Iny Nahuijs toont „textielschilderijen \35Q0,— binnen voor teehondenopvang Wasmiddel oorzaak iode vissen in vijver „Geen C te hoog" komt met „De kleine parade" NOODZAAK BLIJFT lie adopteren Klaas en Janneke? (nipkring Texel egint weer Surfwedstrijd jeugd Romp omver gereden Klaverjasclub Eierland Kledingzaak in ruimer jasje Nostalgische belevenis Jas verdwenen Aanvulling Agenda Rijverbod Nieuw pak dank zij verkeerskennis Opnieuw is in de expositieruimte van het raadhuis een tentoonstel ling die de moeite van het bekijken waard is. Deze keer zijn het werkstukken, die op het eerste gezicht aan aquarellen, ingekleurde pentekeningen of olieverfschilderijen doen denken, maar bij nadere beschouwing van textiel blijken te zijn gemaakt. Allerlei lapjes van uiteenlopende kleur en structuur zijn verwerkt tot abstrakte of her kenbare beelden die erg boeiend zijn, alleen al door de ijver met naaid en draad die eruit spreekt, maar nog meer door de uiterst ar tistieke rangschikking en het listig gebruik van de specifieke moge lijkheden die deze techniek biedt. Het is de 60-jarige Iny Nahuijs die de ze kunstwerken heeft geschapen en die de techniek aanduidt als „schilde ren met stofjes" of officiëler tex- tielapplicatie. Het zijn vooral dunne stoffen die zij toepast, waaronder zeer veel doorzichtige of doorschijnende, gaasachtige weefsels. Door de lapjes plaatselijk in meerdere lagen over el kaar te naaien, kunnen toonverschillen, toonovergangen ervschaduwen wor- schilderen te maken. Na een conserva toriumopleiding beoefende ze tussen haar twintigste en veertigste jaar be roepshalve de zangkunst en maakte met haar lyrische sopraan een carrière die voornamelijk in België lag. Ze zong in opera en operettes, bracht ook reci tals en trad daarbij op voor radio en televisie. Jarenlang woonden zij en haar man (die filosofie en estetica do ceerde aan de universiteit) op het hier blijvend te gaan wonen, snel was geboren. Dat was mede mogelijk om dat de heer Nahuijs (die zich in zijn vrije tijd bezig houdt met tekenen en dichten) inmiddels met pensioen is. Iny Nahuijs zegt dat het eiland haar veel nieuwe inspiratie heeft gegeven. ,,Het was liefde op het eerste gezicht. Toen ik in de Slufter was, zag ik er di- rekt een kader omheen". Iny Nahuijs heeft al meer dan 34 expo sities gehad van haar textielschilderij en. De 27 werken die nu in het raad huis hangen zijn te koop, voor 7175,— tot 74000,—. Dat zijn geen onredelijke bedragen, mar wie het teveel vindt, zou kunnen overwegen zélf dergelijke applicatiewerken te gaan maken. Iny Nahuijs heeft daar geen enkel bezwaar tegen, in tegendeel. Ze is van plan binnenkort op Texel een cursus te ge ven om ieder de kneepjes van dit ar tistieke vak bij te brengen. Nadere in formatie daarover volgt te zijner tijd. De expositie in het raadhuis duurt drie weken en is te zien op werkdagen van 9.00 - 12.00 en van 14.00 - 17.00 uur. AMNESTY INTERNATIONAL den aangebracht op een zodanige wij- .^kasteel Groot Hoenlo en het bouwhuis ze, dat het'eindresultaat nauwelijks on derdoet en zelfs nog boeiender is dan bij verf of inkt. Op Texel zijn vrij veel mensen die deze vorm van kunstzinni ge handenarbeid metterdaad beoefe nen. Het moet vooral voor hen aardig zijn om eens in de raadhuiskelder te kijken wat daarbij kan worden bereikt. Iny Nahuijs woont sinds de afgelopen winter op Texel, aan de Plevierstraat in De Koog, maar komt oorspronkelijk uit Amsterdam. Haar artistieke aktiviteit had aanvankelijk weinig met textiel- Texelse landschap op een heel andere wijze óp zich laten inwerken dan bij een tegenwoordig meer gebruikelijke manier van verplaatsen. De rit werd mede een succes omdat de weers omstandigheden onverwacht gunstig waren; een groot deel. van de tijd scheen zelfs de zon zodat het klapper tanden waarvoor in de open rijtuigen was gevreesd achterwege bleef. Oudste deelnemer was de 89-jarige mevrouw De Jager uit Den Hoorn. Gepauzeerd werd bij Catherinahoeve, waar het door dit etablissement aan geboden gebak werd gegeten en waar een borreltje werd gedronken dat aan geboden was door loonwerkbedrijf Van der Star. van kasteel 't Onstein bij Vorden. Ge trokken door de kust en de zee maak te hét echtpaar vorig jaar kennis met Texel en deze totaal andere woonom geving beviel zo goed dat het plan om Musicalvereniging „Geen C te hoog" gaant de musical „De klei ne parade" van Wim Sonneveld en Hugo Verhage instuderen. Omdat in de musical maar liefst 36 perso nages zitten, is de vereniging op zoek naar nieuwe mannelijke le den. Belangstellende heren kunnen donderdagavond in de muziek school d'Ouwe ULO terecht om vrijblijvend te luisteren naar de oe fenende vereniging. De musical wordt geregisseerd door Sicco Geerdess en de muzikale leiding is in handen van Bernard en Tonneke Teilegen. Klarina Combé verzorgt de chereografie. Het is de bedoeling alle costuums zelf te maken. Elke donder dagavond om 8 uur wordt geoefend in de muziekschool. In tegenstelling tot „De Engel van Amsterdam" kent dit stuk geen specifieke hoofdrollen. reldoorlog en geeft een maatschappij kritisch beeld van de tegenstelling tus sen aristocratie en arbeiders. Een echt „geëngageerde" musical kan het ech ter niet worden genoemd. Het verhaal gaat over het opkomend socialisme, dat ook bij de jongere adel steeds meer terrein wint. De oorspronkelijke tekst is omgezet in modern Nederlands door Wilhelmus („Pip") Barnard. Vroeger werden de 36 personages gespeeld met tal van dubbelrollen, maar dat is bij „Geen C te hoog" niet de bedoeling. Om de rolbezetting rond te krijgen zijn extra mannen hard nodig. IJSDAG 9 SEPTEMBER 1986 >1 het nog niet storm loopt, abben de pogingen om leden te i$rven voor de „Vrienden van de ighondenopvang" zodanige resul- iien opgeleverd, dat de NRC- jding het verantwoord vindt om beginnen met de bouw bvan de 5rste fase van de opvanggelegen- jid, De bouw, waarvoor de ver- /jnning van de gemeente al bin- I ai is, start dit najaar. i eerste fase omvat twee, deels over- pte buitenbassins waarin „huilers" andere zeehonden die er slecht aan zijn, kunnen worden verzorgd. De ihondenVrienden brachten tot dus- ƒ3500,— bijeen. Er is echter veel er geld nodig om de tweede fase ide opvang te kunnen realiseren en Natuurrecreatiecentrum zal dan alle mogelijkheden aangrijpen om meer donateurs te werven, ïjt dusver waren het voornamelijk leristen die zich hebben aange- eld als zeehondenvriend. NRC- iecteur Jan Kuiper hoopt dat jote aantallen Texelaars spoedig Hen volgen. Een wervend effect ui mogelijk uitgaan van dialezin- en die de NRC-medewerkers kort over zeehondenopvang unnen verzorgen voor scholen, srenigingen en andere groepen. verenigingen zouden een ergelijke lezing in hun winterpro- lamma kunnen opnemen. Wie in- heeft kan contact opnemen pst het NRC, telefoon (02228) 741. NRC beschikt ook nog over enkele (nipkring Texel begint het wintersei- »en woensdagavond met een knip- irand bij mevr. Coutinho, Schilderend (02220) 2023. Oud-knipsters ju welkom, maar worden verzocht van tevoren te melden bij de gast- w. De avonden van de knipkring aigeveer zes per seizoen) kosten 71 I keer. ilarigstellenden voor een knipcursus innen informatie krijgen bij Marie ieten, tel. (02220) 2411. zeehonden die „geadopteerd" kunnen worden. Het voorbeeld in deze is ge geven door de Jacob Daalderschool in Oosterend die voor de tweede keer de financiële zorg op zich heeft genomen voor een zeehond, in dit geval Sonja. Op adoptie wordt nog gewacht door Janneke en door Klaas. Laatstge noemd dier werd vorige week in zeer zwakke toestand aangetroffen op het strand bij paal 23. Deze zeehond die in juni geboren moet zijn weegt nog maar tien kilogram, terwijl 30 kg voor deze leeftijd normaal is. Klaas is ver noemd naar strandjutter Klaas de Jong die het diertje vond en ervoor zorgde dat het bij de NRC zeehondenopvang terecht kwam. Vrijdagavond is de derde serie jeugd wedstrijden gehouden, tellend voor het jeugdkampioenschap surfen. Er is een slalom gevaren, waarbij weinig wind was, zodat de baan na één man che ingekort werd. Er werd zeer fana tiek gestreden, waarbij de strijd ont brandde tussen Menno Loning, Niels Kossen en Jacob Roeper. Na drie gevaren manches was de uit slag: 1. Jacob Roeper 11 pnt.; 2. Niels Kossen 11 pnt., 3. Menno Loning 14 pnt. Een 57-jarige Texelaar reed zaterdag middag met zijn Ford Transit na het tanken bij het pompstation aan de Pontweg nabij de veerhaven achteruit een benzinepomp omver. Het leverde geen gevaar op Omdat bij een dergelijk ongeluk onmiddellijk een veiligheids afsluiter in de grond in werking treedt, waardoor hoogstens drie liter benzine vrij komt. Klaverjasclub Eierland start het nieuwe seizoen op dinsdag 23 september om 20.00 uur in het Eierlandsche Huis met een algemene ledenvergadring. Oude en nieuwe leden zijn van harte welkom. TEXELSE COURANT PAGINA 5 De Jager, oudste passagier in de nostalgierit, neemt plaats in het rijtuig. ^(K^ndernemers-aktiviteiteffl !e politie probeert erachter te komen wie in de nacht van donderdag op lijdag een hoeveelheid vaatwasmiddel heeft gegooid in de vijver van Paul van der Vis van hotel „Het Vogelhuis" aan de Dorpsstraat in De tog. Als gevolg daarvan bleven er van de ongeveer zestig goudvissen, torntjes en andere vissen nog maar drie leven, ml van der Vis ontdekte de kwalijke I vrijdagochtend toen hij de fon- n in de vijver in werking stelde. Het atèr begon toen hevig te schuimen, it de geur was af te leiden dat er asmiddel was ingegooid. In het wa- iwerd een plastic zak gevonden ter de avond tevoren om 12.00 uur 1 niet in lag). Die mogelijk is ge- uikt om het wasmiddel er vanaf de raat in te mikken. Van der Vis haalde il bij Bruining een schepnet om de ssen eruit te halen, maar voor de eeste was het al te laat. Het water ide vijver, ca. 3500 liter, heeft hij in- «ddels weggepompt en vervangen, thoopt wordt dat voorbijgangers iets gezien van de vorm van van- ilisme en de politie een tip kunnen Hoewel het aantal opgaven minder groot was dan de organisatoren had den verwacht, is de zaterdag gehou den „Rit van de Nostalgie"toch een geslaagde gebeurtenis geworden, waaraan door ongeveer veertig bejaar den veel plezier is beleefd. Voor de rit werden tien door paarden getrokken rijtuigen ingezet en daarmee werd een gevarieerde route afgelegd. Ook burge meester A. Schipper en zijn vrouw waren van de partij en konden dus het Bont schouwspel Het verhaal van de musical is geba seerd op een boek van Henriëtte van Eyk en schrijver Wim Sonneveld speel de in de musical een rol. Dat deed hij ook in „My fair lady", waar „De klei ne parade" iets van weg heeft. Het speelt tussen de eerte en tweede we- JoJo jeugdkleding is verhuisd van de Waalderstraat naar de Stenen plaats. Daarmee wordt de beschik bare winkelruimte 2Vï keer zo groot. Om te benadrukken dat de benadering van klanten ook veran dert hebben de exploitanten van de winkel de naam gewijzigd in „Jo- Jo Jonge Mode". Bovendien ligt voortaan het accent meer bij de wat „oudere jongeren van onge veer vijftien jaar. Tijdens de 3/z jaar van haar vaste bestaan heeft de jeugdzaak op Texel een vaste klantenkring opgebouwd. Voor de mensen, die bij JoJo Jeugd kleding kochten, was duidelijk dat die zaak de juiste merken inkocht en die overtuiging leefde niet alleen bij veel Texelaars, ook vakantiegangers kopen regelmatig kleding voor de kinderen in het winkeltje aan de Waalderstraat. Zelfs komen Nederlandse en Duitse toeristen bij een volgende vakantie te rug, aldus eigenaar Henk van de Belt. Drukte Vooral op regenachtige dagen in het zomerseizoen was het in dezaak een drukte van belang, omdat de toeristen dan al snel de neiging hebben te gaan winkelen. Kleren kijken is één van de favoriete bezigheden van winkelende toeristen. Plaats bij JoJo om de kle ding behoorlijk te kunnen presenteren was er niet, maar dat nam niet weg dat sommige vakantiegangers zelfs kle ren bestelden, zodat Henk van de Belt na het seizoen als een soort mini- postorderbedrijf de artikelen na moet sturen. Deze zomer werd de drukte in het winkeltje te gortig en Henk en Ma rijke van de Belt begonnen te denken over uitbreiden. Uitbreiding Al snel werd een mogelijkheid gevon den om de zaak uit te breiden. De voormalige tuinmeubelwinkel van Dros Magazijn op de Stenenplaats stond leeg en een verhuizing daar heen bete kende een aanzienlijke uitbreiding. Van een kledingzaak in Hoogeveen kon het interieur worden overgenomen. De af gelopen week is dat in de winkel aan gebracht door Bouwbverijf Duin. In middels werkten mensen van VEM elektrotechniek aan de bedrading en schilderden Marijke en Henk zelf de binnenkant van hun bedrijf in verschil lende tinten grijs. Die kleur combineert goed met het rood van de kledingha- ken, verlichting en andere details. Ander beeld De verandering van huisvesting bete kent ook een ander beeld van het be drijf naar de klant toe. De locatie op de Stenenplaats trekt veel meer de aandacht dan het ietwat weggemoffel de winkeltje in de Waalderstraat. De witte gevel met drie luifels springt in het oog en binnen is ruimte voor de presentatie van kleren Hoewel de aankleding modern is waakt Henk van de Belt ervoor niet te „schreeuwerig" op te klanten over te komen. Het aan tal paskamers nam toe van twee naar drie, maar de twee paskamers van de oude winkel passen in één paskamer van de nieuwe en dat zegt genoeg over de riante ruimte waarin Jojo Jon ge Mode vanaf morgen zit. De gele korte jas van een 14-jarige Texelse werd gestolen uit een disco in Den Burg. De waarde van de jas be draagt ongeveer 750,—. Aan de agenda van de raadsvergade ring van hedenavond, zijn de volgende punten toegevoegd: 1a. Benoeming administrateur dienst gemeentewerken/grondbedrijf. 2a. Aanvulling ingekomen stukken. 2C. Beantwoording vragen. 21. Reconstructie Emmalaan. 25. Uitbreiding dienstwoning Natuurrecreatiecentrum. Omdat hij wat onhandig leek te rijden werd in de nacht van zaterdag op zon dag een 27-jarige Texelse Opel- bestuurder aangehouden. Bij de blaastest bleek nader onderzoek nood zakelijk. De uitslag van een tweede blaastest maakte echter een bloed proef overbodig. De man werd wel een rijverbod van acht uur opgelegd. Een bloemetje voor de dames in hun zojuist j Dank zij hun opmerkelijke kennis van de verkeersregels hebben Trea Boogaard (20) uit Den Burg en Gre ta Plaatsman (19) uit Oosterend vrijdagavond uit handen van Opel- dealer Adrie Rentenaar een prach tig joggingpak gekregen. Het tweetal hoorde tot de 64 Texelse deelnemers aan een quiz die door Opel werd georganiseerd en waarbij 30 ver- keersvragen moesten worden beant woord. Het ging om het meten van parate kennis en dat betekende dat het vragenformulier ter plaatse in het kantoor van Rentenaar moesten wor den ingevuld, dus zonder een moge lijkheid om iets na te kijken of navraag te doen. De vragen leken makkelijker dan ze waren. Er zat menige strikvraag tussen, zodat Trea en Greta de enigen waren die alles goed hadden. In verge lijking met Den Helder was dat resul taat nog niet eens slecht. In de mari- nestad deden 135 mensen mee aan de quiz en onder hen was er slechts één die alles goed invulde. De foto toont Trea en Greta, gekleed in de gewon nen joggingpakken, terwijl ze een bloemetje in ontvangst nemen van Adrie Rentenaar.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5