p om der donderdag: ruk en gezellig Reisgids anno 1910 Markten in de kijker Diefstal uit auto Diefstal fotospullen Crossfietsje gestolen ft ,,.t De Texelse Courant zal deze zo mer aan de diverse toeristische markten op het eiland aan dacht schenken. Vandaag is in dat verband de „Hoornder Donderdag" aan de beurt. Er wordt een zo kompleet mo gelijk beeld van de betreffende markt gegeven. Vragen als „Hoe commercieel is deze markt?" en „In hoeverre be concurreren de markten el kaar?" komen bij de verslagen van de markten aan de orde. Tevens zal voor de lezers een soort inventarisatie ontstaan van wat waar te zien, te bele ven of te koop is. PAGINA 5 Vorige week verscheen een her druk van een „Geïllustreerde reisgids voor de Noordzee^ eilanden" op de markt. Het boekje is geschreven rond 1910 en werd ongewijzigd uitgegeven door uitgeverij ,,At-see" te Hal- lum. Twaalf van de 74 pagina's zijn gewijd aan Texel. Als curiositeit is het een leuk boekje. Als reisgids is het uiteraard niet meer bruikbaar, hoewel het voor geïnteres seerden veel aardige gegevens bevat over de Waddeneilanden in die tijd. De niet bij naam genoemde auteur maakt een tocht over de eilanden en be schrijft zijn ervaringen en indrukken op een wijze die in het begin van deze eeuw gangbaar was. Logerend in „De Lindeboom" aan het marktplein in Den Burg schrijft hij: „Nog zijn er meerdere hotels op dit hoofddorp, als De Oranjeboom, De Zwaan en De Vergulde Kikkert, zodat er gelegenheid genoeg is om te logeeren". Tijdens zijn wandeling over Texel be denkt hij enkele malen hoe verstandig het zou zijn een tramlijn aan te leggen tussen Oudeschild, Oosterend en Den Burg. Bij De Cocksdorp oppert hij zelfs: „Een tramlijn naar hier zou de gemeenschap een groote schrede vooruit kunnen brengen, en stellig zouden meerdere personen dit Noorde lijk punt van Texel bezoeken, dan nu het geval is". Steevast heeft hij het over „kluiten" als hij kluten bedoelt. Kennelijk ver keerde de man (of vrouw) in de veron derstelling dat Texelaars de naam ver keerd uitspraken. Groen zwart De schrijver merkt op dat groen en zwart DE Texelse kleuren zijn.. Er staat: „Een der Texelse couranten heeft nog als motto Groen en zwart, Texelsch in het hart". Hoewel het beeld dat de schrijver schetst van het eiland beknopt is, geeft het redelijk, maar niet altijd cor rect weer hoe de situatie was voor de eerste wereldoorlog. De Koog wordt maar klein gevonden. „Vroeger was het een uitgestrekte plaats, toen er ve le Groenlandsvaarders woonden, die leven en welvaart over dit dorp ver spreidden. Als er in dit dorp een goe de gelegenheid komt tot logeren, dan zal ongetwijfeld dit plekje meer en meer bezocht worden". De schrijver had blijkbaar een vooruitziende blik, wellicht was een tramlijn naar De Cocksdorp nog niet zo'n gek idee. De Geïllustreerde gids" bevat blijkens de titelpagina „43 platen en 1 kaart". Met die kaart wordt een zeer eenvou dig kaartje van alle waddeneilanden bedoeld, waarop zelfs geen wegen zijn aangegeven en de „platen" zijn be kende foto's van fotogezichten die ook nu nog in'menige collectie oude an sichten zijn te vinden, geen „nieuw" historisch materiaal derhalve. Een „facsimile" herdruk, dat wil zeggen precies en kompleet gecopiëerd. Zelfs de reclame voor Van Houten cacao op de achterkant wordt de lezer niet onthouden. Het enige dat wel ingrijpend is veran derd, is de verkoopprijs. De herdruk kost in de boekhandel nu 715,90. Onbekenden slaagden erin op de par keerplaats bij de AH-supermarkt op de hoek Wilhelminalaan-Waalderstraat de auto van een 67-jarige Texelaar open te maken en er rijbewijs, kentekenbe wijs, keuringsbewijs en reservesleutels uit te halen. Er waren geen sporen van braak. LaG 18 JULI 1986 TEXELSE COURANT miC idernemers-aktiviteitënHijfr strids leer-stoel" S i: 9'twee weken geleden is Den 1 verrijkt met een leeratelier, 'inkeltje waarin leer gekocht 'orden, maar waar ook lede- e leren op bestelling op maat n en vervaardigd. „Astrids leer- heet het, naar de leerspeci- s Astrid Hennink uit De Koog s et heeft geopend in de winkel 1 'urotex aan de Gasthuisstraat- lenzang. heeft geen opleiding voor dit Senoten, maar leerde zichzelf en met het als moeilijk naaibaar dstaande materiaal. Ze vertelt: 1 ik drie jaar geleden aanklopte bij I Klevakschool werd ik geweigerd I 'ikal teveel wist. Ik kon toen al met stoffen omgaan dat ze Dongen op een groot leeratelier, kleren voor boutiques werden ge- i meteen als volwaardige kracht 5,1 inzetten". Over de toonbank in ben. In totaal produceerde ze in enkele maanden tijd 150 kledingstukken, waaronder jasjes, broeken en rokjes tot bikini's aan toe. „Ik heb hier iets unieks op Texel, want ergens anders kun je geen kinderkleertjes in leer krij gen. Ik sloof me graag uit om de klan ten iets extra's te geven. Als iets de volgende dag klaar moet en ik beloof dat, gebeurt het ook, al moet de tent op z'n kop!" Verbouwing Het gebouw naast de Almarkt zal na de bouwvak verbouwd worden. Dat zal ook voor Astrids atelier consequen ties hebben. Er komt een galerij tussen de Almarkt en de ruimte waarin nu Hurotex zit. Hurotex verdwijnt dan en er komen vier zogenaamde units be schikbaar. Waarschijnlijk zal Astrid er twee krijgen, terwijl naast haar een koffieshop Komt en aaar weei naaai de bloemenstand die nu nog bij de Al markt staat. Astrid belooft niet voor de verbouwing te zullen wijken. „Ze bouwen maar om me heen - ik zit hier prima". In bejaardenhuis Irene werken de ou deren onder leiding van Betty Witte aan allerlei knutselwerkjes, zoals ge haakte placemats, gebreide poppen en er is zelfs een man die allerlei kleedjes knoopt. „Af en toe hoopt het allemaal een beetje teveel op, daarom slepen we een heleboel hier naar de markt en verkopen wat aan de toeristen," aldus Betty. Het is dus orgineel Texels hand werk dat zij te koop aanbiedt. „En het leuke is, dat ik hier niks aan hoef te verdienen. Alles is meegenomen, en voor dat geld kopen we weer nieuw materiaal. We verkopen ook wel uit de bekend verzamelaar van dit soort arti kelen en heeft op een gehuurde zolder in zijn woonplaats Noord-Scharwoude enkele komplete authentieke winkeltjes ingericht. Hij verkoopt op de markt al leen spullen die hij dubbel heeft. Dat hij veel op Texel werkt blijkt uit het feit dat hij bij de Goënga's logeert. Als men tijdens de drukte op de markt kan spreken van een wolkbreuk van mensen, dan druppelt het tegen tienen nog wat na. De kraampjes worden weer in hun geheel zichtbaar en ook het kraampje van Goënga zelf komt te voorschijn achter de brede ruggen van Duitse gasten vandaan. De bemanning is aangebroken, verkoop ik toch al aar dig wat zakjes". Dat tegenover haar een patatkraam staats vindt mevrouw Terpstra niet erg. „Alleen als de wind die lucht hierheen blaast is het minder leuk". Naast haar een kraampje met zelfgemaakte kettingen en armbanden van Ans Kikkert. Ze heeft de halsban den en andere sieraden heel orgineel vervaardigd van doorgezaagde potlo den, stukjes kurk en gummetjes. De maakster zelf is in geen velden of we gen te bekennen maar ze laat haar kraam beheren door haar buurmeisje Sandra Bakker, die talloze belangstel lenden te woord staat. Zeevaarder en pottenbakker In 1614 woonde een zeeman in Den Hoorn, die in de tijden dat hij niet aan boord van zijn schip zat pottenbakker was en zijn producten op Texel aan de man bracht. Zijn naam was Plaatsman. Dit verhaal vertelt mevrouw Plaatsman uit Den Helder, als een noodzakelijk maar wel curieus excuus voor haar aanwezigheid op de markt in Den Hoorn. Via haar dochter Irene, die in Den Hoorn woont, kwam zij aan een plaatsje op de markt waar ze door haar eigen kreativiteit ingegeven scheppingen verkoopt, naar eigen zeg gen om nieuw materiaal aan te kun nen schaffen. De artikelen die ze te koop aanbiedt zijn voornamelijk kera- mieken paardehoofden en kleine gip sen beestjes. De vaardigheid dergelijke spullen te maken heeft ze zichzelf aan geleerd. Van de Berg uit Den Burg verkoopt tien meter verder zijn met de hand gemaakte stoofjes en volgens „Hindeloper techniek" beschilderde klompen. Voor het vervaardigen van de stoofjes gebruikt hij een elektrische schaaf- en schuurmachine, een cirkel zaag en een houtboor, gemechaniseerd handwerk dus. Ook Van de Berg houdt vol dat het hem alleen om de gezelligheid te doen is. „Daarvoor zit er veel te veel tijd in. Alleen prijzen, inpakken, hierheen brengen en de hele avond staan. Ik geef het je te doen". Naast hem staat zijn vrouw, ze ver koopt haakwerkjes en te zien aan de belangstelling van de langzaam voor bijschuivende menigte heeft ze niet te klagen. Druk De hoeveelheid mensen is intussen enorm toegenomen en als een trage slang wringt de patat en hamburgers verslindende massa zich tussen de kraampjes van de markt door naar De Naai, waar de boerenkapel van het Ko ninklijk Texelse Fanfare en het eigen Hoornder korps Door Eigen Kracht (DEK) beurtelings het publiek verma ken met hun muziek. Er tegenover vult op een podium de jeugddansgroep uit Den Burg de momenten van stilte door op meegebrachte muziek te dan sen, onder leiding van de dames Van Sambeek en Beekenkamp. Telkens als de Folkloredansgroep staakt, komt de Volksdansgroep in actie. Zo is er voort durend wat te zien of te horen op De Naai, voor slagerij Goënga waarvoor een uitgebreide barbecue de aanwezi gen voorziet van snacks. Daar reside ren ook de „motoren" van de Hoorn der Donderdag. Zo is er Willem Goën ga, die midden op de avond op een bijzonder ongelukkig moment tegen een deurpost leunt en zijn vingers bek nelt omdat een familielid de deur ach ter zich dichtgooit, vijf minuten later staat Willem er alweer vrolijk bij en wijst op de korte baan-draverijen, van de volgende donderdag. Tussen 7 en 14 juli moet uit het kan toor van het paracentrum op het vlieg veld Texel een Minolta camera met groothoeklens en winder zijn gestolen. De spullen zijn eigendom van een 21-jarig medewerker van het paracen trum die bij de politie aangifte heeft gedaan. De waarde van het gestolene is rond 71.300,—. Bij een van de appartementen van „Bosch en Zee" verdween spoorloos een crossfietsje van een familie uit Naaldwijk. Het fietsje van het merk BMX had (niet afgesloten) op „eigen" terrein gestaan. haar atelier ligt een enorm stuk paar- deleer, terwijl achter Astrid lappen schapen- en runderleer hangen. Astrid: „In die tijd woonde ik in Breda en eerlijk gezegd kreeg ik heimwee naar Texel. Toen kreeg ik het plan zelf een zaakje te beginnen en zie hier." Toen Astrid afgelopen winter van Trix Roest van Hurotex de toezegging kreeg haar atelier in een hoek van de Hurotex-zaak te mogen vestigen, span de ze zich voor de volle honderd pro cent in om bij de opening in juni een respectabele voorraad kleren te heb- ,,/Ar zit hier prima". Jan Wieten van de Boerenkapel op zijn ongebruikelijke dirigeerzetel. „En als ze me niet no dig hebben blaas ik mee." De leraar wiskunde gaf als reden op voor zijn niet in maar op de cel zitten dat hij deel uitmaakt van „een beetje gekke dub". vitrine in het tehuis dingen aan de kin deren van de ouderen. Dat gaat dan lekker sentimenteel van: „Ach jee, kijk nou wat oma heeft gemaakt." Het is nu voor het eerst dat we in Den Hoorn staan. We staan wel elk jaar op de koninginnemarkt, maar we hadden nu zóveel spullen, vandaar deze proef. Als het goed gaat, het gaat dus goed, dan staan we hier in augustus nog wel een keer". Beschuitvertegenwoordiger Aris Bou- wens staat ook op de markt met een indrukwekkende verzameling oude koekdozen en andere bijna antieke winkelartikelen uit de periode van 1900 tot 1950. Bouwens is inmiddels een \ddenstandvereniging van Den Hoorn organiseert voor het ne- - de Hoornder markt. Het aantal kraampjes dat de He imat vult is niet toegenomen de laatste jaren. De omvang van mehorende feestelijke evenement en de belangstelling voor de \zijn echter sterk gegeroeid. Geen tijd van het kraampje, Sieb Westdorp en Marjan Frachimon, biedt heuse Texelse producten aan, zoals koeken en bro den van de bakkerijen Dros en Tim mer. „Het liep als een trein", zegt Marjan. [t aantal kraampjes afgelopen lagavond op twintig bleef han- im voornamelijk omdat veel wel aanwezige standhou- grote vakantiedrukte pas het verwachten. Toch leek het er g veel op dat die drukte in ie- /al bij Den Hoorn al wel Het ideale marktweer en de jangenaam luidruchtige orkestjes waarschijnlijk de hoofdverant- alijken voor de aantrekkings die van Den Hoorn uitging op risten van camping Loodsmans- of uit de wijdere omgeving. Dat ornder markt over een groot het eiland bekend staat als uk en gezellig bleek wel uit de leristen en Texelaars, die van weg waren gekomen. Concurrentie? ag rijst of de feestmarkten van schillende dorpen op Texel niet zijnde toeristen bij elkaar weg te „Zo moet je het niet zien", Neeltje Goënga, samen met Cor eerwaarden verantwoordelijk Ie Hoornder Donderdag. „Het is ilijk leuk als mensen uit andere belangstelling tonen voor onze Maar het is geen concurrentie, oberen allemaal de toeristen iets legeven. We scheppen er ple- den Hoorn te laten zien zoals oorn is". Wel vindt Neeltje het iele puzzel om iedere week een tenement te verzinnen, zonder halïngen te vallen. „De laatste meer de nadruk op het evene- komen te liggen, en dat evene- willen we graag écht Texels hou- ien beetje plattelandsachtig". lexels was donderdag zeker de nkapel van KTF uit Den Burg, uitnodiging van de Hoornder nstand op De Naai een flinke bijdroeg aan de gezelligheid. Ge lid bleek op de markt overigens verwoord. Op de ruimschoots zige patat- en vistentjes na had nd een kraampje gehuurd om uit jrkt een slaatje te slaan. men met zijn vriendin sinds zes maan den op Texel en weet al dat hij niet meer terug wil. Overdag staat zijn vriendin in het winkeltje aan de He renstraat in Den hoorn en is hij zelf chef-kok in de Turkse Tent bij De Koog. Naast „Marijs kadoboet" zit te kenaar Kees Bos met een verzameling tekeningen in plastic verpakt voor zich. Hij noemt die tekeningen zelf prenten en heeft een grote foto van hemzelf erachter gehangen om er geen misverstand over te laten bestaan wie de maker is van al dat moois. Het laat Kees volkomen koud hoeveel hij verkoopt op zo'n marktavond. „Ik doe dit voor de gein. Soms verkoop ik iets maar om nou uit te roepen: tsjonge tsjonge. Nee dat niet". Barbecue Wat wél vlot van de hand gaat zijn de worsten en hamburgers van Sander Veldhuizens, die in een barbecuekraam van de camping Loodsmansduin staat, voor deze gelegenheid verplaatst naar ionderd misschien Ton Water die zo druk is zijn broodplankjes Ie hand te graveren dat hij geen eeft om veel te vertellen over zijn Het snerpende geluid van zijn iteriseerde slijpsteen trekt in elk de aandacht van genoeg poten taten. „Vooral kinderen vinden rachtig genoeg om een plankje iun naam er in gegraveerd te en", zegt Tineke dijksterhuis, die egraveerde hout voor Ton ver- I, Ze vertelt verder het verhaal j| ie kleine jongen die voor een Ije een plankje met zijn naam wil- ipen. Het jongetje wond zich der- op toen hij te horen kreeg dat oor zo weinig geld niet kon, dat ran de omstanders in de porte- k ;ee greep en hem een rijksdaalder Dpte. „Hier heb je een knaak". fl Tijdverdrijf Ier bedrijvig dan Ton Waterman zit Waayenburg voor „Marijs kado- j een winkeltje in curiosa. Voor ligt op een tafel een uitstalling allerlei curiositeiten. Hij neemt ief deel aan de markt en is er hei- o overtuigd dat zo'n avondje zit- iets extraas opbrengt". „Je moet an: het is pure hobby, echt een 'drijf. Er lopen veel mensen maar verkopen doe je toch Karei Waayenburg komt oor- gelijk uit Venlo, hij verblijft nu sa- Kees Bos met zijn prenten. Achter hem een de Herenstraat. Sander weet dat er behalve volk van de camping nog een heleboel andere mensen op deze markt komend, waaronder Duitsers. Dat komt hem wel in zijn barbecue- kraam te pas, want vooral aan hen verkoopt hij „Bratwurst" bij de vleet. Mevrouw Terpstra uit de Prins Hen drikpolder dacht dat het leuk was om met op haar eigen land geteelde bol len op de markt in Den Hoorn te gaan staan. Ze vroeg aan de middenstand vereniging aldaar of het kon, en was eigenlijk in de veronderstelling dat ze haar baten aan een goed doel zou zelfportret. moeten afstaan. Dat hoeft echter niet van het bestuur van de vereniging kreeg zij toestemming om een plaatsje te huren op de markt, onder het mot to: hoe meer zielen hoe meer vreugd. „Ik doe het voor de aardigheid", zegt mevrouw Terpstra vriendelijk, terwijl de bezoekers van de steeds drukker wor dende markt nieuwsgierige blikken werpen in de dozen die voor haar staan. Erin liggen honderden tulpenbollen, die redelijk verkocht worden. „Het zijn vroege tulpen, straks sta ik hier vooral met narcissen. En hoewel de tijd dat de mensen aan bollen denken nog niet voor dichtbij-huis ontdekkingsreizen

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5