Harrier straaljager en Jumbo helikopter Surfmarathon houdt halt bij Dijkmanshuizen Extra op Texel Airshow: Crossloop De Koog Explosief gevonden Drie ramen ingeslagen „Delta Force" bouwvergunningen! SurfspulSen weg VERVOLG VAN PAG. 1 Sluitingsuur PAGINA 6 TEXELSE COURANT VRIJDAG 1 AUGUSTUS Aan het programma voor het vliegfeest van zaterdag 2 au gustus zijn enkele spectaculaire onderdelen toegevoegd: een demonstratie met een Harrier, de bekende Engelse straaljager die verticaal kan landen en opstijgen en een presentatie van de Sikorsky CH 53 helikopter, de grootste helikopter van de weste lijke wereld. De ,,jumbo"helikopter is van de US Air Force en komt met zeven beman ningsleden van een basis in Duitsland. Het toestel arriveert vrijdag al op Texel en vertrekt pas maaridag, zodat de N.V. Luchtvaartterrein voor die tijd het hotelverblijf voor de inzittenden moest regelen. De driemotorige CH 53 kan 60 mensen vervoeren, eventueel ook meerdere auto's en is in staat, bij een eigen gewicht van maximaal 30 ton, een gewicht van 14 ton op te hijsen. Het toestel is bestemd voor het ver voer van troepen en materieel. De de monstratie tijdens het vliegfeest begint om 15.29 uur. Koeien op stal Indrukwekkend zal ook de Harrier straaljager zijn, niet in de laatste plaats door het motorlawaai dat ook in de omgeving van het vliegveld niet onop gemerkt zal blijven. Havenmeester/or ganisator Ed de Bruijn is van mening dat één zo'n lawaaionderdeel in het to tale programma nog wel verantwoord is. Last kan alleen ondervonden wor den in de direkte omgeving van het veld. De Bruijn heeft de boeren in de buurt gevraagd het vee aan de weste lijke kant van de Postweg te houden of op stal te zetten. Daarmee kan dan ook schrikreactie worden voorkomen als gevolg van andere vliegtuigen die aan de show meedoen. Die zijn welis waar niet zo luidruchtig maar aan de aard van het lawaai zijn de koeien niet gewend. De Harrier komt van de En gelse basis Gutersloh in Duitsland en zal evenals de jumbo-helikopter reeds vrijdag op Texel arriveren. De de monstratie begint om 16.04 uur. Gelijk met de Harrier komt een Puma As 330 helikopter, die deelneemt aan de Airshow maar in de eerste plaats is bedoeld voor het personeel en tech nisch hulpmateriaal van de Harrier. Op een nog onbekend tijdstip tijdens de Airshow zal een Boeing 707 enkele malen overvliegen. Dit viermotorige straalvliegtuig is van de Egyptische maatschappij Zarkani en voert een vrachtvlucht Caïro-Amsterdam uit. Via relaties kon worden geregeld dat het Zondag werd de zevende crossloop van De Koog gehouden. Dit sportieve evenement trok 296 deelnemers. Bij de veteranen won Rob Strik in de uitste kende tijd van 28.28 min. Deze mara thonloper uit Baarn finishte precies 42 sec. na Minne Goënga, die bij de wedstrijdlopers won. Een goede twee de werd Ron Daalder. De steeds beter lopende Jan Zijm legde beslag op de derde plaats. Zondagavond vanaf 7.15 uur (wande laars) wordt gestart aan de Boodtlaan voor de achtste crossloop. Uitslagen: Jeugd t/m 8 jaar: 1. F. v.d. Stel 5.48; 2. D. Dijkstra 6.14; 3. M. J. Cast 6.15. Eerste meisje Marije Schoo 6.40. Jeugd t/m 14 jaar: 1. N. Strik 18.33; 2. D. v.d. Slikke 19.33; 3. R. Stevens 19.49. Eerste meisje N. Bakker 21.36. Recreanten: 1. A. Brouwer 15.32; 2. J. Henneke 16.02; 3. N. Schoo 16.10. Dames: 1. M. de Goede 19.17; 2. I. van Lubek 20.23; 3. A. Graf 20.34. Heren: 1. M. Goënga 27.46; 2. R. Daalder 28.50; 3. J. Zijm 28.59. Heren veteranen: 1. R. Strik 28.28; 2. A. Hoven 30.52; 3. D. J. Bakker 31.02. Op het strand vond een toerist een ex plosief voorwerp, een zogenaamde markeerder. De duik- en demonteer- ploeg van de marine was woensdag op Texel en heeft het ding onschade lijk gemaakt. De ploeg werd ook nog gevraagd een onbekend voorwerp te vernietigen dat op het strand bij paal 26 was aangetroffen. Dat voorwerp bleek echter onschuldig te zijn; het was een sonde, afkomstig van een weerballon. In de nacht van dinsdag op woensdag werden ruiten ingeslagen bij de Al- markt, De Stolp en De Toekomst in De Koog. Het gebeurde met een creo- sootpaaltje, dat al eerder door anderen uit de grond was gehaald. De dader is toestel van de route afwijkt om zich boven het Texelse vliegveld te laten zien. Geschrapt Naast deze toevoegingen zijn ook en kele onderdelen geschrapt. De komst van het Junker 52 vliegtuig gaat vrij wel zeker niet door. Eerst waren er technische problemen, maar nu heb ben de Duitsers er bezwaar tegen dat de Ju 52 op een grasbaan moet lan den, hoewel dat bij de eerste contac ten geen probleem was. De Bruijn zal er nog een telefoontje aan wagen, maar als dat niets oplevert neemt hij aan dat de Duitsers om een of andere reden niet willen komen en dat het dus geen zin heeft om verder aan te dringen. Op de befaamde 2-motorige Engelse jager uit de Tweede Wereld oorlog, de Mosguito, kan ook niet worden gerekend want dat toestel is kapot. Ook de DC 9 komt niet. Verder ziet het er naar uit dat het programma in de eerder aangekondigde vorm zal doorgaan, zij het dat per onderdeel wat meer tijd zal worden uitgetrokken en dat tussendoor misschien nog wat extraatjes worden geboden, waarover te weinig zekerheid bestaat om er ver wachtingen mee te kunnen wekken. Er wordt op gerekend dat de Airshow zo'n 20.000 belangstellenden zal trek ken. In het belang van een goede ver keersafwikkeling zal voor het Postweg gedeelte tussen Muyweg en Slufter- weg éénrichtingsverkeer gelden van zuid naar noord. Vanuit de richting Den Burg kan doorgaand verkeer dus over de Postweg rijden, maar komende uit De Cocksdorp moet een omweg worden gemaakt via de Zanddijk. De Harrier straaljager tijdens de verticale landing, zoals gedemonstreerd zal worden op de Texel Airshow. Het land van Nico de Wit tegenover het vliegveld dient als (gratis) parkeer terrein. Het is groot genoeg om alle auto's op te vangen. Bezoekers van de Airshow moeten gebruik maken van de speciale toegangen met kassa's, ten noorden van het stationsgebouw. De ingang van het restaurant mag alleen gebruikt worden door de speciale ge nodigden en invaliden die hun auto (als ze een invalidenparkeerkaart heb ben) op het pleintje voor het restau rant kwijt kunnen. De Airshow zal onder leiding staan van Nanne Dijkstra, verkeersleider van Schiphol. Hij wordt geassisteerd door Henriette van Opijnen. Als verkeersto ren dient de dubbeldeks bus van De Koog Promotion. Het commentaar via de luidspreker wordt verzorgd door Willem de Roo, instructeur bij de Ko ninklijke Luchtmacht. Mensen van het zaalvoetbalteam Gamma helpen bij het kassawerk, het parkeren van auto's en andere werkzaamheden. Ook een luchtverkennersgroep uit Zeist verleent assistentie. Er wordt op gerekend dat tien tot vijf tien procent van de toeschouwers zal bestaan uit luchtvaartliefhebbers die speciaal voor deze. gelegenheid naar Texel komen. Zij kunnen gebruik ma ken van extra bussen die na aankomst van elke boot rechtstreeks naar het vliegveld rijden. De reusachtige CH 53-helikopter. Voor het zesde achtereenvolgende jaar wordt zondag 10 augustus de surf marathon Den Helder-De Cocksdorp vice versa gehouden. De afstand van deze tocht, waar aan zowel wedstrijd- als recreatie surfers kunnen meedoen, bedraagt ongeveer tachtig kilometer. Wind- surfclub Texel organiseert de tocht in samenwerking met Windsurfver- eniging Lutje uit Den Helder. De wedstrijdzeilers starten bij een ge markeerde lijn op het Marsdiep voor de Helderse kust om 10.30 uur. De overige deelnemers starten tien minu ten later voor de toertocht. Inschrijven kan uitsluitend zondagochtend, van 8.30 tot 10.00 uur in de benedenzaal van restaurant Lands End bij het veer haventerrein te Den Helder. Deelne mers aan de wedstrijd betalen 725,—, toertochtsurfers 720,—. Leden van bei de organiserende verenigingen kunnen voor 75,— minder meedoen. Voorts wordt een borgsom van 75— ver langd. De deelnemers die de tocht als wedstrijd zeilen worden ingedeeld in twee klassen: rond- en platbodems. Korte planken worden tot de platbo- „domc noroL-onH Hot deelnemers speelt geen rol en in het kiezen van de afmetingen van het zeil staat iedere surfer vrij. Wel verplicht zijn het dragen van een nat- of droog- pak, een zwemvest, de aanwezigheid van een deugdelijke mast- plankverbinding en een vijf meter lan ge nylon lijn. Volgboten van de KNZHRM, Rijkspolitie te water en par ticulieren begeleiden de tocht, terwijl op de dijk een auto met surftrailer rijdt, die eventueel gestrande deelne mers naar de surfaccommodatie bij Dijkmanshuizen zal vervoeren. Daar is een pauze ingelast. Tussen 13.00 en 15.00 uur wordt er gefinished. Onge veer een uur na binnenkomst van de eerste wedstrijdsurfer wordt opnieuw gestart voor vertrek naar de finish (de startlijn). Tien minuten na de wedstrijdsurfers vertrekken de deelne mers aan de toertocht om het laatste deel te volbrengen. Naar verwachting doen er zo'n 150 surfers aan de mara thon mee, onder wie wellicht enkele nationale toppers. Nadere informatie is verkrijgbaar op Texel bij Wieb van der Berg (telefoon 02223-243) of Jan Joustra (02223-440) en in Den Helder bij Cees Boer (02230-34409). Theater/bioscoop ,,De vergulde Kik kert" biedt deze week een uitvoerig programma. Van donderdag tot en met maandag draait om 19.30 uur de actie film Delta force" (voor 16 jaar en ou der), en op dezelfde dagen vanaf 22.00 uur de komisch-erotische film ,,Hot Chili" (ook 16 jaar en ouder). Vrijdag is de wekelijkse nachtvoorstel ling, ditmaal „Touch me in the mor ning", voor bezoekers van 18 jaar en ouder. Zaterdag en zondag is de matinee voorstelling voor alle leeftijden: ,,De troetelbeertjes", aanvang 14.30 uur. Deze tekenfilm is Nederlands gespro ken en toont betoverende en spannen de avonturen over vriendschap, voor jong en oud. Een bijzondere voorstel ling wordt vrijdag en maandag gege ven, beide malen om 14.30 uur. De Duitser Tom Doch, die woensdag al op de folklore „Dag van het thea ter" was te zien, vertoont een „dia-klankbeeld". Met opnamen als door een vergrootglas wordt als het ware een reis gemaakt door het rijk van de fantasie van de toeschouwer. „Delta Force" Kort na het opstijgen van de Atheense luchthaven wordt een vliegtuig van American Travel Ways gekaapt door twee Palestijnen. Bij de volgende tus senstop in Beiroet komen er tien ka pers bij. Delta Force, de speciale anti terreurbrigade is dan al onderweg. De commandanten kolonel Nick Alexander en majoor Scott McCoy (Lee Marvin en Chuck Norris), beiden doorgewin terde commando's, hebben hun actie plan afgestemd op slechts twee kapers. Lee Marvin en Chuck Norris staan borg door degelijk vakwerk wat betreft de actie, die in deze spannende film voorop staat. „Hot Chili" De (Chili-) gepeperde avonturen van vier teenagers, die een vakantiebaantje hebben in een luxueus Mexicaans ho tel. De zon is heet en de lusten laaien hoog op in deze komische, erotische film. B en W verleenden aan de hieronder genoemde personen, vereniging en stichting een bouwvergunning: B. Stephan, Grünewaldstrasse 30,5; Köningswinter, voor het gedeeltelijk veranderen van een zomerhuis en plaatsen van een berging, Slufterwej, De Cocksdorp; G. van der Star, Zand dijk 334, De Cocksdorp, voor g< lijk uitbreiden van een café, SlufterweJ01 1, De Cocksdorp; J. Blauw, Sommelt-19 jesweg 1, De Waal, voor het gei lijk vergroten van een woonhuis en hj81 plaatsen van een garage; N. M. J, Dankers, Kogerweg 145, Den Burg, voor het gedeeltelijk veranderen van een stolpschuur in woonhuis; J. van Heerwaarden, Diek 40, Den Hoorn, voor het plaatsen van een garage/t ging; B. Wuite, Van Santenlaan 94, H.H. Waard, voor het gedeeltelijk ver groten van een zomerhuis, California- weg 13, De Koog; S.V.O. p/a J. Ko ning, Tempeliersweg 40, Den Burg, voor het gedeeltelijk uitbreiden van kleedruimte, Vliestraat, Oosterend; J, Buis, Hogereind 42, De Waal, voorhs, plaatsen van een dakkapel; T. van Hst tem, Kogerstraat 96, Den Burg, voor het plaatsen van een schuur poort; S. v.d. Knaap, Drijverstraat 5, Den Burg, voor het gedeeltelijk veranderen van een berging tot archief; D. Koop man, Molendwarsstraat 9, Den Burg voor het plaatsen van een serre en i afscheiding; C. P. G. Swarthof. Kik- kertstraat 28, De Cocksdorp, voor het plaatsen van een berging; P. Drijver, Maricoweg 11, Den Burg, voor het ge deeltelijk veranderen van een be- drijfsloods; M. A. Buys, Diek 27, Hoorn, voor het veranderen van een tuinmuur; L. M. v.d. Burg, Dorpsstra; 3, De Koog, voor het plaatsen vane*I0 terrasscherm; P. Huizinga, Ankerstraat), 19, Oosterend, voor het plaatsen van een bijkeuken; J. Slikker, De Ruy- terstraat 72, Oudeschild, voor het deeltelijk veranderen van een winkel woonhuis; W. S. Rienks, Schoonoord^ singel 29, Den Burg, voor het plaatse van een half-vrijstaande woning, Vroonlant, Den Burg; H. Witte, Pokte weg 17, De Waal, voor het plaatsen van een half-vrijstaande woning, Vroonlant, Den Burg; J. T. Boon, Vuurtorenweg 107, De Cocksdorp, voor het plaatsen van een werktuigen berging; K. H. Keyser-Daalder, Vuurto renweg 79, De Cocksdorp, voor het gedeeltelijk vergroten van een woon huis; N.R.C., Ruijslaan 92, De Koog, voor het plaatsen van een bassin m zeehondenopvang; J. P. Dros, Schilp banck 30, Den Burg, voor het plaatsa J van een schuur; L. R. M. Maas, Schilpbanck 28, Den Burg, voor het plaatsen van een schuur/berging. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Ow heidsbeschikkingen een bezwaarschrij m indienen. Nadere informatie hieroveri 4 te verkrijgen bij de gemeentesecretaii j| afdeling R.O.V., kamer 205. Een toerist uit Enschede is mi op het surfstrandje bij Dijkmanshuizes surfbenodigdheden met een waarde van 71500,— kwijtgeraakt door Hij mist een surfplank, vier gieken, een kindertuigje en een skeg (stuurvinnetje). maant zich rustig te houden. Langeveld en de groep klagers zijn het over één ding in elk geval eens: er moet strenger tegen onrust en balda digheid worden opgetreden. Het mag waar zijn dat de politie zich regelmatig laat zien, maar dat is niet genoeg en bovendien blijven de politiemensen die als zodanig goed herkenbaar zijn, meestal in hun auto zitten. Veel effec tiever zou het zijn als de wacht meesters zich te voet ophielden temid- dens van het publiek. Vooral als ze in burger zijn kunnen heel wat raddraai ers worden betrapt, zoals onlangs overtuigend bleek. Gebrek aan man kracht staat een blijvende aanpak op deze wijze blijkbaar niet toe, temeer daar de openbare orde ook op andere plaatsen op Texel gediend moet worden. Renesse Lichtend voorbeeld van hoe het zou moeten is voor Frits Langeveld en de groep klagers de plaats Renesse op Westerschouwen. De vrouwelijke bur gemeester voert aldaar een straf be leid: er wordt daar snel en effectief opgetreden tegen rustverstoorders. Drinken van bier op straat is verboden. Herrieschoppers kunnen rekenen op snelrecht en in afwachting daarvan worden ze in de cel gezet. (Bij gebrek aan celtruimte worden ze volgens een artikel in de Telegraaf zelfs aan de muur geketend). Volgens datzelfde ar tikel is dit ordebeleid een groot succes en het zou de moeite waard zijn als Texel zich op de hoogte stelt van de aanpak die daar in praktijk wordt ge bracht, vindt men in De Koog. Lange veld erkent dat zijn nachtcafé wel eens lager open is dan is toegestaan. Volgens hem is het bedrijf dan niet in normale exploitatie, maar is het perso neel bezig de boel op te ruimen en ko men bevriende taxichauffeurs noa iets eten, al is het best mogelijk dat er ook wel eens iemand een borreltje heeft zitten drinken. Het is duidelijk dat de horecabedrijven van Frits Langeveld goed draaien. Volgens hem verklaart dat de bijzondere aandacht die minder gelukkige collega's voor zijn handel en wandel hebben: doodgewone jaloezie. Desgevraagd verklaart Texelse grootste horeca-boss geen voorstander te zijn van een geheel vrij sluitingsuur. Het zou weliswaar een nóg geleidelijker af vloeien van het publiek tot gevolg hebben maar aangenomen mag wor den dat lang niet alle zaken de hele nacht open willen of kunnen blijven, zodat ze allemaal op verschillende tijdstippen dichtgaan, mogelijk elke avond op een ander moment. Dat leidt tot overbodig heen en weer gerij van het publiek en dat is ook niet ideaal voor de orde op straat. Geluidsmeting Mede naar aanleiding van de klachten heeft de gemeente dinsdagavond ge luidsmetingen laten uitvoeren in het centrum van De Koog. In gezelschap van twee politiemensen legde een ambtenaar op verschillende plekken zijn instrument te luisteren en blijkens het voorlopige rapport zijn de resulta ten nogal verontrustend. In het Dorpsstraatgedeelte tussen het kruispunt Badweg en de Hervormde kerk was rond half elf (dus niet bij het uitgaan van de café's) sprake van ach tergrondgeluiden met een veel te hoog volume, nl. 40 db, hier en daar zelfs 62 db. „We zijn ervan geschrokken", aldus de betrokken ambtenaar die ook heeft geconstateerd dat inderdaad veel deuren van bedrijven open staan. Gro te uitschieter was niet De Toekomst of de Beerekuil maar café De Kuip. De exploitant daarvan had al de bijzondere aandacht van de burgemeester; hij heeft daarmee'inmiddels een gesprek gehad. Te verwachten is dat het ge luidsrapport zal leiden tot het al dan niet vrijwillig treffen van voorzieningen om het lawaai binnen de deuren te houden, bijvoorbeeld door toeoassina van geluidsbegrenzers, die tot dusvei nog maar in enkele bedrijven worden gebruikt. Zorgvuldig Mede namens burgemeester Schippi an wijst ambtenaar Wout Stam met kracht de beschuldiging van de hai>iin dat het instellen van het latere sluiting suur een onbezonnen paniekdaad is geweest waarover niet goed is nage dacht. „De burgemeester is er de lit week mee bezig geweest en hij gesproken met de klagers, de exploi tanten van de beschuldigde bedrijver de wethouders, de politie en de raad commissie voor algemeen en organs 'torisch beleid. Hij is ook zelf in De Koog wezen luisteren. Alles overwe-, gende is het de moeite waard om d proef af te wachten in combinatie m het effect van de duidelijke waarsdii wingen die we hebben laten horen." Brie! id ach

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 18