(jrocn <2wartsjexels in het harL, fexelse „bunkers" straks provinciale monumenten? TES0-cijf§rs" 25% meer overnachtingen in augustus Provinciale commissie op bezoek u' wmÊm m 1 Verwachtingen overtroffen -ulturele zaken ezuïnigt f83.000 wÊÊtmim 1 Verleende bouwvergunningen Raadsvergadering Blaupunkt 66 cm KTV f1798,- ^,e7\ „Wat je ver haalt is lekker JPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.111 VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1986 ie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741 Buiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Harry de Graaf, Pelikaan- 75, De Koog, telefoon 02228 - 266. >r advertenties, abonnementen, etc.: langeveld 8- De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /18,65 per kwartaal; los 85 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. provinciewsge worden stappen ondernomen om onder den van de voormalige kustbatterij „Den Hoorn" op de rovinciale monumentenlijst te zetten, zodat het verboden ordt ze te slopen of te veranderen. Vandaag komt de pro- inciale commissie voor de monumentenzorg naar Texei om 'eze verdedigingswerken, die thans op het concept monu- lentenregister staan, te bekijken. jsl Texelaars denken dat de verdedi- hgswerken waar het hier om gaat uitse bunkers uit de tweede wereld zijn. Het zijn echter Nederland verdedigingswerken, gebouwd te- m het eind van de jaren twintig. Het nige in het oog springende onderdeel n/an is de vuurleidingspost die op het jodsmansduin staat en vanaf heel idelijk Texel is te zien. De overige nderdelen liggen weinig opvallend in 5t duinlandschap bij de Rommelpot, het natuurgebied De Bollenkamer in de duinen vlakbij het strand. Al verspreid liggende objekten vorm- m een verdedigingswerk dat alleen in irling kontakt goed kon functione- Door de verscholen ver uit elkaar gen positie van de verschillende iderdelen was zo'n verdedigingswerk et makkelijk door een bombardement beschieting vanuit zee uit te lakeien. Historisch hele combinatie wordt van histo- :h belang geacht, vergelijkbaar met stigingswerken, zoals die onder an- ie in de omgeving van Amsterdam san en die ook een beschermde sta- krijgen. Batterij Den Hoorn hoorde tot de slling Den Helder en omvat de ge- lemde vuurleidingspost, ook wel smmandopost genoemd, drie ge- liutsemplacementen met munitiekel- munitielift en schuilplaats (vlakbij (aar, net achter de binnenste duinen- aan de Rommelpot ter hoogte van Oudeweg), een meetpost in de dui- sn vlakbij het strand ter hoogte van 8, een schuttersput ter hoogte sn het middelste emplacement en ui onderkomen voor manschappen snde Rommelpot. Indirect geschut drie geschutsemplacementen wa in uitgerust met van de marine over- afdeling culturele zaken heeft oorstellen gedaan om te voldoen sn de opdracht om f50.000,ex- 'a te bezuinigen in de 'olzijnssector. Uit de reactie van de afdeling blijkt it men daar in feite met nog een Knmerkelijk groter tekort zit, n.l. I (83.000,Er zal dus in de cultuurbe- I jpting gesneden" moeten worden dit bedrag boven water te krijgen. ,atlukt door een „ruimte" van -135,00,— die de bestaande begro- zat op te offeren, waardoor extra iploitatiesubsidies voor onder meer ibliotheek, Texels Museum en jeugd- jongerenwerk van de baan zijn. Ver hullen de drie openbare sportvel- fiaan de Wilsterstraat, in De Waal in Oudeschild buiten gebruik wor- i gesteld waardoor f13.275,- aan on- ïfheidswerk wordt bespaard. De 5% serve (totaal f34.147,— die in de personeelslasten zat, wordt ook schrapt omdat geen loonsverhogin gen te verwachten. bezuinigingsoperatie staat los van "veelbesproken nieuwe rijkskorting het ministerie van WVC heeft afge- l:fldigd (maar die nog door de Kamer j'st worden behandeld) die voor een tegenvaller van f46.000,— Rekent, oftewel 2% op de gemeen- welzijnsbegroting. Als dat door at zal de bezuiniging in deze sector Texel in 1987 totaal 6,5% felragen. andere gemeentelijke afdelingen Usben bezuinigingsvoorstellen ge- ian- die in de begroting 1987 zullen Nen verwerkt. De algemene dienst «ft Z74.000,— n, gemeentewerken 80,—, het grondbedrijf f71.493,—. wordt dus f296.273,— bezuinigd "daarmee is ruimschoots voldaan de opdracht van B en W. genomen kanonnen van 15 cm, die een dracht hadden van 13,5 kilometer in de richting van de zee, waardoor de toegang tot de Noorderhaaks kon wor den beheerst. Vanuit de geschut- sopstellingen was het doel op zee ech ter niet te zien. Er werd namelijk indi rect geschoten, in een boog. Gericht werd op aanwijzingen, die vanuit de meetposten werden gegeven. Door dit systeem waren de geschutsopstellin- gen niet te zien vanaf oorlogsschepen op zee en derhalve van die kant ook moeilijk te raken. Onderwijzer Gerrit Gerrits uit Den Burg die als uitvloeisel van zijn belangstel ling voor forten en andere verdedi gingswerken uitvoerig studie heeft ge maakt van oude en nieuwe „bunkers" op Texel, heeft zich ook verdiept in de bouw en het functioneren van de kustbatterij Den Hoorn en heeft de provincie de nodige gegevens verschaft. Initiatief Het initiatief om de verdedigingswer ken te bewaren, zo vertelde hij ons, is echter niet van hem afkomstig maar van mensen van de provoncie, die alle historisch belangwekkende objekten op de provinciale lijst willen hebben, voor zover dat al niet door de betrok ken gemeenten of van rijkswege is gebeurd. Bij navraag bij de provincie bleek dat het initiatief is genomen door drs. H. P. G. de Boer, als architec tuurhistoricus verbonden aan bu reau monumentenzorg. Hij vertelde ons dat de genoemde onderdelen van de kustbatterij Den Hoorn met elkaar een uniek monument vor men, omdat er geen enkele andere kustbatterij van dit type is, waar van nog zoveel in stand is gebleven. Een vergelijkbaar objekt ligt bij Huis duinen (ook behorend tot de stelling Den Helder) maar daar zijn alleen de drie geschutsemplacementen nog van over. Met name het nog aanwezig zijn van een meetpost in de duinen vlakbij het strand van paal 8, is bijzonder. Nadat de monumentencommissie zich een mening over dit objekt heeft ge vormd zal op 17 oktober de provinciale statencommissie voor de monumen tenzorg erover vergaderen en advies uitbrengen aan gedeputeerde staten. Drs. De Boer, zelf zeer geïnteresseerd in vestingbouw, is bijzonder blij met Lees verder pagina 7 1 ij,, i' i J ilIM Eén van de drie geschutsemplacementen in de duinen bij de Rommelpot. De pijl aan de horizon geeft de vuurleidingpost op het Loodsmansduin aan, die er mee in verband stond. - V" V, De bunker bij ,,Texla" oftewel ..Nachrichtenstand für Netzknotenpunkte", gebouwd in 1943 en voorzien van gewapend betonnen muren van twee meter dik. Burgemeester en wethouders verleen den aan de volgende personen en be drijven de onderstaande bouwvergunningen: Jarino Bouwbedrijf b.v., Postbus 6, Roden, voor het gedeeltelijk verande ren van een winkelcomplex aan de Gasthuisstraat/Vogelenzang, Den Burg; J. Mantje, Dijkmanshuizen 6, Oudeschild, voor het plaatsen van een ligboxenstal; Fa. Frans Zegel, Heems- kerckstraat 8, Oudeschild, voor het plaatsen van een bedrijfswoning; J. A. Lap, Diek 20, Den Hoorn, voor het plaatsen van een carport pergola; R. D. Keijser, Waalderweg 104, Den Burg, voor het plaatsen van een voer- silo; K. Holtewes, Watermunt 7, De Koog, voor het plaatsen van een raam kozijn, douche en w.c. Toeristisch Texel kan terugkijken op een uitstekende au gustusmaand, althans wat de aanwezige aantallen vakantie gangers betreft. Uit de TESO-vervoerscijfers blijkt namelijk dat bijna 15% meer auto's zijn vervoerd dan in augustus vo- rog jaar en daaruit kan weer worden afgeleid dat het aantal overnachtingen met een kwart steeg. Deze stijging heeft de toch niet pessimistische verwachtingen ver overtroffen. In beide richtingen werden in au gustus 76.011 personenauto's ver voerd, dat is een toename van 16,34% in vergelijking met au gustus 1985 toen het er 65.330 wa ren. Het aantal vervoerde vrachtau to's bleef nagenoeg gelijk, maar het aantal opleggers groeide met 20,92%. Er werden 353 bussen overgezet tegen 276 in 1985 en het aantal vervoerde caravans nam toe van 2565 tot 3251. Alleen het ver voer van aanhangwagens zakte, met 2,78%. Naar eenheden gere kend (personenauto-equivalenten) steeg het TESO-vervoer in au gustus met 14,82%. Aangezien ook in het voorgaande deel van de zo mer sprake was van flink herstel is er alle reden tot tevredenheid, zelfs als het resterende naseizoen zou tegenvallen. De afgelopen augustusmaand was de op een na drukste van de afgelopen tien jaar (alleen augustus 1981 gaf een nog wat grotere toeloop te zien). Het totaal aantal vervoerde eenheden was de afgelopen maand 93.930, vorig jaar 81.800 en in 1981 96.386. Als gevolg van het nu volledig kunnen gebruiken van de dubbeldekker was het aantal afvaarten dat nodig was om deze toeristènstroom te verwerken aanmerkelijk kleiner dan in voorgaande jaren. De afgelopen maand werden na melijk niet meer dan 1126 vaarten ge maakt, tegen 1568 in 1985 en 1900 in het topjaar 1981. Overnachtingen Uit de TESO-cijfers is vrij precies het aantal auto-overnachtingen af te lei den. Dat was in augustus 201.222 en in augustus vorig jaar 159.224. Een toename dus van 25% en dat is ook het percentage waarmee het aantal toeristen moet zijn toegenomen. Gere kend wordt op gemiddeld drie perso nen per auto. In het topjaar 1981 wa ren er 222.166 auto-overnachtingen. Dankzij de dubbeldekker waren de wachttijden uiteraard veel korter dan in vorige jaren. De beruchte aankondigin gen via de radio bleven dan ook ach terwege. Toch liep de wachttijd in een enkel geval nog op tot 2% uur. Dat was begin augustus toen zich een on verwachte piek in het vervoersaanbod aandiende in de richting van het vaste land. Al die auto's arriveerden onge veer tegelijkertijd (rond het middaguur) op 't Horntje en dat was voor de schepen niet bij te houden. Het Tropical Sea Festival van het afge lopen weekend heeft geen spectaculai re stijging van het vervoerde aantal au to's te zien gegeven, wat te verklaren is door het feit dat veel festivalgangers niet met de auto kwamen. Promotie Jan Bloem, hoofd van TESO's nauti sche dienst, schrijft de verheugende vervoersgroei toe aan het overwegend goede weer (hoewel de tweede helft van augustus niet best was), het reclame-effekt dat is uitgegaan van de ingebruikneming van de nieuwe aan- leginrichtingen en de promotiecampag ne die daaraan werd gekoppeld. De 15% stijging van augustus ligt dus beduidend hoger dan die van juli, toen (overigens tot tevredenheid) een groei werd gesignaleerd van maar 7%. Het verschil laat zich verklaren door de veel gunstiger vakantiespreiding. De vakanties van Noordrijn-Westfalen slo ten schitterend aan op de Nederlandse schoolvakanties. Rust.... Die vakanties zijn op dit moment nog aan de gang, zodat ook de eerste week van september redelijk druk is. Het aantal „vreemde" auto's bedroeg dinsdagavond j.l. 3473 (vorig jaar op de vergelijkbare dag 3142). Maandag a.s. moeten de Duitsers van Noordrijn-Westfalen weer naar school, zodat het komende weekend een flinke uittocht kan worden verwacht, met daarna zeer veel rust op Texel... Als het aan de VVV ligt, zal het echter niet al te rustig worden, want de na jaarscampagne is in volle gang. Dinsdag 9 september, aanvang '19.30 uur, vergadert de gemeente raad, aanvang 19.30 uur. De agenda: 1. Vaststelling besluitenlijst van de raadsvergadering van 12 augustus 1986. 2. a. Ingekomen stukken, b. Mededelingen. 3. Aanschaf methode Engels ten be hoeve van de School met de Bijbel te Oosterend. 4. Aanschaf methode Engels ten be hoeve van de Kompasschool te Den Burg. 5. Restauratie gemeentelijke monu menten. 6. Schilderwerk kerktoren N.H.-kerk Oosterend. 7. Schilderwerk werkplaatsen gemeen tewerken. 8. Vervangen lichtdrukmachine. 9. Ontsluitingskosten bestemmingsplan Oosterend Noord-Oost. 10. Kosten bouwrijpmaken bedrijven terrein De Cocksdorp. 11. Nota reserves grondbedrijf. 12. 1e Wijziging brandweerrechten verordening. 13. Toekennen bestuurscompensatie. 14. Parkeerterreintje J. P. Strijbos- school Midden-Eierland. 15. Rapport energiegebruik en - besparing sporthal Ons Genoegen. 16. Zendmachtiging op de kabel van Stichting Lokale Omroep Texel. 17. Overname in eigendom sporthal Ons Genoegen van liquidatiecom missie van de Stichting Welzijns werk Texel. 18. Overname rechten op het medege bruik Burgemeester De Koninghal van de liquidatiecommissie van de Stichting Welzijnswerk Texel. 19. Overdracht aan de stichting „Stichting Ondersteuning Welzijns werk" van het dorpshuis d'Ouwe Ulo te Den Burg. 20. Overzicht onvoorziene uitgaven. 21. Reconstructie Emmalaan. 22. Straatnaamgeving. 23. Aangaan vaste geldlening ad f3.000.000,-. 24. Verhoging toeristenbelasting. inclusief teletekst, stereo, afstandsbediening. Geschikt voor kabel-TV, 3 jaar garantie. Nu STUNTPRIJS GEBR. SCHOORL B.V. WAALDERSTRAAT 33-35 OEN BURG TEXEL Voor een goed stukje vlees hoeft u ech ter niet zo ver. In Goënga's specialiteitenslagerij, vindt u van eigen slacht een keur aan heerlijkheden, waaronder de tot in alle hoeken van ons land beroemde lamsvleesgerechten Kilo riblappen Kilo stooflappen Kilo magere run 12,98 9,98 14,98 Ook specialist in BD levensmiddelen Probeer het eens. Den Hoorn is dich ter bij dan u denkt. Tel. (02226) 252.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1