Cjrom Twartsjexeh het harL, Verrassing: drukte oopt NIET terug! Kotter TX 33 krijgt grotere opvolger 80-jarige UDI houdt theaterdag Meer dan 3000 vreemde auto's Tussen dijk en duinenrij Jan Maarten" naar Ierland vertrokken Zeeuwse bestuurders op bliksembezoek Voetballers kregen ongeluk op weg naar uitwedstrijd Drie maal goud voor worst en ham van Slagerij Blauw De bunker van Texel P. W. Moree nieuwe administrateur gemeentewerken ,158 PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.112 3. factie: DINSDAG 9 SEPTEMBER 1986 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741. werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Michèl Gonlag, Kogerstraat n Burg, telefoon 02220 - 2747. 'löoradvertenties, abonnementen, etc.: [angeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, jlefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /Ï8,65 per kwartaal; los 85 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. door Klaas Bonne fot aangename verbazing van TESO, VVV en andere betrok- instanties is de toeristische drukte op Texel praktisch sven groot als vorige week. De verwachting dat het met in gang van het weekend erg stil zou worden op Texel als ge- lolg van het aflopen van de schoolvakanties van Noordrijn Vestfalen is dus niet bewaarheid, ondanks het toch niet bijster fraaie weer. Daarvan profiteerden alle verblijfsvor- men, dus ook de hotels, die het in veel andere streken van het land aan merkelijk minder hebben gedaan. Andere eilanden Texel steekt ook gunstig af bij de an dere Waddeneilanden, zo blijkt uit de herhaaldelijk opgevraagde bezettings- cijfers. In de periode 6 - 13 augustus varieerde het nog beschikbare logies- aanbod op Texel van 10 tot 30%; op de andere eilanden was het 20 tot 40%. En rond 24 juli. (de top) was op Texel vrijwel geen akkommodatie be schikbaar (minder dan 5%), terwijl de andere eilanden nog een ruimte van 5 - 15% meldden. Nagekeken en uitgewuifd door familieleden en bekenden verlaat de Jan Maarten de haven van Oudeschild. ren londagavond bevonden zich op 533 fexel 3024 personenauto's van niet- iigezetenen, haast evenveel als de 3066 vreemde auto's die donder- Jagavond nog worden geteld. Op liet vergelijkbare moment vorig jaar (zondag 8 september 1985) be droeg het aantal vreemde auto's j 2442. leverwachte grote toeristenuittocht is rwel geweest, maar er kwamen bijna I venveel vakantiegangers voor terug. I tijdag, zaterdag en zondag werden in ia richting Texel 900 personenauto's neer vervoerd dan in de vergelijkbare I eriode vorig jaar, een toename van 0 4,12%. Het vervoerde aantal caravans g ia aanhangwagens steeg met resp. 12.5 en 28.57%. Inheide vaarrichtingen samen werden 1 1116 personenauto's vervoerd, 1394 meer dan vorig jaar, oftewel 24.36%. 'I fot dusver werd door velen nogal champer gereageerd op de stijging I on de vervoerscijfers bij TESO. Veel I iensen schreven die ontwikkeling uit- uitend toe aan het mooie weer en it gunstige aansluiten van de Duitse I akanties. Nu deze factoren niet meer 3 lalden, moeten dus andere oorzaken 5 en rol spelen, zoals de betere bereik- laarheid van het eiland en de promo- Sevan TESO en VVV die daaraan is jj jekoppeld. Topper I Dat Texel hoort tot de vakantiegebie- I len waar het in vergelijking met veel andere plaatsen extra goed gaat, f wordt bevestigd door het Nederlands i Bureau voor Toerisme in Leidschen- Jam. Samen met Zeeland staat Texel i aan de top wat de toeristische bezet- ij Sng gedurende de afgelopen zomer jj betreft, zo is gebleken uit de herhaal- ielijke enquêtes die het NBT vanaf 10 ""juni heeft gehouden onder 50 recrea- tiebedrijven, waarbij een vergelijking ï«rd gemaakt tussen de (tevoren uit jesproken) verwachting en de reële bezetting cijfers. Voor de meeste Ne derlandse gebieden geldt dat de ver wachtingen zijn overtroffen. Alleen in de Achterhoek was sprake van teleurstelling. Veel mensen die dat aanvankelijk niet van plan waren, hebben alsnog beslo ten hun vakantie of een deel daarvan ie eigen land door te brengen. Ook '<wam het veel voor dat besloten werd een tweede vakantie in Nederland te bonden. Het aantal boekingen vóóraf was min der dan vorig jaar. Het toen slechte weer heeft de mensen blijkbaar kop schuw gemaakt en het seizoen kwam hn ook laat op gang. Op Texel en in Zeeland was de toeloop schter ruim boven de verwachting. Voor VVV-direkteur Jaap Dekker (net zelf terug van een vakantie in Frank rijk) vormden de cijfers een aangena me verrassing. Als verklaring had hij er nog aan toe te voegen dat de laatste weken in binnen- en buitenland inten sief is geadverteerd en dat de „Mar- griet':aktie ook een succes is, getuige de honderden coupons die als reactie daarop bij de VVV binnenkomen. Het valt wel op dat veel mensen plotseling beslissen om voor een paar dagen of langer naar Texel te gaan. Ze zien de advertentie en bellen". Tot voldoening strekt het ook dat de hotelarrange menten weer goed lopen en dat ook de bungalowarrangementen zich herstellen. Texel kreeg donderdag bezoek van bestuurders uit Oostburg in Zeeuws Vlaanderen. Het waren de burgemeester, twee wethouders en vier fractievoorzitters van die ge meente alsmede de waarnemend dijkgraaf en het hoofd van de tech nische dienst van het in Oostburg gevestigde Waterschap „Vrije Van Sluis". Om het bezoek aan Texel in één dag te kunnen afronden kwam het gezelschap met twee vliegtui gen van Tessel Air vanaf het vlieg veld M;dden-Zeeland op Walche ren. Ook de terugreis werd per vliegtuig gemaakt. De Zeeuwen kwamen zich hier oriënte ren omdat ze met problemen en vraagstukken zitten die ook op Texel aan de orde zijn geweest. Een van de problemen is kustafslag waardoor het strand bij Oostburg laag en smal ge worden is en het waterschap genood zaakt is de 24 bij haar in beheer zijnde strandhoofden te verlagen. Veel liever zou men echter zien dat het strand De kotter TX 33 „Jan Maarten" van de firma M. Drijver Zonen uit Oosterend is verkocht naar Ier land. Zaterdagavond om kwart over zeven verliet het 34.50 meter lange schip voorgoed de haven van Oudeschild. Als alles goed gaat komt de in 1973 gebouwde kotter daar vanmiddag of vanavond aan. Voorlopig einddoel is Slago aan de westkust van Ierland. De „Jan Maarten" was al anderhalf wordt opgespoten, zoals ook op Texel is gebeurd want een hoog en breed strand is van belang voor het toerisme. Volgens het hoofd van de technische dienst J. Boekhout van het Water schap „Vrije Van Sluis" zijn de kosten ongeveer hetzelfde en daarom hoopt men met succes te kunnen aandringen op zandsuppletie inplaats van strand- hoofdverlaging. Technische bijzonder heden over zandsuppletie vernam het gezelschap op het kantoor van de Diewnstkring Texel in Den Burg, waar ze onder meer spraken met Martin Zijm. Coltof Ook werd een bezoek bebracht aan De Krim, waar zojuist is begonnen met de bouw van de 150 vakantiehuizen. René Coltof (die een bemiddelende rol had gespeeld bij het organiseren van het reisje naar Texel) heeft in Zeeuws Vlaanderen twee vakantiedorpen ont wikkeld en is bezig met de derde. Ver der had het gezelschap een ontmoe ting met de wethouders Barendregt en Zegers en met dijkgraaf Dijt en hoofd technische dienst Vonk van het Water schap Texel. jaar te koop. Via het scheepsmakelaar kantoor Westcoasting IJrriuiden is het Ierse visserijbedrijf van Mike Doyle in lllybecks nu eigenaar geworden. Het is het tweede schip dat Doyle in gebruik neemt. Hij gaat er de gewone bokken- visserij (boomkorvisserij)mee beoefe nen, in de eerste instantie op de Ierse Zee. Om in Ierland in gebruik te kun nen worden genomen moest de „Jan Maarten", die uitgerust is met een Industrie-motor van 1240 pk, voldoen aan de wettelijke (veiligheids)eisen, die enigzins verschillen van die van Nederland. De kotter bleek daar prak tisch helemaal aan te voldoen zodat er vrijwel niets aan is veranderd. Instructie De drie etmalen durende reis naar de nieuwe bestemming wordt meege maakt door een schipper van de nieu we eigenaar, alsmede de heren C. Drijver, M. Drijver, A. Zegers en R. Daalder. De Texelaars komen pas over drie tot vier weken naar Holland terug Twee spelers, de grensrechter en de trainer van het tweede elftal van S.V. Texel zijn zondag betrok ken geraakt bij een verkeersonge val bij Heerhugowaard. De voetbal lers reden volgens een woordvoer der van de Heerhogowaarder ge meentepolitie met hun auto door rood licht en kwamen op een krui sing in botsing met een motorrij der met duopassagier. Alle betrok kenen werden afgevoerd naar het Elisabeth-ziekenhuis en Centraal Ziekenhuis in Alkmaar, maar het letsel bleek achteraf mee te vallen. De voetballers waren op weg naar de wedstrijd SVW 4-Texel 2 in Heerhugo waard. Het ongeluk gebeurde op het kruispunt Zuid-Tangent/West-Tangent, op de randweg rond Heerhugowaard in de buurt van het NS-station. De auto, bestuurd door een 24-jarige Texelaar, sloeg over de kop en de mo torrijders kwamen hard ten val. De verwondingen waren zodanig dat er twee ambulances aan te pas moesten komen om de slachtoffers naar de zie kenhuizen van het Medisch Centrum Alkmaar te vervoeren. Zowel de auto als de motpr moesten door een takel- bedrijf worden verwijderd. Twee van de Texelaars konden na behandeling nog dezelfde dag huiswaarts keren, de een met een gekneusde schouder, de ander met verwondingen aan het hoofd. De andere twee werden ter ob servatie in het ziekenhuis gehouden en kunnen in de loop van deze week naar huis. want het is de bedoeling dat zij hun Ierse opvolgers in de dagelijkse praktijk wegwijs maken met het schip. De „Jan Maarten" maakt plaats voor een nieuwe kotter die de firma Drijver in middels heeft besteld bij scheepswerf Visser in Den Helder. Dit schip krijgt een lengte van 40.40 meter en een Ca terpillar motor van 2200 pk en zal in juli volgend jaar in gebruik worden ge nomen. Het casco van het nieuwe schip is gelijk aan dat van de TX 48 en wordt gemaakt bij het bedrijf Amels in Lemmer. De kotter zal zoda nig worden opgebouw en uitgerust dat deze zowel voor bokkenvisserij als ha ringvisserij geschikt is. Het is de be doeling dat de voltallige bemanning van de „Jan Maarten" straks naar de nieuwe kotter overgaat. In de tussen tijd zal drie man tegelijk werken op een andere kotter (twee gaan er naar de TX 22 van S. van der Knaap); de overigen houden zich bezig met de be geleiding van de nieuwbouw. Slagerij Blauw uit Oudeschild heeft vier keer „goud" behaald met Texelse vleesspecialiteiten op een internationa le vakwedstrijd die werd gehouden in Wells in Oostenrijk, georganiseerd door de „Bundesinning der Fleischer Osterreicns". Blauw zond fijne Texelse lamsvleesworst, Texelse droge worst, gerookte droge worst en Texelse rauwe lamsham in. Elk produkt werd beoor deeld op kleur, aanzien, smaak, con sistentie en tal van andere eigenschap pen en in alle gevallen werden tien punten toegekend, het maximum. De slagersvakshow in Oostenrijk wordt twee keer per jaar gehouden, in com binatie met een manifestatie op land bouwgebied. Op 12 oktober zullen de prijzen van de slagersvakwedstrijd wor den uitgereikt. Rederijkerskamer UDI (Uitspanning Door Inspanning) viert het 80-jarig bestaan 4 oktober met een theater dag in de Schouwburgzaal en de marmeren zaal van De Lindeboom. Daar zullen zang, dans, cabaret, toneel en mime worden opgevoerd door verschillende Texelse verenigingen. Terwijl 's middags zes toneelverenigin gen éénacters opvoeren in de Schouwburgzaal van de Lindeboom kunnen toneelliefhebbers hun kinderen laten spelen in de marmeren zaal, waar Okidoki kindertoneel zal verzor gen. De rederijkerskamer is nog op zoek naar nog een andere kinderattrac tie. Men denkt daarbij aan poppenkast. Mocht de commissie van onderzoek straks Een positief oordeel gaan vellen, Dan gaan wij de bunker a/s oud monument, Toch nog in ere herstellen. Ik ga er nog vaak eens een keertje voorbij, en denk dan terug aan 't verleden, Maar sta ik weer ergens met Heinz in de rij Ben ik weer terug in het heden. En wij halen toch liever geen koe uit de sloot, Die er veertig jaar in heeft gelegen, Zij bezorgen ons aardig beleg op ons brood, Dat beseffen wij ons ook terdege. Maar wordt ooit die bunker van zijn aarde ontdaan, En dat zal de tijd ons wel leren, Dan zou ik daar graag met een lach en een traan, Deze spreuk op de voorkant graveren: ,,Ze hebben hier met hun helm en hun laarzen gestaan. En zij brachten ons haast tot het randje, Zij zijn er nu weer, maar betalen nu trouw, De boter en kaas aan Frau Antje". De gemeenteraad wordt voor gesteld P. W. Moree (33) uit Spijke- nisse te benoemen tot administra teur van de dienst gemeentewer ken en het gemeentelijk grondbe drijf. Als zodanig is hij opvolger van de heer C. G. van Es die vorige week afscheid nam omdat hij in de VUT ging. Totaal negen kandidaten hadden op de sollicitatieoproep gereageerd. Vijf daar van werden uitgenodigd voor een ken nismakingsgesprek, waarbij ze tevens de gelegenheid hadden kennis te ma ken met de administratieafdeiing. De sollicitatiecommissie (bestaande uit vertegenwoordigers van gemeentewer ken, grondbedrijf en de afdeling perso neel en organisatie) besloot in overleg met de afdeling administratie om met twee kandidaten verder te gaan. In de tweede gespreksronde werd de sollici tatiecommissie uitgebreid met leden van B en W en de waarnemend ge meentesecretaris en de keus viel toen op Moree. Die is thans waarnemend administrateur en chef boekhouding bij gemeentewerken in Spijkenisse en vol doet wat betreft kennis en ervaring ruimschoots aan de functie-eisen die op Texel zijn gesteld. De gemeente raad beslist vanavond over de benoe ming. Een half uur voor de raadsverga dering hebben de raadsleden gelegen heid om met de nieuwe man kennis te maken. Er worden toneelstukken van één be drijf opgevoerd door „Commedia de la NIOZ", „Nieuw Leven" uit Oudeschild, de Toneelgroep Oosterend, ,,'t Ama teurtje" uit De Waal, „De Vrienden kring" uit Den Hoorn en door UDI zelf. Tussendoor wordt het publiek ver poosd door de „Flierefluiters" onder leiding van Jannie Craanen en door cabaret „Op de Bonnefooi" uit Den Hoorn, die een selectie uit zijn pro gramma brengt. Bovendien treden on der aanvoering van Ina Platte twee jazzgroepen op, waarbij ook gedanst wordt en zorgt de Kees Geense-Band voor entertainment. De dag is een prolongatie van de vijf jaar geleden door UDI gehouden thea terdag. Reakties zijn welkom bij: Netty Molenaar, (02220) 2774. Welschap uit Zeeuws Vlaanderen onder aanvoering van burgemeester Chris Spijkerboer van Oostburg, donderdagmiddag bij een van hvliegtui 'igen van Tessel Air waarmee zij even later de anderhalf uur durende terugtocht naar Midden Zeeland maakten.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1