Cjrocn ^wartrJTxels in het hart lender in auto zorgde io or zoekactie op zee Y Aandelen zwemparadijs: korting nu hele jaar geldig loodsignaal per ongeluk uitgezonden ESO zette 10,7% meer ersonenauto's over tvallen „Marsdiep" gaf vertraging Wieringer kotter vast met net vol zand Politie treedt op tegen baldadigheid Tussen dijk en duinenrij Aandelenfestival Ja, ik doe mee aan het zwemparadijs BERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.098 DINSDAG 22 JULI 1986 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. werktijd deze week tot en met donderdag a.s.: Harry de Graaf, Pelikaan- 75, De Koog, telefoon 02228 - 266. jdvertenties, abonnementen, etc.: rtld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, gn (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ18,65 per kwartaal; los 85 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17,636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Imkeren maar, actie is gestaakt.' Met niet begrijpende blikken vit de teleurstellende mededeling aangehoord. De truck van de )er whipperploeg rijdt langs de vloedlijn weer terug naar paal In de bekende oranje overlevingspakken staan de redders die in [rubberbootje hadden plaatsgenomen, alweer op het strand. Is grootscheepse zoekactie naar een gezonken jacht, vier mijl uit Texelse noordwestkust voor niets geweest? ,,Een leuke oefening Ik geval", zo wordt geconcludeerd. De mannen van de whip- iloeg gaan zich in de badmeestershut te goed doen aan kop- hete koffie. Een geruchtmakend bericht is inmiddels binnenge- >ld: het alarm voor de zoekactie was loos en afkomstig van een nézender uit een in De Koog geparkeerde auto. bericht blijkt te kloppen. Vanaf iterdagavond zeven uur had een [ongeluk in werking gestelde lodzender in de kofferruimte van aan de Duinroosstraat gepar- lerde auto signalen verstuurd, «betrof een standaardnoodzen- evenals de auto eigendom van directeur van het Paracentrum Tessel Air BV, Texelaar Bob inks. Deze was van plan de zen zondag te monteren in één der Air-vliegtuigen, de Pilatus iter. Mogelijk was de zendinstal- ie omgevallen, waardoor het schakelaartje is omgezet en het ap paraat zichzelf in werking heeft gesteld De gevolgen waren niet mis en droe gen zelfs een internationaal karakter. Het internationale luchtvaartnoodsig naal werd opgevangen door satel lietstations in Toulon (Frankrijk) en Noorwegen. Deze stations stelden zich direct in verbinding met de marine vliegbasis Valkenburg die als eerste instantie in Nederland wordt ingelicht. Vervolgens werd een reeks van instanties op de hoogte iso heeft weer een druk weekend achter de rug. In beide ihtingen werden 10,7% meer personenauto's overgezet dan het vergelijkbare weekend vorig jaar; de vervoersgroei in ken de richting Texel was zelfs 14,07%. Het aantal auto's nniet-ingezetenen op het eiland was zondagavond 8569. lig jaar was het op Texel op het vergelijkbare moment ekker (8922 vreemde auto's) maar toen waren de vakanties iNordrhein Westfalen al begonnen. Dit jaar beginnen de tanties van deze voor Texel belangrijke categorie vakantie- ngers het komende weekend. ig jaar viel het moment van groot- drukte op 20 juli; toen werden 5vreemde auto's geteld, [personenvervoer in de richting sl was van vrijdag tot en met zon- ;5190 stuks (vorig jaar 4550). Ver werden 293 (297) caravans overge- 342 (403) aanhangwagens. In nchting Den Helder gingen 4708 personenauto's over, 242 (235) Evans en 246 (377) aanhangwagens, side richtingen gerekend steeg het sonenautovervoer dus flink. Het na- gelijkblijven van het caravan- en de vrij sterke teruggang bij aanhangwagens (kampeerwagens heeft verbazing gewekt. Hier gaat techter om kleine aantallen. De «bij de personenauto's heeft het toisme inzake het dringend nood- jke toeristisch herstel aangewak- Het zeer gunstige weer heeft Her ongetwijfeld een belangrijke rol Bij slechter weer zou een angrijk deel van de kampeerders on- de toeristen zijn weggebleven. Defect en voor reparatie aan de kant gelegd. Het was ook mogelijk geweest de Texelstroom in te zetten maar het zag er naar uit dat dit meer tijd zou kosten dan reparatie van de Marsdiep. De' nu helemaal volle Molengat kon toen weer naar Texel komen om zijn lading te lossen. Omstreeks 12.00 uur deed het roer van de Marsdiep het weer zodat de dienst ingaand 12.35 uur kon worden hervat. Wrevel en verwarring Door het uitvallen van een dienst van de Molengat en drie diensten van de Marsdiep was echter een forse opho ping van vervoersaanbod in Den Hel der ontstaan, een situatie waarop men daar niet meer is berekend. Er ont stond nogal wat wrevel en verwarring. De rij auto's reikte tot buiten de be bouwde kom van de marinestad, maar toen de dienst weer was hersteld was de rij snel opgeruimd, zodat de wacht tijden in Den Helder niet veel meer dan anderhalf uur waren. Op Texel was ook veel aanbod, zodat de wacht tijden daar tot twee uur opliepen. De politie regelde daar het verkeer, waarbij het op een gegeven moment nodig was om zich niets aan te trekken van de verkeerslichten wat tot boze reac ties heeft geleid. Tegen het eind van de middag hoefde aan geen der zijden van het Marsdiep meer te worden gewacht. Zaterdag, toen Marsdiep en Molengat ongestoord voeren, waren de wachttij den een half uur tot ruim één uur. De indruk bestaat dat het publiek nu aardig op de hoogte is van de vergrote vervoerscapaciteit van Teso. Dat blijkt uit het feit dat steeds minder mensen extra vroeg van huis gaan in de hoop aldus niet lang te hoeven wachten in Den Helder. In het weekend van een jaar geleden stonden 's morgens om half zeven al meer dan 600 auto's in Den Helder, dit jaar was dat veel min der en konden er slechts 25 niet direct met de eerste boot mee. gesteld, onder meer Scheveningen Ra dio, die de kustwachten Huisduinen en Eierland waarschuwde. De melding bij de Texelse post kwam zondagmorgen om 10.15 uur binnen. De noodkreet was gelokaliceerd op vier mijl uit de kust ter hoogte van paal 20 (Badweg De Koog). Andere, naar later bleek foutieve, informatie wees op een al daar verkerend jacht, dat zinkende zou zijn. Genoeg reden derhalve om een grootscheepse zoekactie op touw te zetten. Het patrouillevaartuig RP 20 van de rijkspolitie te water, de Texelse reddingboot „Siegfried Egmundis", de whipperploeg uit De Koog met hun (reserve-) rubberboot, de Helderse red dingboot „Suzanne" en de Pedro 2, een helikopter van vliegbasis Valken burg, namen aan de actie deel. Ook enkele aldaar op zee vertoevende schepen hielpen uitkijken. De leden van de whipperploeg dachten op een gegeven moment het bewuste jachtje te pakken te hebben, maar er bleek niets aan de hand; De opvarenden van dit jacht meldden het noodsignaal via kanaal 67 te hebben opgevangen en speurden de zee eveneens af. Tegen half één, na zo'n twee uur zoeken, volgde de nuchtere mededeling „Staakt het zoeken". Kruispeilingen Dat was het gevolg van een parallelle actie van de Radiocontroledienst (RCD). Het RCD-hoofdkantoor te Ne- derhorst den Berg was namelijk ook één der ingeseinde instanties en had twee specialisten van de afdeling Mo biele Monitoring te Zwolle ingescha keld. Middels kruispeilingen belandden de twee zondagochténd uiteindelijk in de Duinroosstraat. De ambtenaren hadden geen opsporingsbevoegdheid, zodat zij zich wendden tot het rayon bureau van de rijkspolitie in de bad plaats. Daar werd het bezoek van de RCD-ambtenaren ogenblikkelijk gecom bineerd met de in volle gang zijnde zoekactie. Die werd stopgezet en de zich van geen kwaad bewust zijnde Rienks werd benaderd. Tegen de Tes sel Air directeur werd geen proces ver baal opgemaakt. Rienks bezit een machtiging voor dergelijke apparatuur, maar die is gekoppeld aan een bijbe horend vliegtuig. Formeel pleegde hij dus een strafbaar feit, door de zender in zijn auto te hebben. Omdat dit slechts tijdelijk was, Rienks wilde het apparaat de volgende dag monteren, werd van verdere stappen afgezien, al dus een woordvoerder van het PTT- hoofdkantoor te Den Haag. De zender van ongeveer tien bij twintig bij zes centimeter werkt op een batterij en is voorzien van een antenne. Het appa- De wipperploeg van de KNZHRM uit De Koog heeft assistentie verleend bij het vlotbrengen van een kleine wierin ger garnalenkotter die voor het strand bij paal 12 was vastgelopen. Het schip zou weer makkelijk hebben kunnen wegkomen, maar een der netten zat muurvast, naar werd verondersteld achter een wrak. Een duiker was al besteld toen Menno van der Wal van de whipperploeg het water indook en ontdekte dat het net vol zand zat. Door het lossnijden van de zaklijn en een paar keer trekken lukte het om het weer boven water te halen waarna de kotter de visserij kon vervolgen. Als gevolg van een misverstand bij de mel ding van de stranding gingen de hulp verleners eerst naar de verkeerde plek, namelijk de omgeving van boei molen gat 12. Omdat het zicht slecht was, duurde het geruime tijd voordat duide lijk werd dat daar niets aan de hand was. Van de boei voer de whipper ploeg naar de goede plaats waar kon- takt werd gemaakt met de gestrande Wieringer. Ook de sleepboot van Leo Visser en vaartuigen van Rijkswa terstaat en politie waren in de buurt, maar hoefden verder niet in actie te komen. „Een leuke oefening gehad in eik gevat", meenden de leden van de Koger wipperploeg. De vruchteloze actie zou nog een staartje krijgen... raat heeft slechts één frequentie (121.5 MgHz) en heeft geen mogelijkheden tot ontvangst, Het kan in werking zijn gesteld door omvallen, een defect (een fabricagefout lijkt uitgesloten, omdat de zender al drie jaar goed op de hui dige batterij geeft gefunctioneerd) of het door menselijk ingrijpen omzetten van de schakelaar. Ontzettend rot Bob Rienks: „Dat is persé niet het ge val geweest. In mijn werk heb ik regel matig te maken met zoekacties en der gelijke, ik weet wat daar voor komt kij ken. Ik vind het ontzettend rot voor ie dereen die hierbij betrokken is geweest en er vroeg voor het bed is uitge gaan." Het geval bleef niet onopge merkt en haalde de radio en NOS- journaal op tv en enkele landelijke dag bladen maakten er melding van. Daar in wordt gesproken van „een zender in een reddingvest" maar dat is onjuist. Het betrof wel een soortgelijke nood- zender als die in reddingvesten zijn be vestigd en die op aanraking met water reageren. De politie heeft het afgelopen weekend tegen elf jongens proces verbaal opgemaakt.Ze maakten zich voornamelijk in De Koog schuldig aan baldadigheid en vernieling. In de nacht van zaterdag op zondag werd opgetreden tegen een Texelse jongeman die kennelijk onder invloed over het dak van de politieauto had gelopen, waardoor deuken waren ont staan. Hij verklaarde te hebben gehan deld uit wraak omdat hij in het recente verleden op onaangename wijze met de politie in aanraking was geweest. In De Koog betrapte een patrouille in burgerkleding jongelui die over bloem bakken liepen, lantaarnpalen uittrap ten, hinderlijk dronken waren en bo men beschadigden. Tegen vijf perso nen werd proces verbaal opgemaakt. De volgende nacht werden zes jon gens betrapt bij het plegen van soort gelijke vergrijpen. Het bestuur van de Recreatie Maatschappij Texel N.V. heeft besloten de kortingsmogelijkheden van de zwemparadijsaan delen van f200— te verruimen. De 52 kortingscoupons die per aandeel beschikbaar worden gesteld, kunnen nu gedu rende het hele jaar worden gebruikt. Zoals bekend was de regeling eerst dat een bepaalde coupon in de daarop vermelde week moest worden gebruikt of in enkele andere weken die door de N.V. zouden worden aangewezen. Uit reacties uit kringen van logiesverstrek- kers is gebleken dat dit onvoldoende aantrekkelijk wordt gevonden. Men wil dat de gast zelf kan uitmaken wanneer hij gaat zwemmen, zodat besloten is deze beperking op te heffen. Hierdoor wordt het voor de recreatie- ondernemers veel eenvoudiger om hun gasten volledig te laten profiteren van de korting.De RMT noemt als voor beeld een hotelhouder die over 25 aandelen beschikt, dus over 25 x 52 coupons 1300 kortingscoupons, die hij op elk moment ter beschikking kan stellen van zijn gasten. Met de in vestering van 25 aandelen van ƒ200,— is dus ƒ5000,— gemoeid. Het totale daarmee gemoeide kortingsbedrag is 1300 x ƒ6,— oftewel ƒ7800,—. De in vestering is dus al binnen een jaar te rugverdiend, maar de korting komt elk volgend jaar opnieuw terug. De RMT heeft laten weten veel posi tieve reacties te hebben gehad naar aanleiding van de start van de aandelenemissie. De regeling voor de op naam gestelde aandelen van ƒ100,— die vooral voor Texelse particulieren zijn bedoeld, blijft ongewijzigd. Deze aandelen geven tot in lengte van jaren 50% korting, niet ééns per week zoals bij de aandelen van ƒ200,— maar zo vaak als men wil. Overigens kunnen ook particulieren de niet op naam gestelde aandelen van ƒ200,- kopen; dat kan zelfs voordelig zijn, omdat verschillende mensen dan van hetzelfde aandeel gebruik kunnen maken. Ook een combinatie van de twee verschillende soorten aandelen is denkbaar. Het secretariaat van de RMT (Kogerstraat 40, telefoon 02220-2055) geeft daarover desge vraagd advies. door Klaas Bonne Ik liep naar mijn spaarvarken op het dressoir. En zei, spekkie ik wou je wat vragen, Denk jij dat die actie voor het zwemparadijs Hier op Texel wel kans heeft van slagen Want voor ik jou pochet van aarde werk leeg, Om een aandeel voor 't zwembad te kopen. Wou ik je vragen of jij misschien denkt, Dat wij te veel ricico lopen. Hij keek over 't randje en schudde zijn kop, en zei, jongen ik durf je niet te raden, Maar het lijkt mij toch leuk als je 't hele jaar door, Met je hele familie kunt baden, En als ik ooit van mij leven eens big getjes krijg, Mischien zijn 't er zes of zeven, Neem ik ze een dag mee naar 't zwemparadijs Want dat wil ik ze laten beleven, Al kost het me dan een tientje per big. Het lijkt voor mijn kleintjes toch zalig. Maar voor een tweede keer zit er niet in. Dus blijft ons plezier maar eenmalig. Dus ga ik dan maar met mijn biggen naar 't strand Want een krulstaart die baadt niet in weelde. En denken dan samen in 't snik hete zand. Daarginds aan die beter bedeelden. voor een aandeel van ƒ100 geniet ik 50% korting op alle bezoeken aan het zwemparadijs. Dus ƒ6,— per be zoek. Het toegangsbewijs is op naam gesteld. voor een aandeel van ƒ200,— krijg ik (logiesverstrek- ker) een boekje met 52 kortingscoupons. De coupons geven recht op 50% korting per bezoek. Het kortings boekje geeft dus in totaal recht op ƒ312— korting. Jaar in, jaar uit. Deze korting is niet persoonsgebonden. Ik ben geïnteresseerd in 4% preferente aandelen en wil daarom een afspraak maken. Stuur mij een inschrijfformulier voor het hokje dat ik aangekruist heb. Woonplaats Telefoon Recreatie Maatschappij Texel N.V. Secretariaat: Kogerstraat 40 1791 ES Den Burg Telefoon 02220 - 2055 (tussen 14.00 en 18.00 uur) 'Na 18.00 uur 02220 - 3211. Recreatie Maatschappij Texel N.V. Antwoordnummer 680 1780 WG Den Burg

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1