Korte baan-draverijen in ere hersteld Ir# „TesseStoernooï" Deuce: volgend jaar „volle bak"? Klap in gezicht en wapen in tent: jongens van Texel af -jpmagum „Voor mijn terras" SVIonen eerste op de lange baan Jeugd-widerwedstrijd Ringsteken in „Durp" Bocht te ruim PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 22 JULI H Paardesportvereniging De Blijde Rijders en Ondernemersve reniging Den Hoorn organiseerden donderdag op de Diek in Den Hoorn korte baan draverijen. Een middag lang draafden paarden met sulky's en pikeurs over de Diek heen en weer tot vermaak van ongeveer duizend toeschouwers. Direct na afloop werden afspraken gemaakt om het volgend jaar op nieuw draverijen te houden in Den Hoorn. Texel heeft er dus weer een periodiek evenement bij. Volgens de oudere bewoners van Den Hoorn is het 59 jaar geleden dat hier korte baan draverijen zijn gehouden op straat", aldus Willem Goënga na af loop van de succesvol verlopen wedstrijden van donderdagmiddag. ,,Ze hebben een jaar of twintig terug wel geprobeerd draverijen op gras te houden, maar dat is toch iets heel an ders. Feitelijk hebben we hier een tra- maakten, wat bij de helft van de ritten wèl gebeurde, was de snelheid bij de finish zo hoog, dat de honderd meter uitrennen dikwijls te kort was en de paarden ruw gestopt moesten worden of abrupt de bocht om gestuurd. Bij de finish vlagde hoofdorganisator Jan Knijn de combinaties af. De ruim te op de baan was krap bemeten en Knijn sprong als een toreador met een Draven op de Diek. ditie in ere hersteld en met gunstige vooruitzichten, want ook financieel zijn we er goed uitgesprongen, vooral dankzij de ijverige medewerking van De Blijde Rijders." De paardensportver eniging coördineerde alles donderdag. De baancommissarissen, wedstrijdlei ders, pikeurs en verzorgers echter kwa men van de overkant. ,,Van West- Friesland", zoals zij zelf nadrukkelijk zeiden. Door dat gebied trekt het fede ratiebestuur Noordholland van de Ne derlandse draverijsport met een' kara vaan, waar meer dan tachtig mensen en twintig paarden deel van uitmaken, van april tot september. In verschillen de plaatsen houden ze wedstrijden voor hun eigen combinaties van paar den en pikeurs. De aardigheid voor de toeschouwer zit hem dan ook niet zo zeer in het competitie-element, want dat is een welhaast interne aangele genheid binnen de karavaan, het is meer het kijkspel van paarden die in een straat meer dan zestig kilometer per uur draven. En voor sommigen is het leuk een gokje te wagen. Attractie De meeste toeschouwers verbaasden zich er over hoe hard paarden draven op zo'n korte afstand. Hoewel de paar den in geen geval mochten galloppe- ren haalden de combinaties zulke hoge snelheden dat het publiek huiverig te rugdeinsde als ze langsraasden. Vooral als de twee tegen elkaar strijdende dravers tijdens de rit geen fouten Mishandeling op een camping te Den Hoorn vormde de aanleiding tot het wegsturen van een groep van vijf jon gens uit Den Haag, zowel van de camping als van het eiland. Bij nader onderzoek trof de politie een bajonet aan in de tent van de ongeveer 15-jarige knapen. Zij hadden twee jon gens, een 20-jarige inwoner van Doe- tinchem en een 14-jarige inwoner van 's Hertogenbosch, opgewacht buiten de campingkantine. De jongste kreeg een klap in het gezicht, waarna de Doetinchemmer trachtte te bemiddelen en vervolgens ook in het opstootje werd betrokken. sierlijke spring zijwaarts wanneer de paarden op volle snelheid passeerden. Behalve de attractie van de op betrek kelijk hoge snelheid voorbij stuivende combinaties was er voor hen die de moeite namen de spelregels in zich op te nemen het aardige competitie element. De dravers renden steeds één tegen één, meer plaats was er niet. Via een afvalsysteem werd uiteindelijk Irene Ka bel, de enige vrouwelijke deelneemster, eerste met het paard Yankee Star. Om dat Irene Kabel tevens deelnam met het paard Wing Westfrisia slaagde ze erin ook derde te worden. Tweede werd Victoria Laren mét pikeur J. Schuit. Goklust Voor de toeschouwers die het niet al leen bij kijken wilden laten was er de mogelijkheid te wedden. Dat gebeurde niet stiekem, want het werd luidkeels door de speakers omgeroepen. Bij mevrouw Stoop kunt u gokken, die helpt u wel van uw geld af!" Bii navraaa beweerde men echter dat er helemaal niet gegokt werd, maar la ter werd toegegeven dat inderdaad een knaak" ingezet mocht worden, maar dat er heus niemand rijk van werd. Mevrouw Stoop had geen com mentaar: ze had het te druk met het uitschrijven van gokbriefjes. Middenstand De korte baan draverijen zijn een-initia tief van de Hoornder middenstand, die onder aanvoering van Willem Goënga en in samenwerking met De Blijde Rij ders de draversbond benaderde om met hun wedstrijden ook Texel aan te doen. Achteraf is de samenwerking tussen de drie organisaties van alle kanten uitstekend bevallen. Ook wedstrijdorganisator Jan Knijn was uiterst tevreden over hoe alles geregeld was donderdag. Dat mocht ook wel, want de Diek was bijtijds afgezet en langs de kanten stonden over vrijwel de gehele lengte dranghekken terwijl op plaatsen waar dat niet het geval was touwen waren gespannen om het publiek te beschermen. Bij aanvang werd het omgeroepen. ,,De baan is echt niet te smal, maar ook niet te breed. Weest u alsjeblieft voorzichtig. De rijdens hebben geen uitwijkmoge lijkheid". De toeschouwers hielden zich dan ook netjes aan die regel, behalve toen twee bewoners van de Diek arge loos aan kwamen fietsen tijdens de ra ce. IJlings werden ze gesommeerd van de baan te gaan en net op tijd werden de fietsen over de dranghekken getild. Men kon niet verklaren hoe de twee mensen de oplettende officials waren ontgaan. Er gebeurden geen ongeluk ken. Ongelukken zijn de korte baan draverijen trouwens vreemd, want on danks de hoge snelheden is het een veilige sport. De Hoornder middenstand had met het organiseren van dit evenement twee doelen voor ogen. Op de eerste plaats wenste men te laten zien dat Den Hoorn een leuk dorp is, waar van „alles" te doen is. Van de andere kant wil men er graag aan bijdragen dat Texel een zo gevarieerd mogelijk at- Ringsteken vanaf sulky: een tractieprogramma biedt aan de toersiten. Oude renpaarden De voor deze wedstrijden gebruikte paarden zijn veelal oude renpaarden van de grote baan. Dat wil niet zeg gen dat ze voor het grote baan werk zijn afgekeurd, vooral de merries wor den wegens hun leeftijd niet meer toe gelaten en zijn voor de sport na hun achtste verjaardag aangewezen op het korte baan werk. Het is niet meer zo als vroeger een rijkeluispelletje. De meeste eigenaars van renpaarden zijn helemaal niet zo rijk, ze hebben alleen maar een leuke hobby. Althans, zo stellen de leden van het federatie bestuur Noorhdolland het. Enkele le den onder hen mogen dan wel vracht wagenchauffeur of kraanmachinist zijn, het blijft natuurlijk wel een hobby waar veel geld in gaat zitten. Ringsteken Aan het eind van de dag had Den Hoorn een primeur, héél misschien zelfs een wereldprimeur: ringsteken met sulky's. Nog wat onwennig staken de pikeurs maar een beetje in het wil de weg met hun stokken naar de ringetjes. Misschien dat ze het ook niet helemaal serieus namen, want de eerste die zou meedoen werd danig onder invloed van sterke drapk van zijn sulky gelicht. De latere deelnemers waren meer bekwaam, maar de snel heid waarmee ze reden was zo laag dat het publiek er bij wijze van spreken bij in slaap viel. Het was géén succes. Willem Goënga daarover: ,,'s Middags vlogen ze over de Diek, 's avonds kro pen ze." Later op de avond werd dit ringsteek experiment nog gevolgd door het „normale" ringsteken om het Hoorn der kampioenschap, wat voor de toe schouwers, waaronder op dat moment duizenden toeristen, veel leuker was. Die plotselinge toename van het aantal aanwezigen zat hem voornamelijk in de .Hoornder Donderdag, die erg veel mensen uit de omgeving aantrok. Een groepje jongens liet zich vrijdag niet zonder slag of stoot wegsturen van een terras te De Koog. Er ont stond een woordenwisseling met de caféhoudster, die op een gegeven mo ment zelfs een klap in het gelaat kreeg toegediend met als gevolg een gezwol len oog. Pas toen stapten de jongens op. de dader is bekend bij de politie, maar nog niet in de kraag gevat. De Cocksdorper Kustzeilverenig hield zondag de derde langebaan- wedstrijd voor het clubklassemei De wind was zuidwest, kracht vi& vijf. Andreas Monen uit De Cocksdorp werd eerste na omrei*!, ning terwijl Arie Langeveld als eerste de finishlijn passeerde. Behalve de startprocedure en de te* ren route gaf wedstrijdleider Douwe Kooiker ook aan de deelnemers de op dracht allemaal aan stuurboordkant te starten. Dat was omdat de man vorige keer bijna werd overvaren toen de schepen aan beide kanten van c baan startten. Aanvankelijk werd aa de wind gevaren zodat de schepen soms los van de golven kwamen. Ma' tin Warnaar rondde mef zijn Supercai als eerste de meetpaal bij paal 28, i in zijn kielzog de Tornado van Her mann Boks. Bij Vlieland moest op nieuw een boei gerond worden. Bo leidde hier samen met Langeveld, ma op korte afstand Warnaar en de Huri- cane van Pool. De rest zat daar vlak achter. Boks en Langeveld voeren no: steeds aan kop toen de volgende bos werd gerond. Langeveld maakte met zijn Tornado een „slag" naar de vu® toren. Later bleek dat een gouden slag. Boks daarentegen maakte opds moment een fout. Over het hele cours genomen ging het erg hard. D; Tornado van Langeveld kwam uiteind lijk als eerste over de finish. Tweede werd de Supercat van Warnaar, de Huricane van Pool, vierde de Torn do van Boks en vijfde de Dart van Monen. Na omrekening van de Texel yardsticl '86 werd Monen eerste, Zuidema mei een Hobie tweede, Saai met een Ho- bie derde, Pool vierde en Langeveld vijfde. Zondag 27 juli wordt de laatste wedstrijd voor het clubkampioenschi gehouden. De stand na drie wedstrij den is: 1. H, Zuidema; 2. A. Monen en 3. L. Saai. In de donderdag gehouden kennisma kingswedstrijd voor de jeugd namen Jasper Braams en Robin Verduyn ge lijk een voorsprong op Gusta Koopmi en Robert Wit. Jasper won de sprint van Robin en Gusta werd op 50 metö derde, vierde werd Robert en de vijfd- plaats ging naar Fedor Eelman. Bij de jeugd ontsnapten drie renners: Jordi Vinke, Peter Beers en Henk Broekman gingen zo hard door dat lit peloton op een ronde werd gezet. In de A-poule kon niemand weg komei, het werd een massasprint, gewonnen door Bas Vaars voor gastrenner wieba Nats. Uitslagen: Jeugd: 1. Henk Broek man; 2. Peter Beers; 3. Jordi vinke; 4 Jeroen Roderman en 5. Martijn Braam. A-poule: 1. Bas Vaars; 2. Wiebe Nats 3. Niels Jimmink; 4. Jurgen Graf en 5 Hans van Osch. B-poule: I.Karien Graf; 2. Martin Vis ser; 3. B. Kool en 4. Evelien van Arnhem. „Ons tennistoernooi kan uitgroeien tot een leuk evenement, waar de gasten elk jaar reikhalzend naar uitkijken. Zoiets als het Tevoko- buitentoernooi. Dit jaar was het al een succes, maar volgend jaar moet er goed reclame worden gemaakt en kan iets groots van de grond ko men." Aldus Bob Coutinho, voorzitter van tennisclub Deuce, aan het eind van acht dagen tennissen en gezelligheid op en rond de banen aan de Emmalaan. Hij werd bijgevallen door bondsgedelegeerde Cor Boer, die verwacht dat gezien de sfeer en de organisatie, er volgend jaar al sprake zal zijn van een „volle bak", oftewel 240 deelnemers. Dit jaar waren dat er de helft: 122, kelspel D1-klasse, Gretha Beijert en waarvan 56 Deuce-ledèn. Enkele van Wim Soederhuizen in het gemengd hen slaagden erin de finale te berei- dubbel C en Fetze de Haan en Hein ken: Marita Müller in het damesen- van Daalen in het heren dubbel 2. Geen van hen behaalde een eerste prijs. Die was wel weggelegd voor de 14-jarige Gerda Visser uit Heerhugo- waard, die met haar zeer vaste spel de show stal en alle oudere tegen standsters aan de zegekar bond. Ook oud-Texelaar (zelfs voormalig Deuce- voorzitter) Jan Drentje was nadrukke lijk aanwezig. Drentje had een achttal pupillen uit zijn huidige woonplaats Venray meegenomen. Hij exploiteert daar een tennispark. Na zijn succesvol le optreden gaf Drentje voeding aan de aspiraties van de Deuce-voorzitter. Drentje vertelde volgend jaar met een bus vol talenten naar Texel te komen en mogelijk ook met „een bus vol ou de zakken". Coutinho zei een aanvraag te willen indienen bij de gemeente om volgend jaar tijdens het toernooi in de Alle kampioenen van het tweede Tesseltoernooi van t.c. Deuce. directe nabijheid kampeergelegenheid voor de spelers te creëren. Speciale prijzen werden uitgereikt door een „bekende Texelaar", namelijk Gert Coevert, wiens Panorama-portret in de kantine was te bewonderen. Inge de Haan uit Amsterdam kreeg de prijs voor het meisje dat voor de meeste gezelligheid buiten de baan zorgde. Rinze Rus uit Schagen werd uitgeroe pen tot de sportiefste speler. Sportivi teit was ook hoog in het vaandel van zijn twee broers Ton en Ard geschre ven, die de finale van het heren dub bel haalden. Langs de kant kregen zij support van dijkgraaf J.S.. Dijt en diens echtgenote. De gebroeders Rus zijn namelijk in dubbel opzicht neven van het echtpaar Dijt en onderhouden dientengevolge een speciale band met Texel. Gert Coevert reikte niet alleen prijzen uit, maar had een verrassing in petto. Hij schonk de club een erfstuk, dat hij had gekregen van zijn fante Antje. De vader van die tante was Ja cob Heerding en die had bij de oprich ting van de tennisclub in 1912 een an tieke bel gebruikt. Dezelfde bel kreeg Deuce nu cadeau. Uitslagen Heren, C-klasse: finale: Peter Paulissen (Castricum) - Thomas Ellermann (Duitsland) 6-4 4—6 6—4. Heren D1: Edwin Duin (Wijdewormer) - Luc Zuidhof (Venray) 6 3 3 6 6-2. Heren D2: Theus van Leeuwen (Klazi- naveen) - Rinze Rus (Schagen) 6-2 6-0. Dames D1: Gerda Visser (14 jaar!, Heerhugowaard) - Marita Müller (Texel) 6-4 6-2. Dames D2: Inge de Haan (Amsterdam) - Els van Wijk (Amsterdam) 7-6 6-0. Heren dubbel C: J. Drentje/L. Zuidhof - T. en A. Rus 7-5 6-4. Heren dubbel D1: T. en M. van Leeu wen - P. van Deutekom/O. Vriezen 6-4 6-7 6-2. Heren dubbel D2: H. van Gils/M. Do zy - F. de Haan/H. van Daalen 6-4 7-6. Gemengd dubbel C: S. Zuidhof/J. Drentje - G. Beijert/W. Soederhuizen 7-6 7-6. Gemengd dubbel D1: M. Somers/P. van Deutekom - B. Resing/B.A. Resing-Smith 7-6 6-3. Gemengd dubbel D2: E. van Wïjk/R. Stuart - N. Weder/J. Krijnen 6 6-3. Dames dubbel D1: K. Faasen/E. van Wijk - I. de Haan/M. Somers 7-6 7-6. De derde ringsteekwedstrijd meetel lend voor het Texels kampioenschap ringsteken wordt donderdagavond in De Cocksdorp verreden. De aanvang 19.00 uur. ditmaal wordt gestreden or de prijs voor het schoonste geheel. Het parcours is Langeveldsstraat, Klimpstraat, Kikkertstraat. In de Klimpstraat wordt eenmaal gestoken en in de Kikkertstraat staan twee rinc galgen opgesteld. Deelnemers wordei verzocht zich vanaf 18.30 uur op te stellen op het Keidelplein aan de Klimpstraat. Deze plaats is bereikbaar via de route Vuurtorenweg- Langeveldstraat-Klimpstraat.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 6