Sociaal-cultureel werk ook op Texel in gevaar mm RAADHUIS Opbrengst Texelse actie naar project in Eritrea DRASTISCHE KORTING RIJKSBIJDRAGEN Keramiek in Galerie Tessel Rondvraag <aa dsverga der in g Gymnastiek voor ouderen Oefenwedstrijd S.V. Texel Diefstal uit tent j Mededelingen win B. en W. Collectes Late aangifte Mistlampen ontvreemd 5i ïRIJDAG 15 AUGUSTUS 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 5 ge drastische vermindering van de rijksbijdragen voor jociaal-cultureel werk zullen ook aan Texel niet ongemerkt loorbijgaan. „Het is zeer waarschijnlijk dat dit gevolgen zal lebben voor ons sociaal-cultureel jaarprogramma", aldus lethouder Piet Zegers, dinsdagavond in de eadsvergadering. Vrijdag heeft de gemeente de cir- gylaire gehad uit Den Haag waa- •jit blijkt dat de gelden die aan de jemeente voor dit doel worden isrstrekt met zo'n 45% worden ge- lort. Voor Texel is het een tegen- 23- .aller die in de tienduizenden gul- loopt. legers deelde dit mee naar aanleiding tan vragen van Nel Eelman-van 't Veer tan het CDA in de rondvraag. Hetzelfde raadslid wees op het nog steeds ontbreken van toiletten bij de surfaccommodatie van Dijkmanshui- hoewei het seizoen al voor het grootste deel voorbij is. Er heerst daar iiusoms hoge noodl Zegers meende inzake de toiletten op Dijkmanshui- ssijen alles is geregeld. Hij beloofde na ie zullen gaan waarom ze er nog J steeds niet staan. Studiegeld Mensen die in financiële problemen tomen omdat ze nu voor hun kinderen school/studiegeld moeten betalen maar pas in oktober geld krijgen van studiekostenregeling, kunnen zich vervoegen bij de sociale dienst waar per geval wordt bekeken in hoe verre hulp kan worden geboden. Aldus antwoordde Zegers op een vraag die Gerard van der Kooi van de PvdA al in juni had gesteld en waaraan hij nu herinnerde omdat hij nog geen ant woord had gehad. Zegers vertelde dat op de sociale dienst was onderzocht hoeveel bijstandstrekkers eventueel in aanmerking zouden komen voor een jemeentelijke voorschotregeling. Ge ileken was dat het er niet meer dan mgeveer tien waren. Echter, er zijn seer groepen mensen op Texel die door het móeten voorschieten van het studiegeld in problemen komen: dege- - oen die het minimumloon genieten en sommige kleine zelfstandigen. Het is in ieder geval moeilijk om centraal te be- )e gymnastiekgroepen voor ouderen Iv, Yvonne Bruining beginnen weer met ingang van maandag: dag 18 aug. van 15.00 tot 15.45 uur in Oudeschild in 't Skiltje; dinsdag 19 aug. van 9.00 tot 9.45 uur De Cocksdorp in het Eierlandsche Huis; eg 19 aug. van 11.00 tot 11.45 uur in De Koog in ,,De Schuilhut"; Tdag 21 aug. van 9.30 tot 10.15 ïur in Den Burg in ,,De Buureton". ij al deze groepen kunnen nog nieu we deelnemers en deelneemsters inge schreven worden. Voor informatie kan uien bellen naar De Buureton, iedere Juiorgen van 9.00 tot 10.00 uur of 's middags na 13.30 uur, tel. (02220) Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10,00 uur aan straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud pepier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt, Komende zaterdag wordt het oude pa- Pier etc. opgehaald in de volgende straten: De Zes, Jonkerstraat, Willem van Beierenstraat, Boogerd, Schoonoordsingel, Witte Kruislaan, Wagemakerstraat. palen wie in aanmerking komen. Daar om moeten de mensen die problemen hebben zelf maar naar het raadhuis komen. Peter Bakker (PSP) herinnerde eraan dat aan de bewoners van de Mars is toegezegd, dat zij kunnen beschikken over de daar staande boet. Hij drong aan op spoed en wethouder Zegers beloofde te zullen informeren wat er aan de hand is. De wethouder beloofde ook spoedige reactie op de brief van de lokale om roep inzake het uitzenden via de kabel in Den Burg. De zaak is inmiddels in b en w behandeld. Riet Huitema-Vos van het CDA pleitte voor het maken van een zebrapad bij het kruispunt Haffelderweg-Emmalaan in Den Burg, om meer veiligheid te bieden aan de vele scholieren die daar dagelijks oversteken. Wethouder Schil ling voelde er wel voor; een zebrapad kost niet zoveel, hij durfde het dus wel te beloven. Op de vraag van mevrouw Huitema wat de ervaringen zijn met het latere sluitingsuur voor café's op doorde weekse dagen, gaf voorzitter burge meester Schipper geen antwoord. Het betreft een proef die donderdag a.s. afloopt, waarna de situatie zal worden beoordeeld. Het is de bedoeling de raadscommissie voor algemeen en or ganisatorisch beleid daarbij te betrek ken. Nu is het nog te vroeg om een oordeel te geven. Booreilanden De provincie zal een oordeel moeten geven over het verlangen van de ge meente Den Helder dat voor de rede van Texel vijf booreilanden mogen worden gezet voor onderhoudswerk zaamheden. De gemeente Texel zal dat rustig afwachten, aldus liet wethouder Schilling weten naar aanleiding van vragen .van Henk Beumkes (PvdA). Zoals bekend wordt het „parkeren" van booreilanden geregeld in het bestemmingsplan voor de Waddenzee. Oorspronkelijk stond daarin dat boorei landen niet langer dan 24 uur mogen blijven liggen. Den Helder vond dat met het oog op de werkgelegenheid, die met het onderhouden van boorei landen samenhangt, onaanvaardbaar en protesteerde. Texel kwam daaraan tegemoet door in het bestem mingsplan te zetten dat maximaal twee booreilanden gedurende twee maanden op de rede zouden mogen liggen, een termijn die eventueel met twee maanden zou kunnen worden verlengd. Den Helder was daarmee nog niet tevreden en is bij de provincie in beroep gegaan tegen het bestem mingsplan met de eis dat vijf boorei landen moeten worden toegestaan. De provincie zal dus beslissen. Texel wacht dat met enige spanning af. Ate Rienstra was nieuwsgierig naar de gemeentebegroting. Wanneer komt hij en is hij sluitend? Wethouder Baren- dregt zei dat de begroting momenteel in behandeling is bij b en w en deed verder geen mededelingen. Dirk Terpstra van de PvdA vroeg of er al wat geregeld is inzake het zg. „so ciaal zwemmen" in het toekomstige zwemparadijs. Hij vroeg zich af of de aandelenemissie (met name de uitgifte van kleine aandelen van /100,die vooral voor de Texelaars zijn bedoeld) de zaak doorkruist. Het is best moge lijk dat dit straks zal worden gepresen teerd als de uitvoering van het voorne men om sociaal zwemmen door Texe laars mogelijk te maken. Dat laatste werd door Zegers ontkend. De aande lenemissie heeft er niets mee te ma ken. De mogelijkheden voor Texelaars om goedkoop te zwemmen moeten nog worden bekeken, ook in samen hang met de toekomst van het bad Molenkoog. Absurd Gerbrand Poster had van kamerver huurders en pensionhouders klachten vernomen over de volgens hem „ab surde" verhoging van de advertentieta rieven in het VVV-blad „Waddeneiland Texel". De tarieven zijn bijna verdub beld en er moet nu ook worden be taald voor de éénregelige vermelding in de accommodatielijst. Poster wilde dat de gemeentelijke vertegenwoordi ger in de stichting VVV Texel-promotie zou trachten die prijsverhoging onge daan te maken of te matigen en vroeg zich af of een dergelijke verhoging door Economische Zaken wel is toegestaan. Op de vraag van Poster hoe het met de veelbesproken PWN- drinkwaterzinker staat, kon geen ant woord worden gegeven. De gemeente praat op 10 september met gedepu teerde Van Gelder. Het rapport dat de gemeente door het bureau Haskoning heeft laten maken, ligt nu bij de provincie. Tine Krijnen betreurde dat er tegen woordig geen staatssecretaris van vis serij meer is. Minister Braks, zo had ze geconstateerd, heeft alleen maar be langstelling voor agrarische belangen, zoals blijkt uit zijn stellingname inzake de Markerwaard. Erna Eelman-van der Kooi (VVD) ver telde dat ze persoonlijk enkele nachten in De Koog is wezen luisteren om een oordeel te kunnen vormen over de ge luidsoverlast die daar wordt ondervon den. Ze vertelde niet wat haar bevin dingen waren geweest; dat komt straks bij de bespreking van de thans nog lopende proef met het latere sluitingsuur. Heide Jan van Asselt (Texels Belang) wil dat Staatsbosbeheer wat doet om de hei develden op Texel te herstellen. De heide is voor het grootste deel dood gevroren en bloeit daarom niet. Door afmaaien of afplaggen zou nieuwe hei een kans krijgen. Van Asselt had be grepen dat Staatsbosbeheer geen geld heeft voor een dergelijke herstelopera tie maar daar nam hij gen genoegen mee. Hij meende dat de staat krach tens de bepalingen van het bestem mingsplan zelfs de plicht heeft om dit natuurgebied in stand te houden of te herstellen. Wethouder Schilling vond ook dat de bloeiende hei weer moet terugkomen en hij beloofde daarover met Staatsbosbeheer te gaan praten. Twee vormen van keramiek. Links de medicijnenbuidel v steengoedklei. 7 José Aerts en rechts de poort van Liesbeth Lukaart. Beide werken zijn gemaakt van In Galerie Tessel heeft Tinie Visser aan de Kogerstraat opnieuw wer ken van een aantal kunstenaars bij een gebracht. Deze expositie toont de verschillende manieren hoe op kunstzinnige en creatieve wijze met keramiek kan worden omge gaan. Drie soorten keramiek zijn in de galerie te bewonderen van de kunstenaressen José Aerts en Lies beth Lukaart en het Belgische kunstenaarsechtpaar Piet Kerkhof en Heieen Dekker. Bovendien han gen aan de wanden zijde schilderingen van Ellen Vlasblom en aquarellen van bloemen van Co- raline Boomsma. De tentoonstel ling duurt tot 12 september. Indiaanse cultuur en filosofie vormden voor José Aerts uit Arnhem de inspira tiebron voor 1986. De 40-jarige lerares handvaardigheid hanteert voor elk jaar een thema, waarbinnen ze haar kunst werken bedenkt. De Indiaanse cultuur komt sterk naar voren in de keramie- ken medicijnbuidels, waarin botjes en veren herkenbaar zijn. Met deze vorm geving en manier van keramiekgebruik benadert de kunstenares het beeld houwwerk, in tegenstelling tot het meer functionele gebruik van keramiek tot nu toe. Sinds 1980 exposeert José Aerts regel matig door het gehele land, elk jaar volgens een ander thema. Voor 1987 zal dat de „wind" zijn. Zij is bij de voorbereiding daarvan op het altijd winderige Texel geweest, waar uiter aard inspiratie kan worden opgedaan. Steengoed De bezoeker van Galerie Tessel kan zien hoe op verschillende wijzen met keramiek kan worden omgegaan. Evenals José Aerts gebruikt Liesbeth Lukaart de zogeheten „steengoedklei" als voornaamste grondstof voor haar werk. Steengoedklei is afkomstig uit Engeland en Frankrijk en wordt bij een temperatuur van 1240 graden Celsius gebakken. Het ziet er ruwer uit en is donkerder dan porcelein, waardoor de geëxposeerde werken van Lukaart stemmiger zijn dan gangbaarder kera miek. Ook zij hanteert een jaarlijks the- Op 26 november 1984 werd op Texel bijna een ton opgehaald in het kader van de landelijke actie „Eén voor Afrika". Het organise rende Mevrouw De Koning hulpcomité maakte na afloop het geld over aan de Nederlandse Or ganisatie voor Internationale Ont wikkelingssamenwerking (NOVIB). Die stak de Texelse bijdrage in een landbouwproject in Eritrea, een omstreden provincie van Ethiopië. Het Mevrouw De Koning-hulpcomité haalde in november 1984 in samenwer king met het Texelse Rode Kruis en de hier gevestigde afdeling van Unicef 794.266,23 op voor de aktie „Eén voor Afrika". Volgens Froukje Vlaming, me dewerkster van het comité, was de to tale Texelse bijdrage nog hoger, omdat veel mensen direct geld op giro 555 van de landelijke actie overmaakten. Het geld dat in 1984 hiervoor op het Texelse gemeentehuis binnenkwam werd toevertrouwd aan de NOVIB, die voor de besteding ervan zorg droeg. Onlangs werd bekend dat deze hulpor ganisatie de Texelse bijdrage mede aanwendde om een landbouwproject in Eritrea van de grond te krijgen. Ethiopische provincie Eritrea is een gebied op het Afrikaanse continent met ongeveer viermaal de oppervlakte van Nederland langs de kust van de Rode Zee. Het aantal in woners schommelt rond de drieënhalf miljoen, verdeeld in negen volken met ieder zijn eigen taal. De bevolking bestaat voor 13% uit nomaden, rond trekkende stammen, terwijl de rest tracht rond te komen met veeteelt en akkerbouw. Tot 1941 was Eritrea een Italiaanse ko lonie, van waaruit men Ethiopië bin nenviel. Die inval liep voor de Italianen op een mislukking uit, waarop Eritrea door de volkenbond werd bestemd als mandaatgebied van Groot-Britannië. De Britten trachtten de chaos die de Italianen vooral op economisch terrein hadden achtergelaten te ordenen, maar slaagden daar slechts gedeeltelijk in. De door hen opgezette industrie zakte na de oorlog volledig in en de werkloosheid nam enorm toe. De poli tieke perikelen van de jaren veertig en vijftig deden het land geen goed en nadat Ethiopië het voorheen redelijk zelfstandige Eritrea in 1961 definitief in lijfde als provincie, bleef er van de economische structuur weinig over. Dat de eigenlijke bedoelingen van de Ethiopische regering niet veel opbou- wends voor de provincie inhielden wordt wel bewezen door de dubieuze uitspraak die de Eritrese gouverneur Asrate Kassa deed: „We willen het Eri trese grondgebied, niet de bevolking". NOVIB koos voor haar project een ge bied dat door de verzetsbeweging is verlost van Ethiopische invloeden. Door oorlogen en droogte hebben volksverhuizingen plaatsgevonden. De helft van de bevolking is momenteel (semi) nomadisch, tienduizenden wo nen in tentenkampem en van georden de landbouw is geen sprake. Vooral de watervoorziening in een schrijnend probleem, waardoor voedselvooziening en gezondheidszorg tekort schieten. In samenwerking met andere internati onale hulporganisaties heeft NOVIB een landbouwproject gestart, waarbij de leiding in handen is van de plaatse lijke bevolking. De financiën worden voornamelijk gestoken in nieuwe land bouwgereedschappen en zaden en het vervoer daarvan naar Eritrea. Boven dien wordt het geld aangewend voor scholing en training van de bevolking, terwijl kleine economische transacties in de vluchtelingengemeenschappen op gang worden gebracht. Men hoopt met dit project te bereiken dat enerzijds de bevolking beter wordt gevoed en anderzijds diezelfde in oorsprong agrarische bevolking wordt gemotiveerd om in hun eigen gebied te blijven wonen en daar zelf landbouw te bedrijven. Daarvoor is een goede (schoon-)watervoorziening nodig en om dat te verwezenlijken worden 25 nieuwe bronnen aangelegd met behulp van de lokale bevolking. Tevens zullen chronische veeziekten worden bestreden en komt de nadruk erop te liggen dat de plaatselijke be volking op juiste wijze om leert gaan met vaccins. De totale kosten van dit omvangrijke project bedragen meer dan 1,2 miljoen gulden, waarvan de NOVIB 26,6% voor haar rekening neemt. Aan dat NOVIB-geld droeg Texel één derde bij. Nadruk op stimuleren Ongeveer één miljoen mensen hebben geen of veel te weinig middelen van bestaan in Eritrea. Dat het alleen maar aanvoeren van voedsel weinig of geen zin heeft, blijkt wel uit de volgende cij fers: In 1983 kwam de totaal ter be schikking van de Eritrese bevolking gestelde hoeveelheid graan op 12.000 ton. De dagelijkse behoefte van de hulpbehoevenden ligt rond de 500 ton, zodat jaarlijks een totale aanvoer van 182.500 ton nodig zou zijn. Omdat die hoeveelheid nagenoeg niet te verwe zenlijken is, legt men bij de hulporgani saties de nadruk op het stimuleren van het herstel van de eigen landbouw, zo dat ter plekke voedsel kan worden geproduceerd. NOVIB-reis Om niet te volstaan met het louter be schikbaar stellen van financiële midde len is een afvaardiging van NOVIB naar Eritrea gereisd. De hulporganisatie geeft toe dat zij een politieke keuze heeft gemaakt in het voordeel van de verzetsbeweging in Eritrea, maar bena drukt ervan overtuigd te zijn dat die het beste voor heeft met de aller armsten in het door droogte geteister de gebied. Daarom is het project gestart in een deel van Eritrea dat niet meer onder de regering in Addis Abe ba valt. Tijdens de reis van de NOVIB- afgevaardigden is gebleken dat inder daad veel mensen van de plaatselijke bevolking meewerken aan de wederop bouw van de landbouwgemeenschap- pen en dat op deze wijze de ontwikke ling al zoveel heeft bijgedragen dat het ergste leed nu geleden is. Desondanks maakt de combinatie van oorlog en honger een diepe indruk op de delega tie, die het opviel dat veel mensen in Eritrea gehinderd door oorlogsverwon dingen toch hun uiterste best doen hun land weer op te bouwen. Het be sef van de bevolking dat hard gewerkt moet worden om van die honger af te komen, geeft hulpverleners de hoop dat het goed zal komen. Daarvoor zijn echter nog meer financiële acties nodig. Dinsdag meldde een 29-jarige inwoner van Zaandam dat uit zijn tent op Ko- gerstrand een spijkerjack en horloge waren gestolen, totale waarde 7180,—. Uit een andere tent (ook van een Zaandammer) verdween een tuinbroek en een zwarte sweater, totale waarde 7220,-. Bij de gemeente is het cojlectenrooster 1987 van de Stichting Centraal Archief voor het Inzamelingswezen binnenge komen. In dit landelijke rooster zijn vrije perioden opgenomen t.b.v. plaat selijke instellingen. In de periode van 19 oktober tot en met 1 november is er een vrije periode t.b.v. de plaatselijke St. Nicolaas- comité's. De andere vrije perioden zijn: 1 januari t/m 8 februari (5 >2 week); 2 maart t/m 8 maart (1 week); 13 april t/m 3 mei (3 weken) m.u.v. 17, 19 en 20 april; 22 juni t/m 28 juni (1 week); 6 juli t/m 23 augustus (7 weken); 28 september t/m 4 oktober (1 week); 16 november t/m 31 december (6% week). De collecteweken lopen van maandag tot en met zondag. Indien er vragen zijn of u heeft belangstelling voor bo vengenoemde perioden, wordt u ver zocht contact op te nemen met mevr. C. Groen, afdeling algemene zaken. Een 30-jarige vakantieganger uit Leiden deed pas maandag aangifte van diefstal van zijn bromfiets. Volgens de man moet de brommer tussen 29 juli en 6 augustus zijn weggehaald van camping „Kogerstrand". ma om lijn te brengen in haar werk. Voor 1986 is dat „de strakke lijn", waarbij ze gebruik maakt van boom- vormen. De „versteende" bomen zijn vrijwel allen van boven en onder afge plat en opvallend zijn de donkere spik kels die de kunstenares op de randen van de bladerkronen heeft aange bracht. Volgens eigen zeggen is de 35-jarige Rotterdamse tien jaar geleden bij een examenproject van de Rietveld academie onbewust begonnen met het aanbrengen van die spikkels en sinds dien is het haar „handelsmerk". Ze prikt de gaatjes in de klei met een sa téstokje en vult die voor het werk de oven ingaat met metaaloxide, zodat de spikkels worden geaccentueerd en als decoraties zichtbaar blijven. Het thema van 1987 zal ze baseren op indrukwek kende kloven in gebergtes, zoals de San Maria kloof op Kreta. Een opval lende werkwijze hanteert Lukaart ook bij het glazuren. Ze tracht de glazuur- laag zo dun mogelijk te houden „om het contact met de kern van haar werk niet te verliezen" en het is daar om dat de oplettende bezoeker van de galerie op het werk van Lukaart soms doffe plekjes kan onderscheiden. Gedraaid porcelein Het Belgische echtpaar Heieen Dekker en Piet Kerkhof maakt voor hun crea ties in keramiek wel gebruik van porce lein. De van hen tentoongestelde wer ken zijn bijna allen gedraaid porcelein; vazen en schijven. De schijven zijn om als kunstwerk aan de muur te hangen en datzelfde geldt voor de niet ge draaide plakken porcelein, waar de twee Belgen wandreliëfs van maakten. Op alle schijven, plakken en vazen is dezelfde soort afbeeldingen te zien; tij dens het draaien maar ook op de re liëfs zijn expressionistische landschap pen gezet in zachte tinten. Het tekent voor het vakmanschap van de twee kunstenaars dat ze erin slaagden door hun glazuurtechniek ook diepte aan te brengen in deze landschappen. Landschappen zijn ook het bekijken waard bij het werk van Ellen Vlasblom uit Uitgeest. Deze kunstenares maakte vroeger pentekeningen en gouache schilderingen, maar is sinds enige tijd bezig met het beschilderen van zijde. Zelf zegt ze erover dat ze zich op zijde „helemaal kan uitleven". Bij dat uitle ven moet men zich niet al te wilde ta ferelen voorstellen want het grootste doek waarop Vlasblom schilderde, meet slechts achttien bij veertien cen timeter. Dat ze er niettemin in slaagde gedetailleerde landschappen te creëren op het fijn geweven doek betekent dat ze op welhaast „Japanse wijze" om gaat met het materiaal. Het is verba zingwekkend te zien hoe minuscuul de boomblaadjes en vogels zijn en hoe sprekend de wolkenluchten erachter. Dat de maakster ervan ook minder realistisch werk kan afleveren, laat ze zien bij de sfeervolle zijdeschilderingen, waarbij de verf overvloediger is aange bracht en op het doekje een eigen rol is gaan spelen. Verkade Coraline Boomsma heeft met haar aquarellen van bloemen al zoveel be kendheid verworven dat ze voor TV- programma's werd gevraagd. Een aan tal waterverfschilderijen hangt in Gale rie Tessel en door de omvang zijn ze veel grotere blikvangers dan het werk van Ellen Vlasblom. Toch vallen ook bij haar de kleine details op, afgezien nog van de pastelachtige kleuren die de bloemen stuk voor stuk sieren. Naast de aquarellen hangen enkele fotoli tho's, die de schilderes bewaart van reeds verkochte schilderingen. De li tho's zijn niet van echt te onderschei den en stellen bossen wilde bloemen voor. Wie in de natuur bekoord wordt door de aanblik van spontaan groeien de bloemen kan van de verzameling aquarellen van Boomsma genieten. Dat haar vakmanschap de kenners niet is ontgaan, blijkt wel uit het feit dat ze inmiddels is gevraagd tekeningen te maken voor de nieuwe Verkade- albums. Een Duitse vakantieganger merkte dat van zijn auto, die van 7 - 12 augustus aan de Ruijslaan heeft gestaan, twee mistlampen waren afgehaald. Boven dien was het portierslot geforceerd, maar uit de wagen was niets ontvreemd.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5