Parateam „Mafia Brothers tiaar WK in Australië Commissie bekeek bunkers, kamerschot en maquette |t Amateurtje" met blijspel ractor en auto ötsten Drietand verdwenen Oosterend zonder lansen tegen CSV Kruimeldieven gepakt Aanrijding op Oosterweg Doorgereden na aanrijding Staatsloten uit tas ontvreemd Jonge Duitser op tijd gered Doorgereden na ongeluk fISDAG 9 SEPTEMBER 1986 TEXELSE COURANT lit aan het paracentrum Texel verbonden parachutistenteam ia Brothers" neemt deel aan de wereldkampioenschap- parachutespringen die van 22 september tot 2 oktober 1 0den gehouden in Gatton (nabij Brisbane in Australië). Ze i daar trachten hoge ogen te gooien met de tak van de 1 Ipachutesport waarin zij zijn gespecialiseerd: viermans koe- I tl ralatiefspringen. I i$t gaat er daarbij om tijdens de afda- I ng naar de aarde vanaf een hoogte I in7200 voet bewegingen uit te voe- figuren te maken. Het Texelse pis het meest bedreven in „rota- I fvier parachutisten vormen direct I jhet verlaten van het vliegtuig in de I cht een toren, waarbij de ene man zijn voeten de koepel van de an- raakt. Zodra deze formatie is ge bakt verlaat de bovenste man de' p, daalt af naar de anderen en sluit ;hdaar weer aan. Onmiddellijk wordt voorbeeld gevolgd door de man die naan de top is, enzovoort.. Het is bedoeling dat dit „stapelen" zich in rie minuten zo snel en correct moge- aherhaalt, waarmee een knap staal- manoevreren wordt weggege- sn, Bij dit roteren wordt dus telkens teelfde figuur uitgevoerd. Ook wordt egedaan aan het onderdeel 4-mans itiefspringen waarbij in zo hoog mo- •lijk tempo verschillende figuren moe- worden gemaakt en er is nog een je onderdeel dat „speedcheck" iet en waarvoor acht springers nodig zodat met een team van een an- Serland moet worden samengewerkt. met het roterende stapelen fenkthet team echter veel punten te sneelvereniging ,,'t Amateurtje" in De y heeft het. blijspel „De avond van fe7e juli" in studie genomen. Het is 0 pschreven door Gerard van Dijk en de pvoering is gepland op zaterdag 15 «mber in het dorpshuis in De i in landbouwtractor met aanhangwa- botste donderdagmiddag om drie ur op de Postweg tegen een Renault etsonenauto. De trekker, bestuurd oor een 26-jarige Texelaar, reed in de :hting van De Cocksdorp voor de fenault, die werd bestuurd door een Harige man uit Meppel. De man uit leppel wilde passeren op het moment ijtde tractor naar links afsloeg. De actor had geen spiegels of richting wijzers. De Renault werd zwaar be- hadigd en de tractor had schade aan et linkervoorwiel. Er deden zich geen Jtsoonlijke ongelukken voor. fijdens het weekend werd uit een roei- I tootje bij Oost een drietand weggeno- nen, waarmee pieren worden gesto- De waarde van de vork bedraagt ingeveer f50,—. Oosterend liep in de uitwedstrijd tegen CSV uit Castricum tegen een grote ne- op. Zes maal scoorden de Castricummers, terwijl de Oosterenders niets tegenover konden stellen. M na het beginsignaal reageerde de Oosterend-verdediging niet op een voorzet van de CSV-linksbuiten, omdat bal over de achterlijn geweest was. Oirk Goedhart had weinig moeite om J score te openen. Ondanks hevige 'Sterend protesten werd het doel punt toegekend. De nog aangeslagen -ploeg moest vijf minuten la teen tweede treffer toestaan. Fred passeerde met gemak vier Oosterend-verdedigers en scoorde be heerst. CSV bleef ook na die snelle 0 voorsprong fanatiek doorgaan en tot Oosterend-doel stond onder grote jkok. Pas halverwege de eerste helft ■fegen de „Gortbuukers" meer greep °P het spelEr ontstonden kansen, echt gevaarlijk werd het niet voor het CSV-doel. 'lak voor rust sloeg de thuisploeg op touw toe. De CSV-middenvelder Je- '°on Blauw was goed meegekomen een snelle counter af te ronden. "a rust probeerde SVO de bakens te betten. Fanatiek knokkend werd ge- "obeerd de score een beter aanzien te |oven. Toen Oosterend-doelman Ro- ■r een fout maakte kon ech- halen en daardoor reële kans te heb ben op het wereldkampioenschap. Her man Landsman (30), leider van de Ma fia Brothers denkt dat het wel zal luk ken om bij de eerste tien te eindigen; een zevende plaats zit er volgens hem wel in. Ervaren team Naast landsman bestaat het team uit Simon Woerlee (27) uit Kampen, zijn broer Ernst Woerlee (25) uit Amster dam, en Iwan Spilker (25) van Texel. Als reservespringer fungeert de 27-jarige Ben de Groot. Dit vijftal kan worden beschouwd als zeer ervaren. Ze hebben allemaal al minstens dui zend sprongen gemaakt en zijn hele maal „bezeten" van de parasport, waar ze dan ook al hun geld en vrije tijd in steken. Landsman en Spilker hebben van de hobby hun beroep ge maakt. Ze zijn bij het Paracentrum Texel in vaste dienst als instructeur. Zaterdagavond vierden zij in gezel- Eind vorige week werden drie winkel diefstallen gepleegd in Den Burg, waarbij de daders op heterdaad wer den betrapt. Donderdag trachtte een 54-jarige Texelse om 12 uur een blok chocolade ter waarde van 71,75 te ste len in een supermarkt. De bedrijfslei der betrapte haar. Diezelfde bedrijfslei der vatte en 13-jarige "Texelse jongen in de kraag, die om half zes 's middags drie pakjes kauwgom ter waarden van 71,99 wilde gappen. De bedrijfsleider van een andere supermarkt betrapte een dag later een 16-jarige Texelaar, toen die zes chocoladerepen wilde ste len. De waarde daarvan bedroeg 72,98. pik Goedhart de wedstrijd definitief '">en. Het pleit voor de Oosterend- dat ook na deze hopeloze ach- td geprobeerd werd een beter re- baatte bereiken. Met inzet werd ge- rbeerd meer greep op het spel te l®n. In verdedigend opzicht werden te grote risico's genomen. De -pioeg profiteerde daarvan door twee keer te scoren. Harm Bon nen Herald Zunnebeld brachten de 'C eindstand op het scorebord. schap van vele vrienden op uitbundige wijze dat zij vijf jaar geleden de han den ineensloegen door samen te gaan springen. De merkwaardige naam van hun team dateert uit de begintijd toen ze zich lieten kennen als niet zulke ge makkelijke jongens. Springen was hun passie, al het andere was bijzaak, ze hadden overal lak aan en wilden ook springen als het eigenlijk niet kon. „Ze vonden dat we de boel terroriseerden en vergeleken ons met de Mafia, zo doende", aldus Herman Landsman. Gezworen kameraden Voor alle teamleden geldt dat ze hun beginopleiding hebben genoten bij het Paracentrum Texel. Allemaal werkten ze ook in het nauw met het paracen trum verbonden hotel De Kievit in Ei- erland. Zo kon er in de loop der jaren een steeds hechtere band ontstaan. De teamleden kennen elkaar van haver tot gort, weten wat zij aan elkaar heb ben en verstaan elkaar uitstekend. Dat is zeer belangrijk bij het beoefenen van hun specialisme: het viermans real- tiefspringen waarbij het succes niet al leen afhangt van de mate van indivi duele geoefenheid, maar vooral van samenspel. Mafia Brothers" behaalde in augustus het Nederlands kampioen schap, zodat het voor de hand lag dat dit team naar de WK in Australië zou worden uitgezonden. Er was nog een Nederlands parateam dat kandidaat was. Bij selectiewedstrijden werd dui delijk dat Mafia Brothers" de hoogste kwaliteit kon bieden De afdeling para chutespringen van de Koninklijke Ne derlandse Vereniging voor Luchtvaart (KNVvL) besloot dan ook het Texelse team aan te wijzen als enige Neder landse afvaardiging. Kosten De totale kosten bedragen ongeveer 730.000? Het grootste gedeelte daar van wordt bijgedragen door de KNVvL, de rest komt voor rekening van het Paracentrum Texel dat tracht hiervoor sponsors te vinden. Directeur Bob Rienks beschouwdt de deelname aan de WK als een staaltje Texelpro- m'otie. Hij hanteerde dat argument toen hij onlangs trachtte van de ge- Parateam Mafia Brothers", dat deelneemt aan de wereldkampioenschappen die dit jaar in Australië worden gehouden, gekleed in voor deze gelegenheid aangeschafte pakken. Het oog wil tenslotte ook wat hebben. De speciaal voor koepelrelatiefspringen ontworpen matras-parachutes die zij gebruiken, zijn in rose en zwart uitgevoerd. Van links naar rechts: Simon Woerlee, Ben de Groot, Herman Landsman, Ernst Woerlee en Iwan Spilker. meente financiële steun te krijgen. Dat is niet gelukt, want het gemeente bestuur vond dat letterlijk wat te ver gezocht. Wethouder Zegers verwachtte niet dat als gevolg van het optreden van het team in Australië, veel toe risten uit dit werelddeel hun schreden op Texel zullen zetten. Hoewel de kampioenschappen pas op de 22e be ginnen, vertrekt het team (samen met een manager van de KNVvL en een ju rylid van de Federation Aeronautique Internationale) zondag al naar Austra lië, niet met de KLM maar met Singa pore Airlines. In de periode vóór de kampioenschappen wordt geacclamati- seerd en getraind. Training Er kan nooit genoeg getraind worden. In dat opzicht verkeert Mafia Bro thers" in het nadeel bij teams uit an dere deelnemende landen. Die be schikken over tijd en geld om onder optimale omstandigheden wel vier- tot vijfhonderd trainingssprongen te maken. terwijl het Texelse team dit jaar niet meer dan 150 keer heeft kunnen sprin gen. Vooral daarom moeten geen over dreven verwachtingen worden ge koesterd wat de resultaten bij de WK betreft. In totaal doen 16 landen mee. De gevaarlijkste concurrent op het ge bied van vier mans relatiefspringen ko men uit West Europa, met name Frankrijk. Toch moet volgens Lands man niet worden gedacht dat de teams uit de verschillende landen op voet van oorlog staan. „Natuurlijk wil iedereen winnen, maar springers zijn in de eerste plaats vrienden. We zien die wereldkampioenschappen ook als een gelegenheid om kennis te maken met sportgenoten uit andere landen en om nieuwe technieken te leren". Een 31-jarige Duitser reed zaterdagoch tend met zijn Toyota de Citroën van een 24-jarige Texelse aan op de Oosterweg bij Oosterend. De Duitser kwam van de Koningsweg en verleen de de Texelse geen vrije doorgang hoewel zij van rechts kwam en in de richting van Oost reed. De Toyota had geen schade, de Citroën was licht be schadigd aan het achterscherm. Op het parkeerterrein aan de Nikadel in De Koog botste zaterdagmiddag om 2 uur een bruine Alfa personenauto te gen de Opel Manta van een Duitse toerist. De Alfa reed door, maar het kenteken is bekend en de eigenaar dus ook. De Opel had linksvoor lichte schade. De commissieleden, staande op een der bunkers van Loodsmansduin. Drs. H. P. G. de Boer (links) geeft uitleg. Jan Kuiper toont aan de hand van een maquette hoe het toekomstige buitenmuseum rond de molen van Oudeschild eruit zou moeten zien. Onder aanvoering van gedeputeer de J. K. Alma bracht de provinciale commissie voor de monumen tenzorg vrijdag een bezoek aan Texel. Daarbij werd niet allleen een bezoek gebracht aan de geschuts- emplacementen van de voormalige kustbatterij Den Hoorn, maar ook aan de „bunkers" van Loodsmans duin, de „Texla" bunker aan de ou de Kogerweg en het Natuurrecrea- tiecentrum. In het NRC bewonder de de commissie het zojuist ge restaureerde 18e eeuwse kamer schot dat afkomstig is uit het pand Weverstraat 15 en stelde zich aan de hand van de maquette en uitleg door directeur Jan Kuiper op de hoogte van de uitbreidingsplannen voor het maritiem museum in Oudeschild. De commissie was onder de indruk van het omvangrijke werk dat de NRC- medewerkers Johan Reydon en Rens van der Zwaag hebben verricht om het in zeer slechte staat verkerende kamer schot weer in oude luister te herstel len. Het wordt binnenkort overge bracht naar de op de schoutenzaal aansluitende eetzaal van hotel De Lin deboom, wat op dit moment de meest gepaste expositie ruimte is. Dat het daar mogelijk niet zal blijven, bleek uit een verhandeling die NRC-directeur Jan Kuiper hield over de uitbreidings plaannen die er zijn voor het maritiem museum. Als het ook maar enigszins mogelijk is wil men in het gebouwen complex rond de molen van Oude schild laten uitgroeien tot een soort buitenmuseum met diverse gere- Gert Coevert uit De Waal is op zoek naar een serie van tien staatsloten die hij door diefstal is kwijtgeraakt. De lo ten zaten in een actetas die vrijdag middag uit zijn auto werd gestolen. Coevert had de auto even onbeheerd en niet afgesloten achtergelaten op zijn parkeerplaats bij de Hallerweg. 's Avonds laat kreeg hij bericht dat de tas was gevonden op de stoep van een huis aan de Kogerstraat. De meeste spullen zaten er nog in, ook waardepapieren, maar de staatsloten ontbraken. De nummers van de loten zijn bekend en de dief heeft er dan ook niets aan. Coevert wil de dader in de gelegenheid stellen de loten ano niem bij hem terug te bezorgen, door ze hem in een envelop toe te sturen: Vermaningspas 11 in De Waal. construeerde gebouwen, zoals het vis sershuisje uit Bargen, een loodsmans huisje, een oude brandweerkazerne, een smederij maar ook een beheer derswoning en een gebouw dat moet dienen voor het onderbrengen van wisselende exposities. Ook wordt er aan gedacht om op het terrein een stuk „Skilsloot" aan te leggen als on derdeel van de presentatie die duidelijk moet maken hoe vroeger het drinkwa ter werd gewonnen en getransporteerd naar de schepen op de rede. Zo kan een historisch „dorp" ontstaan met grote educatieve en toeristische bete kenis. Hopelijk zal spoedig duidelijk worden of het financieel mogelijk is een dergelijk projekt in fasen uit te voeren. De periodieke vergadering over allerlei „monumentale" aanvragen en vraagstukken hield de commissie vrij dagmiddag in het raadhuis in Den Burg. Texelse projekten kwamen daar bij niet aan de orde. Vooral dankrij het snelle optreden van de 17-jarige Robert Nouwen uit De Koog kon donderdagmiddag worden voorkomen dat een Duitse jongen van omstreeks negen jaar bij het zwemmen in zee verdronk. De jongen hoorde tot een groepje van drie kinderen die naar het strand was gegaan terwijl de ouders op hun va kantieadres bleven. Ter hoogte van strandpaviljoen paal 19 was de ge noemde jongen gaan zwemmen bij af gaand tij en harde wind. Vanuit het paviljoen werd gezien dat het kind door de sterke stroom werd gegrepen en snel afdreef. Paviljoenexploitant M. Nouwen, zijn 17-jarige zoon en een poitieman uit De Koog gingen het wa ter in. Robert Nouwen wist de drenke ling te bereiken en met veel moeite naar het strand terug te brengen. Woensdagavond om 9 uur reed een witte personenauto op de Schansweg na een bocht recht op een 17-jarige Texelse bromfietser af. De jongen moest uitwijken, verloor zijn evenwicht en kwam ongelukkig in de berm te recht, waar hij versuft bleef liggen. De auto reed door. Ongeveer een uur later werd de jongen in de berm aangetrof fen door Duitse toeristen. Hij bleek een lichte hersenschudding te hebben en moest zich onder behandeling van een dokter stellen. De politie zoekt ge tuigen van het ongeluk.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 11