(jroen ^wartrjexelsin het grariërs geven aan SBB emonstratie met jaagplan r Akkoord over overname zwembad Molenkoog Jr Kledingaktie: meer gewicht maar minder opbrengst 4 4 Nog Sang geen eind aan ro tg an zen o verlast 4- '7 ~u *j. v' Woensdag hobby's en vuurwerk in Den Burg GOËNGA'S GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.121 VRIJDAG 10 OKTOBER 1986 rtie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741 »n werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Michèl Gonlag, Kogerstraat jen Burg, telefoon 02220 - 5564. advertenties, abonnementen, etc.: •geveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, joon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ18,65 per kwartaal; los 85 cent Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. gauw de rotganzen in het buitendijkse gebied zijn uitge- m en zich op het agrarische land van Texel wagen om dagelijks voer te vergaren zullen de Texelse agrariërs irop met veel kabaal reageren zodat de vogels ogenblikke- rechtsomkeer maken. Dat is in het kort het „jaagplan" de landbouworganisaties voor de landbouw. In dat ver- nd wordt dus slechts gesproken over verjagen door middel geluidseffecten (onder andere van alarmpistolen) en niet er bejagen met geweren. De met de komst van de rotgan- ngaande acties van de boeren duren een week en zijn idoeld als een demonstratie tegenover de overheid die vol uit de actievoerders in de herfst te weinig aandacht tteedt aan de rotganzenproblematiek. belagen duizenden rotganzen ixelse velden met een piek in de !f en een piek in de lente. Na de zakken de ganzen vanuit de frfgebieden in het hoge noorden af ljr warmere gebieden, maar trachten Srbij zo noordelijk mogelijk te b/ij- i Daarom hangt de dichtheid van opopulatie nauw samen met de momstandigheden. Texel is één de tussenstations waar enkele dui gen. Er zijn duizenden beesten die hier een soort van domicilie hebben en die krijgen we echt niet weg", aldus Eel- man. Ook Piet Postma, als reservaat wachter van Staatsbosbeheer belast met de rotganzenproblematiek, vindt het niet waarschijnlijk dat de ganzen door het verjagen zullen verdwijnen van Texel. „Misschien wel van een be paald perceel waar ze persé niet ge wenst zijn. Maar niet van heel Texel". Hoewel de landbouworganisaties en Staatsbosbeheer goede contacten on derhouden en niets erop wijst dat daarin verandering komt, lopen de me ningen over de ganzenverjaging in het najaar uiteen. Omdat de agrariërs von den dat er iets moest gebeuren beslo ten ze actie te ondernemen in de vorm van een jaagplan. Met behulp van dat plan willen de boeren van heel Texel en die van de oostelijke kuststrook in het bijzonder, bewijzen dat met betrek kelijk weinig middelen de ganzen ook in de herfst kunnen worden verjaagd. Het land langs de Waddenzeedijk, dat als eerste te maken krijgt met de rot ganzen omdat de verblijfplaats van die beesten buitendijks op en nabij de Schorren ligt, is verdeeld in stroken en de eigenaars of beheerders daarvan houden onderling contact zodat de ac tie gecoördineerd verloopt. De aanvlie groute van de vogels loopt vanaf de Schorren in zuidelijke en noordelijke richting over de dijk tot aan de vuurto ren en 't Horntje en de agrariërs rede neren dat als de ganzen teruggejaagd worden naar de dijk, ze terug zullen i. -jJS7 4 4* -4 •4 T -4 4i 4- -V-.N 7 4 \7 4r tL ^4. 1er ganzen overwinteren, maar w veel méér ganzen een korte peri- jfe verblijven, om zich later naar toef Brittanië te begeven. De hoe- Hfte/'d ganzen kan in voor- en najaar P'oper? tot over de tienduizend en het Bdie massa's vogels, waartegen de hlse agrariërs beschermd willen wden. Natuurlijk houdt Staatsbosbe- w namens de overheid zich daar al 'en mee bezig in nog steeds toene- mate, maar volgens de land- QWorganisaties moet bij de hulp die 58 biedt meer de nadruk komen te op de piek in de herfst. Een „vertrouwd" beeld op Texel: massa's rotganzen stijgen op van een winters landschap, (foto Arend Nijkamp.) vliegen naar de Schorren of naar Zee burg. „Daar is eten genoeg voor ze door de veranderde bedrijfsvoering op de rotganzenboerderij. De ganzen hou den van kort en smakelijk gras en zul len geneigd zijn op Zeeburg te blijven", aldus Klaas Eelman. Navolging Als het jaagplan slaagt, vindt Eelman dat het navolging door de overheid verdient omdat daan is bewezen dat het mogelijk is de ganzen op eenvou dige wijze naar Zeeburg te jagen. Hij hoopt dat de eerste ganzen reeds vol gende week over de dijk zullen komen, omdat het volgende week herfst vakantie is en de kinderen een handje kunnen helpen. Volgende week doet zich dus de op merkelijke situatie voor dat de Texelse boeren hopen op de komst van de rotganzen... Of Staatsbosbeheer het voorbeeld van de boeren zal volgen is volgens Post ma nog lang niet zeker omdat de prio riteit bij het verjagen is gesteld bij het voorjaar. In de lente immers wordt aan het land de meeste schade toegebracht terwijl dan ook de hoogste aantallen rotgan zen Texel aandoen. Het gretige grazen van de ganzen in het najaar brengt lang zoveel schade niet teweeg. Ge kortwiekt gras doorstaat dikwijls beter de winterse vorst. Desondanks vindt ook Piet Postma dat de herfstschade niet behoeft te worden getolereerd. „Als een Texelse agrariër erg veel last heeft van rotganzen kan hij een ver zoek indienen bij faunabeheer of bij mij mits het over erg kwetsbare perce len als een pas ingezaaid stuk grasland gaat. Dan worden palen en draden ge zet om de rotganzen er van te weer houden opnieuw bij het gras te ko men. Wij zien dus niet zomaar lijd zaam toe'", aldus Postma die rustig af- de weegbrug bij Kledinginzamelaars houden met spanning het oog gericht op de klok v bouwmaterialenhandel Rab in Oudeschild. De dinsdag gehouden aktie „Geef Max de zak" is ook dit jaar een succes geworden. Over heel Texel werd maar liefst 26.000 kg kleding en schoeisel ingezameld, wat ruim 2000 kg méér is dan vorig jaar. Het enthousiasme van de organiseren de Rotaryclub over dit resultaat wordt echter getemperd door het feit dat de financiële opbrengst deze keer toch la ger zal zijn, omdat de kleding niet meer dan 70 cent per kg zal opbren gen, tegen vorig jaar ƒ1,—, een gevolg van de nationale prijsontwikkeling die samenhangt met het toenemend aan wacht hoe het jaagplan ten uitvoer wordt gebracht. Uitgesteld Dat de rotganzen reeds volgende week „naar binnen" komen acht Postma niet waarschijnlijk. „Zolang het niet echt gaat stormen en de temperatuur redelijk blijft, verschaft het wad de rot ganzen genoeg voedsel en zullen de vogels niet geneigd zijn massaal over de dijk te komen. Dat kan dus nog wel enige weken duren", zei Postma, die overigens waarschuwde dat er door verjaging verschuiving van de po pulatiedichtheid kan plaatsvinden. Als de ganzen volgende week wegblij ven zullen de agrariërs later in actie komen. „Vanaf het moment dat de ganzen over de dijk komen tellen we een week/die als protest bedoeld is tegen het niet bereid zijn van de over heid genoeg aan die najaarsganzen te doen", aldus Klaas Eelman. Als de raad ermee akkoord gaat zal de gemeente Texel het zwembad Molenkoog per 1 januari a.s. overnemen van de Recreatiestichting. B en W en het bestuur van de Recrea tiestichting hebben hierover volledige overeenstemming bereikt. Het bad zal aan de gemeente wor den overgedragen tegen balans- waarde: ongeveer f273.750—. Het preciese bedrag zal nog aan de hand van de rekening over 1986 worden vastgesteld. De gemeente is van plan het jaarlijkse exploita tietekort van het bad (dat voor 1987 op f205.000— wordt geraamd) te rug te brengen tot f160.856—het bedrag dat in het sociaal-cultureel jaarprogramma voor 1987 is genoemd. Zoals bekend is conform de afspraken die bij de stichting van het bad zijn gemaakt het exploitatietekort jarenlang door de gemeente volledig vergoed. Dat veranderde als gevolg van de be zuinigingsoperaties; in het kader daar van wilde de gemeente niet langer het (gestegen) tekort betalen, wat tot pro testen leidde van de Recreatiestich ting. De onenigheid daarover is er me de oorzaak van dat de gemeente het De gemeente heeft zich verplicht ook bedrijfsleider Gert Pansier over te ne men. Een dergelijke verplichting geldt niet voor het part-time personeel, maar toegezegd is dat wel in eerste in stantie aan deze mensen zal worden gedacht als extra hulp nodig is. De kiosk bij het bad wordt pachtvrij opgeleverd. Andere banen De gemeente wil de exploitatie van het bad in andere banen leiden en krijgt daarin nu de vrije hand. In de huidige situatie kan niet adequaat wor den ingespeeld op de verslechterende financiële toestand bij de gemeente en is geen goede belangenafweging mo gelijk. Hoe het exploitatietekort met ongeveer f45.000,— zal worden terug gebracht kan nog niet worden gezegd want dat zal in overleg met de be drijfsleider moeten gebeuren.-De kostenvermindering zal gevonden moe ten worden in het afstemmen van de ment en het hierop afgestemde perso neelsbeleid, het inschakelen van stu denten van sportinstituten en het aan passen van de taken van het personeel aan het gewijzigde zwembadbezoek. Verruiming van inkomsten is mogelijk door bijzondere, andersoortige activi teiten waarin het zwembad een rol speelt en waardoor het bezoek aan het bad wordt gestimuleerd. Daarbij zal méér gebruik worden gemaakt van de tijd en de capaciteiten van de be drijfsleider. Die wordt onder meer be last met de administratieve afwikkeling en de voorbereiding van beleidszaken. In ieder geval is het niet de bedoeling dat mensen van de afdeling culturele zaken van de gemeente meer .tijd gaan besteden aan het zwembad, zonder dat de kosten daarvan in de exploitatie worden doorberekend. „Gezien de vele maatregelen die nog getroffen kunnen worden is het gerechtvaardigd om met enig optimisme de realisatie van de taakstelling tegemoet te zien", aldus het advies van de betrokken gemeente-ambtenaren Voor zover dat al niet het geval was, zal het aangrenzende terrein waarop het RST-kantoor staat, worden af gesplitst. Tegelijk met de overdracht van het bad zal de RST eigenaar wor- den van de ondergrond van het RST- De stichting Folklore houdt woensdag de op 27 augustus wegens slecht weer uitgestelde „Dag van hobby's en ver zamelingen" op de Groeneplaats in Den Burg. Vanaf 's morgens half elf staan daar kraampjes, waar mensen hun hobby's en verzamelingen ten toonstellen. Op de Groeneplaats kun nen tevens kinderen spullen te koop aanbieden. Het duurt tot 4 uur 's mid dags. Als mensen nog een kraampje willen huren, kunnen ze contact opne men met H. van der Belt (02220) 5304. 's Avonds wordt bij het Boysveld aan de Haffelderweg het in augustus be loofde vuurwerk afgestoken. Om 19.30 uur begint het als afsluiting van de fol- kloredagen bedoelde spektakel. meest complete supermarkt is nu uitgebreid met een afdeling breigaren en wol van Wol- en Handwerk huis Nel Bertrand. AANBIEDING; bol 50 gram „Lenarte Start" van 2,45 NU 2- bod van gebruikte kleding en lompen. Aan de prijs kan echter niemand wat doen en alle betrokkenen zijn dan ook voldaan over de ca. f18.000,— die de actie heeft opgebracht. Zoals bekend wordt de helft van dit bedrag gebruikt voor uitzending van Texelse rheumapa- tiënten naar het kuuroord Badgastein in Oostenrijk en de andere helft voor het vakantiehuis voor gehandicapten in De Koog, het „Tesselhuus". Medewerking Net als vorig jaar zijn de organisatoren van de inzameling tevreden over de medewerking van het Texelse publiek. Keurig op tijd stonden de zakken aan de straat en aan de weg en ieder had zijn best gedaan om verwarring met zakken vuilnis te voorkomen. Sommi gen zetten de vuilnis pas buiten nadat de kleding was opgehaald en anderen maakten de kledingzakken herkenbaar door ze met een lap textiel dicht te binden of door „vuilnis" of „kleding" er met viltstift op te schrijven. Het ophalen begon om drie uur 's middags. De leden van de Rotaryclub (geassisteerd, door enkele tientallen an deren, zodat ongeveer 60 man op pad was) reden met bestelauto's, onder an dere beschikbaar gesteld door de Vere nigde Schilders, langs alle Texelse stra ten en wegen en bezorgden hun oogst op het terrein van bouwmaterialenhan del Rab in Oudeschild, waar de zakken direct werden overgeladen op vracht auto's, die vervolgens werden gewo gen. Omdat er meer kleding werd in gezameld was één vrachtauto méér nodig dan vorig jaar. Naast twee in drukwekkende opleggers van Rab wa ren vrachtauto's beschikbaar gesteld door het NIOZ en groothandel Spanjer. De twee volle opleggers van Rab gin gen nog dezelfde avond met de boot mee, opweg naar de depots van de Max Tailleurstichting in Rotterdam en Dordrecht. Grootleverancier Het adres, waar de inzamelaars de meeste zakken kleding hebben wegge haald was dat van Marjan van der Vis aan het Gerritslanderdijkje. Daar ston den 120 zakken kleding, die daar in de loop van het jaar door allerlei mensen zijn bezorgd. Ook deze keer zal het ongetwijfeld zijn voorgekomen dat bij het ophalen hier en daar een zak over het hoofd is gezien of dat de mensen niet in de gelegenheid zijn geweest de kleding tijdig aan de weg te zetten. En ook deze keer is nagekomen kleding nog welkom bij Marjan van der Slikke (Gerritslanderdijkje 41), echter tot uiterlijk 1 november. Zoals bekend is de Max Tailleurstich ting niet de enige instantie die zich be zighoudt met kledinginzameling. Se dert jaren is op Texel ook de stichting „Mensen in nood" actief, die naast een jaarlijkse actie in de diverse dor pen permanent gelegenheid biedt tot het afgeven van kleding en wel in het verzorqinqshuis Sint Jan aan de Bea-

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1