I' Dijkgraaf J.S. Dijt opende windsurfaccommodatie Surfaccommodatie: alles erop ei eraan Raadsleden: lokale omroep moet op kabel Alleen toiletten mankeren nog Verkeer(d) Toerist sneller dan Goënga in drukke Koger crossloop Jas op boot gestolen Geslaagd Nauwelijks nog motivatie bij medewerkers PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 16 JULI ,SI> De nieuwe accommodatie van de windsurfclub bestaat uit zeveni geheten „schakelunits" van 6 bij 214 meter. De totale oppervlakte bedraagt dus 105 m2. Zoals bekend is het gebouw deels tweede hands: vier units vormden de voormalige bedrijfskantine van het PEN, die (nauwelijks gewijzigd) kon worden overgenomen. De ov( rige drie containereenheden, ingericht als kleed- en bergruimten, zijn nieuw aangeschaft. Door deze opzet werd de eerste investe ringsraming van bijna ƒ110.000— teruggebracht tot ƒ71.006,05. Een lagere investering was noodzakelijk omdat een aanzienlijke sidie van de provincie was misgelopen. Sedert het plaatsen van het demontabele gebouw op de dijk (een kwestie van een hal ve middag) ruim een maand geleden zijn leden onder lei ding van bestuurslid Wieb van der Berg druk doende ge weest om de berg- en kleed ruimten te maken. In de eerste unit naast de kantine bevindt zich de dameskleed ruimte, 6 bij 1.70 meter groot. Omdat de vrouwelijke leden nog altijd in de minderheid zijn, is deze ruimte kleiner dan de herenkleedruimte. Er staat één lange bank en de dames beschikken over tien kluizen. De kleedruimte van de dames wordt namelijk van die van de heren afgescheiden door een wand met kleedvak ken. Deze kluizen zijn 60 cen timeter lang, 50 centimeter breed en 80 centimeter diep en zijn afsluitbaar met schar- nierdeurtjes met vaste sloten. De herenkleedruimte heeft wel de standaardafmeringen van 6 bij 214 meter. Aan weerszijden bevinden zich langs de wanden banken en voorts kan er over het dubbe le aantal kluizen worden be schikt. De kluizen, van water vaste bouwplaten, kunnen voor ƒ15— per seizoen door de leden worden gehuurd. Gastleden betalen, naast een tientje lidmaadschap per week, 75,— voor een kluis. De kleedruimtes zijn opgele verd in de bekende kleuren: gele wanden en donkerbruine plinten. Op de vloer ligt zeil. De derde, buitenste, container is bestemd voor berging van vast benodigde materialen. Aan de wand zijn houders be vestigd voor de opslag van de vier surfplanken van de club, bestemd voor gemeenschap pelijk gebruik. Met name nieuwe leden en gasten ma ken van deze mogelijkheid ge bruik, alsmede wanneer de bij Dijkmanshuizen gevestigde surfschool onvoldoende plan ken heeft. Plankenverhuur vindt alleen plaats op zondag, als de school gesloten is. De kantine heeft de functie van clublokaal. Er is koffie, fris, soep, snoep en dergelijke J verkrijgbaar, er is een gas- kookplaat waarop kan worden gekookt. Grote handicap is uiteraard dat door de dijk geen water- en electriciteitslei- dingen mogen worden aange legd, omdat dit de zeeweren- de functie aantast. Daarmee hangt ook samen dat de kan tine is geplaatst op een dikke laag asfalt op de dijk. Het as falt werd gestort door de fir ma Daalder, in opdracht van de gemeente en onder toe zicht van het Waterschap Texel. Voorzitter Gerrit Span- haak zegt te hopen dat in dë toekomst door overleg met het Waterschap toch tot een betere oplossing wordt geko men. Geen water aan- en af voer betekent namelijk ook: geen toiletten. Wel worden twee toiletten gebouwd door gemeentewerken op het par keerterrein op het land aan de overzijde van de dijk, in com binatie met een douche. Voor de kantine zijn de tafels en stoelen nieuw aange schaft. De kunststof stoelen (gekocht bij Hopman Hordi- food) en tafels (van A. van der Vis) zijn tevens zeer ge schikt voor op het terras, zo is al enige malen gebleken. Voorts bevindt zich naast de nieuwe accommodatie een plankenstalling, waar twee maal 18 planken kunnen wor den geplaatst. De stalling is buiten, maar het materiaal wordt goed afgesloten. Het huurtarief voor gastleden is 725,— per week. Het gebouw moet in oktober weer van de bielzen worden afgemonteerd en tot april volgend jaar elders worden opgeslagen. nd mogelijke plaatsing van een kunstwerk op het veerhaventerrein aan 't Horntje. De gemeente had hierover een verzoek gedaan aan het ministerie van verkeer en waterstaat. Uit de beantwoordende brief van de hoofddirectie van wa terstaat bleek dat van deze zijde geen geld beschikbaar komt. Op de zgn. „114 procents-regeling" kan geen be roep worden gedaan, want die geldt uitsluitend voor gebouwen. Bovendien schrijft de directeur-generaal ir. B. Westerduin, dat juist de gemeente de aangewezen instantie is om een kunstobject bij de vernieuwde haven te plaatsen, „gezien de grote inspan ningen die het ministerie van V en W zich reeds voor uw gemeente heeft getroost om de bereikbaarheid te verbeteren". Henk Beumkes (PvdA) vindt dat moet worden gekeken naar andere mogelijk heden om de „kouwe asfalt en beton- haven met gevangenishekken" met een kunstwerk te verfraaien.. Wethou der Zegers meent dat het inderdaad mooi zou zijn als er zoiets komt, maar vermoedelijk zijn de gemeentelijke geldmiddelen daarvoor te krap, nu het rijk liever niets bijdraagt. Erna Eelman- van der Kooi acht een kunstwerk over bodig: „De veerhaven is nu een kunstwerk op zich". Zij kreeg steun van Poster. „Na alle geharrewar rond de veerhavenaanpassing is het nu tijd voor complimenten", aldus Poster. Zijn fractiegenote Tine Krijnen-Bays die normaal gesproken zitting heeft in de commissie welzijn, is echter een warm pleitbezorgster voor dit kunstwerk, zo dat in de Texels Belang-gelederen hier over nog wel zal worden gediscus sieerd. Riet Huitema-Vos (CDA) be treurde de houding van het rijk en hoopt dat er alsnog een potje te vin den is. Peter Bakker meent dat het TESO zou sieren als de bootonderne ming het kunstwerk zou bekostigen. „Feitelijk heeft het TESO nog weinig gekost. Rijkswaterstaat zorgde voor de directe aanpassingen en de gemeente voor het dure uitkopen van belangen van omwonenden." Zegers zei de commissie kunst en kunstopdrachten om advies te zullen vragen. Rondvraag Peter Bakker had berichten vernomen nd over een mogelijke regionale onder brenging van sociale werkplaats De Bolder. Hiervan was de wethouder niets bekend. Erna Eelman vroeg of statuten van het Keesom Studiefon worden aangepast nu de studiefinai cieringsregeling zo sterk is gewijzigt Ambtenaar A. Ambriola van onder wijszaken antwoordde dat de statu: voor oktober moeten zijn aangepas! Riet Huitema opperde om in het vete pleeghuis ziekenhuisbedden te plaai sen voor bijvoorbeeld eerste opvano voor de laatste hersteldagen na huisopname. Poster zei dat de wijk: pleging in deze al een taak heeft. gemerkt werd dat de huidige opvang mogelijkheden moeten worden gein ventariseerd. Huitema zei met een titie te zullen komen. De CDA-vrouw vindt het verder jarrjar, mer dat de tentoonstelling over de Russenoorlog is opgeborgen sinds ze in het Maritiem Museum heeft plaatsgemaakt voor een nieuwe exp sitie. Huitema hoopt dat de ten toonstelling niet eens in de vijf ji wordt getoond, maar in de tussentij ook elders kan plaatsvinden. Henk Beumkes had klachten vernon over het omdraaien van het verkeeri het centrum van Den Burg, zo verte de het PvdA-raadslid gisteravond in; vergadering van de raadscommissie voor algemeen en organisatorisch bi leid. Ook Ate Rienstra (CDA) had hl over al opmerkingen gemaakt in de raad. Volgens Beumkes hadden win) liers brieven naar het college gestuu „Wethouder Schilling heeft gezegd i situatie een zomer aan te zullen zien maar de winkeliers klagen steen en been. Van bloemenhandel Kortenho« ven bijvoorbeeld hoorde ik dat die zaak wel kan worden gesloten. Vol gens mij is het omdraaien geen beslt van de raad geweest, maar is dat af komstig van het college. Een zware verantwoording." Burgemeester Sch! per zei toe het in de vanmiddag c houden vergadering van b en wte! len bespreken. zal die eruit zienr Dijkgraaf Jacques Dijt overhandigt de oliespuit aai windsurfclub. zitter Gerrit Spanhaak van de Zaterdagmiddag opende dijkgraaf Jaques Dijt het gebouw van de windsurfclub op de dijk bij Dijkmanshuizen. De lan ge, vaak moeilijke aanloop van de plaatsing van het gebouw was aanleiding voor enkele sprekers ernstige toespraken te houden. Niettemin bleef de algemene stemming gezellig en vooral feestelijk. de waren bijeengebracht door een sponsortocht van de jeugd, had de jeugdcommissie het idee geopperd de jonge leden van de windsurfclub actief deel te laten nemen aan de opening. Voor deze gelegenheid gekleed in de vreemste uitdossingen surfden tien jongere surfers een wedstrijd, gade geslagen vanaf de dijk door de geno digden, waaronder burgemeester Schipper en de wethouders Zegers en Schilling. De bedoeling was dat de jonge surfers vanaf de dijk bij het clubhuis zeilden naar een boei met ballonnen, daar een ballon meepikten en een grote cirkel om vijf andere boeien maakten om vervolgens weer bij de eerste boei aan te komen, een draai van 360 graden om die boei te maken linea recta terug naar het strandje bij de dijk. Fred Krij- nen voer met een motorbootje tussen de deelnemers om een oogje in het ziel te houden en om te kijken of ze zich wel aan de regels hielden. André van den Berg stond met een mega foon op de dijk en gaf nadrukkelijke aanwijzigingen. bijvoorbeeld aan Rob de Vey, die als eerste op het strandje afvoer, waarop Van den Berg hem toe riep: „Je vergeet een boei, Rob". Rob terug. Hij wentelde een keer rond de laatste boei en stevende opnieuw naar het strandje. De andere deelne mers bleven ver achter. Van de dijk klonk hartelijk applaus voor de win naar en aan hem werd de eer gegund de sleutel van het clubgebouw te overhandigen aan de dijkgraaf. „Na de moeite die de Windsurf club zich getroost heeft dit ge bouw hier te krijgen zal de voldoe ning dat het er staat, des te groter zijn," aldus de dijkgraaf tot de voorzitter van de surfclub, Gerrit Spanhaak. Spanhaak zelf sprak van een „enorme geschiedenis", en haalde vervolgens dat stukje windsurfhistorie naar boven. Tien jaar geleden, zo vertelde de voor zitter, begon het allemaal, windsurfers hanteerden in die tijd nog houten gie ken. Al snel ging men op zoek naar een veilige plek waar men rustig kon leren plankzeilen. De keus viel op dit natuurlijke strandje bij Dijkmanshuizen. De club groeide gestadig en kreeg be hoefte aan een eigen honk. Een beetje verbitterd vergeleek Gerrit Spanhaak de verwezenlijking van een clubhuis met een heel lange surftocht tegen de stroom in, met tegenwind. „Eind ze ventiger jaren kwamen we al met een verzoek tot realisatie van dit plan. De overheid kwam maar aarzelend tege moet hieraan, veronderstelde dat het om een rage ging. Het zal wel over gaan. Nu is het windsurfen een niet meer weg te denken sportief plezier. En langzaam veranderde de houding van het waterschap en de gemeente. Dat we nu dit gebouw hier kunnen plaatsen is de beloning voor jarenlang aanhouden". Om vooral niet de indruk te wekken helemaal tevreden te zijn voegde Spanhaak nog enkele wensen toe aan het adres van de dijkgraaf. „Graag zouden we hier in het clubhuis water krijgen. En toiletten natuurlijk. De gemeente heeft intussen fors in de buidel getast om ons die toiletten te geven en die staan 14 augustus dan ook op het parkeerterrein binnendijks". Of er ooit een waterleiding naar het demonteerbare clubhuis wordt gelegd is twijfelachtig. Zoals iedereen zater dagmiddag wist is een leiding door een dijk aanleggen uit den boze. Voor wat betreft het ontbreken van toiletten maakte de voorzitter zich er met de waarschuwing vanaf: „Zometeen bij de receptie mag u drinken wat u wilt, maar vergeet niet dat er geen toiletten zijn in dit gebouw!" Jeugd Voor het zover was moest de openingsceremonie plaatsvinden. Om dat de financiën voor het clubhuis me- Aan de vijfde crossloop in De Koog deden zondag 265 hardlopers mee. De weersomstandigheden waren prima en er werden dan ook goede tijden gelo pen. Bij de jeugd van 4 tot en met 8 jaar groeit de belangstelling met de week. Deze keer verschenen er vijf „atleetjes" aan de start. Winnaar in deze categorie was Fedor Eelman (6.54) bij de jongens en Josine Bakker (7.32) bij de meisjes. De hegemonie van Minne Goënga bij de senioren werd doorbroken. Vakan tieganger Jeroen Linneman finishte als eerste wedstrijdloper in de tijd van 27.28. De uitslagen: Jeugd 4 t/m 8 jaar: Fedor Eelman 6.54; Heiko Schrober 7.00; Jeroen Bronkhoft 7.08. Eerste meisje: Josine Bakker 7.32. Jeugd t/m 14 jaar: Hans v.d. Horst 17.59; Jan Willem Kraay 18.57; Den- hard v.d. Slikke 19.26. Eerste meisje: Nicole Bakker 22.14. Recreanten: André Brouwer 16.00; Marcel Boertien 16.32; J. Henneke 16.48. Dames: Sandra Heus 19.51; Nel Brui ning 21.07; Tilly Eelman 22.39. Heren: Jeroen Linneman 27.28; Minne Goënga 28.01; Ron Daalder 28.35. Heren veteranen: Nico Vergouw 30.09; Dirk Bakker 30.36; Dirk Koning 30.45. Zondag kan er weer worden gelopen en gewandeld in De Koog, vanaf 19.15 Een 22-jarige Amsterdammer die zater dagochtend aan boord van de „Mo lengat" op weg was naar huis raakte daar tegen elf uur zijn jasje kwijt. De man had het jasje even onbeheerd achtergelaten om bij het buffet een consumptie te halen. Toen hij terug kwam was het jasje weg met daarin 17 eurocheques met betaalpas(l), een horloge en een portemonnee. club waren vertegenwoordigd, en die had berekend dat het Dlaatsen van een clubaccommodatie, bij de Oostkaap meer dan anderhalf miljoen zou kosten. Teveel dus. Omdat hij de sleu tel had ontvangen van een jeugdig clublid haalde de dijkgraaf de eeuwen oude wijsheid aan dat de jeugd de toekomst heeft. „De jeugd leert hier vechten tegen het water en de wind, ze leren de strijd tegen de zee. De jeugd moet weten dat jarenlang is ge vochten tegen diezelfde zee, voordat de dijk hier kwam". Kennelijk in antwoord op de wensen van Spanhaak verzuchtte de dijkgraaf: „Wij hebben ook onze zorgen", om vervolgens enkele van die zorgen te noemen. Daarbij sprak Dijt over het voornemen van de overheid te bezuini gen op de dijkonderhoud. Om het niet al te zwaarmoedig te ma ken besloot de dijkgraaf met de op merking: „Met een clubhuis zo dicht bij de zee loop je grote kans op roest- vorming", waarna hij Gerrit Spanhaak een oliespuit overhandigde.... Hiermee had wethouder Piet Zegers, die sprak namens het gemeente bestuur, meteen de lachers op zijn hand. Hij wees vervolgens nog eens op het overheidsbeleid, dat volgens hem niet zonder reden wat terughou dend was geweest. „De club moet zich waarmaken, de overheid wilde weten of het een blijvertje was. Kijk, nu weet ik dat er in Nederland al zo'n 350.000 plankzeilers zijn, dus kunnen we niet langer twijfelen. En omdat de provincie slechts subsidies verstrekt wanneer het om een blijvende accom modatie gaat, en dus niet voor dit de montabele clubgebouw, is de gemeen te ingesprongen". Even was de wethouder bang geweest subsidie te verstrekken aan iets'dat het landschap ontsiert. „Todat ik onlangs mijn hoofd boven de dijk uitstak en dit gebouw zag staan. Dit ontsiert het landschap niet, dit vèrsiert het!" Alvo rens massaal het clubgebouw te betre den werden de aanwezigen op de zon nige dijk nog toegesproken door Jan Tomsen van het Koninklijk Nederlands Watersportverbond, die zei trots te zijn mee te mogen werken aan deze loca tie. Hij overhandigde Gerrit Spanhaak een tegel van het KNWV. In de stijl van een quizmaster verzocht hij de aanwezigen te applaudiseren voor de presentatie van de windsurfclub. Het geen gebeurde. uu jauyu van iimujuiii/iuu „Bij de aanvraag van de subsidie voor het clubhuis heb je veel gesproken met wethouder Daan Schilling, dat is onze locoburgemeester. Voor die plaat sing had je veel motieven. Locomotie ven dus, we mogen veronderstellen dat Schilling voldoende trekkracht had om de subsidie erdoor te krijgen". Geslaagd voor het diploma machine- schrijven, opgeleid door het Scheideg- ger Instituut, zijn: dhr. M. Witte, mej. F. van den Brink, dhr. B. van Heer- waarde, mej. D. Maas, dhr. P. witte en dhr. S. Bakker, allen uit Den Burg. Lijdensweg Alvorens de sleutel in het slot te ste ken sprak Jaques Dijt voorzitter Span haak toe. Aanvankelijk noemde Dijt al les wat aan de plaatsing vooraf was gegaan een lijdensweg, maar nam dat woord snel terug omdat hij dat te sterk vond. Dijt feliciteerde Spanhaak met zijn clubhuis en rakelde in navol ging van de voorzitter het hele verhaal nog maar eens op, nu gezien vanuit het waterschap. Zo vertelde hij wat het waterschap allemaal had toegestaan op en naast de dijk, ten gunste van de windsurfclub. De club mocht een club- kar plaatsen in 1984, tijdens de wedstrijden tenten en men mocht al jarenlang het strandje gebruiken als ankerplaats. Ook herinnerde hij aan de „werkgroep Oostkaap", waarin de ge meente, het Waterschap en de surf- Raadslid Gerbrand Poster van Texels Belang drong er tijdens de vergade ring van de raadscommissie voor welzijnsbeleid wederom op aan haast te maken met het verlenen van een kabelvergunning aan de lokale om roep. Hij kreeg bijval van PSP-er Peter Bakker, maar zij konden wethou der Piet Zegers niet vermurwen. De wethouder bleef op het standpunt staan, dat de lokale omroep moet wachten op een vergunning om via de ether uit te zenden. Zegers: „De kabel wordt alleen in Den Burg aangelegd, zodat lang niet alle Texelaars de lokale omroep via de ka bel kunnen ontvangen. Bovendien is de kabel niet gratis en is de ether dat wel: iedereen die een radio heeft kan dan afstemmen op de lokale omroep. Sommige mensen hebben al moeite om het luister- en kijkgeld te voldoen en om ze dan voor een gemeenschap pelijke zaak als lokale omroep min of meer te dwingen op de kabel aan te sluiten is geen goede zaak. Dat zou niet bepaald een sociaal beleid zijn, ie dereen moet kunnen ontvangen, on geacht het inkomen".. De CDA- wethouder voegde eraan toe dat in de overkomst van de gemeente met Ka- beltex zelfs is vastgelegd dat de lokale omroep niet tot de kabel mag worden toegelaten. Zegers meent dat wanneer de lokale omroep eenmaal op de kabel zit, de ethervergunning er mogelijk nooit zal komen. Ook zullen de ge meentelijke subsidies tot een enorm bedrag oplopen, aldus de wethouder. Poster en Bakker zeiden spoedig op het geval te zullen terugkomen. De Texels Belang-man vertelde vooral snelheid te willen betrachten omdat de motivatie van de omroepmedewerkers zeer sterk is afgenomen, zij kunnen al jaren slechts uitsluitend voor een handjevol luisteraars via de oudere- nomroep De Lichtboei uitzenden. Sociaal alarm De commissieleden waren positief over een bijdrage van de gemeente van 76,50 per deelnemer per jaar voor het zogenaamde „sociaal alarm" voor be jaarden. Zonder deze subsidie zou deelname aan dit systeem van draag bare zendertjes 716,50 kosten. Uit gaande van een maximum van dertig deelnemers kost dit de gemeente 72340,— per jaar en tevens zal een werkkapitaal voor de Stichting Sociaal Alarm Texel van 73500,— worden ver strekt. Ook wil de gemeente de aan schafkosten (720.400,— voorfinancie ren. Gerbrand Poster vroeg zich af of het tientje dat de bejaarden moeten betalen evengoed nog een drempel kan vormen. „Ergens is dit een ge meenschapstaak, iedereen moet ervan kunnen gebruikmaken". Erna Eelman-van der Kooi (VVD) had eveneens vragen over de financiële aspecten, en merkte op dat het gevaar bestaat dat het sociaal alarm betekent dat mensen langer zelfstandig blijven wonen dan zij eigenlijk kunnen en wil len. Zij wil dat de indicatiecommissie ook deze groep ouderen goed in de gaten houdt en niet denkt dat zij het wel zullen redden omdat zij over een alarmsysteem beschikken. Tenslotte deelde toehoorder Henk Snijders van de stichting een compliment uit in de richting van de gemeente: „Waar schijnlijk is de gemeente Texel één der weinige gemeenten die dit plan aan trekkelijk proberen te maken, een pri ma zaak". Snijders vermoedt dat het sociaal alarm in de toekomst een vaste basis voorziening voor bejaarden wordt. Kunstwerk Voorts werd er gediscussieerd over de

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 6