Cjroen l^wartsj~exeh in het harL, iandelen zwemparadijs nu lok voor honderd gulden missie donderdag van start Raadsleden willen eerder informatie Topdrukte nog niet bereikt 7579 'vreemde' auto's op Texel Automobilist veroorzaakt omvangrijk ongeluk [iRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.096 DINSDAG 15 JULI 1986 de: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. nwerktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Frans Hopman, Ongeren n Burg, telefoon 02220 - 5472. advertenties, abonnementen, etc.: j.sld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, on (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f18,65 per kwartaal; los 85 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. wemparadijs volgens de opengewerkte tekening van Antoon Goes. een zo groot mogelijk deel van de Texelse bevolking fi- :ieel te betrekken bij het volgend jaar in gebruik te ne- zwemparadijs in De Koog, zullen aandelen van slechts =j0- in omloop worden gebracht. De bezitter van zo'n aan heeft levenslang toegang tot het bad voor de halve 3|S, dus f6— Voor dat bedrag mag hij of zij zich telkens ïeuur in het zwemparadijs vermaken, in de winter zelfs uur. De aandelenverkoop begint donderdag aanstaande. st deze kleine aandelen zullen (lijk de eerder aangekondigde «leien van f200— in de verkoop den gebracht. Ook deze geven recht om tot in lengte van ja- voor half geld van het bad ge it te maken, het verschil is ech- dat deze duurdere aandelen lop naam staan zodat ook an- in, bijvoorbeeld gasten, er ge it van kunnen maken. Deze delen hoopt de in oprichting de N.V. Recreatiemaatschappij I vooral te slijten aan esverstrekkers. een groter aantal afnemen, bij beeld één aandeel per bed, kun- zij de reductie hanteren als argu- bij het trekken van gasten in de erperiode. ,,Zo'n uitgave van per bed wordt dan een heel ebele investering want een bedrijf zijn gasten vijftig procent reductie bij het bezoeken van het zwem- dijs, heeft een betere concurrentie- tie", aldus initiatiefnemer Joop Jel- uit Den Burg, die erop wijst dat öndeelhoudende bedrijven de irende f6— ook voor eigen reke- kunnen nemen zodat ze het bad- fck helemaal gratis aanbieden. In gevallen wordt het een effectief ertje, een goed argument in de ad- enties waarmee gasten worden ge ven. Niet alleen in de winter maar in voorjaar en herfst en zelfs in 'je zomer omdat het nu eenmaal feit is dat in elke vakantie wel één Eerdere dagen slecht weer vallen n'n de natuurlijke aantrekkelijkhe- Texel zoals strand en bos on- kbaar zijn en vooral de mensen kinderen zich al gauw gaan Waterspeeltuin verkoop van kleine en grotere felen moet uiteindelijk een bedrag fond twee miljoen gulden op tafel *n. Daarmee komt de financiering <fe „tropische waterspeeltuin aan Marsdiep" rond en is de laatste f mering voor de daadwerkelijke van dit voor de toekomst van Texel ongetwijfeld buitengewoon be langrijke project uit de weg geruimd. Bovendien wordt hiermee voldaan aan de voorwaarde die de gemeenteraad heeft gesteld bij het beschikbaar stel len van de goedkope lening van twee miljoen voor het zwemparadijs: ook bedrijfsleven en particulieren moesten een dergelijk bedrag inbrengen. Omdat niet is bepaald dat het persé het Texel se bedrijfsleven moet zijn dat aandelen koopt, worden ook geïnteresseerden van het vasteland in de gelegenheid gesteld. Voorrang Volgens de heer H. Kalusche van het Bureau Kaluche, Brandt en Partners uit Amsterdam (door de N.V. Recreatie maatschappij ingeschakeld om de aan delenemissie te organiseren en te be geleiden) is belangstelling van die kant reeds getoond door institutionele be leggers en kleine particulieren. Het is echter nadrukkelijk de bedoeling de Texelse particulieren en bedrijven voor rang te geven. Tot 15 september heb ben zij de tijd om aandelen te bestel len, door gebruik te maken van het in schrijvingsformulier dat in combinatie met een wervingsfolder huis aan huis over Texel wordt verspreid. Het verko pen van aandelen aan eigen Texelaars is voor de initiatiefnemers bovendien aantrekkelijker omdat dan niet alleen het benodigde kapitaal wordt vergaard maar men zich tevens verzekert van klanten die het rendement van hun aandeel willen benutten door vaak voor f6— twee tot vier uur naar het zwemparadijs te gaan. Vooral door het uitgeven van de aan delen van honderd gulden hopen de initiatiefnemers de Texelaars in een stemming te brengen zoals in de tijd dat Teso werd opgericht: allemaal een steentje bijdragen om het grote doel, waarvan de toeristische toekomst van Texel voor een groot deel afhangt, na derbij te brengen. ,,De mensen moe ten zich realiserne dat het hier gaat om een echt algemeen belang voor Texel. Het is overduidelijk dat zo'n luxueus zwembad met allerlei vermake lijkheden hard nodig is. Alleen dan is een goede bezetting van de accommo datie te verkrijgen." Neusje van de zalm Het is de bedoeling dat het bad niet alleen gaat lijken op zwemparadijzen die de laatste tijd in andere plaatsen in het land zijn gesticht, het moet van een nóg hogere kwaliteit zijn zodat het Blijkens tellingen van Teso bevon den zich zondagavond 7579 auto's van niet-ingezetenen op het eiland, tegen 8580 op 14 juli vorig jaar. Duizend auto's minder dus en dat betekent dat de toeristische top nog niet is bereikt. Het aantal „vreemde" auto's is een vrij nauw keurige indicatie van de toeristi sche drukte op Texel. Dat klopt met de verwachtingen, want de vakanties in de voor Texel belangrij ke Westduitse deelstaat Nordrhein Westfalen, die vorig jaar al aan de gang waren, beginnen nu pas op 25 juli. Dat neemt niet weg dat Teso op een druk weekendvervoer terugkijkt. Alleen al op zaterdag werden niet min der dan 2169 auto's naar Texel overge zet, waarbij dankzij de dubbeldekker wachttijden ontstonden die nauwelijks langer waren dan een uur. Er waren geen technische problemen. Volgens Jan Bloem van de nautische dienst van Teso zijn de electronische proble men met de Molengat definitief verhol pen. Totaal werden van vrijdag tot en met zondag 5128 personenauto's naar Texel gebracht en 3753 personenauto's naar Den Helder. Vorig jaar in het ver gelijkbare weekend waren deze cijfers respectievelijk 4796 en 3782. Over bei de vaarrichtingen gerekend steeg het personenautovervoer met 303 stuks of 3,53%. Het caravanvervoer bleef met een toename van drie stuks of 0,64% praktisch gelijk en het vervoer van aanhangwagens zakte met 56 of 8,01%. „Het college van b en w moet de gemeenteraad optimaal informeren, maar er zijn grenzen. Raad en college hebben elk een andere, eigen ver antwoordelijkheid. De raadsleden worden veel betrokken bij de voorbe reidingen, zo is mij hier opgevallen, maar dat komt voornamelijk door uw eigen actieve opstelling." Aldus een verklaring én complimenten van burgemeester A. Schipper, gisteravond tegenover de vertegenwoordigers van de raadsfracties in de vergadering van de commissie voor algemeen en organisatorisch beleid. Schipper reageerde hiermee op voorstellen van commissieleden om eerder te worden geïnformeerd over ambtelijke ad viezen die tot standpuntbepaling van B en W leiden. landelijk de aandacht trekt, een topat tractie waar Texel eer mee inlegt en waarmee in de algemene promotie kan worden geschermd. Zodat mensen die er voor een weekend of vakantie op uit trekken, naar Texel willen en niet naar andere gebieden met een zwem- voorziening", aldus Jellema die de laatste tijd massa's gegevens heeft ver zameld waaruit blijkt dat het zwempa radijs de schakel is in die keten van voorzieningen die nodig zijn om de te rugloop van toeristische bedrijvigheid om te zetten in nieuwe groei. Omdat Texel reeds over natuurlijke aantrekke lijkheden beschikt, ontstaat een bui tengewoon sterke concurrentiepositie door er een zwemparadijs aan toe te voegen. Na jarenlang praten zonder dat enig initiatief van de grond kwam, is dat doel nu dichterbij dan ooit. Particulie ren en bedrijven moeten alleen „even" voor twee miljoen gulden aandelen ko pen. Jellema kan zich niet voorstellen dat dat niet lukt, temeer daar de ko pers niet alleen het algemeen belang dienen maar direct eigen voordeel heb ben. „Een investering van f200,— per bed. Dat is ongeveer even veel als je tegenwoordig moet betalen voor een matras. Het verschil is dat zo'n zwemparadijs-aandeel niet slijt en altijd rendement blijft opleveren". Geschenkaandeel De op naam staande aandelen van Lees verder pagina 2 Een waarschijnlijk onder invloed van alcohol verkerende 54-jarige Texelaar heeft gistermiddag op de Kogerstraat in den Burg een chao tisch verkeersongeluk veroorzaakt, waarbij onder andere een 65-jarige fietser uit Heemskerk ernstig werd gewond. Het ongeluk gebeurde nabij het kruispunt Akenbuurt. De uit de rich ting van het centrum komende auto mobilist die zijn wagen kennelijk niet onder controle had, raakte ter hoogte van woning nummer 108 eerst twee fietsende jongens onder wie een 15-jarige vakantieganger uit Vlaardin- gen. Vervolgens botste hij tegen een geparkeerde Mercedes en slingerde naar de andere kant van de weg, in tussen extra gas gevend. Bij de wo ning van dokter Waverijn raakte hij nog een geparkeerde auto en reed toen frontaal in op twee fietsers waa ronder de genoemde man uit Heems kerk die van zijn fiets werd geslingerd en in het plansoentje terecht kwam. De automobilist bleef gasgevend door rijden, kwam in het openbaar groen, ging de verkeerszuil aan de verkeerde kant voorbij en bleef toen steken in de berm van de Akenbuurt. Hij werd per ambulance naar het ziekenhuis in Den Helder vervoerd evenals de man uit Heemskerk. De Texelse politie heeft collega van de Helderse gemeentepoli tie verzocht de Texelaar aan een bloedproef te onderwerpen. Henk Beumkes (PvdA) deed de meest verregaande uitspraken. Hij is van me ning dat de raadsleden meer en in een eerder stadium moeten kunnen mee besturen dan nu het geval is. Het be valt Beumkes niet dat veel besluitvor ming al heeft plaatsgevonden in het college en dat de raadsleden in die voorbereidende fase weinig invloed hebben kunnen doen gelden. Naar hun mening wordt pas gevraagd in de commissievergaderingen Peter Bakker (PSP) was het -in iets minder scherpe bewoordingen- met Beumkes eens. „Hier wat franje weg knippen, er daar weer wat aanbreien, koppen tellen en klaar, zo gaat het vaak met de stukken die in de com missies worden behandeld. Ook ik zou graag in een eerder stadium willen kennisnemen van ambtelijke adviezen. Dat geeft vaak meer inzicht over het hoe en waarom van bepaalde beslui ten", aldus Bakker. Burgemeester Schipper legde uit dat een oorzaak is gelegen in het wettelijk verschil tussen raad en college. B en w bereiden voor wat in de raad aan de orde komt en kennen daarin een eigen bestuurlijke verantwoordelijkheid. Chef ambtenaar algemene zaken Wout Stam vulde aan dat de benodigde mo tivaties van de ambtenaren altijd gerui me tijd ter inzage liggen op zijn bu reau, maar dat deze niet altijd bij de stukken worden ingesloten. Meestal staan in de betreffende stukken dan persoonlijke uitspraken van ambtenaren of handelt het stuk over personen. Schipper acht het niet gewenst dat deze stukken in de openbaarheid ko men. „Door openbaarmaking van de ambtelijke adviezen die de basis vor men van de besluitvorming zou de in druk kunnen worden gewekt dat indi viduele ambtenaren kunnen worden aangesproken op het beleid van het college. Dat is niet zo, zij zijn mede werkers die met hun technische en creatieve inbreng functioneren binnen dat beleid. Het college draagt daarvoor de verantwoordelijkheid." De burge meester vindt wel dat er nog naar an dere mogelijkheden moet worden ge zocht voor het kennisnemen van amb telijke adviezen, omdat niet elk raadslid in de gelegenheid is tijdens de ope ningstijden van het gemeentehuis langs te komen. Specerijen Texels Belang-raadslid Tine Krijnen- Bays verwoordde haar standpunt als volgt: „Het college mag best heel wat voorkoken, maar in de commissies kunnen de raadsleden specerijen toe voegen of eventueel de pan van het vuur halen." Zij ziet dus voldoende mogelijkheden voor de raadsleden om invloed uit te oefenen op de voorstel len van b en w. Wel ziet Krijnen graag eens voorstellen voor alternatief beleid genoemd door het college, zodat tij dens de beleidsvoorbereidende periode in de raadscommissies beter mogelijk heden kunnen worden afgewogen. Voorts wenst Krijnen dat er de stukken van de verscheidene commissies aan meerdere raadsleden worden toegezon den, en niet alleen naar degene die namens de fractie zitting heeft in een commissie. Hierdoor zouden de fractie vergaderingen beter voorbereid kunnen worden bijgewoond en dat komt de standpuntbepaling ten goede. Erna Eelman-Van der Kooi (VVD) vindt ook dat er in de commissies voldoen de aan de college-voorstellen kan wor den gesleuteld. Zij heeft de indruk dat over onduidelijkheden altijd een ant woord kan worden verkregen. Riet Huitema-Vos (CDA): „Wij willen als raadsleden niet op de b en w-stoel zit ten. Wel zou het prettig zijn als in een eerder stadium informatie over de ambtelijke adviezen kan worden verno men." Peter Bakker deed voorts de suggestie om vaker discussiestukken in de commissies aan de orde te stellen, zodat op die manier een bepaalde me ningsvorming kan plaatsvinden. Schip per: „Moet kunnen...als b en w dat zelf willen. Bereiden we iets goed voor, of brengen we iets zonder inten sieve voorbereiding in discussie?" Discriminatie In de raadsvergadering van juni heeft de raad gestemd voor de instelling van een werkgroep voor de bewustmaking van de Texelse bevolking van de gevol gen van racisme en discriminatie. Daarover werd gisteravond kort verder gepraat. Peter Bakker vroeg om ook jongeren van bijvoorbeeld jongerenor ganisaties in de commissie zitting te laten nemen. Voorts zou gebruik ge maakt moeten worden van de kennis van de anti-apartheidswerkgroep op Texel en kan informatie worden aange vraagd bij diverse landelijke instanties, alvorens tot voorlichting kan worden overgegaan. De discussie was snel gesloten toen bleek dat vertegenwoor digers uit haast alle denkbare geledin gen in de werkgroep zouden kunnen plaatsnemen. Politiesterkte Op een vraag van Erna Eelman ant woordde burgemeester Schipper dat hij had vernomen dat de huidige sterk te van het politiekorps tijdens de zo mer waarschijnlijk toereikend is om de drukte op te vangen. Landelijke oproepen via advertenties voor zomerwachten in de kustplaatsen hadden nauwelijks bruikbare respons opgeleverd, maar het ziet er dus niet naar uit dat Texel hierdoor in proble men raakt. Tine Krijnen sprak in enkele mooie vol zinnen haar waardering uit voor de in breng van de binnenkort van het ge meentehuis afscheidnemende bode Bugel. „Ik weet dat hij er geen ophef over wil maken, maar langs deze weg wil ik Bugel graag bedanken voor zijn altijd correcte zorgvuldigheid. Hij was geen radertje, maar een rad, en dan niet eentje van avontuur." De zwaar beschadigde Volvo van de brokkenmakende Texelaar moest worden weggesleept.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1