Weede dag redde de ude trekker-show In zomer bouwdorp, hike en vaarkamp voor Texelse jeugd JINSDAG 10 JUNI 1986 De deelnemers een de gezel/igheidsr/t arriveren op het parkeerterrein bij strandpaviljoen paai 9. Vaarkamp Eerste- en t\Veede-klassers van het voortgezet onderwijs kunnen voor het tweede achtereenvolgende jaar mee op vaarkamp. Het is de bedoeling een zwerftocht over de Waddenzee te ma ken, waarbij verschillende eilanden worden aangedaan en ook op droog gevallen wad wordt rondgeneusd. Het preciese programma hangt af van weersomstandigheden en stroming. Vorig jaar moest bijvoorbeeld worden uitgeweken naar het IJsselmeer. Er staan diverse avontuurlijke onderde len op het programma, terwijl voorts elke dag gezamenlijk aan de hand van stroomatlas en getijdetafel wordt beke ken waar de reis de volgende dag heengaat. Er worden drie vaarkampen gehouden: van 21 tot en met 25 juli (eerste klassers), van 28 juli tot en met 1 augustus (tweede klassers) en van 4 tot en met 8 augustus (eerste klas sers). Per week kunnen 17 deelnemers mee. Deelname kost ƒ125,— per persoon. legenheid reduktie verleende. De oude trekkerenthousiasten waren op de Texelse show geattendeerd tij dens de in maart op Texel gehouden jaarvergadering van de landelijke oude trekker- en motorenvereniging en later ook door een publikatie in het vereni gingsorgaan De Pionier. Zeer nat Zaterdag j.l. was een dag die mogelijk als de natste van 1986 de meteorologi sche geschiedenis zal ingaan. Het re gende vrijwel onophoudelijk van de vroege ochtend tot de late avond. Er kwamen dan ook maar weinig mensen naar het land van Arie Lap in Den Hoorn, waar een indrukwekkende col lectie nostalgisch landbouwmateriaal was opgesteld en waar het merendeel van de rechtstreeks betrokkenen en genodigden samendromden in de consumptietent. Opening Voorzitter Jan Uitgeest sprak hier een welkomstwoord en stelde daarop bur gemeester A. Schipper in de gelegen heid om het weekend officieel te ope nen, nadat hij dank had gebracht aan de medewerkers en de sponsors. De burgemeester sprak zijn bewondering uit voor degenen, die zich in hun vrije tijd met de oude trekker- en motoren hobby bezig houden en voor het po ten zetten van deze demonstratie. Het is een goede zaak dat mensen een hobby hebben waarin ze zich kunnen uitleven en naar perfectie streven, ook al wordt wel eens gezegd, dat een hobby een „fopspeen voor volwasse nen" is. Belangrijk is dat het op deze manier bezig zijn ook anderen inspi reert om in de vrije tijd iets zinvols te doen, waar de omgeving plezier van heeft. Blijkbaar waren ook de weergoden on der de indruk van deze woorden, want het hield heel even op met regenen toen het gezelschap naar buiten moest voor de officiële openingshandeling. Die bestond uit het op gang brengen door de burgemeester van een uit 1952 daterende Field Marshall trekker (type Mark 3) van de gebroeders Uit geest. Of dat zou lukken was de vraag, want er is een bepaalde slag met flinke kracht voor nodig om zo'n trekker aan de praat te krijgen. Tot ie ders verbazing zwengelde de burge meester het ding schijnbaar moeiteloos aan en maakte vervolgens een rondje over het terrein met voorzitter Uitgeest als instructeur. De rijles werd kennelijk met vrucht gevolgd want even later kon men de eerste burger zelfstandig zien rijden alsof het voor hem dagelijks ostalgische stoet rijdend op de Witteweg. «ewel de grootse show en demonstratie die de Texelse af- iling van de Oude Trekker- en Motorenvereniging zaterdag zondag in en bij Den Hoorn hield, ernstig heeft geleden n de regen, bewaren de deelnemers en organisatoren er ch goede herinneringen aan. Het genoegelijke onderlinge ntact van de deelnemers werd door de weergoden niet be- nmerd en toen als gevolg van het veel betere weer op de leede dag het publiek alsnog in grote drommnen kwam sn, was alle misère snel vergeten. was het eerste grote trekker7 auto- motorevenement dat door de plaat je afdeling werd georganiseerd. I accent lag op oude landbouwtrek- i, maar er waren ook wat land- uwwerktuigen, stationaire motoren, itorfietsen en oude auto's £#sch reven. I de 73 hobbyisten die zich met loude trekker hadden aangemeld ir de show, was ongeveer de helft Texel zelf afkomstig. Slechts een drietal overkanters had in verband met het weer van deelname afgezien. Sommige vastelanders hadden er erg veel moeite en kosten voor overgehad; er waren deelnemers bij uit de buurt van de Belgische grens in Brabant. Wie van ver kwam had zijn trekker op een vrachtauto of andere wagen gezet, maar er waren er ook die op eigen kracht naar de boot in Den Helder re den. De bootkosten waren dragelijk omdat TESO voor deze bijzondere qe- werk was. De trekker werd voor de tweede keer op gang gebracht met be hulp van een startpatroon, die in een koker moet worden gestoken waarna je er een klap met een hamer opdoet geven. Behendigheid Na de openingshandeling regende het weer gestaag, maar dat was geen be lemmering voor de geplande behendig heidswedstrijden waaraan zestig trek kerchauffeurs fanatiek meededen. Vlot rijdend moest een parcours met een vijftal hindernissen worden genomen, zoals achteruit rijdend een nauwe „ga rage" binnenrijden, het in werking brengen van een lichtschakelaar, het zoeken van evenwicht e.d. Win'naar werd Vok Waaiboer uit Anna Paulow- na met zijn Ferguson 35, tweede werd J. Jansen uit Reusel met zijn Farmall Cub; derde J. Lemmens uit Bladel met zijn Farmall F 235D; vierde Marcel Bakker uit Den Burg met zijn Mc.Cor- mick 217 en vijfde F. v.d. Herk uit Hooge Mierde met zijn Normag II. Volgens het programma zouden ook enkele demonstraties worden gegeven met de dorsmachine van de gebroe ders Uitgeest, maar dat onderdeel werd geschrapt omdat er toch geen publiek was zodat het zonde zou zijn van het graan. Prijzen In „Op Diek" werden 's avonds de prijzen uitgereikt aan de winnaars van de behendigheidswedstrijd en aan de deelnemers met de fraaist gerestau reerde trekkers. In de categorie 3-4 cy linders ging de eerste prijs naar de ge broeders Tjepkema met hun Ferguson uit 1939; de tweede prijs was voor H. Burema uit Wildervanck met een Da vid Brown Cropmaster uit 1847 en de derde prijs was voor J. Uitgeest van Texel met dse Mc.Cormick 22-36 uit 1930. De eerste prijs bij de 2-cylinders werd gewonnen door C. de Porto uit Oude- schild met zijn Farmall DLD-2 uit 1952; tweede prijs E. Spoelstra uit Den Hoorn met zijn John Deere B uit 1947 en de derde prijs ging naar F. Verduin uit Bergen met een Farmall DED 3 uit 1955. Winnaar bij de ééncylinders werd C. Bakker uit Sint Maartensvlotbrug met een Lanz D-5505 uit 1952; tweede prijs J. G. L. v.d. Riet-Laumen uit Her kenbosch met een Warchalowski diesel uit 1949 en derde werd T. v.d. Herk uit Reuzel met een uit 1965 daterende Hike Voor de zevende en achtste groep van het basisonderwijs wordt op 22, 23 en 24 juli een driedaagse zwerftocht over Texel gehouden. Deze tocht is in de plaats gekomeg van het Bouwkamp op Loodsmansduin. De deelnemers wor den in groepjes van zes verdeeld en maken de tocht met een begeleider. De hike herbergt veel elementen van de eerder dit voorjaar gehouden zwerf tocht over het eiland, die volgens de deelnemers qua zwaarte de Wampex Het weekend werd afgesloten met een zonnige barbecu op het terrein aan de Randweg, waar overtrof. Uiteraard zal de hike VOOr ook demonstraties met de dorsmachine werden gegeven. je[Jgd „an deze |eeftijd van |jchte, ka|j_ ber zijn. Er moet worden gefietst, ge lopen en opdrachten uitgevoerd. Voor brood en warm eten wordt gezorgd. Op twee plaatsen op het eiland zal worden overnacht, in één grote tent. Deelname kost 25,— per persoon. Uitgeest voorziet burgemeester Schipper van rij-instructies voor de Field Marshall-tractor Lanz. De heren Dros, Rentenaar en Paagman vormden de jury. De prijzen van de behendigheidswedstrijd bestonden uit gereedschappen, terwijl degenen die met succes dongen naar de prijzen voor de mooiste trekkers met eet- en drinkbare zaken naar huis gingen. De zondag begon met een gezellig- heidsrit, waarbij alle deelnemers (waar onder ook groepen motorrijders en au tomobilisten) van Den Hoorn naar het strandpaviljoen paal 9 van Joop Vla ming reden, waar koffie werd gedron ken. De lange rij trekkers, auto's en motorfietsen op het parkeerterrein le verde een indrukwekkende aanblik op. Voor de Texelse jeugd staan de ko mende zomervakantie weer enkele grote activiteiten op het program ma: Bouwdorp, vaarkampen en een driedaagse zwerftocht („Hi ke"). Opgave voor de twee eerstge noemde activiteiten moet voor 15 juni plaatsvinden en voor de Hike uiterlijk 30 juni, bij het jeugdwerk in dorpshuis d'Ouwe Ulo, telefoon (02220) 4300. het bouwdorp is dit jaar gespreid over twee weken. Vorig jaar hadden zich maar liefst 130 kinderen aangemeld en dat bleek een te grote belasting voor begeleiders, materialen en voorraad. Per week kunnen nu honderd kinderen meedoen. Voor het overige is de opzet gelijk aan andere jaren. Het thema voor dit jaar is „Sprookjesdorp". De avonturen in dit dorp spelen zich af op het bekende Bouwdorpterrein achter de gymzaal aan de Beatrixlaan. In de week van 7 tot en met 11 juli én van 14 tot en met 18 juli wordt er van 's morgens 9.00 uur tot 's middags 16.00 uur weer gebouwd met touwen en spijkers. Voorts is er veel ruimte voor spelletjes en creativiteit: hutten versieren, dan sen, toneelspelen, muziek maken en nog veel meer. Bij slecht weer kunnen deze activiteiten in de twee grote ten ten worden gehouden. Woensdag nacht mag iedereen blijven slapen. Kinderen die met de bus komen, wor den 's morgens bij de Elemert opge haald door de leiding en 's middags weer naar de bus gebracht. Op ver toon van het busabonnement wordt de helft van het busgeld vergoed. De kosten bedragen ƒ17,50 per deelnemer. Het bouwdorp is bestemd voor kinde ren van de derde tot en met de zeven de groep van de basisschool. Van het plan om vervolgens met de hele stoet het strand op te gaan, werd afgezien omdat het strand nat en on berijdbaar was. In plaats daarvan werd een rit gemaakt onder de duinen langs, via het bos naar de barbecue plaats aan de Randweg waar onder een stralende zon werd genoten van een genoeglijke barbecue. Onder grote belangstelling van het toegestroomde publiek werden door Willem Grisnigt, Jan Blom, Jan Uitgeest, Kees de Por to, Willem Mets, Klaas Uitgees, Piet Uitgeest en Piet Duinker demonstraties gegeven met de dorsmachines, die met toestemming van staatsbosbeheer op de parkeerstrook langs de weg wa ren gezet. Over twee weken gaat dezelfde dorsmachine (eigendom van de ge broeders Uitgeest) naar het stoomfesti- val in Medemblik en zal daar worden aangedreven door een locomobiel (een stoommachine). Het barbecuefeest vormde de afslui ting van het weekend, waaraan alle deelnemers de herinnering levend hou den met behulp van een plaquette die zij bij vertrek kregen uitgereikt. Mede dank zij de tegemoetkomende houding van sponsors werd het oude trekker- en motorenevenement een haalbare kaart. De organisatie is dank verschuldigd aan TESO, Rabobank, Aankoopcentrale, Harry Wetenkamp, Zuivelboerderij Wezenspyk, Arie Lap, Jan van Asselt en de Hoornder ondernemers. In één keer aangezwengeld: onder veel enthousiasme heeft de burgemeester de show geopend.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 9