"Ga jij maar op jezelf wonen, 'tb hier geen café" DRANK 50 u lommissieleden ook evreden over „Ronde lpkkpr TEE Eerste Dennenoordloop over 10 Engelse mijlen Twee bezwaren tegen uitbreiding „Bregkoog [gelshow in Oosterend Themamiddagen voor 55+ Bazaar Huize Irene Griepinenting eind november Rijverbod Kruidenspecialist schrapt markt wegens hoge kosten Bioscoop dicht Eén stem tegen SOS-koffie in gemeentehuis lüSPAG 21 OKTOBER 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 3 en; ;t de organisatie van de inmid- !s beroemde Ronde om Texel ,(d ook dit jaar achteraf ge- tateerd dat meerdere details verbetering vatbaar zijn. Daar- ïr werd op 22 juli gepraat door ïegenwoordigers van de ronde- U janisatie, gemeente, brandweer, ijatsbosbeheer, Rijkswaterstaat bij, ipolitie. Het verslag van dit >sprek was onderwerp van dis- uit issie op de gisteravond gehouden igadering van de raadscommis- ivoor algemeen en organisato- ich beleid. verkeersregeling was belangrijk be den in vorige jaren, een manco sdat teveel stickers werden uitge- ien die het recht gaven door te rij- naar het parkeerterrein bij het and. Het organiserend comité zelf treurt de discosfeer" waarvan op strand sprake was. Rijkswaterstaat tte de wens dat het strand uiterlijk nweek na de Ronde weer helemaal ontruimd. Volgens de politie zou de iDtrole bij de slagbomen moeten orden uitgevoerd door oudere perso- met enig overwicht die zich niet ten beïnvloeden door smoesjes van tomobilisten. Parkeren in probleem was dat de Ruijslaan vol lond met auto's, hoewel het land van ;hoo dat als parkeerplaats beschik- sarwas nauwelijks is gebruikt. Verder het Natuurrecreatiecentrum be- mmeringen ondervonden wat betreft 8ttoelaten van bezoekers. Wat de I zelf betreft is de aanmerking smaakt dat bij De Cocksdorp deelne- tsrs zijn gestrand die verstoken bleven sa hulp van volgboten, lok de door sommige gemeente lieden gevreesde overmacht van sponsors in de Ronde-organisatie //am aan de orde. Men was het er eens dat de sponsors niet kunnen orden gemist, maar er moeten gren- (n zijn. Van de zijde van het organi- irend comité werd gezegd dat in de op der jaren is geleerd een vuist te aken tegenover de sponsors, sponsoring bleek gisteravond voor commissieleden ook niet meer zo (oblematisch. Beumkes: ,,Er is best leven". Erna Eelman dacht in parkeernood aan de Ruijslaan te inen voorzien door het bij de hoek ït de Californiëweg gelegen land van latsbosbeheer als parkeerterrein te van de Barselaar, piano's, orgels, [uziek (Beatrixstraat 60, Den Helder), izoekt Texel zo'n één a tweemaal per ar, Eerst in Den Burg, daarna Oude- id en weer terug naar Den Burg. tor het eerst in vier jaar op vrijdag izaterdag a.s. wordt nu ook Ooste- nd bezocht. Vanaf ca. 10.30 uur tot .00 uur worden in het gemeenschap- sntrum (muziekcentrum) aan de Pe nstraat 25 een orgel, electrische pia- keyboardshow gehouden. Aan- is de absolute Firato '86 topper et „Sampling keyboard", evenals de raadloze koptelefoon. Van de Barse- iar hoopt hiermee de belangstelling in de vissers te trekken voor een op- bewegingsvrijheid op de brug. gebruiken. Dat is weliswaar vogeltjes- land, maar de Ronde valt na het broedseizoen. Staatsbosbeheer heeft dat echter geweigerd. Gemeentelijke hulp Tijdens het evaluatiegesprek in juli had de burgemeester zich laten ontvallen dat de Ronde desnoods met hulp van de gemeente in stand moet worden gehouden. Desgevraagd kreeg Riet Huitema als nadere toelichting te ho ren dat de gemeente niet werkloos zou blijven toezien als het organiserend co mité het moeilijk zou krijgen. Te den ken valt aan allerlei vormen van hulp; de Ronde is van groot algemeen be lang voor Texel. In ieder geval moet de Ronde een Texelse aangelegenheid blij ven zonder overdadige sponsoring. Feesttent Peter Bakker had veel complimenten voor de Ronde-organisatie maar het was hem een raadsel waarom die gro te feesttent op het strand nodig is. De tent staat daar 14 dagen en er wordt allerlei ongevraagd vermaak in georga niseerd, volgens Bakker door een soort Veronica-jongens die dat doen ter meeraere eer en glorie van zichzelf. Bakker had zelf bij meerdere bezoeken aan de tent vastgesteld dat de be langstelling voor dit opgeklopte ver maak niet indrukwekkend is; sommige onderdelen van het programma konden zelfs niet doorgaan. Bakker vond dat bestaande horecage legenheden (zoals de twee strandpavil joens) beter op de Ronde kunnen in haken; de tent was volgens hem over bodig. Andere commissielden tilden minder zwaar aan dit probleem. Erna Eelman vond dat de grote tent een ontmoetingsgelegenheid is voor de mensen die bij de Ronde zijn be trokken; die rol kan niet door andere horecagelegenheden worden overgeno men. Ook de burgemeester meende dat de feestelijkheden in de tent toch wel in een behoefte voorzien, maar hij beloofde de kritiek te zullen doorgeven in verdere contacten met de Ronde organisatie. Het Groene Kruis Texel organiseert in samenwerking met de Regionale Stich ting Welzijn voor Ouderen themamid dagen voor mensen boven de 55 jaar. De cursus bestaat uit drie middagen met de volgende onderwerpen: 1. tips en handigheidjes om zo lang mogelijk zelfstandig te blijven wonen; 2. ouder worden, wat betekent dat voor u....?; 3. veiligheid in en om huis. De bijeenkomsten zijn op 3, 10 en 17 november en beginnen om 14.45 uur in ,,De Buureton". Degenen die be langstelling hebben kunnen zich opge ven bij het Groene Kruis, telefoon 02220-3241, tussen 16.30 en 17.30 uur. Er zijn geen kosten aan verbonden. Bij voldoende aanmeldingen uit de buiten dorpen kunnen ook daar themamidda gen worden gehouden. Huize Irene houdt woensdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur bazaar, waarbij zelfgemaakte artikelen worden aange boden door de bewoners. Ook worden o.a. oliebollen en zoute haringen verkocht. maakt meer kapot dan je lief is. Meer weten? Haal de Postbus 51 folder bij postkantoor of bibliotheek. 'llCs yeyelai Zult U <ic resl CJÜUK' i^rgcter) U sre 1 Soo De inenting tegen griep zal dit na jaar later dan gebruikelijk worden gehouden. Dit voorjaar is nl een nieuw griepvirus actief geworden en de farmaceutische industrie kan pas in november het nieuwe vaccin hiertegen leveren. Dit vaccin moet met het reeds bestaand vaccin in gespoten worden om een zo goed mogelijke bescherming te geven. Diegenen, die zich laten inenten krij gen dit jaar dus twee vaccins in één prik toegediend. Helaas werkt dit wel kostenverhogend, vaccinatie zal dit jaar 740,— moeten kosten. Opgeven bij de huisarts. Om tot een goed inzicht te komen hoeveel mensen zich dit jaar willen laten inenten, dienen de gega digden zich vóór 1 november op te geven bij hun huisarts (patiënten van dokter Barnard kunnen zich bij de an dere huisartsen opgeven). Patiënten die jaarlijks op medische indicatie wer den ingeënt, hoeven zich niet op te geven. Nadere aankondiging omtrent de tijd en plaats van de vaccinaties volgt half november (zoals gebruikelijk per advertentie). Jacques Houtzager, alias De Kruidenspecialist", deed dankzij een advertentie waarin hij zijn afscheid aankondigde, op de verregende markt van maandag toch uitstekende zaken. De „Kruidenspecialist" maakt zijn bootknipkaart vol en keert dan niet meer terug op Texel. Dat is het besluit van marktkoopman Jaques Hout zager uit Heiloo, die al twaalf jaar lang met kruiden, specerijen, thee soorten, rijsttafelartikelen en reforms op de maandagse markten in Den Burg staat. Houtzager wil zijn werkweek inkorten tot vijf werkdagen en heeft besloten hiervoor zijn duurste marktplaats, Texel te laten vervallen. „De kosten voor de markt op Texel zijn ongeveer het dubbele van de markten aan de vaste wal", zegt Hout zager. Voorrekenend: een bootover tocht met zijn zes meter lang autobus je kost 757,— plus 76,— voor een knip op zijn 15 ritten-kaart. Twee marktstal- len kosten samen 729,— en de ge meente vraagt voor een standplaats als jaarplaarsvergunninghouder 7475 wat neerkomt op 720— per week. Daarbij moet het benzineverbruik nog worden opgeteld, voor 720,— aan die sel. Tezamen 7132,—. „En dan heb ik het nog niet over afschrijvingskosten en belasting, aldus de marktkoopman. De kosten van andere markten die de kruidenspecialist bezoekt bedragen minder dan de helft van Texel. Het prijsverschil zit voornamelijk in de bootkosten, maar ook het gemeentelijk standgeld is hoger dan elders. Houtza ger: „Het is absoluut geen slechte markt, maar als je kosten van de op brengst aftrekt houd je minder over dan van de andere markten. En als TESO na het zomertarief nou eens te rug zou gaan naar de winterprijzen.... Maar dat heb ik nog nooit meegemaakt". Navraag bij de gemeente leerde overi gens dat de door Houtzager genoem de cijfers niet geheel correct zijn. Hij heeft zelfs in zijn nadeel gerekend: een jaarplaats met twee kraampjes kost 7553,20. Voor een plaats alleen in het zomerseizoen is dat 7336,— voor twee kramen, hetgeen beduidend duurder is. De korting voor jaarplaatsen be draagt dertig procent. De huur van een kraam (bij De Bolder) is 714,75 voor een jaarplaatshouder en 719,50 voor een seizoenplaatshouder. Voorts wordt een bezorgtarief van 72,— in re kening gebracht. Houtzager heeft berekend dan ook uit sluitend in het seizoen op de Texelse markt staan, financieel onaantrekkelijk is. Bloedend hart De Heiloonaar noemt de maandagse markt „fijn en gezellig". Vooral de band met zijn collega-marktlui is op Texel het stevigst, „ledereen gaat sa men met de boot over, er heerst dan een grote collegialiteit, het is altijd ge zellig. Het is echt alleen de kostenfac tor bij mijn besluit tot een vijfdaagse- werkweek, die de doorslag heeft gege ven. Ik neem een klein beetje met bloedend hart afscheid. Texel was de eerste markt die ik had en via Texel ben ik van niets tot iets gegroeid", vertelt Houtzager. Hij waarschuwt dat Texel ook bij de andere collega's op de wip zit: „Kijk, de zomer is voor alle collega's zeer interessant. Maar in de winter komen er nog maar ongeveer acht van de vaste wal. Van deze colle ga's hoor ik sommigen ook zeggen, dat als zij een andere goede markt op maandag kunnen vinden, dat Texel er dan uit raakt". Oude garde Houtzager's collega's van de „Drops hop" (de snoepkraam voor het raad huis) en Piet Vroegop van de schoe- nenkraam beamen in grote lijnen dit verhaal. Beide koopmannen behoren tot de oude garde; Vroegop was - met Van Etten 25 jaar geleden - zelfs de eerste marktkoopman van de overkant die ook in de winter op Texel kwam. De dropverkoper hekelt het hoge standgeld van de gemeente, dat „waanzinnig veel" hoger is dan in bij voorbeeld Schagen, dat net als Texel tot de C-categorie plaatsen wordt ge- Zondag wordt in de Dennen een hardloopwedstrijd gehouden over 1, 2, 5 en 10 Engelse mijlen (een Engelse mijl is 1609 meter). Het is de eerste keer dat op Texel een dergelijke afstand wordt gehanteerd. Aan de over kant blijken dit soort wedstrijden een toenemende populariteit te genie ten. De start vindt plaats nabij de Kwekerijweg, die gemakkelijk bereikt kan worden vanuit „Dennenoord" aan de Grensweg, waar men zich van af 14.15 uur kan inschrijven. De kortste afstand (ca. 1,6 km) is vooral bedoeld voor de allerjongsten. Tijdens de crosslopen van de afgelo pen zomer bleek daaraan duidelijk be hoefte te bestaan. De wat oudere jeugd en de (aankomende) trimmers kunnen zich meten over twee Engelse mijlen. Dat is uiteraard geen verplich ting want iedereen kan vrij inschrijven voor elk van de bovengenoemde af standen. Iedere deelnemer ontvangt een herinnering en uit de ingeleverde borstnummers wordt na afloop een verloting gehouden met diverse prijzen in natura. Er worden dus geen bekers of medailles uitgereikt. De reden hier voor is dat de Atletiekvereniging Texel deze kosten niet kan dragen. De da tum van 26 oktober is mede gekozen om ook toeristen in de gelegenheid te stellen mee te doen. Verder zijn de na burige atletiekverenigingen uitgeno digd. Bij succes overweegt de atletiek vereniging er een jaarlijks evenement van te maken. Het parcours voor de langere afstan den bestaat uit een route in de vorm van een acht, die respectievelijk één of tweemaal moet worden afgelegd. Er wordt voor het grootste gedeelte gelo pen over de verharde weg en fietspa den. Uit oogpunt van verkeersveilig heid zijn echter ook enkele stukken bospad opgenomen. Het is een be schut parcours, zodat de prestaties niet teveel beïnvloed zullen worden door de wind. Diverse vrijwilligers zul len de kruispunten en andere belangrij ke punten bemannen. Voor de 1 en 2 Engelse mijlen wordt gestart om 15.00 uur, de rest start om 15.30 uur. De deelnamekosten zijn als volgt: jeugd t/m 16 jaar (lid A.V. texel) 71,— (niet-leden) 72,50; senioren (lid A.V. Texel) 72,50, (niet-leden) 74,—. Er wordt vooral van Texelse zijde een grote deelname verwacht. Dit is eigen lijk de eerste plaatselijke wedstrijd na de crosslopen en zelfs de eerste lange re afstand na de halve marathon van De Waal. Omdat het inschrijven, om kleden, verstrekken van herinneringen en de verloting plaatsvinden bij vakan tiecentrum Dennenoord en deze aan de deelnemers en helpers een con sumptie beschikbaar stelt, heeft deze loop de naam „Dennenoordloop" gekregen. rekend. Als hij een goede andere markt op maandag kan krijgen, zal hij Texel laten schieten, „maar die kans is nihil"., Er snel aan toevoegend dat Texel een goede markt is, ook in de winter. Datzelfde vindt ook Piet Vroe gop, die alle goede en slechte tijden op de (Texelse) markt heeft meege maakt. Maar ook hij is over de toe komst niet optimistisch. Vroegop meent dat als de kosten in dezelfde mate blijven stijgen, er over tien jaar geen marktkoopman van de vaste wal nog komt. „Dat is jammer, want op Texel zou men zich moeten realiseren dat een markt gewoon noodzaak is." De laatste twee a drie weken dat „De Kruidenspecialist" nog op de Groene- plaats is aan te treffen, pakt hij uit met enkele stuntprijzen om de vaste klanten te belonen. Voorts zijn waarde bonnen om te wisselen en kunnen produkten die op Texel niet verkrijg baar zijn, ook in de toekomst bij Hout zager betrokken worden. Klanten kun nen daarvoor telefonisch1 contact zoe- ken via (072) 330165. In de nacht van vrijdag op zaterdag kreeg een 35-jarige man uit Arnhem een rijverbod van de politie, toen bij een blaasproef bleek dat de man (die was opgevallen door zijn manier van rijden) had gedronken. Theater De Vergulde Kikkert is met in- gang van heden gesloten in verband met verbouwings- en aanpassings werkzaamheden. In de foyer wordt een bar gemaakt, enkele muren wor den weggebroken, er komt een andere kassa en de grote zaal wordt opnieuw ingericht waarbij een podium van 6 x 8 meter zal worden aangebracht. Het aantal zitplaatsen vermindert daardoor van 264 naar 234, wat geen bezwaren geeft aangezien de totaie zaalcapaciteit zelden nodig is. De werkzaamheden zullen zoveel mogelijk in eigen beheer worden uitgevoerd door Rob Valken burg van de stichting Teater Retaet en vrijwilligers. Verwacht wordt dat het theater op 29 november weer kan wor den geopend. Het kampeer- en caravanterrein „Bregkoog", gelegen tussen Bos- randweg en Pontweg nabij De Koog, wordt twee keer zo groot. De capaciteit blijft echter onveran derd: 656 personen. De uitbreiding (met twee hectaren) zal dan ook uitsluitend worden gebruikt om in de loop van de komende tien jaar tot „verdunning" te komen en voor het stichten van voorzieningen waardoor de kwaliteit van dit re creatieterrein zal worden verbeterd. De eigenaar heeft vorig jaar twee hec taren aangrenzende grond gekocht die thans nog agrarisch in gebruik is. Ge bruik als verblijfsrecreatief terrein wordt mogelijk na vaststelling van een uit werkingsplan dat momenteel bij de ge meente in behandeling is. De Breg koog staat op de agenda van de woensdag te houden openbare verga dering van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid. De commissie houdt dan een hoorzitting om degenen die tegen het uitwer kingsplan Bregkoog bezwaar hebben gemaakt in de gelegenheid te stellen hun bezwaarschrift toe te lichten. Bezwaren Er zijn twee bezwaren ingebracht: door Mr. A.R.Ph. Boddaett van het gelijk namige advocatenkantoor in Alkmaar namens de heer P.J. Kuip van de Pontweg en de heer A. Bonne van de Schumakersweg. Boddaert heeft nog niet laten weten waarom Kuip bezwa ren heeft; de motivering wordt nog na gezonden, mogelijk nog voor de hoor zitting van woensdag. Bonne heeft be zwaar omdat hij op zijn aangrenzende land overlast vreest van de recreanten van de Bregkoog. Hij heeft al eerder verbodsbordjes moeten plaatsen om de mensen weg te houden, maar als het terrein wordt uitgebreid zal dat niet voldoende zijn; Hij wil dan ook dat een hoge afrastering wordt geplaatst om ongenode gasten van zijn terrein te houden. Verbetering Volgens de voorschriften van het bestemmingsplan buitengebied waar genoemd uitwerkingsplan een onder deel van is, staan de 164 eenheden op Bregkoog veel te dicht op elkaar. Thans is veertig procent van de gron- doppervlakte bestemd voor centrale voorzieningen zoals bedrijfsbebouwing, groenvoorzieningen, speelvoorzienin- gen, parkeerplaatsen etc., terwijl de resterende grond beschikbaar is voor tenten en toercaravans (max. 50 per ha) en stacaravans (30 per ha). Het plan voor de Bregkoog is een zg. constateringsplan, wat betekent dat voor het grootste deel een voortzetting is van de bestaande situatie, afgezien van het nieuwe stuk dat erbij komt. Camping Bregkoog is in de zestiger ja ren ontstaan met een vergunning voor 346 personen. Desondanks is de capa citeit uitgegroeid tot bijna het dubbele aantal personen. De gemeente is daar nooit tegen opgetreden en wil het aantal nu wel vastleggen als officieel maximum, temeer daar het corrigeren van de „fout" zou betekenen dat de exploitant het toekomstige grote ter rein niet rendabel zou kunnen exploite ren. Bregkoog is voor zijn bestaan vol ledig afhankelijk van de inkomsten van het bedrijf. Met de uitbreiding erbij wordt dat gunstiger waardoor het mo gelijk wordt één of twee vaste krach ten aan te trekken. Het is de bedoe ling dat op het terrein een nieuwe dienstwoning wordt gezet, bij de in gang aan de Bosrandweg. Vergunning is daarvoor inmiddels via een artikel 19 procedure verleend. Het rioleringsstel sel op het terrein zal gedeeltelijk wor den vernieuwd. Met uitzondering van Erna Eelman van. de VVD zijn de leden van de raads commissie voor algemeen en organisa torisch beleid ermee akkoord gegaan dat in het raadhuis voortaan koffie wordt gedronken die afkomstig is van de SOS wereldwinkel. De koffie is wel duurder (het Scheelt bijna duizend gul den per jaar) maar de commissieleden vinden dat op deze wijze een bijdrage wordt geleverd aan ontwikkelingshulp, vooral omdat door het gemeentelijke voorbeeld mogelijk ook de burgerij zal worden gestimuleerd deze koffie (af komstig uit Midden-Amerika) te ge bruiken. Niemand kon zich voorstellen dat die duizend gulden extra niet er gens in de begroting gevonden zou kunnen worden. Erna Eelman was te gen. Haar argument was dat de ge meente al voldoende steun geeft aan deze vorm van ontwikkelingshulp door het verstrekken van een renteloze le ning aan de Texelse wereldwinkel.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 3