Cjroeii ^wartsjexeh in het harL, Ouderen per„be/-taxi et de boot mee? ƒ35.000,- schadevergoeding voor bewoners Horntje Ondergrondse popruimte bij dorpshuis Ouwe ULO Circus in De Koog FF Nu 65- Nu 99- BAKKER'S IJZERHANDEL Materiële schade Winkeliers protesteren tegen rijrichting Parkstraat Beklimming toren Oudeschilder kerk Vlaggen verdwenen Zwaard weg Winkeldief tot in tent achtervolgd Heli-vluchten gaan door ondanks lage belangstelling Vertrokken zonder te betalen Lil ERICH! 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.097 VRIJDAG 18 JULI 1986 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. werktijd deze week tot.en met donderdag a.s.: Frans Hopman, Ongeren telefoon 02220 - 5472. tenties, abonnementen, etc.: De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 2741, na 18.00 uur 4881. rou'M I tfrertÉ lLe d Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs H8,65 per kwartaal; los 85 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. een kans dat het probleem van de slechte toegankelijk- van de veerboot Molengat voor ouderen en andere ter been zijnden wordt opgelost door het inzetten van of „bel-bus". Zo'n taxi haalt de mensen die telefonisch verzoeken van huis op, gaat mee met de en levert de passagiers in Den Helder af bij station, nini-ziekenhuis of aansluitende buslijn. ,bel-taxi" is als idee aan de hand •an door Teso-directeur Hoogerhei- I dens het overleg dat gemeente- P uur, AOT/NZH, Teso en Rijkswa- I aat woensdagmiddag hadden over I probleem van de slechte toeganke- eid en enkele andere vraagstukken betrekking tot de veerdienst, rns het collegeprogramma streeft ameente naar een buslijn Den jfcer-Texel v.v. waarbij de bus dus aantal malen per dag met de boot gaat. Slecht ter been zijnden kun- dan in Den Burg instappen en en niet meer in beweging te ko- totdat zij in Den Helder uitstap- Deze methode blijkt echter bij ier kostbaar te zijn. Uitgaande van lusdiensten per dag zal er .000— tot ƒ200.000— per jaar gemoeid zijn. Bovendien is het ideale oplossing, want de bus H moeilijk overal op Texel de bejaar- oppikken, zodat die op een andere ierop het busstation moeten zien imen. Verder is zo'n bus rijkelijk ivoor het kleine aantal slecht ter zijnden dat op reis gaat en bo en is zo'n bus openbaar vervoer ook anderen gebruik van kunnen i uilen maken en daarvoor is die bare maatregel niet bedoeld. Praktisch beter en goedkoper zou het daar- zijn een proef te nemen met een die door slecht ter been zijnde agiers kan worden gebeld zodat ze huis worden opgehaald. Zou blij- I dat de belangstelling zo groot is een taxi te weinig capaciteit heeft, kan altijd nog worden overgescha- naar een kleinere of grotere bus, ian echter ook volgens het bel- a eem zou moeten rijden, dus uit end voor mensen die niet in staat normaal te reizen, aalbaarheid van het bel-taxi- zal nu verder worden onder- I. Om te beginnen zal de plaatse- afdeling van de Algemene Neder- Bond van Ouderen (ANBO) len gevraagd of het idee wordt I fsteund. t iswerd woensdagavond meege- idoor wethouder Schilling in de idering van de raadscommissie ruimtelijk en huisvestingsbeleid. Jvethouder liet blijken de beltaxi tyen aantrekkelijke oplossing te vin van het probleem en hij voelde een proef van drie of vier maan- Nader zal worden bekeken of de laxi moet worden geëxploiteerd een particuliere taxi-ondernemer De nieuwe Black &- Decker iplaadbare kruimelveger kleuren, zonder snoer, moeite, altijd klaar voor leverbaar in grotere uitvoe- opbergruimte in wand- voor 2 hulpstukken en ex- Telefoon 02220-2346 dan wel door AOT of NZH. Kleine aantallen Het aantal slecht ter been zijnden dat nu met de boot meegaat is niet groot. Uit tellingen van Rijkswaterstaat blijkt dat het er gemiddeld nog niet één per afvaart is. Als echter goede faciliteiten worden geboden zou het wel eens veel meer kunnen worden. De com missieleden reageerden instemmend op het idee. Peter Bakker deed de sug gestie zich niet te beperken tot hulp behoevende ouderen en invaliden maar ook te denken aan andere categorieën passagiers die moeite hebben met de trappen van de dubbeldekker, zoals moeders met kinderwagens. Andere problemen Woensdagmiddag hebben de genoem de instanties ook gesproken over an dere met de veerdienst samenhangen de problemen. Het PVdA raadslid Ge rard van der Kooi vroeg onlangs om aanpassing van de Teso dienstregeling om een betere aansluiting op de trei nen te krijgen. Schilling vertelde dat geen van de instanties eerder klachten had vernomen over een slechte aan sluiting en dat verandering nieuwe pro blemen zou kunnen oproepen. ,,De nadelen zouden wel eens groter kun nen zijn dan de voordelen". De klacht van Jan van Asselt van Texels Belang over het hoogteverschil tussen landhoofd en de bovenste ver dieping van de fuikbrug was ook gespreksonderwerp. Zoals bekend bleek dit hoogteverschil na het monte ren van de brug te groot te zijn, zodat de kle/ppen tussen landhoofd en brug door langere werden vervangen, al thans in de autorijbaan. De voetgan gersroute vertoont echter nog een bar dere in de vorm van een aantal trap treden, die ook zouden moeten ver dwijnen. Rijkswaterstaat heeft nogal gepikeerd gereageerd op het verhaal dat hier sprake zou zijn van een constructiefout. Meegedeeld werd dat alles precies volgens plan is uitgevoerd en dat het nu gesignaleerde verschijn sel alleen in de praktijk kon blijken. Er was dus van uitgegaan dat een nadere aanpassing nodig zou kunnen zijn. Jan van Asselt vond dat een niet erg over tuigend excuus. De aansluiting was niet goed, dus moet er een fout in het ontwerp zijn geweest. Afgezien daar van is het hoogteverschil in de auto baan achteraf geleidelijk gemaakt en aan de voetgangersroute is niets ge beurd en om dat laatste ging het. Tij dens de bespreking werd niet duidelijk of de „drempel" in de voetgangersrou te nu ook zal worden veranderd, wel zal de zaak na afloop van het seizoen nog eens worden bekeken. Voorrang De klacht van Tine Krijnen-Bays over het halveren van het aantal voor rangsplaatsen voor auto's op de veer boot, nu er nog maar één boot per uur vaart, had weinig indruk gemaakt. De capaciteit van de veerdienst is dankzij de dubbeldekker zo groot ge worden dat de behoefte aan voor- rangskaarten sterk afneemt. Er worden er thans 70 tot 80% minder verkocht dan anders. Het is dan ook niet te ver wachten dat Teso de huidige mogelijk heid om maximaal 20 V-kaarthouders per schip toe te laten zal worden ver ruimd. Wethouder Schilling onder schreef dat. ,,Het lost zich in de prak tijk vanzelf wel op." Op het kruispunt Gasthuisstraat- Beatrixlaan in Den Burg deed zich maandag een aanrijding tussen twee personenauto's van vakantiegangers voor. Een 20-jarige man uit Wijnjewol- de (Friesland) wilde vanaf de.Beatrix- laan rechtsafslaan, de Gasthuisstraat in, maar maakte de bocht te wijd waardoor hij-op de linkerweghelft kwam en tegen de auto botste van een 35-jarige man uit Brederwiede (Overijsel) Plaatschade aan beide wa gens was het gevolg. De strijd om de rijrichting in de Prakstraat is nog niet beslecht. De Texelse Apotheek en bakker Tim mer hebben schriftelijke bezwaren ingediend tegen de huidige rijrich ting en Nauta heeft zich mondeling verzet. De winkeliers zeggen dat de omge draaide rijrichting voor hen schadelijk is omdat ze veel minder klanten krij gen. Wethouder Schilling zal serieus nota nemen van de bezwaren maar wijst erop dat andere winkeliers in de Parkstraat juist heel positief hebben gereageerd. Bovendien is de doelstel ling van de gemeente bereikt: door vermindering van het autoverkeer is het voetgangersverkeer toegenomen. Het wegblijven van klanten in genoem de drie zaken noemde hij een niet voorzien neveneffect. Hoe het college zal reageren op de klachten staat nog niet vast, maar aangenomen kan wor den dat in ieder geval het seizoen zal worden afgewacht, zoals al eerder was kenbaar gemaakt. De toren van de Nederlands Hervorm de kerk te Oudeschild is met ingang van heden iedere vrijdag deze zomer te beklimmen. Dat kan gedurende de openingstijden van het historische kerkje, van 14.00 tot 17.00 uur. De be klimming kost ƒ1,—. In de kerkzaal zijn onder meer kronen te zien, die in de Gouden Eeuw, toen Oudeschild de be langrijkste voorhaven van Amsterdam was, zijn geschonken door de beroem de admiraals De Ruyter en Tromp. Vier vlaggen die wapperden bij hotel „Nieuw Breda" aan de Postweg in Ei- erland zijn door onbekenden meegeno men. Aangifte werd gedaan bij de politie. B en W zijn bereid ƒ35.000— uit te trekken voor het verlenen van schade vergoeding voor de bewoners van de panden Molwerk 27, 29 en 49 bij 't Horntje. De vergoeding is bedoeld als compensatie van de vermindering van het woongenot als gevolg van de veranderde wegen en verkeersvoor- zieningen in verband met de havenaanpassing. De betreffende bewoners dienden tij dens de inspraakprocedure verschillen de verlangens in. Zo werd gevraagd om schadevergoeding om verhuizing naar elders mogelijk te maken, werd verlangd dat het recht van een tweede woning zou worden toegekend, werd gevraagd om bepaalde uitbreidingsmo gelijkheden van de woningen en verder was er de wens om een bestaand opstal recreatief te mogen gebruiken en wilde men aansluiting op aardgas KELVOL IDEEËNI Er zijn plannen in de maak voor de bouw van een volledig ondergrond se ruimte bij dorpshuis d'Ouwe ULO in Den Burg, waar popgroe pen kunnen oefenen, zodat het la waai daarvan niet naar buiten kan doordringen. Deze „bunker" die geprojecteerd is aan de kant van de Wilheiminalaan bestaat uit twee ruimten van elk 40 m2, gescheiden door bergingen en maakt deel uit van een ambitieus uitbreidingsplan voor het dorpshuis. Dat totale plan voorziet verder in een bij te bouwen ruimte voor de speel-o- theek, tevens te gebruiken voor verga deringen. Ook komt er een berging voor meubels en andere investarisstuk- ken van het dorpshuis. Het open jeugdwerk krijgt een nieuwe ingang die er beter uitzied dan de huidige zwarte deuren. Het Open Jeugdwerk krijgt verder een nieuw kantoor bij de ingang dat beter zicht geeft op de be zoekers en het dorpshuis zal de be schikking krijgen over een behoorlijke keuken. Met de uitvoering van het totale plan zal ongeveer ƒ325.000,— zijn gemoeid. Volgens jeugdwerker Jan Kramer is fi nanciering mogelijk zonder een beroep te doen op de gemeente. Tenminste anderhalve ton kan worden verkregen via het project „Jongeren werken voor jongeren", waarover al eerder is ge schreven. ƒ82.500,— kan worden be trokken uit de pensioenreserve van de Welzijnsstichting. De rest kan worden geleend, maar het is waarschijnlijk dat ook nog een beroep op andere fond sen kan worden gedaan. Het initiatief is genomen door de sectie jeugd- en jongerenwerk; verantwoordelijk voor het plan is de Stichting Ondersteuning Welzijnswerk, maar in de praktijk zal een inmiddels in het leven beroepen bouwcommissie er zich mee bezig houden. De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid heeft woensdag avond positief gereageerd op de plan nen. Omdat hier en daar het bebou- wingsvlak wordt overschreden is bouwvergunning nodig via een artikel 19 procedure. De bewoners van het Wilhelminalaan-gedeelte achter d'Ou we ULO zijn dinsdag schriftelijk op de hoogte gesteld. Als alles volgens plan verloopt zou de aanbesteding nog dit jaar kunnen worden gehouden. op kosten van de gemeente. Erkend B en W erkennen dat het woongenot inderdaad is achteruit gegaan en willen aan enkele wensen tegemoet komen. Besloten is niet een schaderegeling te treffen zoals bedoeld in artikel 49 van de wet op de ruimtelijke ordening om dat hier teveel tijd en onzekerheid mee gemoeid is, maar om vooraf schade vergoeding aan te bieden, de zg. bestuurscompensatie. Als later ook volgens artikel 49 schade zou worden geregeld, kan dat worden verrekend. Voor zover er geen geld mee gemoeid was (recht op tweede woning e.d.) kon aan de wensen van de bewoners tegemoet worden gekomen door bepa lingen in het bestemmingsplan. Verder is toegezegd dat de percelen op kosten van de gemeente op het gas net zullen worden aangesloten, waar mee ƒ20.000,— is gemoeid en dat in één geval ƒ10.000,— wordt toegekend wegens waardevermindering terwijl verder enkele stukjes grond (totaal 450 m2) voor het symbolische bedrag van ƒ1,— (overdrachtskosten voor rekening van de gemeente) zullen worden ver kocht. De totale kosten van één en ander bedragen voor de gemeente ƒ35.000,—. Een poging om deze kosten op te tellen bij de totale kosten van de verkeersvoorzieningen zodat ze voor rekening van het rijk of provincie zou den komen, is mislukt. De gemeente moet dus uit eigen zak betalen en dat zal gebeuren ten laste van de post „onvoorzien" van de begroting. De opbouw van het circus Busch Roland voltrok zich woensdagmorgen in een razendsnel tempo. Voor het verslag van de voorstelling zie het artikel elders in deze krant. Een 26-jarige Amsterdamse windsurfer die op het strandje van Dijkmanshui zen zijn surfplank had gedemonteerd om deze gereed te maken voor ver voer, miste op een gegeven moment het zwaard. Het ding werd nergens te ruggevonden en moet gestolen zijn. Aangifte werd gedaan bij de politie. Een rechercheur van de Texelse rijkspolitie heeft een geval van winkeldiefstal tot klaarheid ge bracht door de daders op te sporen en ongemerkt te volgen totdat zij hun tent in De Koog binnengingen, waar de gestolen spullen zich bevonden. Het ging om drie jongens uit Amers foort die vier jacks, elk ter waarde van De wekelijkse rondvluchten per KLM- helicopter vanaf het Texelse vliegveld gaan ook volgende week door, on danks de matige belangstelling. Dins dagmiddag werden twee rondvluchten gemaakt. Daarentegen slaat het initia tief goed aan bij het KLM-personeel. Een dagje Texel per heli is meer in trek dan van te voren gedacht. ongeveer ƒ250,— hadden weggehaald bij de winkel van Mantje Sport. Dat werd gezien en het signalement werd aan de politie doorgegeven. Een re chercheur zag de jongens die aan het signalement beantwoordden 's avonds in De Koog en hield ze ongemerkt in de gaten. Het werd een latertje want de jongens gingen pas tegen half ze ven naar hun tent om te gaan slapen. Op dat moment werd ingegrepens en kwamen twee van de gestolen jacks uit de tent tevoorschijn. De jongens die geen geld of andere middelen van bestaan hadden, hebben het eiland in middels verlaten. Ze hoorden tot een groep van achttien. Het onderzoek is nog niet afgerond. Vier Zwitserse vakantiegangers verble ven gedurende vier nachten in een lo- giesverstrekkend bedrijf nabij De Koog. Toen vertrokken ze, echter zonder te betalen, een schadepost voor de ex ploitant van enkele honderden guldens.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1