Cjroen'wartsjexelsin het itb 4 Israëlisch bedrijf wil nieuw type waterfabriek leveren Sportraad maakt bezwaar tegen nieuwe kortingen Vluchtelingen voor weekend naar Texel Voordeliger dan pijpleiding" ZOMERRECREATIE IS AAN VERNIEUWING TOE Insluiping in sta-caravan Wit emaille kookpannen voor ƒ10,— en ƒ12,—. BARKER'S IJZERHANDEL Drie fietsen ontvreemd „Wat je ver haalt is lekker OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.107 VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1986 ie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. Sjiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Harry de Graaf, Pelikaan- g 75, De Koog, telefoon 02228 - 266. V^oradvertenties, abonnementen, etc.: eld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, iefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ^18,65 per kwartaal; los 85 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. jDi Israëlische handelsvertegenwoordiging wordt begroet in de burgemeesterskamer. Van links naar rechts directeur gemeentewerken A. mppenberg. Vice-president Dan Ha ff man van Israel Desalination Engeneering, burgemeester A.Schipper, de Israëlische handelsattaché WirEshet en Ing. Ketel van Ketel Consulting Agents. Het Israëlische staatbedrijf „Israël Desalination Engeneering" beweet dat een betere en goedkopere drinkwatervoorziening Texel mogelijk is dan door middel van een pijpleiding van het vasteland of door hyperfiltratie. Dat zou kunnen met de boor dit bedrijf ontwikkelde waterfabriek volgens het lage tBmperatuur-systeen, waarbij als energiebron gebruik wordt jemaakt van de afvalwarmte van de toekomstige PEN bieselcentrale. IDE installatie wordt zeewater gedestilleerd (net als in de bestaande vaterfabriek) maar omdat alleen de af valwarmte van lage temperatuur wordt gebruikt om de installatie te „stoken" de kostprijs per kubieke meter water iel lager. let Provinciale Waterleidingbedrijf (oordholland is op de hoogte van het DE-systeem, maar heeft deze moge- jkheid in het eindrappoirt inzake de lekomstige drinkwatervoorziening van exel helemaal niet meegenomen. Al ien hyperfiltratie en aanvoer per pijp leiding vanaf het vasteland zijn verge len en het IDE-systeem is botweg |ls„te duur" bestempeld. Het bedrijf zich daar niet bij neergelegd en contact gezocht met het ge meentebestuur van Texel om via deze Ïag alsnog in de aandacht te komen, eer voor de hand liggend zou het nals IDE het provinciaal bestuur of 'lietPWN zou benaderen, maar daar- is afgezien. „Wij hebben moeten constateren dat we in Haarlem geen johoor krijgen", aldus Ing. J. H. Ketel, tfecteur van Ketel Consulting Agents V., de vertegenwoordiger van het Is- ëlische staatsbedrijf in Nederland. Bezoek fetel maakte dinsdag deel uit van een öndelsvertegenwoordiging, die een esprek had met de burgemeester en •iet directeur A. Doppenberg van ge- «ntewerken. In die handelsvertegen- jtoordiging zat de heer Dan Hoffman, >president van IDE en Meir Eshet, handelsattaché van de Israëlische ibassade in Nederland. Duidelijk was de staat Israël met kracht de po- -jfngen ondersteunt om op Texel een "E ontziltingsinstallatie geplaatst te %en. Het zou de eerste levering van «tbedrijf in EEG-gebied zijn. Elders in 'I 6wereld heeft IDE volgens eigen 'raen al meer dan 200 waterfabrieken 'Igens het lagere temperatuursysteem Plaatst. Er staan er onder andere op Bonaire en op Curacao zullen ook twee worden geplaatst. De jotste markt voor ontziltingsinstalla- ÜQt echter in de Arabische wereld, r die is om bekende politieke rede- Ovoor het Israëlische bedrijf onbe- kbaar, zodat krachtig wordt gepoogd "lore gebieden te ontsluiten, waaron- [de droge eilanden in het Caraïbi- 'le gebied. Volgens IDE zijn ook op Texel de om standigheden ideaal om de bestaande, verouderde hoge temperatuur waterfa briek te vervangen door het nieuwe Is raëlische systeem. „Als PWN en PEN de handen ineenslaan kan op Texel op voordelige wijze water worden gepro duceerd van topkwaliteit, door gebruik te maken van de afvalwarmte die van de nieuwe dieselcentrale komt. Tevens zou daarmee de werkgelegenheid zijn gewaarborgd van de PEN-medewerkers die nu bij de waterfabriek werken en er blijft brijn beschikbaar voor de Texviskwekerij. Volgens de IDE-mensen kan voor de installatie een subsidie van enkele mil joenen van de EG worden verwacht, waardoor het kostenbeeld nog interes santer wordt. „In ieder geval kan zon der die subsidie de waterprijs al liggen beneden die van de pijpleiding volgens de thans bekende gegevens", zo staat letterlijk in het persbulletin dat IDE ons verstrekte. Verder rekenen Desgevraagd zei Ing. Ketel thans geen exacte kostprijs per kubieke meter te kunnen noemen. Er moet nog een be rekening worden gemaakt die van toe passing is op de specifieke Texelse si tuatie, waarbij ook een rol wordt gespeeld door het feit dat de toe komstige diesels in de PEN centrale overcapiciteit hebben, waarvan handig gebruik kan worden gemaakt in de op zet die IDE voor over heeft. Er wordt namelijk gedacht aan een ontziltings installatie die bestaat uit twee compo- nemten. Eén daarvan is een door af valwarmte aangedreven ontzilter en de andere werkt volgens het dampver- dichtingsprincipe, waarbij elektriciteit energiebron is. Deze combinatie heeft volgens IDE een zodanig rendament dat de kostprijs per kubieke meter zou liggen in de buurt van het bedrag dat water kost dat per zinker wordt aange voerd. „Wij hebben over de hele we reld vele tientallen installaties verkocht, vaak in situaties die vergelijkbaar wa ren met die van Texel. Altijd waren wij concurrerend, alleen al daarom gaan wij ervan uit dat wij een goede kans maken als ons aanbod eerlijk wordt overwogen en niet bij voorbaat wordt gekozen voor een bepaalde oplossing van het Texelse drinkwaterprobleem die door andere overwegingen is inge geven", aldus de heren van IDE in hun gesprek met de burgemeester en de directeur Doppenberg. IDE is van me ning tot dusver geen eerlijke kans te hebben gehad. Ze heeft jegens het PWN wel een aanbieding mogen doen („In korte tijd moeten we vijftig pagi na's berekeningen en tekeningen ma ken") maar tot een objektieve vergelij king met de andere oplossingen van het drinkwaterprobleem heeft dat niet geleid. Nog gunstiger Bij andere berekeningen zou de IDE- installatie er nog gunstiger kunnen uit komen wat de waterkostprijs betreft omdat er in eerste instantie van is uit gegaan dat zo'n installatie permanent, dus ononderbroken moet leveren, wat betekent dat de capaciteit vrij hoog moet zijn en dat storingen onmiddelijk opgevangen moeten kunnen worden. Maar omdat Texel in de Hogeberg een buffervoorraad heeft waaruit maanden lang water kan worden betrokken, is een permanent werkende installatie niet persé nodig. Een argument dat door IDE ook met kracht wordt on derstreept is dat de offerte voor een De sportraad zal op voorhand bezwaar maken tegen subsi dievermindering, die voortvloeit uit de voorgenomen kor- -- tingen op de rijksbijdragen. Buiten de één procent jaarlijkse korting op de subsidie leveren de sportclubs en verenigingen al 7,21 procent in", zo luidt het argument in het bezwaar schrift, waarin verzocht wordt de sport te ontzien bij verdere kortingen. De sportraad kwam tot dit besluit in de laatste vergadering bij het doorne men van het sociaal cultureel jaarplan van de gemeente, waaruit bleek dat de sportsector al 7,21% extra moet inleve ren in 1987. Gevreesd wordt dat de zo juist aangekondigde korting op de rijkssubsidies ingrijpende gevolgen zal hebben voor het gemeentelijk subsidie beleid en wil door middel van een be zwaarschrift beklemtonen dat door toepassing van de jaarlijkse één pro cent korting in kombinatie met de toe genomen subsidiebehoefte van de di verse sektoren de subsidie al zodanig is teruggeschroefd, dat verdergaande kortingen in die sektor niet meer mo gelijk zijn. De gemeente zal volgens het bezwaarschrift de subsidies voor andere sektoren moeten inkrimpen om de rijkskortingen door te berekenen. Geen waddenuitwisseling meer Tijdens de vergadering van de sport raad werd besloten na het uitwisse- lingstoernooi op Terschelling te stop pen met deze uitwisseling tussen Wad deneilanden. Het voornaamste motief voor deze beslissing was het grote ver schil in kwaliteit tussen Texel enerzijds en de andere eilanden anderzijds. Vol gens administrateur van de sportraad G. Praamstra was bij de uitwisseling tot nu toe gebleken dat Texelse vereni gingen dikwijls teams van het tweede of derde garnituur konden sturen en dan nóg de tegenstanders voor proble men stellen. Voorzitter André van der Vliet had het idee dat er buiten het seizoen veel animo bestaat voor uit wisselingen maar dat in het vervolg beter naar plaatsen op het vasteland kan worden gezocht, waar men met 500 sporters tegelijk heen kan. Na een korte diskussie daarover sloot de ver gadering zich bij de voorzitter aan om in het vervolg geen uitwisseling tussen Waddeneilanden meer voor te staan maar uitwisselingen met plaatsen in de rest van Nederland, waar verenigingen meer partij kunnen bieden aan een Texelse afvaardiging. Zomerrecreatie: afgezaagd De deelname aan het zomerrecreatie- werk gaf deze zomer een lichte toena me te zien. Het mobiele team re gistreerde 8.400 deelnemers tegen 7.100 vorig jaar. Ook op de campings deden er meer mensen mee aan de aktiviteiten die daar werden georgani seerd: van 26.000 naar 27.500. Daarbij moet echter in aanmerking worden ge nomen dat die cijfers in 1984 nog aan merkelijk hoger waren. De schomme lingen hangen meer samen met de weersomstandigheden en het meedoen van campings dan met de kwaliteit van de recreatiemogelijkheden op zich zelf. Er is behoefte aan iets wat an ders, aan wat nieuws. „De grootste vernieuwing van deze zomer was de starthelling bij de zeepkistenrace", al dus - cynisch - voorzitter André van der Vliet in de sportraadvergadering. De afgevaardigden waren met hem van mening dat de programmering van de aktiviteiten te eentonig is, wat niets afdoet aan het feit dat de recreatielei ders uitstekend werk hebben verricht. In het bijzonder de leider van het mo biele team, Jaap Nauta, werd met waardering genoemd. Het is niet de taak van de recreatieleiders om het ka rakter en het gehalte van de activitei ten te veranderen; dat moet de organisatie- dus de sportraad - doen. Wat nu gebeurt is op zichzelf goed, er moet echter het een en ander aan worden toegevoegd. „Het komt erop neer dat we moeten uitbreiden en dus meer geld nodig hebben", aldus André van der Vliet, die erop wees dat er de ze zomer belangrijk meer vakantiegan gers op Texel zijn geweest maar dat het aantal deelnemers aan de aktivitei ten naar verhouding veel minder is toegenomen, wat op zichzelf reden moet zijn om te kijken of van het zo- merrecreatiewerk méér is te maken. Texelse drinkwaterfabriek in elk geval gestand wordt gedaan, ongeacht te genvallers die zich eventueel zouden voordoen. Bij de aanleg van een zinker zou die zekerheid er niet zijn. Zonder zich ergens aan te binden heb ben burgemeester en directeur Dop penberg belangstelling getoond voor het IDE-systeem. Overeengekomen is dat nadere berekeningen zullen worden overlegd. Als zou blijken dat IDE zijn woorden waar kan maken, kan dit een rol spelen in de strijd die de gemeente voert om de waterproduktie op Texel te houden. Dinsdagmiddag tussen 13.00 en 17.00 uur drongen onbekenden binnen in een sta-caravan op het terrein De Turkse tent aan de Bosrandweg bij De Koog. De (Duitse) eigenaar miste 300 Duitse marken en een „Anre" heren horloge ter waarde van 7200,—. De da der kon binnenkomen door het op een kier staande schuifraam van de slaap kamer aan de achterkant van de cara van verder open te maken. Op verzoek van de Leidse Hervormde gemeente hebben de eilandelijke diaconieën van Texel zich gezamenlijk ingespan nen om 65 vluchtelingen uit tal van landen, die in Leiden zijn ondergebracht, een paar vakantiedagen op Texel aan te bie den. De groep zal komend weekeinde verblijven in de kam- peerboederij Hoorn en Burg van J. Kikkert en onderneemt van daaruit diverse excursies. De vluchtelingen worden bege leid vanuit Leiden door vrijwilligers van de Vereniging van Vluchtelingenwerk Nederland (WN) en worden op het eiland tevens door leden van de Hervormde gemeente opgevangen. De vluchtelingen komen van over de hele wereld. Er zijn mensen bij uit Af ghanistan, Eritrea, Zuid Amerika, Ta mils van Sri Lanka en twee iets grotere groepen uit Turkije en Iran. De meeste van hen zijn politieke vluchtelingen maar de VVN staat niet toe dat er po litieke activisten worden onderge bracht. Daarom gaat men bij de toela ting van vluchtelingen tot het Leidse opvangcentrum streng en selectief te werk. In de groep, die komend week einde op Texel vertoeft, zitten vogels van diverse pluimage; verschillen in achtergrond, godsdienst, afkomst en leeftijd, welke laatste varieert van 0 tot 70. Ook de periode die de vluchtelin gen in Nederland doorbrachten zijn verschilend. Sommigen zijn al jaren hier en anderen pas enkele dagen. Opvang De opvanggroep in Leiden bestaat uit ongeveer vijftien vrijwilligers, die door de overheidsinstanties vluchtelingen krijgen toegewezen. Deze vluchtelin gen worden tijdens de periode waarin de procedure van hun asielaanvrage wordt afgewerkt ondergebracht in wo ningen, die daarvoor zijn vrijgehouden. Afgezien van het werk dat de Leidse groep heeft aan het opvangen van de vluchtelingen besteed men veel aan dacht aan mogelijke uitbreiding van woongelegenheden voor deze mensen. Daar is vooral behoefte aan omdat in de huidige omstandigheden aan gezin nen geen privacy kan worden gebo den. De vluchtelingen kunnen zich geen vakantie permitteren en daarom spant de direkt bij het opvangwerk be trokken Leidse daikoniale predikant A. Dronkers zich in om deze mensen een paar dagen per jaar de mogelijkheid te bieden vakantie te vieren. In mei ver zocht hij de eilandelijke diaconieën van Texel de zorg voor een groep vluchte lingen op zich te nemen. Aanvankelijk reageerde de Texelse Hervormde ge meente hierop wat gereserveerd omdat het op korte termijn bijzonder moeilijk werd geacht 65 mensen bij elkaar on der te brengen in het hoogseizoen. Toeval Het toeval hielp een handje. J. Kikkert had voor het weekend van 23 en 24 augustus nog geen boekingen op zijn kampeerboederij Hoorn en Burg. Dat betekende dat alle mensen konden worden ondergebracht in de boederij, mét hun begeleiders. De verdere voorbereiding van het ex cursieprogramma door de commissie van diakenen verliep voorspoedig en de verschillende onderdelen leverden geen struikelblokken op. Vrijdag be zoekt men Oudeschild met het Maritiem- en Juttersmuseum, op de boederij worden dia's vertoond en er wordt gegeten in de kinderboederij. Zaterdag maakt men een rondrit over het eiland en bezoekt men het Natuur- recreatiecentrum. Als afsluiting van het weekeinde maakt men een strandwan deling. Het is de bedoeling van de or ganisatie om deze groep vreemdelin gen te laten zien wat Texel is, maar het is zeker niet uitgesloten dat de mensen van de Texelse Hervormde kerken er ook iets van op zullen ste ken, want etnische minderheden zijn hier nauwelijks bekend. De kosten voor het weekeinde, ongeveer 73500,— komen uit de reserves van de Texelse diaconieën. Een forse aanslag op hun begroting en hoewel de financiële last met liefde wordt gedragen zijn giften van buitenaf altijd welkom. (Voor meer informatie over de diaconale hulp op Texel: Mevr. Wil Gaasbeek (02220) 3052). 1 2 en 3 liter en steelpannen, 1 liter, vrijdag en zaterdag Telefoon 02220-2346 N WINKELVOLIDEEEN1 Bij de woning Naalrand 26 in Den Hoorn werden dinsdag drie fietsen ontvreemd. Een ervan was een huur- fiets, eigendom van rijwielhandelaar H. Troost. De andere waren van de heer C. van Heerwaarden. Ter plaatse ston den nog twee fietsen van Troost, maar die bleven staan, mogelijk dank zij het veiligheidsslot, waarmee de andere fietsen niet waren uitgerust. Voor een goed stukje vlees hoeft u ech ter niet zo ver. In Goënga's specialiteitenslagerij, vindt u van eigen slacht een keur aan heerlijkheden, waaronder de tot in alle hoeken van ons land beroemde lamsvleesgerechten. 200 gram biefstuk f3,98 Shoarma rollade, kilo f9,98 Rosbief, 500 gram f8,98 Ook specialist in BD levensmiddelen Probeer het eens. Den Hoorn is dich ter bij dan u denkt. Tel. (02226) 252.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1