Bewoners eisen snel optreden Fotokring exposeert in raadhuis Texels paard eerste bij keuring A geluidsoverlast Almarkt-woningen h Sk 4 4 „WAT IK ZEGGEN WOU.. „Sola Gratia" vier meter langer ieuw zaalvoetbalteam exelse kampioenen I landbouwdag Opmeer Twee bromfietsen gestolen Tweede driekamp voor jeugd VVV Dader liet nummer achter Joyriding met brommer Mishandeling OINSDAG 12 AUGUSTUS 1986 TEXELSE COURANT wenaars-bewoners van de huizen ;cven de Almarkt aan de jasthuisstraat-Vogelenzang in Den iurg hebben zich tot de gemeente rad gericht met het dringende tfrzoek om eindelijk op te treden jgen de geluidsoverlast die in de joningen wordt ondervonden als |avolg van de bedrijvigheid in het - ,jnkelpand beneden. Met name ■jordt verzet aangetekend tegen de tbreidingsplannen van de Al- jarkt, zolang het geluidsprobleem iet is opgelost. behandeling in de raadsvergadering dinsdag heeft de raad twee brie- gekregen: één van mevrouw Yvon- Spreekmeester die al eerder her- saldelijk actie heeft gevoerd tegen de iluidsoverlast die zij ondervond en >n van vier andere bewoners. De ken- elijk wanhopige mevrouw Spreek meester heeft geen enkel vertrouwen het effect van maatregelen die tot asver zijn genomen. Zij meent dat bij anning en bouw van het complex ustige fouten zijn gemaakt en preekt van een onhoudbare, onrecht- ardige situatie voor de bewoners. Al ruim anderhalf jaar worddt de wet ks meervoudig overtreden. Stop! f niet langer het rode licht. Wij iepen op tot een onafhankelijk uitge lid technisch onderzoek en ingrij- •nde maatregelen alvorens u het licht groen zet. Wanneer gaat de politie ier zonder pardon optreden tegen rertreders?" te andere brief (van R. Kramer, mede- ndertekend door F. Room, A. Rijk en Spreekmeester) spreekt van veront- ying en verbazing over de uit- reidingsplannen voor de Almarkt jaardoor de toch al ontoelaatbare sstand nog erger zal worden. De schrijver zegt eind juni bij een amb- maar in het raadhuis te hebben geïn- nmeerd naar de plannen. De man van niets, maar liet nadien ook meer van zich horen, j informatie bij Texel stgoed-man Paul Kuip bleek alles al tonnen en kruiken te zijn. Er komt nieuwe ingang met schuifdeuren i de Vogelenzang en in het deel dat iHurotex is, komen andere idrijfsvormen. Naaimachine smer (die bakker is, daarom een ge- ■elte van de nacht moet werken zo- il hij 's middags moet slapen) zegt ithij al veel last heeft van het on gevestigde leeratelier. Om het duid van de naaimachine minder te iren heeft hij zelf geluidswerend ma riaal aangebracht. Maar inmiddels is ;n tweede naaimachine in gebruik enomen. Kramer zegt dat het ge euw totaal ongeschikt is voor derge- te activiteiten zonder dat vooraf ge- dswerende voorzieningen zijn getrof- ïi, Hij klaagt ook over andere vor en van overlast. De bergingen en spopgangen van de woningen zijn re- j'matig niet bereikbaar omdat op dit jpenbare) terrein materialen en fiet- n staan van de supermarkt. Volgens de briefschijver heeft Paul Kuip van Texel Vastgoed meegedeeld dat de waarde van de woningen als gevolg van deze „rotzooi" met zo'n ƒ20.000,— per huis is gedaald. Dat dreigt nu nog erger te worden. Vol gens Kuip zou Almarkt-eigenaar J. Maas bereid zijn voor geluidsisolatie te zorgen van magazijn, machinekamer en het Hurotex-gedeelte, maar in een gesprek met Maas bleek dat deze daartoe geenszins bereid is wegens de hoge kosten. Onlangs stond in de krant dat de ge meente aan de heer Maas hinderwet vergunning voor het pand zal geven onder zodanige voorwaarde dat de ge luidsproblemen tot het verleden zullen behoren. Met name Yvonne Spreek meester heeft daar geen enkel vetrou- wen in. Zij gaat ervan uit dat bij de bouw verkeerde constructies zijn toe gepast waardoor het geluid tot de bo venwoningen kan doordringen. Door een onafhankelijk onderzoek wil zij vastgesteld zien wie hier verantwoor delijk voor is. Duidelijk moet worden of het ontwerp voor het winkel- woningpand al niet deugde of dat is afgeweken van de door de gemeente goedgekeurde bouwtekeningen. In bei de gevallen zou er sprake zijn van ge meentelijke verantwoordelijkheid en dat is dan ook de reden dat men via de gemeenteraad een dergelijk onderzoek wil afdwingen. De bewoners zijn van mening dat er in ieder geval verkeerd is gebouwd, gezien het feit dat er in Den Burg meer winkelpanden zijn met woningen erboven en daar wordt geen hinder ondervonden. Zij vinden dat ze de woningen aan de Vogelenzang veel te duur hebben ge- BRIEVEN VAN LEZERS- BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VBN DE RE DAT kocht en overwegen een schadeclaim in te dienen zodra duidelijk is waar de fouten zijn gemaakt. B en W hebben voorgesteld die brie ven door hen te laten afhandelen. Volgens ambtenaren van het gemeen telijk bouw- en woningtoezicht is het winkel- en huizencomplex aan de Vo gelenzang uitgevoerd conform de tekeningen. Metingen die nadien zijn verricht in de huizen hebben geen onaanvaardbaar geluid aangetoond. Actievoerdster Yvonne Spreekmeester reageerde daar op met de mededeling dat de metin gen steeds werden uitgevoerd op mo menten dat er in de winkel beneden geen activiteit was. Na een acht weken vergende ver bouwing op de werf van Hoogen- raad Kuit in Scheveningen is de kotter TX 34 „Sola Gratia" van Hans Daalder uit Oosterend weer in de vaart. In gezelschap van fa milieleden en bekenden maakte de kotter zaterdag een geslaagde proefvaart. De Sola Gratia is bij de verbouwing vier meter verlengd en tevens van een nieuwe motor en lier voorzien, waar door het vaartuig nu tot de goed ge outilleerde visserijschepen kan worden gerekend. Ook Texelse bedrijven werk ten aan de verbouwing en uitrusting mee. Netwerk, vislijnen en tuigage kwamen van de Coöperatieve Inkoop vereniging voor Visserijbenodigdheden en verantwoordelijk voor een deel van het laswerk en de gieken en tuigen is Hans Boom. De uit Zaandam af komstige maar ook op Texel werkza me firma Zaanderwijk voerde het schil derwerk uit. De opvarenden van de TX 34 zijn schipper-eigenaar Hans Daalder, zijn zoon Klaas Jan en verder Rob Arens- man, Cor Blok, Willem van de Niet en Arie Kager. De foto van de op het Marsdiep proef varende kotter werd zaterdag gemaakt door Dirk Kuiter. ride aankondiging van de zaalvoetbal- tompetitie werd donderdag melding smaakt van een nieuwe ploeg: zaal- fétbalvereniging Albert Heijn. Deze noemt zichzelf een vriendenteam "heeft al deelgenomen aan verschil de toernooien aan de overkant. Na ïuvoor de ploeg succesvol verlopen fêrnooi in sporthal „Ons Genoegen", door Albert Heijn werd georgani- isrd, besloot men mee te doen in de Êxelse competitie. De volgende spe- s maken deel uit van de ploeg: sper Jan Eelman, Eddy Barhorst, 'artin Bootsma, Robert Jan Graaf, rillem Groszpietsch, Erik Kramer, Ba- d Verijzer, Wout de Wit. ;iach: Jan Duinker. Vlagger: Gerrit jont. Voorzitter: A. Hendriks. Pen- wjmeester: Wilma Slont. ^el heeft zijn reputatie als stamland 'okgebied van het Texelse scha ns versterkt door hoge ogen te flien op de keuring, die ter gelegen- dvan de jaarlijkse landbouwdag in "iieer werd gehouden. De 3-jarige 111 van het maatschap Tjepkema en d werd daar uit geroepen tot karn en. Het dier is gefokt door A. D. ■'sr uit Beemster. Reserve-kampioen een 2 -jarige ram van P. Kooi- gefokt door het maatschap Tjep- d en Zoon. Tenslotte werd bij de fl9e rammen tot reserve-kampioen gewezen de 1 V2-jarige ram van Kikkert, tevens de fokker. Fotokring Texel exposeert in de tentoonstellingsruimte van het raadhuis tot en met 21 augustus 35 foto's. Veertien leden van de vere niging maakten de foto's, waarvan ongeveer de helft uit zwart-wit fo to's bestaat. Vorig jaar hield de Fo tokring sinds lange tijd weer een expositie. Nu men erin is geslaagd binnen een jaar opnieuw een expo sitie bij elkaar te fotograferen wil men proberen in de toekomst re gelmatig tentoonstellingen te houden. De keuze van wat er geëxposeerd wordt ligt bij de Fotokring-leden. Hoe wel die vereniging een sterk verloop kent bestaat de harde kern uit veertien leden, die regelmatig avonden houden in een informele sfeer en waarop spre kers worden uitgenodigd en men el kaar adviezen geeft. „Wat iemand wil exposeren laten we aan hem of haar zelf over", vertelde voorzitter Cees Hin vrijdagmiddag in de kelder van het raadhuis, terwijl medewerkers van de Fotokring bezig waren de uitgekozen foto's op te hangen in de tentoonstel lingsruimte. „Wij geven adviezen en stimuleren slechts". Secretaris Ger van Hoften voegde daaraan toe: „Een klein clubje binnen de Fotokring kijkt wat er binnenkomt en voorziet de foto's van commentaar. De foto's die uiteindelijk op de exposi tie komen te hangen moeten technisch in orde zijn, moeten een goede com positie hebben - bij kleurenfoto's voor al ook de kleurencompositie - en uit de foto moet blijken dat de maker er mee bezig is geweest." Ondanks deze strenge selectie valt er zelden of nooit een foto helemaal uit. Degenen die de foto's maken bieden altijd hun beste materiaal aan. Ger van Hoften: „Wij zeggen hooguit dat zé een foto iets anders moeten afdrukken". Cees Hin: „Wij zijn blij dat het inleve ren van foto's voor de expositie dit jaar makkelijker ging dan vorig jaar. De leden kwamen uit zichzelf met ideëen aandragen". Zelf afdrukken De leden die zwart-wit foto's expose ren drukken zelf hun foto's af en daar door is het dikwijls mogelijk zodanig met belichting te manipuleren dat ook het afdrukken onderdeel wordt van het creatieve proces. Zo heeft Ger van Hoften bij een foto van een grafsteen bepaalde schaduwlijnen laten vervagen door het licht bij de afdruk gedeeltelijk tegen te houden. Op deze bij kenners bekende wijze verkreeg hij een heldere foto, waarop anders bepaalde details verloren zouden zijn gegaan. Bij de zwart-wit foto's van Bep van der Meer valt het op hoe stemmig grote scha duwpartijen op foto's kunnen zijn. Datzelfde geldt voor de „dubbelfoto's" van Cees Hin, waarop hij een ge schminkt model tweemaal op één foto afdrukte. Ook hier gaat er een zekere kracht uit van de donkere vlakken. Donald de Vrind laat op enkele afdruk ken zien dat hij op vakkundige wijze met zijn materiaal om kan gaan en dat hij bovendien oog heeft voor kunstzin nige beelden. Op een zwart-wit foto staat hij zelf in plastic verpakt op de Chinese muur, terwijl hij met zijn kleurenopname van een in het zand „gedoopt" vogellijk één van de pak- kendste afbeeldingen van de expositie maakte. Kleurenfoto's Om kleurenfoto's artistiek waardevol te laten zijn zou men ze zelf af moeten drukken. De hoge kosten en de vele tijd die daarin gaat zitten weerhouden de meeste Fotokringleden ervan zich daaraan te wagen en zij zijn dan ook afhankelijk van afdrukcentrales voor wat hun eindprodukt betreft. Dat het vaak goed gaat bewijst Nyda Zegel, die met een foto van een vlinder, ge maakt met een macrolens, een diepe indruk achterlaat. Twee bromfietsen van het merk Honda type MB 5 zijn vorige week gestolen van camping De Krim bij De Cocksdorp. De bromfietsen waren aan elkaar geketend met een beugelslot, dat vernield is teruggevonden. Eén van de campinggasten had de bromfietsen om zes uur 's morgens nog zien staan en om half zeven waren ze verdwenen. De ene bromfiets is zwarte en heeft chroomvelgen, sterwielen, twee halo geen schijnwerpers, een luidspreker in een kuip en het verzekeringsplaatje RDV 646. De andere bromfiets is me tallic blauw, (oorspronkelijk rood), en heeft eveneens sterwielen en chroom velgen en een quartsklok, alarmschijn werpers en een luidspreker. Het verze keringsplaatje draagt nummer SJT 815. De waarde van de bromfietsen is ƒ2500,— per stuk: De eigenaars zijn een 20-jarige man uit Markelo en een 18-jarige man uit Diepenheim. Voorziter Cees Hin (r) en secretaris Ger van Hoften voor enkele van de 35 geëxposeerde foto's. De éénjarige merrie Dienie, eigen dom van W. van Ellen uit Ooster end, is zondag als eerste geplaatst bij de provinciale keuring in Midden-Beemster. Het paard werd voorbereid door Gerard du Porto Op het veld van de Texelse Boys in Den Burg wordt zaterdag voor A.V. Texel een atletiekdriekamp gehouden voor de jeugd. Deze tweede driekamp zal bestaan uit een looponderdeel, een hordenloop en een afstandloop over duizend meter, een hoogspringonder deel en een onderdeel discuswerpen. De driekamp vangt om half twee 's middags aan en er kan worden deelge nomen door leden en niet-leden tot en met zestien jaar. De deelname is gratis. Dat het zelf afdrukken van kleurenfo to's niet alleen is voorbehouden aan de vakfotograaf blijkt wel uit het feit dat het oudste kringlid, mevrouw N. Rentenaar, wel zelf die afdrukken maakt. Met een klassieke zonsonder gang boven zee en een foto van een waterlelie geeft ook zij acte de presen ce. Peter Boon drukte kleurendia's af op sybachroom, een doorschijnend fo topapier, waardoor het speciale dia effect niet verloren gaat. Dat is wel gebeurd bij afdrukken van door Nyda Zegel en Alfons Smit gemaakte dia's. De kleuren van de geëxposeerde foto's zijn volgens ingewijden niet te vergelij ken met de dia-kleuren. Jammer na tuurlijk, maar dat soort aanmerkingen op de foto-expositie blijven voorbehou den aan ingewijden. De bezoekers van de raadhuiskelder zien „slechts" 35 haarscherpe vakkundig genomen en dikwijls artistieke foto's. De openingstijden van de expositie vallen samen met die van het raad huis. Vanavond, dinsdag, is de ten toonstellingsruimte tot ongeveer half tien geopend voor het publiek. Een in De Cocksdorp geparkeerde au to werd aangereden, waarbij een deuk in het linkerportier ontstond. Op de wagen werd een briefje gevonden met een telefoonnummer uit Den Haag. De politie zal nagaan of de dader inder daad via dit nummer bereikbaar is. In de nacht van donderdag op vrijdag werd een Sparta bromfiets gestolen van een erf van een woning aan de Kerkesteeg in Oudeschild, eigendom van een 25-jarige vrouw uit die plaats. Later werd de brommer teruggevon den aan de Heemskerckstraat. uit Den Burg, die het zondag ook begeleidde. Texelse paarden nemen niet dikwijls meer deel aan keuringen. Daarom werd op het eiland geen'lokale keuring gehouden, zodat Du Porto Dienie meenam naar de lokale keuring in Eg- mond, waar zij als jaarling moest „kampen" met tweejarige merries. Du Porto kreeg voor haar de eerste premie in Egmond en mocht zondag op de provinciale keuring in Midden- Beemster met Dienie uitkomen. Vier jaarlingen namen deel aan de jaarlijkse keuring en voor de plaatsing nam het Texelse paard de kopplaats in, die het tijdens de plaatsing behield. De jury van het Warmbloed Paar denstamboek Nederland (WPN) koos de merrie van W. van Ellen als eerste. Dienie zal als tuigpaardmerrie naar de fokkerij gaan. Wanneer ze over enkele jaren opnieuw een dergelijke keuring zou winnen, kan ze het predikaat „stermerrie" krijgen. Op 3 januari ontvingen we van de VVV voor het eerst een ledenbulletin met de mededeling dat dit regelmatig zou gebeuren om de leden te informe ren en aldus meer te betrekken bij de VVV-activiteiten. We schrijven nu 6 augustus, maar we hebben nooit meer een bulletin gehad, echter wel een schrijven van de directeur dat de elden binnen een paar weken ƒ37,70 moeten betalen voor de één regelvermelding van hun accommodatie in het blad Waddeneiland Texel. Vroeger werd dat betaald uit de lidmaatschappen en ad vertenties. Gedreigd werd dat bij niet betalen de accommodatie niet meer vermeld zou worden. Als reden wordt opgegeven dat het blad kostendekkend moet zijn. Nu, het blad was in het verleden al kostendekkend. Bovendien kunnen de TVO-leden er nu ook in ad verteren, dus meer advertentie inkomsten. Wie de werkelijke kosten van het blad controleert weet ik niet, wél dat er in het verleden met regel maat partijen van het blad niet verder kwamen dan de oud papier bak, één keer 15.000 stuks ter waarde van ƒ30.000,-. Wie de hoop koesterde dat met de nieuwe aanpak bij de VVV de zaken' beter worden gedaan, komt nu al be drogen uit. De uitdenker van de mooie plannen gaf wel het geld, maar als eerste de pijp aan Maarten, meerdere figuren verlieten daarna de arena. De grootste schreeuwers én voorstemmers dronken na afloop van de stemming een stevig borreltje met elkaar. De door het TVO toegezegde bedrag van ƒ150.000— is er nog niet, ondanks de mededeling dat de stichting anders niet van de grond zou komen. In over leg met de gemeente en de andere participanten hebben de middenstan ders de tijd gekregen tot na het sei zoen. Anders, zo is gesteld, is het een éénmalige zaak geweest. Of dit bedrag er komt? En elk volgend jaar weer? Ik geloof er niets van. Een beschamende vertoning. Zonder toerisme zou twee derde van de betrokken zaken geen bestaansmogelijkheid meer hebben. Met de betaalde regelvermelding denkt Dekker nu ƒ30.000,— extra te incasse ren. Tel de éénregelvermeldingen maar na. De leden moeten aan een ander WV-beheer werken, dan kan Dekker in de VUT. Verontrustend is het nog steeds grote verloop van personeel, meerdere hebben het voornemen hier toe. Texel had dit jaar steeds plaats over, ook dit is een teken aan de wand. Volgens uitlatingen van Dekker, gedaan bij diverse bedrijven mag het blad Waddeneiland Texel wat hem be treft verdwijnen, om werk zit hij niet verlegen. J.K.P. Zwan, Den Burg. NASCHRIFT: VVV-directeur J.W. Dekker vertelde ons desgevraagd dat het blad Waddeneiland Texel NIET kostendek kend was. Om die reden is in het ka der van de verandering van de totale organisatie besloten dat alle druk; redactie7 porto-, overhead- en andere kosten uit de opbrengst van het blad zelf moeten worden gedekt, wat ook geldt voor andere sectoren binnen de VVV-organisatie. Daardoor blijven maximale bedragen beschikbaar voor de hoofdtaak: de promotie. Vroeger werd in feite het ene gat met het an dere gedicht wat er mede oorzaak van was dat de VVV in financiële moeilijk heden kwam en waardoor de situatie ondoorzichtbaar werd. Voor zover het geen algemene informatie over Texel betreft, moeten belanghebbenden de op hun accommodatie betrekking heb bende informatie voortaan betalen. Genoemd bedrag is de uitkomst van een rekensom die bedoeld is om de exploitatie van het blad precies slui tend te krijgen, zonder winst. Dat soms meer exemplaren van het blad worden gedrukt dan er nodig zijn, is onvermijdelijk. Omdat geen sprake is van vaste abonnees is niet precies te ramen hoeveel kranten nodig zijn. Een ruime hoeveelheid drukken om in elk geval te voorkomen dat er te weinig zullen zijn is naar verhouding niet zo duur en in ieder geval goedkoper dan tussentijds een aanvullende herdruk maken. Wat de bijdrage van het TVO betreft: dat bedrag is inderdaad nog niet bij el kaar, maar het bestuur van de stich ting VVV Texelpromotie heeft er alle vertrouwen in dat dit goed zal komen. -Red. Een 39-jarige vrouw uit Essen heeft bij de politie aangifte gedaan van mishandeling. Ze verklaarde in het gezicht te zijn geslagen door een winkelier in De Koog. De vrouw had in het betreffende be drijf een racestuur op de fiets van haar zoon laten monteren, waarna een me ningsverschil ontstond inzake de bestemming van het oude stuur. In het twistgesprek hierover zou de win kelier de vrouw hebben vastgegrepen en door elkaar hebben geschud. De vrouw reageerde daarop door te slaan, waarna zij van de winkelier klappen in het gezicht tei

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 7