Groen 'wartsjexeh in het haiG, Wubbo Ocke/s opent rexel Airshow '86 Onteigening bouwgrond familie Peet-Witte )tb Vliegend Fort en Mosquito historische hoogtepunten Ka 9 Geen minnelijke oplossing te bereiken" Inbraak Gaat gemeente ontwikkelingskoffie drinken Orgelconcert in R.K. kerk Den Burg Snee in oor: snee in hand Doorgereden Holland Elektro en Miele stofzuigers nu met zomerpremie! BARKER'S IJZERHANDEL VRIJDAG 11 JULI 1986 He; Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741. werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Michèl Gonlag, Kogerstraat '_>An Burg, telefoon 02220 - 2747. ^(vertenties, abonnementen, etc.: e!d De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /18,65 per kwartaal; los 85 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. vtevaarder Wubbo Ocke/s opent zaterdag 2 augustus de I International Airshow 1986, die op en bij het vliegveld Izal worden gehouden. Ocke/s komt met een vliegtuig )uitsland en zal bij het naderen van de Texelse iuchtha- via de boordradio zijn openingspraatje houden, dat via 111 eluidsinstallatie voor het publiek hoorbaar zai zijn. Irlands eerste en voorlopig enige evaarder vliegt in een Fantrainer, •persoons toestel dat eruit ziet n straaljager, maar dat is uitge- let turbopropmotoren, die in tun- >r weerszijden van de romp zijn lbouwd. Direkt na zijn praatje hij en neemt plaats op de lune. liegfeest belooft een interes spektakel te worden, aantrek- r er dan de meeste airshows het land worden gehouden, door veel bezoekers van de ant worden verwacht, lisator-havenmeester Ed de heeft, gebruikmakend van elaties en van de ervaring die deed bij de vliegfeesten van ^en 1983, zijn uiterste best ge- om in het programma hoog- iten te krijgen, waardoor de ow zich landelijk zal rscheiden. ibleem is namelijk dat er steeds vliegfeesten worden gehouden, dat de geboden programma's I p elkaar lijken, zodat de echte I lartliefhebbers selectief gewor- jn. Die komen niet naar Texel Is te zien, dat als twee druppels lijkt op wat ze hebben beleefd ystad, Midden-Zeeland of een vliegveld. Er waren dus extra in- ngen nodig om opnieuw de Uft- tot twintigduizend bezoekers T*inen krijgen die bij de vorige airs- iwerden geteld. De Bruijn schat JU tot 15% van hen speciaal voor iegfeest naar Texel komt. Vliegend Fort kele onderdelen na staat het imma vast en gezegd moet wor- at De Bruijn in zijn opzet is er zit veel nieuws en specta- DSrol ™«vli |0 dags, waarbij het programma zodanig is samengesteld, dat naar een hoogte punt wordt toegewerkt, zonder dat ge zegd kan worden dat de eerste helft oninteressant is. Na de opening door Ockels treedt om 13.40 uur R. van As op met zijn zelfgemaakte autogyro, een klein helikopterachtig toestel waar mee hij ook deelnam aan de onlangs door de televisie uitgezonden Airshow op Lelystad. Enkele minuten later geeft de Texelse zweefvliegclub een de monstratie, waarschijnlijk met drie motorzwevers. Het eerste ,,stunt"onderdeel is het op treden van de ,,Starduster" een zelfge- Moth in stand houdt. Vijf minuten later (alles volgt elkaar op om langdradigheid te voorkomen) ver schijnt de Robinson R 22 in de lucht, een kleine helikopter van het Duitse bedrijf Heliflight en weer vijf minuten later komt de 2-motorige F 27 Troop ship van de Koninklijke Luchtmacht, die met rooksporen capriolen zal uitha len. De Troopship vormt een min of meer vast onderdeel van de meeste vliegshows in het land, maar dwingt altijd weer respect af omdat het pu bliek niet zoveel wendbaarheid ver wacht van een dergelijk vrij groot toestel. Nog veel meer wendbaarheid wordt om 14.25 uur getoond door de „Stam- pe" een ouderwetse tweedekker die stuntwerk zal uitvoeren. Om half drie komt een Cessna 404, het toestel waarmee de directie Noordzee van Rijkswaterstaat patrouilleert om zeever vuilers op te sporen. Het is niet uit- Het Vliegend Fort „Sal/y B" dat de grote publiekstrekker moet worden l augustus. j de Airshow op 2 bouwde tweedekker, waarmee adjunct directeur M. van Eeghen van KLM He likopters toeren zal uithalen. Om 13.53 uur geeft het Paracentrum Texel een gevarieerde springdemonstratie. Blue Formation De Rijksluchtvaartschool werkt aan de Airshow mee door een demonstratie met de „Blue Formation" twee les- vliegtuigen van het type Beechcraft en 'een straalvliegtuig, de Cessna Citation. Om 14.07 uur kan worden gerekend op de Harvard van de Stichting Vliegsport Gilze Rijen, een club mensen die uit liefhebberij oude vliegtuigen, zoals de ze Harvard maar ook de lichte Tiger gesloten dat in plaats van deze Cessna de Dornier 228 zich presenteert. Dat is ook een toestel dat is uitgerust voor „pollution control", opvallend door zijn rechthoekige romp. Fokker Four Dan is de beurt aan het Fokker Four- team: vier inmiddels verouderde les- vliegtuigen van het type Fokker S 11, die fraaie staaltjes formatievliegen zul len weergeven. Het team is al vaker op Texel geweest, ook om te oefenen. Deze demonstratie wordt om 14.43 uur gevolgd door het voorvliegen van de tweemotorige Swaeringen Metro van het Nationaal Lucht- en Ruimtevaart laboratorium. Fokker 50? De Bruijn heeft pogingen gedaan om Fokkers nieuwe toestel Fokker 50 naar Texel te krijgen, in het kader van het testprogramma. Dat programma ver loopt echter niet volgens plan, waar door het twijfelachtig is of de Fokker 50 op 2 augustus in de gelegenheid is te komen. Mogelijk is in plaats daar van de F 28 te zien. Iets bijzonders is de Grumman Widge on, een 2-motorig amfibivliegtuig uit Engeland dat als oldtimer kan worden aangemerkt want het dateert van 1945. Om 15.07 uur zit nog een „gat" in het programma. De bedoeling is dat de Amerikaanse luchtmacht (in dit geval opererend vanuit een basis in Duits land) „iets" zal demonstreren. Pas op het laatste moment zal daarover zeker heid zijn. Dutch Dakota Om 15.17 uur komt de DC 3 Dakota van de Dutch Dakota Association, die al vaker op het eiland te zien is ge weest. Het toestel zal een aantal keren laag overkomen, landen en opstijgen. Zes minuten later is de beurt aan een Sikorski S 61N van KLM Helikopters, an de hoogtepunten vormt het len van een B 17, beter bekend liegend fort". Deze zwaarbewa- 4-motorige Amerikaanse bom- «rper was een van de meest im- !nde toestellen uit de geallieerde irs die in de Tweede Wereldoor- litsland bombardeerden, naast gelse Lancasters. Er zijn nog weinig B-17 toestellen in vliegen- at. Een daarvan is de nu gecon- irde Sally B", die eigendom is in Engelse vereniging van lucht- Sefhebbers, die gelden bijeen om de bommenwerper in de te houden. J Kostbaar tdaar grote bedragen mee ge- zijn, moet veel geld worden Iiteld om de bommenwerper op iegshow te krijgen. Voor de or- tie op Texel was het tarief nogal arlijk en de B 17 zou dan ook J jn uitgenodigd als er geen spon- ns gevonden die bereid was de te betalen. Die sponsor is de e computeronderneming Eric- le als tegenprestatie naast de vermelding op het promotiedruk- at plaatsen krijgt aangeboden eretribune voor zakenrelaties, Ericson een reisje naar Texel oden krijgen. Landing iegende fort zal niet alleen een keren overvliegen maar als reingesteldheid het ook maar ins toelaat ook landen en dus grond te bewonderen zijn. egfeest duurt de hele dag. Van ot 13.00 uur is er de „statische wat betekent dat er dan nog rdt gevlogen maar dat prac- le aan het feest deelnemende n voor zover ze op Texel kun- den, op de grond te bezichti- Verder zijn er kraampjes, de- ties en presentaties van vereni- en ondernemingen, die zich matig of als hobby bezig hou- t luchtvaart. hte spektakel begint pas 's mid- De gemeenteraad gaat ermee akkoord dat tot onteigening wordt overgegaan van het huis, erf en schuur van de familie Peet-Witte nabij de Molendwarsstraat in Den Burg. Het ruim 1200 m2 grote stuk grond is dringend nodig om het re constructieplan rond de R.K. kerk te kunnen voltooien; op deze plaats moeten zeven woningwetwoningen, vijf premie a-woningen en negen garages komen. Het is niet gelukt om de grond op „minnelijke" wijze aan te kopen. B en W en nu ook de gemeenteraad zijn ervan overtuigd dat de familie Peet-Witte niet van goede wil is, zodat onteigening overblijft als enig middel om de grond in gemeentehanden te krijgen. Het bedrag dat de gemeente wil geven voor de grond verschilt zo veel met de prijs die de familie vraagt, dat overeenstemming niet is te ver wachten. Het vermoeden dat de fami lie niet streeft naar een minnelijke re geling werd bevestigd toen zelfs werd geweigerd akkoord te gaan met een onteigening „pro forma" waarbij de redelijk te achten verkoopprijs door de rechter wordt vastgesteld. De onteige ningsprocedure is nu van start gegaan. Mocht de familie alsnog akoord gaan met het „uiterste bod" dat de ge meente heeft gedaan, dan wordt de procedure direct gestaakt. Niet nodig Het bezwaarschrift dat de familie heeft ingediend tegen het plan tot onteige ning werd dinsdag door de raad onge grond verklaard. In dat bezwaarschrift werd naar voren gebracht dat een kostbare en tijdrovende onteigening helemaal niet nodig is omdat het heel goed mogelijk is de grond op normale wijze te verwerven. Maar B en W heb ben uit de feiten tot dusver de conclu sie getrokken dat die „normale wijze" onmogelijk is. Het college is bereid alle schade te vergoeden die samenhangt met het verlies van het onroerend goed, maar daarbij moet wel worden uitgegaan van de werkelijke waarde. „De bezwaarde mag er zeker in dat opzicht niet slechter op worden doch ook niet onverantwoord beter". Oud zeer Het is duidelijk dat in deze kwestie veel oud zeer uit het verleden (de fa milie Peet-Witte heeft al meer dan tien jaar contact met de gemeente inzake het betreffende perceel) een rol speelt. Van gemeentewege zijn nogal wat slordigheden begaan, zoals het niet beantwoorden van brieven. Erna Eelman-van der Kooi van de VVD zei dat beide partijen in gebreke zijn ge bleven. Ze vond dat de pogingen om de grond minnelijk te verwerven moe ten worden voortgezet maar betwijfel de sterk of de familie zo'n minnelijke regeling wel echt wil, vooral omdat zelfs aan een onteigening pro forma niet wordt meegewerkt. Ze ging daar om akkoord met de onteigening. Henk Beumkes van de PvdA die in het verleden er meer dan eens blijk van heeft gegeven weinig vertrouwen te hebben in het gemeentelijk grondbe drijf dat met het aankopen van bouw gronden is belast, zag zijn kritiek op nieuw bevestigd. Voor het optreden van de gemeente had hij ook nu wei nig goede woorden. „Het eigendoms recht heeft bij de gemeente weinig waarde", zo zei hij, wijzende op „ver keerde beslissingen" waardoor veel irri tatie is ontstaan. „Als je dit alles leest denk je: ze leren het nooit". Beumkes besefte echter tevens dat de bouw plannen in deze hoek van Den Burg moeten doorgaan en ging akkoord met de onteigening. Precedent Wethouder Klaas Barendregt erkende dat beide partijen steken hebben laten vallen door toe te geven dat de ge meente tussen 1975 en 1982 „weinig voortvarend" heeft gereageerd op voorstellen van de familie Peet-Witte. Na 1982 zijn de zaken wel goed aange pakt op basis van het bestemmings- en reconstructieplan. „In onze periode hebben we correct gehandeld." Baren dregt zei dat de gemeente echt tot hel uiterste is gegaan. Meer geven voor de grond kan niet, want het zou pre cedentwerking hebben. Door te weige ren met een onteigening pro forma ak koord te gaan heeft de familie zich on geloofwaardig gemaakt. Wethouder Schilling bevestigde dat. „Ik heb een paar keer met de familie gesproken. Telkens leken de vooruit zichten op overeenstemming gunstig, maar steeds als het puntje bij het paaltje kwam, wilden ze niet." Barendregt sprak de verwachting uit dat de familie Peet-Witte bij onteige ning een lagere prijs zal krijgen voor de grond dan bij een alsnog te treffen minnelijke regeling. hetzelfde type waarmee nu elke dins dag rondvluchten boven Texel worden gemaakt. Om 15.28 uur komt de turbine-uitvoe ring van de Britain Islander aan bod. Het komt, met testpiloot, rechtstreeks uit Engeland. De Islander is een twee motorige bovendekker, die veel als za- kenvliegtuig wordt gebruikt en op klei ne luchtvaartlijnen met beperkt passa giersaanbod, zoals tussen de Duitse Waddeneilanden en het vasteland, om 15.33 uur moet volgens het pro gramma de Lockheed Orion van de Kon. Marine in het Texelse luchtruim' verschijnen. Het vrij grote toestel, vier turbopropmotoren, wordt gebruikt bij onderzeebootbestrijding Nieuw Iets nieuws is de Puma helikopter van de Royal Air Force, die vanuit Duits land een bezoek aan Texel brengt en nieuw is ook de Pilatus PC 7, die nooit eerder in Nederland is geweest. Het is een éénmotorig, vrij zwaar tur boproptoestel dat voor trainingsdoe leinden in gebruik is bij meerdere luchtmachten. Het komt met testpiloot rechtstreeks vanaf de fabriek in Zwitserland. Om 15.52 zit opnieuw een gat in het programma dat nog door iets specta culairs moet worden opgevuld. Onder handelingen daarover zijn nog gaande; pas kort voor de show zal er zekerheid zijn. Om 15.58 treedt het Grasshoppersteam van de Kon. Luchtmacht op: vier Alouette IIl-helikopters die knap formatie- en stuntwerk uitvoeren, ge bruik makend van kleurige rooksporen. Mosquito Een hoogtepunt dat helaas nog niet voor 100% zeker is, zal het optreden vormen van een De Havilland Mosqui to, het bekende praktisch helemaal uit hout gemaakt tweemotorige Engelse jachtvliegtuig uit de Tweede Wereldoorlog. Aanvankelijk was het de bedoeling op dit tijdstip een demonstratie te geven met een ander historisch vliegtuig: de driemotorige Junkers 52 die door de Lufthansa is opgeknapt voor promotie doeleinden in verband met het 50-jarig bestaan van de maatschappij. Het destijds veelgebruikte toestel, door Duitsers „tante Ju" genoemd is opval lend omdat het uit golfplaat is ge construeerd. Op last van de „Duitse rijksluchtvaartdienst" heeft het toestel echter een vliegverbod gekregen wat voor organisator De Bruijn een grote teleurstelling was. Als de Mosquito komt is dat echter een heel behoorlijke compensatie. Knap stuntvliegen is te verwachten om 16.21 uur: een optreden van twee Pitts Specials („Seven Up vliegtuigen") resp. bestuurd door B. Huizinga en H. J. van Overvest. Tot dusver werd op het laatste vliegfeest altijd door één Pitts Special gestunt. Om half vijf komt een DC 9 van de KLM enkele keren overvliegen en om 16.35 zorgt het Vliegende fort voor een spectaculaire en historische afslui ting van het programma. Het is mogelijk en zelfs te verwachten dat nog wat wijzigingen en extraatjes in het programma worden gebracht. Daaraan zal kort voor de show nog bekendheid worden gegeven. De strandkiosk bij paal 9 werd openge broken en voor een klein deel leegge haald. Snoep, sigaretten en shag ter waarde van f275,— verdwenen. Er is een kans dat de gemeente aan ontwikkelingshulp gaat doen door voortaan koffie te kopen bij de SOS-were/dwinkel. Een dergelijk voorstel werd gedaan door Henk Beumkes bij de behan deling van het verzoek van de we reldwinkel om een renteloze le ning. Bij de discussie kwam onder andere naar voren dat de gemeen te een zeker risico loopt door de lening. Het zou mogelijk zijn dat de wereldwinkel niet aan haar af lossingsverplichting kan voldoen. Beumkes deed de suggestie om dan maar goede klant te worden van de SOS-winkel door de vele koffie die de gemeente gebruikt, voortaan daar te kopen. ,,We drinken onze zorgen dan gewoon weg". Wethouder Barendregt ging zelf niet in op dat voorstel en vroeg burgemeester Schipper om raad. Die zei toen: ,,We zullen daarover een beslissing nemen". Bert Koelewijn, docent aan de Amers- foortse Muziekschool, geeft dinsdag een orgelconcert in de Rooms- Katholieke kerk aan de Molenstraat te Den Burg. Het concert begint om 20.15 uur. Het wordt georganiseerd door de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse kerken en is gratis toegan kelijk. Wel wordt bij de uitgang een collecte gehouden ter bestrijding van de onkosten. Het programma van het concert is nog niet bekend, maar naar verwachting kan dat voor de aanvang aan de bezoekers worden uitgereikt. Een 19-jarige Oosterender wilde de va kantievierende meute wel eens tonen hoe gespierd de inheemse bevolking is. Hij dronk zich eerst veel moed in in een dancing te De Koog en begaf zich vervolgens naar de toiletten. Daar aan schouwde hij zijn slachtoffer, roerloos en onschuldig tegen de wand. Even later was het onheil geschied: de was bak was vernield. De dader zelf bleef evenmin ongedeerd: kennelijk had hij een slagaderlijke bloeding opgelopen. Snel werd hij overgebracht naar een arts, die constateerde dat het bloed verlies werd veroorzaakt door een snee in de hand. De politie zorgde voor ver dere ontnuchtering van de „sterke" knaap, die de schade zal vergoeden. Een onbekende automobilist reed maandag de op een parkeerplaats bij het Kogerstrand staande auto van een 23-jarige inwoner van Leusden aan. Een deuk in het achterportier was het gevolg. Vrijdag en zaterdag a.s. bij aankoop van een Holland Elektro of Miele stofzuiger een zomerpremie extra! Telefoon 02220 2346 'N WINKEL VOL IDEEEN

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1