Buureton bruist van activiteit Gepast afscheid KTF dirigent Wassink Geslaagde open dag in dienstencentrum Burgemeester: Praten over studio Gebruikt gereedschap in Oudeschild Aanmelding voor cursus AMV bij muziekschool Postkantoren tijdelijk op andere uren open Helderse expositie familie-onderzoek Abonnementsprijs In de kelder van de Buureton vond vrijdag tijdens de open dag van het dienstencentrum een rechtstreekse uitzending plaats door de ziekenomroep ,,De Licht boei". Deze uitzending had betrek king op het werk van de Buureton en er werden veel mensen van ou- derenorganisaties geïnterviewd. Bovendien werd na de officiële opening burgemeester Schipper naar de kelder gehaald om door Roelie Bakker te worden onder vraagd. Bij dat gesprek werd niet zozeer ingegaan op het ouderen werk. Roelie zag haar kans schoon de burgemeester persoon lijk en ten overstaan van honder den luisteraars te verzoeken of de gemeente kan zorgen voor studio ruimte. De kompleet verraste bur gemeester achtte het van groot belang dat die ruimte er komt en vond dat het tenminste „bespreekbaar" moest zijn. Hij stelde een gesprek voor tussen wethouder Zegers en de ziekenomroep. Om de activiteiten van het winterseizoen in te luiden werd vrijdag in dienstencentrum ,,De Buureton" open dag gehouden. De stichting Wel zijn voor Ouderen en de regionale stichting Gecoördineerd Ouderenwerk lieten belangstellende ouderewn zien wat zij zoal voor activiteiten ontplooien. PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 9 SEPTEMBER prijsvraag, waarbij men moest raden wat een modern stoomapparaat kost, dat dient om astmapatiënten tijdens een aanval 'ucht te geven. Wie het dichtst bij de kostprijs van het appa raat kwam won een knolbegonia. Bejaardenkc r Het dienstencentrum gonsde vrijdag van de activiteiten. Terwijl beneden een demonstratie volksdansen werd gegeven onder leiding van Baukje Drij ver, waar gezien het aantal deelnemers veel animo voor is, werden op de eerste verdieping dia's vertoond over woningen voor ouderen, terwijl daar naast in een zaaltje het bejaardenkoor een lied inzette. Vroeger bestond dit koor uit 48 leden, maar tegenwoordig zou men best een aantal stemmen ex tra kunnen gebruiken. De koorleden brachten hun „repertoirtje", zoals ze dat zelf noemden, met pianobegelei ding. De dia's werden verzorgd door Ineke Bakker namens de stichting Be jaardenzorg Texel. Zij toonde aan belangstellenden wat er aan huizen beschikbaar is voor ou deren op Texel. In het zaaltje waar het koor stond te zingen werd even daar voor een demonstratie gymnastiek ge geven. Ook hier stonden informatie stands. zo presenteerde de WAO-groep van Piet Kok en Ben Starink zich met een onoverzichtelijke hoeveelheid fol ders. Piet Kok vertelde dat ze bewust voor deze aanpak hadden gekozen. Het stelsel van de sociale voorzienin gen is voor de mensen een doolhof, waarin de WAO-groep de mensen graag wat wegwijs maakt. De WAO- groep is een recreatieve vereniging van mensen, die zijn uitgeschakeld voor de arbeidsmarkt. Zij bestaat niet alleen uit ouderen hoewel de laatste tijd een ze kere vergrijzing optreedt. Met de infor matie over het stelsel van sociale voor zieningen belichtten Kok en Starink de Belangrijk hierbij was het aandeel van ouderen bij de demonstraties van verschillende activiteiten. Bo vendien werden bezoekers van de Buureton vrijdag voorgelicht door aan de stichtingen verwante in stanties, die zich presenteerden met informatiestands. Er hing vrijdag tijdens de open dag in de Buureton een sympathieke en tole rante sfeer, al merkte de onwetende bezoeker onmiddellijk op dat twee spreuken aan wanden tegenover elkaar een „moordende concurrentie" deden vermoeden tussen de verschillende verzorgingstehuizen. „In St. Jan, waar alles kan, is het beter" stond er met grote drukletters geschreven, waarop door de afvaardiging van de nog in aanbouw zijnde „nieuwe Gollard" was gereageerd met een weliswaar kleiner maar duidelijk leesbaar blad waarop stond: „In de nieuwe Gollard zult u zich nog meer thuisvoelen". Navraag leerde dat die concurrentie maar schijn was en dat de verschillende stichtin gen op vriendschappelijke en collegiale wijze met elkaar omgaan. Bewoners hoeven niet geworven te worden, want er zijn toch al wachtlijsten voor de tehuizen. Springlevend D.e activiteiten voor ouderen op Texel blinken uit door veelzijdigheid, getuige de grote diversiteit van de presentaties op de open dag, die werd geopend door burgemeester A. Schipper. Hij kwam tot de conclusie dat het oude renwerk op Texel springlevend is en gaf het advies wegens krappe financië le mogelijkheden meer prioriteiten te stellen, zodat veel goede zaken door gang vinden. De burgemeester prees de mensen in de ouderenzorg omdat ze niet bij de pakken neer gingen zit ten ondanks de niet bijster rooskleuri ge vooruitzichten wat betreft rijks-; provinciale- en gemeentelijke subsidies. Ook was het hem opgevallen dat veel ouderen meebeslissen over de activitei ten en dat jongeren niet almaar de ou deren voorschrijven wat ze moeten doen. Voorts legde de burgemeester de nadruk op het belang van de activi teiten voor zelfstandig wonende oude ren, in verband met de voor hen broodnodige contacten en het gevaar voor vereenzaming. Daarbij noemde hij ook de voorzieningen als het maaltij densysteem en de ontwikkeling van het sociaal alarm. Educatief Er is onderscheid te maken in educa tieve en recreatieve activiteiten voor en door ouderen. Zwemlerares Ria Keyser had vrijdag een stand waarmee ze de bezoekers voorlichtte over zwemlessen voor ouderen. Haar werk valt zeker onder de educatieve activiteiten; zij geeft op één ochtend in de week drie maal een half uur zwemles aan een groep van acht ouderen in het particu liere zwembad van D. Graaf aan de Beatrixlaan. Vier maanden geleden is Ria met een groepje ouderen met re creatief zwemmen begonnen en dat groeide uit tot het geven van lessen. Hoewel de deelnemers aanvankelijk veel angst toonden kon Ria Keyser niet zonder trots melden dat ongeveer 70% van die angst inmiddels is weg genomen. De deelnemende ouderen hadden zelf een fotoserie gemaakt die in de stand was opgehangen. Ria gaat zeker nog drie maanden door met de zwemlessen en hoopt daarna met een nieuwe groep te kunnen starten, het liefst naast de bestaande groep, waar van niemand wil stoppen. De lessen kosten 7 10,— per maand, Ria is zelf trainster in zwembad Molenkoog en hoewel ze geen enkele opleiding voor Het bejaardenkoor telde vroeger 48 leden. Het kan nu wel een paarJongereouderenstemmen gebruiken. het werken met ouderen heeft is ze dolenthousiast over de zwemlessen. Groene kruis Naast Ria stonden Henny Nolting en Marja Keyser namens het Groene Kruis met een voorlichtingstand. Om die aan te kleden hadden ze wat oude en nieuwe specifieke Kruisartikelen verza meld. Zo lagen er de injectienaalden die voor het gebruik uitgekookt dien den te worden naast de perfect sterie le in plastic verpakte naalden van te genwoordig. Henny Nolting vertelde over twee belangrijke activiteiten, die door het Groene Kruis worden georga niseerd; De regelmatig gehouden the mamiddagen in het Groene Kruisge- bouw en de grote groep vrijwilligers die zelfstandig wonende ouderen be geleiden tijdens het wandelen. Ook hield het Groene Kruis vrijdag een Tijdens de open dag in ,,De Buureton" werden verschillende mensen geïnterviewd door Roelie Bakker. Op de foto van links naar rechts:H, vrouw Witte-Vollebrecht, voorzitster van de werkcommissie Texel en vice-voorzitster van de Algemene Nederlandse Bond van Ouderen. Venj V gens Roelie Bakker en Corrine van der Vis, beiden medewerksters van ziekenomroep ,,De Lichtboei". sociale kant van de recreatiegroep. Be langrijk daarbij is dat alle uitkeringsge rechtigden vanaf half oktober eens in de veertien dagen terecht kunnen op een spreekuur van de WAO-groep in de Buureton. Naast de WAO-groep stond D. Lemstra van de 70 leden en donateurs tellende lijks mogelijk. Carla legde uit dat het wezenlijke verschil tussen een werkster en iemand van bejaardenhulp is dat bejaardenhulp slechts datnwordt gebo den als de bejaarde iets absoluut niet meer zelf kan doen. De gezinsverzor ging springt in bij gezinnen waarin tij delijk iemand is weggevallen. Een toe komstige educatieve activiteit op Texel is die van textiele werkvormen. Coby Kooiker uit De Cocksdorp wil vanaf oktober ouderen technieken bijbrengen om poppen en wandkleden te maken en nieuwe vormen van borduren te le- Burgemeester A. Schipper houdt in De Buureton een speech over het ouderenwerk op Texel, openen. Historische vereniging met een voor lichtingsstand, onder andere in ver band met het interviewen van ouderen om de Texelse geschiedenis op te te kenen. De vereniging is opgebouwd uit de werkgroepen historisch archief, dialect, stamboeken en archeologie. Lemstra hoopte met zijn presentatie nieuwe leden te werven. Beneden hadden de dames C. Boersen en R. Schraag een stand van de Rode Kruis Welfare. Dat het welfarewerk als doel heeft chronisch zieken, gehandicapten en eenzame bejaarden veel vormen van creativiteit eigen te maken bleek uit de verzameling truien, lappen, kus sens en andere gebreide en gehaakte spullen, toegelicht door beide genoem de dames. „De spullen worden op de markt verkocht en voor de opbrengst worden weer nieuwe materialen aan geschaft", vertelde mevrouw C. Boersen. Colonne Eveneens namens het Rode Kruis maar dan van de colonne stond me vrouw C. Kuiper uit Oosterend met een voorlichtingsstand in de Buureton. Zij gaf voorlichting over de bootreizen en vakantiehuizen. Mevrouw Kuiper is vrijwilligster bij het korps en verleent assistentie bij ambulance-vervoer en ook bij sportevenementen zoals de tri athlon staat ze met haar veertien colle ga's paraat. Didy Boerhorst studeert in Den Haag voor diëtiste en daarvoor loopt ze sta ge bij de warme maaltijd-voorziening op Texel. Een door haarzelf gemaakte fotopresentatie gaf weer hoe dit systeem werkt. Tevens had Didy oude en nieuwe accessoires van het maal tijdsysteem meegebracht, zodat bezoe kers konden zien dat ook daarin mo dernisering plaatsvindt. De maaltijden worden nu nog in bejaardenhuis Irene klaargemaakt, maar dat zal in de toe komst in de nieuwe Gollard gebeuren. Mevrouw Coos Ampt legde geïnteres seerden uit hoe haar Engelse lessen worden gegeven. Mevrouw Ampt do ceert al zeven jaar aan zelfstandig wo nende ouderen de Engelse taal, voor namelijk in conversatie en lezen, hoe wel beginnende leerlingen ook les krij gen in schrijven. Veel ouderen volgen de lessen omdat hun kinderen in het buitenland wonen en zij hun eigen kleinkinderen niet meer verstaan. Voor de lessen van Coos Ampt is geen wachtlijst en ze hoopte vrijdag nieuwe leerlingen te kunnen inschrijven. Geen reclame De afdeling gezinsverzorging en bejaar denhulp Texel maakte daarentegen juist géén reclame voor haar activitei ten. Het lag althans niet in de bedoe ling van Carla de Kruyff en mevrouw N. Schuyl meer werk te krijgen voor de afdeling, want uitbreiding is nauwe- alvorens de open c n het dienstencentrum te ren. Om te demonstreren wat voor re sultaten men met die werkvormen kan krijgen had Coby werkstukken meege bracht van ouderen die in Den Helder aan deze lessen in textiele werkvormen deelnemen. Onder andere hing er aan „applicatie wandkleed", een verzame ling lapjes op een achtergrond ge naaid, waardoor het totale beeld iets weghad van de foto's, die als voor beeld hadden gediend. Ook komen aan de orde werkvormen als batiken (het verven van stof met uitsparingen van was) en afbinden (met uitsparin gen van touw). Het was Coby's be doeling vrijdag mensen te interesseren voor haar nieuwe lessen, die 77,50 per maand kosten (excl. materiaal). Gollard Uit verzorgingstehuis St. Jan waren enkele ouderen naar de Buureton ge komen om voorlichting te geven over het leven in het tehuis. Aangezien de nieuwe Gollard er nog niet staat en dus moeilijk al bewoners kan hebben gaf voorzitster van het bestuur van de stichting Samen Eén-Gollard mevrouw W. de Vries acte de presence in het dienstencentrum. Ze vertelde over de toekomstige 24-uurs hulp in het in aanbouw zijnde verzorgingstehuis, waarvan ze ook hoopte dat het een buurtfunctie krijgt voor de omgeving. „Mensen die hulp nodig hebben moe ten dat ten alle tijden kunnen vinden in de Gollard", vertelde mevrouw De Vries, Biljarten vormde ook vrijdag een belangrijk deel van de activiteiten in de Buureton. „Gebruik de komende vijf jaar niet om automatisch honderd jaar te worden, maar stel U ook deze peri ode actief in dienst van de Texelse burgerij. Dan kunt u in 1991 een honderdjarig bestaan vieren dat klinkt als een klok. Koninklijk Texels Fanfarecorps, jeugd- en ou dere leden, van harte gefeliciteerd met uw 95e verjaardag". Met deze woorden wenste erevoorzitter bur gemeester A. Schipper KTF zater dagavond om precies 24.00 (0.00) uur geluk met haar 19e lustrum. Immers 7 september 1891 werd KFT opgericht en dat vierde het burge meestersechtpaar zaterdagavond in De Lindeboom met leden, echtgenotes, jeugdleden en ouders. KTF had voor dit jublieum gekozen voor een feestvie ring binnen eigen gelederen. Deze keer geen groots festijn zoals in 1981 toen heel Texel bij de feestelijkheden werd betrokken. „Maar", aldus voorzitter Wim van Sambeek, „over vijf jaar ho pen we ons honderdjarig bestaan uit bundig te vieren. De feestavond van KTF werd verzorgd door Mister Gasto- ni (Gaston Davids) uit Den Helder. Met acts, parodieën, een oneman- show en dansmuziek wist hij jong en oud tot in de kleine uurtjes te verma ken. Gastoni - op Texel geen onbeken de - gaf blijk van veel vakmanschap om een volle zaal gedurende een aan tal uren te kunnen amuseren. Tijdens deze feestavond werd ook officieel af scheid genomen van Dyo Wassink als dirigent van het orkest van KTF. „In die voorts behalve de vele voordelen van de nieuwe locatie ook melding maakte van nadelen. Zo moeten ma sen uit de Gollard voortaan over sirs om een fysiotherapeutische behande ling te krijgen in het verpleegtehuis, „Een gevolg van het overheidsbeleid aldus mevrouw De Vries, doelend op het oorspronkelijke plan om ook het verpleeghuis bij de fusie te betrekken De voordelen van het nieuwe tehuis wegen echter duidelijk zwaarder. De bewoners krijgen een aanzienlijke h« veelheid vierkante meters méér ter bi schikking dan in eerder gebouwde te huizen, toekomstige bewoners vandi Gollard konden vrijdag in de Buuretojp al kiezen welk soort meubilair en gor dijnen ze in hun kamer in de Gollard willen hebben. Terwijl de meeste oud g0 ren zich vrijdag bezighielden met koersballen, sjoelen, biljarten en kaar ten genoot organisator en hoofdfunc onaris van de Stichting Welzijn voor Ouderen Henk Snijders van de geslaagde bijeenkomst van honderdia ouderen. ZA Leden van Scouting Texel halen vrij dagavond vanaf 7 uur in Oudeschild gebruikt gereedschap op. Dit gereed schap gaat naar het Wilhelmina zie kenhuis in Amsterdam, waar het ge schikt wordt gemaakt voor verzendifi|e naar kleinschalige projekten in de de wereld. Deze aktie wordt georgani seerd door de stichting „Gered gereedschap". Mensen in Oudeschild worden ver zocht hun afgedankte gereedschappt vrijdagavond buiten te zetten. De dere dorpen komen later aan de t Mensen buiten het dorp kunnen belli met Niek Slijderink, (02220) 2374. de afgelopen jaren", sprak Van Sam beek, „hebben we je leren kennen als een zeer beminnelijk man, die zeer ze ker zijn stempel heeft gedrukt op de goede geest die er momenteel binnen de muzikantenclub heerst", Vervolgens werd de scheidende dirigent een boek werk aangeboden met daarin foto's, krantenknipsels uit de periode 1981-1986 waarin Wassink de KTF- dirigeerstok hanteerde. Voorts werd het echtpaar Wassink een kostbaar muziekinstrument met inscriptie aan geboden, waarbij de KTF-voorzitter opmerkte: „Het instrument is in uit stekende conditie. Wellicht zien we u nog terug in het orkest als bespeler van dit instrument". Als zich nog enkele deelnemers aan melden kan de cursus Algemene Muzi kale Vorming voor volwassenen van de muziekschool binnenkort van start gaan. De lessen zullen worden gege ven op dinsdagavond en de kosten (exclusief blokfluit) bedragen ca. 7200,- per persoon. De cursus duurt tot 1 juli volgend jaar en bestaat uit 35 lessen van een uur. Onder meer met behulp van Orff-instrumenten en de blokfluit zullen de deelnemers nader kennis kunnen maken met de grondbeginse len van de muziek. Voor inlichtingen en aanmelding: muziekschool, tel. (02220) 3493 of de docent, de heer Bernhard Teilegen, tel. 5529. Een aantal postkantoren op Texel ziï len door bouwkundige werkzaamhe den de komende week op afwijkende tijdstippen zijn geopend. Het kantooi te De Cocskdorp is op vrijdag 12 sef tember van 10.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur geopend. Oudeschild: maandag 15 september van 10.30 tot 12.30 uur en van 14.00 tot 18.00 uur. Den Hoorn: maandag' september van 8.30 tot 11.30 en van 14.00 tot 18.00 uur. De afdeling Den Helder van de Nede' landse Genealogische Vereniging bestaat twintig jaar en ook de op Te>: woonachtige leden kunnen bij de vie ring van dit feit aanwezig zijn 0pz3 terdag 20 september is er een doorlo pende tentoonstelling van familie onderzoek in de kantine van „De Lichtbaak", Linieweg 4, Den Helder (achter bowling „Bethlehem"), van 14.30 tot 17.30 uur. Mensen die van plan zijn een familie-onderzoek te be ginnen wordt aangeraden te komen kijken. Zeker vijftien personen uit de kop van Noord-Holland en Texel zulte hun werk op het gebied van gene; gie en historisch onderzoek tonen. Evenals andere bladen zal ook d Texelse Courant per 1 oktober d abonnementsprijs verhogen. Dit vnl. door verhoging van het btw- tarief. De prijs wordt dan 719,20 per kwar taal, 738,40 per half jaar en 776,80 per jaar. Abonnees die - automatisch over schrijven delen wij mee, dat de be dragen door de banken en postgiro zullen worden aangepast. De directeur.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2