Busch Roland: circus met veel actie en kwaliteit Texel-PEC Zwolle: aardig potje zomeravondvoetbal Carburateur van brommer Kleding kwijt Verleende bouwvergunningen Langer wachten bij afgifte rijbewijzen Jas uit tent ontvreemd rotwoord spelen bij Jtharina-hoeve VRIJDAG 18 JULI 1986 TEXELSE COURANT 6 ^1I Texelaars moeten er rekening mee houden dat het langer dan normaal duurt alvorens zij hun rijbewijs ontvan gen na indiening van de aanvraag hier voor. Er zijn wachttijden van ongeveer drie weken. De voornaamste oorzaak van deze achterstand bij het bureau rij bewijzen van de provincie Noord- Holland is de voorgenomen decentrali satie van de afgifte van rijbewijzen. Het was aanvankelijk de bedoelingd dat de gemeente deze taak per 1 juli zouden overnemen, maar de ingangs datum is verschoven naar 1 oktober. Het grootste deel van het vaste perso neel bij provinciaal bureau is inmiddels echter eldere geplaatst waardoor het werk daar nu door tijdelijke krachten wordt verricht. Hierdoor kan de vertra ging ontstaan. Voorts is het problema tisch om na te gaan, hoe het met de behandeling van een bepaalde rijbewijsaanvraag staat, zodat telefoni sche vragen hierover meestal niet kun nen worden beantwoord. In geval van eventuele problemen in verband met bijvoorbeeld de vervaldatum, kan de aanvrager hiervan schriftelijk melding maken bij de aanvraag. Tijdig indienen van de aanvraag voor een nieuw rijbe wijs is natuurlijk het verstandigst. Een 17-jarige Texelaar die zondag bij het crossterrein in Oosterend zijn bromfiets had neergezet, ontdekte na afloop van de cross dat de carburateur eraf gehaald was. Hij deed aangifte bij de politie. Een 25-jarige vrouw uit Zwolle is een joggingjasje kwijt dat zij achterop een gehuurde fiets had zitten. Het moet eraf gehaald zijn op een onbewaakt moment, toen de vrouw in het ver huurbedrijf was. burgemeester en wethouders verleen- ten aan de volgende personen en in gingen de onderstaande wuwvergunningen: Hoornen, Thijsselaan 13, Den Burg, voor het plaatsen van een semi permanent zomer/winterterras aan Parkstraat 36, Den Burg; C. Boeyen, Mlhelminalaan 47, Den Burg, voor het fisdeeltelijk veranderen van een woon- ,uis; J. M. Witte, Doha Qatar, Post box 3735, voor het plaatsen van een kp op een woonhuis en berging, Bornhardlaan 106, Den Burg; E. Heer schap, Witte Kruislaan 33, Den Burg, v°or het plaatsen van 4 stalen licht- Wen bij Emmalaan 53, Den Burg; Ph. Schroot, Kameelstraat 10, Wor- mer, voor het plaatsen van een ber ging, Californiëweg 11, De Koog; D. Hoogenbosch, Burgerhoutstraat 13, Den Burg, voor het gedeeltelijk vergro ten van een restaurant, aan de Ko- gerstraat 24, Den Burg; N.V. Exploita tiemij. De Krim, voor het plaatsen van een zwembad en voorzieningen aan de Roggeslootweg 18, De Cocksdorp; Fa. Stark, Harkebuurt 2, Oosterend, voor het vergroten van een fabriek annex drukkerij, Harkebuurt, Oosterend; C. L. van Heerwaarden, Pontweg 155, De Koog, voor het gedeeltelijk veranderen van een woonhuis; E. Starink/A. L. Schrama, Waalderstraat 15, Den Burg, voor het woonhuis splitsen in twee woningen; mevr. Visser-Brouwer, Kerk plein 3, Oosterend, voor het plaatsen van een dakkapel aan de Oesterstraat 8, Oosterend; G. W. M. Witte, Redou te 21, Oudeschild, voor het plaatsen van een schuur. Ubeka b.v. te Wiesel, voor het plaat sen van een appartementenhotel met restaurant en beheerderswoning aan Badweg 2, te De Koog;N.V. Exploita tiemaatschappij De Krim, Roggesloot- weg 6, De Cocksdorp voor het plaat sen van een pompfilterhuis aan Rog- geslootweg 18; C. J. Kuip, Boodtlaan 46, De Koog voor het gedeeltelijk ver groten van een woonhuis; Redespes b.v. Rotterdam, voor het plaatsen van een appartementenhotel aan Pelikaan- weg te De Koog; Woningbouwvereni ging Texel, Den Burg voor het plaat sen van 7 woningwetwoningen aan de Weststraat te Den Burg; J. J. B. Rab, Wilsterstraat 26, Den Burg, voor het plaatsen van een woonhuis aan Heemskerckstraat te Oudeschild; Dir. Gemeentewerken, Den Burg, voor het De finale. Het is voorbij maar het lijkt amper begonnen. Uit een tent op ,,De Turkse tent" werd een witte jas ter waarde van 7150, weggehaald. Het kledingstuk was ei gendom van een Utrechtse vakantie ganger. Het gebeurde in de nacht van donderdag op vrijdag. De nacht tevo ren gebeurde iets dergelijks op cam ping ,,Kogerstrand". Daar werd een bedrag van 7150,weggehaald uit een tent van een 16-jarige jongen uit Ou derkerk aan de Amstel. Een uitblinker in de zaal zeker? En wat onszelf betreft, het is belangrijk om de ,,nul" achter te handhaven in dit soort wedstrijden en dat is hier gelukt." De trainer mocht bij deze woorden in zijn handen knijpen, dat Texel-spits Paul van Exel, die na vijf minuten alleen op doelman Raven afging, zijn harde schot via de vuisten van de PEC- keeper tot corner zag verwerkt. PEC optsnapte toen aan een achterstand. Adriaanse zei het geen bezwaar te vin den om van Zwolle naar Texel te reizen voor een potje voetbal en vervolgens met de laatste boot direct weer terug te keren. ,,Ach, Texel heeft ons ge vraagd en financieel zal het voor PEC wel aantrekkelijk zijn. Nee hoor, wat mij betreft komen we hier elke week." Zijn assistent ex-keeper Piet Schrijvers (,,het lek van PEC), een bekend Texel- ganger, knikte instemmend bij deze woorden. Schrijvers zei dat zijn ver bondenheid met Texel niet de aanlei ding had gevormd voor het spelen van deze verre oefenwedstrijd. In de trai- ningsopbouw naar de competitie zit ook de scheidsrechter van de wedstrijd, Van der Jagt, die hoofdklas se amateurs door heel Nederland fluit. Sommige Texel-spelers klaagden over de hardheid van PEC (Klaas-Dirk Koorn tegen de te fanatiek instormen de Foeke Booy: „Ik. heb een baan!"), maar Van der Jagt"is een andere me ning toegedaan. Dit was bijna heilig. Voor mij evengoed een kwestie van er bovenop zitten, maar er gebeurde nau welijks iets ontoelaatbaars." Het zal s.v. Texel er in elk geval niet van weer houden om over twee weken een oe fenwedstrijd te spelen tegen eerste di visieclub Emmen en wellicht volgende week tegen eredivisionist FC Utrecht. Als Texel zelf de training ook opvoert en feller tegenstand kan worden gebo den, kunnen deze wedstrijden best tot leuke confrontaties leiden. Het keurig met hekken afgezette C-veld, gezellig tussen de bomen gelegen, bleek een representatief veld, ondanks de beden kingen vooraf. landse band was ondoenlijk voor de anderhalve maand die Busch Roland in Nederland doorbrengt. Wervelend In de voorstelling volgen de vaak origi nele acts elkaar in zo'n hoog tempo op, dat men het gerust een wervelen de show mag noemen. Het is enigszins jammer dat Klaus Ta- maro, die de show aan elkaar praat, daar voortdurend zo boos bij kijkt dat het publiek denkt dat hem iets dwars zit. Misschien is het wel de Nederland se taal, die hij weliswaar spreekt, maar niet echt beheerst. Toch deert dat de show nauwelijks; de acts spreken voor zichzelf. Aanvankelijk is het inderdaad, zoals in de aankondiging stond vermeld, een beetje western-achtig. Apen verkleed als indiaantjes en een heuse cowboy die met behulp van een spiegeltje een achter zijn rug gemonteerd ballonnetje aan flarden schiet. En niet te vergeten de Belgische Esperanza Sisters, die als vurige zwartharige amazones al in de eerste tien minuten de show stalen. Nog geen uur later stonden de Belgi sche zusjes - nu zonder zwarte pruiken - op hun kop acrobatische toeren uit te halen in een geheel ander nummer, dit om-het tempo van de activiteiten achter de coulissen nog eens te bena drukken. Het is geen nieuw soort cir cus dat Busch Roland brengt, integen deel, alle typische circusonderdelen zijn erbij. Maar de manier waarop alles wordt gebracht is zo professioneel, zo precies in elkaar passend dat het ge heel een extra dimensie krijgt. Vooral blijkt dat als op muziek van Vangelis een Roemeens echtpaar veertien meter boven het zaagsel van de piste elegan te én adembenemende hoogstandjes laat zien. De muziek lijkt ervoor ge maakt en helaas wordt dit prachtige samenspel van beeld en geluid wat ongelukkig onderbrakken door trom- melgeroffel. Het western-idee komt in het latere deel van het programma niet meer naar voren. Dat neemt niet weg dat de hele show een compleet en fraai geheel is waar geen speld tussen is te krijgen. derspel, techniek en veiligheid hebben zich daarover gebogen in opdracht van de industrie, met het resultaat dat te genwoordig speeltoestellen op de markt zijn die aan de genoemde eisen tegemoet komen. Een voorbeeld daar van is te zien bij de Catharinahoeve waar al weer enige tijd heel goede er varingen worden opgedaan met een kasteelachtig bouwsel, bestaande uit torens, hangbrug, kabelbaan, glijbaan etc., - alles onderling verbonden. Het ontwerp is van Scandinavische her komst en enkele tientallen kinderen kunnen er zich mee vermaken op een Knoerthard wordt de laatste treffer langs Texel-keeper Bart Heerschap gejaagd. trainer Co Adriaanse toonde zich tevre den over de tweede oefentegenstander van PEC: Texel heeft zich beslist goed geweerd. Technisch ook goed vind ik. Vooral die blonde krullebol (Rob van der Stap, red.) speelde sterk. plaatsen van een berging aan Klimpstraat 33 te De Cocksdorp; A. Boom, 't Buurtje 12, Oudeschild, voor het gedeeltelijk veranderen/vergroten van een keuken en berging; C. G. Vla ming, Zwinweg 2, Oosterend, voor het plaatsen van een jongveestal en ma chineberging; P. Eelman, Kadijksweg 8, Den Burg, voor het plaatsen van een kippenhok; P.G. Kopershoek, Hoofd afd. Gebouwen DGSM, Rijswijk, voor het gedeeltelijk vernieuwen van een woonhuis aan Vuurtorenweg 180 te De Cocksdorp; P.C. Bonne, Oorsprongweg 67, Eierland voor het vergroten van be drijfspanden; F. Langeveld, Dorpsstraat 4, De Koog, voor het gedeeltelijk ver anderen van een gevel aan Dorpsstraat 2a te De Koog; H. de Graaf, Pelikaan- weg 75, De Koog voor het veranderen van een landbouwschuur tot overnach- tinasaeleqenheid. J. Wolkers, Rozen- dijk 23, Den Burg voor het gedeeltelijk veranderen van een gevel; H.N. Brug ge en M. Maas, Schoorwal 35, Den Burg voor het plaatsen van een serre en kas; Vereniging Gemeenschap Eier land, Vuurtorenweg 27 De Cocksdorp voor het plaatsen van een hekwerk aan Klimpstraat 33 te De Cocksdorp; J. F. Halsema, Boodtlaan 30, De Koog voor het plaatsen van een berging: T. H. Janse, 't Buurtje 1, Oudeschild, voor het gedeeltelijk plaatsen van een topgvel; Th. Huisman, Duinroosstraat 17, De Koog voor het gedeeltelijk ver groten van een woonhuis; M.J. Kuip, Westerweg 28, Den Burg voor het plaatsen van een koelcel; M. Hoogen bosch, Rozendijk 17, Den Burg, voor het plaatsen van een speelopstelling; Vincenzo D'Urso, Weverstraat 39, Den Burg voor het plaatsen van een luifel. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen een bezwaarschrift indienen. Nadere informatie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling R.O.V., kamer 205. Hlles wat in een écht circus thuishoort is vertegenwoordigd jjde meer dan twee uur durende show van circus Busch jolend dat sinds woensdag 's middags en 's avonds voor tellingen geeft aan de IMikadel in De Koog. Bij de première an woensdagmiddag bleek dat in de voorpubliciteit geen overspannen verwachtingen zijn gewekt. Het betreft hier in derdaad een circus van hoge kwaliteit, waarmee het publiek ach niet bekocht hoeft te voelen. Een aardig potje zomeravondvoet bal. Dat brachten het eerste elftal van vierde klasser s.v.Texel en het profteam PEC Zwolle, woensdaga vond op het C-veld van Texelse „pedagogische" manier. De zaak zit zodanig in elkaar dat (lichte) hindernis sen genomen moeten worden om de aantrekkelijkste speelonderdelen te kunnen bereiken. Verder zijn veel vei ligheidsvoorzieningen getroffen. Kettin gen zijn beschermd, er zijn geen grote valhoogten en de plaatsing van de hekken, schotten en balken is zodanig dat geen onverantwoord gedrag wordt uitgelokt, al kan 100% veiligheid na tuurlijk nooit worden geboden. Het speelobjekt is een forse investering ge weest maar de exploitant heeft er geen spijt van. Boys. Het 300-koppige publiek ver keerde aangenaam in het zonnetje en keek toe hoe een team dat nog volop van de vakantierust geniet en een team dat slechts enkele da gen in training is in een niet al te hoog tempo de bal lieten rond gaan. Aan elkaar gewaagd, zo leek het soms, maar de eindstand spreekt duidelijke taal: 0-7. Geen desastreuze monsterscore dus, en evenmin een eervolle minimale ne derlaag. Texel bood redelijk tegen stand, maar de PEC-spelers vonden el kaar gemakkelijker. Zij wisselden vaker van positie en de passes waren beter verzorgd. Deels door eigen kwaliteiten, deels door foutjes van het Texelse team, kwam PEC met regelmaat aan de doelpunten: 0-1 na tien minuten, 0-2 na 24 minuten en 0-3 met de rust. Lang leek het erop dat 0-4 de eindstand zou zijn, maar enkele goede reddingen van keeper Bart Heerschap mochten niet beletten dat uiteindelijk het zevental werd volgemaakt. PEC- Woensdagmorgen arriveerden de wa gens van het circus één voor één op het parkeerterrein aan de Nikadel. De avond ervoor had de laatste voorstel ling die het circus in Santpoort ver zorgde tot elf uur geduurd. Vooral dankzij een gunstige overzetregeling van Teso konden de verschillende on derdelen van het circus op het juiste moment op de plaats van bestemming zijn. Om half acht leek het nog nergens op. Dertig Marokkanen schenen doelloos met stalen pennen te sjouwen en her en der werden touwen neergegooid. Maar wie lang genoeg bleef kijken zag op een bepaald moment een structuur ontstaan in de werkzaamheden van al die mannetjes. Een uur later trokken elektromotoren het geraamte van de tent overeind en begon het allemaal te lijken op een enorm zeilschip waarvan de bemanning precies weet aan welke touwtjes getrokken moet worden om het op koers te houden. Opnieuw een uur later hing het blauwrode tentzeil op zijn plaats terwijl aan alle kanten lange slierten met duizenden peertjes werden opgehesen. Vast personeel Honderd mensen maken vast deel uit van het circus Busch-Roland, onder wie slechts één artieste: Betty Geier Busch. De overige artiesten staan on der één- of meerjarig contract. De tal loze Marokkaanse werknemers die de ondef nemers -aktiviteiten oorgaan met de verbetering van kwaliteit en er rekening mee ouden dat het overgrote deel van atvakantiepubliek in gezinsver- and naar Texel komt. Dat is het van eigenaar-exploitant oogenbosch van eethuis „Catha- nahoeve" aan de Rozendijk. Dat at niet bij woorden blijft hebben labezoekers en voorbijgangers ge merkt. Regelmatig ondergaat het bedrijf uitbreidingen en verbeterin- jen; er gebeurt haast elk jaar wel rat. De Catharinahoeve kan zich stenen tot de nog steeds groeien- iaeetgelegenheden op het eiland at een steeds groter arsoneelsbestand. 'ie met kinderen een horecabedrijf azoekt zal kunnen beamen dat het van kinderen en ouders nogal srschilt. De kinderen zijn veel bedrijvi- ar, lopen al gauw weg van tafel om kijken wat er buiten te beleven is. Is dat tegenvalt komen ze terug, ver ten zich en brengen hun ouders er al auwtoe eerder op te stappen dan de ng was. Het bieden van kinder- ermaak in en buiten horecabedrijven «eft dus zakelijke voordelen. Om die zijn bij menig Texels horecabe- f speeltoestellen neergezet, zodat er êklauterd, gegleden, geklommen, ge dommeld of gehobbeld kan worden. Kwijl de kinderen spelen kunnen de uders rustig natafelen en een drankje finken. Van die rust komt echter wei- 'U terecht als de speeltoestellen niet zijn of niet echt leuk. Het is wei- "9 ontspannend om telkens naar bui- Ei te moeten lopen om te voorkomen tent opbouwen en dienst doen als re- quisiteurs, en de Poolse technici, zoals loodgieters en timmerlieden, maken wel deel uit van de vaste Busch- Rolandploeg net als de administratie en organisatie. Oorspronkelijk doet ook een volledig orkest dat, maar wegens problemen met werkvergunningen in Nederland toert het circus met slechts twee muzikanten De rest van de mu ziek is „ingeblikt", staat dus op de band. Het charteren van een Neder- dat peuters of kleuters ergens in klim men waardoor ze levensgevaarlijk kun nen vallen. Of om een kind te troosten dat een klap van de schommel heeft gehad of met de vingers echter ergens tussen bekneld heeft gezeten. Speel toestellen moeten dus veilig zijn en pe dagogisch verantwoord, maar toch zo „spannend" dat avontuurlijke kinderen er graag een tijd mee bezig zijn. We tenschappers op het gebied van kin- Hetspeelkasteel" bij Catharina-hoeve.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 15