Elke dag attracties bij zwemvierdaagse p Oude schicht als speeltoestel Surfmarathon had net genoeg wind... a Aanvang jazzgym Woning mag in Karting-kantine Gymvereniging Oudeschild van start Texelaar mishandeld Spiegels vernield Geleende auto aangereden -'■5 Naar Texel om te stelen.... Burgemeester opent EAM DA-conferentie Verdronken jongens aangespoeld PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 12 AUGUSTUS Volgende week gaat de twaalfde zwemvierdaagse van start in zwembad Molenkoog. Dit evenement waar elk jaar honderden Texelse zwementhousi- asten aan deelnemen wordt gehouden op maandag 18, dinsdag 19, donder dag 21 en de slotdag is vrijdag 22 au gustus. Deze dagen kan er gezwom men worden tussen 10.00 en 12.00 uur 's morgens en 's avonds tussen 17.30 en 19.30 uur. Woensdag 20 augustus is gekozen als reservedag voor dege nen die één van de andere dagen ver hinderd zijn. Men mdet deze dag dan wel vóór 18.30 uur zijn baantjes heb ben gezwommen. Per dag kan er maximaal 1000 meter gezwommen worden en minimaal 500 meter. Voor kinderen onder de elf jaar zijn deze afstanden maximaal 500 me ter en minimaal 250 meter. Inschrijffor mulieren zijn verkrijgbaar bij het zwem bad. De kosten bedragen 75,— waar voor men een medaille ontvangt en el ke avond een verrassing. De laatste avond krijgt iedere deelnemer een con sumptiebon waarmee iets kan worden afgehaald bij een grote barbecue. Playbackshow Op vrijdag, de laatste avond van de zwemvierdaagse, wordt een playback show gehouden. Vorig jaar was dat een groot succes. Acht kandidaten Bij de Gymnastiekvereniging Oosterend is gisteren de jazzgymastiek onder lei ding van Klariena Combé weer aange vangen. Bij de Sportvereniging Cocks- dorp beginnen de lessen donderdag 4 september. B en W hebben er geen bezwaar tegen dat de heer G.J. Dekker de bovenverdieping van de kantine van de Kartingbaan (Akenbuurt) verbouwt tot woning. Volgens de regels van het bestemmingsplan zou dat niet kunnen omdat de kar tingbaan met alles wat daarbij hoort geen bestemming heeft en dus onder het overgangsrecht valt, zodat geen uitbreidingen van bete kenis kunnen worden toegestaan. B en W zijn echter zo realistisch om in te zien dat de kartingbaan nu eenmaal een gevestigd bedrijf is en dat hieraan geen recht is gedaan door dit object onder het overgangsrecht te brengen. Ze willen de karting bij de eerstvolgen de aanpassing van het bestem mingsplan dan ook een passende bestemming geven, waarbij de bebou wingsmogelijkheden zullen worden aangegeven. Wat het college betreft mag Dekker daarop vooruitlopen en er zal dan ook worden meegewerkt aan de procedure die in dit geval nodig is. Op de kartingbaan zou een bedrijfswo ning kunnen staan, stallingsruimte, on derhoudswerkplaats e.d. Dekker vindt het stichten van een nieuw gebouw echter te duur en B en W hebben er geen bezwaar tegen dat hij een deel van de bestaande kantine tot woning maakt, al moet het bouwplan wel vol doen aan de eisen van de bouwveror dening. De familie Dekker woont mo menteel illegaal in een caravan op het terrein. Het is gunstig dat daaraan een eind komt, maar B en W laten weten dat dit feit op zichzelf geen reden is geweest om aan de kantineverbouwing mee te werken. konden toen aan een groot publiek (1500) hun acteertalenten tonen. Paul Kruger, de geestelijke vader van de playbackshows op Texel, zal als pre sentator optreden. De winnaar komt in het bezit van een beker, de Molenkoog bokaal. Kandida ten kunnen zich melden bij het zwem bad, vóór maandag 18 augustus. Ook de andere avonden zullen naast de zwemvierdaagse andere activiteiten worden georganiseerd zoals een kleine kermis, paal hangen, onderwater Het lesrooster van de Gymnastiekvere niging Oudeschild voor het seizoen 1986/'87 luidt als volgt: Dinsdag: 16.00-17.00 uur Groepen 1 en 2 (kleuters) 17.00-18.00 uur Jongens groepen 3 en 4, Meisjes 3, 4 en 5. Woensdag: 20.00-21.00 uur Dames Volleybal 21.00-22.00 uur Volleybal Donderdag: 10.00-11.00 uur Huisvrouwen 16.00-17.00 uur Jongens groepen 5 en 6 17.00-18.00 uur Meisjes groepen 6, 7 en 8 Voortgezet onderwijs. 19.00-20.00 uur Jongens groepen 7 en 8 Voortgezet onderwijs. De lessen beginnen dinsdag 12 au gustus. Wijzigingen zijn er voor de jongensgroepen 7/8 en voortgezet on derwijs, die van de woensdag naar de donderdag zijn gegaarn. Tevens zijn alle aanvangstijden op hele uren gezet. Informatie: mevr. Wijnhof, (02220) 3948. zwemmen en een rommeltjesmarkt waar kinderen boeken, speelgoed en andere zaken kunnen verkopen. De week van 18 t/m 22 augustus wordt dus een feestweek in zwembad Molen koog waar iedereen aan zijn trekken kan komen. Zondagmorgen om vier uur is een 19-jarige jongen uit De Koog mishan deld door personen, die zich voorde den als stille" politiemensen. De jon gen, werknemer bij eén Koger bedrijf wilde op zijn fiets stappen toen onbe kende lieden hem staande hielden en vertelden dat ze politie in burger wa ren. Ze vroegen hem wat hij bij dat bedrijf deed. De Kogenaar wist niets beters te doen dan tekst en uitleg ge ven. Toen hij daarop wilde weglopen, gaf één van de lieden hem een vuistslag in het gezicht. Gevolg waren een blauw oog en een gebroken neus, waarvoor behandeling in het zieken huis nodig was. Op de Nikadel werden in de nacht van zaterdag op zondag twee buitenspie gels van auto's vernield. De auto van een twintigjarige man uit Den Haag raakte zijn linkerbuitenspiegel kwijt, ter waarde van f200— Honderd gulden duurder was de rechterbuitenspiegel van een 19-jarige man uit Wetter (Did.), die eveneens van de auto werd gerukt. Gisteravond even na zeven deed zich op het kruispunt Warmoesstraat- Elemert in Den Burg een aanrijding voor. Een winkelier uit Den Burg die uit de Warmoesstraat kwam met zijn bestelauto, gaf geen voorrang aan de uit de Elemert komende Renault perso nenwagen, bestuurd door een jeugdige Duitse toerist. Laatstgenoemde wagen werd aan de linkervoorkant in elkaar gedrukt. Gevreesd moet worden dat de negen jaar oude Renault total loss zal worden verklaard. Voor de bestuur der was dat heel vervelend want hij had de wagen van een vriend geleend. De surfmarathon Den Helder-De Cocksdorp-Dijkmanshuizen- Den Helder is zondag naar wens verlopen. In tegenstelling tot de verwachting was er net genoeg wind (noord-oost, kracht 3-4) zodat er behoorlijk kon worden gezeild, al ging het tegen de wind kruisend niet erg snel. De KNMI-voorspelling dat er praktisch helemaal geen wind zou zijn, is er waarschijnlijk de oorzaak van dat het aantal deelnemers (vorig jaar 151) deze keer wat minder was. Aan de startlijn bij Lands End in Den Helder meldden zich 102 surfers, te onderscheiden in 41 recreatiezeilers en 61 wedstrijdsur fers. Het evenement werd voor de zes de achtereenvolgende keer gehouden, ook nu weer gezamenlijk georgani seerd door de windsurfvereniging Lutje" uit Den Helder en de Wind- surfclub Texel. De deelnemers kwamen uit heel Nederland; 21 kwamen er van Texel. Vooral belangstellenden uit het zuiden en oosten van het land zijn de ze keer thuisgebleven omdat ze met het oog op de ongunstige weers voorspelling niet de kans wilden lopen de lange reis voor niets te maken. Twee manches De tocht bestond uit twee manches: Den Helder via de VC-boei ter hoogte van De Cocksdorp naar Dijkmanshui zen en Dijkmanshuizen-Den Helder. De zwakke wind tegen veroorzaakte dat het in eerste instantie niet erg hard ging. Slechts 22 zeilers waren binnen de voorgeschreven tijdslimiet bij de VC-boei, waar de zeilnummers werden genoteerd. Alle surfers die de VC-boei om 13.30 uur niet hadden gerond en dus later met ongelukkige inmiddels omgekeerde stroom te kampen zouden krijgen werden onverbiddelijk teruggestuurd. Valse melding Dat gebeurde vanuit de 12 volgboten die voor het evenement waren ingezet, waaronder de RP 20 van de Rijkspoli tie te water. Later bleek dat meer mensen zijn teruggestuurd dan ge rechtvaardigd was. Er schijnt tussen de volgboten een niet bij de organisatie betrokken schip te hebben gezeten met een grappenmaker die tal van sur fers heeft toegeroepen dat zij te laat bij de VC-boei zouden aankomen en dus maar beter terug konden gaan. Minstens twintig deelnemers hebben gevolg gegeven aan deze valse som matie, waaronder voorzitter G. Span- haak van de windsurfclub Texel. De kans op een goede klassering ging daarmee verloren. De Rijkspolitie te r.' Een gezellige drukte was het zondagmiddag bij Dijkmanshuizen, waar de deelnemers op de route vanaf de VC-boei binnenkwamen. Hier moest onder het genot van een versnapering worden gewacht tot iedereen was gearriveerd, waarna de tweede manche richting Den Helder van start knn gaan. water heeft nog pogingen gedaan om de dader te achterhalen, maar dat is niet gelukt. De volgende keer zullen de bij de organisatie betrokken boten voor de deelnemers beter herkenbaar worden gemaakt door een wimpel, zo dat iets dergelijks niet opnieuw zal voorkomen. Snel slot De trage voortgang op het knobbelige water veroorzaakte dat alle deelnemers veel later bij Dijkmanshuizen aankwa men dan de bedoeling was. Aangezien gewacht moést worden op de aller laatste, was de start voor de tweede manche Dijkmanshuizen-Den Helder pas om vier uur. Op dat laatste stuk ging het met de wind mee echter zeer snel; de meeste deelnemers deden er ca. drie kwartier over, zodat om 17.15 uur de prijsuitreiking kon plaatsvinden. Bijzondere problemen of ongelukken van betekenis hebben zich tijdens de marathon niet voorgedaan. Het was wel opmerkelijk dat enkele deelnemers bij de eerste manche niet bij de VC- boei werden geregistreerd omdat ze dit punt niet hadden kunnen vinden! Ze waren de 'weg kwijtgeraakt, te ver doorgezeild en in een enkel geval zelfs bij de Schorren terecht gekomen. Bij de (prof) surfers van het vasteland was dat verklaarbaar door onbekendheid ter plaatse, maar er zaten ook Texe laars bij. Blijkbaar had de golfslag een zodanig karakter dat er zeeziekte door werd uitgelokt bij deelnemers die daar ge voelig voor zijn. Meerdere surfers moesten van zee worden gehaald om dat ze ziek waren. Verder liep een deelnemer een voetverwoning op toen hij bij Dijkmanshuizen in glasscherven trapte die in het water lagen, maar daarmee is alle ongerief wel ongeveer opgesomd. Mede-organisator Wieb v.d. Berg van de Windsurfclub Texel spreekt dan ook van een geslaagde dag, zeker wetend dat ook de deelnemende surfers er zo over denken. Bij de rondbodems werd Aad van Vlied en Aad Hillenaar resp. eerste en tweede. Nummer één bij de platbo dems werd Jan van Wierst, John van Leuven werd tweede en Frank Wuis derde. Beperken wij ons verder tot de Texe laars in deze categorie, dan werd Nan- co Eelman elfde, André v.d. Berg twaalfde, Menno Loning 21e, Klaas Jan van der Vis 23e, Jacob Roeper 26e, Remco Molenaar 28e, Daniel van der Vis 35e, Jan van der Vis (Daniels vader) 37e, Gerrit Spanhaak 38e en Marc van Rijsselberghe 39e. Daniel van der Vis was met zijn elf jaar de jonge deelnemer en deed het dus iets beter dan zijn vader, die de op één na oudste deelnemer was. Menno Loning was de Texelse deelne mer die als eerste op Texel aankwam. Ook in Den Helder arriveerde hij als snelste eilandbewoner, maar omdat hij bij de start van Dijkmanshuizen iets te vlot was geweest, werd hij gediskwali ficeerd. Hij zou anders de zevende plaats hebben bezet. Jongeren van zes verschillende na tionaliteiten maakten van hout en staal een speelobjekt dat vrijdag ochtend een plaatsje heeft gekre gen op de speelweide van Staats bosbeheer aan de Rozendijk tegen over de woning van Jan Wolkers. Als voorbeeld diende de „Oude Schicht", het van de Tom Poes strips bekende vervoermiddel waarmee heer van stand Ollie B. Bommel zich in gezelschap van zijn jonge vriend pleegt te verplaatsen. De jongerengroep was op Texel op uit nodiging van de Rotaryclubs van Texel, het Engelse Westmalling en Dortmund, voor het jaarlijkse Wester- mannkamp, dat tot doel heeft weder zijds begrip tussen jonge mensen van verschillende nationaliteiten te bevor deren. Gedurende twee weken verblij ven de deelnemers op de boerderij van de heer Westermann in De Westen waarbij 's morgens gezamenlijk wordt gewerkt, terwijl 's middags en 's avonds gewoon vakantie wordt ge vierd. Deze afwisseling van gezamenlij ke inspanning en ontspanning blijkt een prima methode om kennis met el kaar te maken en blijvende banden te smeden. Het objekt waaraan wordt ge werkt moet iets zijn van algemeen nut en bijna elk jaar is tot dusver de keus gevallen op een rondhouten construc tie, waarmee kinderen zich kunnen vermaken en die een plaatsje kregen op een der speelterreinen van Staats bosbeheer of de Bartimeüshoeve bij Oosterend. Tot twee keer toe werd een locomotief met wagon nagebouwd, ook een ossewagen heeft eens voorbeeld gediend en nu was voor ter Peter Bakker van de plaatselijke Rotaryclub op het idee gekomen dj Oude Schicht te vereeuwigen. Zoal altijd werd weer vruchtbaar sameni' werkt met Staatsbosbeheer, die vc het hout zorgde en de werkplaats de Ploegelanderweg ter beschikkini stelde. Het ontwerp werd gemaakt door SB B-medewerker Dirk Maas traditiegetrouw oefende Jan Zijm va derlijk toezicht uit, onder meer bij gestaan door oud-directeur gemeen werken Job van Hoorn, zodat bij baat vast stond dat er in technisch zicht niets mis kan gaan. De constructie werd gemaakt door sme rij Hans Boom. Er werd dagelijksni hartelust geschild, gezaagd en teld en vrijdagochtend was het-zoi dat het ding met de auto van Tate ve naar de speelwei kon worden g transporteerd om daar in aanwezigli van een groepje genodigden officie! te worden gedoopt. Dat laatste beurde door Hendrik Saeger uit die twee flessen Spa over de Schid uitgoot, nadat Peter Bakker en de der" van het Westermannkamp Eric te Kaat een passend woord had gesproken. Eerstgenoemde weesopl een bijzonder en kunstzinnig detail] de schicht: een fraai gesneden houwwerk dat door de jonge Jame Smith uit het Engelse Westmalling was vervaardigd. In verband metds kans op vernieligd werd het ding va de schicht gehaald en zal een krijgen in de Westermannhoeve all innering aan het kamp 1986. Verdacht van twee inbraken in au to's zijn zaterdag om tien uur 's morgens vier Rotterdammers aan gehouden en ingesloten. Een Duit se gast, zelf slachtoffer van één van de inbraken, gaf hun signale ment door aan de politie die erin slaagde het viertal op te sporen. In de nacht van vrijdag op zaterdag ontdekte een 21-jarige Duitser dat uit zijn auto, een op de Nikadel in De Koog geparkeerde Ford, een cassette recorder en gereedschappen waren gestolen. Bovendien zag hij vier zich verdacht gedragende personen in een nabij geparkeerde Mitsubishi. De Duit ser zag korte tijd later diezelfde men sen in een ander type auto. De jon gens zagen dat ze waren herkend, Zondagmiddag om 12.00 uur zal bur gemeester A. Schipper in de Barti meüshoeve in Oosterend de EAM DA- conferentie openen, samen met oud- Rotarygouverneur Maarten Mantje. EAMDA (European Alliance Muscular Distrofy Association) is de internatio nale overkoepelende organisatie van verenigingen die de belangen beharti gen van mensen die lijden aan spier dystrofie en andere spierziekten. Aan de conferentie die tot 22 augustus duurt, wordt deelgenomen door 25 rolstoelers, die samen met hun bege leiders een gezelschap vormen van 62 personen. Om hen te kunnen onder brengen en om de besprekingen te houden wórden bij de Bartimeüshoeve een slaaptent en een conferentietent geplaatst. Onderwerp van discussie is de integratie van de gehandicapten in de maatschappij. Er is echter ook veel tijd uitgetrokken voor ontspanning. waarop ze zonder het licht van to te ontsteken wegreden. De man spoedde zich naar het po! bureau van De Koog waar hij hun nalement doorgaf. Even later werd verhaal ondersteund door een 21- vakantieganger uit de Haarlemmer meer, die aan kwam geven dat uit Mitsubishi een radio-cassetterecordi een binnenspiegel met quartzklok, pocketfotocamera en een portemoi met f225— waren verdwenen. Dil les vertegenwoordigde een waarde enige duizenden guldens. Zaterdagochtend tien uur werden vier personen in De Koog aangeho den. Ze beantwoordden aan het sis lement dat de Duitser had ge maar ontkenden in alle toonaarden officier van justitie in Alkmaar wen geraadpleegd en de politie kreeg toestemming het viertal in hechten nemen. Uiteindelijk bekenden ze bi auto-inbraken en werden de ontviel de goederen teruggevonden bij De Koog en 't'Horntje. De vier, die uit Rotterdam afkomstig waren, haddei leeftijden van 18 tot 25 jaar en blf' voor één dag naar Texel te zijn gek! men, met geen ander doel dan te len. Ze zijn inmiddels terug naar Rotterdam.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2