,,Een lief ka het allerbelangrijksterf EMMP Dinsdag demonstratie „Ikebana" in d'Ouwe ULO JAN EN DORIEN LUSTHOF HEBBEN KATTEN ALS KINDEREN Nieuwe cursus leert dieren manieren Ander nummer Openingstijden politiebureau's ingekromps Jan en Dorien Lusthof: ....onze katten zijn geen gedetineerden. PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 17 OKTOBER to zó fokken, dan krijg je dat en dat. We lopen zelf ook rond. Op zo'n show zijn ongeveer 800 katten tentoongesteld. We ontmoeten dan tussen alle eige naars vele kennissen, vrienden en vriendinnen. Maar concurrentie is er ook. Soms zelfs haat en nijd. Dan krijg je opmerkingen als: dat wordt niks met die kat. Katten dus. Beetje afgunst ja. Dat voel je zelf ook als een ander met de overwinning gaat strij ken, terwijl je er zelf nét naast grijpt. Maar goed, we zijn geen broodfokkers. Het gaat er ons om het ras te verbete ren. Dan ga je vergelijken: waarom die ander kampioen is geworden en op welke punten er bij onze kat nog ver betering kan worden aangebracht. Vooral vader Van der Molen is heel sterk in genetica." Voor een show komt dus heel wat kijken. Dat blijft niet beperkt tot de voorbereidingen in de laatste maand, maar strekt zich veel verder uit. Jan en Dorien: ,,Een kat moet je opvoeden als een klein kind". Lief karakter Het allerbelangrijkste is dat een kat een lief karakter heeft. Dat kan alleen door hem veel aandacht te geven. „Huiselijk opvoeden dus. Katten - en dan vooral perzen - zijn namelijk heel intelligent. Ze weten donders goed wat niet mag". De poes Sé Man Tha klimt op dat moment op een bijzettafeltje., Jan roep gebiedend haar naam. Sé Man Tha kijkt Jan even recht aan, draait zich om, houdt zich nog even quasi- doof en geeft dan toch, tergend lang zaam en met duidelijke tegenzin, ge hoor aan het bevel. ,,Zie je", zegt Jan, ,,ze zoekt nu iets anders dat niet mag, op de vensterbank springen of zo, om mij terug te pakken". Alsof de poes wil bewijzen dat ze een eigen wil heeft, keert ze terug van haar schre den en huppelt naar haar baas toe. Ze wil het weer goed maken en laat zich uitgebreid en gewillig aanhalen. De 29-jarige kelner: Bij opvoeden hoort lekker met ze vrijen. Ze kruipen het liefst bij je in je nek". Vogeltjes Zijn perzische katten dan alleen maar intelligent en rustig en zitten de hele dag maar een beetje mooi te wezen? Dorien: ,,Ze gaan evengoed wel achter de vogeltjes aan hoor, als ze de kans krijgen. Hun jagersinstinct is heus niet zomaar verdwenen. Als we de deur open laten gaan ze uit nieuwsgierig heid stiekem een kijkje voor het huis nemen, want daar komen ze normaal gesproken niet." Over de schutting springen doen de acht perzische katten in huize Lust hof aan de Noordwester (nummer 33) echter niet. Dat soort wild gedoe is slechts voorbehouden aan de enige huiskat in het gezelschap, de gesne den kater Spook. Hoewel de drie kit tens bang voor hem zijn (Spook pakt ze in hun nekvel) is de rode kater toch niet de baas over de twee dekkaters, drie fokpoezen en drie kittens. Nummer één in rangorde is de oudste dekkater, Don Sebastian (Chez Katos- ja). Een rood-smoke kater van acht jaar oud en uitgeroepen tot internatio naal kampioen. Geen wonder dus dat Jan en Dorien met ,,Don" verder fok ken. De kater werd op de poes Debo rah van Levade gezet om het goede type te krijgen:, het type dat is vast gelegd als de „Texelse pers". De kat ten van dit type hebben als achter naam meegekregen: Van Calluna. Cat tery „Calluna" is namelijk de naam van de cattery (fokgroep) van Jan en Dorien. Begin Het begon allemaal zo'n vier jaar gele den, toen de nu 24-jarige huishoud kundige hulp van de Gollards een zwart perzisch katje kocht. Bij de aan koop had de fokker gezegd dat het een showexemplaar betrof. Nieuwsgie rig gingen Jan en Dorien naar een show in Alkmaar, als toeschouwers. Toen niet lang daarna een kattenten toonstelling in Den Helder was, deden Jan en Dorien mee met de zwarte pers. Prompt werd het dier gekozen tot beste kater en dat betekende een enorme stimulans. Vervolgens schaften ze zich een blauw-smoke poesje aan, dat ze (tegen vergoeding) lieten dek ken bij een zwart-smoke kater. De kit tens die deze combinatie opleverden werden in 1984 tijdens een show geko zen tot beste nest. Om verantwoord verder te fokken en zo goed mogelijk voorbereid op een show te verschij nen, gingen de Texelaars bij andere cattery-houders „in de leer". Vooral mevrouw D. van Affel uit Krommenie bleek een kundig „lerares" met wie ze veel (telefonisch) contact onderhou den. In december, rond sinterklaas, gaan Jan en Dorien met andere fok kers (onder wie mevrouw Van Affel) naar Engeland op katten-excursie. Er worden dan shows en catteries be zocht. Engeland geldt samen met Amerika als top-fokland. Fokken naar kleur Waar letten Jan en Dorien bij het fokken van hun type pers op? „Wij fokken naar kleur. De kittens bij voorbeeld zijn blauw-creme smoke. Op Texel zijn al enkele cursussen voor gebruikshonden: voor honden die voor een bepaald doel worden afgericht, zoals de jacht. Maar mensen die met hun hond alleen een „goed gedrag"cursus willen volgen kunnen nergens terecht. Op aanraden van de heer Banda is er nu een groepje gevormd, die aan het werk gaat onder leiding van mevrouw Huisman. Zij heeft vaker een dergelijke cursus voor de kynologenclub in Den Helder gegeven. De bedoeling is om van de hond een gehoorzame hond te maken, waarmee overal goed voor de dag is te komen. De trainingsavond is dinsdags van 18.30 tot 19.30 uur. De kosten van deze cursus zijn f\5,— tot het eind van het jaar. Nü wordt de cursus gegeven op de grote parkeer plaats van het kampeerterrein Ko- gerstrand. Omdat de winter voor de deur staat wordt gedacht om bijv. de overdekte manege voor dit doel te hu ren. De prijs zal dan worden aange past. Er is nog plaats voor een paar deelnemers. Wie mee wil doen dient ervoor te zorgen dat de hond ingeënt en W.A verzekrd is. Voor inlichtingen mevrouw Kamstra, telefoon 02228-736. Bij het artikel over de speelgoedactie voor Zuid-Afrika stond dinsdag een verkeerd telefoonnummer van A. Prins, waarbij men het speelgoed voor de ac tie in kan leveren. Het nummer moet zijn 02220 - 3355. In verband met personeelsgebrek zal de Rijkspolitie de openingstijden van de bureau's in Den Burg en De Koog per 1 november beperken. Het bureau in Den Burg is dan alle dagen open van 9.00 tot 17.00 uur (was 8.00-180! uur) en het bureau in De Koog alleen donderdags van 14.00 tot 17.00 uur (was dinsdags en donderdags van 16.00 tot 18.00 uur). - Van donderdag tot en met maandag draait in „De Vergulde Kikkert" dei „Pretty in Pink". In het voorprogram ma is „Anna Bella" van Borge Ring te zien, bekroond met een Oscar voor de beste animatiefilm. „Pretty in Pink" is een realistisch ver haal over verliefdheid. Andie WalshgiSiii zo'n all-american good girl" uiteen K< minder welgestemd milieu, ze werkt hard op school, heeft een baantje voer y haar extra uitgaven en helpt haar va- der die in de steek is gelaten doorzijn y vrouw. Andie wordt verliefd op Blane, de zoon van een geslaagde onderne- mer. Een probleemloze kennismaking wordt het niet en als Blane het uitein delijk toch laat afweten, trekt ze zelf de stoute schoenen aan.... Een top 10 film voor alle leeftijden. Aanvang 20.30 uur. In de matinee draait nog iedere mid dag tot en met maandag de ontroe rend mooie film van Steven Spielberg E.T. Toegang alle leeftijden, aanvang 14.30 uur. „Gemiddeld gaan we drie a vier keer per jaar met een kat naar tentoonstel lingen. Als je vaker gaat, show je ze kapot. Dan gaan ze teveel in conditie achteruit. Op Texel zit je bovendien zeer ongunstig. Door die rotboot moet je voor een show altijd een dag tevo ren weg. Meestal kunnen we dan'er gens bij kennissen overnachten. De katten gaan mee in reiskooien. In een kleine gaat één kat mee, in een grote twee volwassen dieren of vijf a zes jongen. Die kooien kosten tweehon derd gulden per stuk. Na zo'n reis worden de katten nog eens geïnspec teerd, voor het slapen gaan. De vol gende dag duurt zeer lang: om half negen moeten de katten op de show aanwezig zijn en om ongeveer zes uur 's avonds is alles weer ten einde. Dan gaan we naar huis. Thuisgekomen la ten we ze lekker rennen, meestal nog niet meteen buiten. Ze hebben de hele dag in de hitte van de zaal vertoefd en dan zou de afkoeling te groot zijn. De dag erna zijn de katten weer hersteld", zegt Jan Lusthof, in het dagelijks leven kelner bij hotel Opduin in De Koog, over deze „slijtageslagen". Vlo-vrij Hoe verloopt zo'n showdag? „Om half negen moeten de katten er zijn. Ze worden dan eerst onderzocht door een dierenarts; „veterinaire keu ring" heet dat. Natuurlijk mogen de katten geen besmettelijke ziektes on der de leden hebben. Gelukkig zijn on ze katten nog nooit afgekeurd. We la ten ze dan ook twee keer per jaar on derzoeken door de dierenarts hier. Eén keer in het jaar worden ze ingeënt te gen niesziekte en katteziekte. Ze moe ten natuurlijk ook vlo-vrij zijn. In het begin is één keer tegen ons gezegd: Meneer, let u op de oortjes? Toen wa ren de oortjes niet goed schoon. Dat De amstelveense lerares aan de Volkshogeschool A.M. Metselaar geeft dinsdagmiddag in dorpshuis D'Ouwe ULO in Den Burg een de monstratie „Ikebana"(Japanse bloemschikkunst). Mevrouw Met selaar geeft les in de moderne Sogestu-stijl. Tijdens de de monstratie zal zij tien werkstukken vervaardigen en geeft zij van twee werkstukken volledig uitleg. De demonstratie is van twee tot vier uur en kost f5— entree. Bij vol doende belangstelling zal komende winter op Texel een cursus worden gegeven, verzorgd door mevrouw Metselaar. „Ikebana" betekent letterlijk het weer tot leven brengen van planten en bloe men. „Ike" is tot leven brengen en „bana" betekent bloem of plant. Deze bloemschikkunst heeft een ontwikke ling doorgemaakt, waar in elke periode kenmerkende inzichten zijn toegevoegd en vroegere vormgevingen werden ver laten. Op dit ogenblik zijn in Japan ze ker twintig verschillende scholen of stijlen. Dat komt doordat telkens ande re uitganspunten werden genomen. Ook die kunnen in latere eeuwen weer zijn verdwenen. Door handels contacten met Japan hebben mensen over de hele wereld ook kennis ge maakt met de Japanse cultuur en met dat speciale bloemschikken. Er bestaat een internationale Ikebana-club en veel landen (waaronder N.ederland) hebben een eigen Ikebanaclub. De Texelse mevrouw Studulski uit Den Burg houdt zich al 29 jaar met deze Japanse bloemschikkunst bezig. Voor haar is het de kunst van „simpele vormgeving". „Het is een ontroerend spel van lijnen en vormen, waartoe takken en bloe men kunnen inspireren", aldus me vrouw Studulski. Heel kort gezegd ge ven de lijnen van zo'n bloemstuk he mel, .aarde en mens aan. Dat zou dus betekenen dat in principe slechts drie takken en/of bloemen nodig zijn.. Me vrouw Studulski: „Dat kan, en het is juist die beperking van materiaal die een Japanse bloemstuk zo fascinerend maakt. Maar vaak heeft een tak een hulp- of ondersteunende lijn nodig. Dat voelt ieder voor zich aan. En hoe meer men er mee bezig is, des te meer men dat gaat voelen. Dan gaat ook de behoefte aan wat meer basisre gels of informatie ontstaan". Waarin verschilt „Ikebana" met het Westerse bloemschikken? Mevrouw Studulski: ..Stilte. En de bedoeling van die stilte. In stilte kom je bij jezelf. Je kunt er allerlei emoties, stemmingen in vastleggen. Het is zoeken en passen met materialen om dit goed weer te geven. Het Westerse bloemschikken is mij te „vol". Daarnaast wordt op de Japanse wijze gebruik gemaakt van de buigingen van een tak. De krommin gen geven articiteit". „Sogestsu", de grootste school, wordt in Nederland gedoceerd en gekenmerkt door niet- traditionele opvattingen. Er wordt niet alleen met materiaal gewerkt zoals in de natuur wordt aangetroffen, maar afhankelijk van het thema worden hout, metaal en zelfs plastic aangewend. Fokken met rood zorgt voor verdun ning, dus dan worden de kleuren lich ter. Smoke wil zeggen: de haren bij de huid wit, uitlopend naar .een volle kleur. Daarop zijn wij gespecialiseerd. Daarnaast letten we ook op bouwken- merken. De standaardeisen van een pers zijn: kort gedrongen, platte kop (van kind tot voorhoofd moet er een potlood op kunnen rusten, bij ons ex treem plat), korte oortjes, stevige kin, langharige volle vacht, goede kleurver- deling. En wat wij het allerbelangrijkste vinden: een lief karakter." Zo keert het echtpaar weer op hun stokpaardje terug. Voor hen betekent dat: opvoeden, een complete verzor ging geven. Vlak voor een show is deze verzorging op het hoogtepunt. Een maand tevo ren wordt bekeken welke katten voor tentoonstelling in aanmerking komen. De uitverkorenen worden dan om de dag geborsteld en gekamd, nadat eerst de vacht soepel is gemaakt met talk. Voorts worden de nagels bijgeknipt, de oortjes schoongehouden en krijgen ze regelmatig een poeder-beurt. Teveel kammen is fout, want dan bestaat de kans dat de ondervacht eruit wordt gekamd. De dag voor de show worden de katten gewassen en geföhnd. Katten houden toch niet van water? jecten, zoals krabpalen. Door een ga pend klapraampje kunnen de katten de bijkeuken komen. Hoewel, ze kun nen niet verder dan de achter het raampje opgestelde hokken: éénvoa de katers, één voor de poezen enéè hok voor de kittens. Niet gedetineerd ,,Toch moet je niet denken dat wem. a/s gedetineerden in hun hokjes op& ten. De katten hebben het prima en krijgen alle aandacht die nodig is', Jan Lusthof toe. Door zijn werk in dj horeca is hij 's middags vaak een paj uur vrij zodat de katten dan vrij kun nen spelen, 's Avonds is Dorien thuis zodat ze eigenlijk nooit de hele dag opgesloten zitten. Als avondeten wordt krachtvoer opg diend. De ene dag dode eendagskui- kens, waar de katers verzot op zijn (ooit hadden ze een kater die er acl! achter elkaar opvrat) de andere dag bijvoorbeeld kippemaagjes of -hartjes Vrijdag is traditioneel visdag: dan kiij gen de katten versgekookte afvalvis van de haven, met als superlekkernij wijting. Verdere verwennerijtjes: vita- nevlokken en -pasta en gistsnoepjes Om een uur of elf voelen de katten aan dat het bedtijd is. Dan gaan ze naar het „slaapverblijf" (Jan: hokken vind ik zo'n raar woord). Dorien: „Ook een kwestie van opvoe ding. We laten ze jong aan water wennen. Eens in de drie maanden gaan de katten in bad. Heel voorzich tig en met een lekkere katteshampoo". Na deze wasbeurt is het talken, ont- vlooien, uitkammen en weer talken ge blazen. Voorts worden met speciaal spul de oogjes schoongemaakt. En voor het kammen en borstelen kunnen Jan en Dorien kiezen uit een bak vol verschillende (kjitte-)kammen en borstels. Regelmaat Ook de andere dagen van het jaar krij gen de katten een uitgekiende verzor ging, die haast net zo intensief is als vlak voor een show. Jan en Dorien hebben een dagelijks schema opgesteld, dat de katten een zeer regelmatig leventje bezorgt. Als ontbijt krijgen de dieren om een uur of half acht blikvoer, dat groot wordt in geslagen aan de vaste wal. De blikjes hebben een uitgebalanceerde sa menstelling van mineralen, eiwitten en vitaminen. Alles op puur natuurlijke basis, dus zonder kleurstoffen. Overdag staat de bak met kattebrokjes klaar. Als de baas van huis is, dansen de katten niet op tafel, maar kunnen ze zich vermaken in de „buitenren". Dat is een hok van drie meter lang, 11/z meter breed en 21/z meter hoog, dat in de achtertuin tegen de muur van het huis is aangebouwd. Daarin staan een boom en andere (klauter)ob- Kosten Alles bij elkaar optellend: het is bepaald geen goedkope hobby. Jan en Dorien: „Een hobby mag ge'< kosten. Dit kost ons zo'n vijfduizend gulden per jaar. Het voer wordt deels betaald uit de verkoop van jongen.Al hankelijk van de kwaliteit moet een jong katje 7300,— tot 7500,— opbren gen De poezen zijn minstens één maal per jaar krols. De natuur moe! dan haar gang gaan, dus we hebben dan een nestje te koop. Zover wij wj ten zijn wij de enigen op Texel die nestjes show-kwaliteit kittens hebbei en ermee naar shows gaan. Anderen die een perzisch katje alleen voor de gezelligheid hebben, zouden ook eem naar een tentoonstelling moeten gaan Dan krijgen ze misschien ook de kic) om te gaan fokken." Toekomst Wat mogen we in de toekomst nog van cattery Calluna" verwachten? „Onze rood-smoke „Don" is nu acht jaar en kan tot en met zijn tiende le vensjaar dekken. Voor deze kater zijn we nu bezig een creme opvolger te vinden. Dat is nog niet gelukt. Daar om proberen we nu onze internationa le kampioen op onze creme kampi oenspoes Sé Man Tha te zetten. Ei genlijk zijn we net lekker bezig. Zolanj we-de katten genoeg aandacht kunni geven blijft doorgaan leuk". en achterpoten, kijk zó, en brengt hem naar de keurmeester. Die bekijkt het dier vén alle kanten, naar de lengte van de staart, of er genoeg vingers tussen de oren passen (Europese stan daard), naar de kop, de kleur en vol heid van de vacht." Op het podium „Om ongeveer vier uur zijn alle keurin gen achter de rug. Soms is de keur meester er nog niet helemaal uit en laat de grootste kanshebbers nóg eens halen. Niet lang daarna worden de winnaars, de kampioenen in alle klas sen, bekendgemaakt. Om half vijf, als er nog veel publiek is, wordt de „best in show" over alle kleuren perzen be kendgemaakt. Als je „best in show", in variëteit, klasse, kittens (=jongen) van 6 tot 10 maanden, of kittens van 3 tot 6 maanden hebt gewonnen, moet je met kat op het podium komen voor de prijsuitreiking. De sluiting van de show is om zes uur. Tijdens de show sta je zelf zoveel mo gelijk bij je mooie kooi. Vragen beant woorden én zo. Over het fokken naar bepaalde kleuren, of we katjes te koop hebben. Hét showpraatje is: je moet De vetste jaren van dit type moe ten nog komen, aldus het tweetal. Het duurt zeker vijf jaar om een ty pe vast te leggen en Jan en Dorien fokken pas vanaf 1982. Op shows hadden ze diverse kampioenen en voordrachten voor de „best in show". Voor deze titel (voor de beste van alle tentoongestelde die ren) schoten de Texelse kampioens- katten telkens nét iets te kort. Naar verwachting zullen zij er bin nen niet al te lange tijd in slagen wèl met de vetste hoofdprijs naar huis te komen. Misschien komend seizoen al. Jan en Dorien bevinden zich in het prille begin van het showseizoen 1986/'87, dat loopt van oktober tot en met mei. was gebrek aan ervaring, later is dat niet meer voorgekomen. Na deze keuring gaan de dieren in de kooien. Die zijn niet van onszelf, maiar door de organisatie geregeld. Wij moe ten ervoor zorgen dat we de kooien opsieren. Aan drie zijden komen gor dijntjes te hangen, alleen de voorkant blijft open. Onze kat kan dan niet wor den afgeleid of wild reageren op ande re katten. Verder zorgen we dat reeds gewonnen rozetten en vaantjes aan de kooi hangen. Dat is niet voor beïnvloe ding van de keurmeesters, want die komen niet in de zaal. Ook de namen van de katten en hun eigenaars wor den op nummer afgehaald door een „steward'. Die pakt een kat aan voor- Eén ding moet je goed in je oren knopen: ga niet in de konij nen"., Dat zei konijnenfokker Piet van der Molen uit Den Burg te gen dochter Dorien, toen zij uit het ouderlijk huis ging. Het bloed kroop echter waar het niet gaan kon. Ook Dorien stortte zich op de fokkerij, samen met echtgenoot Jan Lusthof. Geen konijnen, maar katten. Met succes, want met de regelmaat van de klok keert het paar beladen met kampioensprijzen terug van nationale en in ternationale tentoonstellingen. De „Texelse pers", het type perzi sche kat dat Jan en Dorien hebben vastgelegd, staat hoog aangeschreven.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2