Nieuw „clubgebouw" voor para's eindelijk een feit Werkloosheid zakte naar minimum Tros Prijzenslag vanuit supermarkt Daalder Uit artikelen over Texel blijkt verbazing over rui ÏFiir „Malies, Meisies und Meer" Ikommen Deutsche Immer wiedes Geen uitbreiding vliegactiviteiten Ook Schop in het verleden" „Huiler" was grijze zeehond Toertocht per fiet over heel Texel PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 18 JUU Paracentrum-directeur Bob Rienks poseert bij de vorige week opgeleverde nieuwe hangar met dienstruimtes. Zo'n twaalf jaar na indiening van de eerste bouwplannen is de realisatie van een paracentrum realiteit. Vrijdag werden de hangar met dienstruim tes opgeleverd en deze week werd het zonder officieel tintje in gebruik genomen. Het fraaie resultaat, gebouwd op een terrein naast de andere aan het vliegveld gelegen gebouwen, houdt niet in dat het aantal vlieg en springactiviteiten wordt uitgebreid. „Het is zuiver een kwestie van ruimere huisvesting", benadrukt directeur van het paracentrum Bob Rienks (38). Hij wijst op zijn oude kantoortje in het houten noodgebouwtje tussen hangars en vliegveldrestaurant. „Daar bevindt zich alle administratie. Ook de ver koopbalie is er gevestigd. Soms zitten we met-zes mensen tegelijk in dat nauwe hokje." Vervolgens wijst Rienks naar een caravan aan de rand van het veldje, waar het druk opvouwen van parachutes en in orde maken van de springuitrusting is geblazen. In de ca ravan zijn een magazijn, vrije val in structie (AFF), videoruimte en toilet ondergebracht. Een douche ontbreekt. „Bij een hele week mooi weer volgens ongeveer tachtig personen de A-brevet cursus en tien doen vrije val. Gemid deld zijn er jaarlijks acht- a negenhon derd deelnemers voor het parasprin- gen. Vorig jaar zelfs duizend, maar door het slechte weer van toen heeft niet iedereen zijn cursus volledig kun nen afmaken. De resterende sprongen blijven dit jaar geldig, zodat we minder boekingen konden aannemen. Maar dan nog.... de voorzieningen zijn ge woon summier", aldus „luchtvaartsport-verslaafde" Rienks. De ingebruikname van de nieuwe ac commodatie houdt in dat kantoortje en caravan zullen verdwijnen, het klei ne onderkomen voor de instructeurs voortaan als noodvoorziening zal die nen en de vijf vliegtuigen (die het pa racentrum van zusterbedrijf Tessel Air huurt) worden verdeeld over de bestaande en de nieuwe hangarruimte. Pilatus Porter In de nieuwe hangar (van 23 bij 23 meter) is weliswaar ruimte voor vijf vliegtuigen, maar dan blijft het risico van beschadigingen net zo hoog als nu het geval is. Er zullen drie modellen worden geparkeerd, twee Cessna's 206 en.de Pilatus Porter, het grootste bij Vanuit de Spar supermarkt van Daalder in De Koog zal zaterdag het Tros radiospel Prijzenslag wor den uitgezonden, te beluisteren via radio 1» aanvang 10.45 uur. Prij zenslag is een onderdeel van de Tros Nieuwsshow waarvoor elke week een andere supermarkt er gens in Nederland wordt uitgekozen. Presentator Bram van der Weide is spelleider die om 9.45 uur via de mi crofoon bekend maakt waar het spel deze keer wordt gespeeld. Om 10.45 uur komt de eerste spelronde en om 12.05 uur begeleidt hij met zijn com mentaar de winnende supermarktbe zoeker die op kosten van de Tros mag winkelen. De drie uitgelote kandidaten moeten de letters van een door „Hil versum" opgegeven woord bij elkaar „winkelen" en daarbij zorgen dat zij aan de kassa een zo laag mogelijk be drag afrekenen. Wie op het laagste be dragluitkomtspe^^ het paracentrum in gebruik zijnde toestel met een vleugelwijdte van 15.20 meter. De toegang tot de hangar is 16.50 meter breed en afgesloten door specialistische „Hurman" schuifdeuren, die om de hoek kunnen worden geschoven. Op de begane grond van het in totaal ongeveer 28 bij 28 meter beslaande complex komen verder douche en toiletten, een admi nistratiekantoortje, werkplaats, maga zijn, twee leslokalen (waarvan een vi deoruimte) en kan de kaartverkoop voortaan aan een ruime en representa tieve balie plaatsvinden. Voorts heeft het luchtfotobureau Flying Focus een ruimte als donkere kamer gehuurd. De huidige relatie met de lokale fotografen blijft gewoon intact. Op de eerste ver dieping is er onder meer een kantii.j annex vergaderruimte voor de instruc teurs. Het meest in het oog springt het directievertrek. Rienks heeft voort aan een werelds uitzicht op de activi teiten in de lucht en op de baan. Zijn bureau staat in een soort verkeerstoren-achtige ruimte. Rienks beweert dat zoiets van hem niet persé had gehoeven maar dat hij er zeer mee in zijn schik is. De toren is een idee van architect Louis Uriot van het Texelse ontwerpbureau Jan Visser. Vrije hand Uriot heeft geheel de vrije hand gehad en had tijdens de bouw de leiding in handen. „Ik heb me redelijk kunnen uitleven. In iedere geval moest het geen betonnen klont worden, zoals een hangar al gauw dreigt te zijn. Wat ik zelf heel aardig vind is iets dat zel den wordt toegepast: de horizontale verwerking van golfplaten. Deze zijn verwerkt in de muren en vormen een soort dak op zijn kant. De hoekstuk ken zijn ronde nokstukken, waardoor de golfplaten een geheel vormen", al- een winkelkar gedurende twee minuten op kosten van de Tros volladen. Schop-spel Dezelfde presentator Bram van der Weide is 's middags opnieuw actief in De Koog want op het nieuwe dorpsplein leidt hij daar vanuit een fraaie podiumwagen het spel „Schop in het verleden" van 14.00 tot 17.00 uur. De deelnemers brengen door een tran teaeo een bal.een wiizer van Ran apparaat in beweging dat daardoor een bepaald jaartal aangeeft. De kan didaat krijgt uit dat jaar een muziek fragment te horen en hij moet de naam van de betreffende hit raden. Bij een goed antwoord gaat hij over naar de volgende ronde. Via een aantal voorronden is dan de finale te berei ken, waarbij nogal wat kostbare prijzen zijn te verdienen. Tussendoor wordt het publiek vermaakt met twee live optredens van Albert West en de zan geres Deniece. Al met al wordt het een attractief programma waarbij pu bliek welkom is. dus Louis Uriot. Opvallend is voorts een creme-kleurige band die horizontaal over de buiten muur loopt. Deze heeft een „breken de" werking en loopt door in de kozij nen. De architect heeft in het gehele gebouw gebruik gemaakt van de na tuurlijke kleuren rood en blauw, aange vuld met zwart, grijs en wit. De bouw is uitgevoerd door hoofdaannemer Vis ser Bouw- en Timmerbedrijf uit Oude- schild. De Wit Installatietechnieken zorgde voor de electra, Bremer Schil ders uit Oosterend voor het schilder werk, het CVI voor de centrale verwar mingsinstallaties, de firma Westerlaken voor het grondwerk binnen, Aanne mingsbedrijf Texel van Jan Kikkert voor de terreinverharding rondom en de firma Veltkamp voor het loodgie- terswerk. Adviesbureau J.S. Oud BV uit Heerhugowaard zorgde voor de - constructieberekeningen. Directeur Rienks toont zich tevreden over de voortvarendheid en de deskun digheid waarmee de bouw in het afge lopen half jaar tot stand is gekomen. In januari mocht oorspronkelijk worden gestart, maar de lange vorstperiode zorgde ervoor dat dat pas in de eerste week van maart het geval was. Er zijn veel overuren gemaakt om binnen een „Het zal niet meevallen om de werkloosheidscijfers nog verder te laten dalen", zegt tevreden direc teur A. Maasdam van het arbeids bureau van Texel. Het totaal aantal werklozen op Texel daalde van 376 in mei tot 328 in juni. Vorig jaar ju ni waren het er nog 349. 207 man nen en 121 vrouwen stonden eind juni als werklozen ingeschreven. Bij de mannen was de daling nogal gelijk verdeeld over alle sectoren, bij de vrouwen speelden seizoeninvloeden een grote rol. Zo daalde het sterk sei- zoengevoelige cijfer van vrouwen in de horecasector van 30 in mei naar 21 in juni. Van de 20 vrouwen die werk had den gevonden deden elf dat verspreid over de overige sectoren, behalve kan toor/onderwijs, waar vier werklozen bij kwamen waarvan drie onderwijzeres sen/schoolverlaters. Bij de mannen was in geen enkele sector van een toename sprake. Alleen de handel bleef gelijk op 8. Structureel Ook de structurele werkloosheid neemt af. Bij de mannen voornamelijk onder hen die een jaar of langer werkloos zijn. Dat getal ging van 71 naar 65. In dat verband noemde Maasdam de Maatregel Ondersteuning Arbeidsin- passing (MOA), waardoor de afgelo pen maanden drie mensen op Texel aan de slag konden. Het betreft een regeling die het voor de werkgever aantrekkelijk maakt langdurig werklo zen in dienst te nemen voor tenminste een half jaar door een tegemoetko ming in de kosten. Daaraan verbonden zit wel de plicht de betreffende werk nemer in dat half jaar een volledig trai ningsprogramma te laten beleven zo dat de werknemer de garantie heeft werkervaring op te doen. Bij de vrou wen is een sterke daling zichtbaar in de categorie die tussen de zes en twaalf maanden werkloos is, van 49 in mei naar 32 in juni. Maasdam verklaar de dit door te wijzen op de veel krap pere arbeidsmarkt, waardoor werkge- redelijke termijn de bouw af te ronden. Bob Rienks: „Zelfs in regen, hagel en harde wind ging het werk door. Mede daardoor is er bijna een maand inge haald: in plaats van 1 juni is het 7 juli geworden." Procedures De maand vertraging stelde niets voor vergeleken bij de tijd die het heeft ge kost voordat de plannen werkelijkheid konden worden. Zo'n twaalf jaar gele den zijn de eerste plannen ingediend, maar door artikel 19-procedures werd voorkomen dat met de bouw mocht worden gestart. Pas in december j.l. waren er geen onstakels meer: toen trok de werkgroep Landschapszorg Texel haar bezwaarschrift in. Dat ge beurde na een hoorzitting bij Gedepu teerde Staten van Noordholland, waar werd verzekerd dat de nieuwbouw uit sluitend huisvesting van reeds bestaan de activiteiten inhoudt. De werkgroep vreesde dat de bouw van een hangar een uitbreiding van vliegactiviteiten zou betekenen en spitste de bezwaren toe op de toename van geluidshinder die daarvan het gevolg zou zijn. „En dat is onzin", zegt Rienks. „Uitbreiding van de activiteiten is alleen afhankelijk van een eventuele uitbreiding van het aantal vliegtuigen. Daar is geen sprake van". Vergeleken met de oorspronkelij ke plannen valt de bouw nu vijfmaal zo duur uit: het geplande budget van 7425.000— is iets overschreden zodat het „clubgebouw" nu circa vijf ton heeft gekost. Uitgaande van het oor spronkelijke ontwerp is er een verdie ping bijgekomen. Er staat nu een re presentatieve accommodatie, die zeker een goede indruk zal achterlaten bij de cursisten, al tilt Bob Rienks daar niet zo zwaar aan. „Betere representativi teit is mooi meegenomen, maar goed materiaal daar gaat het om. En dat. hebben we hier al jaren: goede vlieg tuigen, goede springuitrustingen, het beste dat er te krijgen is." Paraproof Dat er desondanks nog wel eens wat fout kan gaan werd tijdens de bouw periode bewezen, getuige navolgende anekdote. Op een gegeven moment rees de vraag of het dak „paraproof" zou zijn, oftewel: als een parachutist een onvrijwillige landing op het dak zou maken, zou hij er dan niet door heen zakken? Daags nadat de kwestie ter sprake kwam maakte een der deel nemers van de militaire parakampioen schappen een stuurfout waardoor hij recht op het in aanbouw zijnde ge bouw afging. Wonder boven wonder landde de parachutist precies door een der 1.75 meter smalle „lichtstraten" in het dak van de hangar. De parachute viel als een groot slap zeil achter hem aan en zette een aldaar aan het werk zijnde bouwvakker „in het donker". De schrik zat er volgens Rienks bij de ze man zodanig diep in, dat hij niet langer aan de hangar wilde werken en werd overgeplaatst.... Een soort ludieke voor-opening eigen lijk. Medio oktober vindt er een officië le opening plaats. vers vaak genoodzaakt zijn oudere, duurdere arbeidskrachten in te zetten. Laag percentage Van de afhankelijke beroepsbevolking is 10,1% werkloos, 9,4% van de man nen en 12,7% bij de vrouwen. Dit per centage is beduidend lager dan het landelijk gemiddelde, dat rond de 14% schommelt. In het eerste half jaar van 1986 schre ven 492 werkzoekenden zich in bij het arbeidsbureau, 277 mannen en 215 vrouwen. Het aantal uitgeschrevenen bedroeg in die periode 880, waarvan 474 mannen en 406 vrouwen. Er wer den 315 aanvragen om personeel inge diend, waarvoor het arbeidsbureau in 70% van de gevallen een werkzoeken de kon plaatsen. Dat percentage is op vallend hoog. Van de ingeschrevenen vonden er 322 zelf een baan terwijl 87 werkzoekenden werden uitgeschreven omdat zij iets anders gingen doen, zoals studeren of militaire dienst. De inschrijvingén van 240 mensen werden niet verlengd. „Omdat dit arbeidsbureau relatief klein is kan men het bestand regelmatig na lopen om deze mensen eruit te halen. Het zou echter veel beter zijn als ze zelf op kwamen geven wanneer ze hun inschrijving willen beëindigen", al dus directeur Maasdam, die daaraan toevoegt: „Dit voorkomt bestandsver vuiling én onnodig werk." Teveel vraag Het arbeidsbureau kon in de typische seizoenvacatures niet voorzien, vooral wegens tekort aan jeugdig personeel en zelfstandig werkende koks. In de bouw daarentegen liep het aantal va catures terug door de bestendiging van de werkzaamheden. Op 15 oktober wordt in Zandvoort een om- en bijscholingscursus voor koks en kelners gehouden voor geselecteer de gegadigden tussen 23 en 30 jaar. Aanmelding moet reeds plaatsvinden voor 15 augustus bij het arbeidsbureau in Den Burg. Some i mac von 1888 für 90 Culden du Glas - verbirgt sich eine dei giöOlen Malt-Whisky-Samm- lungeji. fier, Welb,Diaso MO Sorlen lassen jeden Uoohabffl ln einer Sandburg.genieflon Ier Ibrg (31), Muller Anke I'), der vierjabrige Lars und ^slhSkchen.Nlls (10 Monale) ^Idaus Oberhausen den ■M^e^lesigen Sand Hamert die Jugend an Food- Laden. Boutiquen und Knei- pen vorbei. sogar die „Happy Hour" -2wei Bier Irinken, eins bezahlen - isl hier schon hel- misch geworden. In De Koog schwofl man In der Vidoo-Dis- co. fahrt Go-cart, spiell Tonn^ Jteej^Talamaran Die DOrfcr sind geschützl und dürfen nicht mehr verandert werden. Foloschmeckpr scblieBen Woensdagmiddag werd bij het strand van Paal 19 een zeehondje gesignaleerd. Strandbezoekers en strandbewaking dachten dat het weer een jong, verlaten dier was, een zg. „huiler" en waarschuwden het Natuurrecreatiecentrum. Op advies van NRC-medewerker Sietsma werd het strand ontruimd en met een touw afgezet om te voorkomen dat het dier uit angst voor de mensen niet aan de wal zou komen. Die maatregelen wa ren echter overbodig want na een blik door de verrekijker moest wor den vastgesteld dat het geen jonge gewone zeehond was maar een volwassen grijze zeehond, die geen hulp nodig had. Grijze zeehonden (aanmerkelijk groter dan de gewone zeehond) komen te genwoordig vrij veel in het Waddenge bied voor. Het zijn dieren die af komstig zijn uit de opvangcentra van NRC en Pieterburen. Die zijn in de Waddenzee losgelaten en kunnen zich daar blijkbaar goed handhaven. Er Zondag 20 juli houdt Toerclub Ta 2000 voor fietsers weer een toerti over het hele eiland. De afstand» 30 en 60 kilometer. De start en f zijn bij Taxi 2000 in de warmoess! Den Burg. De inschrijving is van IS elf tot 1 uur 's middags. Inschrijffij Dagprijs 75,— jeugd 72,50; jaarkfl houders 73,50; Leden van Toerclij Taxi 2000 7 2,50 en administratie! voor leden N.R.T.U. 71,75. Met de spraakverwarrende half Duitse/half Nederlandse aanh ,,Fur Matjes, Meisjes und Meer" kommen Deutsche immer wj der" verscheen vorige week een zonnig artikel over Texel als vakantie-eiland in de Westduitse krant ,,Westdeutsche A/lgerr Deze populaire karant verschijnt in een oplage van ongeveer 450.000 exemplaren in het Ruhrgebied. De vervaardigers van artikel, journaliste Susanne Mader en fotograaf Jochen Tack, den het tijdens hun verblijf op Texel niet mooier kunnen treffsf het weer betreft en dat is ongetwijfeld een belangrijke reden weest van de positieve berichtgeving. Numnïer 156 Mittwoch, 9. Juli 1986 Holland-Insel Texel: Ruhe und Rummel zum kleinen Prés Iviele Familien mit Klndern versorgen sich hier lieber selbst yon SUSANNE MAOER wax TEXEL/NORDHOLLAND Der ungewöhnllchate und zuglelch schönste Weg, sich einen überbllck Ober dleae Insel zu verschaffen, fllhrt buchatibllch dutch file Lutt: In 3000 Meter Hflhe glbt sich Michael Schutte elnen Ruck. Dann hopst der 24j8hrlge Essener aus dar schneewelBen „Pflt- lus" und segelt - unter den Rttlchen des Fallschlrmlehrers Herman vom „Para-Club" - als luftlges Tandem an elnem Matratmv ■Fallschlrm elnem Fleckchen Erde entgegen, das In der Qunat bundeadoutscher Holland-Tourlsten ganz vom liegt der WattenInMl! J Texel. Den elnen lockt das Abentouer, die anderen „Matjes, Meisjes und Meer". Familie Franke aus Dortmund verbrtngt echon uil1 in schóne Ferien auf dem Camplngplatz Kogerstrand. Texel - die Insel der StammgSste. moeten nu meer dan vijftig diert Bij Terschelling zijn ook pasgebo; jongen uit de aldaar vertoevende nie waargenomen. Bijna voortdu verblijft ook een groep grijze zeel den op Texels grondgebied, nair, de Razende Bol. In deze tijd van jaar komen daar vrij veel mensen, zeehonden gaan dan het wateri zwerven een stuk langs de kust, De Koog gesignaleerde zeehond na zeker van de Razende Bol af komstig. De vorige zomer werden hoogte van De Koog ook zeehon van deze soort waargenomen. Aan de hand van VVV's Hans van ler- sel is het duo een volle dag lang kris kras over het eiland getrokken op een zeer warme dag eind juni. Er is ge tracht om in dit korte tijdsbestek een zo volledig mogelijk beeld van Texel te verkrijgen. Niet alleen het drukke strandslag bij De Koog werd bezocht, ook werd een heel rustig strandgedeel- te aangedaan. Voorts werden bezoek jes gebracht aan het Natuurrecreatie centrum (waarover mogelijk een apart artikel verschijnt in een speciale bijlage van de krant tijdens deze zomer), de haven van Oudeschild, bijna alle dorp jes (in Oosterend liep men - haast on vermijdelijk - Cor Ellen tegen het lijf), werd daags erop parachute gespron gen en werden vakantie vierende Duit sers korte vraaggesprekjes afgenomen. Vrijwel al deze indrukken zijn in het ar tikel, dat een halve pagina inneemt, verwerkt. Texel heeft voor iedereen wat te bieden, zo staat te lezen. Ener zijds is er vertier voor dp jeugd in De Koog (dat de vergelijking met een zuidelijke badplaats kan doorstaan) en anderzijds kan men tot rust komen in de dorpjes. Daar kunnen ook fijnproe vers hun hart ophalen: genoemd wor den zeetong in „Havenzicht" en Texels lamsvlees bij Willem Ham. Het feit dat Ham 850 verschillende soorten sterke drank in huis heeft, blijft niet onvermeld. Inmiddels heeft de Hoorn der al menig bezoeker in ,,'t Kompas" gehad, die naar aanleiding van het ar tikel een slok kwam proeven. Voorts blijkt dat Hans van lersel zijn promotie- werk kundig heeft verricht: niet onver meld blijven de kortere wachttijden bij de boot, de voorzieningen voor min- dervaliden en het redelijke prijsniveau. Het artikel trekt de aandacht door een foto van een Duits gezin op hetsl op de voorpagina. Over positieve! bliciteit heeft Texel toch al niet tel gen de laatste tijd. Dat bleek ondf meer uit een publicatie in het geïl lustreerde Belgische weekblad i „Knack", waarin werkelijk geen ve keerd woord valt. Texel wordt ,,eei radijs van rust" genoemd, „een ei voor vogels en mensen". De Texelaars zelf zijn volgens de a teur Fons de Haas „onvoorstelbaai vriendelijk". Opvallend vindt hij de rust, ondanks de grote stromen tö risten. Texel wordt aangehaald als vogel-, schapen- en fietseiland. Ooi specifieke Texelse produkten komei aan bod, en - hoe is het mogelijk- ook „Willem Ham van 't Kompas" komt weer aanbod. Het vijf pagina beslaande artikel is gelardeerd met to's van landschappen en dorpsgez ten, die inderdaad de gesuggereeró rust uitstralen. Texel kreeg aandach het kader van de serie over „zoms eilanden". De rubriek „Werk-journaal" in het! puliare weekblad „Viva" was onlan gewijd aan VVV-informatrice Elly K mer. Zij vertelt wat de drukte van! seizoen betekent voor de „gewonf werkdag bij de VVV. „een echt stil tijd kent de VVV-Texel eigenlijk niet want ook in de herfst en winter gt beurt er van alles op het eiland", i het hoofd informatie. De stroom P- caties houdt voorlopig nog niet op want zaterdag besteedt het Algem: Dagblad waarschijnlijk aandacht as het paraspringen op Texel. Een jotf list en fotograaf volgden een hele jonge springers en legden hun ervJ gen vast.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2