Cjrocn Tjujurtyjexels het harL, tovincie-vergunning voor wemparadijs lijkt geen probleem „Texelgesprache" wisselt van gedachten over cultuur Werkloosheid op laagste punt sinds vijf jaar el Ie ma in beroep tegen formele weigering Seizoenstart van Het Leerhuis helse vogelfilm voor Duitse televisie Man omgekomen bij gasbrand in caravan Duitsers maand actief in De Koog 18) PGEBICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.115 VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1986 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. ;;8n werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Harry de Graaf, Pelikaan- 75, De Koog, telefoon 02228 - 266. joradvertenties, abonnementen, etc.: igeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, jfoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 718,65 per kwartaal; los 85 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. estuurder Joop Jellema van de in oprichting zijnde N.V. Re- leatiefnaatschappij Texel, heeft woensdag in Haarlem ver- gedaan van de financiële stand van zaken rond ,,zijn" iwemparadijs. Hij deed dat niet mondeling maar overhandig- een schriftelijk overzicht aan voorzitter A. Jager van de [ovinciale commissie ingevolge de wet administratieve jchtspraak overheidsbeslissingen(Arob) die de cijfers zal Dorgeven aan gedeputeerde staten. it verslag moet het provinciebestuur ivan overtuigen dat het zwemparadijs pTexel een haalbare kaart is, zodat voor het ptoject benodigde „verkla- gvan geen bezwaar" kan worden bekend laat het bestem- n niet toe dat op het Kercke- snd bij De Koog een zwemparadijs nordt gebouwd. Daaraan is op de be nde wijze een mouw gepast: door in artikel 19 procedure waarbij de (ovincie het laatste woord heeft. Toen zaak begin dit jaar door de pro- riicie werd behandeld, bleek dat ge muteerde staten geen planologische ezwaren hadden, maar de verklaring in geen bezwaar pas wilden geven adat aannemelijk was gemaakt dat de itiatiefnemers ook werkelijk financieel istaat waren het plan te «wezenlijken. Formele weigering lussen is echter de nieuwe wet op ruimtelijke ordening van kracht ge- jrden waarin onder andere staat dat m verklaring van geen bezwaar die ist binnen een bepaalde termijn kan «rden afgegeven, automatisch wordt êweigerd. Dat was gebeurd met de «klaring voor het zwemparadijs en m die verklaring alsnog te krijgen '.3S het nodig dat Jellema tegen het «eigeringsbesluit in beroep ging krach- de wet Arob. In het kader van die rocedure moest hij woensdag voor de etreffende provinciale commissie ver fijnen om zijn bezwaar toe te lich- lsi. Het was een louter formele affaire larbij de vraag of het zwemparadijs moet komen door de provincie niet «discussie werd gesteld. Jellema loefde alleen maar aan te geven dat et met de financiering van het zwem- aradijs goed zit. Dat was niet zo iioeilijk want de gemeente heeft twee 'iljoen toegezegd, de andere twee ijoen van particulieren od Texel is aktisch bij elkaar en het lenen van restant van de bank levert ook •en problemen op. De zitting zou dan •kin enkele minuten zijn afgelopen, fce het niet dat voor de bijeenkomst F degenen waren uitgenodigd die festijds in het kader van de artikel 19 nocedure hebben geprotesteerd tegen het zwemparadijs. Verzet Op die uitnodiging was ingegaan door Mr. De Haas die met Ewoud Keijser naar de zitting was gekomen en na mens laatstgenoemde ervoor pleitte om de verklaring van geen bezwaar niet af te geven. Keijser (eigenaar van een sauna aan de Parnassiastraat) ver wacht dat van het zwemparadijs (waarin ook een luxe sauna-inrichting is opgenomen) een zodanige zuig kracht zal uitgaan dat hij zijn bedrijf wel kan sluiten. Mr. De Haas voerde een aantal juridische argumenten aan die volgens hem reden moesten zijn om Jellema in het ongelijk te stellen. Geen grondslag? Onder meer zei hij dat de gemeente raad twee keer een voorbereidings- besluit heeft genomen en dit tweede besluit zou geen wettelijke grondslag hebben geleverd voor de aanvraag en het daarmee verband houdende be zwaarschrift. Verder zou Jellema zich volgens hem bij de formele weigering van de verklaring van geen bezwaar hebben neergelegd en ook vond Mr. De Haas dat de financieringsopzet voor het zwembad zoals hij dat uit de krant had vernomen niet'deugde en hij noemde het onverantwoord dat de ge meente bereid was geweest er twee miljoen in te steken, zonder eerst een deugdelijk onderzoek in te stellen. Ver der had hij ontdekt dat de N.V. Re creatiemaatschappij Texel bij het han delsregister niet is ingeschreven en hij betichtte Jellema zelfs van misleiding omdat hij doet voorkomen dat hij aan delen verkoopt, terwijl het in werkelijk heid kortingskaarten zijn. Het kwam erop neer dat de gemeente bezig was het volgens hem goed draaiende be drijf van Keijser om zeep te helpen met een zwemparadijs dat niet levens vatbaar is. Onvergelijkbaar Voorzitter De Jager wees erop dat het bedrijf van Keijser en het toekomstige zwemparadijs volkomen onvergelijkbare zaken zijn. Weerwoord werd ook gele verd door Albert Hut van de gemeente Texel, die zei dat de bestaansmogelijk heid van het zwemparadijs wel degelijk is nagegaan door middel van een haal baarheidsonderzoek. Dat een tweede voorbereidingsbesluit geen wettelijke basis kan zijn, is wel heel erg onwaar schijnlijk want het komt wel meer voor dat voorbereidingsbesluiten worden herhaald nadat ze zijn verlopen en daar is door controlerende hogere overheden nooit juridisch bezwaar te gen gemaakt. Hut zei dat het zwem paradijs van algemeen belang wordt geacht voor Texel en dat de gemeente nu eenmaal niet de taak heeft concur rentieverhoudingen te regelen. Mr. De Haas bleef scherp protesteren. Als er dan een haalbaarheidsonderzoek was geweest, dan had hij de restultaten daarvan in het dossier willen aantref fen. Even later bleek dat hij toch wel van dat haalbaarheidsonderzoek af wist, want hij citeerde daaruit af komstige in de krant gepubliceerde cij fers die betrekking hadden op de ex ploitatieverwachting over de eerste drie jaar. Voor die cijfers had hij overigens geen goed woord over. Prijsvraag Jellema had de toelichting waaruit moest blijken dat'de financiering van het zwemparadijs nagenoeg rond is op schrift overhandigd omdat hij niet wil de dat de cijfers in de openbaarheid zouden komen. Als reden gaf hij op Aan het slot van do bazwarenzitting wekte Joop Jellema de ambtenaren en andere aanwt pen en hij reikte aan ieder de kleurige wervingsfolder ,,Doe iets voor Texel" uit. dat momenteel een prijsvraag loopt. De mensen op Texel kunnen raden op welk tijdstip de twee miljoen gulden bij elkaar is. Als hij de stand van dat mo ment zou bekend maken, zou het te makkelijk worden om het juiste tijdstip te raden zigen op om ook zwemparadijs-aandelen te ko- Het Leerhuis start maandagavond om 8 uur in het zaaltje van de Doopsge zinde Gemeente het vierde leerseizoen met een lezing van Hans Jansen. On derwerp van de dit seizoen te houden tien lezingen is: „De wortels van het Christendom, zoals die met name in de Joodse traditie zijn te vinden". Tij dens het seizoen zullen ook spreken dr. H. Vreekamp, rabbijn H. Rodriques Pereira, dr. Piet van Boxel en anderen. Bij de lezingen is iedereen welkom. De lezing van Jansen behandelt de Jood se feestdagen. Voor meer informatie: Hendriek Vlaming, Burgerhoutstraat 6, Den Burg, (02220) 3193. Het aantal werklozen op Texel was eind augustus lager dan in juli. Het daalde van 288 naar 275 en dat is sinds 1 september 1981 niet meer zo laag geweest. Vooral de bouw sector beleeft een voorspoedige periode en daarvan lijkt het einde nog niet in zicht, wat aanleiding geeft tot een optimistische toe- komstblik. Of de gunstige cijfers samenhangen met de seizoensver breding, de dubbeldeksveerboot van Teso en de intensieve reclame campagne voor Texel is niet uit de cijfers af te leiden. De zonnige toekomst van de bouwsec tor hangt nauw samen met bouwpro jecten in de naaste toekomst. Met na me de achttien woningen in Ooster end, waarbij sprake is van een leerlin genbouwplaats spelen een invloedrijke rol bij de totstandkoming van de ar beidsplaatsen in de bouw. Hoewel het verschil van de totale werkloosheid in 1986 en 1984 erg groot is (in '84 anderhalf maal zoveel) be draagt het verschil met 1985 „slechts" 29 werklozen. Omdat het afgelopen jaar veel mensen in de bouw en de verzorgingssector aan een baan ziin geholpen ligt het niet voor de hand te spreken over een afname van de wer kloosheid als gevolg van de toename van het toerisme. Kennelijk is sprake van een structurele toename van de werkgelegenheid. Wel denkt directeur A. Maasdam van het arbeidsbureau dat door de gunsti ge spreiding van de herfstvakanties veel seizoenbanen tot eind oktober kunnen worden aangehouden. Deson danks verwacht hij dat het aantal wer klozen aan het einde van deze maand toegenomen zal zijn, omdat veel hore cabedrijven arbeidsplaatsen verliezen. „Het gaat over het algemeen goed met de werkgelegenheid op Texel en ik geloof niet dat het de komende maan den ontstellend hard achteruit zal gaan", aldus directeur Maasdam. Donderdagavond 25 september tondt de Norddeutsche Rundfunk '8film „Vogelparadijs Texel" uit. tonatuurcineast Werner Czarnecko toft deze ca. drie kwartier duran te film vorig jaar in diverse vogel- toedplaatsen op Texel gemaakt, ij kwam daarvoor een tiental ka ïn naar het eiland en kreeg bij In opnamewerkzaamheden de iun van Natuurmonumenten en latsbosbeheer. Bij een gasontploffing en een daaropvolgende brand in een wooncaravan op een terrein aan de Hallerweg kwam woensdag morgen vroeg een 49-jarige Texe laar om het leven. Het drama vol trok zich rond half zes. Er wordt door de technische recherche van de rijkspolitie uit Alkmaar en de Texelse rijkspolitie een onderzoek ingesteld naar de toedracht van de explosie. Vermoedelijk heeft de caravan zich met gas gevuld door een defect aan de gastoevoer naar het kooktoestel. De bewoner heeft niet tijdig zijn woonruimte weten te verlaten. De caravan brandde geheel uit en de ruiten van een nabijstaande caravan sneuvelden. Uitgerekend bij Texels meest toeristische trefpunt, de Dorpsstraat in De Koog, is een groep Duitsers neergestreken om bijna een maand lang van gedachten te wisselen over cultuur in het algemeen, en de Duits- Nederlandse verhoudingen in het bijzonder. De momenteel 39 personen tellende vereniging „Texelgesprëche" wil bijzonder graag de Texelse be volking en de hier verblijvende vakantiegangers bij hun discussiepro gramma betrekken. Maandag is het thema „Mythe, filosofie en weten schap" gestart en over twee weken (26 september) gaat het tot 10 okto ber over „Gentechniek, evolutie en natuurbegrip". Beide „Sommerakademien" vinden plaats in „De Schuilhut", achter de Nederlands Hervormde kerk, aan de Parnassiastraat. De vereniging „Texelgesprëche" (vrij vertaald „Gesprekskring op Texel") werkt op het eiland al enige jaren derge lijke programma's af, die een com binatie vormen van studie en va kantie. De meeste deelnemers zijn afkomstig van de Universiteit van Essen, terwijl de vereniging geze teld is te Oberhausen. In april van dit jaar bijvoorbeeld, was er een groep op het eiland, die zich een week lang bezighield met het the ma „Die Anthropologie Hegels". Zijn zulke studieweken gebruikelijk in Duitsland? Mede-organisator Dr. P. L. Oesterreich: „Nee, wat wij doen is bij mijn weten i wooncaravan staat in lichterlaaie, even voor met blussen werd begonnen. uniek. Ik beschouw deze vorm als ideaal. Het is geen vakantie van luie ren op het strand en op terrasjes zitten en het is ook geen kwestie van hele dagen alleen maar discussiëren". In hoeverre is er sprake van studeren? „Bij elk thema behoort een reeks voordrachten. Na zo'n lezing kan de discussie losbarsten. Dat is zeer leer zaam en verder houden we ons bezig met tekst-interpretatie. Dat is wat be treft de theoretische informatie. Tot het praktisch gedeelte behoort kunst beoefening. Momenteel trekken we er op uit om Texelse landschappen te schilderen". Horizon De schoonheid van het eiland blijkt een inspiratiebron van belang te zijn voor de vereniging. „Dit eiland is een voorbeeld voor ervaring met de natuur. Voor Texel geldt, wat de filosoof Karl Jaspers van het landschap langs de Noordzee in het algemeen heeft ge zegd: „Niets als hemel, horizon en een plek waar ik sta. De hemel opent zich naar alle kanten". Texel betekent echter niet alleen hemel en zee, open horizon en verte. Het eiland bezit ook grote heidevlakten en weilanden. Zo'n weide helpt ons onszelf van de blind heid voor hetgeen we eigenlijk zouden moeten zien, te bevrijden en datgene te leren zien, dat werkelijk de moeite waard is om gezien te worden", zo staat in een begeleidend schrijven te lezen. Auteur hiervan is Prof. Dr. Georg Scherer, de grote man achter „Texelgesprache". Scherer meent dat de zuiverheid van de natuur op Texel de mens bewust maakt van zijn bestaan. Door de na tuur hier te ervaren wordt een soort verbinding tussen cultuur en natuur tot stand gebracht. „Veel mensen twij felen aan de zin van ons bestaan. Het is noodzakelijk om een nieuwe hou ding tegenover de natuur te bepalen. Door factoren als meer vrije tijd, bezui nigingen en bureaucratie, kan de cul tuur gevaar lopen. Hierdoor krijgen de activiteiten van een vereniging zoals de onze een grote actuele betekenis". Al dus schrijft de professor. Vrede Eén van die activiteiten is het verbete ren van de verstandhouding tussen Nederlandse en Westduitse burgers. Scherer: „Een verstandhouding tussen volken, die alleen op economische overwegingen of op een oppervlakkig toerisme is gebaseerd, is op los zand gebouwd". Het leren begrijpen van el kanders cultuur kweekt wederzijds be grip en draagt bij tot vrede tussen bei de volken. Hoeveel belangstelling is er voor deze cultuuruitwisseling bij de toe risten en Texelaars? Dr. P. L. Oesterreich: „Dat is ons pro bleem. Veel contacten hebben wij nog niet kunnen leggen. De meesten we ten ook niet wat wij hier in De Schuil hut doen. Sommigen komen uit nieuwsgierigheid een kijkje nemen en krijgen van ons dan informatie, maar mensen die gericht op de discussie af komen hebben we nog niet gehad. Vandaar dat we nu meer publiciteit zoeken". Zijn er wel al contacten gelegd met instellingen of organisaties op Texel, zoals bijvoorbeeld de middelbare scholen? „Nee, maar dat lijkt me een goed idee". Het eerste thema loopt dus tot en met 26 september. Dagelijks zijn er „tekst seminaries" (lezing en discussie) om tien uur 's ochtends en om acht uur 's avonds. De bijeenkomsten duren door gaans één twee uur. Aanstaande zondag is alleen 's avonds een voor dracht. Het tweede thema start op maandag 29 september. De lezingen hiervan vinden 's morgens om tien uur plaats en de discussies 's avonds om acht uur, dagelijks tot en met vrijdag 10 oktober. Voor meer inlichtingen over de discussie-onderwerpen en het pro gramma van „Texelgesprache" wende men zich naar De Schuilhut, Parnas siastraat 2a.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1