Driehonderd soorten fuchsia's bij Willem Trap I SI /erlies voor Texla Nieuwelingen deden het goed in trainingsweek Vandalisme Vaste data Brandingzeilers in problemen Frische Kartoffeln.. fototoestel uit jianden gegrist "luto's opengebroken Concert in kerk Oosterend laterdag open dag Trui gestolen Dwerggeitenshows succesvol DINSDAG 12 AUGUSTUS 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Ï5 s.. - 'TillM—1. - J AU 1^.». |«1,1L j j ■■...L.IU' I 1H»UIL ILI Vanavond om kwart over acht, wordt de Ned. Herv. kerk te Oosterend een concert gegeven door Loes Raderrva-Bakker (fluit), Ellen Schwantje (zang) en Dyo Wassink (or gel, spinet). Het programma: 1. zang, fluit en basso continuo: „Die Landlust", kleine cantate - George Phi- lipp Telemann (1681-1767). 2. fluit en b.c.: Sonate in B-dur, Ada gio - Allegro - Vivace - Carl Philipp Emanuel Bach (1714-1788). 3. zang en b.c., Serenade; Air - Constantijn Huygens (1596-1687) 4. orgel: a. Toccata g-moll - Jan Pie- tersz. Sweelinck (1562-1621), b. Sonate in C-gr. terts, Allegro - An dante - Menuet 1 2 - Allegro D.C. - Philip Pool (18e eeuw); c. Heer Jezus heeft een een hofken; Thema 3 variaties - Albert de Klerk (1917). 5. zang en orgel: Prier Pour Paix - Francis Poulenc (1899-1963). 6. fluit en spinet: Serenade in Es-dur, Andante - Menuet - Polonaise - Presto assai - Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791). 7. zang, fluit en b.c.: Betörte Welt - Joh. Seb. Bach (1685-1750). Het concert wordt georganiseerd door de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse Kerken en is gratis toeganke lijk. Bij de uitgang wordt een collecte gehouden ter bestrijding van de onkosten. Van een 23-jarige man uit Haarlem is zaterdagnacht de auto beschadigd door vandalen. De wagen stond in de Plevierstraat in De Koog. De totale schade bedroeg ƒ2000,— Dinsdag 12 augustus Om 19.30 uur komt de gemeenteraad in vergadering bijeen in het raadhuis. Donderdag 14 augustus De raadscommissie voor welzijnszaken heeft in het raadhuis eed openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. Psychologe. Spreekuur volgens af spraak: op woensdag van 14.00 - 17.00 uur, tel. (02220) 4887, het Groene Kruisgebouw, kamer A1, Witte Kruis- laan 19, Den Burg. Mevrouw drs. R. Postma. Tevens bereikbaar: tel. (02220) 3842, Bernhardlaan 64, Den Burg. Spreekuren college van B en W: We thouder Zegers maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wethouder Schilling vrijdag van 14.30 tot 15.30 uur en wethouder Barendregt vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur. Iedere woensdagavond houdt de Volksdansvereniging Texel een volksdansavond in De Wielewaal in De Waal, aanvang 19.45 uur. Nieuwe le den zijn welkom. Informatie via tele foon 02220-3565. De reddingboot Siegfried Egmundis is gisteravond in aktie gekomen in verband met een catamaran die in de Eierlandse gronden in moeilijkheden was geraakt. De zijverstaging was gebroken, waar door de mast overboord was gegaan, zodat de twee opvarenden (Hans Boks en Lyda Dijt) machteloos met de ebstroom richting Noordzee dreven. Na een half uur kregen zij hulp van Adam de Jong met zijn motorvlet „Branding"; hij maakte vast. Intussen had de kustwacht (om 18.20 uur) alarm geslagen en was de reddingboot uitgevaren. Die nam de sleep van De Jong over en bracht de ca tamaran naar de wal waar men om 19.45 uur arriveerde. ftchsialiefhebber Willem Trap -oudt zaterdag in zijn tuin in josterend open huis. Bezoekers tunnen op die dag de 300 fuchsia's fczichtigen, die daar staan en han- jjn. Trap zal aan belangstellnden akst en uitleg geven over de plant, »aarvan bij hem 300 soorten te aan zijn. Hij kreeg regelmatig pontane bezoekers in de tuin die planten bewonderden. Dat was aden voor de Oosterender om zijn liin een dag open te stellen voor jubliek. ,Sak krijgt Willem Trap reakties op zijn jtbundig bedreven hobby, die op veel assanten een grote aantrekkings- •acht uitoefent. Mensen in auto's zien ijituin en gaan abrupt op de rem gan, zetten de auto aan de kant en ■akken een kwartier uit om Traps tuin ^bewonderen. Sommigen kijken wei dend door het poortje van Fuchsia's aar de achter het huis gelegen tuin. (aderen zijn brutaler en lopen gewoon r. Die laatsten denken vaak dat het inbaar plantsoen is en halen zelfs rekken van de planten. Dat mag niet van de eigenaar, die echter weieens uit zichzelf mensen stekken cadeau doet. Dikwijls houdt hij daar aardige kontak ten aan over. Zo krijgt hij regelmatig post van mensen, die vertellen hoe het gaat met de plant die gegroeid is uit zijn stek. Een vrouw uit Weert nodigde hem zelfs uit te komen logeren, zodat hij haar tuin kon zien en een man uit Den Haag stuurde orchideeënstekken terug. Vier jaar Als ambtenaar van de plantenziekte- kundigen dienst kwam Willem Trap vier jaar geleden beroepshalve bij me vrouw Ria Kampstra-Schraag op „Grietjeshoeve". Zij is al jaren een en thousiaste fuchsiaverzamelaarster en het was bij haar dat Trap in de ban raakte van de veelkleurige fuchsiabloe- men. Hij kreeg van haar enkele stek ken mee en in vier jaar leidde dat tot bovenvermelde resultaat. In zijn tuin is de momenteel grootste verzameling fuchsia's op Texel te zien, hoewel niet de enige. Zeven andere Texelaars zijn net zo verzot op het houden en kwe ken van de plant. Onderling wisselen üe honkballers van H.S.V. Texla hebben de competitie na de zomerstop iet nederlagen hervat. De senioren verloren met groot verschil van kop ijper Rangers uit Schagen: 5—24. De junioren leden te Wormer een 11—6 nederlaag in de uitwedstrijd tegen WSV. Slechts één inning hebben de senioren in Texla het idee gehad De Rangers oed partij te kunnen geven. De slag- n de Rangers bleek in een itastische vorm en had geen mede- en met de Texelse verdediging. Zij oorden maar liefst 24 honkslagen, ironder twee homeruns. Dit alles (wijl het pitchen aan Texelse zijde it slecht verzorgd was. Aanvallend i Texla pas in de derde inning wat ug doen. De tussenstanden waren: ■b, 0-9, 2-14, 3-17 en 5-24. De cijfers ila: 3 keer 3-slag, 7 keer 4-wijd, 1 ir geraakt werper,- 24 honkslagen te il en het veld maakte vijf fouten, ngers: 7 keer 3-slag, 8 keer 4-wijd, lonkslagen tegen en het veld maak- ook vijf fouten. junioren lieten op onfortuinlijke wij de punten aan WSV. Na een 5—0 irsprong na drie slaobeurten leek «rper Martin Marinus geen goed seer te kunnen doen in de ogen van fe scheidsrechter. De slag- en wijdbe- sordeling viel daardoor vaak in zijn na- feel uit. Bovendien gedroeg de tegen- Snder zich soms onsportief, wat de icentratie ook niet ten goede im. Uiteindelijk ging Texla in de vierde inning door de knieën: 9 6. De cijfers WSV: 9 keer 3-slag, 3 keer 4-wijd, 2 keer geraakt werper, 5 honkslagen te gen en het veld maakte twee fouten. Texla: 8 keer 3-slag, 13 keer 4-wijd, 4 honkslagen tegen en het veld maakte vier fouten. De patrouillerende politie zag don derdagmiddag omstreeks vijf uur hoe een 59-jarige Duitse vrouw be zig was met de hand aardappelen te rooien op een stuk land van Saai aan de Stengweg. Dat werd ver dacht gevonden en bij navraag bleek dat de vrouw geen toestem ming had. Ze verklaarde dat ze zelf was gaan rooien omdat ze persé „frische" aardappelen wilde heb ben. Ze had zich echter niet gereali seerd dat het geen comsumptieaar- dappe/en waren maar pootaardap- pelen, die ingewandsklachten had den kunnen veroorzaken a/s ze wa ren opgegeten. De plastic zak met poters werd bij de eigenaar terugbezorgd. zij jonge plantjes uit en met behulp van herkenbare labeltjes weten ze na jaren nog van wie zij welke plant ge kregen hebben. Landelijk zijn zo'n 2500 fuchsialiefheb bers aktief en verenigd in „De kring van Fuchsiavrienden". Deze vereniging organiseert excursies voor haar leden naar interessante tuinen in het buiten land en geeft eenmaal in de twee maanden een blad uit, „Fuchsiana". Voordat Willem Trap vier jaar geleden de fuchsia leerde kennen, wist hij niet meer van de plant dan bekend is van de oude TV-serie „Ja zuster nee zuster" (Wie wil er 'n stekkie van m'n fuchsia?). Na een jaar zei hij tegen zichzelf bij dertig soorten te zullen stoppen. Nu heeft hij 300 soorten en kan er geen genoeg van krijgen.... Ontdekking De volledige naam van de plantensoort is „Fuchsia triphylla florecoccineo", er aan gegeven door de Franse missiona ris Charles Plumier. Die ontdekte op zijn reis door West-lndië (Antillen) de plant en noemde hem naar een Duitse botanicus uit de zestiende eeuw: Le- onhard Fuchs. Naderhand zijn in ver schillende delen van de wereld andere soorten gevonden, die met elkaar zijn gekruist. Vandaar dat er meer dan tweeduizend soorten fuchsia's zijn. De kleurenpracht van honderden fuch sia's bij elkaar is de moeite van het be leven waard. Het houden van deze plant is zeer bewerkelijk. In de zomer komt hij het best tot z'n recht in de buitenlucht, maar slechts een tiental soorten houdt het 's winters ook bui ten uit. Dat betekent voor de overige soorten: elk half jaar de planten ver plaatsen. De meest voorkomende vraag die bezoekers van Willem Traps tuin stellen is dan ook: „Hoe zorg ik ervoor dat die plant de winter overleeft?" Traps antwoord is eenvoudig: „Bin nenzetten of inkuilen". Inkuilen houdt in dat de planten in een laag turfmolm worden gelegd in een kuil, en aldus beschermd moeten worden tegen vorst en vocht. Zelf zet Trap in een kas, die in de hoek van zijn tuin staat. Voorts heeft een fuchsia elke dag wa ter nodig. „Ze zeggen weieens: „Die man is getikt, die staat in de regen z'n plantjes water te geven". Maar die mensen begrijpen dan niet dat ik moet zorgen dat de fuchsia's altijd precies de juiste hoeveelheid water krijgen", aldus de fuchsialiefhebber, die toe geeft: „Je moet natuurlijk ook wel een klein beetje getikt zijn". Namen Omdat de meeste fuchsiakwekers En gelsen zijn, hebben de soorten vaak Engelse namen, die allen bijna even welluidend zijn als de bloem zelf mooi is. Van „Peppermint stick" tot Walz- ndagmiddag werd in Den Helder bij f belading van de TESO-boot van öftwee het fototoestel van een veer- injarig meisje uit Wageningen uit Pr handen gegrist. De Olympus Éinbeeldcamera verdween met de da- in de menigte en is niet meer wggevonden. Sn twee Duitse gasten zijn in de acht van vrijdag op zaterdag de au- )'sopengebroken. Een vakantieganger lAken, die zijn auto had geparkeerd i ide Ruijslaan in De Koog, miste zijn papieren en kentekenbewijs. Alles ïd later in de buurt teruggevonden, et uitzondering van paspoort en rij- wijs. Zijn landgenoot uit Gothingen d zijn wagen op de Nikadel gepar- erd. Daaruit werd de radio- ssetterecorder weggehaald en onder- m men een poging de luidsprekers 'de auto te slopen, hetgeen niet De nieuwelingengroep van de wie lervereniging Texel (bestaande uit Bas Vaars, Niels Jimmink, Richard Koopman en Jacco Vinke) heeft zich goed geweerd tijdens een trai ningsweek, die begon met deelna me aan de 29e Ronde van Eersel in Brabant. Het deelnemersveld bestond daar uit 49 man die er (bij drukkend weer, 27 graden Celcius) gelijk de sokken inhad- den, zodat er al direkt een aantal ren ners op achterstand werd gezet. Onder de gelosten bevond zich ook Jacco, die toch goed doorging. Na het terugpakken van de vijf koplopers, de- mareerde Bas, die later gezelschap kreeg van zes anderen. Ze namen goed over en bouwden een flinke voorsprong op. Jacco was door dit geweld op een rond gezet en werd verzocht de strijd te staken. Het peloton was al aardig uitgedund, doordat er veel renners tussen het pe- Vnhuwelingengroep. Van links naar rechts Hans van Osch (begeleider). Bas Vaars, Niets r^nk, Richard Koopman, Jacco Vinke en Robert Visser. loton en de kopgroep kwamen, waar onder Richard, die gelijk probeerde door te stoten naar de kopgroep, wat echter niet lukte. Na een paar ronden gaven ze op en werden opgeslokt door het restant van het peloton, waar Niels rustig in meereed. De voorsprong van de zeven voorop liep op tot dik boven de minuut, wat genoeg bleek te zijn om weg te blijven. Met nog twee ronden te gaan demar reerde Richard met vier anderen uit het peloton, wat hem een 11de plaats opleverde. De sprint van de kopgroep werd gewonnen door R. van Duren met Bas als tweede en P. Loder als derde. Niels won de sprint van het pe loton en werd 14de. De tweede dag was een rustdag, die grotendeels in het zwembad werd doorgebracht, met 's avonds een barbecue. Voor de derde dag stond de „Acht van Chaam" op het programma. Er waren 85 renners aan de start, waar onder de Nederlands kampioen bij de nieuwelingen Bennie Gosink uit Coevorden. Na een aantal ronden kregen de Texe laars het bericht dat Niels was geval len, wat gelukkig maar een uitstapje in het gras bleek te zijn. Hij vervolgde de wedstrijd in het peloton. Met een gesloten peloton gingen ze op de eindstreep af, met de volgende uitslag: 1. P. Strouke, 2. R. v. Duren, 3. E. Naberman. Bas werd vijfde, Niels werd 20ste en Jacco en Richard reden alle bei de wedstrijd uit in het peloton, wat een goede prestatie is, gezien het hoge tempo. De vierde dag werd deelgenomen aan de 14de ronde van de Wateringse Wie- Ierdag. Al gelijk in de eerste ronden ontstond er een kopgroep van drie man: Gerard Kemper, Rob Lenting en Bas Vaars. Ze hadden gedrieën een Van een 18-jarige vakantieganger uit Rosmalen is vrijdag een trui ter waarde van ƒ88,— gestolen. De trui had bij zijn tent op de camping Loodsmans duin bij Den Hoorn aan de waslijn gehangen. Op.de vorige week gehouden dwerggei- tenshow in Purmerend was de totale Texelse inzending van 21 dieren goed voor een eerste premie. Bij de boklammeren: 1c Willem 48 van Tyeslemore, Voskuil; 1c Stippel 2 van de Posthoorn, De Ridder. Bij de jeugdbokken: 1a kampioen Nobel 9 van 't Rheewold, Voskuil. Bij de jonge bokken: 1a kampioen en dagkamp. Romeo v. 't Rheewold. A. C. Pool; 1b res.kampioen Sil vester 3 v. 't Rheewold, De Ridder; 1a Adelborst 61, Voskuil. Bij de geitlammeren: 1b Sigrid van Tyeslemore, Voskuil; 1c Marike v.d. Burght, Pool; 1d Nelleke 3 v.d. Post hoorn, De Ridder; 1d Sirikita v.d. Post hoorn, De Ridder; 1b Bamby 7 v.d. Posthoorn, De Ridder; 1c Bamby 5 v.d. Posthoorn, De Ridder. Bij de jeugdgeiten: 1d Hanneke v.d. Theodorushoeve, Voskuil; 1a Brunetje 30 v. 't Rheewold, Voskuil; 1c Hanny v.d. Burght, A. C. Pool; 1d Kristel 6 v.d. Posthoorn, De Ridder; 1a Colinka v. Tyeslemore, Voskuil. Bij de jonge geiten: 1c Jeannet 2 van 't Rheewold, Voskuil; 1d Hilda v.d. Au rora, Pool; 1e Kristel 6 v.d. Posthoorn, De Ridder. Bij de veteranengeiten: 1a Aneska te vens kampioen, De Ridder. Opmeer In Opmeer was de enige Texelse inzen der tijdens de keuring gehouden op de Landbouwtentoonstelling wel zeer suc cesvol. Hierbij de uitslagen: Bij de boklammeren: 1a kampioen Stippel 2 v.d. Posthoorn; 1d Silvester 2 v.d. Posthoorn. Bij de jonge bokken: 1a kampioen en dagkampioen Silvester 3 van 't Rheewold. Bij de geitlammeren: 1a kampioen Bamby 7 van de Posthoorn; 1a Nelleke 3 van de Posthoorn. Bij de oudere geiten: 1a kampioen Kristel 5 v.d. Posthoorn; 1e Aneska. Allen van Klaas de Ridder, Den Hoorn. gaatje geslagen van ongeveer 200 me ter. Na twee premiesprints werden Bas en Lenting teruggepakt, Kemper ging alleen nog een paar ronden door voor dat hij ook werd teruggepakt. Bas be reikte bij deze premiesprints een eerste en een derde plaats. Met nog zes ron den te gaan gingen er vijf man van door, die niet meer terug werden ge pakt. De sprints van de kopgroep werd gewonnen door Meyer voor Kroon en Kuun. Niels werd 8ste en Bas 15de. Richard en Jacco werden wegens te grote achterstand uit koers gezet. De vijfde dag stond de 33ste Ronde van Kwaddedamme op het program ma. Het was een mooi parcours met een klimmetje vlak na een scherpe bocht, die uitkwam op een smal dijkje, waar de renners tegenwind hadden. Er waren veel uitlooppogingen, maar het peloton kwam steeds weer terug. Bij de premiesprints had Bas een eerste en een derde premie, Niels een eerste, derde en een vijfde premie. Bas gokte op de leidersprijs, maar bleek een punt tekort te komen. Met een gesloten pe loton kwamen ze op de finish af, op de eerste plaats G. Dijke, tweede Bas en derde A. de Ridder. Niels werd twaalfde en Richard 23ste. Jacco werd uit de strijd genomen. De zesde dag ging de groep huis waarts en werd meegedaan aan de 32ste Ronde van Midden-Nederland, die op het parcours van de W.V. De Volharding werd verreden. Het was een levendige cours, waarin veel ge beurde. In de laatste ronde was er een lichte afscheiding van 8 renners, met daarbij Bas, terwijl Niels zich losreed van het peloton en aansloot bij de kopgroep. Alle renners kwamen bij el kaar, waarna de sprint werd gewonnen door Meyer voor Scheer en Dekker. Bas werd vierde, Niels achtste, Richard eindigde in het peloton en Jacco moest de strijd staken, nadat hij zich helemaal „lek" had gereden, nét ach ter het peloton. Bas miste op een haar een klassement, dat werd gewonnen door Meyer. De begeleiding van de Texelse groep werd verzorgd door de heer Vaars. Kampioen geitlammeren: Bambv 7yan_de_Pgsthonjn_[K__He_RiHHarl_ Willem Trap bij dekraamkamervan zijn fuchsiatuin; een groot rek vol jonge plantjes. Willem zelf toont de „Clair Evans", één van zijn driehonderd soorten fuchsia's. parasol" en van „Celia Smedley" tot „La Rosita". Als blikvanger staat in Willem Traps voortuin een verstelbare pilaar, waa raan tientallen fuchsia's hangen, zodat bezoekers hem zaterdag nauwelijks kunnen missen. Dat die aandacht voor zijn tuin niet al tijd even leuke reakties oplevert bleek toen een Duitse toeriste onlangs bij hem aanbelde en vroeg of ze van alle fuchsia's in zijn tuin een stek mocht plukken. Trap vond dat geen goed idee en weigerde, waarop de toeriste ver ontwaardigd reageerde en boos wegliep. Mevrouw Grietje Trap leeft intens met met de plantenliefde van haar echtge noot en heeft haar zelf gesponnen wol geverfd in de zachte kleuren van zijn fuchsia's. Mocht er belangstelling bestaan voor de fuchsia's van Willem Trap, zijn adres luidt: Peperstraat 38a, Ooster end. Open dag op zaterdag 16 au gustus, van 's morgens 10 uur tot 's middags vijf. (Mensen die willen ko men maar zaterdag geen tijd hebben, kunnen een afspraak maken: (02223) 405). Mochten er belangstellenden zijn die zich bij de landelijke vereniging aan willen melden: Nederlandse Kring van Fuchsiavrienden. Secr.: Graaf Floris V- straat 6, 4931 HK Geertruidenberg. Te lefoon: (01621) 16693.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 9