Krim-zwembad werd razendsnel realiteit Gemeente leent SOS 720.000— renteloos Optimisme troef bij EMK en partners iit Raadsvergadering „Balletje/doosje'-'spel nu ook even op Texel Vreemd geld Cursus Liplezen „TESO, kan het niet een beetje zachter?" Drempelvrees PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 1 JUUftJIlNS met de voormalige Krimplan-partnei Newomij veel tijd bleken te vergen. bungalowpartner richtte zich op anife re activiteiten en stootte de belangen in het Krimplan af. Contractueel was echter overeengekomen dat Newomij ,,in belangrijke mate" zou bijdragen! de stichtingskosten. De afwikkeling geschiedde zakelijk correct, maar vei; de zoveel tijd, dat pas in maart akkoord werd bereikt. Zoals bek Newomij opgevolgd door Macobouw en René Coltof Bungalows BV. Als. derhandelingsresultaat rolde een bud. get van /700.000,— uit de bus. Ditbj drag werd niet overschreden, volgens Warnaar was dat een voordeel van korte termijn waarin de bouw moesi worden voltooid. Naast de ludieke opening door comj missaris Venrieman, werden er ook enige officiële woorden gesproken, openingstoespraak kwam van J. Mjj dema, voorzitter van de Raad van Commissarissen van de EMK. Mier ma haalde de woorden van directe'! Warmaar aan, die bij de officiële of ning van de precies één jaar gelede tot stand gekomen centrumvoorziei gen opmerkte: ,,Tot de volgende oj ning". Miedema: ,,Deze opening is wat informeler, maar wel feestelijk; omdat er weer een belangrijke de Krim-geschiedenis is gezet. Opti misme is ons bij de EMK niet vreem maar dat wij al zo snel een zwemba in gebruik konden nemen, verheugt ons toch bijzonder". Hij dankte de aandeelhouders voor hun vertrouwt en overheid en bedrijven voor hun snelle medewerking. Ook Krim-directeur Warnaar was dat lovend over. Hij ging in op de ontwil kelingen die het Krimplan nog staat wachten. ,,Het moeilijkst was het or een ontwerp te maken dat zou passt in onze toekomstfilosofie. Op heteii terrein zijn nog bouwmogelijkheden voor honderd eenheden. De ontwik! lingen van onze bungalowpartners a len bepalend zijn voor de toekomst» voorzieningen op de Krim. Het aanti bungalows en de nagestreefde lengti van het seizoen waren belangrijke fa toren bij de planning van het zwem bad. We lijken elkaar te hebben ge vonden in een succesformule". Burgemeester Schipper voerde het woord namens de gemeente. „Elke dag op Texel zorgt weer voor nieuwi SP.' verrassingen, zo ook nu hier op Krim. Het is een uniek, door bu opgebouwd terrein, dat een stimulai 0 voor het noorden van het eiland bet 'is' kent. De Krim voegt waarde aan dit deel van Texel toe, vooral wat de werkgelegenheid betreft." Tweede gastspreker was René Coltoicl die zich al even enthousiast uitliet o an zijn kortstondige ervaringen met Tex Hij sprak waardering uit voor de samenwerking met de gemeente, die irte volgens Coltof een goed recreatief t» et leid voert. Voorts zei Coltof veel ver trouwen te hebben in het beheer en ilg* de verhuur door partner EMK. Deatetl leg van het bad is daarvan een voor beeld: „Zonder dit bad zouden er m geen honderd bungalows zijn verkocht". De waarheid achter deze woorden werd onderstreept door de camping- gasten zelf: om drie uur werd met v|an Ie overgave bezit genomen van het bad. vü J Dinsdag 6 juli vergadert de gemeenl raad, aanvang 19.30 uur in het huis. De agenda luidt als volgt: 1. Vaststelling besluitenlijst raadsverj|( dering van 10 juni 1986. 2. a. Ingekomen stukken b. Mededelingen. 3. Benoeming gemeentesecretaris 4. Onteigening ten behoeve van re- konstruktiegebied St. Jan. 5. Voorbereidingsbesluit ten behoevs van vervangende bouw R.S.T. op Loodsmansduin. 6. Overzicht vermeerdering huisvest» basisonderwijs. 7. Overzicht onvoorziene uitgaven, 8. Verstrekken renteloze lening aan „Vereniging S.O.S. Wereldhandel Steunpunt Texel". 9. Renovatie c.Vrinstallatie en brand- preventieve voorzieningen gymnastieVl lokaal Beatrixlaan. 10. Uitgifte in erfpacht bioscoop. Het razendsnelle, bedrieglijke „ballelor je/doosje"spel is nu ook op Texel ge signaleerd. Werd vorige week nog e Texelaar veel geld afhandig gemaakt op de Afsluitdijk, ditmaal werden on n bekenden in korte tijd een aanzienlij! o bedrag rijker op de veerdienst en in Koog. Zowel vakantiegangers als Te) j laars werden de dupe nadat zij ware uitgenodigd voor het uit Amsterdam overgewaaide illegale spel van wissdj trucs. Het spel is verboden op grom van de Wet op de kansspelen. De Texelse politie waarschuwt dat men- zich niet laat verleiden, maar juist bi1 voorbaat de politie inschakelt. De pi tie heeft nog niet kunnen achterhak wie vrijdag en zaterdag het spel op Texel uitvoerden. De vermoedens g8 in de richting van twee fors gebouw jongemannen met tatouages op armen. Amerikaanse dollar Engelse pond Westduitse mark Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Italiaanse lire Zweedse kroon Deense kroon Noorse kroon Canadese dollar Oostenrijkse schilling Portugese escudo Spaanse peseta Finse mark Joegoslavische dinar Griekse drachme Ierse pond Australische dollar 1 1 100 100 100 100 10.000 100 100 100 1 100 100 100 100 100 100 1 1 7 2,45 7 3,64 71 10,50 7 34,- 7 5,33 7135,— 7 15,50 7 33,50 7 29,00 7 31,75 7 1,75 7 15,80 7 1,55 7 1,65 Bij voldoende deelname wordt een uit twaalf lessen bestaande cursus „liple zen" voor beginners gehouden, die na de zomer van start gaat. aan de hand van oefeningen leert men de klanken, woorden en zinnen herkennen in de bewegingen van de mond tijdens het spreken. Eenvoudig gezegd: men leert „zien wat er gezegd wordt". De cur sus is bedoeld voor degene die heb ben ontdekt, dat zij door een vermin derd gehoor moeite hebben met het verstaan van de ander, of men nu wel of niet een gehoorapparaat draagt, licht of zwaar slechthorend is. Liplezen - samen met het mindere gehoor - ver groot de verstaanvaardigheid en ver kleint dus de kans dat men de ander niet of verkeerd begrijpt. Ziekenfonds verzekerden kunnen op vertoon van een verwijzing van de huisarts koste loos aan de cursus meedoen. Particu lier verzekerden kunnen een deel van het cursusgeld vergoed krijgen van hun maatschappij. De cursus wordt gegeven door: Milly Nauta, logope diste. Geïnteresseerden kunnen haar bellen vanaf maandag 30 juni a.s., tel.02220-3863 (tussen 18.00 en 19.00 uur). De S.O.S. Wereldwinkel zal van de gemeente een renteloze lening van 720.000— krijgen. Weliswaar moet het voorstel nog in de raad aan de or de komen, maar de leden van de raadscommissie voor financieel, econo misch en technisch beleid gingen unaniem akkoord. Het bedrag is nodig om de voorraden op peil te brengen en houden. 0,40 1,50 3,28 1,66 Wethouder Klaas Barendregt legde na mens het college van B en W nog eens uit dat door deze ondersteuning geen sprake is van concurrentieverval sing. „Het is een ideëel doel, waarbij juist naar een hoge prijs wordt gestreefd die ten goede komt aan de producenten in de ontwikkelingslan den. Een gunstige prijs voor de consu ment komt pas op de tweede plaats", aldus Barendregt. Peter Bakker (PSP)drukte dit nog sterker uit: „Van concurrentievervalsing is eerder sprake bij Nederlandse bedrijven die het voor deel hebben van investeringspremies en dergelijke, zodat de prijzen van hun produkten kunnen worden gedrukt. In ons open markt-systeen hebben derde wereldprodukten het mede daardoor juist extra moeilijk". Gerbrand Poster zei dat de Texels Belang-fractie niet afwijzend is, maar dat alvorens een besluit kan worden genomen meer financiële achtergron dinformatie bekend moet zijn. Ter plek ke werd Poster door een op de tribune aanwezige vertegenwoordigster van SOS-Wereldwinkel van de begroting 1986 voorzien. Erna Eelman-van der Kooi wilde een garantie hebben in het geval dat de 720.000,— niet kan wor den terugbetaald. Dit riep wrevel op bij Peter Bakker: „Waarom vraagt me vrouw Eelman geen onderpand als er drie ton voor de jachthaven wordt uit getrokken? Dat vind ik inconsequent." Barendregt antwoordde dat er zekerhe den zijn in de vorm van de voorraden zelf en de steun van de landelijke SOS-organisatie. Deze heeft gegara- deerd dat de door de Texelse winkels afgenomen produkten tegen dezelfde inkoopprijs kunnen worden teruggege ven. Ate Rienstra merkte op dat het ri sico in feite voor het grootste deel ligt in de termijn van tien jaar dat de win kel zal draaien. Het bedrag wordt ge put uit het gemeentelijk fonds voor ontwikkelingssamenwerking. Bioscoop De commissie discussieerde voorts over het in erfpacht uitgeven van de bioscoop. Met Rob Valkenburg van de stichting Teater Retaet/ln de Vergulde Kikkert is al in principe overeenstem ming bereikt hierover. De door de ge meente gemaakte kosten van aankoop van het gebouw, de inventaris, de ver schuldigde overdrachtsbelasting en de verbouwingskosten zullen in de erf pacht worden ondergebracht. De to taalwaarde bedraagt dan 7265.165,—, de jaarlijkse canon 718.561,55 (7 pro cent). De canon wordt elke vijf jaar herzien. De erfpacht wordt aangegaan voor vijftig jaar. Als de stichting de fi nanciële verplichtingen niet zou nako men, kan de gemeente het pand inclusief verbeteringen doorverko pen. Na afloop van de termijn behoe ven deze verbeteringen en dergelijke niet te worden vergoed. Voorts ziet wethouder Barendregt, die erfpacht in het algemeen niet de beste methode acht, als voordeel dat de bioscoop functie op lange termijn is zeker- gesteld. Bovendien worden zoals be kend in het gebouw mogelijkheden voor andere cultuurvormen geschapen. Het enige commissielid dat niet geheel instemmend op de erfpachtconstructie glijbaan eveneens. Het bad is rondom betegeld Verder is er een ruime speel- en zonneweide. Deze loopt in meer dan een halve boog om het zwembad heen en is glooiend. Het ter rein wordt namelijk omzoomd door een aarden wal, die aan de buitenzijde door boompjes wordt afgesloten. Zowel bossages als weide zijn enigs zins kunstmatig afgewerkt: in de korte tijdspanne was het uiteraard onmoge lijk om een behoorlijk vegetatie te ver krijgen. „Groenman" van De Krim, Rein Eelman, heeft een graszodensnij- der ontworpen, waardoor het mogelijk was dat bij de opening voldoende gras op de weide aanwezig was. De firma Tatenhoven verzorgde de boombeplan ting, die hiervoor een speciale behan deling kreeg. Op het in totaal 5000 m2 grote terrein zijn verder enkele kïaute- robjecten voor de kleinste kinderen aangebracht en enkele zitbankjes. Badmeesters Bij de ingang is een badmeesterskan toor annex kleedruimte en toiletten. De verwachting is dat niet veel men sen gebruik gaan maken van het kleedlokaal, maar dat zij met zo min mogelijk spullen naar het zwembad toekomen. De ruimte is derhalve be perkt van oppervlakte. Telkens zal niet meer dan één badmeester toezicht houden, tijdens de openingstijden, van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds. Er zijn in totaal vier bad meesters, die ook bij andere werk zaamheden op De Krim kunnen wor den ingezet. De komst van het zwem bad heeft vier nieuwe arbeidsplaatsen in het noorden van het eiland opgeleverd. Op het zwembadterrein staat nog één gebouwtje, het technisch zenuwcen trum. De inschakeling van wildwater baan, stortdouches en glijbaan wordt hier geregeld. Dat kan worden geauto matiseerd, maar vooralsnog is dat niet het geval. In het gebouwtje staat een circulaltiepomp, die de verversing en reiniging van het badwater regelt. Dat wordt door vier openingen weggezo gen en belandt in een groot vat dat geheel met filterzand is gevuld. Wan neer het water volgens een bepaald procédé dit vat heeft doorlopen, is het schoon genoeg om weer in het bad te reageerde was Gerbrand Poster. De Texels Belang-man vindt verhuur een betere oplossing: „De gemeente heeft de zaak dan beter in de hand". Ook achtte hij de termijn „extreem lang". Barendregt wees er op dat ook in ge val van verhuur niet zomaar kan wor den afgezien van verlenging. De lange termijn-oplossing zag hij juist als een voordeel. Poster eiste voorts dat in de overeenkomst wordt bepaald dat er minstens drie bioscoopvoorstellingen per week worden gegeven. De om schrijving „de bioscoopfunctie moet worden gecontinueerd" vond hij te vrijblijvend. Erna Eelman en Ate Rienstra waren het met hem eens dat er een jaarlijks minimum moet zijn. Pe ter Bakker zei dat er niet altijd een film hoeft te draaien, maar dat dit ook best andere culturele voorstellingen kunnen zijn. „De bewoners van 't Horntje wor den 's morgens vroeg om zes uur wakker geschreeuwd door het har de, schelle geluid van de nieuwe TESO-geluidsinstallatie, waardoor de verkeersleider de auto's op het opstelterrein in goede banen moet leiden. TESO grijpt hiermee zonder enig overleg met de bewonerscom-'' missie of zo, in in de privacy van de bewoners. Ik ben niet boos, maar zou TESO alleen willen vra gen: Kan het niet wat zachter?" Aldus PvdA-raadslid Henk Beumkes in de rondvraag van de vergadering van de raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid, don derdagavond in het gemeentehuis. Wethouder Klaas Barendregt („met TESO-pet") zegde toe hierover met de veerdienstdirectie contact op te nemen. Gerbrand Poster vroeg, evenals Ate Rienstra, aandacht voor de snelle groei van rozebottelstruiken bij het kruispunt Molenlaan-Postweg-Vuurtorenweg te De Cocksdorp. Deze belemmeren een kunnen worden gepompt. Een verwarmingsinstallatie brengt het water op de juiste tempera tuur. De chloor en zuurgraad van het water worden automatisch op peil gehouden. Het totale zwembad,,plaatje" is naar de wensen van de EMK-directie ont worpen en gepland door Hoogeslag Zwembaden en Recreatieprojecten BV (v/h Heron BV) uit Deventer. Een an der bedrijf dat in de voorbereidende fase reeds een belangrijke rol vervulde was Seijzener Recreatietechniek uit Zaandam, specialist in leidingbereke ningen en elektronische regeltechniek. Texelaars Onder de onderaannemers bevinden zich veel Texelse bedrijven. Meijert Boon zorgde voor het betonwerk. Vol gens Warnaar had Boon eigenlijk geen tijd voor deze klus, maar stemde toch in, met als gevolg dat het zwembad klaar is, maar Boon's eigen huis nog niet. Aannemer Klaas Veenbaas zorgde voor de afwerking en bouwde de tech nische ruimte. Aannemingsbedrijf Texel van Jan Kikkert deed het grondwerk en legde tegels om het zwembad. Voor de betegeling van het bad zelf zorgde Fokko Mulder. Het CVI zorgde voor de verwarmingstechniek, Jan Graaf voor het schilderwerk en Taten- hove voor de beplanting. De waterglij baan werd geleverd door het bedrijf Van Egdom uit De Meern. Ook de vaste en losse krachten van de EMK hielpen een handje mee. De realisatie voltrok zich volgens een strak schema met betrekking tot tijd en financiën, dat met directeur G. Hoogeslag, van het gelijknamige gespe cialiseerde bedrijf was opgesteld. Alle medewerkenden hielden zich aan de gemaakte afspraken, zodat de bouw razendsnel inderdaad nog voor de start van het hoogseizoen kon worden afge rond. Op 25 maart waren alle bouwte keningen gereed, er volgde onmiddel lijk een principegoedkeuring van de gemeente, waarna op 28 maart met de mogelijke onderaannemers werd onderhandeld. Dat de realisatie uiteindelijk met zulke haast gepaard ging, ligt voornamelijk aan de tijdnood die ontstond omdat de onderhandelingen over het budget Zeker twee van de bij de herinrichting van Parkstraat, Weverstraat en Elemert aangelegde verkeersdrempels bleken te hoog te zijn. PvdA-raadslid Henk Beumkes had hierover klachten verno men. Volgens hem hadden zelfs enkele automobilisten hun uitlaat verspeeld. Dit werd beaamd door directeur ge meentewerken Ton Doppenberg, in de vergadering van de raadscommissie voor financieel, economisch en tech nisch beleid. Doppenberg zei dat de gemeente bij schade aansprakelijk kan worden gesteld. De drempel in de Parkstraat tér hoogte van het raadhuis is inmiddels verlaagd. Ook van de drempel in de Elemert is een onjuiste hoogte geconstateerd, zodat ook daar aanpassing zal plaatsvinden. goed uitzicht. Wethouder Barendregt beloofde höge prioriteit aan de werk zaamheden hieraan door gemeente werken te zullen geven. Voorts vroeg Poster actie van gemeentewerken voor de momenteel onoverzichtelijke fietser- soversteek bij camping De Driehoek aan de Nieuwlanderweg. Wachten op het kunnen doen van grondaankopen blijkt in het geding te zijn. Op een an dere vraag van Poster werd geant woord dat in de laatste week van juli wordt aangevangen met de aanleg aan een parkeerterrein aan de Vliestraat te Oosterend. Ook was de Texels Belang-man bena derd door bewoners van Weverstraat en Parkstraat die een brief van de ge meente hadden gekregen waarin me dedelingen werden gedaan over de verkeerscirculatie. Nu blijkt in praktijk het verkeer juist andersom te lopen. „Wanneer wordt definitief beslist over de verkeersafwikkeling?" wilde Poster weten. Directeur gemeentewerken Ton Doppenberg antwoordde dat er nog niets definitief vaststaat. Als de huidi ge circulatie niet voldoet, kan deze nog worden gewijzigd. Een en ander is mede afhankelijk van de toekomstige inrichting van de Groeneplaats. De openingshandeling van commissaris Jan Venneman werd door onze fotograaf in drie fasen voor het nageslacht bewaard. veelheid water over het glijbaanopper vlak gepompt, waarmee de liefhebbers met behoorlijke snelheid in het bad be landen. Het trimbad heeft een lengte van twintig meter en een maximum diepte van 1.30 meter. De zuidelijke hoek van het bad is het „speelbad". Hier drijven allerlei kunststof voorwer pen, waaraan men zich kan vastklam pen als de wildwaterinstallatie in wer king treedt. Een razendsnelle wa terstroom gaat dan door een soort sluis. Afgescheiden van beide banen is het ondiepe peuterbad. Voorts zijn her en der stortdouches aan de rand van het bad aangebracht. De hopen ba saltblokken lijken uitsluitend voor de sier, maar zijn we! degelijk functioneel: tussen kleuterbad en diep bad vormen ze een duidelijke hindernis en naast de De eerste fase van de zwembadplan- Na de opening werd het Krimzwembad door een groot aantal zwemmers m bezit genomen. In ouderwets badpak en met een spandoekje in de handen gleed EMK- commissaris J. Venneman van de gloednieuwe veertig meter lange wa terglijbaan en verrichtte zaterdagmiddag zo op ludieke wijze de ope ningshandeling van het zwembad op recreatieoord/camping De Krim. De baan was nog niet goed „ingegleden" zodat de glijpartij van de om vangrijke commissaris met horten en stoten verliep. Dat is allerminst symbolisch voor de totstandkoming van de moderne zwemvoorziening, want voorbereiding, aanleg en afwerking verliepen bijzonder vlot. In drie maanden tijd kwam alles gereed en daarmee had Venneman de wedden schap met directeur Martin Warnaar, dat dit vóór 1 juli niet zou lukken, verloren. Het zwembad is een van de belang rijkste onderdelen van de contrale voorzieningen op het Krim-terrein. Het is in de directe nabijheid van de ande re reeds bestaande akkommodaties als receptie, kantine, restaurant, kampwin kel, jeugdhonk en midgetgolfbaan ge bouwd. Belangrijk aspect van dit „compact" genoemde ontwerp is dat het bad kan worden overkapt. Daar te genaan kunnen dan allerlei faciliteiten, zoals een sauna en fitnessruimte, wor den gebouwd, zodat er in de toekomst één groot, aantrekkelijk recreatiecen trum op het terrein ontstaat. Dat die tijd niet zo heel ver meer is verwijderd, vertelde directeur Warnaar: „Het gaat eigenlijk veel te snel. Van overkapping zou sprake zijn na de realisatie van tweehonderd nieuwe bungalows; René Coltof heeft er in een paar weken al precies honderd verkocht en hij ver wacht dat alle 193 huisjes binnen acht weken aan de man zijn gebracht. Dus dan.... dan gaan we inderdaad bepra ten hoe en wanneer het overdekte zwem,,paradijs" er komt. We zullen kijken hoe we er financieel voor staan en maken een inschatting van de be hoefte aan bepaalde nieuwe voorzie ningen. Ik verwacht dat De Krim in de winter van 1987,' dus vóór het seizoen 1988, een overdekt zwembad heeft.". nen is nu dus gereed. Er ligt'een ver warmd openluchtbad van 300 m2 met verschillende moderne mogelijkheden. Het meest in het oog springt uiteraard de veertig meter lang.e waterglijbaan, die aan de noordzijde van het zogehe ten „trimbad" is gesitueerd. Met een druk op de knop wordt er een hoe-

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 12