Alleen het getij verbindt nïj nog met de kosmos" ^retc°BrcK;i790 AADe„Burg; Gvocn /wuvj^ ^Tèxvls in het harL. °rof. Dr. H. Post ma bij afscheid: Twee miljoen voor het wemparadijs. Wanneer? N/OZ-directeur officier O.N. uto's opengebroken iefsta! op Emmalaan chulte raadde ilste bedrag Fotowedstrijd stranding „Compass I" Volwassenen kunnen weer gaan leren op „leuke manier" „Kenia-broodje" bij Texelse bakkers Toeristenbelasting vijf cent hoger OPGERICHT pLie. Parkstraat 10 of Warmoesstraat -'.5, Den Burg, telefoon 02220-2741. e?e® jyten werktijd deze week tot en met donderdag a.s.: Harry de Graaf, Pelikaan- 1efe (j75. De Koog, telefoon 02228 - 266. S T fTT**' 1 lil Verschijnt dinsdags en vrijdags. ^foon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. 9 Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Abonnementsprijs f18,65 per kwartaal; los 85 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. r> mderden wetenschappelijke autoriteiten uit binnen- en bui- jland waren donderdagmiddag aanwezig bij het afscheid jnprof. dr. Henk Postma als directeur van het Nederlands istituut voor Onderzoek der Zee. Tijdens de officiële plech- jheid in het auditorium van het NIOZ in 't Horntje schetste in zestal sprekers de opmerkelijke wetenschappelijke ver wisten van Postma en werd hij onderscheiden als officier Orde van Oranje Nassau. óstma, die 26 juli 65 jaar werd, stapt iwegens het bereiken van deze leef- j, maar is zodanig aan het zeeonder- sk verknocht dat hij allerlei functies dit gebied blijft behartigen. Dat ge urt echter los van het NIOZ, waar- u hij sinds 1965 mededirecteur was hij in die periode heeft helpen lbouwen tot een instituut met we- dnaam. Belangrijkste nevenfunctie Postma was hoogleraar oceanolo- aan de Rijksuniversiteit van uningen. of. dr. Postma geldt internationaal een autoriteit op het gebied van 'onderzoek. Zijn verdiensten bestaan der meer uit indrukwekkende reeks blicaties over de diverse facetten dit onderzoek. Door zijn weten- den, de beheerscommissie van het iso- topenlaboratorium geologie in Amster dam, de commissie van deskundigen van het project Biologisch Onderzoek Eems Dollard Estuarium (BOEDE), het comité de Perfectionement de l'lnsti- tuut Oceanographique Parist et Mona co, de wetenschappelijke commissie van de Biologische Anstalt Helgoland, etc. etc. etc. Reorganisatie Met het vertrek van Postma is de NlOZ-directie gereorganiseerd. Profes- Dr. In 't Veld spelt Postma de medaille op, behorend bij zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau. jhet parkeerterrein van camping Ko- fstrand werden vier auto's openge- iken. Bij drie werd een ruit.ingesla- en bij een terreinwagen werd het was opengesneden. Uit enkele au- werden waardevolle spullen gesto- Onder andere verdwenen een ca ra met teleobjectief, kleding, een kaarten en een zaklantaarn. Bo- udien werd DM 750,— aan geld stolen. Uit één auto werd niets ont- imd, hoewel zich daarin een radio ireispapieren bevonden. )de Emmalaan in Den Burg werd in- nacht van zaterdag op zondag voor "zenden guldens gestolen uit twee Jo's. Uit de Audi van een Duitse ïrist en de Peugeot van een Texelaar sdwenen onder andere een zonnebril 1200,D.M., een radio van 1500,— i en voor honderden guldens aan ding. Bovendien werden de auto's aar beschadigd. Vermoedelijk waren idiefstallen het werk van dezelfde der. sf Schulte, Slufterweg 46, heeft zwembadaandeel van 7100,— ge- ïinen door het juiste bedrag te ra- dat thans door particulieren en drijfsleven bijeen is gebracht voor Izwemparadijs in De Koog. Schulte Ie het streepje precies op de juiste op de thermometerschaal. Een inzender had dat ook gedaan, dat het lot moest beslissen. Vrij veel endingen zaten aardig in de buurt het juiste bedrag: 71.360.000,—. Burgemeester Schipper in gesprek met Postma's opvolger Dr. Duursma. schappelijke kwaliteiten maar ook zijn persoonlijkheid („Hij is bovenal een beminnelijk mens", zei zijn collega J. Zijlstra donderdagmiddag) kwam hij over de hele wereld in allerlei functies terecht. Zo speelde hij vanuit de UNESCO een belangrijke rol bij de or ganisatie en Uitvoering van de Snellius-ll expeditie in de Indonesische wateren. Zijn vooraanstaande positie in de Nederlandse wetenschappelijke we reld werd al in 1975 onderstreept toen hij werd opgenomen in de Koninklijke 'Nederlandse Academie van Weten- scnappen. Verder speelde hij een rol bij de oprichting van het Deltainstituut in Zeeland, was ruim tien jaar voorzit ter van de Nederlandse Commissie voor Zeeonderzoek en adviseur en lid van talloze commissies in binnen- en buitenland, zoals de Nederlandse Raad voor Zeeonderzoek, de Waddenadvies raad, de C02-commissie van de Ge zondheidsraad, de commissie Zelfeva luatie van de Nederlandse parauniversi- taire instituten, de UNESCO- commissie, de Raad van Overleg van het fysisch onderzoek in de Noordzee, de Nederlandse commissie voor het Caraibisch marien-, biologisch Instituut op Curacao, de Commissie van Beheer van het Delta-instituut voor hydrobio- logisch onderzoek in Yerseke, de bege leidingscommissie van het Rijksinsti tuut voor Visserijonderzoek in IJmui- sor dr. J. J. Zijlstra voorheen mededi recteur, is per 1 augustus algemeen di- rekteur geworden en per 1 september wordt Dr. E.K. Duursma wetenschap pelijk directeur. De heer E. van Abs (voorheen belast met algemeen be heer) wordt technisch en administratief directeur. Het nieuwe gezicht is dat van Egbert Klaas Duursma (57), tot dusver directeur van het Deltainstituut in Yerseke en voorzitter van de Neder landse Raad voor Zeeonderzoek. Tege lijk met het afscheid van Postma kon tijdens de receptie na afloop worden kennisgemaakt met Duursma. Uitbouw Het NIOZ, voortgekomen uit het Zoo logisch Station in Den Helder heeft zich in de loop der jaren sterk ver breed wat de wetenschappelijke inte ressesfeer betreft, zodat het een „mu- tidisciplinair", oceanografisch instituut werd. Ook in geografisch opzicht sloeg het de vleugels uit. Was aanvankelijk alleen de Waddenzee onderzoekster rein, thans richt het NIOZ zich op de hele wereld zoals blijkt uit de betrok kenheid bij de Snelliusexpeditie en de aan de gang zijnde onderzoekingen in de wateren van de Zuidpool. Professor J.J. Zijlstra, die de leiding had bij de afscheidsplechtigheid, zei dat Postma deze ontwikkeling nadrukkelijk heeft gestimuleerd en begeleid. Zijn invloed op de ontwikkeling van het oceanogra fisch onderzoek in Nederland is daar door zeer groot geweest en deze tak tot gaat fantastisch met het zwemparadijs! De afgelopen week zijn donderden nieuwe aanvragen voor aandelen binnengekomen, duide- ikeen uitvloeisel van de prijsvraag die vorige week werd gewonnen toor Jozef Schulte. Ook tot de nationale media is doorgedrongen dat 'Wel met een unieke aktie bezig is. De komende dagen zult u dat kun- n0n lezen en zien. to twee miljoen wordt gehaald, dat is nog slechts een kwestie van jjid. Zeker is het dat het gaat lukken vóór 15 september, HET EINDE »AN DE INSCHRIJFTERMIJN. Daarom een nieuwe prijsvraag: op wei- Mag en hoe laat is het zover! Vul onderstaande bon in en geef deze Man de balie van de drukkerij van de Texelse Courant of zend hem '"gesloten enveloppe naar de krant. De prijs is opnieuw een aandeel ïan 7100,— op naam, door de gelukkige zelf te bepalen. Adres: to 2 miljoen wordt gepasseerd op (datum) om uur. Het wrak van de Compass is in allerlei stadia ongetwijfeld talloze malen gefotografeerd. Zelfs op dit moment kunnen nog foto's worden gemaakt, want de laatste resten zijn nog steeds niet van het strand verdwenen. De stranding op 12 januari van dit jaar van de coaster „Compass I" bij paal 12 is het onderwerp van een fotowedstrijd die door het ma ritiem museum uit Oudeschild is uitgeschreven. Elke amateurfotograaf kan meedoen en maximaal drie foto's inleveren vóór 30 september. In aanmerking komen zo wel zwart wit als kleurenfoto's en ook afdrukken op papier van dia's. Het minimum formaat is 10 x 15 cm; het maximum 20 x 28 cm. Een selectie uit de inzending en de winnende foto's zullen in het maritiem museum worden geëxposeerd. De in zendingen blijven eigendom van de makers en zullen zodanig worden ge codeerd dat de jury (bestaande uit Jook Nauta, Cor Ellen en, Hans Zijm) geen kennis krijgt van de namen van de inzenders. De Uitslag wordt begin oktober bekend gemaakt; over de be oordeling van de jury kan niet gedi scussieerd worden. Voor de drie beste foto's worden aardige prijzen uitge loofd. Na afloop van de tentoonstel ling die in oktober wordt gehouden kunnen de inzenders desgewenst hun foto's bij het museum afhalen. Wel heeft het maritiem museum recht om de tentoongestelde inzendingen in een later stadium opnieuw te gebruiken. Voor nadere inlichtingen kan men van dinsdag tot en met zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur het maritiem museum bellen, telefoon (02220) 4956. De fo to's moeten echter niet naar het mari tiem museum worden gestuurd maar naar het Natuurrecreatiecentrum, Ruyslaan 92, 1796 AZ De Koog. van wetenschap is er volwassen door geworden. Ongeruimd Voordat hij directeur werd, was Post ma vanaf 1947 staflid van het NIOZ, toen nog het Zoologisch Station, dr. R.J. in 't Veld (direkteur generaal van het hoger onderwijs en het weten schappelijk onderzoek van het ministe rie van onderwijs en wetenschappen) constateerde dat het instituut in die veertig jaar in omvang vertienvoudigd is. Hij vond het maar een ongerijm de gebeurtenis" dat een nog zo vitaal en enthousiast iemand als de „jeugd en innovatie uitstralende" Postma er nu het bijltje bij neerlegt en het gaf hem voldoening dat hij in andere we tenschappelijke functies dienstbaar blijft voor de samenleving. In 't Veld zei dat minister Deetman persoonlijk graag aanwezig had willen zijn bij het afscheid, ware het niet dat hij op dat moment een persconferentie moest houden om zijn bezuinigingsplannen voor wetenschap en hoger onderwijs toe te lichten. Het beleid, is gericht op „versterking" van het wetenschappelijk onderzoek en vergroting van het hoger onderwijs, maar de financiële mogelijkheden die daarvoor worden geboden, zullen be perkt zijn. Blijkens de woorden van In 't Veld is het NIOZ altijd zorgvuldig met zijn geld omgesprongen en waren Lees verder pagina 2 „Weer gaan leren" is de titel van een televisieprogramma dat de RVU/educa tieve omroep uitzendt op dinsdag 9 september van 17.00 tot 17.30 uur op Nederland 2. Het is de eerste afleve ring van een serie over anders leren, getiteld „Maak mij wat wijzer". Leren betekent gelukkig lang niet altijd stil zitten, luisteren en hard werken voor goede cijfers. Een wijkkrantje op zetten, een buurtfeest organiseren, een auto leren repareren, in een groep een onderwerp uitspitten, ook dat is leren. Over deze en andere manieren van le ren gaat het in de vierdelige serie „Maak mij wat wijzer". In „Weer gaan leren" wordt een over zicht gegeven van alle mogelijkheden die er zijn om nieuwe kennis op te doen. Een eerste kennismaking dus met deze andere „leuke" manier van leren. Ook op Texel zijn deze mogelijk heden aanwezig: lees- en schrijfgroep, open School, rekencursus, avond- Mavo etc. Voor degenen die na de uit zending meer informatie willen is er de mogelijkheid om conctact op te ne men met de volgende personen: Coos Ampt van de avond-Mavo, tel. (02220) 4259 Mijkje Uittenboogaard en Siem Zijm van lees- en schrijfgroep Et reken- groep en de Open School, tel. (02220) 4203 of (02225) 741. Drie Texelse bakkers nemen deel aan de landelijke actie „Brood voor Kenia". Door een speciale toeslag bij de verkoop van een nieuw soort broodje, wordt geld ingezameld om een project in Ke nia te financieren. Timmers bakkerij in Den Burg en de bakkerijen Timmer en 't Gouden Boltje in Oosterend bakken tot en met 20 september het zogenaamde „Kenia- broodje", een soort krentenbroodje, waarin vier ons ingrediënten zijn ver werkt. Het heeft een speciale smaak, omdat het gevuld is met cashew no ten, rozijnen en mokka-siroop. Het wordt geleverd in een speciale zak, waarop de doelstelling van de actie wordt uitgelegd. Van ieder verkocht broodje wordt vijftig cent afgedragen voor het project in Kenia. Daar zal men een bakkersopleiding beginnen om de bevolking vertrouwd te maken met brood. Het „Kenia-broodje" is een initiatief van de commissie ontwikkelingssa menwerking van het Genootschap voor de Bakkerijen en kost in de win kel 72,90. De gemeenteraad zal in de vergadering van volgende week dinsdag een besluit nemen over het voorstel van b en w om de toeristenbelasting met 5 cent te verhogen tot 85 cent per per soon per overnachting. De gemeente krijgt daardoor jaarlijks ongeveer 788.00— meer in het laatje. De verhoging is geen verrassing want de raad ging in maart van dit jaar al in principe mee akkoord, toen werd besloten een lening van twee miljoen te verstrekken (tegen een lage rente) voor het zwemparadijs bij De Koog. Ter dekking van het renteverschil zou de toeristenbelasting per 1 januari 1987 vijf cent omhoog moeten. Hoewel de plannen voor het zwemparadijs nog niet definitief afgerond zijn, wordt het voorstel tot belastingverhoging nu al gedaan omdat het krachtens voor schrift van de minister voor 1 oktober moet gebeuren. Dat houdt verband met het feit dat de logiesverstrekkers in de gelegenheid moeten zijn het nieuwe tarief tijdig aan hun toekomsti ge gasten bekend te maken. Als - wat niet waarschijnlijk wordt geacht - het zwemparadijs niet zou doorgaan, dan gaat de toeristenbelasting evengoed met vijf cent omhoog. Het college vindt die verhoging los van de nu voorgestelde bestemming, gerechtvaar digd, nu de toeristenbelasting al jaren niet is aangepast.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1