Cjroen TjwartsJexeUhet Veilig en schoon strand is ook promotie... NRC maakt betere opvang voor lommissie op bezoek bij badmeesters - Tbssen dijk en duinenrij Geluidshinder Vriendenclub van start TESO-cijfers tonen zeer gunstig beeld van toerisme in juli Auto rijdt brommer aan Verdrinkingsdrama bij paal 9 opvang voor zwakke en zieke hondjes bestaat uit een houten ton. DINSDAG 5 AUGUSTUS 1986 ^GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 Nr. 10.102 |ctie: Parkstraat 10 o'f Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741 „en werktijd deze week tot en met donderdag a.s.: Frans Hopman, Onqeren Den Burg, telefoon 02220 - 5472, »radvertenties, abonnementen, etc.: rgeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ■loon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ18,65 per kwartaal; los 85 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. let strand is misschien wel de belangrijkste trekpleister van exel en een goede regeling van alles wat met dat strand iseft te maken is dan ook van groot economisch belang. staat de tijd niet stil: het is gebiedende eis dat met ame meer aandacht wordt besteed aan veiligheidsvoorzie- ingen en reiniging en het is dan ook te verwachten dat neer gemeentegeld aan het strand zal moeten worden Itgegeven. een grotere oppervlakte van het strand wordt betrokken. Bezoek De raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid is een belangrij ke schakel in de menings- en besluit vorming over dit onderwerp. Om te weten waarover zij praat, maakte de commissie gisteren onder leiding van voorzitter-burgemeester Schipper, di recteur gemeentewerken Doppenberg en het betrokken personeel van ge meentewerken een excursie naar het strand, na eerst bijeen gekomen te zijn in de kantine van gemeentewerken. Directeur Doppenberg hield daar een verhandeling over de strandbewaking, een voor de gemeente bijzonder kost bare maar onmisbare voorziening. Die kosten zijn hoog omdat de gemeente met maar liefst negen strandslagen heeft te maken, zodat er veel mensen en materieel nodig is om alles van het nodige te voorzien. De totale kosten belopen dan ook 3Zi ton per jaar. Sinds kort beschikken de strandbewa- zijn al belangrijke stappen gezet. De Sfnieuwing van boten en verbin- iigsmiddelen van strandbewaking is volle gang maar er staat nog veel ihet verlanglijstje. Momenteel is ook strandreiniging weer onderwerp van icussïe want de huidige situatie is it ideaal. Gewenst is een meer uni- ime aanpak van de reiniging, waarbij door Klaas Bonne \motte nog wat meer promoten, Ji'Ja/7, die naast zijn bloembak fond. lant ze trokken in de nanacht Gmien blommen uut de grond, mien poortje is verdwenen, fi mien fiets is al gejat, i ze gooiden lege blikkies IIe buren op het plat. in mien nest te schudden, /i riep, Trijntje hou je vast, ht straks vliegt er nog een ikstiên, J leur het raam heen in de kast, &i dl die fraai gekleurde lichies ikt dat volk bij zwermen an. i die jeugd van teugewoordig hu, die ken d'r wel wat van. kr misschien ben ik wat werwessig hoor niet meer in dat bestel, w 't bezorgt me slechte nachten i een bast met kippevel. komst van de pelissie hrkt as een zakdoek op een stier. ze vreten maar papatjes a ze zuipen vaten bier. 's nachts de kroegen sluiten. hu dan zingt de jeugd in koor. 'e goeien niet te na gesproken. fe leggen dan al op ien oor. de kroegbaas zit op rozen, is eerstdaags boven Jan. laar ze kennen me nog meer Wellen, d'r koop ik geen b/ompies van. kers over goede radio-apparatuur en een proef met een nieuwe omroep installatie (éénmastsysteem) lijkt geslaagd. De vervanging van de boten is in feite in volle gang. De huisvesting van de strandbewakers van de KNBRD die vorig jaar nog bijzonder primitief was, is onlangs verbeterd. Er zijn echter nog vele wensen. De kwaliteit, grootte en inrichting van de strandbewakingshutten op de verschil lende strandslagen is ontoereikend. Ze zouden vervangen moeten worden door container-units. Het staat wel vast dat alles niet in één keer kan wor den verbeterd. De wensen zullen op een rij gezet moeten worden waarna alles in volgorde van prioriteit wordt vervangen. Wat is schoon? Een groot deel van de strandbezoekers stelt prijs op een schoon strand. Tot dusver gold een regeling waarbij de strandexploitanten onder verantwoor delijkheid van de gemeente voor een „eerste reiniging" over elf kilometer zorgden. Daarna was het de taak van de exploitanten om ,,hun" deel van het strand schoon te houden met als financiële vergoeding reductie van de pacht. Die elf kilometer zou moeten worden uitgebreid, liefst tot het hele Texelse strand. Een werkgroep heeft zich in die zin uitgesproken, waarbij tevens de wens is geuit dat de reini- De raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid op het strani demonstreerden en ook een lijnredding uitvoerden. ij paai 17, waar de strandbewakers drie soorten reddingboten ging door één instantie in zijn geheel wordt uitgevoerd, ter wille van de uni formiteit. leder heeft namelijk zijn ek gen uitleg van het begrip „schoon". Dit jaar is daarmee al gunstige erva ring opgedaan want de eerste reiniging moest als gevolg van de gewekte ver wachtingen worden uitgevoerd door een aannemer. Het resultaat was prima Lees verder pagina 7 Het Natuurrecreatiecentrum krijgt een betere opvangmoge- lijkheid voor zieke of verzwakte jonge zeehonden, zoals „huilers". Aan de oostzijde van het bestaande gebouw zal een gedeeltelijk overkapt bassin van 4x6 meter worden ge maakt waar de jonge dieren de beschikking hebben over diep, ondiep en een droog gedeelte en waar de omstandig heden gunstig zijn voor optimale hulpverlening. Het nieuwe opvangbassin waar voor inmiddels bouwvergunning is verkregen is de eerste fase van de zeehondenopvang. Er is ongeveer f10.000— mee gemoeid. Veel kost baarder (ongeveer een ton) is de ook noodzakelijke tweede fase; een soort ziekenhuisje waar zee honden in afzonderlijke ruimten kunnen worden verpleegd en waar ook het voedsel wordt bereid. Het grootste deel van het geld dat no dig is voor de eerste fase zal waar schijnlijk nog wel binnen de begro ting kunnen worden gevonden. Voor de tweede fase is geen cent beschikbaar en die zal daarom pas kunnen worden gebouwd als er voldoende mensen zijn die zich het lot van de jonge zeehonden aan trekken en dat laten merken door lid te worden van de „Vrienden van de zeehondenopvang Texel", de zo juist opgerichte donateursclub. Wie zich voor minimaal f15,— per jaar aansluit, ontvangt eens per half jaar het krantje „Zeehondenopvang Texel", waarvan het eerste nummer het afge lopen weekend is verschenen. „Met deze vriendenclub proberen we een zo groot mogelijk publiek te betrekken bij onze zeehondenopvang", aldus NRC- directeur Jan Kuiper, die hoopt dat vooral de Texelaars zich massaal zullen aanmelden. Als dat inderdaad gebeurt zal het mogelijk zijn snel verandering te brengen in de thans nog vrij primi tieve opvanggelegenheid. Door bouw kundige verbeteringen zullen niet al leen de zeehonden beter verzorgd kun nen worden, ook de bezoekers van het NRC zullen dan getuige kunnen zijn van de activiteiten die worden ont plooid om jonge zeehonden in leven te houden en dat zet weer kracht bij aan de „milieuboodschap" die het Natuur recreatiecentrum uitdraagt. Juist de combinatie van natuurexpositie, zee hondenbassins en opvangmogelijkheid voor hulpbehoevende jonge zeehonden staat er borg voor dat een breed pu bliek van die boodschap kennis neemt. In dat opzicht onderscheidt het NRC zich van het zeehondencentrum Pie- tersburen waar uitsluitend zeehonden worden gehouden. De opvangmoge lijkheden voor jonge zeehonden zijn in Pietersburen echter veel beter. Het is zaak de „achterstand" die het NRC in dat opzicht heeft zo snel mogelijk enigszins wordt ingelopen, al is het niet de bedoeling er een concurren tieslag van te maken. Meer huilers Het aantal zeehonden in de Wadden zee is de laatste tijd weer groeiende. Als gevolg daarvan zullen ook steeds meer moederloze zeehonden aanspoe len en ook dat is een argument om haast te maken met de bouw van een betere opvang. De groei van de zee hondenstand wordt overigens vooral veroorzaakt door verhuizing van zee honden uit het Duitse en Deense deel van de Waddenzee naar onze richting en door het uitzetten van zeehonden die afkomstig zijn van Pieterburen en Texel. Van natuurlijk herstel van de stand is in het westelijk deel van de Waddenzee nog geen sprake omdat de Lees verder pagina 2 De vakantiedrukte op Texel is de afgelopen maand groot geweest. Dat mag worden afgeleid uit de gisteren bekend gemaakte vervoerscijfers van n.v. TESO. Het aantal overgezette personenauto's steeg met liefst 8,45 procent ten opzichte van juli 1985. TESO-directeur Theo Hoogerheide zei in een toelichting in een der voorgaan de edities al dat het goede weer (met name in het begin van juli) en het ef fect van de reclameboodschappen over de kortere wachttijden belangrijk aan de groei van het vervoersaanbod heb ben bijgedragen. Ook gemeten over de eerste zeven maanden van het jaar is er sprake van een forse stijging van het bootvervoer. In eenheden uitge drukt werd 4,63 procent meer vervoerd dan in dezelfde periode vorig jaar. De stijging bij de personenauto's bedroeg ongeveer 4 procent. In juli steeg het aantal overgezette eenheden met 7 procent. Opvallend is dat de categorie aanhangers met 10,7 procent daalde en de categorie caravans met 9 pro cent steeg ten opzichte van juli vorig jaar. Alvorens van een geslaagd sei zoen te spreken, zei Hoogerheide liever eerst de effecten van de vakantiesprei ding in augustus af te wachten. Pre cieze vervoerscijfers zijn nog niet be kend, maar de TESO-directeur had de indruk dat het eerste weekend in ieder geval goed was. Naar zijn gevoel was het vervoersaanbod in Den Helder gro ter dan op Texel. Voor de aanlegstei ger in Den Helder ontstonden dan ook de langste rijen wachtenden. De maxi male wachttijd bedroeg 1,5 a 2 uur. Vliegfeest Zaterdag waren de twee ingezette veerboten „Molengat" en „Marsdiep" tot half zes vol. Na dit tijdstip ging de enkeldekker uit de vaart. Het vliegfeest zorgde voor opvallend veel dagjesmen sen, wat zich al had aangekondigd door de telefoontjes die in de vooraf gaande periode bij de veerdienst binnenkwamen. Zondagmiddag ontstond er een vertra ging van ruim een half uur. De oor zaak was een loszittende draad in de schakelaar, die de beveiliging regelt van de brug van de aanleginrichting op 't Horntje. Rijkswaterstaatmedewer- kers repareerden het defect snel. Maandagmorgen in alle vroegte ver toonde de brug wederom een storing. De dienst van 6.05 uur vanaf Texel viel hierdoor uit. Om zeven uur werd de veerverbinding hervat. Drie vrachtwa gens konden niet met die boot mee en moesten nog een overtocht wachten. Op de Postweg ter hoogte van perceel 17 reed vrijdagavond om kwart voor zeven een Duitse man met een Ford personenauto een bromfiets aan. De Duitser kwam uit een uitrit en zag de brommer niet. De brommer was zwaar beschadigd, de auto licht. Er werd nie mand gewond. gezogen met de stroom. Hij riep zijn vrienden dat ze mee terug moesten en lichtelijk in paniek zwom hij naar het strand. Dat kostte hem veel moeite en hij zag geen kans meer op zijn vrien den te letten. Op het strand aangeko men beklom hij een duin om zijn vrienden te zien. Ze waren echter al uit het gezicht verdwenen en Thomas Greis waarschuwde de badmeesters in het paviljoen. Die sloegen direct alarm en lieten hun eigen houten vlet te wa ter om in de branding te gaan zoeken. Eén van de badmeesters, Eric Dijkstra, vertelde in de onstuimige zee een li chaam te hebben gezien samen met zijn twee collega's. Het dreef op dertig meter afstand en het was niet duidelijk of de persoon nog leefde of niet. „Met de niet op deze hoge branding berekende oude vlet was het onmoge lijk dichter bij te komen. Tijdens de zoekactie zonk de vlet, zodat de bad meesters zwemmend terug moesten naar het strand. De wipperploeg heeft met de rubber boot ook uren gekruist bij paal 9 maar net zo min als de overige deelnemers aan de zoekacties iets gevonden. Na tienen 's avonds werd de actie gestaakt omdat de hoop op succes was opgegeven. De politie heeft direct de ouders van de verdronken jongens ingelicht en die zijn daags erna reeds op Texel aange komen. Ze zijn inmiddels zijn zijn te- Zaterdagavond zijn bij strandpaal 9 twee Duitse jongens van achttien en negentien jaar naar alle waar schijnlijkheid verdronken. De zoe kactie, waaraan werd deelgenomen door de badmeesters, de wipper- ploeg uit De Koog, de reddingboot Suzanna uit Den Helder, de Rijkspolitie te water en een heli kopter van de Marine Luchtvaart dienst, werd zaterdagavond bij het invallen van de duisternis gestaakt. Toen had men alle hoop opgegeven en werd het niet langer waarschijn lijk geacht dat de jongens nog leefden. Thomas Greis, Holger Grosswendt (beiden achttien) en Ulrich Linke (ne gentien) uit het Westduitse Wetzlar kwamen zaterdag met de auto uit Amsterdam om op Texel hun vakantie voort te zetten. Na de boot van half zes 's avonds te hebben genomen, reden ze meteen naar het strand bij paal 9, waar ze ge drieën de zee ingingen. De bad meesters ter plekke hadden zojuist hun dienst beëindigd en zaten nog wat na te kaarten in het paviljoen bij Paal 9, van waaruit ze de drie Duitsers niet konden zien omdat die honderdvijftig meter zuidelijker gingen zwemmen. Na enkele tientallen meters gezwom men te hebben, bemerkte Thomas Greis dat hij geen grond meer onder de voeten had en dat hii map wprH

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1