden stadsrechten kreeg, was Van der Vlis door de ge meenteraad benoemd tot ereburger van Texel. Nadien zocht Van der Vlis nog meerdere malen de publiciteit, meestal als hij zich wilde verzetten tegen de voorgenomen sloop van een historisch belangwekkend ge bouw of als hij op historische feiten uit de geschiedenis van Texel wilde wijzen. Het was zijn wens dat voor al de jeugd interesse zou opvatten voor de plaatselijke historie en het gaf hem veel voldoening toen een historische vereniging van de grond kwam waardoor het bestuderen van de geschiedenis niet langer aan aangelegenheid was van een enke ling. De heer Van der Vlis overleed gistermiddag na een periode van ziekte, die begon toen hij in novem ber een heup brak. De begrafenis heeft donderdag om 12.00 uur plaats op de algemene begraaf plaats van Blaricum. van het jaar aan anderen te verhuren. Ongeloof Velen op Texel hebben nogal cynisch gereageerd op de verhalen over de Zeeuwse projektontwikkelaar, die in staat zou zijn dure vakantiehuisjes als broodjes over de toonbank te verko pen. In Zeeland en Zuid-Holland was zoiets misschien wel mogelijk, maar op Texel zou dat heel wat moeizamer gaan omdat de kopers zich zouden realiseren dat een tweede woning op het eiland wel wat meer kosten met zich meebrengt dan elders in het land, voornamelijk door de boot, zo werd verondersteld. Van die „eilanddrempel" is het afgelo- penm weekend echter niets gebleken, integendeel. Hoewel alle kopers terde ge weten wat de financiële conse quenties zijn van het herhaaldelijk naar Texel reizen, lijkt dat geen enkel be zwaar te zijn. Integendeel: De kennelij ke aantrekkelijkheid van Texel weegt hier ruimschoots tegenop. De ver koopsnelheid is hier hoger dan bij de parken in Zeeland en Zuid-Holland! Middenklasse Daarbij moet wel in aanmerking wor den genomen dat de kopers een rui mer inkomen hebben dan minimum of modaal. Zij horen vrijwel zonder uit zondering tot de „middle class", een toeristencategorie die tot dusver op Texel is ondervertegenwoordigd. Wan neer zich een gegadigde meldt die zich veel minder kan veroorloven, dan krijgt die op tactische wijze te verstaan dat hij beter kan huren dan kopen. Lasten overzicht In ieder geval weten de klanten precies wat het huis hen gaat kosten, waarbij de bijkomende kosten die de exploita tie drukken onder de aandacht worden gebracht. Aan ieder wordt een over zicht verstrekt waarop bijvoorbeeld staat wat aan waterschapslasten, on roerend goedbelasting, rioolbelasting, zuiveringsheffing en woonforensenbe- lasting moet worden betaald, evenals de kosten van beheer (ƒ238,— per jaar), gebruik van het Krimzwembad (7238,— en de contributie voor de vereniging van eigenaren (7300,— De woonforensenbelasting (7900,— is op Texel zeer hoog, maar daar staat te genover dat de onroerend goed belasting (7200,— zeer laag is, in ver gelijking met andere plaatsen in het land. Hoeveel de mensen voor de boot moeten betalen hebben zij bij hun koopbezoek aan Texel zelf ervaren. Weliswaar had RCB gewezen op de mogelijkheid om bij het bezoek aan Texel de auto in Den Helder te laten staan en op Texel gebruik te maken van een speciale touringcar voor het vervoer naar De Krim, de meeste geïn teresseerden waren toch met de eigen auto gekomen. Het buitengewoon slechte weer van zaterdag heeft geen merkbare negatie ve invloed gehad op het koopgedrag, hoewel Texel er toch niet bepaald stra lend bijlag en de aangeboden gratis rondvlucht niet kon doorgaan. Geen verschil Het is opgevallen dat de goedkopere huizen (vanaf 7119.000,— even vlot van de hand gingen als de duurdere (tot 7169.000,— Van alle projectklas sen werd een aantal aan de man ge bracht en in alle prijsklassen zijn nog huizen te koop. René Colthof heeft ge hoord dat de Texelse makelaars niet zo blij zijn met zijn verkoopcampagne, waar zij uiteraard geen verdiensten van hebben. De Zeeuwse projectontwikke laar meent echter dat op langere ter mijn ook voor hen perspectief zit in de „Residentie Texel" want de praktijk leert dat een deel van de nu verkochte bungalows straks weer te koop zal zijn. Er kan op worden gerekend dat voortdurend 5% van de huizen (dus 25 stuks in het voltooide plan van bijna 500 huizen) voortdurend beschikbaar is voor nieuwe gegadigden. Met de ver koop daarvan houdt RCB zich niet be zig en dat wordt dus aan plaatselijke mensen overgelaten. Desgevraagd vertelde ons makelaar Hans Eelman uit Den Burg dat hij in ieder geval niet hoort tot degenen, die de activiteiten van RCB op Texel be treuren. „Ik denk daar helemaal niet negatief over. Wij zouden zelf een der gelijke grote verkoopcampagne niet kunnen uitvoeren, omdat ons bedrijf daar niet op is ingesteld. Ons werk bestaat uit een gestage, rustige stroom van bemiddelingsopdrachten met af en toe een wat groter project, zoals nu de appartementen van hotel Juliana. Dat kunnen we goed aan. Wat RCB doet is ook voor ons op den duur gunstig, want het is waar dat veel van die hui zen vroeg of laat in de verkoop komen". Den Helder Als de eerste serie van Krim-huizen is uitverkocht, komt niet direct de vol gende serie aan bod. René Colthof gaat eerst naar Den Helder, waar hij volgens het inmiddels bekende recept 400 zomerhuizen gaat verkopen, die gebouwd zullen worden in een nieuw, zeer ambitieus recreatiepark van 40 hectare tussen de woonwijk „Drooghe Weere" (10.000 inwoners) en de dui nen. Hier worden niet alleen de huizen maar ook de centrale voorzieningen gesticht, waaronder een golfbaan, ten- niscomplex, restaurant en een overdekt zwemparadijs van 250 m2.... Colthof onderhandelt nog met de pro vincie omdat hij toestemming nodig heeft voor het verkopen van de bun galows in plaats van ze te verhuren. Te verwachten is dat de naam Colthof binnenkort op Texel ook bij andere re- creatieprojekten zal opduiken. Initiatief nemer van die projecten hebben in middels contact met hem gezocht. De Texelse Rijkspolitie neemt een zestal seizoenkrachten in dienst, waar door de politiebureaus van Den Burg en De Koog ook 's avonds geopend kunnen zijn. Ingaand vrijdag a.s. zijn de bureaus op werkdagen open van 8.00 tot 22.00 uur en op zaterdagen en zondagen van 9.00 tot 22.00 uur. Kantoorstraat 11, Den Burg - Texel Donderdag 12 juni Zaterdag vanaf 15.00 uur The Firechief Dixie Kids

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1