Spoedonderzoek naar zinkerplannen PWN Werkgroep tegen apartheid krijgt brede samenstelling Rondvraag raadsvergadering Taptoe in teken van voetbal W Zon, maan en hoog watt PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG Het gemeentebestuur zal een ingenieursbureau op dracht geven om met spoed vast te stellen of de PWI\l-plannen voor de aanleg van een drinkwaterzin ker naar het vasteland, aanvechtbaar zijn. Binnen 2Vz week moet het bureau, dat op dit terrein is gespecialiseerd, rapport uitbrengen en aan de hand daarvan kan worden vastgesteld of het de moeite waard is om naar andere mogelijkheden voor de drinkwa tervoorziening van Texel te streven zoals hyperfiltratie. De gegevens ko men dus op tafel ruimschoots voor de datum waarop Gedeputeerde Sta ten een beslissing zouden nemen, 30 juni. Aldus werd in de rondvraag van de dinsdagavond gehouden raadsvergade ring meegedeeld door wethouder Klaas Barendrget naar aanleiding van vragen van Hans Roeper van de Partij van de Arbeid. Hij voegde eraan toe dat het college maandag a.s. al een gesprek heeft met gedeputeerde Van Gelder. Bushalte Jan van Asselt (Texels Belang) maakte bezwaar tegen het verplaatsen van een bushalte op de Pontweg, waardoor de bus niet meer op een parkeerstrook stopt maar op de weg zelf. Hij zei dit belemmerend te vinden voor de ver keersstroom van en naar de boot en drong erop aan dat het college de AOT hierover benadert. Van Asselt had ook klachten over de nieuwe bestrating van de Weverstraat. Die is volgens hem plaatselijk slordig uitgevoerd. Gasaansluitingen Dezelfde vragensteller had bezwaren tegen de voorwaarden waaronder het Gasbedrijf in de zg. onrendabele ge bieden van Texel appartementengebou wen wil aansluiten. Verlangd wordt dat elk appartement een eigen' gasmeter krijgt, in plaats van één grote meter voor het hele complex. Dat is kosten verhogend en voor sommige mensen zelfs aanleiding om van aansluiting af te zien. Volgens Van Asselt gaat het om een nieuwe bepaling; vroeger kon den volgens hem wel appartementen samen op één gasmeter worden gezet. Zelfs bungalowparken zijn voorzien van één centrale meter. Wethouder Schilling beloofde met de AOT over de bushalte te gaan praten en wat betreft de Weverstraat merkte Barendregt op dat het werk nog niet klaar is, maar als uiteindelijk blijkt dat slordigheden zijn begaan, dan zullen deze ongedaan gemaakt moeten wor den. Ook beloofde hij het Gasbedrijf te benaderen inzake aansluitvoorwaarden. Puindepöt Peter Bakker (PSP) wees op het puin depöt dat het Waterschap Texel heeft aangelegd nabij de Lancasterdijk en betwijfelde of dat volgens het bestem mingsplan Buitengebied toelaatbaar is. Wethouder Schilling bleek die twijfel te delen en beloofde nadere informatie. Vertrektijd boot Gerard van der Kooi van de Partij van de Arbeid vond dat de vertrektijden van de veerboot tien minuten moeten worden opgeschoven en verzocht het college met een desbetreffend verzoek naar TESO te gaan. Als de boten voortaan een kwartier over het hele uur van Texel vertrekken en een kwar tier over het halve uur uit Den Helder, wordt een goede aansluiting op de trein verkregen en kunnen trein-boot- reizigers zich dagelijks wel een half uur reistijd besparen. De treintijden zijn on langs een kwartier verschoven. De busdiensten en zelfs de scholen heb ben hun tijden daarop aangepast. „Al leen de boot van Texel is spelbreker", aldus Van der Kooi, die het ongerief als dagelijkse treinreiziger aan den lijve ondervindt. Van der Kooi pleitte verder voor het verstrekken van voorschotten door de gemeente aan bijstandsgezinnen met studerende kinderen die te maken heb ben met de nieuwe regeling voor stu diefinanciering. Voor kinderen van 18 jaar en ouder moet ƒ1038,— schoolgeld worden betaald maar de vergoeding van het rijk komt veel later. Als de ge zinnen in afwachting van de rijksuitke ring van de gemeente een voorschot krijgen, kan deze extra belasting wor den voorkomen. Wethouder Schilling zegde toe dat over de vertrektijden van de boot zal worden gepraat met TESO en wethou der Zegers stelde voor dat hij samen met Van der Kooi naar de sociale dienst zal gaan om de mogelijkheid tot het verstrekken van voorschotten te bekijken. Spuiten Hans Roeper van de PvdA stelde voor dat de gemeente voortaan tevoren oe- kend maakt, wanneer op straat en in plantsoenen onkruidbespuiting zal wor den uitgevoerd. Vooral voor ouders van jonge kinderen is dat prettig. Ze kunnen dan voorzorgen nemen. Schil ling vond het wel een goede sug gestie, al nam hij aan dat de bespuitin gen op zichzelf niet gevaarlijk zijn voor mensen. „Anders zou het op die plaatsen niet gebeuren". Zoals te verwachten was, zijn de kriti sche opmerkingen die de nieuwe di recteur van het Texels Museum, Jan Kuiper heeft gemaakt over het afwij zen door de gemeente van de „park"status voor de Texelse duinen, niet overal in goede aarde gevallen. Gerbrand Poster (Texels Belang) vond dat Kuiper zich eerst eens moest oriënteren alvorens dergelijke uitspra ken te doen. Verder wilde Poster we ten of er nu toch parkeerplaatsen in het park worden gemaakt en hij infor meerde naar de stand van zaken met betrekking tot het zwemparadijs. Burgemeester Schipper zei dat de uit latingen van directeur Kuiper helemaal voor eigen verantwoording zijn. „Maar we willen hem wel zeggen dan ver baasd was over zijn opmerkingen". Schilling zei dat in het park niet „stie- kum" parkeerplaatsen worden ge maakt. Er zal niets gebeuren zonder toestemming van de meerderheid van de raad. De zaak komt direct na het 3izoen aan de orde, tegelijk met de nerinrichting van de Groeneplaats. Wat betreft het zwemparadijs, zei Baren dregt dat de aandelenemissie thans wordt voorbereid, tegelijk gaan de werkzaamheden aan het plan zelf door- T U Toerbeurt Nel Eelman-van 't Veer (CDA) vernam desgevraagd dat ook in de nieuwe raadsperiode de raadsleden bij toer beurt in de gelegenheid worden gesteld de wekelijkse b en w- vergadering mee te maken. Er is een „dienstregeling" op komst. Dezelfde vragenstelster kreeg van wethouder Zegers te horen dat er inderdaad moei lijkheden zijn tussen het Lamsvleesbe- drijf Texel en de Stichting het Texelse Schaap. Laatstgenoemde stichting heeft de samenwerking opgezegd. Welke consequenties dat heeft voor de stichting en de exploitatie van de nieu we noodslachtplaats, is nog niet tc overzien. De gemeentelijke steun aan dit projekt wordt pas gegeven als de hele financiële opzet met zekerheid vast staat. Over de aard van het ge schil wilde Zegers niets zeggen. Keesomfonds In verband met de nieuwe regeling voor studiefinanciering zal het Profes sor Keesom-studiefonds anders moe ten functioneren; de statuten zullen moeten worden gewijzigd, aldus deel de wethouder Zegers mee op een vraag van Ate Rienstra (CDA). Het college beraadt zich al over deze zaak. Riet Huitema (CDA)'had gehoord dat de expositie over de opstand van de Georgiërs uit het Maritiem Museum is verdwenen en wilde weten waarom. De burgemeester zei dat dit een zaak is van het bestuur van de stichting Texels Museum, maar beloofde voor nadere informatie te zullen zorgen. De werkgroep, die zich zal bezig houden met het bewust maken van de Texelse bevolking van de gevolgen van rascéne en discriminatie, krijgt een brede politieke samenstelling. Uiteenlopende „richtingen" zullen enn vertegenwoordigd zijn, zodat de schijn wordt vermeden dat het een aan gelegenheid is van mensen van een bepaalde politieke kleur. Aldus kwam naar voren in de dinsdag gehouden raadsvergadering waar besloten werd tot instelling van de werkgroep. Voor de verdere uitwerking van het idee en het uitzoeken van de leden zal de raadscommissie voor alge meen en organisatorisch beleid worden ingeschakeld. Erna Eelman-van der Kooi van de VVD stemde als enige tegen de instelling van de werkgroep. Ze zei tegen elke vorm van discriminatie en apartheid te zijn, maar wees erop dat elke groep of individu het als discriminatie kan be schouwen als hij te maken krijgt met beperkingen. „Wat de een als een normale regel beschouwt, zal door de ander als discriminatie uitgelegd wor den". Erna Eelman vreesde daarom dat binnen zo'n werkgroep al gauw onenigheid zal ontstaan. Niet de jeugd Dat met name de jeugd bewust moet worden gemaakt van de gevolgen van rascisme en discriminatie, leek haar helemaal geen taak van de werkgroep, omdat dit op school en via de Hilver- sumse media al meer dan genoeg ge beurt, waarbij komt dat juist de jeugd heel kritisch is en heel goed voelt wat recht en onrecht is. Spreekster vreesde dat de werkgroep zich zal mengen in interne zaken. „Wat denkt de werk- mmen war. Ho nitcnraak van een bis schop over homofiele paren? Dit is een zaak die door het kerkgenootschap zelf moet worden opgelost!" Ook het al of niet toelaten van homofiele leerkrach ten bij het bijzonder onderwijs, is vol gens Erna Eelman een probleem waar een gemeentelijke werkgroep zich niet mee zou moeten bemoeien. Het be langrijkste argument tegen instelling van de werkgroep vond ze de kennelij ke onderschatting van de Texelse be volking, die volgens haar zelf in staat is om via allerlei kanalen aan informa tie op dit gebied te komen. „De ge meente heeft geen belerende taak". Steun Peter Bakker van de PSP (die door zijn nota over apartheid aanleiding had ge geven tot de raadsdiscussie) consta teerde met voldoening dat de meerder heid van de gemeenteraad in ieder ge val wél voor de werkgroep is, maar ook hij vond dat het niet zozeer de jeugd is die bewust moet worden ge maakt, maar veel meer de ouderen. Kinderen discrimineren niet; dat leren ze van de ouderen. Discriminatie en apartheid moeten niet op één hoop worden gegooid; het zijn verschillende begrippen, maar de werkgroep kan zich wei met beide begrippen bezig houden. Bakker vertelde dat hij op straat veel instemming had gehoord met ziin initiatief, zodat hij het gevoel F2-- Halverwege de woensdagavond ge houden Taptoe Texel 1986 stormden tientallen voetballertjes de Groene plaats op om tijdens een gezamenlijk optreden van alle Texelse muziekkorp sen een balletje te trappen. Dit optre den van de jongste leden van Texelse Boys, ZDH, De Koog en Oosterend was in het programma opgenomen om duidelijk te maken dat de jaarlijkse Taptoe deze keer stond in het teken van de wereldkampioenschappen voet bal. Het lag dan ook voor de hand dat tijdens dit balletje trappen de Koning Voetbal-mars werd gespeeld. Het was een leuk en verrassend onder- deel van de jaarlijkse muzikale show van alle Texelse muziekkorpsen en drumbands, die ook voor de rest prima verliep. De weersomstandigheden wa ren uitstekend en het publiek was weer in ruimte mate aanwezig: onge veer 1500 toeschouwers stonden vier tot vijf rijen dik rond de Groeneplaats. Onder leiding van Dik Haker voltrok het programma zich weer precies vol gens het draaiboek, waarbij de deelne mende korpsen een programma brs ten dat nog afwisselender was dan ders. Werd tijdens de Taptoe gewc lijk uitsluitend muziek met een pittigEvrolijk karakter gespeeld, nuu ren ook enkele zeer stemmige num mers te horen. Het enige dat misliep was het begeleidend commentaar, o dat de door de IJsclub beschikbaar gestelde luidsprekerinstallatie het liet afweten. Gelukkig kon het defect ongeveer een kwartier worden verhc pen. Op bovenstaande foto ziet mer de voetballertjes in actie. De onders plaat werd gemaakt tijdens het final optreden toen alle korpsen het Wilh mus speelden. #2 ilg ex£ eelden iliting had dat het breed leefde. Hij wilde dan ook dat de werkgroep een breed- politieke samenstelling zou krijgen om dat gemeentelijke anti-apartheid geen linkse signatuur hoeft te hebben. Alle geledingen moeten zich hierbij betrok ken voelen. Dat er binnen de werk groep wel eens verschil van mening zal zijn, sloot ook Bakker niet uit, maar hij dacht dat men elkaar op hoofdlijnen wel zou vinden. Henk Beumkes van de PvdA liet zich in gelijke zin uit; ook hij vond het niet nodig dat de werkgroep zich „met na me" op de jeugd richt. Riet Huitema juichte het initiatief voor de werkgroep toe. Ze vond het positief dat binnen de werkgroep diverse me ningen naar voren zullen komen, wel licht gekoppeld aan informatie die ie dere Texelaar kan gebruiken bij zijn meningsvorming. Beïnvloedbaar Burgemeester Schipper voelde er blijk baar niet voor om af te zien van de speciale aandacht voor de jeugd wat de bewustwording betreft. „De jeugd discrimineert niet, maar is ook onbe vangen en daardoor makkelijker beïn vloedbaar". Tot mevrouw Eelman zei hij: „Ik respecteer uw standpunt maar ik ben het er niet mee eens". Over de samenstelling van de werkgroep zei hij nog niets; dat is een zaak die later aan de orde komt in commissieverband. Het gaat nu om het principe. Tine Krijnen (Texels Belang) vond dat de werkgroep moet beginnen met het inventariseren van bestaande activitei ten op anti-discriminatiegeb'xJ, zodat men die anderen niet in de wielen rijdt. Controlebeleid Dirk Terpstra vroeg zich met veel twij fel af of het gemeentelijk controlebe leid wel deugt, deze keer naar aanlei ding van een brief van mevrouw B. Rubens uit Amsterdam, die op een parkeerplaats bij de Vuurtorenweg op pinkstermaandag maar liefst zeven campers had zien staan, die daar had den overnacht. Dat is illegaal; ze beta len bovendien geen toeristenbelasting en het huisvuil en andere afval komt in de duinen terecht. Terpstra constateer de dat blijkbaar onvoldoende op dit clandestiene kamperen wordt gelet en had de indruk dat de controle op de betaling van toeristenbelasting ook niet deugt. „We hebben iemand gesproken van een groot toeristisch verblijf en die was nog nooit gecontro leerd". Wethouder Barendregt legde uit dat de controle op de toeristenbe lasting steeksproefgewijze gebeurt, dus op onverwachte momenten en volgens hen functioneert dat goed. Verdere verbeteringen van het controlebeleid achtte hij echter niet onmogelijk. „We zullen het onder de loep nemen". Op veel parkeerterreinen staan borden waaruit blijkt dat overnachten aldaar verboden is. Jan van Asselt en Riet Huitema vonden dat deze borden op alle parkeerterreinen moeten komen. De burgemeester vertelde dat nog on langs door de politie is toegezegd dat goed op illegaal kamperen zal worden gelet, maar een waterdicht systeem is onmogelijk. „Je kunt niet op elk par keerterrein een politieman neerzetten". Hij vond wel dat er borden moeten ko men op terreinen, waar ze nog niet staan. Overtreders kunnen dan in ieder geval niet zeggen dat ze niets wisten van het verbod. Lokale omroep Meerdere raadsleden spraken afkeurend over het verzet van wethouder Piet Ze gers tegen het gebruik van de kabel door de lokale omroep. De omroep wil, zolang men nog geen machtiging heeft om via de ether heel Texel te be reiken, gebruik maken van de kabel die thans»'v?.. Oen Burg wordt gelegd, zo dat ejlvasl 400Q Texelaars kunnen luisteren naar de programma's. Dat is heel wat meer dan het handjevol be jaarden dat thans in staat is de pro gramma's te ontvangen. Meer luiste raars is belangrijk voor de motivatie van de medewerkers'van de omroep; die geven er de brui aan als zij niet spoedig een wat groter publiek kunnen bereiken. In een uitvoerige brief had het bestuur van de omroep de argu menten van Zegers tegen het kabelge- bruik weerlegd, waarbij er ook op werd gewezen dat het voor de omroep pas mogelijk is om financiële bijdragen van de luisteraars te vragen als een behoorlijk deel daarvan kan luisteren. Gerbrand Poster vond het argument van Zegers geen hout snijden en drong aan op heroverweging. Erna van der Kooi vreesde dat de omroep spoedig dood zal zijn als geen groen licht wordt gegeven voor kabelgebruik. Zegers zou hebben gedreigd met het intrekken van subsidie als de omroep toch op de kabel zou gaan. Argument was dat alleen gemeenschapsgeld kan worden verstrekt als alle Texelaars kun nen luisteren en niet alleen de inwo ners van Den Burg, die straks op de kabel zijn aangesloten. Peter Bakker vond dat niet logisch. De omroep krijgt nu subsidie bij een klein aantal luisteraars; het zou meer voor de hand liggen dat er méér subsidie komt als er meer luisteraars zijn. Ook Bakker zei uitzenden via de ether verreweg het meest gewenst te vinden, maar zover is het helaas niet en dan moet men streven naar wat wél haalbaar is. Zegers zelf ging niet in op de kritiek. Hij herinnerde eraan dat de brief voor nader pre-advies in handen van b en w is gesteld en er komt dus vanzelf een collegereactie, waarin rekening zal worden gehouden met de nu in de raad naar voren gebrachte opmerkin gen. De wethouder dacht niet dat het zou lukken om reeds in de eerstvol gende commissievergadering met een standpunt te komen. „De kwestie is ingewikkelder dan sommige mensen denken". Vooruitberekening Gerbrand Poster van Texels Belang stemde als enige tegen het voorstel om het raadgevend ingenieursbureau Hajema in Assen een „bevolkingsvoor- uitberekening" te laten maken ten koste van ƒ12.000,—. Dat onderzoek nodig krachtens voorschriften uit De Haag om "voor de toekomst de leerlir genaantallen van de diverse scholen kunnen ramen en om de daarbij beh: rende onderwijsvoorzieningen met de gebruikelijke rijkssteun te kunnen aar schaffen. Er is een prognose nodig voor 15 jaar. Het bureau Hajema kan het onderzoek betrekkelijk goedkoop uitvoeren, omdat men daar al op i hoogte is van de situatie op Texel gevolg van planologische werkzaamk den in het verleden) en men beschik! over een computerprogramma waarui ook de toekomstige woningbehoefte kan worden afgeleid. Poster zei tegen een onderzoek geen bezwaar te hebben, maar volgens he: kon dat best door de gemeente zelf worden uitgevoerd. Zegers herinnerde eraan dat ook vooi het voortbestaan van de Waalder school en het aanschaffen van beno digdheden voor deze school dit demc grafisch onderzoek is vereist. „Als u tegen dit onderzoek stemt, stemt u t gen de Waalder school", aldus Zegen Poster nam de insinuatie kwalijk. ,,lk bén en blijf promotor van de Waalde; school. Ik ben ook niet tegen een on derzoek, maar ik vind dat we dat zelf moeten doen". De mededeling van Zf gers dat zo'n eigen onderzoek niet se rieus genomen zou worden, bracht hem niet tot andere gedachten. De zon komt 21 juni op om 5.19 u en gaat onder om 22.04 uur. Maan: 15 juni E.K.; 22 juni V.M. Doodtij: 17 juni; springtij: 24 ju- Vrijdag 13 juni 1.29 en 13.! Zaterdag 14 juni 2.05 en 13.: Zondag 15 juni 1.44 en 14.: Maandag 16 juni 2.28 en 15.: Dinsdag 17 juni 3.23 en 16,: Woensdag 18 juni 5.08 en 17.' Donderdag 19 juni 6.23 en 18.! Vrijdag 20 juni 7.31 en 19.: Zaterdag 21 juni 8.35 en 211 Aan het strand is het ongeveer ee uur eerder hoog water. hoogwater.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2