1 Zilveren „Kleppertjes' geven toon aan op concours Scholierenvervoer niet meer gratis Jeugd maakte gratis kennis met wielersport Douche-automaat gekraakt Taran en de toverketel twee keer in matinee Meevaren met een catamaran TESO komt met nieuw systeem Orgelconcert Concert in Oosterend Op verboden gebied Geen cursuscentrum in boerderij Halfweg „Wie wat waar" voortaan jaarlijks? GEKNIPT TEXELS BLOEDEIGEN STOOMBOOTONDERNEMING 18 JULI 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Ugeruime tijd oefenen De Kloppertjes voor het sprookje ,,De DnBurg zullen opvoeren. kat" dat ze zaterdag als hoogtepunt van het concours hippique Ponyclub „De Kleppertjes" zal een belangrijk aandeel heb- ien in het programma van het concours hippique van zater- a.s. De club zal vier belangrijke onderdelen verzorgen, waaronder de uitbeelding van het sprookje ,,De gelaarsde ot", 's middags om 15.45 uur. )at heeft te maken met het feit dat de wnyclub dit jaar 25 jaar bestaat. Het «stuur van de Vereniging voor Vrien- fcnvan het Paard heeft daarom beslo- m De Kleppertjes in het middelpunt an de belangstelling te plaatsen en af wijken van het gebruik de meest at- ractieve delen van het concours te la- in verzorgen door verenigingen of in- ianties van het vasteland. Het geld it daarvoor doorgaans wordt uitge- okken is nu ter beschikking gesteld n De Kleppertjes. Dat betekent te ns dat het hele concours met eigen else krachten op poten is gezet. Decors Ie ponyruiters, geholpen door ouders, anissen en andere relaties zijn al eanden bezig met de voorbereiding in het sprookje. Veel tijd en energie onder andere gaan zitten in de om- ingrijke decors van een stadpoort en ndere gebouwen die momentueel op concoursterrein aan de Vilsterstraat in Den burg worden neer- eet. Diezelfde decors hebben staan op het terrein bij Sarasani aan iKogerweg waar de laatste tijd is Eoefend. De opvoering van het lokje duurt een half uur, waarbij de rJac. van Wolveren uit Den Hoorn bekende verhaal via de luidspreker al vertellen. phet concours brengen De Klepper eerder nog een parade (13.30 uur) "der leiding van mevrouw P. Kamper en, een hoedenrace (14.10 uur) en ai demonstratie met het achttal 5.05 uur). De hoedenrace is een lort estafette en de demonstratie van et achttal zal een indruk geven van nappe dressuur, een van de belang de onderdelen van de federatie- edstrijden. Onlangs werd het kppertjes-achttal nog tweede op het ingconcours. In verband met vakan ties is het achttal op het concours van zaterdag niet kompleet, maar dat is geen bezwaar omdat het een de monstratie is en geen wedstrijd terwijl het aan de kwaliteit maar weinig af breuk doet. Bloeiende club Het 25-jarig bestaan van De Klepper tjes valt samen met een periode van grote bloei. Het aantal leden heeft de 56 inmiddels overschreden wat bete kent dat een ledenstop aan de orde is. Onder deze leden zijn 44 amazones die aan de federatiewedstrijden meedoen. Voor de grotere wedstrijden ^concour sen) waar alle klassen worden gereden betekent dit dat de club met drie vee wagens en een touringcar naar de overkant gaat. De Texelse ponyclub is de grootste van de kring Noordholland-noord, wat telkens blijkt bij de parade ter afslui ting van dergelijke wedstrijden. Sinds augustus 1982 is Peggy Kamperman als instructrice aan de club verbonden, met als resultaat dat de kwaliteit van de club ais geheel is verbeterd. Eind 1983 waren er nog maar 19 wedstrijd- ruiters, nu dus 44. Fjordenpaarden Het concours hippique begint feitelijk 's morgens om 10.00 uur al met de keuringen van het Nederlandse fjor denpaardenstamboek. Niet minder dat 30 fjorden van Texel zullen daaraan deelnemen. Fjordenpaarden zullen ook luister bijzetten op de opening van het concours, 's middags om 13.00 uur in de vorm van een parade. Het program ma vermeldt verder een concours van eenspannen landbouwtuigpaarden (nieuwelingen) (13.10 uur), een con cours van aangespannen fjorden (13.50 uur), een concours van eenspannen lanbouwtuigpaarden voor luxe rijtuig, gereden door dames zonder assistentie en het nummer enkelingen open klasse (luxe eenspannen) waarbij het gaat om de gemeentelijke ereprijs de zilveren zweep (15.20 uur). Voorts een con cours voor tweespannen landbouw tuigpaarden voor luxe rijtuig en om 16.30 uur gevolgd door aangespannen pony's voor volwassenen. Het pro gramma vermeldt tenslotte om 16.50 uur het landbouwnummer en om 17.10 uur wordt het concours gesloten. De entreeprijs voor het concours hippi que bedraagt 77,50 (leden f5,— en kinderen tot 14 jaar f5 Voorafgaande aan de wielerwedstrijden van dinsdagavond was er een ken nismakingswedstrijd voor jeugd van 8 tot 12 jaar. Vijf renners gingen van start over vijf ronden. Al in de eerste ronde liepen Robert Wit en Gusta Koopman iets uit, wat ze ongeveer vier ronden volhielden. In de laatste ronde kwamen Jasper Braam en Robin Verduyn erbij en gingen gelijk door. Robert moest afhaken. De sprint werd gewonnen door Robin Verduyn voor Jasper Braam en Gusta Koopman. Fe- dor Eelman finishte op een halve ron de, wat knap was want hij is twee jaar jonger dan de anderen. Donderdag is er weer een kennisma kingswedstrijd waaraan gratis kan wor den meegedaan. Fietsen en valhelmen zijn beschikbaar. Er wordt een klasse ment gemaakt over vier wedstrijden, waarvan er drie tellen. Aanvang 18.00 uur. De A-poule ging van start met 21 renners, onder wie vier gastrenners. Er waren enkele uitlooppogingen maar die liepen op niets uit. Hans van Osch demarreerde in de laatste ronde maar werd vlak voor de finish achterhaald door Wolfgang Kuthe. De B-poule startte met zeven renners waarvan er drie in een kopgroep om de eerste plaats sprintten. Martin Vis ser won. Bij de jeugd liepen de demarrages op niets uit, zodat het een sprint werd met vijf renners. Snelste was Henk Broekman. A-poule: 1. Wolfgang Kuthe, 2. Hans van Osch, 3. Edo Kooiman, 4. Jurgen Graf, 5. Eddy Veldhuizen. B-poule: 1. Martin Visser, 2. Jan Huy- dink, 3. B. Kool, 4. Kenneth de Vey. Jeugd: 1. Henk Broekman, 2. Peter Beers, 3. Stefan Kikkert, 4. Jordi Vin- ke, 5. Frans Witte. In de nacht van woensdag op donder dag werd op „Slufteroord" een dou cheautomaat gekraakt. Voor ongeveer twintig gulden aan kwartjes werd eruit gehaald en de automaat zelf werd ver nield waardoor de schade meer dan ƒ500,— beloopt. Zaterdag- en zondagmiddag (aanvang 14.30 uur) draait in bioscoop „De Ver gulde Kikkert" de Nederlands gespro ken Disney-film „Taran en de toverke tel", een verhaal vol spanning en avontuur. Taran is een jonge varkens hoeder die woont in een rustige vallei. Hij is belast met de verzorging van het varken Hen Wen, maar voelt eigenlijk véél meer voor de rol van een dapper strijder. Op een dag ervaart Taran dat Hen Wen speciale gaven bezit waar door duidelijk wordt dat een duivels tovenaar, alles in het werk stelt om een toverketel in z'n bezit te krijgen. Deze toverketel is een verschrikkelijk wapen waarvan Hen Wen de verblijf plaats weet. Taran krijgt opdracht Hen wen te beschermen. Hij gaat op stap en begint al snel te dagdromen over alle gevaren die hij zal trotseren. Zondag houdt de Cocksdorper Kustzeilvereniging na afloop van de langebaan-wedstrijd een open dag. Belangstellenden kunnen dan gra tis meevaren op een catamaran. Om tien uur 's morgens zal de briefing voor de langebaanwedstrijd plaatsvin den bij het clubhuis in De Cocksdorp. De derde clubwedstrijd telt dubbel mee voor het clubkampioenschap. Er zullen tussen de 20 en 26 schepen aan deelnemen, die ongeveer om half elf starten. De route is als volgt: vanaf de start bij het clubhuis wordt naar de meetpaal gevaren, vervolgens naar Vlieland, waar om een boei gedraaid wordt. Vanaf die boei gaat het over de finish lijn naar de Vc-5 boei, waar om een clubboei gedraaid wordt. Aansluitend passeert men opnieuw de finishlijn, richting Vlieland waar weer om een boei dient te worden gevaren, waarna op de finish wordt afgestevend. Na af loop van de race kan iedereen die ken nis wil maken met de catamaransport terecht bij het clubgebouw. Texelse scholleren die in Den Helder of een andere plaats op het vasteland een dagschool bezoeken kunnen ingaande het nieuwe schooljaar niet meer gratis met de boot reizen. De circa 350 betrokken scholieren kunnen gebruik maken van een nieuwe regeling die voorziet in een veertiendaags abon nement voor de prijs van twee retourovertochten, dus op dit moment ƒ12,50. Doopsgezinde Kerk aan de Ko- isrstrat te Den Burg wordt zaterdag er> orgelbespeling gegeven door de ^anist van deze kerk, de heer Piet taijma. De aanvang is 20.15 uur. Het olgende programma wordt geboden: Meinen Jesum lasse ich nicht (Jo- 'ann Gottfried Walther), Air (C. Avison), Praeludium in F (Josef Gruber), i in d (Johann Pachelbel), a. Aria; b. Rigaudon; c. Sarabande ïordon Young), Sortie (César Franck), euse (Louis Vierne), a. Dialoque; b. March (Léon loëllmann). toegang is gratis. Bij de uitgang is fn collecte voor het orgelfonds. God laat zorgen" (Georg Böhm) 4. „Let the Bright Seraphim" uit: „Samson" (Georg Fr. Handel) 5. Variaties over een thema van Han del. (Hans Boelee), 6. Suite in C; a. Air de trompette; b. Lento en C. Gigue (Georg Ph. Telemann), 7. a. Salve Regina (Giacomo Puccini); b. Sovejgs Lied (Edvard Grieg), 8. Toccata uit „Suite Gothique" (Léon Boëlmann), 9. Andante uit het trompetconcert in Es. (Joseph Haydn); Alleluja uit „Exsultate, jubilate" (W.A. Mozart) Duet „Sound the trumpet"(Henry Purcell) Het concert wordt georganiseerd door de Raad voor het Zomerwek van de Texelse Kerken en is gratis toeganke lijk. Bij de uitgang wordt een kollekte gehouden ter bestrijding van de kosten. Tegen een 47-jarige inwoner van Den Burg werd proces verbaal opgemaakt omdat hij zich in het noordelijk deel van de Slufter ophield, welke in ver band met het broedseizoen voor pu bliek is gesloten. De man werd er om kwart voor twaalf 's avonds gesigna leerd door iemand van Staatsbosbe heer en de politie. Hij verklaarde dat hij wilde gaan vissen. Reden voor de wijziging is dat van de oude regeling ook gebruik werd ge maakt door scholieren die er geen recht op hadden. Afgezien van de administratiekosten (712,50) die werden berekend voor een heel jaar, was het vervoer tot dusver 'geheel gratis. Aanvankelijk gold het al leen als een dagschool in Den Helder werd bezocht; de laatste jaren ook als het om scholen ging die in Alkmaar, Schagen of verder staan. Uit gangspunt van de regeling was dat het gezinsbudget door het dagelijks schoolbezoek niet door de bootkosten mocht worden belast. Geen vrij ver voer kon (en kan) dus worden genoten als de scholieren op het vaste land een kamer hebben en dus alleen in de weekenden van de boot gebruik ma ken. Vrij veel scholieren (de Teso- directeur schat 10 tot 20%) die buiten Den Helder op het vasteland op school gaan, zitten daar in de kost maar hebben toch een vrij vervoers kaart waarvan ze in het weekend ge bruik maken. Controle onmogelijk Dat is niet de bedoeling maar er is weinig aan te doen omdat controle praktisch ondoenlijk is. „Daardoor is de afgelopen jaren grote ongelijkheid in behandeling ontstaan", aldus direc teur Th. Hoogerheide. „Degenen die in het kantoor zeiden dat ze dagelijks heen en weer reisden kregen vrij ver voer terwijl achteraf nogal eens bleek dat ze in de kost waren. Anderen die zo eerlijk waren de waarheid te zeggen kregen geen vrij vervoer. Dat gaf sche ve gezichten, ook bij de ouders die dit natuurlijk onrechtvaardig vonden. Daarom hebben we er wat aan willen doen." Drempel Er is aan totaal afschaffen van de re geling gedacht maar uit traditionele overwegingen, aldus de directeur wil Teso het reizen met de boot voor da gelijks heen en weer reizende scholie ren toch zo goedkoop mogelijk hou den, maar dan wel volgens een systeem waardoor alleen de beoogde groep er gebruik van kan maken. Dat zal gebeuren door het aanbrengen van een financiële drempel, waardoor het niet meer aantrekkelijk is om met een vrij vervoerskaart alleen in het week end te reizen. Want het nieuwe scho lierenabonnement kost voortaan even veel als twee gewone retouren en je kunt dan dus evengoed een gewoon kaartje kopen. Bovendien wordt de controle op het systeem verbeterd, wat mogelijk is door nieuwe automati sche (met de computer verbonden) kassa's die half augustus in gebruik genomen zullen worden. Gratis pas Elke scholier die dagelijks van de boot gebruik maakt en voor het genoemde gereduceerde tarief in aanmerking wil komen krijgt van Teso een gratis pas (de administratiekosten vervallen) en een schoolverklaring, die door de lei ding van de betreffende dagschool moet worden ingevuld en binnen een maand bij het Teso-kantoor op 't Horntje moet worden ingeleverd. De gegevens van de betreffende scholier worden dan in de computer vastge legd. De scholier moet telkens als hij weer een 14 daags abonnement nodig heeft zijn pas tonen in het plaatskaar- tenkantoor waar dan door het intoet sen van het pasnummer de kaart, voorzien van naam en adres, wordt geproduceerd. Er gebeurt dus niets als Teso de gegevens niet heeft gekregen en de scholier moet dan voor het volle pond een gewoon kaartje kopen. Zoals bekend zal dezelfde werkwijze worden toegepast bij het verstrekken van vervoerskaarten tegen gereduceerd tarief aan Texelse automobilisten. Die moeten gegevens verschaffen aan de hand waarvan op het kantoor kan wor den bepaald of het een „echt" Texelse automobilist betreft. Omdat het om duizenden automobilisten gaat waar door vrij veel tijd nodig is voor het verwerken en in de computer brengen van de gegevens zal dit systeem pas in de loop van-het najaar van kracht worden. Bij de dagelijks heen en weer reizende scholieren gaat het om niet meer dan ongeveer 350 personen, zo dat deze er al in het begin van het nieuwe schooljaar mee te maken krij gen. Wel zullen enkele weken respijt worden gegeven om de scholen vol doende gelegenheid te bieden om voor de gevraagde verklaring te •zorgen. Jammer Hoogerheide realiseert zich dat het stoppen van volledig gratis vervoer voor scholieren door menigeen zal worden betreurd. „Ik vind het zelf ook jammer, het was een aardige Teso- traditie die we niet zomaar overboord wilden zetten, al hebben we er al jaren onvrede mee. Ikzelf heb er als scholier vijf jaar lang met dankbaarheid van ge profiteerd. Maar ik vind dat je een systeem moet wijzigen of afschaffen als in de praktijk het doel onvoldoende wordt bereikt of als malversaties wor den uitgelokt die door controle niet zijn te vermijden. Of je moet een beter systeem invoeren. Dat laatste gaan we dus doen. Financiële overwegingen hebben voor ons geen rol gespeeld." Bij een hard-zakelijke benadering waa raan wel is gedacht had Teso de hele vervoersregeling voor scholieren kun nen afschaffen, zonder er een reduc tieregeling voor inplaats te stellen. Argumenten zouden dan geweest zijn dat de nieuwe studiefinancieringsrege ling voor scholieren van 18 jaar en ou der ook rekening houdt met de reis kosten terwijl het al jaren mogelijk is dat de overheid tegemoet komt in de reiskosten van jongere scholieren als die kosten voor de ouders bezwaarlijk zijn. B en W hebben een verzoek om in de voormalige boerderij „Halfweg" aan de Hoornderwegs een cursuscen trum te vestigen, afgewezen. Dit is ge beurd op planologische gronden. Het verzoek is gedaan door het niet op Texel woonachtige echtpaar Top. Zij willen de in de boederij aanwezige ap partementen verhuren als onderdeel van een „doe-vakantie"arrangement, waarbij creativiteitscursussen worden gegeven. De gewenste cursusruimte is dan een centrale voorziening bij de ap partementen. Hierbij worden vraagte kens geplaatst, want de cursusruimte verhoudt zich niet tot het aantal ap partementen. Hierdoor zou het gebruik als cursuscentrum het hoofddoel zijn, en komt de verhuur van appartemen ten op tweede plaats. Dit strookt niet met de planologische besteming van het pand. Aan de appartementenver- huur wordt niet getornd door de gemeente. Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten: 3. Schilderend, Keesomlaan, Em- malaan, Haffelderweg, Ada van Hollandstraat, Pieter van Cuyckstraat en Elemert. De gemeentelijke voorlichtingsgids „Wie wat waar" moet voortaan jaar lijks verschijnen, zo zijn b en w van mening. Het college haakt positief in op het voorstel van het Helderse recla mebureau Holland Advertising BV, dat ook de laatste uitgave in 1984 verzorg de, om voor een periode van vijf jaar de gids jaarlijks uit te geven. Het bu reau zal er tevens voor zorgen dat alle inwoners van Texel gratis een exem plaar krijgen. In de gids zijn de namen en adressen van besturen van vereni gingen, instanties, organisaties en der gelijke op Texel opgenomen. De laatst uitgegeven „Wie wat waar" is al weer sterk gewijzigd door de snelle verloop in besturen. Het reclamebureau zal bij de jaarlijkse uitgave zelf voor de nodi ge aanvullingen of mutaties zorgen. Voorheen verscheen de gids onder auspiciën van de Welzijnsstichting. Onderstaand stukje verscheen vorige week in het blad „Steden-driehoek", dat in een oplage van 97.500 exempla ren wekelijks huis-aan-huis wordt ver spreid in Apeldoorn, Deventer, Zutp- hen en omstreken. Het bericht was twee oud-Texelaars, onafhankelijk van elkaar, opgevallen: G. ten Cate en Ton Smidt Snapshot voor het vakantieseizoen Het eiland Texelfeitelijk toch een overzees gebied, weet men zijn eigen TESO qua tarieven goed van wan ten; het plezier om er naar toe te gaan doet men gewoon te niet door de opgeklopte prijs voor de rekreatieklanten. De enige verbinding met een I stukje Neerlands grond I hoort wezenlijk niet meer in particuliere handen; benepen winstbejag waart op het Marsdiep rond, weerhoudt de armeren om het hart daarginds te verpan den. De jongste steiger kwam ge reed, nog meer brave toeris ten kunnen nu worden uitge beend door het neringziek ge doe van slimme aandeelhoudert- jes, die al decenniën wisten waar fikse winst te halen viel; zij worden nimmer moe hun schaperig imperium met handigheid en listen te verrijken met de leus: 'Kom snel naar Texel toe JACQUES RINGEL

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 13