Groen ^warL- Jexels in het hart.. oka e omroep verwacht poedig ethervergunning Vertrouwen in Jarino nog langer verantwoord? Fotkore sluit af met water en vuur label niet meer zo nodig Onderioek baarmoederhals pure noodzaak Gemeente heeft dinsdag onderhoud laritiem Museum en keer open ip zondagmiddag Toekomst Bosch en Zee onzeker ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.123 fEXELSE ^'e: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. nvverktijd deze week tot en met donderdag a.s.: Frans Hopman, Ongeren Én Burg, telefoon 02220 - 5472. advertenties, abonnementen, etc.: eveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ijon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. VRIJDAG 17 OKTOBER 1986 COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ19,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Stichting Lokale Omroep Texel verwacht spoedig vergun- gvan het ministerie van WVC om via de ether te gaan jenden. Dat is het gevolg van het door de Kamer aanvaar- van de mediawet, waarin is bepaald dat lokale omroe- van de ether gebruik mogen maken onder voorwaarde de PTT akkoord gaat met de zender en andere techni- e voorzieningen waarmee dit gebeurt. dagelijks bestuur van de lokale :p heeft onmiddellijk een aan- u bij het ministerie ingediend en pt de vergunning in januari of fe te ontvangen. Tegelijk is ook agd de programma's tevens via Den Burg te leggen kabel van leltex B.V. te mogen uitzenden, wel dat voor de omroep zelf niet srg belangrijk meer is nu het ernaar iet dat men straks via de ether alle ilaars kan bereiken, leltex B.V. stelt het echter op prijs lokale uitzendingen in het pakket (e nemen dat zij de aangeslotenen bieden en hanteert het als argu- nt bij het werven van geslotenen. voor kort zag het er wat de ether- junning betreft allerminst hoopvol Dat was de reden dat hardnekking gepoogd om van de gemeente stemming te krijgen voor het ge- van de kabel. Zoals bekend i die toestemming na veel strijd Vrouwen van Texel tussen 35 en 55 jaar zijn uitgenodigd op 21, 22 of 27 oktober in het Groene Kruis- gebouw aan de Witte Kruislaan te liomen'voor een onderzoek in ver band met kanker van de baarmoe- derhals. Het maakt deel uit van bet algemeen bevolkingsonderzoek en is gesubsidieerd door de ge meenten in de kop van Noordhol- land. In Nederland wordt baar moederhalskanker gemiddeld per bij 1200 vrouwen vastgesteld. Hoewel de mogelijkheid het te krijgen aanwezig is in vrijwel elke leeftijdsgroep hebben vrouwen tussen 35 en 55 jaar een verhoog- kans er op. Daarom worden zij eens in de drie jaar verzocht deel te nemen aan het onderzoek. Omdat deze vorm van kanker bij vroegtijdige ontdekking met een goede kans op succes kan worden behandeld is het noodza kelijk dat de uitgenodigde vrou wen naar het Groene Kruis- gebouw komen. De eigen bijdrage voor dit onderzoek is 725,—. Mochten er dames met de ge noemde leeftijd zijn, die bezwaren hebben, informatie wensen of benken niet voor het onderzoek in aanmerking te hoeven komen, dan worden die verzocht te bellen met I-98000. door het aannemen van een motie in de vorige raadsvergadering, zij het on der voorwaarde dat de lokale omroep eerst inzicht zou verschaffen in de pro grammaplannen en de kosten ervan, op zoweli lange als korte termijn. Niet meer nodig In de raadsvergadering van dinsdag j.l. kon wethouder Piet Zegers echter me dedelen dat de motie niet hoeft te worden uitgevoerd omdat nu spoedig ethervergunning wordt verwacht en het dus niet de kosten en moeite waard is om eerst op de kabel te gaan. Er moet nog wel een beslissing worden genomen over een lokatie voor de omroep. Wat dat laatste betreft vertelde SLOT- voorzitter Cor van Poelje ons dat de gemeente een bepaald gebouw op het oog heeft, maar nog niet heeft willen zeggen wélk. In elk geval laat alles zich rooskleurig aanzien, al zal er nog heel wat gepraat en geregeld moeten worden op technisch en financieel ge bied. Vast staat nu dat de lokale om roep niet op financiële steun van het rijk hoeft te rekenen zodat het alleen de gemeente is die voor de vraag staat in hoeverre de omroep moet worden gesubsidieerd. Vóór 1 november zal het SLOT-bestuur de gemeente duide lijk maken welk programmabeleid zal worden gevoerd en wat de kosten daarvan zijn, zowel onder de huidige omstandigheden waarbij gebruik wordt gemaakt van ruimte en apparatuur van bejaardenomroep De Lichtboei, als op langere termijn bij gebruik van een studioruimte die aan de eisen voldoet. Een van de activiteiten die het bestuur intussen onderneemt is het benaderen van de PTT-directie in Haarlem met het verzoek om de antenne van de zender te mogen plaatsen in de straal- zendmast bij de telefooncentrale in Den Burg. Van deze mast werd ook gebruik gemaakt bij de experimentele uitzending die enkele jaren geleden in samenwerking met Vara op Texel werd gehouden. Volgens de officiële voor schriften zal de omroep een mast van tenminste 40 meter hoogte moeten hebben. Als die zelf wordt aangeschaft zou dat ongeveer 715.000,— kosten. Het is overigens de vraag of in de Texelse situatie een zo hoge mast no dig is. Een kerktoren of de schoorsteen van de voormalige TEM- centrale zou waarschijnlijk ook toerei kend zijn, als een antenne in de straal- zendmast niet zou mogen. Nieuwe secretaris Terug naar de (tamelijk vlot verlopen) raadsvergadering van dinsdag. Die be gon met de beëdiging van de nieuwe gemeentesecretaris Piet Zoon uit Kou- dekerke aan den Rijn. De plechtigheid werd bijgewoond door B en W van Koudekerke. De raadsvergadering werd geschorst om de raadsleden in de ge legenheid te stellen de heer Zoon te feliciteren. Burgemeester A. Schipper bracht dank aan ambtenaar Wout Stam die de afgelopen vijf maanden de secretarisfunctie heeft waargenomen. 30 km Tine Krijnen kwam nog even terug op de in uitvoering zijnde reconstructie plannen voor de Emmalaan. In de vori ge raad was gepleit voor het instellen van 30 km maximumsnelheid ter plaat se/maar mevrouw Krijnen had van omwonenden gehoord dat zo'n 30 km bord daar al jaren staat. Ze was gaan kijken en het klopte! Wethouder Schil ling zei dat dit toch wel iets anders is dan een officieel verbod om harder dan 30 km te rijden. Het is geen gebods- of verbodsbord maar slechts en advies aan de weggebruikers. Het bureau dat de geluidshinder gaat onderzoeken, die wordt ondervonden in de woningen boven de supermarkt van Maas aan de Vogelenzang/Gast huisstraat heeft offerte gedaan, zodat spoedig opdracht kan worden gege ven, aldus deelde Schilling mee naar aanleiding van vragen van Hans Roe per van de PvdA en Gerbrand Poster van Texels Belang. Verkeersrichting De gemeente is niet van plan de ver keersrichting in de Parkstraat weer om te draaien. Aan de klachten van de winkeliers die omzetverlies hebben ge constateerd, zal worden tegemoet ge komen door het maken van meer par- B en W hebben dinsdag a.s. een onderhoud met de directie ven Jarino waarbij de vraag centraal staat of de gemeente nog langer vertrouwen kan stellen in deze projectontwikke laar. Directe aanleiding is de gang van zaken rond het inmid dels gesloten appartementenhotel „Bosch en Zee". wijze van uitzondering zal het 'aritiem Museum in Oudeschild «idagmiddag a.s. geopend zijn 'n 13.00 tot 17.00 uur. Gehoopt *ordt dat vooral veel Texelaars ge- 'uik zullen maken van deze mo- aüjkheid om een bezoek te bren- I5" en daarbij kennis te nemen 13,1 de „Compass-expositie" die Momenteel in het museum is "gericht. Herbezinning over de relatie die de gemeente heeft met Jarino is voor al nodig met het oog op de op handen zijnde bouw in het artikel 11 gebied in De Koog. De project ontwikkelingsmaatschappij uit Ro den heeft het recht verworven om daar appartementen te stichten. Die bouw start zodra de provincie er akkoord mee gaat dat deze ap partementen niet in huurexploitatie zullen worden genomen, maar worden „uitgepond", dus worden verkocht. Ook in andere opzichten hebben ge meente en Jarino met elkaar te ma ken. Momenteel is een aanvraag van Jarino in behandeling om op de hoek Elemert Warmoesstraat in Den Burg een kantoor, winkelruimte en drie wo ningen te bouwen. Dat is strijdig met het bestemmingsplan en de bouw is dus alleen mogelijk door middel van een artikel 19-procedure, nadat de ge meenteraad een ig. voorbereidings- besluit heeft genomen. Een herfstige folkloredag in Den Burg. Een met een paraplu gewapende bezoekster van de „dag van de hobby's en verzamelingen" haast zich over de Groeneplaats. Naar aanleiding van laatstgenoemd voorbereidingsbesluit informeerde Ger brand Poster (Texels Belang) in de raadsvergadering van dinsdagavond j.l. met welke Jarino-b.v. men in dit geval precies te maken heeft. ,,Ze schijnen er tientallen te hebben". Beloofd werd dat in het gesprek met Jarino ook hiernaar zal worden geïnformeerd. Later in de rondvraag vroeg Poster of de gemeente financieel nadeel heeft van de sluiting van Bosch en Zee, waarbij hij doelde op de toeristenbe lasting, die nog moet worden afgedra gen. Barendregt zei dat de gemeente na het vernemen van de persberichten over Bosch en Zee een vervroegde voorlopige aanslag naar Jarino heeft gestuurd. Dirk Terpstra (PvdA) zei dat de „bijna ongelooflijke onwikkelingen" rond Bosch en Zee, hem eens te meer het besef hadden gegeven dat de gemeen te voorzichting moet zijn en dit soort projectontwikkelaars goed in dë gaten moet houden. keerplaatsen, zo liet Schilling weten ais antwoord op een vraag van Poster. Bij de ingekomen stukken voor de raadsvergadering zat een brief van on der meer de A-markt, fa. Nauta, fa. Kortenhoeven. Timmers Bakkerij, Ria's Winkeltje, de Texelse Apotheek en J. v.d. Vis, waarin werd gevraagd de ver keersrichting zo snel mogelijk weer om te draaien en dus niet tot het eind van het jaar te wachten, zodat de schade zich nog enigszins kan herstellen. Poster betuigde adhesie aan dit ver zoek, maar kreeg het gemeentebestuur dus niet mee. Zijn partijgenote Tine Krijnen uitte tevredenheid over de hui dige verkeerssituatie. Zij was begaan met de winkeliers, maar wees op het rustige karakter dat de straat heeft ge- Lees verder pagina 5 Wat er met het appartementenho tel Bosch en Zee gaat gebeuren, blijft vooralsnog onzeker. Per 1 ok tober werd het gesloten nadat was gebleken dat exploitant Jarino uit Roden de huur niet meer kon beta len en nu is het onderzoek in volle gang naar de oorzaak van het ex ploitatietekort. In verband daarmee bracht een delegatie van het Ge meenschappelijk Administratie Kantoor (GAK) uit Amsterdam eind vorige week een bezoek aan het appartementenhotel. Het GAK be hartigt de belangen inzake beleg gingen van verschillende pensioen fondsen, waaronder het pensioen fonds voor de metaalindustrie, de eigenaar van Bosch en Zee. Behalve naar mogelijkheden om de 72 appartementen op rendabele wijze te exploiteren is het onderzoek van het GAK vooral gericht op wat er in mis gegaan sinds het haalbaarheidsonder zoek, dat werd verricht alvorens tot aankoop van het complex over te gaan. ,;We onderzoeken waar het aan heeft geschort. Natuurlijk stelden we ons de vraag of het aan de verzorging van het .gebouw zelf lag, maar daar waren we snel uit: daar lag het duide lijk niet aan", aldus A. Bakker, lid van de GAK-delegatie en van meet af aan betrokken bij de Bosch en Zee aankoop. Hij vertelde tijdens zijn be zoek aan Texel dat dit de eerste maal was dat geld van een pensioenfonds was belegd in de recreatieve sfeer: te genvallende exploitatie van Bosch en Zee was volgens Bakker geen aanlei ding om voortaan af te zien van der gelijke beleggingen, „Van voorzichtig zijn we nog voorzichtiger geworden en nog minder geneigd onverhoedse beslissingen te nemen", voegde hij er wel aan toe. Over wat er met het appartementen hotel gaat gebeuren, kon Bakker nog geen mededelingen doen. Het onder zoek is in volle gang en de resultaten daarvan zullen bepalend zijn voor de adviezen, die het GAK aan het bestuur van het pensioenfonds zal doen. Tot die tijd zal Bakker aanbiedingen van gegadigden voor de exploitatie naast zich neerleggen. Voorafgaand aan een avond in De Lindeboom als afsluiting van het folkloreseizoen 1986 werd woensdagavond bij het veld van Texelse Boys aan de Haffelderweg een grandioos vuurwerk afgestoken. Re gelmatig ontlokten de glinsterende fonteinen in de lucht aan het talrijke publiek kreten van bewondering. De weergoden stonden dit succes toe nadat zij de stichting folklore de ganse dag hadden dwarsgezeten. Een in tijden op het eiland niet voor gekomen regenval deed de „Dag van hobbys en verzamelingen" op de Groeneplaats in het water vallen. Slechts toevallige vorbijgangers kwa men de onder het tentzeil van de marktkraampjes uitgestalde verzame lingen bekijken. Tijdens zeldzame opklaringen kwamen wat meer men sen af op het door een geluidsinstal latie versterkte geluid van Gert Coe- vert. Alles overziend was Gert ach teraf niet eens ontevreden. „Natuur lijk ben i.k tevreden, alleen al om het feit dat die dertig enthousiaste me dewerkers aan de folklore in hun kraampjes bleven. Die ben ik dan ook ontzettend dankbaar want daar door kunnen we toch spreken van een geslaagde folkloredag; er is nie mand weggelopen", aldus Gert Coe- vert die het wel betreurde dat de verschillende dansgroepen op het glibberige podium op de Groene plaats niet konden optreden. Het vuurwerk werd 's avonds bege leid door de Boerenkapel, die dat uit erkentelijkheid voor de folklore- activiteiten gratis deed. Het vuur werk zelf was allerminst gratis en werd volledig door de stichting fol klore betaald. Bij het slotfeestje in De Lindeboom werden de prijswin nende nummers van de loterij be kendgemaakt. De eerste prijs was een dekbed van Moerbeek Mmeu- belhandel, de tweede was een partij schapenwol voor een trui en de der de prijs was een waardebon van Jo jo jongerenkleding. De winnende nummers zijn aangeplakt in De Lin deboom op het afkondigingsbord van het raadhuis. Vuurwerk boven het Texelse Boysveld aan de Haffelderweg.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1