Cjroen cZwartsJexeh in het harL, Levensverhalen oude Texelaars opnemen x INDIANEN DANSTEN IN DE PARKSTRAAT Weekendvervoer TESO JFJ,I,r'KnDG opnieuw fors gestegen burgemeester hij aanbieding bibliografie: MM Auto gestolen TE •MH# HOLIDAY RAP /high M.C. Miker „G" en DJ. Sven Wt (GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.104 (dactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741. len werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Michèl Gonlag, Kogerstraat Den Burg, telefoon 02220 - 2747. [advertenties, abonnementen, etc.: ifigeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Joon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. DINSDAG 12 AUGUSTUS 1986 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs H8,65 per kwartaal; los 85 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. ngemeester Schipper vindt dat spoedig begonnen moet orden met het vastleggen op de band van levensverhalen in hoogbejaarde Texelaars. Niet alleen kan hierdoor een bij- age worden gegeven aan de plaatselijke geschiedschrijving aar ook aan het vastleggen van het Texe/s dialect. De istorische Vereniging Texel zou dit project in samenwerking ist de gemeente moeten uitvoeren. burgemeester deed deze sug- istie toen hem gistermiddag na- lens de historische vereniging het iiste exemplaar werd aangeboden zojuist van de pers geko- '»n historische bibliografie van tol en tevens van het eerste smplaar van het tijdschrift van (historische vereniging. burgemeester liet blijken veel waar- te hechten aan het werk van de iieniging. Hij gaf zich dan ook direct iels lid en wethouder Zegers volgde voorbeeld. De bibliografie die siermiddag werd overhandigd is een ivolledig mogelijke opsomming van eken en andere publicaties die iets maken hebben met de geschiedenis Texel. Het 72 pagina's tellende srzicht is in de eerste plaats bedoeld ijide 70 verenigingsleden zelf. Voor is het een bron waarmee zij verder men werken, maar het is ook voor bij de boekhandels te koop voor lire belangstellenden. De lijst is sa- risch" is, werden daarbij niet al te nauw getrokken. Als „geschiedenis" wordt het materiaal beschouwd dat dateert van voor 1950, maar latere pu blicaties van gehele of gedeeltelijk historische aard zijn ook toegevoegd. Het samenstellen en drukken van de lijst vergde meer tijd dan was ver wacht, maar het had voldoening gege ven dat men een voorlopig eerste exemplaar daags voor Pinksteren no<~ heeft kunnen overhandigen aan de heer J.A. van der Vlis. Te verwachten is dat in het overzicht in de loop van het jaar nog tal van mutaties zullen worden aangebracht waarna een defi nitieve druk zal worden gemaakt. Pater Witte Enkele van die aanvullingen kunnen al worden genoemd. Recentelijk werd ontdekt dat in 1974 een 223 pagina's tellend proefschrift is verschenen over leven en werk van pater Michiel witte. Dat werk is in de nu uitgekomen bibli ografie nog niet genoemd en hetzelfde geldt voor een artikel van N. Dros over dominee J.J. Buskes. Zo zullen er nog wel meer artikelen, boeken, brochures, e.d. bestaan die nog ontdekt moeten worden. Desgevraagd kreeg wethouder P.A. Ze gers gisteren te horen dat ook legen den en gedichten die te maken heb ben met Texel als „historisch" worden beschouwd en dus voor opname vat baar zijn, ook al is de inhoud geheel of gedeeltelijk verzonnen. Dat geldt bijvoorbeeld voor de vele gedichten die Huib Fenijn (Huib de Rijmelaar) publiceerde en - in een verder verleden - voor de verhalen van Dirk Mets. Ze gers wist zelf ook nog een voorbeeld: het schoolleesboekje „De schat van Heintje Tor" speelt op Texel en is daar om waard om genoemd te worden, maar het berust allerminst op histori sche feiten. Blad Aansluitend werd een exemplaar van het eerste nummer van het vereni gingsblad „Historische Vereniging Texel" aan de burgemeester overhan digd. Ook dit blad, dat vier keer per jaar zal verschijnen, zal voor een nog vast te stellen bedrag voor niet-leden in de boekhandels te koop liggen. Het 28 pagina's tellende eerste nummer bevat tal van interessante artikelen, door de heren G.A. Os- N. Huisman Rzn., K. Bakker en. Ivan Koningsbruggen die echter we- idat er nog meer publicaties over historie van Texel of over personen die historie bestaan die nog niet in lijst zijn opgenomen. Het is dan toen „proeve" die voor aanvulling baar is en voor tips houden de sa- mstellers zich dan ook aanbevolen. Veel werk (aantal boeken en andere publica- sdat in de loop der jaren over Texel verschenen, loopt in de honderden, samenstellers hebben aan het sporen en rubriceren een enorm kar- gehad. G.A. Oskam (die in oktober het initiatief nam tot oprichting de historische vereniging) vertelde eerder door anderen ook lijsten zijn nengesteld van publicaties die op jhistorie van Texel betrekking heb- Onder andere G. van Ittersum ekte een overzicht dat door velen nagenoeg volledig werd be- ouwd, maar het accent lag op pu- aties die te maken hadden met flo- fauna. Ook wijlen J.A. van der ad een historische bibliografie 1 TexelVan de bestaande lijsten d uiteraard dankbaar gebruik ge sist bij de samenstelling van de nu ischenen veel uitgebreidere nieuwe. S'enzen van wat „Texels histo- Amerikaanse padvinders dansten gistermiddag gekleed en ge schminkt als Indianen in de Parkstraat in Den Burg. 's Avonds deden ze een wat uitgebreider pro gramma in de Dorpstraat in De Koog. De „Scoutingtroop 4 of Ber keley", vlakbij San Francisco, maakte de kleurrijke Indinanenuit- dossingen zelf en heeft de dansen afgekeken van echte Indianen. De verscheidenheid waaruit de Ameri kaanse bevolking is opgebouwd kwam duidelijk naar voren. Negerjongens dansten samen met typisch Scandina visch blonde jongens in Indianenkle- ren, maar de bewegingen deden die opvallende verschillen met de originele roodhuiden teniet. De Amerikaanse scouting-groep maakt o.l.v. Julian Adams een toernee door Europa en logeert van zaterdag tot woensdag bij gastgezinnen in Den Hel der. Daar verblijvend konden de jon gens makkelijk een dagje Texel inlas sen en daarom zorgde Niek Slijderink sr. van Scouting Texel ervoor dat ze maandagmiddag in Den Burg konden optreden. Daarvoor kreeg hij de mede werking van de winkeliers in de Parkstraat, met name van Willem Mets, die de noodzakelijke kleedruimte aanbood. Op het opzwepende ritme van de trom brachten de Amerikaanse padvinders dansen als de Dance of the Eagle", waarbij vier van hen deden of ze adelaars waren, de Dance with the Devil", waarin de strijd tussen goed en kwaad werd uitgebeeld en de zogeheten sperendans, waar één krij ger de speer balanceert op zijn armen en vecht met een denkbeeldige krijger. Op verzoek van de toeristen lieten ze de regendans achterwege, zo vertelde mevrouw Zeeman uit Den Helder die de dansen van commentaar voorzag. Het optreden duurde een half uur en het bleek bij de hoepeldans hoezeer bedreven de jongens al in dit soort dansen zijn. De Troop 4 of Berkeley treedt doorgaans op in bejaardentehui zen, ziekenhuizen, scholen en andere instellingen. De groep heeft ook al twee bezoeken aan Japan gebracht. Vandaag treedt zij op de Juttersmarkt in Den Helder op. De heer Oskam overhandigt de historische bibliografie aan de burgemeester. Op de foto v N. Huysman Rzn., D. Lemstra, wethouder P. A. Zegers en burgemeester A. Schipper. n links naar rechts: A. Avan Opstal, G. A. Oskam, waaronder overnamen van verhalen over Texel uit oude stukken. Verslag wordt gedaan van de activiteiten van de historische vereniging tot dusver, aangevuld met een financieel verslag. Verder is er een artikel van de heer J. Schraag die zich als hobby bezig houdt met het opsporen en localiseren van de honderden namen die in het verleden aan stukken grond op Texel werden gegeven. Vermakelijk en inte ressant is een interview dat vereni gingslid Bert Koning uit Oudeschild maakte met de 85-jarige Pieter Jan Eelman uit Oudeschild. In facsimile (dus precies gekopieerd) is in het blad een 6 pagina's tellende verhandeling afgedrukt over de bedijking van de Prins Hendrikpolder, geschreven kort na de bedijking maar nog voor het droogmaken van de polder Het Noor den, waarvoor aan het slot een plei dooi wordt gehouden. Volgens dezelfde techniek is een artikel uit de Texelse Courant van 29 juni 1904 weergegeven, handelend over het postvervoer en er is een eigen bijdrage (van G.A. Oskam) die handelt over de Sinterklaasfeesten op de eilanden. Ge- lein Jansen doet verslag van de werk groep „dialect" (één van de vier sec ties waaruit de historische vereniging is opgebouwd, naast „historisch ar chiefonderzoek", „stamboomonder zoek" en „archeologie"). Deze afde ling houdt zich onder andere bezig mét het verzamelen van Texelse bijna men (waarvan er al 1200 bij elkaar zijn) en „sèggies" en met het „verta len" van Texelse verhalen in „echt" Texels, voor zover dat mogelijk is. De heer Dick Lemstra vertelde gistermid dag dat dit heel wat moeilijker is dan het lijkt. Het Texels verschilt per dorp en zelfs per buurt en het opschrijven ervan is een moeilijke en heel bijzonde re activiteit want het is praktisch nooit eerder gebeurd. Texels werd namelijk gespróken, niet geschreven. Toch is opschrijven nodig om het dialect voor het nageslacht te bewaren. Het is de hoogste tijd. Lemstra: „Ik spreek nog wel Texels, maar mijn kinderen spreken het net zo slecht als een Amsterdammer." Burgerslachtoffers G.A. Oskam en J.C. Bugel hebben zich blijkens een artikel verdiept in de aantallen burgerslachtoffers die onder de Texelaars zijn gevallen in de tweede wereldoorlog. Daar blijken namelijk misverstanden over te heersen. Tot dusver was er voornamelijk aandacht voor de slachtoffers die vielen tijdens de opstand van de Georgiërs, hoewel zelfs daarbij verkeerde aantallen wer den gehanteerd in de publicaties. Het eerste nummer van het verenigingsblad besluit met een fascimile weergave van een artikel over een „Zeetogtje gedaan naar de Reede van Texel" uit 1793, overgenomen uit het blad „Eigen Haard" dat het rond de eeuwwisseling afdrukte. Bandopnamen Met name het levensverhaal van Eel man in dit nummer was voor burge meester Schipper aanleiding om de wenselijkheid van het grootschalig vastleggen van dit soort verhalen te onderstrepen. Hij wilde de ervaring die hij daarmee in zijn vorige standplaats heeft opgedaan, graag ten dienste stellen van de vereniging. Gebleken is dat de bandopnamen na de dood van de betrokkenen een waardevol aanden ken voor de familie vormen. Dat het nu in eenvoudig stencilwerk en in een beperkte oplaag uitgekomen verenigingsblad een grote vlucht zou kunnen nemen, blijkt uit het succes van het „Vlieland-magazine", een fraai kwartaalblad dat wordt samengesteld en uitgegeven door Jan Houter, be heerder van het bezoekerscentrum van Vlieland. De inhoud bestaat voor een groot deel uit historische verhalen over Vlieland en uit interviews met Vlielan- ders en oud-Vlielanders. De oplaag is niet minder dan 10.000 exemplaren en er zijn 2500 vaste abonnees, dus veel meer dan het aantal mensen dat op Vlieland woont. Gijs Oskam zei dat zoiets ook op Texel denkbaar zou zijn, eventueel door bundeling van bestaan de organen. Service Secretaris A.A. van Opstal maakte van de gelegenheid gebruik om te vragen om gemeentelijke archiefruimte voor het opbergen van kostbare stukken die de vereniging in bezit heeft. Steeds vaker komt het voor dat de vereniging waardevolle stukken krijgt aangeboden (zoals onlangs het archief van de Nutskleuterschool) die behoorlijk moe ten worden opgeslagen. Aldus kan worden gestimuleerd dat dergelijke stukken waaraan de eigenaars zelf vaak niet zoveel waarde hechten (zo dat ze soms worden weggegooid) een goede bestemming krijgen. Opstal bood ook aan dat de dames Bakker, leden van de historische vereniging, zich zullen bezighouden met het ver strekken van archiefgegevens aan mensen die daarvoor de gemeente be naderen. De dienst algemene zaken van de gemeente heeft voor dergelijke veelal tijdrovende karweitjes eigenlijk geen tijd. Burgemeester Schipper zeg de nog niets toe (hij wil in ieder geval de privacy van betrokken personen waarborgen) maar beloofde positieve aandacht. De vervoerscijfers van Teso blijven wijzen op groei en herstel. Het af gelopen weekend was het vervoer in beide richtingen een kwart gro ter dan in het vergelijkbare week end van vorig jaar. De seizoentop is inmiddels echter voorbij. Het aantal zich op Texel bevin dende auto's van niet-ingezetenen be droeg zondagavond 7269; vorige week was dat nog 8209. De grootste drukte op Texel werd gemeten op 19 juli j.l. toen er 8959 vreemde auto's waren. De aantallen vreemde auto's zijn steeds aanzienlijk hoger geweest dan vorig jaar. Het afgelopen weekend be droeg het verschil bijna 1600, maar dat is enigszins geflatteerd omdat het vo rig jaar erg slecht weer was. Van 8 tot en met 10 augustus vervoer de Teso 4923 personenauto's van Den Helder naar Texel, een groei van 25.23% in vergelijking met deze perio de vorig jaar. Er werden 212 caravans vervoerd, 82 meer dan vorig jaar ofwel 63.01%. Het aantal overgezette aan hangwagens groeide met 14.28%. Verwacht mag worden dat de komen de weken nog veel toeristisch vervoer te zien zullen geven, vooral als gevolg van de nog voortdurende vakanties in Nordrhein Westfalen, vorig jaar waren de vakanties in deze deelstaat op 5 au gustus afgelopen. De wachttijden waren vrijdag j.l. zowel in 't Horntje als in Den Helder niet langer dan ongeveer een uur; zaterdag ongeveer een half uur, maar zondag middag liepen de wachttijden aan de Texelse kant weer op tot meer dan een uur. Na de laatste boot (9.05uur) ble ven twintig personenauto's staan, zo dat tegen tien uur een extra vaart moest worden gemaakt. Van de Nikadel in De Koog werd in de nacht van vrijdag op zaterdag een complete auto gestolen, eigen dom van een toerist uit Duisburg. Zijn auto was een beige Opel Re- kord Caravan en erin bevonden zich een cassetterecorder en het kentekenbewijs. Het kenteken luidt: DU - EW 959. hit guest Woensdag 13 augustus Hit HOLIDAY RAP (nr. 1 van de Nationale Hitparade).

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1