Cjroen c/tmrtrJ~exels in het hart-, fsch eidsrecep ton mor het Tesselhuus! Teso-vervoer fors gestegen Café's door de week een uur langer open Mini-vliegfeest op camping De Krim t TEUN AAN GOED DOEL i PLAATS VAN CADEAUTJES ngenode gast |een drank Proef tot en met 74 augustus: Vakantieganger voelde zich bedreigd ipGERlCHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.100 DINSDAG 29 JULI 1986 hie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den,Burg, telefoon (02220) 2741. ^werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Michèl Gonlag, Kogerstraat jjn Burg, telefoon 02220 - 2747. f"> «advertenties, abonnementen, etc.: gveid De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f18,65 per kwartaal; los 85 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34,60.398. A'A LA:' [uitter Hans de Leeuw van de Stichting Texelvakantie Gehandicapten accepteert zichtbaar onder de indruk de cheque van f100.000— van ^Vermeer. handen van de 63-jarige Piet Vermeer uit Heemstede ieg de stichting Texelvakantie Gehandicapten zaterdag een ïque van flOO.OOO,—Dank zij deze enorme gift beschikt de ichting nu over voldoende middelen om in oktober met de - ibreiding van het aan de Ruijslaan in De Koog staande va- intiehuis voor gehandicapten, te kunnen beginnen. mensen die erbij waren moesten imaal even slikken en sommigen :esten zelfs een traan wegpinken m zaterdagmiddag in het Tesselhuus ik hoe groot het bedrag was en het was bijeengebracht, gelegenheid van zijn afscheid voorzitter van de Raad van stuur van „Vermeers Verenigde irijven" in Hoofddorp was een sheidsfeest, tegelijk het zilveren Ileum van het bedrijf, georgani- !id waarbij de honderden geno den het verzoek hadden gekre- om geen bloemen, sigaren, lok of andere geschenken te ge- i, maar in plaats daarvan geld te irten voor het Tesselhuus. Een jesloten folder maakte duidelijk welk goed doel het ging. Aan oproep werd massaal en met instemming gehoor gegeven. 450 particulieren en bedrijven akten geld over op de speciale ening van de Amro Bank en imeers Verenigde Bedrijven zelf dit bedrag af tot een ton. 'jgjjtVermeer en zijn medecommissaris- Coenraad Vermeer en Henk van Lit hadden dit geld het liefst „zon- poespas" aan het Tesselhuus wil- overmaken, maar dat vond het stuur van de Stichting Texelvakantie idagochtend vroeg hoorde een be- van de Ruijslaan in De Koog wen op zijn deur. Bij het openen die deur viel de onverwachte gast terlijk binnen en was onmiddellijk •der zeilHet bleek een Duitser te die teveel alcohol had genoten, politie bracht hem terug naaf zijn Mop camping Kogerstrand. Ivermoeden van de Texelse politie 54-jarige Texelaar, die twee we geleden een chaotisch verkeerson- p de Kogerstraat in Den Burg Urzaakte, onder invloed van alco- Lerkeerde, blijkt onjuist te zijn ge- De bloedproef toonde geen 3fen van alcohol aan, zodat drank- 'sbruik niet de oorzaak van het on- Val was. Gehandicapten te gek. De commissa rissen met hun familieleden werden daarom uitgenodigd voor een bezoek aan Texel, waar onder het genot van een hapje en een drankje een rond vaart werd gemaakt met de kotter TX 19 van Krijnen en vervolgens werd een bezoek gebracht aan het Tesselhuus zelf, waar de cheque temidden van de groep gehandicapte jongens, die daar momenteel een vakantie doorbrengt, werd overhandigd aan voorzitter Hans de Leeuw van de stichting. Piet Vermeer is oprichter van Vermeers Verenigde Bedrijven. Samen met zijn vrouw startte hij 25 jaar geleden vanuit een slaapkamer die als kantoortje dien de. Hij bewees over de juiste onderne merseigenschappen te beschikken want de bouwonderneming groeide uit tot een bedrijf met een jaaromzet van f300 miljoen en een loonlijst met 1300 medewerkers in vaste dienst. Vermeers Verenigde Bedrijven is een holding met een 13-tal werkmaatschappijen, elk gespecialiseerd in een bepaalde bouw activiteit: wegenbouw, pijpleidingen, betonwerken, waterbouw, utiliteits bouw, installatietechniek etc. „Het enige dat we nog niet doen is woning wetwoningen bouwen", aldus Vermeer. Hij was zaterdagmiddag aan boord van de TX 19 en vertelde hoe het idee was ontstaan om ter gelegenheid van zijn afscheid en het 25-jarig bestaan van de zaak het Texelse vakantiehuis een steuntje in de rug te geven. Visje eten „Wij komen veel op Texel, we hebben een woning aan de Ruijslaan en we eten wel eens een visje bij Jan Stolk van het havenrestaurant. Ik wist daar door iets van het Tesselhuus en van de financiële nood die daar nog heerst. Ook als gevolg van mijn lid maatschap van Rotary had ik over het Tesselhuus gelezen, maar eigenlijk heeft Jan Stolk ons warm gemaakt voor het idee om voor dat huis iets bijzonders te doen. Een paar jaar gele den hebben we besloten dat ik als voorzitter van de raad van bestuur af scheid zou nemen als het bedrijf 25 jaar zou bestaan en hebben we er over nagedacht hoe we het een en ander gecombineerd zouden vieren. Het wer den uiteindelijk twee feesten die in Treslong werden gehouden, één voor de zakenrelaties en een voor de mede werkers. Cadeautjes wilden we daarbij dus niet ontvangen. We vonden het veel zinni ger dat in plaats daarvan geld zou worden overgemaakt om jullie te hel pen die gehandicapte kinderen wat ge lukkiger te maken. We hebben ook nog aan een ander doel gedacht, maar het Tesselhuus had de voorkeur omdat daar geen overheidssubsidies voor be schikbaar zijn en het project dus voor een groot deel'afhangt van particuliere fondsen. Dat was ons verteld door Jan Stolk, die ik heb leren kennen als een aartsbedelaar, maar we hoorden het ook van gouverneur Maarten Mantje op een bijeenkomst van de Ro- taryclub Haarlemmermeer waar ik lid van ben. Onze ondernemingsraad steunde het plan van harte. Veel men sen belden me op, ze vonden het een prima idee, zo'n tastbaar doel". Nog overtuigender bleek dat toen de bijdragen binnenkwamen. Er werd veel dieper in de beurs getast dan bij het geven van een gewoon geschenk zou zijn gebeurd. Praktisch iedereen gaf gevolg aan het verzoek. Er waren maar een paar cadeautjes. De bedra gen (variërend van 715,— tot forse sommen) overtroffen de verwachtin gen. „We waren verbaasd en blij", al dus Piet Vermeer. „Er kwam zoveel binnen dat we ons konden veroorloven van het totale bedrag een ton te maken". Nog meer? Alle gevers hebben van Vermeer een dankbetuiging ontvangen, maar daar zat een oproep bij om het niet bij deze gift te laten. De financiering van het Tesselhuus is nog niet helemaal rond, er is dus nog meer geld nodig. Piet Vermeer verwacht dat die oproep niet vergeefs zal zijn. Onder de zakenrela ties zitten vele „grote jongens" die in staat zijn een gebaar te maken en ze zijn nu in ieder geval op de hoogte van het Texelse project. Later op de middag werden Vermeer en zijn mede-commissarissen rondge leid in het Tesselhuus, waar op dat moment een groep jongens met spier dystrofie naar een popprogramma op de televisie zat te kijken. Bestuursle den van de stichting Texelvakantie ver telden over de voorgenomen verbou wing die nu definitief doorgaat. Aan de achterkant van de bestaande bun galow komt een vleugel met slaap- ruimte voor zes bedden en een badka mer. Meer logiescapaciteit voorziet niet alleen in een behoefte maar maakt ook een meer efficiënte exploitatie van het huis mogelijk met behoud van de voor het Tesselhuus zo kenmerkende „klein schalige gezinssfeer". Bij de overhandiging van de cheque aan voorzitter Hans de Leeuw verklaar de Piet Vermeer dat hij blij was op de ze wijze een ander wat geluk te kun nen bezorgen, maar hij voegde eraan toe dit toch niet zo heel bijzonder te vinden omdat het de consequentie is van het service-ideaal. „Door dit steentje bij te dragen kunnen we el kaar dienen en elkaar in blijdschap de hand reiken". Bij wijze van proef mogen de Texelse horecagelegenheden van zondag tot en met donderdag een uur langer zijn geopend: tot 02.00 uur. De wij ziging gaat morgenavond in en geldt tot en met 14 augustus. De verleng de openstelling is niet van toepassing op de nachtcafé's, waarvoor de sluitingstijd op 04.00 uur blijft gehandhaafd. Het besluit werd gisteren genomen door burgemeester A. Schipper na uit voerig overleg met een groot aantal di rect betrokkenen, zoals horeca ondernemers en politie. De consequen ties werden bestudeerd in het college van B en W en voorts had Schipper ruggespraak met de raadsleden die zit ting hebben in de commissie voor al gemeen en organisatorisch beleid. De aanleiding tot het besluit werd ge vormd door het groeiende aantal klachten over geluidsoverlast op straat, vooral in De Koog. Het lawaai is het hevigst omstreeks 01.00 uur, bij het uitgaan van de café's en discotheken. In het weekend is de sluitingstijd van deze uitgaansplaatsen om 02.00 uur en de indruk bestaat dat er dan minder rumoer heerst dan door de week. De ervaring dat het meeste publiek tussen 01.00 en 02.00 uur de café's verlaat heeft mede tot de nu afgekondigde maatregel bijgedragen. Ook eetgele- genheden, zoals de rond sluitingstijd druk bezochte snackbars, mogen tot 02.00 uur open blijven. Alle horeca ondernemers op het eiland ontvangen - waarschijnlijk morgen - een toelich tende brief over de proef maatregel. De betrokkenen laten duidelijk weten het als een probqersel te zien, in de hoop de toegenomen geluidsoverlast te kun nen beperken. Camping De Krim staat vandaag (dinsdag) in het teken van de vlie gerij. De gasten van de camping, maar ook ander publiek zullen be trokken zijn bij een mini-vliegfeest met een spectaculair programma: een vliegerwedstrijd, een wedstrijd vliegtuigmodelbouw, een preci- siesprong door het paracentrum, landing en start van de grote heli copter van de KLM en het lanceren van een hetelucht ballon. Het mini-vliegfeest moet worden ge zien als een hoogtepunt in de activitei ten die op de Krim voor de gasten worden georganiseerd. De voorberei dingen zijn daarbij minstens zo belang rijk als het feest zelf. Zowel jonge als oudere vakantiegangers zijn al druk be zig met het in elkaar zetten van vlie gers en modellen. De prijswinnaars van de verschillende categorieën ma- Het afgelopen weekend heeft Teso een enorme vervoersdruk- te verwerkt. In vergelijking met hetzelfde weekend vorig jaar steeg het vervoer van personenauto's met 27%, het vervoer van caravans met 35% en het vervoer van aanhangwagens met 12%. Deze cijfers hebben betrekking op bei de vaarrichtingen. Omdat het vervoer naar Texel omvangrijker was dan het vervoer naar het vasteland, steeg de drukte op het eiland. Het aantal auto's van niet-ingezetenen bedroeg zondag avond 8445 (vorig jaar 8139). Vrijdag, zaterdag en zondag kwamen 5572 personenauto's naar het eiland en in tegengestelde richting gingen er 5403. Het verslechterde weer veroorzaakte vrijdag op 't Horntje extra drukte van huiswaarts kerende vakantiegangers. Omdat die ongeveer allemaal op het zelfde moment vertrokken, liepen de wachttijden op tot bijna drie uur. De wachtende auto's konden lang niet al lemaal terecht op het Teso- opstelterrein, zodat ze in een rij langs de Pontweg werden opgesteld. Al spoedig reikte deze tot voorbij de Van der Sterrweg. Teso-personeel hielp op het traject tussen haven en ver keerslichten met de begeleiding van deze file maar liet het verder aan de politie over, die dan ook geruime tijd in touw was. De veerboten functio neerden zonder technische pech en de rij bleef dan ook flink in beweging. Top De toeristen die naar Texel kwamen bestonden voor een belangrijk deel uit Duitsers uit Nordrhein Westfalen, waar de vakanties zijn begonnen. Aangeno men kan worden dat nu de top van het seizoen is bereikt en dat het dus niet nog drukker kan worden op Texel. Op basis van de gegevens tot dusver durft Teso-direkteur Hoogerheide nu de verwachting uit te spreken dat de cijfers gunstiger zullen zijn dan vorig jaar, toen het vervoer nog met 2% te rugliep. Een groei van 3% lijkt er nu in te zitten. Dat is te danken aan het goede weer van de laatste tijd maar volgens Hoogerheide moet ook de vele betaalde en gratis reclame rond de in gebruikneming van de dubbele aanleg- inrichting een rol spelen. „Bij de start van onze reclamecampagne ter gele genheid van de ingebruikneming van de nieuwe aanleginrichting heb ik ge zegd dat ik al dik tevreden zou zijn als de vervoerscijfers dit jaar gelijk zouden blijven. Het geld dat de campagne heeft gekost zou dan al zijn terugver diend, maar het ziet ernaar uit dat het publiek sneller op de boodschap rea geert dan we dachten. De mensen weten in elk geval dat er geen lange wachttijden meer zijn en dat blijkt uit de sterke verschuiving in het verloop van het vervoersaanbod over de dag. Vroeger gingen veel mensen vroeg van huis, zodat ze ongeveer allemaal tege lijk in Den Helder aankwamen. Nu wordt er van uitgegaan dat dit niet meer nodig is en komt men op het moment dat het best past en dat is veel meer gespreid". Vrijdag reikte de rij huiswaarts kerende auto's tot voorbij de Van der Sterrweg. Gelukkig was het aantal auto's dat nóér Texel kwam nog groter. (Foto Dirk Kuiter). ken een rondvlucht met de helikopter. Vliegeren Het feest begint om 14.00 uur met het oplaten van zelfgemaakte vliegers die door een jury op verschillende aspec ten zullen worden beoordeeld. Het gaat om de meest originele vlieger, de grootste vlieger maar ook om de meest „technische" vlieger. Met dat laatste wordt gedoeld op allerlei foefjes die met vliegers kunnen worden uitge haald door er bewegende delen aan te maken, door er een op afstand te be dienen camera in te hangen, etc. Bij het modelbouwen gaat het om een zo mooi of aardig mogelijk vliegtuig of helikopter, te maken van hout, papier of ander los materiaal, dus geen com plete bouwdozen. De modellen hoeven niet echt te kunnen vliegen. Verder zal worden vastgesteld hoeveel vliegers zonder „ongelukken" kunnen worden opgelaten op een terrein van één hectare. Zoveel mogelijk vliegers zullen daar dus de lucht in gaan, waarbij het de kunst is om alle vliegers zó stabiel te laten zijn dat ze niet in el kaar verward raken. Gehoopt wordt dat een dergelijk expe riment ook door andere kampeerbedrij- ven op Texel zal worden georganiseerd zodat een soort competitie ontstaat. Om 17.00 uur landt de KLM-helikopter om vanaf De Krim een rondvlucht te maken. Omdat het een eenmalige ge beurtenis is, is van gemeentewege toestemming gegeven voor de landing onder voorwaarde dat de brandweer ter plaatse paraat is met de voor dit geval geëigende blusmiddelen. Tussen zes en acht uur zal de dag worden afgesloten met een vlucht met een hetelucht-ballon, als dé weers omstandigheden het toelaten. Ballon vaarder Ton Kurvers komt daarvoor naar Texel. Hij zal de vlucht maken met twee passagiers. Alles speelt zich af op het sportterrein van De Krim. Tegen een 20-jarige toerist uit Uden werd donderdag proces verbaal op gemaakt wegens doorrijden na een aanrijding. De jongen was in de Dorpsstraat van De Koog achteruit rijdend tegen een taxi gebotst en was er toen vandoor gegaan. De politie vond hem de volgende nacht op een andere plaats op het eiland. De toerist had op de Pontweg geen voorrang gegeven aan een taxi. De be treffende taxichauffeur was hem toen achterna gekomen en was voor hem gaan rijden om hem te laten stoppen en hem over dit verkeersgedrag te on derhouden. Dat laatste mislukte omdat de toerist zich bedreigd voelde en wei gerde raam of portier te openen. Hij reed achteruit en botste tegen een an dere taxi die intussen achterop was gekomen, waarna hij opnieuw gas gaf en wegreed. Bij de aanrijding was aan beide wagens lichte plaatschade ontstaan.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1