IJzeren afspraken maken, dan blijf je kudd VAN HET RAADHUIS Koorddansers en „heil drivers" Wim van Zaane stopt met noodcamping L en R kan orders voorlopig weer aan MÖBCWi» Huilers Vaste data Fotokring stelt foto's ten toon Geslaagd Moped gestolen ^Mededelingen van B.en I Huursubsidie Texelaar schept toerist Damesrecord bij strandloop paal 28 PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 5 AUGUSTUS 18» ,,Soms krijg je heel netjes geklede figuren, die later de boel afbre ken en soms krijg je een groep waarvan je denkt ,,die gaan er een grote puinhoop van maken" en dat blijkt dan het rustigste stel kampeerders van de wereld te zijn." Het is één van de vele ervarin gen die Wim van Zaane (40) als beheerder van de noodcamping aan de Westerweg heeft opgedaan. Van de hak op de tak sprin gend, ondersteund met heftige armbewegingen en veelzeggende gelaatsuitdrukkingen, laat Van Zaane de tien zomers dat hij het werk heeft gedaan, de revue passeren. Een nu afgesloten periode, want begin deze week liet de aan Texel verknochte leraar lichame lijke opvoeding uit Mijdrecht weten een definitief einde te maken aan de traditie. Zonder twijfel tot grote spijt van vele betrokkenen heeft Van Zaane de beslissing genomen. Hoewel zonder enige praktijkervaring voor af groeide hij uit van ,,stand by" tot een gezaghebbende gerouti neerde beheerder. In tien jaar tijd hoefden slechts twee personen van de noodcamping te worden verwij- ^^ondernemers-aktivlteitenj Met de aanschaf van een kolossale moderne drukpers, type Heidel- berg ,,Sor M" en een Heidelberg GTO-pers is een voorlopig einde gekomen aan een reeks van ver nieuwingen, die de afgelopen jaren heeft plaatsgevonden bij drukke rij/uitgeverij BV v/h Langeveld en De Rooy in Den Burg. De kosten van de nieuwe machines bedroe gen circa 3Vï ton en in totaal werd voor meer dan f\ miljoen geïn vesteerd. De oorzaken van de ver nieuwingen zijn vooral gelegen in de sterke toename aan het aanbod van handelsdrukwerk ën de tegelij kertijd doorgevoerde arbeidsduur verkorting, waardoor een snellere produktie was gewenst. ,,We hebben de laatste twee, drie jaar een stijging van twintig tot dertig pro cent aan handelsorders gehad. Van duizend orders stegen we tot 1200 tot 1300 per jaar nu, waaronder steeds meer grote bedrijven en instanties. In dezelfde tijd is er vier uur werktijd per week ingeleverd. Per 1 juni van dit jaar is er weer twee uur afgegaan, naar een werkweek van 36 uur. L en R heeft acht technische mensen in dienst, dus reken maar uit", verklaart directeur Henk van Wijk de capaci teitsvergroting in zijn bedrijf. Er is onder meer een computer- fotozetsysteem met beeldschermen aangeschaft, een electronisch gepro grammeerde snijmachine, de vloer (een wezenlijk onderdeel van een drukkerij) werd geheel vernieuwd en de admi nistratie geautomatiseerd. Beeld- opmaakschermen en een snellere foto zetmachine zijn nog toekomstwensen. De meest opvallende aanschaf werd onlangs een feit: een Heidelberg-„Sor- M"drukpers. Tijdens de vervanging van de oude pers en installatie van de nieuwe moest een kozijn uit de gevel van de drukkerij worden verwijderd en was de Warmoesstraat een halve dag geblokkeerd. De monteurs van impor teur Tetterode uit Amsterdam waren nog wat onwennig, want dit type Hei delberg is de eerste die in Nederland is geplaatst. De pers werd gekocht in de uitvoering zoals die op de jongste ,,Drupa", de grootste grafische beurs ter wereld die in Düsseldorf wordt ge houden, was tentoongesteld. De pers heeft een maximumcapaciteit van 12.000 druks per uur, bijna dubbel zo veel als met de vorige pers (ook een type Heidelberg) mogelijk was. Ook kan een groter formaat papier worden gebruikt: maximaal 52 centimeter breed en 74 centimeter lang. De pers heeft een hoogte van twee meter, maar is desondanks gemakkelijk te be dienen. Aan alle zijden kan met druk- toetsen het apparaat worden ingesteld en op een verhoging kan dit bovenop de pers gebeuren. De hoogte heeft als voordeel dat er nu tot 15.000 vel nor maal papier kan worden gestapeld. Tot de overige technische snufjes behoort het pneumatische inktwalssysteem. Hierdoor kan een betere inktverdeling en constantere kleurkwaliteit worden bereikt. Ook biedt het systeem een betere beveiliging tegen de gevreesde stofjes. Het is een één kleuren-pers, wat niet betekent dat er geen vier kleuren-drukwerk kan worden gereali seerd. ,,Een kwestie van opnieuw de inktbakjes vullen", aldus Van Wijk. De pers is afgestemd op een draaitijd van 1500 uur per jaar, zo is door het grafisch-economisch adviesbureau berekend. De GTO-drukpers werkt in principe hetzelfde, maar is van een kleiner for maat. Met deze pers kan in één pro ces papier worden genummerd en -,ax>r»arfr>JOftr.d— derd, en dat is veelzeggend. Van Zaane's natuurlijke uitstraling zorg de ervoor dat hij zelfs op de meest onwillige kampeerder een psycho logisch overwicht bezat. „Eigenlijk is het heel simpel: iedereen moet gewoon doen, en 's nachts geen lawaai maken. Veel meer regels zijn er niet." ,,lk kwam al jaren met mijn ouders naar Texel. Ook toen ik later getrouwd was bleef ik het eiland trouw, steeds op camping „Woutershok" in de Den nen", introduceert de geboren Amster dammer zich. ,,Op een gegeven moment hoorde ik van Gert Pansier dat er iemand voor de noodcamping werd gezocht, die een maand lang „stand by" zou willen zijn. Ik stemde toe, onder het motto „beter luisteren dan niks gezegd". De hele schoolvakantie, zes weken, zat ik toch op het eiland en om daarvan hooguit een weekje te werken was geen probleem. De eerste vier a vijf jaar was dat ook inderdaad zo, maar die perioden werden langer en langer. Zo ongeveer van 1981 tot 1984 ging de noodcamping hele weken open. Zelfs het landje ernaast is al eens door ten ten bezet geweest. Er moest een oproepkracht bijkomen, Martin Land, maar zelfs met ons tweeën hadden we handenvol werk." „Ik zal een voorbeeld geven van een dagindeling: acht uur opstaan, half ne gen het terrein op, tien uur koffie op Loodsmansduin, om elf uur komt Rob van 't Noordende van de gemeente om overleg te plegen. Als er een klont mensen langskomt, tweehonderd ver wijzingen op een dag of zo, dan loop je de hele dag door en kom je aan niets anders foe. Tegen tien uur is zo'n beetje alle jeugd van de camping ver dwenen en plomp ik een paar uurtjes op m'n stretcher. Dat zijn de enige momenten dat ik echt rust kan heb ben. Om één uur keren de eersten weer terug en moet ik om de haver klap zorgen dat ik bij de poort sta. Rustig slapen is er dan, soms zelfs tot zeer diep in de nacht, niet meer bij." IJzeren afspraak „Tussen elf en zeven 's nachts moet het stil zijn op het terrein. Dat is een ijzeren afspraak en die werkt als een trein. Voordat er een stap buiten de taxi is gezet, sta ik al aan de poort. Vaak hoor ik die gasten al als ze ter hoogte van garage Kaczor in Den Burg zijn. Of ik merk dat de taxi's vanaf de Pontweg niet doortrekken en dus wel hier zullen stoppen. Dan zitten ze te zingen in die auto en bedanken de chauffeur wel tien keer luidruchtig. Ik zeg dan meteen wat in me opkomt. „Ik weet dat je goed opera kan zin gen, maar doe dat morgen overdag maar", of „Het maakt niks uit hoe hoog je kan jodelen, nou mondje dicht". En dan weten ze het meestal wel, daar hoef ik niet eens de boeman voor te spelen. Gewoon een kwestie van erachteraan zitten. Wie niet wil luisteren kan de volgende ochtend ver trekken, ze weten dat ik dat meen." „Soms leidt zoiets tot grappige voor vallen. Stopte er eens een taxi, kwa men die jongens er kruipend uit. Bij de poort keken ze zo schuin naar mij omhoog, legden een vinger op de mond en deden „sssstl". Zo gingen ze het terrein over. Eén van die knapen verloor daarbij zo'n beetje al zijn geld. Ik zei niets, maar prikte die papiertjes één voor één aan de papierprikker. De volgende middag, want 's morgens zie je ze nooit, zei ik die gast dat ik nog wat van hem had. Had je 'em moeten zien kijken. Hij zei niks, pakte de prik ker en roets, de hele stapel biljetten in enen eraf, maf." Hooiwagen „Ja hoor, zat leuke verhalen. Zoals die groep uit Twente die naar Texel kwam met trekker en hooiwagen met daaro ver een groot zeil. Op de wagen stond een bankstel en voor de rest was de ruimte voor krattten bier. Ook stonden er enorme geluidsboxen op die wagen. Ze konden nergens staan, maar van mij mochten ze. Niks geen last gehad." „Bekende gezichten had je hier ook. Bakker Smit uit Heerenveen bijvoor beeld, die kwam altijd ongelegen. „Doe maar rustig aan Willem", zei die dan, die wilde nog lang niet worden verwezen naar een andere camping. Zo waren er wel meer gasten die het enorm naar de zin hadden en teleur gesteld waren als er ergens anders een plekje was vrijgekomen. Joh, als ik dit terrein voor een schappelijk prijsje zou kunnen pachten, dan was ik nu schat rijk. Ik pakte so wie so alle kortkam- peerders en wat te denken van de lig ging, die is toch schitterend. Niet ver scholen in duin of bos, maar een gra tis panorama en dicht bij Den Burg." Vakantiespreiding Toch onderneemt Van Zaane geen po gingen om campingbeheerder te wor den, maar zet integendeel een punt achter zijn vakantiebaantje. „Mede door de vakantiespreiding hou ik nu echt te weinig tijd voor mezelf over om vakantie te vieren. Ik geef na melijk les in Mijdrecht, rayon Utrecht, en in Amsterdam. De vakanties van deze rayons vallen niet gelijktijdig, dus de tijd die ik hier op Texel kan door brengen wordt ingeperkt. Als je dan vier weken stand by op de noodcam ping moet zijn, waarvan twee tot drie weken twintig uur per dag aanwezig, dan wordt het te gek. Tot nu toe heb ik er globaal genomen altijd veel ple zier aan beleefd, maar ik wil voorko men dat ik hier een zomer met tegen zin bezig ben. In overleg met mijn vrouw en kinderen ben ik daarom nu gestopt. Tien vind ik trouwens ook ëen leuk getal." Nabeschouwend: „De jongens van ge meentewerken krijgen mijn complimen ten. Vanaf het begin waren hier alle voorzieningen, toiletwagens, een wa gen bij de poort en een slaapwagen. In het allereerste jaar sliep nog in de oude kantine van Texelse Boys. Die kantine hadden ze mij niet hoeven slo pen, dat was ideaal, met een keukent je. En ik had een uitstekend overzicht. Ik hoefde me alleen maar een beetje van mijn stretcher op te richten en ik kon het hele terrein door het raam be kijken. Maar goed, er wordt wel ge kankerd op de gemeente, maar hoe kan je nou op schema blijven als tij dens de zomer bijna dagelijks alle bor den worden kromgetrokken? Voor mij stonden die jongens altijd klaar. Een wc stuk, en verdomd dat gebeurt altijd op zaterdagavond, één belletje en Jaap Hoogerheide of zo was er. De politie net zo." Van vandaag tot en met vrijdag is het parkeerterrein aan de Nikadel in De Koog 's avonds het toneel van een koorddans- en „heil drive" show van de Duitse familie Traber. De twaalf leden van die familie voeren een aantal stunts uit, ge deeltelijk op een staalkabel die van de grond naar een 35 meter hoge mast loopt en voor een deel met auto's opde grond. Dat laatste staat bekend als „heil driving". Elke avond om acht uur begint de voorstelling, die voor kinderen 75,— kost en voor volwassenen 710,—. Het terrein is afgezet met een zeildoeken schutting terwijl ook de meegebrachte vrachtwagens als scherm dienen. Bin nen die omheining staan dranghekken, die het publiek tegen de activiteiten van de familie Traber moeten bescher men. Organisator Maurice Veldkamp uit Breda rekent op minstens zo'n vijf honderd mensen per avond. „Bij de uitgebreide toernee die de familie Tra ber deze zomer langs de Nederlandse ..t-tr^oQtcon hiolH Ir .co non 7P niotc ders dan goede reacties van het pu bliek. Het is dan ook opzienbarend. Ik vind het zelf ook iedere keer weer grie zelig als ze die staalkabel oprijden." Stuntman Hans Traber, de oudste zoon van „gro te baas" mevrouw Traber, is de spil waarom de show draait. Hij neemt ook veruit het meeste stuntwerk voor zijn rekening, rijdt wagens in puin en springt op motoren door brandende schuttingen. „Het is een verrassende combinatie van het acrobatenwerk op de staalkabel en stunten met auto's op de grond. Meestal wordt in dergelijke shows maar één van de twee onderde len getoond", aldus Maurice Veldkamp. De één uur en drie kwartier durende show trok in voorgaande jaren door Frankrijk en Duitsland, maar de Trabers besloten deze zomer in Nederland rond te trekken en namen daarvoor contact op met Maurice Veldkamp. „En uite raard sla ik een concentratie van toe risten als op Texel dan niet over", M^uhpo Fr» noliiL- hooft.lo JIUMK TAStm i*«£* wmm** fiUÏIE ®EHE0t« 4 £r. Wim van Zaane:....tien jaar stand by... Vooruitblikkend: „Texel heeft m'n hart gestolen. Een vreselijk mooi eiland, veel te doen, veel kennissen, het enige nadeel is dat je het weer niet kunt bestellen. Maar volgend jaar denk ik niet dat ik kom. Misschien is het dan wel de laatste keer dat we met de kin deren erbij op vakantie gaan. Dan gaan we naar het buitenland, Finland of Zweden of zo. En wat betreft het werk op de noodcamping: dat moet toch gebeuren, dus komt er wel weer een oplossing voor, al zal het wel an ders gebeuren dan ik het deed. Ik giftige pcb's die via de voedselketen in het lichaam van de dieren terecht ko men, nog steeds hun tol eisen in de vorm van een veel te klein aantal ge boorten. Om de stand op peil te hou den zouden in de Waddenzee minstens tweehonderd zeehonden ge boren moeten worden; dit jaar kwam nog niet de helft van dit aantal ter wereld. Dr. ir. Peter Reijnders van de Texelse afdeling van het Rijksinstituut voor Na tuurbeheer (RIN) verwacht dat als ge volg van de genoemde import en het uitzetten van dieren die in de opvang centra zijn geboren het aantal zeehon den zal stabiliseren op ca. negenhon derd en dat is heel wat minder dan de drie a vierduizend dieren die in de Waddenzee horen te zitten. Jan Wolkers In het eerste nummer van het krantje „Zeehondenopvang Texel" wordt afge rekend met het ongerechtvaardigde optimisme dat momenteel heerst ten aanzien van de zeehondenstand in de Waddenzee. Op de voorpagina van datzelfde krantje staat een artikeltje van Jan Wolkers met een oproep („Een koninkrijk voor een zeehond") zich aan te sluiten bij de Vriendenclub om er op deze manier aan bij te dra gen dat deze „innemende en wonder baarlijke bewoners van wad en water" weer algemeen zullen voorkomen. Het krantje is door de NRC- medewerkers zelf geschreven en ge drukt. Het komt niet alleen in handen van de leden van de Vriendenclub maar het wordt ook uitgereikt aan de NRC-bezoekers, het ligt bij de VVV en zelfs de mensen die in het bezoeker scentrum van Vlieland komen, krijgen het onder ogen. Bij het krantje is een gratis te versturen briefkaart gevoegd, waarmee men zich als lid kan opge ven. Wie dat doet krijgt binnenkort een acceptgiro. Ook telefonische opga ve bij het NRC is mogelijk. Getracht zal worden om op allerlei manieren gratis publiciteit te krijgen om de aan dacht te vestigen op de vriendenclub. Radio Veronica en de Vara hebben on langs al gewezen op het bestaan van de club en dat heeft gunstige reacties opgeleverd. Naast individuele aanmelding als zee hondenvriend, blijft het ook mogelijk om als school, vereniging of andere organisatie een of meer zeehonden fi nancieel te adopteren. Koploper daar bij is de Jacob Daalderschool uit Oos terend, die geld bijeenbrengt om bij te dragen in de verzorgingskosten van het zeehondje „Bella". Op school wor- weet wel: als beheerder moet je zor gen dat je boven de kudde staat, geen loopje met je laten nemen. Branie schoppers interesseren me geen worst, de grootste schreeuwers breek ik af tot de laatste steen. Je moet durven aan gevallen te worden in woorden. Dat kan zolang je zelf geen onzin verkon digt, dan blijf je de baas. Als iedereen nou eens geen angst- had, maar goed op zou letten en durven ingrijpen als er rare dingen gebeuren, zou het met de onrust een heel stuk minder zijn. Die pet past ons allemaal, zeggen ze in Amsterdam." den de leerlingen nauwkeurig op de hoogte gehouden van de ontwikkeling van het dier. De Daalderschool adop teert mogelijk nog een tweede zee hond, de „.huiler" Janneke. Een orga nisatie die een zeehond wil adopteren moet per maand tenminste 7100,— storten. Bij scholen kan in veel geval- lën met een minder hoog bedrag wor den volstaan; daar gaat het er in de eerste plaats om de kinderen te be trekken bij dit onderwerp. Overigens zijn er ook particulieren die zeehonden financieel adopteren zoals verenigingen dat doen. Een zeehondenvriend uit Zwitserland maakt bijv. trouw elke maand 7100,— over! In de tentoonstellingsruimte van het raadhuis aan de Groeneplaats in Den Burg zal vanaf vrijdag vereniging „Fo tokring" de 35 beste foto's die het af gelopen jaar door haar leden zijn ge maakt exposeren. De fotohobbyvereni ging telt twintig leden waarvan veer tien de makers zijn van de tentoon gestelde foto's. De onderwerpen varië ren van portretten tot landschappen, kortom alle gebruikelijke onderwerpen, in kleur en zwart/wit. De tentoonstel ling duurt van 8 tot en met 21 augustus. Erik Kalverboer uit Oudeschild slaagde te Alkmaar voor het Ondernemersexa men in het levensmiddelenbedrijf. Hij volgde een driejarige avondcursus. Van een 16-jarige Düsseldorfer werd in de nacht van donderdag op vrijdag een zogeheren moped" gestolen. De bromfiets stond bij zijn tent gepar keerd. Het is een zwarte Honda MBX-80 met kenteken D-YE124. Als de huur te hoog is in relatie het inkomen kan eventueel huursubj die worden verstrekt. Of dit hangt af van inkomen en huur. Aan hand van onderstaande groepsindeli kan worden bepaald of men eventuj in aanmerking komt voor huursubss Groep 1: het huishouden uit twee of meer personen: a. Het gezamenlijk belastbaar inko men (ofwel gezinsinkomen) mag nfet hoger zijn dan 736.000,— per jaar, b. De huur mag niet lager zijn dan 7251,67 en niet hoger dan 7685— p.cr maand. Groep 2: Alleenstaanden van 23 jaar en ouder: a. Het belastbaar inkomen mag niel hoger zijn dan 732-000,— per jaar. b. De huur mag niet lager zijn dan 7251,67 en niet hoger dan 7685,- maand. Groep 3: Alleenstaanden van 181 en met 22 jaar: a. Het belastbaar inkomen mag niet hoger zijn dan 728.000,— per jaar. b. De huur mag niet lager zijn dan 7188,33 en niet hoger zijn dan ƒ545 per maand. Als huur en inkomen binnen de schreven grenzen vallen, wil dat no niet zeggen dat automatisch ookh subsidie wordt verkregen. Want als een voor het inkomen redelijke hun wordt betaald, dan wordt geen huu subsidie uitgekeerd. Aanvraagformulieren zijn af te hale op het gemeentehuis, kamer 205, vens is daar de brochure Huursubs 1986 verkrijgbaar. Verhuisgeld voor ouderen Per 1 juli is de beschikking gelde» steun bejaarden bij verhuizing 1975 vervangen door de regeling ge steun ouderen bij verhuizing 1: nieuwe regeling is meer toegespitsi verhuizing van ouderen naar kleiner- huurwoningen. De subsidiëring van verhuizing naar verzorgingstehuizen duurdere huurwoningen is komen li vervallen. De subsidievoorwaarden zijn: de kale huurprijs van de woninj die wordt verlaten, mag niet meeri dragen dan 7375,— per maand (74.500,— per jaar). Als in uw huur dragen zijn verwerkt die u moet bel len voor gas, water en licht, stoffeii en meubels, servicekosten, bedrijfs ruimte of garage, dan moet u die te dragen eraf trekken om de kale hui bepalen. de aanvrager of partner dient jaar of ouder te zijn. indien de woning die wordt verb vijf kamers of meer bevat, dient di woning die wordt betrokken, ten minste twee kamers minder 'te hebt indien de woning die wordt verb vier kamers of minder bevat, dienl woning die wordt betrokken tenmin één kamer minder te hebben. Denkt men in aanmerking te komen voor een bijdrage op grond van genoemde regeling dan kan op hel meentehuis, kamer 205, een aanvra formulier worden gehaald. De moetkoming van de gemeente voff verhuis- en herinrichtingskosten draagt ten hoogste 73000,—. Een 53-jarige bestuurder van een BMW uit De Koog schepte met zijn auto vrijdagavond op de hoek E weg/Ruijslaan in De Koog een 47-jarige Duitse vrouw op haar fiets. De man uit De Koog reed over Badweg in westelijke richting en wilt linksaf de Ruijslaan oprijden. Hij zó de dame op de fiets, die vanaf de Ruijslaan kwam en de Badweg opw de, niet en zodoende kwam zij op motorkap terecht. De fiets was ontzi en de motorkap licht beschadigd. D: toeriste raakte niet gewond. Lokale omroep. Tips inzake sport- en an dere gebeurtenissen die interessant zijn voor de uitzending bij Dick Oudendag, Zeebries 20 in Den Burg, telefoon (02220) 3972. Iedere tweede maandag van de maand komt er in het Groene Kruis-gebouw, Witte Kruislaan 19, Den Burg, een praatgroep voor borstkankerpatiënten bijeen. Gespreksleidster is Marja van Etten, aanvang van de bijeenkomsten 14.00 uur. Belangstellenden kunnen in lichtingen inwinnen op werkdagen tus sen 16.30 en 17.30 uur: 02220-3241.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2