Grom jGvartsJexeh in het harL, -land moet steeds /aster op de knip tti emeentebegroting 1987 Power lifster nog steeds aan de top Ministers praten over aankoop Roggeslootgrond WIJ SPREKEN LIEVER VAN OPEN KEUKEN Profijtprijzen deze week! Nummer vier gearriveerd Lantaarns vernield Uit de bocht BAKKERS IJZERHANDEL >GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.124 fEXELSE DINSDAG 21 OKTOBER 1986 COURANT factie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. jaiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Harry de Graaf, Pelikaan- |<g 75, De Koog, telefoon 02228 - 266. «igiro 652. inkrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 sjobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /Ï9,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36,25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. (bezuinigingen die de gemeente de afgelopen jaren heeft lorgevoerd, waren beperkt van omvang. Het betrof bijna itsluitend effeciency-verbetering of - zoals B en W het uit lokken in de aanbiedingsbrief bij de gemeentebegroting 117 - „het wegknippen van franje". Dat is straks afgelopen; mde gemeentelijke uitgaven nog verder te beperken zijn teroverwegingsoperaties" noodzakelijk, wat wil zeggen dat itiviteiten zullen worden geschrapt of beperkt, dus wijzi ng van het bestaande beleid. De gemeenteraad zal op dat ibied in de komende jaren tal van voorstellen te behande- in krijgen. Ijl is nodig als gevolg van het bezui- gjngsbeleid van het rijk. De gemeen- ïiworden op rantsoen gezet door iddel van voortgaande verlaging van uitkeringen uit het gemeentefonds, ide nu ter tafel liggende gemeente- igroting voor volgend jaar is daar tg niet zoveel van te merken, hoewel sarin voor het eerst sinds enige jaren ter sprake is van verhoging van reini- ogsrechten, begrafenisrechten, leges, tndenbelasting, onroerend goed be sting en woonforensenbelasting. Eer- was al beslotèn de toeristenbe- sting met vijf cent per persoon per .«rnachtjng te verhogen, is staatssecretaris van binnenlandse ten blijft toestaan flinke sommen in het ontbrekende geld bij de burge- jte halen. De gemeenten zijn vrjj om k tarieven en belastingen te verho pt tot maximaal 10% zonder daarvan relding te hoeven maken bij het rijk. («tegenstaande de krappere financië- ruimte is het gelukt de gemeentebe- ook nu weer sluitend te krij- sn, niet alleen dankzij de hogere belastingen en tarieven maar ook door ƒ206.000,— minder uit te geven voor personeel („zonder tot afstoting van taken te komen"). Verder wordt de algemene uitkering die de gemeente krijgt uit het gemeentefonds minder laag dan aanvankelijk was ver nomen. Dat is onder meer het gevolg van het kwijtschelden van de „profijt korting", dat is de vermindering van de uitkering om de gemeenten te dwingen meer kosten door te bereke nen aan de burgerij. Het scheelt over het hele land 93 miljoen gulden. Een andere meevaller is dat de gemeente jaarlijks totaal ƒ50 miljoen krijgt voor investeringen in de infrastructuur (we gen e.d.). Door beide maatregelen krijgt Texel ƒ140.000,— meer dan eerst was gevreesd. Aan het positieve resul taat van de begroting is verder bijge dragen door bezuinigingen op de di verse afdelingen. De speling in de be groting wordt gevormd door de post „onvoorzien". Daarop prijkt in 1987 het niet al te hoge bedrag van ƒ142.962,—. Minder rigoureus In het zg. meerjarenperspectief hebben B en W enige tijd geleden voorgere kend dat de gemeente jaarlijks ƒ200.000,— extra zou moeten halen uit verhogingen van plaatselijke belastin gen en tarieven, vooral om het ge wenste investeringsniveau op peil te houden. Mede door de gunstige infla tieverwachtingen kan het in de periode 1988-1993 veel minder rigoureus en is jaarlijks ƒ85.000,— extra nodig. B en W: „Voortgaande verhoging van be lastingen en tarieven blijven nodig om ruimte te scheppen in de gewone dienst voor de afbouw van de jaarlijkse beschikking over de saldi-reserve. Het invullen van budgetruimte in 1987 voor nieuwe taken dient met de nodige te rughoudendheid te worden gedaan, aangezien een dergelijke ruimte veelal nodig is om bestaande voorzieningen in stand te houden. Te denken valt aan in de exploitatiesfeer liggende niet-gemeentelijke voorzieningen Dat het gemeentelijke voorzieningenni veau niet op het huidige peil kan blij- Scheerapparaat met tondeuse, In luxe cassette Profijtprijs f39- Wasdroger, capaciteit 4,5 kg., af- voerslang kan'achter of opzij van het apparaat aangesloten worden. Profijtprijs 565- Profijtprijzen zijn 1 week geldig, zo- lang de voorraad strekt. Donderdag is een vierde boorplat- form, de Denrod 64" voor de re de van Texel geparkeerd. Nooit eerder lagen hier zoveel booreilan den tegelijk. Over het maximale aantal booreilanden dat hier toe laatbaar is, bestaat verschil van mening tussen de gemeenten Den Helder en Texel. In het kader van de verdere behandeling van het bestemmingsplan voor de Wad denzee zal de provincie hierover een oordeel moeten vellen. Bin nenkort komt de kwestie ter spra ke in een openbare hoorzitting. (Foto Dirk Kuiter). ven als gevolg van de verminderde uit keringen van het rijk wordt door de staatssecretarissen van financiën en van binnenlandse zaken erkend. Onder de huidige sociaal-economische om standigheden wordt dat echter onver mijdelijk geacht. Daarbij wordt ver wacht dat de gemeenten er evengoed voor zullen zorgen dat zij hun begro ting sluitend houden." Blijkens de algemene dienst van de begroting zal de gemeente volgend jaar totaal ƒ41.291.326,— uitgeven en ontvangen (het lopende jaar ƒ38.262.789,-). Het meeste geld (16 miljoen) gaat naar sociale voorzieningen en maatschappe lijk werk, voor algemeen bestuur is ƒ5,7 miljoen nodig, voor cultuur en re creatie ƒ5,4 miljoen, voor onderwijs ƒ4,9 miljoen, voor volksgezondheid ƒ3,3 miljoen, voor verkeer, vervoer en waterstaat ƒ2,5 miljoen, voor ruimtelij ke ordening en volkshuisvesting ƒ2,3 miljoen, voor economische zaken ƒ451.000,—, voor financiën en algeme ne dekkingsmiddelen ƒ401.714,— en voor openbare orde en veiligheid ƒ330.414,- Saldi-reserve Naast de post onvoorzien beschikt de gemeente als financiële buffer over de zg. saldi-reserve, die in de loop der ja ren uit meevallers of niet aangesproken posten onvoorzien is opgebouwd. Dit bedrag was zo ruim dat het welbewust is afgebouwd om bepaalde investerin gen mogelijk te maken, bij voorkeur uitgaven die geen exploitatielasten tot gevolg hebben. Er moet echter een bepaalde „buffer" in stand worden gehouden, nl. ongeveer ƒ3 miljoen. Dit bedrag wordt thans genaderd. Uit de saldi-reserve kan dit jaar niet meer dan ongeveer drie ton worden gebruikt. Belangrijke uitgaven in 1987 hebben betrekking op de aanschaf van auto matiseringsapparatuur. Zoals bekend moet de gemeente wat dat betreft he lemaal opnieuw beginnen, nadat het vorige systeem een mislukking is ge worden. De automatisering moet in 1988 operationeel zijn. Verder moeten op gemeentelijk niveau regelingen getroffen worden als gevolg van nieuwe wetten en wijziging van bestaande wetten (zoals wet personen vervoer, wet op de kansspelen, kam- peerwet, wet voorzieningen gezond heidszorg, rampenwet, etc.). Over de ze onderwerpen zullen het komende jaar verordeningen en beleidsnota's worden uitgebracht en aan de raad worden voorgelegd. Er komt een verkeersplan voor Texel met voor ieder dorp een „verkeersleef- baarheidsplan". Verder wordt bekeken of het gewenst is dat de gemeentelijke aandelen in de AOT worden overgeno men door de NZH. De nota werkgele genheid zal worden aangepast en het instellen van een toetsingscommissie jeugdwerkloosheid zal worden voorbe reid. Als gevolg van de taakscheiding Welzijnsstichting-gemeente, vallen be paalde taken op het gebied van sport, cultuur, emancipatie e.d. rechtstreeks onder de gemeente, terwijl andere ta ken zijn afgestoten. Dat heeft gevol gen voor de begroting. Structuurplan Wat ruimtelijke ordening betreft kondi gen B en W bijstelling aan van het in 1979 vastgestelde structuurplan voor Texel en hetzelfde geldt voor het re creatiebasisplan (vastgesteld in 1972). Wat het laatste betreft: nog dit jaar of Catherina Witte met een halter in de aerobic ruimte van de sportschool in Oudeschiid. Achter haar een wandschildering die sportschoolle den Peter Witte en Rob van Burden maakte naar aanleiding van een artikel over Caterina in de Playboy. in elk geval begin volgend jaar komt de herverdeling van het aantal slaap plaatsen op Texel ter discussie. Het komende jaar zullen ook bestem mingsplannen voor Oosterend noord oost en Oudeschiid industrieterrein worden vastgesteld. Ook de herziening van het bestemmingsplan buitengebied komt aan de orde. De veelbesproken bijdrageregeling voor het oude land van Texel komt zoals bekend te vervallen, maar B en W leg gen er de nadruk op dat zij blijven streven naar bescherming van het landschap („onveranderd positief") zo dat er een gewijzigde bijdrageregeling komt waarbij de jaarlijkse gemeentelij ke bijdrage beperkt blijft tot ƒ25.000,—. De gemeente krijgt ook te maken met de nieuwe regeling voor bijdragen aan woonconsumenten. Dit geld (totaal 5350,— wordt uitgegeven aan vergoe dingen van kosten en activiteiten die bewoners en woningzoekenden en hun organisaties ontplooien ter behartiging van hun belangen op het gebied van volkshuisvesting. Ook de restauratie van gemeentelijke monumenten zal in 1987 de nodige be dragen vergen. Met een aantal monu menteigenaren wordt overleg ge pleegd. Het is de bedoeling de R.K. kerk van Den Burg op de gemeentelij ke monumentenlijst te zetten. Van de gemeentelijke monumentencommissie zal afhangen of een deel van de restauratie die het gebouw momenteel ondergaat uit het budget 1986 dan wel 1987 kan worden bekostigd. Wat gemeentewerken betreft vraagt het college zich af in hoeverre daar in de toekomst verdere bezuinigingen nog verantwoord zijn. Aan de hand van meerjarenplannen (voor gebou wen, wegen, plantsoenen, etc.) waar mee volgend jaar een begin wordt ge maakt, zal 'het financieel beleid in deze nader worden bepaald, dus hoeveel geld er nodig is om het huidige kwali teitsniveau van de diverse door ge meentewerken te beheren objecten te kunnen handhaven. Om in de toe komst een sluitende begroting te kun nen maken zal het nodig zijn de be lastingtarieven trendmatig te verhogen, terwijl ook in 1988 een bezuinigings operatie met 1% wordt uitgevoerd. Daarnaast zal de herbezinning over ge meentelijke taken moeten plaatsvin den, uiteraard om te pogen iets te schrappen of te verminderen. De mo gelijkheden daartoe zijn beperkt maar het moet toch gebeuren omdat midde len moeten worden vrijgemaakt om de kapitaalslasten die, voortvloeien uit de twee miljoen investeringen per jaar te kunnen betalen. Catharina Witte, power lifster uit Oudeschiid, is zondag in Alkmaar voor de vierde maal landskampi oen geworden. Omdat ze sinds lange tijd weer kon deelnemen in de klasse tot negentig kilo brak ze alle Nederlandse records daarin. De records in de klasse boven ne gentig kilo staan alle reeds op haar naam De onderdelen waarin het power liften is verdeeld zijn kniebuigen, bankdruk- ken en deadliften. Bij het Nederlands kampioenschap werd zondag één we reldrecord gebroken. De 39-jarige en 51 kilo wegende Cis Dolman had bij een kniebuiging 173 kilo op de schou ders en kwam daarmee zelfs boven het Nederlands record voor mannen. Voor Catharina was het behalen van het kampioenschap min of meer een verplicht nummer. Pas vier jaar worden er landelijke kampioenschappen gehou den bij het power liften voor dames en de Texelse heeft nooit veel moeite met de concurrentie gehad. Ze móet echter meedoen om een startbewijs bij het Europese kampioenschap te bemachti gen. De Nederlandse afvaardiging, bestaande uit tien meisjes, maakt de reis naar Luxemburg, waar het EK be gin december plaatsvindt, op kosten J. Wiersma van de „Koffieshop" in de Weverstraat ontdekte dat onbekenden drie antieke lantaarns die aan de bui tengevel van zijn bedrijf zaten, hadden vernield. Hij heeft aangifte gedaan bij de politie. In de nacht van donderdag op vrijdag omstreeks half drie vloog een 26-jarige Oosterender met zijn auto uit een bocht op de Pijpersdijk. De wagen be landde in de sloot, waarbij de chauf feur ongedeerd bleef terwijl-de auto slechts lichte schade opliep. van de KNKB (Koninklijke Nederlandse Krachtsport Bond). Catharina is er fel op gebrand bij dat EK goed voor de dag te komen en is volop in training ervoor. Zes dagen per week traint zijn twee uur per dag in de sportschool in Oudeschiid. Vorig jaar werd zij derde bij het EK. Het zal nog enkele weken duren al vorens de aanwijzing van relatieno- tagebieden op Texel zijn definitieve beslag krijgt. De voorstellen van gedeputeerde staten liggen thans op het ministerie, waar men zich geplaatst ziet voor de vraag of wel of niet moet worden besioten de grond van „Dorpszicht" bij de Roggesloot aan te kopen ter uit breiding van de rotganzenopvang van Zeeburg. Gedeputeerde Staten hebben niet voorgesteld dit terrein tot reservaat te maken, maar hebben hun advies op dit punt „open" gelaten wat voor de minister de uitnodiging inhoudt om het zelf maar te bepalen. Een woordvoerder van het ministerie van landbouw vertelde ons dat de mi nister van landbouw en zijn collega van volkshuisvesting, ruimtelijk orde ning en milieubeheer binnen twee tot drie weken een gesprek zullen hebben over de bestemming van Dorpszicht. Komen ze er dan uit, (wat volgens on ze zegsman is te verwachten omdat niet van een echt conflict sprake is) dan zullen vrijwel onmiddellijk de handtekeningen worden gezet en is de aanwijzing van de relatienotagebieden op Texel een voldongen feit. Telefoon 0.2220 2346 jWlNKEL VOL IDE EEN I

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1