Cjroen "wartsjexels in het harL, 'rovincie ziet niet if van zinkerplan Drie film dagen van 66 werken voor seconden Mogelijkheden voor toerisme-opleiding? Texelaars geven dorsdemonstratie op stoomfestival Rondvraag raadscommissie welzijn Nieuw boek over opstand Georgiërs Geen echte brand Nieuwe brandweerwagen voor vliegveld Texel pGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.088 DINSDAG 17 JUNI 1986 factie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. i werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Hopman, Ongeren 7, Den Burg, tel. (02220) 5472 en Michel Gonlag, jiorrenweg 58, Oosterend. of advertenties, abonnementen, etc.: „geveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, efoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /Ï8,65 per kwartaal; los 85 cent Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742: NMB nr. 67.34.60.398. de provincie is men niet van plan het besluit tot aanleg i drinkwaterzinkers tussen Texel en het vasteland uit te ellen. Gedeputeerde W.T. van Gelder heeft vandaag dan ik voorgesteld in principe te besluiten de onderzeese pijp- iding aan te leggen en andere methoden van drinkwater- roduktie, zoals hyperfiltratie, verder buiten beschouwing te iten, tenzij bij nadere berekening blijkt dat de kosten van de inker veel hoger zijn dan tot dusver wordt aangenomen. it werd gisteren in Haarlem door ge- sputeerde Van Gelder naar voren ge acht in het gesprek dat hij samen et PWN-directeur Sprey had met irgemeester Schipper, de wethouders arendregt en Schilling en directeur smeentewerken Doppenberg. De arste poging van het college om de sluitvorming uitgesteld te krijgen in wachting van de resultaten van een tegenonderzoek" dat de gemeente at instellen, is dus mislukt. Het on- ■rzoek, dat wordt uitgevoerd door Bt bureau Haskoning in Nijmegen, ordt echter toch met spoed voortge it om de resultaten nog voor 30 juni de de Raad van Toezicht op de pro- nciale bedrijven te krijgen, in de oop op deze wijze alsnog uitstel te Bwerkstelligen. Als ook dat niet lukt nog niet alle hoop verdwenen, want Bk de provincie zal de aanlegkosten in een zinker nauwkeurig ramen en it is allerminst uitgesloten dat men t de conclusie komt dat de tot dus- ir gehanteerde investeringscijfers veel optimistisch zijn geweest. De ge- ieente Texel is van dat laatste vrijwel Z> iertuigd op grond van inmiddels in- iwonnen nadere informatie. Twee arbeidsplaatsen edeputeerde Van Gelder vertelde ons van uit te gaan dat hij wel degelijk _og heeft voor het argument dat het irdwijnen van de waterproduktie op werkgelegenheid kost. ,,Dat heb- sn wij getoond bij de besluiten over electriciteitscentrale. De centrale lijft. Hyperfiltratie inplaats van een nker naar het vasteland scheelt echts twee arbeidsplaatsen, maar is iel duurder. De waterproduktie kost an f3— inplaats van f2— per kubie- meter. Daar komt nog bij dat er on- ikerheid is over de kwaliteit van drin- water, dat door hyperfiltratie wordt eproduceerd. Overal waar in de we- ild hyperfiltratie wordt toegepast ge- eurt dat omdat daar geen andere mo- elijkheden zijn. Texel kan beter en oedkoper water van het vasteland etrekken." Keus uit twee at de huidige waterfabriek moet ver wijnen staat buiten kijf. Die fabriek reduceert voor niet minder dan f5— er m3, zodat de provincie er jaarlijks er miljoen gulden op moet toeleggen im op Texel drinkwater voor dezelfde rijs te kunnen leveren als elders in het WN leveringsgebied. De keus is tus- )n wateraanvoer van elders en een ntzilter volgens het hyperfiltratie- ysteem. De provincie tilt zwaar aan ie kosten en de beweerde kwaliteits- jadelen van dit systeem, warbij ook in janmerking wordt genomen dat er zes per zoveel energie mee gemoeid is als )ij water dat via een zinker van het psteland komt. j/an Gelder zegt wel met be- Sngstelling de resultaten tegemoet je zien van het „tegenonderzoek" Sat de gemeente thans laat uitvoe- (en. Afgesproken is dat hij in de tweede helft van augustus naar Texel komt om aan de hand daar van een tweede gesprek te hebben "iet het college. De provincie weet San zelf ook meer want de offer- teaanvragen gaan spoedig de deur uit. Texvis Het college heeft gewezen op de be- fengen die de palingkwekerij Texvis heft bij het handhaven van de water produktie op Texel zelf. De zoute l.brijn" die als afvalprodukt beschik bar komt, biedt gunstige mogelijkhe den voor de kweek van pekelkreeftjes en die activiteit belooft een tiental ar beidsplaatsen op te leveren. Hyperfil- htie inplaats van een zinker zou dus een stimulans zijn voor toekomstige werkgelegenheid en een welkome ptipensatie voor het verdwijnen van de zuivelfabriek. Met name Barendregt drong er bij Van Gelder op aan het probleem ook vanuit dat gezichtspunt te benaderen. Garantie De tienjarige garantie die de provincie aan Texvis heeft gegeven, heeft uitslui tend betrekking op het geven van rest warmte van het PEN-complex en niet op de leverantie van brijn. De garantie wordt gestand gedaan; die warmte komt van de centrale en de eigen wa terproduktie hoeft daarvoor niet in stand te worden gehouden. Van Gel der zei het nauwelijks te kunnen gelo ven dat de toekomstmogelijkheden van Texvis werkelijk overwegend afhankelijk zijn van de afvalbrijn, die volgens hem makkelijk op een andere manier zelf kan worden geproduceerd. Leden van de Oude Trekker- en Moto renclub zijn aanstaand weekend aan wezig op het derde Stoomfestival te Medemblik. Op dit evenement zullen de Texelaars een demonstratie geven met de oude dorsmachine van de ge broeders Uitgeest. Dit staat als onder deel van het zondagprogramma ge pland. Eén der initiatiefnemers van het festival is overigens een oud-Texelaar, Wiebe Boon. Opname-activiteit in disco De haar heen de Texelse figuranten. Harry Geelen geeft op de dansvloer aanwijzingen aan de centrale figuur Pauline Oliemans. Om Een dub van ongeveer vijftien mensen heeft woensdag, don derdag en vrijdag van half negen 's morgens tot elf uur 's avonds keihard gewerkt aan het promotiefilmpje over Texel dat na half augustus vertoond wordt in praktisch alle (400) bioscopen in Nederland. Mede door het schitterende weer zijn de opnamen uitstekend geslaagd. De film van 66 seconden moet duide lijk maken dat je op het buitengewoon veelzijdige en nu snel bereikbare eiland Texel een rustige maar ook zeer avon tuurlijke vakantie kunt beleven. Dat gebeurt door in genoemd-tijdsbestek Kan er op Texel een toeristische praktijkschool worden gestart? Dit opperde PvdA-raadslid Gerard van der Kooi in de rondvraag van de vergadering van de commissie welzijn. Van der Kooi meent dat er in een van het toerisme afhankelijke gemeente als Texel behoefte bestaat aan een „brede toeristi sche vorming". Hij zou de opleiding willen onderbrengen bij het lager be roepsonderwijs, net zoals de afdeling consumptieve techniek, die vorig jaar is opgestart en waar veel belangstelling voor is. Wethouder Zegers wilde nog geen uit spraken doen en betwijfelde of de be hoefte inderdaad aanwezig is. De se cretaris van de commissie, ambtenaar Ger Praamstra, merkte op dat de ge meente al eens een dergelijke scho lingscursus, maar dan voor een oudere leeftijdsgroep, had willen opzetten. Het Rijk reageerde echter niet positief en stelde dat dit een kwestie is voor het bedrijfsleven. Een ander nog niet eerder vernomen idee kwam van Nel Eelman-van 't Veer (CDA). Zij had in de Staatscourant ge lezen, dat minister Braks van land bouw had verkondigd dat er een sub sidieregeling voor tuinen en buiten plaatsen in aantocht is. Eelman stelde voor om in dat geval te trachten met rijksgeld de tuin van Brakestein weer in de 18e eeuwse Franse stijl te her stellen en de beelden aldaar op te knappen. Erna Eelman-van der Kooi (WD) had klachten gekregen van ouders over de situatie in amusenentshal Turbo in Den Burg. Er zou bij sommige jongeren zelfs sprake zijn van gokverslaving. Ze gers beaamde dat dit onder gemeente lijk beleid valt en zei dat de kwestie wordt aangekaart bij de stichting jeugd- en jongerenwerk. Maatschappe lijk werker Frank van Lare, aanwezig op de tribune, lichtte toe dat het te eenvoudig zou zijn om uitsluitend Tur bo de schuld te geven. In de hal staan apparaten, zoals flipperkasten, waar mee geen geld valt te winnen, maar met andere apparaten is dat wel mo gelijk. „Dan ontstaat dezelfde proble matiek als in de café's, waar onder de 16 jaar geen alcohol mag worden ge schonken, maar wie controleert de leeftijd?", aldus Van Lare. Ook de slechte toegankelijkheid van de veerboot Molengat, met name voor ouderen en slecht ter been-zijnden, werd ter sprake gebracht door Nel Eel man. Zij had in de krant gelezen dat TESO-directeur Hoogerheide tijdens de onlangs gehouden aandeelhoudersver gadering had gezegd, dat wanneer B en W initiatieven hiervoor zouden ont plooien, TESO support zou geven. Volgens de CDA-vrouw lijkt deze uit spraak een opening te bieden voor de ze kwestie. Zegers zei nog geen ver zoek van TESO te hebben ontvangen. Wel zeggen B en W in het collegepro gramma dat zijn plannen zullen uitwer ken op dit punt, bijvoorbeeld door de instelling van de buslijn Den Burg-Den Helder vice versa. Gerard van der Kooi had de indruk dat in de bewuste ver gadering pogingen werden gedaan om de zwarte Piet naar het college toe te spelen. De PvdA'er zei verder dat hij zich had gestoord aan de Pall Mali-reclames langs de Pontweg. „Zelfs zonder enige verwijzing naar het catamaranrondje, is dat zomaar toegestaan? Uit oogpunt van gezondheidszorg vind ik het zeer slecht, kan daar niet iets aan worden gedaan?", aldus Van der Kooi. Hij vroeg wethouder Zegers naar diens mening hierover en of deze op het raadhuis stappen wou willen onderne men. Met deze opmerking haalde Van der Kooi zich de woede van de wet houder op de hals. „Ik ben geen boodschappenjongen! Vorige keer pro beerde u me ook al allerlei uitspraken te ontlokken en werd ik voor dit soort karweitjes op pad gestuurd", barstte Zegers uit, waarmee de vergadering was beëindigd. één vakantiedag en -avond op Texel flitsend in beeld te brengen: een jeug dige vakantiegangster. Laatsgenoemde rol is als enige in handen van een pro fessional: Pauline Oliemans, die deel uitmaakt van het ballet van Penny de Jager. Verder zijn er twaalf jongens en meisjes van Texel die zijn geselecteerd uit de reacties op een oproep in deze krant. Verder maakt het team voor al gemeen assistentiewerk gebruik van de Texelse Elisabeth van Gelder, die onder andere het kappen, de make-up en de begeleiding van de groep verzorgt en ook wordt meegewerkt door para instructeur Patrick van Hoye (27) en de even oude Leen Schaap uit Harder wijk. Laatstgenoemde is werkzaam voor het surfmerk Mistral en is inge schakeld in verband met de in de film voorkomende surfopnamen. De film wordt gemaakt door Toonder Studio's met Harry Geelen als regisseur en Hans van Soest als productieleider. Herman Boom van het reclamebureau Kalusche, Brandt en Partners ziet erop toe dat het project zich voltrekt con form de formule die voor de totale promotiecampagne is vastgelegd. De film heeft meer dan 42 verschillende camerainstellingen (twee keer zoveel als bij een gemiddelde speelfilm) om zoveel mogelijk informatie in het korte tijdsbestek te kunnen onderbrengen. Opnamens werden onder andere ge maakt op het strand bij paal 9, op de boot, het vliegveld, in disco De Toe komst, op een strandterras, in De Slufter, in restaurant Het Kompas en op tal van plaatsen in het Texelse landschap. De bioscoopbezoeker ziet straks hoe de hoofdfiguur naar Texel reist, bij het strand surft, vrienden ont moet, in de natuur wandelt, zich ver maakt in de disco, een tandemsprong uitvoert met een parachutist, een rit te paard maakt, dineert in een restaurant, etc. De hele benadering is afgestemd op jongeren, de leeftijdsklasse die naar verhouding het meest in de bioscopen wordt aangetroffen. Vanmiddag is in het Stoomboot koffiehuis in Oudeschild het eerste exemplaar van een nieuw boek over de „Russenoorlog" aangebo den aan burgemeester A. Schipper. Het heet „Muiterij aan het Mars diep" en is geschreven door J.A.C. Bartels, uit Den Haag, dezelfde au teur die samen met W. Kalkman uit Den Helder het boek „Texel, Nederlands laatste slagveld" schreef dat in 1980 uitkwam. Het nieuwe boek is gebaseerd op het zelfde feitenmateriaal maar is beknop ter van opzet en rijker geïllustreerd met foto's. In tegenstelling tot het eerste boek dat zeer diep en wijdlopig op de tragische gebeurtenissen van april 1945 inging, is het nieuwe boek voor een veel breder publiek toegankelijk. Het fotomateriaal is voor een belangrijk deel niet eerder gepubliceerd en bevat onder andere een serie die door een Canadese legerfotograaf is gemaakt van de huiswaarts kerende overlevende Georgiërs op de kade van de haven van Den Helder. Ook in het nieuwe boek houdt Bartels vast aan zijn op vatting dat de enige drijfveer van de Georgiërs om tegen de Duitsers in opstand te komen, lijfsbehoud is ge weest en hij gelooft niet dat zij derge lijke plannen koesterden vóór D-Day. Bartels zegt in deze opvatting nog gesterkt te zijn door gegevens uit Poolse bron. Het Stoombootkoffiehuis werd als plaats voor de presentatie ge kozen omdat het precies 41 jaar gele den is dat de overlevende Georgiërs vanaf deze plaats het eiland verlieten. De Texelse brandweer rukte gistera vond met vier wagens voor niets uit, na een melding dat er brand zou zijn aan de Rozendijk. Omwonenden had den alarm geslagen omdat ze zich on gerust maakten over het verbranden van vuil in een vat achter het betref fende huis. Van gevaar was echter geen sprake en er viel dus niets te blussen. Het Vliegveld Texel beschikt nu over een grotere brandweerwegen, die over meer en uitgebreide blusmiddelen beschikt dan de tot dusver in gebruik zijnde auto. Het voertuig, van het merk Dodge is ongeveer acht jaar oud en wordt gehuurd (met recht van koop) van de Luchthaven Schiphol waar on langs nieuw brandweermateriaal is aangeschaft zodat de oude, maar nog in goede staat zijnde auto's overcompleet werden. Omvang en capaciteit van brandbestrij- dingsmateriaal op een luchthaven moeten volgens wettelijke voorschrif ten zijn afgestemd op de grootte van de vliegtuigen die regelmatig van het vliegveld gebruik maken en van het aantal starts en landingen. De Neder landse vliegvelden zijn daartoe in cate gorieën ingedeeld. Tot voor kort zat de Texelse luchthaven in categorie I, waardoor de bestaande kleine brand weerwagen toereikend was. Sinds kort is het veld echter „gepromoveerd" naar categorie II, vooral als gevolg van het aantal starts en landingen van het grote Pilatus Porter-toestel van het pa racentrum. Derhalve moest gezorgd worden voor een brandweerwagen met meer en uitgebreidere blusmogelijkhe- den. Zo'n brandweerauto heet in lucht vaartjargon een RIV (Rapid Interventi on Vehicle). Het nu op Texel gestatio neerde exemplaar heeft aan boord on der meer 400 liter schuim, 200 kg poe der en 100 kg BCG (een hoogwaardige poederblusstof). Tot de in de wagen geïnstallerde hulpmiddelen horen ver der een zwaailicht, een uitschuifbare lichtmast (waarmee de omgeving kan worden verlicht op dezelfde wijze als dat gebeurt door de rampenbedstrij- dingswagen van de Texelse brandweer) en een geluidsinstallatie. De zes perso neelsleden van het vliegveld hebben reeds geoefend in het omgaan met de nieuwe brandbestrijdingsapparatuur. Naast de nu gehuurde wagen blijft de oude brandweerwagen van het vlieg veld gewoon in gebruik. Op de foto de nieuwe aanwinst.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1