„Eamda" houdt op Texel uitwisseling Vrolijke Friese meiden op bakfiets naar Texel A! 25 jaar tevreden met zelfde vakantiebestemming Supermarkt kan geen Under meer geven Meningsverschil Texelse para-activiteit ïi VARA-programma Brommer botste op auto Extra overtochten snel reserveren Jasper Braam won gratis lidmaatschap van wielervereniging Vernieling Vergunning geweigerd genieten. VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 5 De voorwaarden waaronder een hinderwetvergunning wordt ver- strekt aan de heer J. L. G. Maas lijn zodanig, dat aan de hinder, die inde bovenwoningen van het be drijf wordt ondervonden, een einde komt. ten van de bewoonsters, mevr. Y. Spreekmeester, heeft veel actie ge voerd tegen de hinder die ze van de supermarkt ondervindt. Ze schreef on der andere brieven aan b en w en de jemee'nteraad. Zij en twee andere be woonsters, de dames Rijk en Combé, hebben bovendien een jurist in de arm genomen in de persoon van mr. G. Creutzberg te Den Helder, die nog wat aanmerkingen heeft gemaakt aan de voorschriften die aan de hinderwetver gunning zijn verbonden. Naar aanlei ding daarvan zijn die voorschriften nog wat aangescherpt. Het onafhankelijke, uitgebreide techni sche onderzoek waarom mevr. Spreek meester heeft gevraagd, wordt door het college niet nodig geacht. Er zijn geluidsmetingen geweest, de directeur gemeentewerken is ter plaatse wezen Ijken en er is een technisch onder- ioek geweest, dat toereikend wordt ceacht. Als de supermarkteigenaar zich aan de voorschriften houdt, is geen probleem meer te vrezen. Moch- lende regels niet worden nageleefd dan zijn er voldoende gronden om ef- fektief te kunnen optreden. [en erg sterke Texelaar kreeg in De loog ongenoegen met een taxichauf feur, omdat hij de ritprijs die hem in skening werd gebracht te hoog vond. Hij zette zijn woorden kracht bij met ijn handen, met het gevolg dat het ihirtje van de taxichauffeur werd ge beurd en dat de ruit van de taxi ka mt ging. Mede door bemiddelend op- aden van de politie werd het conflict iteindelijk gesust. Het vliegveld Texel en de activitei- 3n van het paracentrum aldaar allen het decor vormen bij de pre statie van het VARA-televisie- jogramma ,,Vara's verrukkelijke ijftien" dat woensdag 6 augustus fun 18.10 tot 19.00 uur via Neder- Ind 1 zal worden uitgezonden, iiijdag was een opnameploeg van de (bra op het vliegveld om onder leiding an regisseur Frans Mijland opnamen Smaken van presentator Jan Douwe ïioeske, die samen met instructeur Herman Landsman een tandemsprong litvoert en op andere manieren met de parachute actief is, terwijl hij tussen- foor de dertien verschillende clips van let programma aankondigt. Hst idee om deze locatie als achter mond te kiezen is van de regisseur, die te opnamen speciaal op Texel wilde naken om de presentatie eventueel te- ten een toeristische" achtergrond te iunnen laten plaatsvinden. Dat laatste iau zijn gebeurd als de weersomstan- igheden een parasprong niet hadden tegelaten, tijd om op beter weer te lachten was er niet. Het was vrijdag chter zonnig, zodat het niet nodig om op dit alternatief terug te val- n. Het paracentrum werkte van harte 'se, want het zal goed te zien en te oren zijn dat de opnamen daar zijn Smaakt en dat is welkome reclame, okvoor Texel in het algemeen. Het Ten uitvoeren van een parachu- sprong was bovendien een uitda ag, want de presentator had ooit ;ns in een overmoedige bui uitgeroe- andat de regisseur met hem alles" echt uithalen, wat hij maar wilde.... Jacobs (sturend) en Mieke lachen: ze blijven het een goede bak vinden. Mieke Verdenius (20 jaar) en Jacoba de Bruin 19), twee vrolijke meiden uit Leeuwarden, zullen de rit naar vakantiebestemming Texel hun leven lang niet vergeten. Slagregens, stormwind tegen op Afsluitdijk en polderwegen, nachtelijk donker, bijna overreden worden door een politiewagen, bijna niets bleef hen bespaard, en dat alles tot overmaat van ramp per..... bakfiets. ,,Voor 450 gulden is ie hier te koop, want nog zo'n ritje. ...we moeten er niet aan denken", blikken de twee met gemengde gevoelens terug. „Knurft", zoals de naam van de voor malige bakkersfiets luidt, staat sinds de aankomst vrijdagmiddag liefdevol geparkeerd op het erf van de familie Van Lingen nabij De Koog. Dochter Jeanet zit bij Jacoba in de klas op de Agogische School te Leeuwarden, vandaar. Bovendien zou de bakfiets op de camping, waar de meiden hun tent hebben opgeslagen binnen de kortste keren voor biertransport worden „ge leend". Maar de belangrijkste reden is dat ze het gewoon zat zijn. De Friezin nen hebben een tandem gehuurd en dat bevalt een stuk beter. Misschien gaan ze volgend jaar zelfs zo op va kantie. Of Texel dan weer einddoel is, moet worden afgewacht, ,,'t Is een mooi eiland. Als je fietst zie je aan de ene kant weilanden, dat is net Fries land. Kijk je naar de andere kant, dan zie je duinen, heel leuk. Dat heb je bij voorbeeld op Ameland niet", zegt Ja coba. Zij spreekt uit ervaring, want ze heef.t alle andere Nederlandse Wad deneilanden al eens bezocht. Texel was daarom een logische bestemming, temeer omdat de overtocht het goed koopst is en er vanuit Leeuwarden ten minste nog een lekker stukje moest wordep getrapt. „Eerst zouden we gewoon per fiets gaan en later per brommertje, maar daarmee had ik alleen maar pech. Toen kwam Mieke met het idee om per bakfiets te gaan, dan konden we meer bagage meenemen. Ik vond, het wel een stunt", aldus Jacoba. Na een langdurige speurtocht troffen ze bij een handelaar in Giekerk een oude bakkersfiets, die ze voor 150 gulden kochten. Bijna alle onderdelen moesten worden opgelapt: de wielen waren verroest, de banden versleten, verlichting ontbrak en de bak was ver rot. Een fris blauw-wit verfje voltooide het knutselwerk. Met een oefentocht van vijftig kilometer vertoonden ze zich voor het eerst op de openbare weg. Buiteling Het bleek dat deze tocht geen verspil de tijd was, want voor het besturen van het niet alledaagse voertuig was een speciale techniek vereist. Bijvoor beeld bij het op- en afstappen: Mieke stapte eens in de bak, voordat Jacoba op het zadel was gaan zitten. Gevolg: een buiteling van jewelste. „Op een gegeven moment stopten we bij een café om iets te drinken. De oprit er naar toe liep iets omhoog. Toen we zo'n beetje bovenaan waren, liet ik het stuur los. Dat was dus fout: de bak met Mieke erin draaide weg, we gle den de helling af en gingen bijna de ploemp in...." De proef werd als geslaagd be schouwd, niet beseffende welke ont beringen ze zich nog op de hals zou den halen. Acht uur zoü de reis onge veer moeten duren, het werden er veertien. Midden in de nacht, om half één, ver trok het tweetal. „Op vóór slapen" was er niet bij, want Mieke en Jacoba kwamen rechtstreeks van een verjaar dagsfeestje. De vooruitzichten leken gunstig: een heldere hemel, windstil. In vliegende vaart werd Harlingen be reikt, de 120 kilo ballast in de bak vormde geen probleem. Twee zware koffers, twee windschermen, een drie- persoonstent, koelbox, luchtbedden en het lichaamsgewicht van de passagie- re: het nut van een bakfiets leek zich te .bewijzen. Eenmaal op snelheid ging het trappen licht, mede dankzij de vaste wegligging. Vanaf Zürich, bij het begin van de Afsluitdijk, keerden de omstandigheden zich tegen de meis jes. Snel hesen ze zich in de regen pakken en dronken nog een kopje kof fie. Op de ventweg, waar ze zoéven nog hadden gereden, raasde met grote snelheid een auto voorbij om met nog grotere spoed terug te keren. „Die dacht dat wij ze in de maling namen. Midden in de nacht op de bakfiets en De Europese overkoepelende organisatie van ouderverenigin gen van spierziektenpatiënten EAMDA" houdt van 15 - 22 augustus een internationale uitwisselingsbijeenkomst op Texel. Er zal aan worden deelgenomen door gehandicapten (en hun begeleiders) uit Engeland, Frankrijk, Ierland, Malta, Duitsland, België, Noorwegen, Zweden, Denemarken en Ne derland. Het aantal aanmeldingen is inmiddels de 64 gepasseerd. dan op de weg een bak koffie zitten drinken. Of we soms bezig waren met een zelfmoordpoging". Dat leek er even later verdacht veel op. Om niet totaal uitgeput te raken werd om de kilometer van berijdster gewisseld. De meiden zetten door: ..We wilden niet voor half Leeuwarden voor paal staan". Eindelijk, om kwart voor drie 's middags werd het veerha venterrein in Den Helder bereikt, waar vervolgens de boot werd gemist omdat ze in de rij bij het autoverkeer moesten staan.... Na het lezen van dit verhaal is het te begrijpen dat Jacoba en Mieke van de bakfiets afwillen. Belangstellenden kunnen eventueel contact opnemen met de redaktie, buiten werktijd tele foon 5472. Een 16-jarige jongen uit Den Burg kwam dinsdag op het kruispunt Beatrixlaan-Gasthuisstraat in botsing met een 76-jarige automobilist, ook uit Den Burg. De bejaarde automobilist die op de Gasthuisstraat reed zag de brommer te laat omdat het zicht werd belemmerd door een vlak bij de hoek stilstaande auto. Dat de bijeenkomst op Texel wordt ge houden heeft te maken met de aanwe zigheid van het vakantiehuis voor ge handicapten „Het Tesselhuus" waarin vooral kinderen worden opgenomen die lijden aan spierdystrofie. De geza menlijke belangen van deze categorie gehandicapten worden behartigd door de VSN, de Vereniging Spierziekten Nederland, die is aangesloten bij de genoemde Europese organisatie- Het gezelschap dat naar Texel komt, bestaat voor ongeveer de helft uit per sonen die van de rolstoel gebruik moe ten maken. In een nog nader aan te wijzen ge bouw zal het gezelschap onderge bracht worden en hier zullen ook de discussies worden gehouden. Thema is: de integratie van invaliden in de samenleving. Het programma vermeldt verder onder meer een bezoek aan het NIOZ waar een lezing zal worden bijge woond over het natuurgebied de Wad denzee en er wordt ook voor ontspan ning gezorgd zoals een barbecue bij een kampvuur op het strand. De men sen van de Stichting Texelvakantie ge handicapten hebben een belangrijk Verenigingen en organisaties op Texel, die van plan zijn in de periode van september 1986 tot en met augustus 1987 een cultureel evenement te hou den,' waarbij het reserveren van een extra afvaart bij de N.V. TESO noodza kelijk is, worden verzocht vóór 20 au gustus contact op te nemen met de Stichting Ondersteuning Welzijnswerk, telefoon (02220) 4300 of 3493. Voor een extra afvaart zijn minimaal 75 deel nemers aan een cultureel evenement nodig. Sinds een collega hen Texel in 1961 aanbeval, hebben zij „immer wie der" hun vakantie op het eiland doorgebracht. Sterker nog, de Westduitse echtelieden Alwin en Helga Büsing verblijven al 25 jaar lang elke zomer enkele weken in hotel Den Burg aan de Emmalaan. Toen zij maandag na een reis van 3Vi uur opnieuw op hun vakantie bestemming arriveerden, werden zij tot hun verrassing onthaald met een erepoort. Het is dezelfde toegang die het echt paar in 1961 binnenging, niet beseffen de dat met dit ritueel in 1986 de ko lommen van deze krant zou worden gehaald. Toen heette het hotel nog „Pension Lakeman", naar de toenmali ge uitbater. Een bar was nog niet aan wezig, maar dat veranderde snel toen na enkele jaren Gert Coevert de scep ter ging zwaaien. Twee jaar geleden namen Hans en Hanny Eshuis het werk over, zodat de familie Büsing drie eigenaren als het ware heeft „over leefd". De wijzigingen hebben niet tot gevolg gehad dat de Duitsers zich niet meer thuis voelden. Reeds in het eerste jaar voelden zij zich op hun ge mak in het gemoedelijke hotel (pen sion), „een echt familiehotel", aldus de echtelieden. Voorts prijzen zij het eten en de bediening in de loop der jaren. „Ein ganz toller Service" met veel aandacht voor de persoonlijke wensen. Het eten is afwisselend, vaak een verrassing maar altijd prima. Schrijf er alstublieft bij dat Frau Eshuis een uitstekende kokkin is!" Naar een andere overnachtingsmoge lijkheid hebben de Büsings nimmer ge zocht, evenmin als naar een ander va kantieoord. „Wie eenmaal hier komt, blijft voor altijd verknocht", zo is hun ervaring. Op hun beurt hebben ze Texel bij vele kennissen aangeprezen, met positieve reacties tot gevolg. „Het eiland is zeer afwisselend, qua activi teiten en natuur. Er is veel bos en het strand is niet zo overvol als bij ons. Je kunt hier grote einden wandelen, zon der over de badgasten te struikelen. We gaan trouwens ook al 25 jaar naar hetzelfde strand, naar het Westerslag, huisje 9B", vertelt mevrouw Büsing over de voorliefde voor Texel. Büsing: hij speelt contrabas in het Westphalisaches Symphonie Orchester uit Recklinghausen. Zijn vrouw was tot voor tien jaar geleden celliste in het zelfde gezelschap. Het orkest trekt door de hele bondsrepubliek en soms daarbuiten, zodat de Büsings weinig trek hebben om voor hun vakantie nogmaals langdurig te moeten reizen. Texel is precies ver genoeg: in het bui tenland, aan de kust en toch slechts luttele uren rijden vanaf hun woon plaats Oer-Erbenschwitz. „Bovendien hebben we zelfs vaak meer zon gehad dan in het zuiden", zeggen „Herr und Frau Kapellmeister", zoals zij door de hotelgasten worden aangeduid. Hoeveel zij ook over „hun" vakantie oord praten, er zijn louter positieve ge luiden te vernemen. Zo vinden de Bü sings Texel bijvoorbeeld niet duur, ze ker niet in vergelijking met de Duitse waddeneilanden en worden er goede contacten met verscheidene Texelaars onderhouden. Voorts verkeerde het echtpaar in de gelukkige omstandig heid op dinsdag aan te komen, waar door de langste wachttijd bij de boot, die zij in 25 jaar hebben meegemaakt anderhalf uur bedroeg. Dit jaar zijn ze maandag al vertrokken, mede omdat in de Duitse kranten en tijdschriften opmerkelijk veel aandacht aan de ver nieuwingen bij de veerhaven is ge schonken. Na het volbrengen van het jubileum zijn de Büsings niet van plan minder regelmatig naar Texel te ko men. Integendeel, na de pensionering van de nu 63-jarige Alwin Büsing, in oktober, willen ze vaker eens buiten het seizoen van hun droomeiland aandeel in de organisatie van de uit wisselingsbijeenkomst, die nog niet eerder in Nederland is gehouden. Er zijn aanzienlijke bedragen mee ge moeid. Financiële steun wordt ontvan gen van de Europese gemeenschap (720.000,— Prinses Beatrixfonds (710.000,— en andere fondsen (ca. 710.000,-). Donderdag reed de wielerjeugd op het wielerparcours Zuid-Haffel ter afsluiting van de kennismakingswedstrijden een tijdrit over één ronde. De uitslag daar van was: 1. Richard Bousma 2.09 min.; 2. Jasper Braam 2.21 min., 3. Robin Ver- duyn 2.23 mim.; 4. Robert Wit 2.25 min., 5. Gusta Koopman 2.28 min., 6. Fedor Eelman 2.35 min. De totale uitslag na vier gefietste wedstrijden is: 1. Jasper Braam 13 punten; 2. Robin Verduyn 12 pnt., 3. Richard Bousma 10 pnt., 4. Gusta Koopman 9 pnt., 5. Robert Wit 6 pnt., 6. Fedor Eelman 4 pnt. Jasper Braam kreeg de hoofdprijs: één jaar gratis lid plus gebruik van een fiets. Verder mogen alle deelnemers dit seizoen gratis meedoen met de wedstrijden. De eerste drie kregen een standaard en voor alle deelnemers was er een grote zak snoep. De jeugd van de wielervereniging reed een tijdrit over één ronde. De uitslag was: Henk Broekman 1.48 min., Peter Beers 1.52 min., Jordi Vinke 1.55 min., El- mar Keijser 2.00 min., Stefan Bousma 2.01 min., Jeroen Rodermans 2.03 min., Martijn Braam 2.15 min. De senioren reden een criterium. De B-poule finishte als compleet peloton. In de A-poule sprongen vijf renners weg waarvan er drie overbleven: Bas Vaars, Niels Jimmink en Wolfgang Ku- the en keken enkele ronden voor het eind het peloton in de rug. A-poule: 1. Wolfgang Kuthe; 2. Bas Vaars, 3. Niels Jimmink, 4. Hans van Osch, 5. Richard Koopman. B-poule: 1. P. van Vilsteren, 2. Martin Visser, 3. R. Krozynski, 4. Zirkin Graf, 5. Evelyn van Arnhem. Jpnge toeristen richtten vernielingen aan in een toiletgebouw op camping „Loodsmansduin". Een wc-pot moest het ontgelden, evenals de achterwand van het toilet, deurgrendels en een werkkast. De daders hadden het eiland al verlaten toen de schade werd ont dekt. De politie zal trachten hen te achterhalen om de schade te regelen. Het college van burgemeester en wet houders heeft besloten geen Drank- en Horecawet-vergunning te verlenen aan G. J. Dekker voor diens bedrijf bij de kartingbaan op Akenbuurt 14 nabij Den Burg. Dekker heeft bij de aan vraag van de vergunning opgegeven een gediplomeerd bedrijfsleider en een beheerder op de loonlijst te hebben. Na advies van de Kamer van Koophan del werd de gemeente achterdochtig en liet onderzoeken of dit zo was. Dekker heeft nu toegegeven niet over dat personeel te beschikken en omdat hijzelf niet de vereiste horecadiploma's heeft, weigerden b. en w. de vergun ning. Dekker is geadviseerd alsnog be doelde diploma's te behalen, zodat hij 1 voor het seizoen '87 wel een vergun ning kan krijgen. Kapellmeister Een andere belangrijke reden voor de traditie om de drie of vier weken du rende vakantie op Texel te vieren, vloeit voort uit het beroep van AlwirL

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 17